„Zo'n Vrouwen Inspraak Partij, dat vind ik een giller wr Computer als professor Veel te veel dikke kinderen Slanke-lijn-schotels Eerste kamerlid Irene l orrink over man-urouw-werk EN "Tpi iSgGfel In de stad: 1 op 20 Platteland: 1 oj) 40 Primeur in Chicago LEERLINGEN IN UTRECHT II1LEEN EEN HEREXAMEN Zeven maand voor inbrakei in bollenstre LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JUNI 1 DEN HAAG (GPD) „Er zijn heel wat gevoelige mannen, die 's ochtends met ver beten kaken naar hun werk gaan, vanwege het heilige moeten". Mr. Irene Vorrink ziet 's morgens in de tram weinig mannen die de vreugde om aan het arbeidsproces te mogen deelnemen uit de ogen straalt. „Er is ook zoveel vervelend werk", zegt zij verontschuldigend. ..De ma nier waarop bijvoorbeeld een ongeschoolde arbeider zijn werktijd doorbrengt. Die ge dachte plaagt mij wel eens in de Eerste Ka mer. Niet dat je daar geen nuttig werk doet, maar je zit er toch een beetje als luxe paar den". Een opmerking die uit de mond van een socialiste pur sang, dochter van Koos Vor rink wiens nagedachtenis bij 'links' in de reuk van heiligheid verkeert. g?en verwonde ring wekt Het feit dat een flink deel van de mannelijke bevolking het werk voor het dagelyks brood als ..de martel gang van Kromme Lindert" on dergaat, is echter niet het uitgangs punt voor dit gesprek. Mevrouw Vor rink. sinds september vorig jaar lid van de Senaat die daardoor nu welgeteld drie vrouwen in de groene banken heeft zitten hield haar maiden speech tijdens de behande ling van minister Roolvink's begro ting van Sociale Zaken. Onderwerp: de verbetering van de positie van de buitenshuis werkende vrouw. Veel vrouwen willen volgens haar graag een part-time job. maar het is o zo moeilijk om dit te realiseren. Bemiddeling Hoe ziet u dat voor de gehuwde vrouw? .Ideaal zou zyn wanneer de vrouw bijvoorbeeld 's morgens gaat werken en de man dan wat in de huishou ding doet. Veel mannen willen dat best. 's Middags kunnen dan de rol len worden omgedraaid. Maar dat is nog utopisch gezien. De scheidings lijnen zijn nu nog te sterk inge groefd. We kunnen er wèl voor zor gen dat beideal evenveel kansen krij gen". Op welke punten? „De huisvrouw moet ook onder de wet arbeidsongeschiktheid (WAO) komen. Als ze ziek is mist ze geen geld. maar hulp. Kan ze geen gezins hulp krijgen dan moet ze een uitke ring ontvangen, want je maakt het steeds vaker mee. de buurvrouw of schoonmoeder wil wel helpen mits ze er geld voor krijgt. En daarom niet? Het werken als hulp in de huishou ding moet gewoon aantrekkelijker worden gemaakt. Vrouwen die vier of vijf uur per week willen werken moe ten een betere bemiddeling krijgen via de gewestelijke arbeidsbureaus of via het ziekenfonds. Het moet een instituut worden". Een soort officieel uitzendbureau dus? „Ja. de kracht van een uitzendbu reau is juist dat je de werktijd kunt variëren". En de zwakte, dat je maar moet afwachten wat je krijgt. „Waar ik werk. de raad van beroep in Amsterdam <als griffier en plaats vervangend voorzitster) hebben we met sommige bureaus verschrikke lijk goede ervaringen. De mensen die ze sturen zou je soms graag in vaste dienst willen overnemen, maar dat willen ze meestal zelf niet. Ze willen vrij zijn". Wilde acties zeer recent, de vrouwelijke inspraak partij 'VIPi die vanuit het Brabant se Geldrop naar de landspolitiek wil reiken Hebben dp bestaande partij en het er niet een beetje bij laten lig gen? ..Ja. het inhaken op actuele ont wikkelingen is 'oy grote partyen al- tyd een probleem vervelend hoor In de viouwenbonden van de PvdA wordt veel aan vorming en scholing gedaan, o.a. cursussen voer gemeen teraadswerk Er zitten voortreffelij ke wyven in. In een vergadering moest je ze echter de bek openbre ken. De laatste tyd gebeurt dat Wel. ze hebben o.a. duidelyk uitgespro ken inzake het abortusprobleem". ..En zo'n partij als die VIP, dat vind ik een giller. Met alle respect hoor, maar vrouwen-emancipatie al leen dat is te weinig. Als andere pro blemen aan de orde komen, zo als Vietnam, geld voor de NAVO of het politiebeleid, dan sta je met je bek vol tanden Daarom vond ik het ook niet fijn dat die groep studenten, o.a. Ton Regtien. toen zei: Stem op de CPN. want die staat achter de Maagdenhuisacties. Dat is niet juist. Als kleine zelfstandige moet je ook niet stemmen op een partij al leen omdat die opkomt voor de be langen van jouw groep, je moet ook kijken wat ze verder nog willen. Het is waar dat de partijen te laat of op het randje overnemen wat zich eigenlijk al heeft gemanifesteerd, denk maar aan Provo. Maar VIP is niet de oplossing". Nieuw links „Nieuw links" vindt u wel actief ..Ja. dat hebben ze eigenlijk al be wezen. toen met „Tien over rood". An- dré van der Louw en coic Hans van der Doel vind ik geweldig. En neem I nu een punt als erkenning van de D.D.R. Roethof deed dat erg goed in de Tweede Kamer. Het was een min- derheidsstandpunt in de fractie. Hij J is er erg bij betrokken sinds hy in de Kamer is gaan zitten. Nu wordt er- 1 kenning van de D.D.R in de meest exotische kringen aan het hart ge- i bakken". Moet de vakbeweging ook nie, méér doen aan de verbetering van de positie van de vrouw in de maat schappij? ..De vrouw in het arbeidsproces, jr dat. is wel een taak voor ze. Als ze he goed doen. Ik heb met Kloos gepraa over de prijzen van crèches. H zegt: Laat de ondernemingen da maar regelen. Maar er moet toe' echt iets via het subsidiebeleid aa: worden gedaan Zo n man als Cara" sa voelt het overigens wel goed aan (Laat advertentie zien met de teksl „dames met kinderen 3 tot 6 jaar beslist droog bieden wij werk ir hotel. Gediplomeerde leiding in ge zellige crèche aanwezig" i. „Als we man en vrouw gelijke kan sen willen bieden moeten we natuur lijk ook zorgen dat het inkomen van de vrouw niet meer bij dat van de man wordt geteld. In de situatie nu. waarbij de crèches schaars zijn er duur en de belasting hoog, is het niet aantrekkelijk voor de vrouw om te werken. En toch moeten heel veel al leenstaande vrouwen wel. U heeft zelf een zoen waarvoor u I moest zorgen. Waar liet u hem wan neer u werkte? ..Bij zyn grootmoe der. Gelukkig kon dat. Anders had ik een crèche gezocht. Ik moest en zou verdienen". Mevrouw inr. Irene Vorrink In uw speech heeft u vrouwen die niet hetzelfde bedrag in hun loon zakje krijgen als mannen aangemoe digd acties in hun bedryf te onder nemen „Zo'n „wilde" actie als ln die si garenfabriek in Groningen, waar z^ een gelijke gratificatie eisten, daar ben ik vóór. Geweldige meiden, om dat keihard door te zetten Het NVV heeft de zaak toen afgerond" De laatste jaren zijn er verschil lende bewegingen ontstaan, waarin vrouwen-emancipatie meespeelt of hoofddoel is: Provo, de Mine's en. „Werkgroep kerk" Voorlichting In Amsterdam woont de Belgische priester Bruno de Reeck. getrouwd, binnenkort vader. In een Interview met Marie Claire zei hy. het heel gewoon te vinden dat hy een gehuw de priester is. „Myn huwelijk ver hindert me niet om myn werk voort te zetten Ik houd inleidingen in vor mingcentra waar gelovigen en on gelovigen, katholieken en pro testa - ten, studente en werkende jongeren by elkaar komen Voor mij is de kerk een soort werkgroep voor de actuele problemen van deze wereld". ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTR A AT 1080-112 LEIDEN Verkeerd „sfeertje" Op de Engelse voetbaltribunes wa ren het afgelopen seizoen vrouwe lijke voetbalfans en programmaver koopstertjes te zien, gekleed in de kleuren van hun clubs: hippe korte overgooiertjes met strakke truit jes, sportkousen en twee kleurige pet ten en schoenen. Tegenover Woman verklaarden verscheidene van die vrouweiyke supporters echter dat ze onaangenaam worden getroffen door de rauwe taal die allerwegen van de voetbaltribune rolt. Zelfs de keurig ste heren laten, in onberispeiyk ac centloos Engels, gedurende tweemaal drie kwartier de afschuwelykste ver wensingen uit hun mond rollen. Nee. het „sfeertje" van de mannelyke voetbalsupporters is (nog) niet dat van de steeds groeiende groep der vrouweiyke enthousiasten, vinden de dames. i Dr. Louise Eickhoff die al kinder - I psyater verbonden is aan een hos pitaal in Birmingham, vindt dat we I moeten stoppen met het geven van 1 seksuele voorlichting op de scholen en de verantwoordeiykheid voor dit j deel van de opvoeding aan de ouders I moeten teruggeven. In Nova ver klaart ze: „De resultaten van seksue- le voorlichting op zo 'n jonge leeftijd zijn afschrikwekkend. Er is veertien tit tot zestien jaar nodig om iemands persooniykheid te vormen en tydens I I de eerste helft van dit tijdperk moe- ten kinderen onwetend blijven over seksuele aangelegenheden. Ouders j j zouden een kind van acht of tien j helemaal niets moeten vertellen" Al kinderen toch gaan vragen zyn er, volgen dr. Eickhoff, genoeg ma nieren om ze zonder al te veel de- j tail tevreden te tellen. „Na het tien de jaar kunnen de antwoorden min- der omzichtig worden, maar het is I niet nodig om in afgryselyke details te treden". Aldus kinderpsychiater j Louise Eickhoff in een rubriek in Nova. ter beschikking gesteld aan I een aantal mensen die wel eens wil- len vertellen waarin naar hun me- nlng „deze toegeefiyke maatschap- py" te ver gaat. DEN HAAG <GPD> Ter wijl een steeds grotere club van „zwaarwichtige" volwassenen zich hijgend tracht slank te trimmen en met heldenmoed afstand neemt van lekker eten en drinken, wordt er op de iyn van de jeugd minder gelet. Maar ook kinderen kunnen te dik zyn, waarschuwt het Voorlich tingsbureau voor de voeding Laan Copes van Cat tenburgh 44. Den Haag) en het kom: meteen met feiten aan in de grote steden van Nederland is 1 op de 20 kinderen te dik. op het platteland 1 op de 40 kin deren. Onderzoek van schoolart sen heeft deze cijfers opgele verd Moet zo'n (te dik kind per sé een dikke (dus ongezonde) volwassene worden? Die kans bestaat inderdaad. Kinderen worden, net als volwassenen, te dik wanneer- ze meer eten dan ze nodig hebben. Nu niet met een het mes in de dagelykse por ties gezet, want dan is de kans weer groot dat de „waardevol le voedingsmiddelen" letter - ïyk) van de tafel worden ge veegd. Het knelpunt ligt name lijk meestal niet in de maalty- den. maar by de eetwaren en de snoep die tussen de maaltijden worden geconsumeerd. Zwarte lijst IJs. snoep, koek. friet met mayonaise, chips, frisdrank: ie dereen kent het (zwarte) ïystje langzamerhand wel. Ze bevat ten weinig of geen onmisbare stoffen maar wel vet. suiker en zetmeel. En dat alles zit al voldoende (vaak te veel) in de dagelijkse voeding. Uitgaande van drie leef tij ds- groepen (4 tot 6. 8 tot 10 en 11 tot 14 jaar) geeft het Voor lichtingsbureau voor de voeding deze handleiding voor de voe dingsmiddelen die opgroeiende kinderen nodig hebben. Me'k karnemelk, yoghurt: 2 bekers per dag. voor de oudste groep 3 be kers. Kaas: 15 gram per dag. voor de oudste groep 20 gram Vlees of vis: voor de jongsten 50, resp. 75 gram. vcor de beide andere groepen 75. resp. 125 gram per dag. Groenten: 200 gram per dag. voor de oudste groep 300 gram. Aardappelen, bruin- of wit brood kunnen „naar behoefte" worden gegeten, boter en mar garine met mate. Eieren enige malen per week en fruit (min stens 100 gram» elke dag. Als het kan: weinig snoepjes en zo min mogelyk suiker, onder het motto dat zoetekauwen en snoe pers niet worden geboren, maar gemaakt. (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) Alle universiteiten kampen met de moeilijkheden die zich de laatste jaren openbaren tengevolge van de na-oorlogse geboor tegolf. Er komen zoveel studenten dat er te weinig leerkrach ten zijn en onvoldoende accommodatie aanwezig is. Hypocriet „Ik vind het heeriyk om een beetje hypocriet te zyn. Als ik in het open baar verschyn mogen ze me gerust I zo zien. Maar privé zou ik nooit in i een topless badpak lopen. Ik heb al- tyd geweigerd om voor naaktfoto's I in Playboy te poseren. In een film daarentegen, als het scenario het eist. heb ik geen enkel schaamtege voel", zegt Romy Schneider (dertig) in een interview met Elle, naar aan- i leiding van de première van haar laatste film waar ze in een zwarte doorkykjapon van St. Laurent ver scheen. „Het is voor het eerst dat het I Franse publiek me zo heeft gezien. Ze j hebben zich vast nooit kunnen voor- stellen dat de kuise Sissi zoiets zou durven". Omdat een „numerus clausus" 'n ongewenste oplossing zou zyn. tracht men allerlei noodmaatregelen te treffen teneinde toch nog zoveel mo gelijk studenten te plaatsen, al levert dit vaak ruimteproblemen op. Vooral de medische faculteiten bly- ken de stroom van studenten niet te kunnen verwerken. Dit hangt ten nauwste samen met de medische op leiding als zodanig, waarbij in de verschillende stadia niet méér stu denten aan de praktische cursussen in de laboratoria en in de zieken huizen kunnen deelnemen dan met de beschikbare leerkrachten outilla ge en plaatsen voor co-assistenten mogeiyk is. Vandaar de wachttyden die node voor medische studenten moesten worden ingesteld, terwyl de collegezalen en practica toch al overvol zyn. In ons land ontvangt de student zyn medische opleiding, in tegenstel ling met die in andere landen, meer persooniyk van zyn leermeesters. Dat is vooral tydens zyn eigenlijke medische studie, na het kandidaats examen. een byzonder groot voor deel. Al moet hy door zelfstudie alle ziektebeelden, met alles wat daarbij hoort, eerst systematisch uit het hoofd leren, op de „klinische" colle ges vertellen en tonen de ervaren hoogleraren en andere docenten hem op welke manier deze ziekten zich manifesteren en hoe. waardoor en met welke hulpmiddelen hy ze kan herkennen en behandelen. Het gesprek met een patiënt vormt daarvan een zeer belangrijk onderdeel omdat de „anamnese" en de kunst om daarbij alle (vaak schynbaar onbelangryke) by zonder heden systematisch te achterhalen, vaak van het allergrootste belang kan zyn voor het stellen van een goede diagnose. Als co-assistent krijgt de student direct contact met de zieken op de verschillende afdelingen waar hij 'n bepaalde tyd moet werken, en ook dan geniet hy van de persoonlyke lessen (en kritiek) van zyn leer meesters Daar leert hy ook alle menselyke kanten van de medische praktyk kennen en zo wordt hy gaandeweg tot arts opgeleid. Alhoe wel die opleiding nu juist volgens meer progressieve opvattingen werd veranderd, blyft de opzet de zelfde en daarmee ook de beperking van het aantal studenten dat men tegelyk per jaar kan plaatsen. Nu heeft de geneeskunde de laat ste Jaren een dankbaar en nuttig ge bruik leren maken van de computer. In de administratieve sector der gro te medische instellingen werd de computer ingevoerd, terwyi ook de laboratoria, de patiënten-registratie afdeling en andere daarvoor geschik te onderdelen van de medische insti tuten op vele plaatsen een computor gebruiken. Teneinde by de medische-opleiding een groter aantal studenten tegelyk op te kunnen nemen, heeft de uni versiteit van Chicago de .professor- computor". zoals men deze zou kun nen noemen, ingevoerd. Die compu tor wordt zodanig geprogrammeerd, dat zij een patiënt kan bevatten die aan één enkele ziekte ïydt, of aan meerdere ziekten tegelyk. D student zal wel met de eerste bginnen en kan via een schrijfmachine zijn vragen stellen zoals hy dat aan die patiënt zou willen doen. Op een tele visie-scherm geeft de computor ant woord. maar laat nooit merken dat er een fout wordt gemaakt, zoals dat by andere onderwys-computors wèl gebeurt. Wanneer de student, voor dat hij zyn „onderzoek" voortzet, eerst enkele nadere gegevens wil weten, kan hij dat vragen en krijgt er zoveel hy maar wil. Bloedonder zoek, röntgenfoto's, bacterie-cultures, alle chemische bepalingen die hij wil laten doen, zijn in de programme ring uitvoerig opgenomen. En zo moet de student tenslotte de diagno se stellen en dan de Juiste behande ling aangeven, zoals een bepaald ge neesmiddel. een dieet, of zelfs een operatie. Als zijn diagnose en de be handeling die hy op grond hiervan wil toepassen, voor de patiënt fatale gevolgen aou kunnen hebben, kan men deze nog tydig het leven red den door op een knop te drukken. Wanneer de student zowel een goe de diagnose als de Juiste behande ling heeft aangegeven, krijgt hij als beloning, in een feed-back, de gehele vooruitgang die zowel de patiënt als de behandelende arts hebben gecon stateerd. Een praktische vinding, kan men zeggen, waarmee ontelbare studen ten de even ontelbare medische pro blemen kunnen leren oplossen die zy later zullen ontmoeten. Eén onmis baar deel van de geneeskunde kan de „professor-computor" de leerlin gen niet langs elektronische weg by- brengen: de menselyke kanten van het medische beroep. Doet u aan de slanke lyn, dan passen de volgende ideeën misschien in uw menu. De onderstaande ge rechten, aldus 't Voorlichtingsbureau voor de voeding, kunt u rustig voor het hele gezin op tafel brengen, want tien tegen één dat niemand zal merken dat het „slankeiyn" schotels zyn. En het kan geen kwaad, als ook de anderen wat minder vet en suiker gebruiken. Recepten voor 4 personen. Tomatensoep i1 L< kg soeptomaten, peper, zout, bies look, peterselie, citroensap De tomaten wassen, in stukken snijden en met een bodempje water opzetten. De tomaten 20 a 25 minu ten zachtjes laten koken en ze daar na door een zeef wry ven. De peter selie en de bieslook wassen en fyn- snyden. De soep op smaak afmaken met peper, zout,- citroensap, peterse lie en bieslook. Kabeljauwfilet met tomatenpuree en kaas 600 g kabeljauwfilet. 1 klein blik je tomantenpuree, Engelse saus, pe per. zout, 50 g geraspte oude kaas, peterselie, citroensap. Van de tomatenpuree, Engelse saus, peper en zout een pittig mengsel maken. De filets hiermee besmeren. De peterselie wassen en fynsnyden. De filets door de kaas wentelen en met de peterselie bestrooien. Enkele druppels citroensap over de vis sprenkelen De filets inpakken in aluminiumfolie en in een oven van 200 gr. C. in 20 minuten, of op het fornuis in een pan met water in plm. 15 minuten gaar laten worden Lever met champignons, tomaten en ui. 4 plakken lever k 100 g200 g champignons, 4 tomaten, 2 uien, sla olie of 60 g. boter of margarine, pe per. zout. De lever afspoelen en goed laten uitlekken. De champignons en de to maten wassen en in plakjes snyden. De uien schoonmaken en kleinsny- den. In de koekepan de boter of mar- (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Tijdens de afscheidsavond, woensdag, van de eindexamenkandidaten van de Utrechtse Thorbecke-scholengemeen- schap, hebben de geslaagden van de HBS-a afdeling een stencil uitgedeeld waarin zy vragen om herexamens voor twee van de zeven gezakte medeleerlingen. Eerder op de avond had een woordvoerder van hen ge vraagd de kwestie mondeling uiteen te mogen zetten, maar dit werd ge weigerd. Hun argwaan was gewekt toen zil tydens een feest by één van hun docenten de cyferlysten onder ogen kregen en zagen dat by een meisje een vyf voor Frans veranderd was in een zes en de zes van aardryks- kunde in een zeven. De actiegroep wilde een fotokopie van deze ïysten laten maken, maar ze zyn sinds eergisteren niet meer te krygen nadat zoals de leerlingen zeggen, onder docenten bekend is geworden dat de actie gevoerd zou worden garine smelten en hierin de leveri de groenten bakken. Onder de grillEen vuurvast a teltje met weinig boter of margy invetten. J De lever en de groenten In P schoteltje leggen. De lever metfe slaolie bestrijken en onder af etL kei-en gaar laten worden. P. V Lentesla U 1 struik andijvie. 2 grote komij mer. 2 bosjes radys, 2 eetlepels! olie. 4 eetlepels azyn, mosterd (M der), peper, zout. citroensap. Bei Van de olie. azyn. mosterd i der), peper, zout en citroensap! slasaus maken. De radys wass in plakjes snyden, dan de kom mer schillen, raspen en laten uit| ken. De andyvie wassen, fynsni opnieuw wassen en laten uit leij De slasaus vermengen met de r komkommer en andyvie. Oranjesla lli 1 krop sla. 2 groene paprika!1 sinaasappels, dl. magere yogi peper, zout, bieslook, peterselie, f De bieslook, peterselie en dille I sen en fyn snyden. Van de o:» peper, zout en kruiden een suil maken. De paprika's schoonm® wassen en kleinsnyden. De sim appels schillen en in stukjes snife De sla schoonmaken, in stukken» delen, wassen en laten uit lelF Het slasausie met de paprika, siir- appel en sla vermengen. Yoghurtpudding 4 dl magere yoghurt, 3 dl re melk, 18 g (9 blaadjes» gelat blikje mandarijntjes uitgelekt 200 g), sap van een halve 15 g suiker. De gelatine weken in ruim water De helft van de melk ve men. maar niet laten koken en de gelatine en de suiker in lossen. Daarna de overige melk voegen. Enkele mandaryntjes garnering achterhouden, de in stukjes snijden. Het iets koelde mengsel vermengen me yoghurt, het citroensap en de darylitjes. De massa, als ze drilli gint te worden, in een met ingevette puddingvorm schenkt verder laten af koelen. Na afkoeling de pudding en garneren met de achtergehi mandaryntjes. Wist u dat: u met bruinbrood, roggebroo knackebrot minder gauw trek dan met witbrood? halvarme maar half zoveel rieën bevat dan margarine of l u magere of halfvette me yoghurt in plaats van gewone I kunt gebruiken? u van afgekoelde jus of soe| vet gemakkelijk kunt afschepp» vetarme jus of soep te krijgen twee appels net zo veel calc j leveren als een boterham? j DEN HAAG De Haagse - I bank veroordeelde een 20-jarige arbeider uit Sassenheim en 'n rige medeplichtige ieder tot I maanden gevangenisstraf waan maanden voorwaardelijk en I van voorarrest, wegens plegen een aantal inbraken in Noorl Voorhout, Lisse, Sassenheim en derdorp. Uit een villa in Nooii - werd voor f40 000 aan juwelet stolen. De officier van justitie t twee weken geleden tegen iedj' maanden waarvan 2 maanden waardelyk en aftrek van voowb geeist. B| «1

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 22