Nederland tij KNTU worden 500 mangeeft Peru verbodig f --*6 miljoen TOESTAND IN BIAFRA NOG STEEDS KRITIEK drijf moet aansluiting zoeken in buitenland *d-Korea >ort VS- liip in grond 20.000man gebruiken „drugs" Aramburu zou nog leven meise juni WARM I erzoek om steun aan Rode Kruis Lodge naar het J aticaan Schattingen Weggevaagd Huurverhoging particuliere nieuwbouw HUISMAN LEIDEN Bpeesfcpaafctzs Iieide^ iRtePRafeianale M: (01710) 23337 (9ueJ Qlteuwö riclii I maart 18b0 ,y ZATERDAG 6 JUNI 1970 No. 34011 mr: E. A. E. van Dishoeck üredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst IDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25)f 4,515 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 NGELO (ANP) De Koninklijke Nederlandse :lunie (5.600 werknemers) gaa een aantal concern- afstoten. Daardoor worden 500 personeelsleden over- De personeelsinkrimping zal geschieden door vaca- iniet te vervullen en door het natuurlijk verloop. |dng moskouWASHING- [Reuter, AFP) De Noord marine heeft gisteren ikaans vei-kenningsvaar- in de Gele Zee de ter wateren van Noord-Ko- binnengedrongen, in de oord. Dit is volgens het persbureau Tass door ikoreaanse nieuwsagent- meegedeeld. ildus het Britse persbureau niet duidelijk of het hier tierikaans of Zuidkoreaans t betreft. Een woordvoerder üüngton heeft tegengespro- (t er een schip van de Ame- je marine wordt vermist. b de dag had Noord-Korea gemaakt, dat een Ameri- 'spionageschip was opge- Dit zou in hetzelfde gebied beurd waar nu een vaartuig ken is gebracht. Het is niet het hier om hetzelfde iaat of dat er sprake is incidenten. ADVERTENTIE bj VQKOiu/nzzy ERIE URVERZORGING NJN5 5U RG ER KEUS IN I SENDE OMGEVING fan onze weerkundige medewerker) Met, in grote trekken het voorjaar en de voor in 1917 als voorbeeld, ligt de zomerse toer met veel ngzaam hogere middagtem- l. De storing die boven luropa wel regen van bete- (cht, maar in de zuidelijke i ons land vrijdag en mo lt vandaag een paar ver- Uien brengt, is al weer aan Ben. Een hogedrukgebied pandinavë houdt duidelijk U" ln de pap en zorgt voor flijke luchtstroom. De tem- komt in het binnenland 24 graden, vlak langs de dager. Het is mogelijk dat mende twee a drie dagen ieerst dit jaar het kwik tot a komt. De algehele ten- t op een droogteperiode wy- rmee de meimaand al is meeste plaatsen droog en 1 zonnig weer. Zwakke tot fstelijke wind. Vrij warm. 7 JUNI 4.22 uur, onder: 20.56 uur. ji 6.53 uur, onder: - Jr te Katwijk te 5.10 en ||Laagwater te 1.03 en 13.20 a 1 8 JUNI 4.22 uur, onder: 20.57 uur. f8.07 uur, onder: 0.01 uur. p te Katwijk te 5.50 en eefl Laag water te 1.39 en 13.56 bestaat uit 28 pagina's vei Adempauze De KNTU streeft ernaar in een groter verband met een internatio naal karakter op te gaan. Ten einde dit te bereiken en een inte ressante partner worden, is een adempauze nodig. In deze pauze zal gestreefd worden naar een afstoten van een aantal concerndelen. Dat zal naar verwacht mag worden nog in de loop van dit jaar, althans op korte termijn geschieden Dit heeft de heer J. Schol- ten. woordvoerder van de raad van bestuur van de Koninklijke Neder landse Textielunie, vandaag meege deeld naar aanleiding van de ver schijning van het jaarverslag over 1969. De heer Scholten kon niet zeg gen met welke bedrijven een samen werkingsverband wordt aange gaan. Door deze afstoting, die niet de minst rendabele activiteiten be hoeft te omvatten, zal de liquidi teit worden verbeterd. De positie van de onderneming op het ogenblik is niet erg sterk. De KNTU zal er naar streven dat de belangen van de werknemers duide lijk in het oog worden gehouden. De fusiecode van de Sociaal Eco nomische Raad zal hierbij de lei draad zün. De liquiditeit alleen staat niet voorop, deelde de heer Scholten mee. Op deze samenwerking met der den heeft de regering sterk aange drongen gedurende de besprekingen over het verlenen van een krediet garantie van 17 Vz miljoen gulden. Het grootste gedeelte daarvan moet in 1970 worden terugbetaald, er is echter een flinke uitloop in 1971 mo gelijk. Verlies Tot nu toe heeft de KNTU in 1970 verlies geleden, terwijl in 1969 eveneens is afgesloten met een ver lies en wel van 8,2 miljoen gulden. Verwacht wordt dat de tweede helft van 1970 beter zal zijn, maar het verlies zal niet kunnen worden inge haald. De spinnersdivisie, de groot ste groep van de KNTU. is goed rendabel en neemt 45 procent van de toegevoegde waarde van het con cern voor zijn rekening. Deze divi sie opereert op Europese schaal. De personeelsinkrimping, die dus zon der massale ontslagen zal geschie den, moet in de loop van dit jaar en 1971 haar beslag krijgen. In ons land: OOSTERBEEK (ANP) Vol gens een schatting van deskundigen zijn er in ons land ongeveer 20.000 gebruikers van verdovende middelen, van wie negentig procent de min der gevaarlijke middelen hasjiesj en marihuana gebruiken. Een aantal hunner bevindt zich in de gevaren zone. Van de honderd gebruikers van genoemde middelen zijn er tien, die ook andere middelen gebruiken. Van die tien zijn er weer een of twee in een situatie, dat zij hulp zoeken bij een zenuwarts of de een of an dere hulpverlenende instantie. Deze uitspraken heeft drs. D. C. J. van Peype, uit Leiden socioloog en hoofd sectie bijzonder sociaal onder zoek van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. gisteravond in Oosterbeek gedaan op een door het Nederlandse Gesprek- centrum georganiseerde conferentie, gewijd aan het onderwerp „het ge bruik van drugs". De zenuwarts M. S. H. Schlem- per, verbonden aan de Jelgersmakli- niek in Oegstgeest, belichtte de ge schiedenis van de verdovende midde len Hij wees daarbij op hoe in vroe ger tijden in verschillende landen straffen, zelfs de doodstraf, hebben gestaan op het in voorraad hebben van tabak en koffie. Hij was van oordeel, dat verschillende midde len. waartegen nu nog bezwaren be staan, in onze maatschappij te zijner tijd ter beschikking zullen komen. DEN HAAG /LIMA (GPD) De regering heeft gisteren besloten 2,8 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor hulp aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru. De Peruaanse regering krijgt een gift van één miljoen gulden, vrij te be- steden aan medicamenten, noodver- blijven of eerste herstelwerkzaamhe den. Nederlandse particuliere hulp organisaties krijgen eveneens een miljoen, bestemd voor de aankoop van melkpoeder, ten behoeve van de slachtoffers. De Peruaanse regering j heeft daarom gevraagd. Voorts zal het reeds in Peru aan- wezige team van vrijwilligers, dat in het kader van de ontwikkelingshulp werkzaam is bij de uitvoering van weg- en waterbouwprojecten, op kor- te termijn met zes personen worden aangevuld om te helpen bij het her- j stel van de getroffen gebieden. De hierbij te maken kosten zullen naar schatting 600.000 gulden bedragen, de benodigde materialen inbegre pen. De 2,6 miljoen gulden zal worden onttrokken aan fondsen voor ont wikkelingssamenwerking. die voor dit soort doelen zijn gereserveerd. Ex-president De Gaulle van i ding. Het is de eerste maal siiids verouderde De Gaulle met een Frankrijk brengt op het ogenblik zijn aftreden na de mei-revolutie ongeïdentificeerde begeleider bij een vakantie door in Spanje. In dat het ex-staatshoofd op een j een bezoek aan een kathedraal in het stadje Cambados verwekte dergelijke wijze in het openbaar Santiago de Compostela in het zijn komst nogal enige opschud- I is getreden. Op de foto een sterk noordwesten van Spanje. DEN HAAG (ANP) Een groot aantal personen en groeperingen uit het Nederlandse volk heeft de Nige- riaanse regering dringend verzocht mogelijkheden te scheppen voor het personeel van het Nigeriaanse Rode Kruis om zün werk voort te zetten, zolang het dat nodig acht. nu de voed selsituatie in enkele delen van het gebied zeer kritiek is. Het Nigeriaanse Rode Kruis moet zijn werkzaamheden deze maand sta ken en overdragen aan de rehabili tatiecommissie van de oost-centrale staat. De secretaris van deze com missie, Chr. Ofodile, heeft verklaard, dat de vroegere enclave massale sterfte door verhongering te wach ten staat als niet meer geld de Oost centrale staat bereikt om de massa le voedseldistributie te kunnen laten BUENOS AIRES (AP) —Onder familieleden, vrienden en volgelingen van de verleden week ontvoer de oud-president Aramburu heerst groot optimisme dat de ontvoerde 67-jarige politicus nog leeft en ver moedelijk weer snel op vrije voeten zal zijn. Wonderlijk is echter dat niemand dezer mensen wil zeggen waarop die verwachting is gebaseerd. Een jour nalist die vandaag op post stond bui ten het huis van Aramburu zei: „Ieder deed of hy elk ogenblik zo naar binnen kon stappen". Namens de familie Aramburu is verklaard dat „rechtse elementen en fascisten" voor de ontvoering verant woordelijk zijn. Ook zou de regering met de hele zaak iets te maken heb ben en doet de overheid het bij het onderzoek (naar Aramburu), erg kalm aan. In verschillende politieke kringen heeft men de laatste tyd kunnen vernemen dat Aramburu eventueel de opvolger zou gaan worden van de huidige president, Ongania, doorgaan. De Nederlanders doen ook een beroep op de Nigeriaanse rege ring maatregelen te treffen om het geldtekort in de Oost-Centrale staat op te heffen. Bericht Sedert half mei zijn diverse berich ten over de toestand in voormalig Biafra verschenen. De directeur van Unicef, Paul Larsen, verklaarde, dat 1,5 miljoen mensen nog met een ern stig voedselprobleem kampen. Ook als in augustus de oogst begint zal de situatie nog niet normaal, maar nog voor maanden zorgwekkend zijn, aldus Larsen. De directeur van de Engelse hulp organisatie OXFAM, de heer Kirk- ley, meent, dat Nigerië met spoed iets moet doen, wanneer het een kri tieke situatie in het voormalige Biaf ra wil afwenden. De heer Ofodile heeft voorts ver klaard, dat zijn commissie reeds be zig is het werk van het Nigeriaanse rode kruis over te nemen. Dit werk wordt evenwel, volgens hem, belem merd door gebrek aan geld. WASHINGTON (AP) President Nixon heeft Henri Cabot Lodge be noemd tot persoonlijk vertegenwoor diger bij de heilige stoel maar hem geen formele diplomatieke ti tel verleend. Lodge zal enkele malen per jaar naar het Vaticaan gaan voor een maand of zolang als dat vereist wordt. De kwestie van de Amerikaanse vertegenwoordiging by het Vaticaan is een omstreden zaak in de Vere nigde Staten. Hoewel volgens voorzichtige schat tingen in Peru het dodental nu al de vijftigduizend heeft overschreden, verwacht men dat na het ruimen van het puin en de modder het aan tal slachtoffers wel een kleine hon derdduizend zal bedragen. Want de ramp van zondag, waardoor een ge bied van 960 km2 werd getroffen in de departementen Lima, La Libertad en Ancash, is de ergste in de ge schiedenis van Peru en misschien zelfs één van de grootste sinds men senheugenis. Exacte cyfers over het dodental zullen nimmer te achterhalen zyn Het zal immers nog weken duren voor men in de gelegenheid zal zijn door te dringen tot de vele geïso leerde valleien, waar men sinds zon dag niets meer over heeft vernomen. De steden Yungay, Ranrahirca, Pampas Grandes, Catac. Huallan- ca en Pallasca werden officieel op gegeven. Ze zijn volledig van de aardbodem weggevaagd. De steden Yungay en Ranrahirca werden ver- I zwolgen door de lawine, die van het Huascarangebergte neersuisde. Dit gebergte is met zün 6.785 meter, de hoogste top van de Andes op Pe ruaans grondgebied en grenst aan de Haylas vallei. Volgens een officiële schatting heb ben maar 2600 bewoners van Yun gay oorspronkelijke bevolking 41.756) de ramp overleefd, terwül van de stad Huaraz (100.000 inw.) nog maar 20 procent overeind staat. Het stadje Aija is samen met zün 18.653 bewoners volledig verdwenen. In de havenstad Chimbote is 80 pro cent van de huizen vernield of zo beschadigd dat men vreest voor instorting. Onze correspondent mr. H. L. Lef- felaar is uit Washington naar Lima gevlogen. In de komende dagen zal hy vandaar uit zün Indrukken weer geven van de nationale ramp die Peru heeft getroffen door de aardbeving van afgelopen zondag. Zijn eerste verhaal staat vandaag op pagina 19. DEN HAAG <GPD> —Per 1 JuM wordt het maximaal toegestane ren dementspercentage van nieuw te bou wen particuliere huurwoningen, die worden gesubsidieerd, van 10,4 op 10.6 gebracht. De maatregel, die aansluit op de verhoging van het rentepercentage van de Bank Neder landse Gemeenten, heeft voor de betrokken woningen een verhoging van de huurprys van ongeveer 7 gulden per maand tot gevolg. ADVERTENTIE TEL. 34000 ADVERTENTIE Gewonde slachtoffers van de aardbevingsramp liggen in een open vrachtwagen in Chimbote te j wachten op luchtvervoer naar de hoofdstad Lima. ¥aFi ËgmQRd Uit het Leidsch Dablad van 7 Juni 1870: In de maand eMi zijn bin nen deze gemeente geboren 131 kinderen, als 63 zoons en 68 dochters: overleden 220 personen, als 15 mannen, 28 vrouwen, 87 zoons en 90 doch tersgehuwd 49 paren. Op een van onze grijze grachten leefde in stille af zondering een 80-jarige grijsaard. Wij bedoelen den heer E. Davidson, wens naam onder de Nedl. schil ders steeds met onderschedin genoemd werd Heden ontslie deze man en al gmois bij zijn vele vereerders in een geze gend aandanken blijven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1