Briljante show van Brazilianen H laldalajara: ders dan ixico-stad Sir Alf Ramsey had vrije dag „Drie goals voor Belgie te weinig UNDEN MEXICO PELE IS DE BESTE imaat van Guadalajara funest voor Europese ploegen? Moer en an de top Waarschuwingen zonder gevolg v COACH GOETHALS TEVREDEN MET OVERWINNING OP ZWAK EL SALVADOR MAAR: «H0 4 JUNI 1970 PAGINA n IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD tCO-STAD (ANP) In t wedstrijden voor het t kmpioenschap zijn twin- feunten gescoord. Dit is dCKiider dan tijdens het is «Tvan 1966. akemding van het „peloton" T Belg Wilfred van Moer Imet Jair (Brazilië), die goals lieten aantekenen redstrijden van gisteren, verder zestien spelers een goal. ;t ziet er als volgt uit: goals: Van Moer (Belg) (Bra); Eén goal: Ma- (Uru), Mujica (Uru), g.). Gallardo (Peru), itaz (Peru). Cubillas Dermedjiev Bul Bnoev ^ambert (Belg). Domen- a), Rivelinokbra. Pele Petras (Tsj), Houmane Seeler (Wdl)Müller (Van onze speciale verslaggever, Fred Racké) GUADALAJARA (GPD) Is het klimaat van Gua dalajara, dat nu ook moest worden omschreven met „be nauwd", dan toch funest voor Europese ploegen: voor elftallen, die op hun eigen continent voluit kunnen spelen met de zekerheid, dat ook in de laatste van de negentig minuten de conditie hen nog in staat stelt rappe acties uit te voeren. Misschien, dat toch de warme waas, die over het Jalisco-stadion hangt, de spieren te veel verlamt. En wel licht is het juist die verlamming, die voor de tweede ach tereenvolgende dag een team verhinderde waarlijk te vech ten tegen een achterstand. Volhardden daags tevoren nog de Roemenen in een tergend, stil staand spel. op deze woensdag, die bestemd was voor de Braziliaanse shoiv, sleepten tenslotte tien Tsjechen zich toilloos voort. Een om standigheid. die evenwel niet mag verbloemen, dat op datzelfde moment 's werelds beste voorhoede, bestaande uit 's werelds beste voetballersgesteund door magnifieke „volgers", ronddartelde al in de schaduw van de Jules-Rimetbeker. Brazilië overklaste tenslotte Tsj echo-Slowakije '41), en het enige, dat de vriendelijke heer Marko er, naast alle gelukwensen, over kon zeggen, was: ..De con ditie van onze spelers had beter moeten zijn". Vingerwijzing d-U bestempeld Want kennen wij. in lyk de gelijkmaker. Die moest, wist iedereen die Petras had zien scoren, komen. Switches En dat is dan toch een vingerwy zing in de richting van dat klimaat Europa, de Tsjechische f onna tie niet als een ploeg, die waarlijk een „hart" heeft. Die kan blijven „gaan", blijven vechten, zoals Duitsers een partij rzek< dat Brazihanen natuurlijk niet hoe-nlmmer als veri0ren beschouwen? ven vrezen, maar dat voor Europese Waarom dan vroeg men zich ten- ploegen toch als hinderlijk moet wor- pico stad) 11 1 1 1 1 1 1 ebla/Toluca) 1 1 3—0 0—0 0—0 0—3 1 2 1 2 1 1 1 1 2—0 1—0 0—1 0—2 Groep 3 (Guadalajara): Brazilië 1 1 2 Engeland 1 1 2 Roemenië 1 1 Tsj.-SI. 1 1 Groep 4 (Leon) W.-Duitsl. 1 1 2 Peru 1 1 2 Bulgarije 1 1 Marokko 1 1 4—1 1—0 0—1 1 —A 2—-d 3—2 2—3 1—2 slotte af. nadat de genietingen van al die Braziliaanse tovenarijen enigs zins waren bezonken, waarom dan joegen de Tsjechische middenvel ders na die twijfelachtige derde goal van de meesterlijke Jairzinho niet. j zoveel mogelijk lange, hoge passes naar de Braziliaanse afweer? Waar om zocht de Marko-formatie niet de achillishiel, die de tegenstander toch ook moest bezitten0 Het antwoord op die vraag kan alleen maar ver scholen liggen in de toespeling van Marko op de conditie. Want zulk een offensief voetbal, het jagen achter de lange bal. dat kan alleen gespeeld worden als de borstkas nog breeduit kan ademen, als de spieren nog wil len. als de dorst niét gaat toeslaan Ach. misschien zou er voor de dap pere mid-Europese ploeg toch nau welijks succes zijn weggelegd, als ze wel had kunnen terugvechten. Als ze op zoek was gegaan naar een zwakke (re) plek in deze artiestenfor matie. die. gelukkig, kwam tonen, dat er ergens ter wereld nog waarlijk mooi gevoetbald kan worden. Zwak IRA Een heel ander ico, voor wie door Olym- len en „voetbalaanloop" enstad op bijna zeshon- Cter afstand is gewend. anderhalf miljoen in de snelst groeiende stad metelijke land en daar- liten" de verdenking op- Kh ook weer een men- te zijn. Met krotten- een atmosfeer verpes- c van goedkope benzine, ten uit wrakke autobus- als ze haar werk heeft de door roekeloos scha- linkte motoren. li a j ara is anders. Al zou, pnd zeven uur 's avonds »de aanbreekt, een d'e- tegen de milieuvervui- niet misstaan. Guada- „laag" de hoog- ?ekt vrijwel, en Guada- vriendelijk: veel par- 1 fonteinen, gewoon een hten groeiend dorp. Dat krottenwijken kent, er vrij nieuw is. Dat 'ger percentage moder- ibielen heeft rondrijden >-stad. Dat ontzettend om lief te zijn voor 5 hier met het wereld- ft te make.i. Uajara is geen slechte jast om er de belang- ple van het wereldkam- P te huisvesten. Ie Mexicanen dat zelf ook parom zijn ze zo ontzet- I geworden toen sir Alf het veld /an het fraaie hdior. voorzag van een 1 dat met vei- van „knol- prwijderd lag. Een op- die niet alleen nijdige de plaatselijke pers op- paar nog meer gevolgen lexico-stad vaardigde de jstlg de Schot Mcguire als pr af en de man werd een particulier vliegtuig f gevoerd om de wei nog geuren. Dat hééft hij ook ■schoon iedereen wist, dat de official het veld natuurlijk nóóit kon afkeuren. Want wat dan? Een organisatie als deze kan natuurlijk niet naar el ders worden verplaatst, met mede neming vam alle dingen, die de Mexicanen zo braaf voor elkaar hebben gebracht. En met medene ming van het charmante gezel schap voorlichtingsdames, die su per-keurig zijn omdat men putte uit de society van Guadalajara en die is, verzekert men, zo onaan tastbaar als een Spaanse opvoe ding maar kan opleveren. Wat dan toch weer niet uitvlakt, dat men in Gualajara ook plezier kan maken. Zeker als men een hier geadoreerde voetballer deelnemer aan het wereldtoernooi is. Ook te veel plezier kan maken, gezien de positie, en dat deed de Roemeense doelman Radacanu, die het „stap pen" (equivalent voor „uitgaan") al te intensief beoefende, bij voor keur in damesgezelschap. Weshalve tegen Engeland Adamace het doel verdedigt en Radacanu net niet naar huis is gezonden, maar wél vergaand huisarrest kreeg. Die zwakke plek was er toch. Ver scholen achter de laatste linie, de minste van de drie (als er tenminste nog van linies kan worden gespro ken bij dit wervelende spel) stond daar de 32-jarige doelman Felix te hopen, dat hij niet zou worden be proefd. En voor hem gniffelden drie. vier verdedigers telkens weer als de Tsjechen in eikaars buurt bleven en zo heel langzaam oprukten. Hoe een voudig is dan. voor de technisch perfecte Braziliaan, het ingrijpen. Als hy niet hoeft te koppen, als hy de tijd heeft om de altoos sluw naar de ruimte sprintende collega te vinden. Maar toch: daar bij vlijtige, vaak zorgeloze, speelse makkers en by de kleine, grillige Felix, daar lagen juist de mogelijkheden. Die de Tsjechen i notabene zelf hadden aangegeven via hun openingsdoelpunt. Die goal van de klasse-aanvaller Petras, die toch verkeerd, achteloos „uitverdedigen" afstrafte, met een droge knal die Felix ware hij maar enigszins ter plaatse geweest toch niet had kunnen stoppen. Die goal was een gevolg van het driftige, attente te rugvechten, dat de Tsjechen toen, in het eerste kwartier van de partij, nog beoefenden. Gevarieerd beoefen den ook. met veelvuldig inschakelen van vleugelspelers, met veel meer ge bruik van de lengte- dan van de breedtepass Toen nog ontrolde zich op het Jalisco-veld een schitterende partij, die veel hoop liet op een ver rassing. In tien minuten grandioos, flitsend attaqueren hadden de Bra zilianen al geen twyfel laten bestaan over wat later zou volgen: natuur- Soms houdt men van verbazing de adem in. als de Brazilianen waarlijk op tempo komen. Als ze hun wonder lijke switches uitvoeren, hun razend snelle kort ecombinaties. Men vraag' zich af. hoe het mogelijk is. dat te gen toch gerenommeerde Tsjechische verdedigers Tostao altijd nog een paar meter vrijheid blijkt te kunnen vinden. Hoe het mogelijk is, dat Pele in een flits een tweetal opponenten volkomen de verkeerde kant kan uit sturen. Dat de hinde Jairzinho langs iedereen wervelt, die hy maar als te genstander wenst uit te kiezen. Ja. als Brazilië zó voetbalt en dat deed het vaak dan maalt men niet eens meer om systemen, om het tactisch concept, hier wordt alleen maar ge voetbald, zo mooi en zo goed mogelijk. En ook nog effectief. Harder toch wel dan vroeger. Maar niet minder kunstig. En bij dat alles kan het niet anders of men wacht slechts op de effectuering van al dat moois in doel punten. Zelf scoren Een voorhoede met Jairzinho. Tos tao en Pele, aangevuld naar believen met welke andere speler dan ook, is niet te overtreffen. Men kan er slechts als verdediger het beste van hopen, en die hoop dan ook de eigen aanval influisteren. Tegenover het Braziliaanse voetbal kan men, lijkt het. ook alleen maar zelf doelpunten stellen. En het vreemde is, dat de kansen daarop groter zijn. dan ieder een verwacht. Carlos Alberto. Brito. Piazza het zijn geen waarlijk ster ke, consequente en vooral attente verdedigers. Ze kunnen falen, als ze onder de druk komen van een voor hen wat vreemd speltype, dat de hoge 1 voorzetten, begeleid door driftig be wegende spitsen is. Een lichte paniek maakt zich daar voor de moeizaam en ongecontroleerd „uitkomende" Fe lix van de spelers meester. Het directe uitverdedigen, het zo snel mogelyk en direct bereiken van een medestander lijkt dan veel moeilijkheden op te leveren. Waarvan dan die spitsen, plus de opkomende spelers uit de tweede lijn kunnen profiteren. Maar de Tsjechen deden dat niet Ze werden verpletterd, verblind ook door de schittering van al die indivi duele acties, van die razendsnelle combinaties, die ook na de 1—1 rust maar bleven voortduren. En toen Pele na een wonderpass van Gerson 2—1 scoorde, stortte de Tsjechische ploeg moreel ineen. Toen ook, ineens, voel de men toch die warmte en dat ls niet zo vreemd, wanneer men al zo aangeslagen is. Voeg daar dan nog een off-side goal van Jairzinho by en de strijd is beslist. Zeker als dan nog de trage Kvasnak bij 21 de fraaiste kans van de wedstryd heeft gemist. Beter Braziliës trainer Zagalo glimlachte na afloop, toen hy op de fouten van zyn achterste lyn werd gewezen. „Dat wordt", stelde hy gemakkelijk, „in de komende wedstrijden wel wat beter". Maar het moet erg goed worden, wil Zagalo ook Engeland verslaan met gebruikmaking van zijn schitte rende aanvalsspel alleen. Ramsey moet dat alles wel hebben gezien. Hij zal zich, zoals iedere aanwezige, ge- Pele's machtige tweede doel punt tegen Tsjecho-Slowakijena de bal met de borst te hebben op gevangen knalt de Braziliaanse topvoetbalier de bal onhoudbaar achter doelman Viktor. lukkig hebben gevoeld bij het aan zien van al dat moois, dat op een voetbalveld kan worden getoond. Maar tegelijk ook glimlachend de eerste beginselen van z ij n tactiek op papier hebben gezet. Voor zondag Want dan pas blijkt of mooi voetbal ook waarlijk effectief kan zyn. Het zou erg triest zijn, als dat niet het geval is. GUADALAJARA 'GPD» Brazi lië wordt, zeggen velen in Guadala jara. de nieuwe wereldkampioen Zó ver gaat de Tsjechische coach Marko niet: .Als ze zo blyven spe len, komen ze in ieder geval wél in de finale." stelt hij. En: „Een spe ler als Pele is niet af te dekken Die is te goed om daar mandekking voor te ordonneren. Zoals trouwens een aantal anderen in de ploeg de vijandelijke verdediging wel noopl om ruimtedekking toe te passen Wat dan ook gebeurde: een ieder die „in de buurt" was. diende de eerste tegenstander van zo'n gooche lende Braziliaan te zyn. Maar Tommy Newton. Engelands rechtsback ziet dat toch niet zo- „Wy hebben wel degelijk een kans tegen hen. Het moet in onze defen sie beter kunnen kloppen dan bij de Tsjechen. En dan moest zelfs zo'n aanval te bedwingen zyn Roemenië's Niculescu kwam met vinnige kritiek: „Die Brazilianen laten zich by elke attaque als bal lerina's omvallen. Maar aan de an dere kant: voetballen künnen ze wel. Al mofet ik nog zien of ze er bij ons zo gemakkelijk langs komen." De Tsjech Kvasnak: „Het 41 verschil was te groot. Wij hebben het tactisch misschien niet al te sterk gespeeld en bovendien stort ten we te snel ineen toen het 2—1 was geworden Toen volgde van ons een zeer zwak half uur En Sir Alf Ramsey? Wat vond hij ervan? Sir Alf had weer een heel mooie. Gevraagd naar zijn mening over de wedstryd zei hij koeltjes: „I had a day-off." Oftewel: ik had een vrije dag (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) Guadalajara (GPD) Edson Aran- tes do Nacünento is al heel vaak des werelds beste voetballer genoemd. En al even vaak is die „titel" in twyfel getrokken, want wat is eigenlijk be palend voor het uitreiken van zo'n predikaat? Moet het dan. zeggen de critici, per sé een aanvaller zyn met zo'n geweldige techniek als Pele? Mag het geen specifieke verdediger zijn, die toch een ei ;en taak heeft, en een heleboel andere dingei- moet kunnen? Allemaal goed en wel. maa.' er is nog zoiets als voetbalinstinct, of hoe men dat wil noemen. Iets dat elke goede voetballer moet hebben. En wie dat in extreme mate bezit, die mag dan gerust als hij dan ook nog alles weet van techniek en tactiek 's werelds beste voetballer heten. Pele was jarenlang de grootste, zei iedereen. Maar Pele begon wat ouder te worden. Dat zei ook iedereen. En nu? In het Jalisco-stadion deed Ed son Arantes do Nacimento iets, dat iedereen met stomheid sloeg, dat er varen voetbaljournalisten elkaar van puur plezier op de schouders deed slaan en op de banken deed klim men. Iets dat, zo werd later beaamd, niemand van de toch vaak zeer ge renommeerde aanwezigen nog ooit had gezien. Dat laatste mag dan wat overdreven klinken (en misschien is het wel eens ergens anders gebeurd, in alle stilte) maar zéker in een toer nooi om de wereldbeker was, wat Pele verrichtte, uniek. Dit: by de opbouw van een Brazi liaanse aanval, kreeg Pele de bal in de middencirkel. Wat toen ge beurde was ongelooflijk. Terwyl iedereen een kort passje verwachtte. J naar links of naar rechts, richtte de meester in een flits de blik op de goal, heel ver voor hem. En hy zag. dat de Tsjechische keeper Viktor zo ongeveer aan de rand van het straf schopgebied stond, met een enorm stuk leeg veld voor hem. Sneller dan u dit leest, vuurde Pele de bal, na die constatering, met een enorme lob naar het Tsjechische doel. Waar Vik tor er rennend achteraan moest. De keeper haalde de bal niet. Die be landde minder dan een meter naast de paal. Iets meer naar links en Pe le zou hebben gescoord. Op een unie ke manier. Wie dat kan en zich daar naast nog zoveel prachtige acties kan permitteren. Wie, voor het begin van een wedstryd dan ook nog naar de Tsjechische reservebank wandelt om daar de enige „overlevende" van het finale-team van 1962, Kvasnak, als een oude* tegenstander te begroeten en zich "Vervolgens in het veld ook nog als een gentleman gedraagt, die mag 's werelds beste voetballer heten. Jammer, dat Edson Arantes do Na cimento zyn 1028ste goal op minder dan een meter miste. Het zou de al lermooiste uit een schitterende loop baan zijn geweest. MEXICO STAD (ANP) Zonder a lte ernstige gevolgen zyn de vijf waarschuwingen gebleven, die Kurt Tschenscher zondagmiddag in de openingswedstrijd van het wereld- kampioenschapstoernooi heeft uitge deeld. De Russen Lovtsjev, Logovet, Asatiani en Nodia. noch de Mexi caan Pena, die geconfronteerd wer den met het gele waarschuwings kaartje zullen worden gestraft. Maaar in het toernooi om de Fair- Play cup heeft Rusland door zijn I vier zondaars wél al vier strafpun- ten opgelopen. MOTORSPORT Voor de tweede keer binnen drie dagen is er op het eiland Man een voor de TT trai nende motorcoureur verongelukt. Het was de 26-jarige Engelsman Michael Collins, die op zijn 500 cc machine een bocht miste, die gelegen is vlak na een lang recht eind. Eén van de driemaal, dat Bel gië inderdaad gebruik maakte van de scoringskansen, die zich tegen de zwakke defensie van El Salvador voordeden: Wil fried van Moer schiet van dichtbij hard (zijn èn Belgischtweede doel punt in. MEXICO STAD (ANP) Al in zijn eerste wed strijd liet El Salvador er bij de neutrale toeschou wers geen twijfel over bestaan dat de ploeg in de eindronden van het toernooi om de Coupe Jules Rimet beslist niet thuis hoort. In een zeer een zijdige wedstrijd versloegen de Belgen in het Az teken stadion van Mexico Stad de formatie,van El Salvador met 30. Maar één kans kregen de Middenamerikanen: halverwege de tweede helft kwam linksbuiten Aparicio vrij te staan voor doelman Piot. Hij faal de echter toen het op schieten aan kwam. Slechts één speler van El Salvador kon zich meten met zijn tegenstanders: schakelspeler Flamenco. Ondanks de volkomen verdiende overwinning van de Belgen ontlaadde zich een oorverdovend fluitconcert van de weinig objectieve toeschou wers op de tribunes toen de ploeg het veld verliet De Belgische zege had overigens aanmerkelijk hoger kunnen zijn als aanvoerder Van Himst be ter op schot was geweest. Met een afstandschot van Wilfried van Moer opende België na een klein kwartier de score. Doelman Magana bleek volkomen verrast en liet de bal onder het lichaam doorglippen. Hoewel coach Raymond Goethals al daags voor de wed strijd had laten weten, dat de ontmoeting met het zwakke El Salvador door de Belgen zou wor den beschouwd als was het treffen- de finale van het toernooi, was dat allerminst aan de speelwijze van de ploeg te merken. Bijna lusteloos trokken de Belgen ten aanval. Steeds weer liepen de aan vallen vast in de beslist niet sterke defensie. Ook bij de tweede treffer ging doelman Magana lang niet vrijuit. Na een hoekschop van Lambert werkte hij de bal slecht weg. wat Van Moer een unieke kans gaf om voor de tweede maal te doel punten. Een grove overtreding van Cortez tegen Semmeling binnen de lijnen van het strafschop gebied leverde België tien minuten voor tijd een penalty op, die Raoul Lambert beheerst inschoot: 3—0. „Ik ben tevreden over het resultaat, maar het had 6—0 moeten zijn", zei coach Goethals na af loop. „De doelpunten", zo beklemtoonde hij, „zijn van vitaal belang in de poules. Eindigen twee ploegen met evenveel punten, dan gaat die met het gunstigste doelsaldo voor". „Voor ons was het grootste probleem de toe stand van het veld. Het gras is te lang en de grond te hobbelig, waardoor de bal te langzaam vooruit kwam. Wij hadden geen moeilijWieden met de hitte of de hoogte, maar geen van de spelers vond het terrein goed", aldus Goethals. Als vier beste spelers noemde hij in de eerste plaats Wilfried van Moer. vervolgens Van Himst Semmeling en Dockx. Van Moer had zijn reputa tie als man met de gouden schoen volledig waar gemaakt, zo meende hij. „Wij hebben deze wedstrijd niet licht opgevat of El Salvador als een niemendal beschouwd Wij wisten dat het van vitaal belang was. deze wed strijd te winnen om in de kwartfinales te komen. Wij speelden goed. wij konden een hoop beter en het is voor de Russen niet te hopen dat zij ons alleen op deze prestatie zullen beoordelen

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21