oestand Midden-Oosten somberder dan ooit latrinon! POLITICI GA VEN HUN COMMENTAAR Tal de in van processen Sowjet-Unie tegen rebelse intellectuelen ioutarm dieet? Veel fellere toon in Engelse verkiezingen )rie jaar na juni-ooiiog van 1967 lijkt een nieuwe periode te zijn begonnen M PARIJS WIJST RUSSISCHE PLANNEN AF Agnew vaart uit tegen 'misdadige mislukkingen" ie n Wallace zeker van gouverneurschap Zuid-Afrika 's premier in Portugal "ifDERDAO 4 JUNI 1970 LBID9CH DAGBLAD PAGINA i onze reisredacteur H. Kolb) jTOEM (GPDi Arabische is door de jaren heen een in de praktyk onhanteer jg ideaal gebleken, dat zyn mste betekenis ontleende jegaande bruikbaarheid voor irepen van massa's. Een uit- I sortering tegenstellingen rlei aard heeft de Arabieren r genoeg uiteengehouden om gebundelde krach tsinspan- hun volle profyt te geven. IKer zich schynt te hebben |d by een politiek, die met lg van de verschillen toch een zekere coördinatie van te verwezenlijken, heeft dit in voorheen een nieuwe ad- evonden: de 28-jarige Lybi- lident Qoezafi. Een militair, yyr zyn leeftijd oud uitziet, •kt met het ritme van een nachinegeweer en gedurig echter vuist daarbij op tafel 0 man ook, die door een Al- >urnalist werd omschreven domme idealist die terug de middelbare school". Ident van wie een Russisch wat verbaasd opmerkte, ominste één boekje over Le- hebben gelezen, jeuwe missionaris voor de zaak zou te Chartoem voor men met „een opzienbarend de oplossing van de crisis Idden-Oosten" zoals Soeda- iringsautoriteiten meenden Welnu, de frisheid van Qoe- |d vers gestreken uniformen d weerspiegeling in de be- die hy ten toon spreidde. 1 wenste, aldus een officieel iué, „een bundeling van krachten gebaseerd op gelijkheden tot zelfver en heeft gemakkelyk pra tte een Soedanese diplo- amper op. „Hij beschikt over het geld om zichzelf ig nog een aantal anderen bedruipen" en, bedacht end in één der vele glazen oenkwast die het klimaat voorschrijft: „Qoezafi ziet lit, hij is een idealist maar ons :us ae v< den hun egbai dive: Lybische kolonel precies de Arabische landen moe- zodanig ondersteunen, dat buitenlandse hulp <en dus tenlandse inmenging) hun kunnen verdedigen Hy de gedachte dat, zoals hy de verklaarde, de Arabie- van de Russen zijn hun vrienden ziln" en dat re oliebelangen van 't diverse sectoren der woe- che samenleving het mo ten maken om vooral de uk te zetten. En hy be- wel dat er de Russen b gelegen om hun invloed op zyn minst te handha- vooral naar het zuiden mogelijk uit te breiden, ren wel, juist bezig aan 'n ering van zijn eigen be ft er geen belang by, dat te al oppermachtige Rus- traks gaan gebruiken om zijn plannen te doen te- lie naar hun smaak te liet-Arabische invloed zijn ledige gesprek te Char- Egypte, Soedan en Lybië) voornamelijk een dialoog ussen Nasser en zyn Ly- nent, waarbij wapenbroe- zich wijselyk op de vlak- ïouden. Hy liet zich Nas- maar eens een vreemd bruiken) vaderlijke be- triomfantelyk welgeval- laakte met Qoezafi een de Nijl nadat de Egyp- jdent aanmerkelijk onop- was vertrokken dan de loorten in Chartoem leken rdigen Is thans op weg op een de hoofdsteden van Irak, jyrië en Libanon. Hij pro- te winnen voor zyn nog- tig schaakspel met de Ly- Jommen. En hij heeft zyn l Buitenlandse Zaken nog •entie in Chartoem naar .Koeweit en Saoedi-Ara- I om zyn boodschap af te de regimes, die niet al- Hij, hun financiële onaan- l ontlenen aan het Wes- kpitaal, maar bovendien ld worden tot de traditio- regeringen, die eerlang abische revolutie kunnen de bereidheid van deze regimes om met Qoezafi ten strijde te trekken geenszins vergroten. Anderzijds ligt het niet voor de hand dat bijvoorbeeld Syrië en de Li banon. twee opmerkelijke aartsvijan den, tezamen onder Qoezafi's vaan zouden willen opereren. Nassers breedvoerige loftuitingen voor de plannen van zijn jeugdi ge collega, oppervlakkig getui gend van eendracht betekenen slechts dat de Egyptische president zeer tot zijn verholen genoegen Qoezafi's „op zienbarende oplossing" ziet verzan den in de woestyn van meningen en belangen, die de Arabische eenheid zo'n vruchteloze zaak maakt. Nasser heeft er overigens ook alle belang bij om zijn nieuwe mede-re volutionairen niet van zich te ver vreemden. Gewiekst bespeelt hij hun gebrek aan ervaring. En met een bij na demonische trefzekerheid weet hij bijvoorbeeld tegenover de achterlijke Soedan een rol te vertolken van on baatzuchtige steun en toeverlaat, ter wijl de Russen begerig afwachten in hoeverre Nasser by machte zal blij ken in noord- en zuidelijker Afrika meer poorten wyder voor hen te ope nen. En dat doel kan alleen maar na derbij worden gebracht door een ster ke Nasser, die niet onophoudelijk wordt geteisterd door de gevolgen van Israëls militaire capaciteiten. Wel aan, Egeypte kan momenteel niet meer worden beschouwd als een militair verslagen land dat weigert op te houden met stuiptrekken. Is raël heeft dat helaas moeten onder vinden terwijl in Jeruzalem nog steeds werd uitgegaan van de ge dachte dat het resultaat van de nu drie jaar geleden geëindigde oorlog het nogal eenzijdig stellen van eisen bleef rechtvaardigen. Israëls politieke breinen hebben kennelyk niet tijdig voorzien hoever Moskou wel zou kunnen en willen gaan in zyn steun aan een Egypte, dat beter bewapend en sterker ge traind dan ooit zijn volk een bevrij dingsoorlog belooft, terwijl het elders een politieke oplossing predikt. Nu de Russische paraplu boven Nassers strategische centra zo verrassend ge makkelijk en snel is opgestoken zijn er voortekenen dat de Russen nog andere plannen aan het maken zyn. Chartoem het Grand Hotel waar op het terras een orkest de jankende geluiden voortbrengt van Arabisch geïnspireerde popmuziek. Een Rus uit Cairo ontvouwt zijn vi sie: „Als de Egyptenaren in een goed voorbereide snelle aanval met gespe cialiseerde troepen een Israëlische fortificatie aan het Suezkanaal zou den innemen en bezet houden.als de Russen ogenblikkelijk luchtdek- king zouden gevenwat dan? De Sowjet-Unie kan dat gemakkelijk rechtvaardigen: het is Egyptisch land. de Russische piloten zyn er op verzoek van Egypte en zy vallen niemand aan zolang zy niet zelf wor den aangevallen. Zouden de Israëliërs terug vechten?" TEL A VIV. Dizengoffstraat een ander terras waaraan een aan merkelijke portie van Israëls ener gieke schoonheden onophoudelijk voorbijtrekt. Een man die ver achter de schermen kijkt: „Wij zou den. denk ik, toch proberen om de Egyptenaren er weer uit te gooien". En de confrontatie met de Russen? „Die zouden we tegen onze zin en vanwege de internationale complica ties met knikkende knieën niet uit de weg gaan". CHARTOEM De Rus: „Maar de Israëliërs zouden de luchtslag te gen onze piloten toch verliezen. Dat gelooft u toch zeker ook?" T E LAVIV „Onze luchtmacht, is niet groot, maar ze is de beste ter wereld. Wij wijzen mensen af die overal elders als piloot graag zouden worden aangenomen. We hebben een grote oorlogservaring de Russen niet. En ik denk dat wy het van de Russen niet zouden verliezen. Althans voorlopig niet". CHARTOEM De Rus: ,Jk ge loof niet in een oorlog. Voor ons zouden de grote internationale com plicaties tenslotte ook onplezierig kunnen worden. Maar zolang onze aanwezigheid voldoende is om het kernstuk van Egypte te beschermen en Israëls militaire overmacht al thans in vredestijd in waarde te doen verminderen, zijn we op weg naar een politieke oplossing omdat een mili taire onmogelijk is gemaakt". En dat gezegd hebbend wijst hij schuddend aan de overzijde van de Nylavenue. Daar sleurt een armzalig model treintje zich langzaam doch onstuit- de verwarringen der internationale politiek. ADVERTENTIE Dit ishet recept: Kaasfondue van Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en een scheutje kirsch. )n met maïzena n. baar heen en weer langs twee meter rails: bijdrage van de Soedanese jeugd aan de feestelijkheden die gro te belangstelling trekt. Het is een schouwspel dat bijna ontroerend is van naïviteit. Er behóórt niet om ge lachen te worden omdat er zo'n ge weldig en gerechtvaardigd verlangen uit spreekt naar een tijdperk van vooruitgang. Met deze bondgenoten zou Rusland op weg zyn naar vre de in het Midden-Oosten? Op weg naar herovering van het Suezka naal met het oog op zijn Middel- landse-zeevloot, dat wel. Maar vre de? Daarbij hebben de Russen zo min belang als by een oorlog. Het verontrustende is dat het Kremlin voorheen nooit erg trefze ker is gebleken in zijn schattingen omtrent de toestand in de oosthoek van de Middellandse Zee. Het is evenmin geruststellend dat presi dent Nixon onzeker een weg zoekt in En in Cairo vergaderen de Pales- tynen. Meer dan ooit onder de druk van het feit dat ze slechts in een heid iets van hun doeleinden kunnen verwezenlijken. Meer dan ooit onder druk van revolutionaire regeringen om hun gebundelde krachten te voe gen bij die van de Arabische voor uitgang. omdat hun verdeeldheid en hun politieke onhandelbaarheid de Arabische positie duidelyk bena delen. Geen van de landen immer vooropgesteld dat er onderhandelin gen zouden komen is by machte om de Palestynse verzetslieden in een vergelyk te betrekken. Drie jaar na de juni-oorlog van 1967 is naar het schynt in het Mid den-Oosten een nieuwe periode be gonnen. Met een politiek onzeker Is raël, een agressief om gewin dobbe lende Sowjet-Unie, een afwachtend Amerika en een opnieuw sterke Nas ser, op weg naar meer blokvorming onder de Arabieren. Helaas heeft se dert 1967 de toestand er dan ook nog niet zo somber uitgezien als thans. fspoeld. En dat besef zal van het lachen naar een uitstallinkje ADVERTENTIE Zoutarme melk van Nutricia. er om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Vatrinon van Nutricia. kt poederanmofvloeibaar twee kerngeleerden, begiftigd met de Leninprys en beiden lid van de Aca demie van Wetenschappen. Het stuk is voorts ondertekend door de wis- en natuurkundige Walentin Toertsjin en een zekere Waleri Tsjelidze, van wie geen functie bekend is. Naar verluidt werd Grigorenko vo rig jaar aangehouden toen hij op weg was naar Taskent om als getuige a decharge op te treden in een proces tegen krimtartaren. Volgens dissiden te kringen heeft een rechtbank hem in het begin van dit jaar ontoereken- PARIJS. MOSKOU (AFP. Reu ter) De laatste tijd zouden in diverse Russische steden, met na me Moskou, Kiew, Charkow, Gor ki en Riga, nieuwe processen zijn gevoerd tegen Russische intellec tuelen. Dit meldt het blad „Kro niek van actuele gebeurtenissen" (dat ondergronds in de Sowjet- Unie circuleert) in zijn dertiende aflevering die onlangs het Westen bereikte. Het bewuste artikel is in zijn geheel gepubliceerd door het j baar verklaard Hy zou zich in een tijdschrift „Possew", dat wordt te Tsjernyachovsk nabij de Oostzeestad Kaluungrad. bevinden, uitgegeven in West-Duitsland. jn dissidente kringen in Moskou is Volgens de „Kroniek" is Wladimr voorts melding gemaakt van 'n peti Goersjoeni, een neef van de oprich ter van de Russische sociaal-revolu tionaire party, in een psychiatrische inrichting opgesloten wegens het in bezit hebben van twintig exemplaren van een oproep van generaal Grigo renko, in Parys gepubliceerd door het „Internationale Comité voor de ver dediging van de mensenrechten". Goersjoeni was op 18 oktober jj. ge arresteerd nadat hy een brief aan de Verenigde Naties had ondertekend, waarin geprotesteerd werd tegen „de onderdrukking van intellectuelen in de Sowjet-Unie". Het ondergrondse blad meldt voorts, dat in maart een 19-jarige studente, Waleri Nowod- worskaja, is opgesloten in een .spe ciaal psychiatrisch asiel van de KGB" (de staatsveiligheidsdienst) in Kazan. Zy had in december voor het Kremlin pamfletten verspreid tegen de Russische interventie in Tsjecho- Slowakye. Anderen, zoals Wladimir Ponomariow, Wladislaw Nedobora en Ar kadi Lewin, waren volgens het blad tot een verbiyf van drie jaar in strenge interneringskampen veroor deeld wegens het uitgeven van zelf standige bladen. Voorts is nog een student tot drie jaar veroordeeld we gens het in bezit hebben van werken van de Joegoslaviër Milowan Djilas en de Russische filosoof Berdjajew. tieten gunste van een deskundige op het gebied van de erfelijkheidsleer, Jaures Medwedew, die in het Westeft vooral bekend is geworden door een boek over de invloed van de theo rieën op het gebied van de genetica in de tyd van Stalin op de biologie- beoefening in de Sowjet-Unie Med wedew werd negen maanden geleden ontslagen als hoofd van een radio logisch instituut. Naar aanleiding van 'n artikel over ..de anti-consti tutionele postcensuur in de Sowjet- Unie" werd hy onlangs ongenomen in een psychiatrische inrichting te Kaloega Na de petitie zou hy zon dag j.l. door een commissie van des kundigen zijn onderzocht en normaal bevonden. Hy zou echter nog een week in observatie worden gehouden. Een tafereeltje van het stadion in Chartoem: gepakt en gezakt op weg naar een zo mogelijk betere toekomst. ,Proj ectielen volkomen uit de tijd" LONDEN (AP) Naarmate de verkiezingsstrijd in Groot-Brit- tannië op gang komt, kwamen er al vrij snel berichten binnen over kandidaten, die, terwijl zij ergens het woord voerden, eierenmeel- bommen en andere projectielen naar het hoofd kregen. maak kon worden beschouwd Maar dat behoort nu niet meer zo te zijn nu immers iedereen mag stemmen. Premier Wilson behoort tot de lie den die een ei naar het hoofd heb ben gekregen. George Brown, de tweede man van de Britse Party van de Arbeid (Labour) raakte dinsdag Lord Wade van de liberale var- vinnig debat gewikkeld en de conservatieve oud-minister Avery tv zei hierover, dat men zoiets m.eeg aanslag met meibom™,,,. uithaalde in de tijd dat slechts groenten en water te verduren. De weinig burgers het recht hadden politie is niet van plan de kandida- om te stemmen, en toen de smij terij als een soort van volksver- Pleidooien AMSTERDAM 'ANP) Burge meester Samkalden van Amsterdam acht het een uiterst triest verschyn- sel dat slechts 61 procent van de kiesgerechtigden is opgekomen. „Vooral voor een stad als Amster dam. waar het politieke leven zo dynamisch is moet dit teleurstellend worden genoemd. Dit laatste vooral ook omdat er juist nu zo'n behoefte is aan bewust politiek denken en een veel hogere score moeten halen handelen. Met name Amsterdam had op het gebied van de opkomst van de stemmenden. Voor de komende raadsperiode betekent dit. dat het opwekken van belangstelling voor de Niettemin hebben twee vooraan staande Russische kerngeleerden het gewaagd te pleiten voor de vryiating van de gewezen generaal Grigorenko. volgens een petitie waarvan afschrif ten in Moskou circuleren, is het be roep op het hoofd van het openbaar ministerie. Roman Roedenko o.a. ge daan door Sachadow en Leonotwitsj, PARIJS (.AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren van Frankrijk nul op het rekest gekregen inzake twee pro jecten: Franse steun by het bouwen van een assemblagefabriek van vrachtwagens, en financiering van een kopermyn in Siberië, waar veel erts in de grond zit. Over deze zaken was gisteren be raadslaagd by het contact van de Sowjetrussische minister van Buiten landse Zaken Gromiko met de Fran se minister van Financiën, Giscard d'Estadng. Het onderhoud van Gromiko met Giscard d"Estaing duurde slechts een haf uur. Alle onderwerpen die Gromiko ter tafel bracht werden door de Franse minister „ter nadere bestudering" aangehouden. Gromiko heeft later twee uur geconfereerd met zyn Franse ambtgenoot Maurice Schumann. Voornaamste onderwerp van gesprek waren de Europese vei ligheid en de Duitse situatie. Gro in iko's enige commentaar na de be spreking was dat die „goed" was verlopen. NEW YORK (AP) George C Wallace heeft gezegevierd in de voorverkiezingen van de Democra tische partij voor het gouverneur schap van Alabama. In de beslissen de stryd versloeg hy de huidige gouverneur Albert P. Brewer. Wat Alabama betreft was het de derde achtereenvolgende voorverkie zingsoverwinning voor het gouver neurschap van de familie Wallace. Wallace werd gouverneur in 1962; in 1966, toen hy zelf niet herkies baar was, steunde hy zyn vrouw die het gouverneurschap overnam. Toen ze in 1968 stierf werd Brewer gou verneur. De Republikeinen stellen in Ala bama geen kandidaat waardoor Wallace er dus verzekerd van is dat hy in januari weer het gouver neursambt gaat bekleden. Dit is ook van belang voor de presidentsver kiezingen van 1972 Schoten In Belfast Een onbe kende schutter heeft gisteravond tydens een gevecht tussen protes tantse en rk militanten in de wyk van Bray Street vier schoten gelost uit een geweer en twee mannen niet ernstig verwond De officier van een Britse patrouille, die juist naderde toen de man zyn schoten loste, wist hem het wapen te ontrukken, maar de sluipschutter kon ontsnappen. Dreigement In Cordoba, de op twee na grootste stad van Argentinië, hebben 6.000 arbeiders vyf autofa- brleken bezet. Zy dreigen dat zy. ten- zy er loonsverhogingen loskomen, deze fabrieken in brand zullen ste ken. Voorts zouden de bezetters 700 gyzelaars by zich hebben, voorname- lyk behorend tot het leidinggevend personeel openbare zaak een grote opgave is*, aldus de burgemeester. De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. den Uyl, meende op grond van de ver- kiezingscyfers te kunnen conclude ren dat de linkse partyen over het algemeen een gering verlies hebben geleden, terwijl de regeringspartijen gelyk zyn gebleven D'66 is z.i. nog al ten achter gebleven, waarmee het De verkiezingsuitslag leert dat de drie grote christeiyke partyen, te weten KVP, ARP en CHU, by de verkiezingen in 1971 voor de Tweede Kamer niet gezameniyk moeten optreden. Deze mening is van de heer J. Lanser. voorzitter van het CNV. Hy wyst er op dat een gecombineerd optreden van deze partyen by deze verkiezingen „geen succes" te zien bewys is geleverd dat de uitslag j hebben gegeven. Mr. Van der Stee, van de Statenverkiezingen in maart Jl.. als teleurstellend is aanvaard. Niet verheugend vond drs. Den Uyl de winst van de communisten. „Enerzyds consolideren de re- geringspartyen zich, anderzyds ma ken de communisten winst. Dat vormt uitersten die een goede gang van zaken niet bevorderen. De kans op conlioten wordt iherdoor ver groot". De kabouters hebben de boeren in Amsterdam weggevaagd. Vier jaar geleden vormden de boeren dé sen satie. Nu is dat de 11 procent die de kabouters in de hoofdstad heb ben gehaald. Overigens hechtte drs Den Uyl niet veel betekenis aan dit verschynsel, omdat Amsterdam een sterke grote, zwevende kiezersgroep heeft die dan naar de boeren, dan naar de PSP. naar D'66 en nu naar de Kabouters is getrokken, „zy ver wierven de sympathie door hun lieve revolutie. Minder plezierig vind ik het stukje fanatiek anarchisme dat in de beweging schuil gaat Van Mierlo (D'66) was biy dat de Boerenp&r.ty was verdwenen en de Kabouters deze plaatsen hadden in genomen. Voor de Kabouters zag hy niet dezelfde bestuursmoeiiykheden als by de Boerenparty omdat „De Kabouters veel intelligenter zyn". „Ook al mocht de aanhang niet biy- vend zyn, dan nog kan deze eenma lige vuist zeker effect hebben voor de bewustwording van de huidige politieke problemen". Mevr. H. van Someren-Downer, voorzitster van de VVD. was niet biy met de kabouterkomst. Zy ge loofde niet dat de kabouters in be st uurlyk opzicht een vooruitgang be tekenen. „Ik heb het gevoel dat die mensen een grapje hebben willen uithalen Maar zy geven weinig hou vast voor een gedegen stadsbestuur" Han Lammers, bestuurslid van de Party van de Arbeid, vond het Jam mer dat. zyn party in de hoofdstad verlies heeft geleden. ,H«t is echter belangryk dat we de boeren hebben omgeruild tegen de Kabouters. Hy was het niet eens met mevrouw Van Someren, die meende dat de stad ln bestuurlyk opricht achteruit gaat. voorzitter van de KVP. vond echter de uitslag bemoedigend voor zyn party en de Christeiyke Samenwer king. De „Oprichter" van DS'70, een af splitsing van de Party van de Ar beid, de heer J. van Stuivenberg uit Eindhoven, noemde de behaalde resultaten voor deze groep op zich een goed uitgangspunt voor verdere activiteiten. Er is, zyns inziens, alle reden door te gaan. WEST POINT AP) - Tydens een promotieplechtigheid aan de militai re academie van West Point is vice- president Spiro Agnew gisteren uit gevaren tegen de .misdadige mis lukkingen" en de .charlatans van vrede en vryheid" in de Amerikaan se maatschappij Voor een gehoor van 749 beëdigde officieren en 15.000 gasten verklaar de Agnew dat de huidige onlust in de natie een „opzettelyke ver warring" is. „veroorzaakt door slim me, aanhoudende aanvallen op het Amerikaanse stelsel en zyn instellin gen". „In deze tyd verheerlijken sommi gen de misdadige mislukkingen van de m&aUehappy. terwijl tegelyker- tljd onze beste zonen in de rijstvel den van Azië sterven ter verdedi fit*" (brekebenen) misbruiken. In deze tyd vereren de charlatans van vrede en vrijheid buitenlandse dic tators en bevuilen zy de vlag die hen vrU houdt". Zich rechtstreeks richtend tot de Jonge officieren zei de vice-pre sident: „Jullie gaan vandaag toetreden tot een leger dat ver van huis de spits heeft afgebeten in een eenzame en moeilijke oorlog, ln het gezicht van open, vyondig gebrek aan steun van een minderheid van onze burgers". ten extra-bescherming te geven, want dat zou door bepaalde lieden wel licht verkeerd kunnen worden uitge legd „waardoor het respect van het publiek vor de politie een knauw zou kunnen krygen Intussen is ook de onderlinge toon tussen de partyen feller geworden. Kabinetsminister Wedgwood Benn «Technologie» sprak in Londen een studentenvergadering toe. waar hy het standpunt van Labour verdedig de. Labour en de andere partyen din gen verwoed naar de gunst, van het nieuwe jonge kiezersvolk. De kiesge rechtigde leeftyd is van 21 naar 18 jaar verlaagd en dit heeft een' nieu we categorie van ongeveer drie mil joen kiezers gebracht, een vrucht die elke party gaarne in haar schoot ziet vallen „Als wy ons nu niet krachtig uitspreken tegen de vuile, liederiyke, racistische propaganda die nog steeds wordt verspreid onder auspiciën van de conservatieve par ty. dan zulllen de krachten van de haat hun eerste succes boeken en zich voorbereiden voor hun volgende offensief", aldus minister Wedgwood Benn, die verder beweerde dat het conservatieve „buitenbeentje" Enoch Powell, en niet Edward Heath de werkeiyke leider van de conservatie ven is. Powell is door Heath uit zyn schaduwkabinet gezet wegens zyn omstreden opvattingen over immi gratie en het kleurlingenvraagstuk in Engeland. ..Powell," aldus ver klaarde minister Wedgwood Benn, „heeft boven zyn kiesdistrict een vlag gehesen die geiyk is aan „de vlag die boven Dachau en Bergen Belsen wapperde Enoch Powel heeft zaterdag het moeilyke vraagstuk van de immigra tie en de kleurlingen in' Engeland in de verkiezingen gebracht door m een verkiezingsrede te verklaren dat de immigratie van niet-blanken naar Engeland het grootste gevaar is, dat Engeland thans bedreigt, en dat deee immigratie onrust en bloedvergieten dreigt mede te brengen „van Ameri kaanse afmetingen". In Smethwick. een district in' de Midlands, had de politie een strenge bewaking ingesteld by een zaal waar Powell woensdag het woord voerde. Tydens de rede werd er in de zaal „racist" geroepen. In Leicester, in het noorden', is een jongeman die de conservatieve leider Edward Heath voortdurend in de rede viel door ordebewaarders de zaal uitgegooid. ting van dr vrijh,id"div" df"nTl,- •'°H*t™ESBÜR9 'Reuter) - Pre- fits" I brekebenen l misbruiken. In °1'er Vortter van Zuld-Afrlka Is gis- teravond voor een seml-officieel be zoek van vier dagen per vliegtuig naar Lissabon vertrokken. Eerder hadden in Johannesburg geruchten de ronde gedaan, dat hy een officieel bezoek aan Portugal zou brengen en mogelyk ook naar andere Europese landen zou gaan. Officieel is niet* gezegd. Dit is trouwens ook niet ge beurd. toen Vorster vorige maand Malawi en Rhodeslë bezocht. Pre mier Vorster wordt op zyn reis naar Portugal vergezeld door zyn minister van Buitenlandse Zaken dr. Muller.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9