rruim je blik in een werkkamp Dif jaar twaalf kampen AVAY De Beatles zijn dood let was geweldig erkkamp s mijn te idee „Pad voor Kraggenburg" John Astill uit ENGELAND: Ellen Erichsen uit DENEMARKEN: Jan van Dalen uit NEDERLAND: jenis SIW in Leiden Konlakten Voor wie? HALLO, 6 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD vele soorten werkkampen die van straf tot opvoedingskam- yn er ook werkkampen waar ilkomen vrijwillige basis aan men. Tijdons de zomermaan- er door een honderdtal or- jn landen over de hele we- mmpen georganiseerd. Deze iren van twee tot vier weken ilgemeen drie) en de deelne- deze kampen werken afhan- camp. land en organisatie, zes ir per dag en vijf dagen per le eerste wereldoorlog is een >egin gemaakt met deze kam- antal Amerikaanse en Engel- «i vormden de FOR. een be- i christelijk protest tegen geloofden dat er een betere n geweld te vinden was om pp te lossen. hield de FOR een konfe- Bilthoven. Op deze konfe- »ten ze dat één van de belang- ilnden van de beweging was: a van een maatschappelijke n noch het individu, noch een een ander overheerst of geex- worden en waarin een ieder de beste kansen voor verwezenlij king van zijn leven moest kunnen krij gen. Na twee dagen praten, zei één van de aanwezigen, dat er ook iets gedaan moest worden. Het jaar daarop. 1920. werd het eerste internationale werk kamp gehouden. Dat was in Frankrijk, in het plaatsje Esnes. vlakbij Verdun. Esnes was tijdens de oorlog voor een groot deel verwoest en de velden in de omgeving waren vol bomkraters en on- ontplofte bommen. In november kwamen de deelnemers aan: Fransen, Britten, Zwitsers. Duitsers (.waaronder twee die soldaat waren ge weest) Hongaren, en een Oostenrijks en een Hollands meisje. In het voorjaar van 1921 hadden ze de konstruktie van huizen volbracht en boden de vrijwilligers aan te helpen met het demonteren van onontplofte bom men en het opnieuw in kuituur bren gen van de velden. Maar ondanks een goed kontakt met de bevolking en een waardering voor hun werk. werd toch te verstaan gegeven dat de ..vijanden" van Frankrijk, de Duitsers en de Oostenrijkse niet langer konden blijven. Er was geen keus. Het Ideaal ging voor alles, zelfs als daardoor het werk gestopt moest worden. Met het heengaan van de Duitsers en de Oostenrijkse gin gen ook de anderen heen. Na vijf maan- zeggen, dat de tijd die ik ip doorbracht, de gelukkigste mij herinner. Ik voel dat dit Ier van samenleven voor de it realiseerde ik me niet tij kamp. maar zo gaat dat al- erg tevreden bent met het le- geen tijd om even te stop- realiseren dat je gelukkig te door terug te kijken, kan je het geweldig was. was een grote faktor. De bes- mensen te leren kennen is n iets v erken. Door te werken Dor een gedeelte afgeleid en vrijer en natuurlijker tegen- mensen met wie Je bent. Ik ik het werk altijd wel prettig Ry heb, en vooral de rustpauzes ereen wat te praten. Het bes meer plezier dan echt plezier was goed en gezond. Ze heb- [eexperimenteerd met dieren sloten in kleine hokken: ze •tische verschijnselen, net ensen in de steden. De mo- is te veel gedwongen zijn le- ;ensachtige hokken te leven, wonder dat hij te vaak onge- Het is gezond eens een tijdje bredere horizon door te bren- k is het belangrijkste altijd die bij Je zijn. En wat een samenstelling hadden we in Nu we 2o met alle nationali- elkaar gehutseld waren, leer de goede en slechte kanten d en van andere landen, zien. zeker van dat de grote ver- id van nationaliteiten ook tot van dit kamp heeft geleid, ïrstel dat ze dat nu „interna- menwerking noemen", maar as het de vriendschap van in- lensen van alle landen. Dgrijk ding dat ik leerde was iderschap, waar geen bevelen geven en waar problemen lat werden, prima werkte, be nig ander systeem zou kun- het kamp zou ik niet geloofd gedacht hebben dat dit op )u uitlopen. Ik heb veel en tijdens het kamp gehoord, JOHN ASTILL die mij voedsel gaven om over na te denken. Het uitbreken uit de dagelijkse omge ving geeft tegelijkertijd de gelegenheid met het dagelijkse, geroutineerde leven te breken. Thuis bekijken de mensen je als een zeker iemand met bepaalde ge woonten en het is maar al te gemak kelijk in zo'n karaktertje te vervallen. Het is onmogelijk een vast beeld van iemand te geven en daar altijd aan vast te houden. De mens is te diep en te ge- variëerd, de mens kan niet eens zichzelf kennen, dus kan iemand anders zeker niet een juist beeld over iemand anders geven. Deze konstante verandering en het zien van nieuwe aspekten bij iemand is één van de grootste plezieren van het leven. Indien men alles van iemand wist zou die persoon helemaal niet in teressant zijn. Slechts onder de juiste omstandighe den. b.v. een werkkamp, kan de mens bloeien en iets bereiken dat dicht by zijn optimale mogelijkheden ligt. Sorry, dat ik zo filosofisch ben. Lief de voor iedereen". JOHN ASTILL f niet meer hoe ik het gekke p|e 5 aan een internationaal werk- 1 te nemen om mijn zomerva- >r te brengen, maar ik weet dat este idee was van alle minder gekke ideeën, die ik ooit had. Ier heb ik drie zulke gelukkige prgebracht met zulke gekke, n I bi geweldige mensen. nu terug denk aan Kraggen- ik een mengelmoes van: Jonge bomen, bladeren, bijlen, kinde- tels. bomen, spades, jonge an het werk, houten kratten. Rdmintonrackets. jonge men- iet praten, bomen, Jonge men den was het eerste werkkamp afgelopen. Er is veel gepraat of dit kamp een mislukking was of niet. De deelnemers waren er niet in geslaagd by de bewo ners het idee van „vijanden" van Frankrijk weg te nemen. Toch is dit kamp een sukses geweest, omdat hier na. een aantal andere kampen georga niseerd werden en al snel wsa er de eerste werkkamp-organisatie. Service Civil International de SCI. Na de tweede wereldoorlog nam de werkkampbeweging een zeer grote vlucht Vrijwel geen land ter wereld, of er is nu tenminste één werkkamporganisatie. Een aantal organisaties heeft een reli gieuze, pacifistische of politieke basis. De meeste streven naar een betere inter nationale verstandhouding en naar vre de. Vormen en doeleinden van werkkam pen vertonen een bonte verscheidenheid: men kan kleine groepjes vinden die sociale arbeid verrichten, en grote „le gers", die gedurende een paar maanden per jaar werken aan de opbouw van hun land in de vorm van massale projekten. met daartussen nog een heel scala van mogelijkheden. In veel organisaties is een diskussie aan de gang over de doel matigheid van de werkkampen. Er wor den pogingen gedaan om het werk aan te passen aan de veranderende omstan digheden. Speciaal in de geïndustria liseerde landen is dit het geval. De grootste internationale werkkamp organisatie in Nederland is de Stiohting Internationale Werkkampen te Lei den, de SIW. Haar geschiedenis gaat terug tot 1951. In dat jaar werd het Nederlands Bu reau voor Werkkampen in het Buiten land «NBWB> opgericht, oorspronkelijk slechts met het doel Nederlanders in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan buitenlandse werkkampen. Bij de wa tersnood van 1953 besloot men ook zelf werkkampen te gaan organiseren. Jym- bool van deze koerswijziging was de naamsverandering, die tevens een ge wijzigde juridische vorm tot uitdruk king bracht. Enige jaren later sloot de Stichting Internationale Werkkampen een overeenkomst met het Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen «NBBS». waardoor voort aan de SIW de werkkampbelangen van de NBBS zou behartigen. De SIW is een orgsnisatie zonder re ligieuze of politieke bindingen. Het werk heeft twee aspekten; Het organiseren van internationale werkkampen in Nederland. Om dit te verwezenlijken wordt samengewerkt met andere Nederlandse werkkamporgani saties onder de naam OWIN «Overleg Werkkamporganisaties in Nederland». Voor het rekruteren van de deelnemers voor de kampen wordt samengewerkt met een groot aantal buitenlandse or ganisaties. Het uitzenden van Nederlanders naar internationale werkkampen in het buitenland. Dit kan uiteraard alleen als er een zeer nauwe samenwerking is met de buitenlandse organisaties Al deze or ganisaties zijn over het algemeen aange sloten bij het Co-ordinating Committee for International Voluntary Service. (UNESCO), in de wandeling bekend als Co-Co. De Co-Co krijgt financiële steun van de UNESCO en van de deelnemen de organisaties. Zo draagt de SIW voor iedere deelnemer, welke door bemidde ling van haar aan een internationaal werkkamp deel neemt, aan de Co-Co een bedrag van drie kwartjes af De samenwerkende organisaties zijn van zeer verschillende pluimage; zowel fascistische, communistische, religieuze als neutrale «zoals de SIW» organisa ties zijn lid van de Co-Co. zowel door de staat gekontroleerde jeugdbewegingen als volledig onafhankelijke «zoals de SIW) organisaties. In principe onder houdt de SIW met al deze organisaties kontakt. De enige maatstaf is of de kampen redelyk georganiseerd zijn en of er in de kampen een vrije diskussie tussen de deelnemers mogelijk is. Verder wordt de keus aan de deelnemer overgelaten of hij uitsluitend aan kampen wil deelne men in landen met een overeenkomstige regeringsvorm als de Nederlandse, of zijn blik wil verruimen door ook eens een kijkje te nemen in een land met een maatschappelijk systeem waarmee de Nederlanders van huis uit minder ver trouwd zijn. De SIW streeft zo ruim mo gelijke kontakt en na. teneinde zoveel mogelijk anders denkenden met elkaar in kennis te brengen. Daaraan ligt de idee .en grondslag dat internationale kontakten de internationale verstand- houdign zullen verbeteren. JAN VERVER Dit Jaar organiseert de SIW een twaalftal kampen. In de Kennemerdui- nën worden drie kampen gehouden, in Amsterdam. Garyp-Wartena «Friesland» Flevo en het Gooi vinden „traditionele" kampen plaats. Daarbij hebben dit jaar twee diskus- sie-kampen plaats t.w.: In Driebergen zal in samenwerking met Kerk en Wereld tijdens het kamp het thema „25 jaar Verenigde Naties" worden uitgewerkt. In Mariapeel houdt men zich bezig met: De onderwijsverschillen en mo gelijkheden in de Oost- en Westeuropese landen. In Markelo een kamp in samenwer king met de volkshogeschool „Diepen- daal" gehouden Een groot gedeelte van de vrije tijd zullen de deelnemers beste den met het thema: de kreativiteit van de mens In Didam heeft een kamp plaats waarbij de deelnemers afwisselend zullen helpen met de verpleging van gehan dicapten en het helpen bij de aanleg van een tuim met talud. De kampen staan open voor Jongens en meisjes in de leeftijd van 18-30 Jaar. In sommige kampen kunnen reeds 16- of 17-jarigen deelnemen. Voor het deelnemen aan een interna tionaal kamp van SIW moet men kontribuant zijn. «kosten f3.50. hiervoor ontvangt men het zomerprogramma en het vier maal per jaar verschijnende SIW-nieuws) en «afhankelijk van het kamp) een inschrijfgeld betalen van f 30 of f 52 gulden Alle inlichtingen over kampen kan het sekretariaat, Langebrug 5 te Leiden ge ven. Telefoon 32722. Indien men om fi nanciële redenen niet aan een kamp zou kunnen deelnemen, kan ontheffing van inschrijfgeld worden gegeven. ELLEN ERICHSEN sen aan het zingen, zwembad, het zingen van een motorzaag en de internationale. Het was geweldig, alles, zoals alle deel nemers waren: „geweldig!!" ELLEN ERICHSEN „Het werkkamp te Kraggenburg dat in juli plaats had. is naar mijn mening een geslaagd kamp. Veel ervaring met zo'n kamp had ik nog niet, .daar het voor de eerste keer was, dat ik het meemaak te. Het was voor mij een prettige erva ring met al deze jongens en meisjes van allerlei nationaliteiten samen te werken. En werken dat konden ze! Mijn eerste gedachten waren, toen ik hoorde dat er zo'n kamp in Kraggen burg kwam, wat zullen die studenten nu uitrichten. Niet dat ik er iets kwaads mee bedoel; maar Je moet. begrijpen dat mensen die in zo'n kamp werken, gro tendeels uit de stad komen «zo. is het toch?) en het werken met zwaar mate riaal niet gewoon zyn. Verder: de samenwerking onder elkaar was fantastisch, nooit heb ik één klacht gehoord. Het was voor mij wel eens moeilijk me verstaanbaar te maken, maar met een paar goede „tolken" had ik daar geen moeite mee. Het weer dat we gehad hebben was fantastisch On der moeilijke omstandigheden met een hitte van soms meer dan 30 gr. C. werd er hard gewerkt, wat voor som migen niet meeviel, maar de één deed wat minder en de ander wat meer en zo ontstond een prachtige samenwer king. Verder nog iets over het uitgevoerde werk: In de bestaande bebossing rond Kraggenburg is door deze werkgroep een pad aangelegd over een lengte van plm. 1500 meter en 4 meter breed Het ls de bedoeling dat het pad verhard wordt en er z/o een wandelpad voor de bevolking JAN VAN DALEN van Kraggenburg ontstaat. Het is een zeer nuttig werk geweest, waar vele men sen plezier van kunnen beleven. De mo gelijkheid bestaat er in de toekomst het pad nog te verlengen, naar ik hoop en dat dat weer gebeurt dodr een interna tionaal werkkamp. Vriendelijke groeten. JAN VAN DALEN Tuinman te Marknesse. Wel eens een .werkkamp meegemaakt? Nee? Jan Verver uit Leiden weet er al les van. Hy schreef voor deze ALTON A een warme aanbeveling om eens in te schrijven voor zo'n kamp. Drie oud-deelnemers aan een werk kamp zyn dol enthousiast over een der gelijke vakantie-besteding Lees hun kampverslag over vorig jaar maar Het zyn Jan van Dalen. Ellen Erichsen en John Astill. die te zien zyn op een paar typische vakantie-kiekjes. Verder komen we op deze ALTONA A. C. Koekebakker tegen. Hij heeft een treurige mededeling te doen: de Beatles zijn dood. Hun muziek leeft echter voort in de uitvoeringen van andere groothe den uit de popwereld. Tussen twee haakjes: ALTONA is een algemene pagina, niet alleen bedoeld om popverhalen op te schrijven. Iedere lezer kan artikeltjes naar ALTONA «AU Together Now) sturen over elke denk baar onderwerp. Doen. Wel tijdig de ko pij inleveren, svp. Herman Wijngaard wil bij deze nog even herinneren aan zijn oproep op de Altona van enkele weken geleden. Hij is van plan om Leidenaren die gespecia liseerd zijn in de één of andere soort popmuziek, een interview af te nemen. Dit wordt dan geplaatst op de Altona. Een interview met twee SOUL-figuren is enige tijd geleden al afgedrukt. Waar blijven de undergrounders. heavy roc kers, soft listeners, en andere kandida ten? Aanmelden bij de Altona-redactie, Leidsch Dagblad. We schrijven het Jaar negentienhon derdzeventig Ergens op deze aarde staat een doodgraver voor vier kisten. Hij heeft zyn hoge hoed in de hand. terwijl hij mismoedig naar de vier kisten staart Rondom en achter hem staan ontzaggelijk veel mensen. Mensen met mooie, bontgekleurde en haveloze kleren aan. Sommigen zitten in het gras en tokkelen verloren op hun gitaar. An deren kijken als gefixeerd naar de vier kisten, die nu langzaam in de grond verdwijnen. Als het dennegroen terugspringt, zodat de kisten aan het oog onttrokken worden zet een orgel een droevige melodie in: De Beatles zijn niet meer. Ik kijk naar al de mensen, die zich hier verzameld hebben. Ik zie Peter Sel lers. Hij zette de titelsong «of interes santer: „titletune") van „Hard day's night" op de plaat. Door de tekst van deze plaat te declameren, iets, wat meer met Lennon-Mc Cartnevcomposities ge beurde, toonde hy, behalve de simpelde opbouw van de tekst, ook de humoristi sche en dubieuze inhoud aan. Als voor beeld moge het volgende dienen: Tweede couplet: so why on earth should I moan, cos PAUZE when I get you alone, you know PAUZE I PAUZE feel okay en verderop: When I'm home ev'rything seams to be right. When I'm home feeling you PAUZE (ondergronds gegniffel uit de zaal) holding me PAUZE tigth, tight. Ik zie ook Cilla Black met haar voor deze gelegenheid toepasselijke naam». Zij zette het nooit door de Beatles zelf opgenomen „It's for you" op de plaat. Hetgeen zy hiervan maakte, is m. 1. het beste, dat een vrouw van. een dergelijke compositie kan plegen. Latei- verscheen echter op een onbekend Ame rikaans elpeetje dit nummer eveneens, maar nu «zelfs mijn oude oma werd er door verrast» door Three Dog Night, ge produceerd door Gabriel Mekler. «Éven naar het platenpubje lopen, even luiste ren. even kopen a Dozen Dunhills Stateside LSSH 1502). Met deze zeer swingende versie, die soms doet denken aan The Four Sea sons toen ze het nog een beetje zagen en indringende nummers schreven, door braken ze hun eigen styl «vergelijk: „Born to be wild" en „magie carpet ride"» Three Dog Night bewees hiermee iets belangrijks, n.l. dat iedere groep en iedere zanger of zangeres een potentiële kandidaat was om een Beatles-nummer op de plaat te zetten Natuurlijk kende iedereen reeds het pover gestuntel van byv. Billy J. Kra mer «Bad to me"), The Fourmost «..Hello little girl", en Applejacks ..Like drea mers do", maar men wachtte, en mis schien deden de Beatles dat onbewust tu sen twee repetities door ook wel. op de Grote Jongens. Voorlopig was daar echter geen sprake van: de Beatles zorgden ervoor, dat een familielid van het meisje van Paul Mc Cartney groot werd «..World without love" te gek. dat Paul dit zelf niet als ballade op de plaat heeft gezet». De Beatles zorgden ervoor, dat Joe Oocker groot werd <„A little hel pfrom my friends" niet helemaal waar. want met „Delta lady" bewees Cocker zijn klasse, maar onbetwistbaar blijft het feit. dat de Beatles hem over de grens „on bekende snabbelaartje bekende artiest" hebben geholpen». „De Beatles zorg den ervoor, dat vele groepen met een schandelijk mager nieuw repertoire hun composities op al dan niet orginele wijze konden coveren (Marmelade. Fats Do mino, etc.). Iedereen weet, dat het de nooit ge- ui te wensdroom van LennonMcCart ney is geweest een nummer door de Sto nes op de plaat te laten zetten. Ieder een, die „I wanna be your man' als se rieuse cover meerekent, denkt waar schijnlyk ook dat Brian Jones de ove»~ leden broer van Mul Jones is. Er ztfn in tW geruchten gewe^ -«t de Beatles een nummer voor de Stones geschreven hadden en de Stones even eens één voor de Beatles. Nooit hebbejt deze geructen in een plaat echter hun bevestiging gevonden. Maar. het Ongelofelijke gebeurt. Lang zaam maar zeker maken verschillende bekende jongens proefopnames van Beatles-composities. «Natuurlijk al leen van LennonMcCartney composi ties; de composities van Harrison zyn vaak te progressief en te onduidelijk voor velen ze hebben dan zeker nooit naar het van de „With the Beatles" getrok ken ..Don't bother me" en naar „Bleu Jay Way" geluisterd). Jimi Hendrix onmiskenbaare en reus in ons popwereld je; elke single een Amerikaans/Engels succes; weinig gesto len werk (behalve „A long the watched hour"); eigen sound; image «weigert b.v. The Monkees, die geplant waren op zijn Amerikaanse tournee in het voorpro gramma) Op de elpee „The great Jimi Hen drix in New York" staat het nog im mer poly-interpretabele ..Day tripper". Hij maakt er iets rukbaars van. John feliciteert Paul; Paul felciteert John. En terecht. Ray Charles boven onze muziek uitgegroeid: genie schrijft eigenlijk num mers voor een ander soort publiek; som mige lennen dan binnen de beatscene. Laat zich uitstekend begeleiden door een monstrueus orkest en een heerlijk koort- tje. Lacht altijd. „Eleanor Rigby" hy maakt er een eigen interpretatie van, waarbij hij. zoals gewoonlijk de meiskes heerlijke dingen op de achtergrond laat doen. Maakt het nummer onsterfelijk; geeft het een gevarieerder ritme; stem verheffingen, tempoversnellingen etc. Miss Areatha Franklin deed reeds veel soul in haar repertoire. Maakte in Amsterdam vooral haar negerfans hele maal gek. Heeft een goddelijk gevoel voor ritme. Is na „See Saw" een beet je weggezakt. Verdient beter. Ook zy zette „Eleanor Rigby" op de plaat. Het nummer haalde de Ameri kaanse Billboard-Top 100. maar kwam buiten Amerika de winkels niet uit. Sergio Mendes en Brasil '66 een ontdekking van de heer H. Alpert cn z'n Brass. Sergio bleek de bijzondere gave te hebben, het repertoier van zyn groep aan te passen aan haar capacitei ten. Elk nummer kreeg binnen zijn groep een nieuwe dimensie, een Zuidameri kaans laagje en een betekenis binnen een betekenis. Ook hy bekeek Pepper en coverde ..With a little help from my friends". Daarbuiten zette hy ook een nummer van de bekende dubbelelpee op de plaat en tevens „Norwegian Wood". Mike Bloomfield en Al Kooper „Super Session Life" —CBS S66216. Dubbelelpee. Kant 4; eerste nummer: „Dear Mr. Fantasy". Mike en Al bereiken hier het niveau van Clapton; na een reeks eindeloos ga ve variaties op het Fantasy-theme. wordt zonder de oksels te drogen via een sim pele overgang, die alles behalve sto rend is, overgegaan op ,,Hey Jude". Wat hier in een zeer hoge toonsoort gemaakt wordt, gaat het bevattelijke te boven. Ook de overgang van „Hey Jude" via een neutraal tussenstuk terug naar „Fan tasy" is iets. waar generaties nog jaren lang over zullen praten. Deze tendens zal zich voorlopig nog wel voortzetten. Vooral nu met de elpee „Let it be" de laatste officiële compositie van Lennon-McCartney" e eneinde heb ben gevonden Dit zal voor vele arties ten een uitdaging zijn een nummer van deze laatste elpee te coveren. To cover or not to cover, that's the question. Als Vera Lynn maar in haar schom melstoel blijft zitten; wie haar op het Idee heeft gebracht „Goodnight" te co veren moeten ze voortaan maar aan- ichtkaarten laten verkopen. A. C. KOEKEBAKKER JR.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25