»eidse PAK heeft het niet gehaald En dit zeiden zij ervan HOEF TE NU NIET MEER TE STEMMEN?" HOEF JE N BRAIN BOX Boeren eruitKabouters erin CLUB-DISCOTHEEK STCMBTOSENTVAN LEIDEN Aantal inwoners 101208 DAAR ZIT JE DAN GEKRUIDE BERICHTEN UIT 15 STEMBUREAUS l IWBSPB MCTHAft PAOWA 15 STEMMEN PERCENTAGES ZETELS PARTIJEN Raad Staten Raad Raad Staten Raad Raad Raad 1966 1970 1970 1966 1970 1970 1966 1970 16586 13511 11317 29.2 31.0 28.6 12 13 10954 6482 5834 19.3 14.9 14.8 8 6 Prot. Chr. Groep 10597 6552 6487 18.6 15.1 16.3 7 7 WD 6835 6494 6064 12.0 14.9 15.3 5 6 1421 3.6 1 Boeren 4104 369 256 7.2 0.8 0.6 3 0 CPN 2507 2480 2198 4.4 u 5.7 5.5 1 2 PSP 4083 1526 1668 7.2 3.5 4.2 3 1 PPR 1142 840 i 2.6 2.1 0 1177 4 3.0 1 D 66 3839 2354 8.8 6.0 2 Overige 11 99 1150 2.1 2.7 0 Opkomst of totaal 56865 43545 39616 89.9 65.4 59.5 39 39 rra£IDEN Het PAK heeft het niet gehaald in Leiden. :3P gisteravond om kwart over twaalf de uitslag van de eenteraadsverkiezingen definitief vast stond, hadden ^vdA, PSP, en PPR (die tezamen als het Leidse PAK Oleren) geen meerderheid in de raad kunnen verwerven. ER|b bij elkaar opgeteld, reikten zij niet verder dan tot 16 ,jde 39 zetels die er in de raad te verdelen zijn. De PPR m zelfs niet eens aan één zetel toe. De konsekwentie jdeze uitslag is, dat de PvdA, PPR en D'66 geen zitting en in het nieuwe college van B en W. Zij zullen over- ^Jomstig de PAK-afspraak geen wethouders leveren. ^Qomende vier jaar gaan de overgebleven PAK-partners „constructieve oppositie" voeren, zoals de heer Oos- v?jan het verkoos te zeggen. de communisten, die in de vooraf gaande verkiezingsstrijd botaal niets van zich lieten horen, oprukkend van één naar twee zetels. De KVP deed ook een flinke ader lating van acht naar zes zetels. Niet zo opzienbarend, want de uitslagen by de statenverkiezing hadden de ze richting al uitgewezen. Daaren tegen ging de andere partner uit het confessionele blok de prot. chr. groep (ARP en CHU) niet achter uit. Dank zy één restzetel blijven de prot. christelyken met zeven verte genwoordigers in de Leidse raad hun politieke zegje doen. Ir. Houtman van de SGP bleek volgens de com puter-berekeningen een groot aan tal voorkeur stemmen te hebben ge kregen. zodat liy als zevende prot. chr. afgevaardigde in de raad komt, in plaats van de heer Breuker, die nummer zeven stond. Ook de WD profiteerde van een restzetel. De liberalen waren in de oude raad met zes man vertegen woordigd. maar zullen na septem ber een inbreng van zeven WD-ers hebben. Hoe bizar het ook klinkt de ene zetel winst die de PvdA boekte «van twaalf naar dertien) ging ten koste van de PSP. die nu nog alleen Her man Amptmeyer in de raad heeft. Na twee uur lang durende onzeker heid. kwam kort na middernacht het bericht door dat er een fout was gemaakt bij de voorlopige telling: de PvdA kreeg er dertien in plaats 1 van twaalf, de PSP zag zich daar door één zetel ontnomen. De opkomst by deze gemeente raadsverkiezing bedroeg nog minder dan in maart, toen 66 procent van de stemgerechtige kiezers een poli tieke keus maakte. Nu lag dit cijfer voor Leiden op 59.5 procent. De ge ringe belangstelling voor deze ver kiezing, werd trouwens weerspiegeld in de matige interesse vcor de poli tieke bijenkorf in dé Stadsgehoor zaal. De Leidse zetelverdeling was nog niet bekend, of de tv werd op algemeen verzoek afgestemd op het voetballen. Mevrouw Kerling-Simons (PvdA van 12 naar 13) toonde zich erg te leurgesteld over de twee zetels die D'66 ten deel vallen, de party die iedereen goed voor minstens drie ze tels had geschat, uitgaande van de statenverkiezingen ln maart. Het ver hes van de PvdA zelf. ten opzichte van maart, wist zy ook niet zo gauw te verklaren. Ze wees erop, dat de confessionelen er niet veel beter af kwamen. In de wandelgangen werd door de PvdA-ers ondubbelzinnig de „uitgestoken hand van de KVP" om na de verkiezingen toch samen te werken, afgewezen. De heer Oosterman (D'66 van 0 naar 2) vond het jammer dat zyn party zich niet heeft kunnen hand haven op het peil van maart. Hy vermoedde, dat veel van de „af zwaaiers" nu op de kabouter party hebben gestemd. „Wy zyn nu een maal een party die het niet moet hebben van mensen die het niet eens zyn mei het oude beleid", waagde de heer Oosterman. Nu het PAK niet in het college van B en W zal zyn vertegenwoordigd, moeten de PAK- partyen een goede oppositie gaan voeren, aldus de fractie-leider van D'66. De heer Amptmeyer (PSP van 3 naar 1) werd door Hans Melkert naar zyn mening gevraagd, toen hy nog in de veronderstelling was dat de PSP twee zetels had verworven. Op dat moment was hy niet onte vreden met dit resultaat, zeker niet vergeleken by de omgerekende sta tenverkiezing, toen de PSP naar 1 terugviel. De nog verder teruggelopen op komst van de kiezers <59.5 procent ditmaal) was voor Amptmeyer re den om te spreken over „het faillisse ment van de democratie". Wie ver tegenwoordigen de nu gekozen raads leden eigenlyk, zo vroeg hy zich af, nu veertig procent van de stemge rechtigden is thuisgebleven. De heer Schepel (PPR, 0 geble ven) vond dat er hard genoeg aan getrokken was in de verkiezingsstrijd. Nu zyn party er niet aan te pas komt in de raad. is dat voor hem geen reden om de politiek de rug toe jti na acht uur hadden de eer- X em bureaus de zaak rond. De - O iten werden meteen doorgege- y^Taar de Stadsgehoorzaal, waar "Jartyen op de communisten i hun kamp hadden opgeslagen WA van de zaaltjes. Op het podi- in de grote zaal zat LD-redac- Sans Melkert, die van tyd tot l plitieke kopstukken voor de tv- ia noodde voor het geven van entaar op de binnendruppelen- Slagen. Zoals op de toto boven, ::|iy in gesprek is met de heer fman (links). tis na de eerste tellingen te il zich duidelijk het „verlies" ö'66 af (vergeleken tenminste, 1 stemmen die deze party in j by de statenverkiezing be- Een verlies, dat in lichtere <ook gold voor de christelyke ïn en de PvdA. 1 grote verrassing van velen en de kabouters overal zeer rlijk uit de bus. De 1177 stem- iie zy in totaal op hun naam fen, bleken uiteindelyk ruim nde om in september één af- fdigde van hun Oranje Vry- .«^jnaar de Leidse gemeenteraad ren. JUi uit de Leidse raad verdwe- e Boeren. Stil en gelaten hoor den zy in een bovenzaaltje toe. hoe de poten onder hun twee stoelen in de gemeenteraad werden doorge zaagd. De heer Nyssen van de Boerenpartij verscheen naderhand by Hans Melkert in de stoel, om onder luid gejoel te verklaren dat hy geen rancuneus verliezer wen ste te zyn, en de nieuwe raad op het hart bond om vooral samen te wer ken met het college van B. en W. Voor de aanhangers van DS'70 was de ene zetel die werd behaald toch teleurstellend. Er is de afgelopen we ken veel geprofeteerd over de aan hang die deze van de PvdA afge scheiden groep zou genieten niet in het minst binnen DS'70 zelf /.onder dat nou iemand in het open baar een uitspraak hierover wilde doen. Wie wethouder Sannes erover aan de tand voelde, stuitte steeds op voorzichtige terughoudendheid. Gis teravond bleek, dat hy toch op meer dan één zetel had gerekend. Volgens zyn berekeningen kwam DS70 net een honderd stemmen tekort om een tweede man naar die raad te kunnen afvaardigen. Tegen half tien had zich vry dui- delyk afgetekend waar de verschui vingen zouden plaats vindende Boeren uit de raad, de Kabouters er- In met één zetel, D'66 toch behoor lijk tegenvallend op twee zetels en Stembureau in het hart van de stad. Een dame treedt met gehaas te tred en merkwaardig ingevallen mondje binnen. Stemt, gaat weer weg. Bulten hoor ik haar tegen een kennis zeggen: „Neeik heb eerst de kinderen naai: school gebracht). Toen merkte ik dat ik geen gebit in had. Ik dacht nog: zal ik eerst even naar huis gaan, want het staat zo naar. Maar ach, voor stemmen heb je toch Je handen en niet Je tanden nodig?" Playboy Stembureau in een echte volks wijk: „De voorzitter van het stem bureau: „Die vreemde types komen niet meer. nu de stemplicht is af geschaft. Vroeger gebeurde het hier wel dat we werden uitgescholden en ook wel eens bespuwd door woeden de kiezers. Alsof wy het allemaal per. soonlyk konden helpen. Er waren er by die hun stembiljet vlak voor de tafel verscheurden en dan zeiden: „Ik wil een nieuwe". En er kwam wel eens een dronken vent die zei: ,.Ik zal alles doen, maar ik ga niet stem men". Het mooiste was wel die man, die met een wit laken over zyn hoofd hier binnenkwam en dan op de plaats van zyn hoofd een doodskop had getekend. Maar die men sen biyven weg. Het gaat nu keurig netjes toe. Er wordt geen wanklank meer gehoord". (Diezelfde voorzitter vertelt me dat hy onlangs op een nacht zyn bed is uitgehaald door de politie, omdat Jongens over het ver kiezingsbiljet van lyst 4 dat hy buiten op het raam had, precies over het gezicht, van mevr. De Haan een foto van een mooie Juf uit Playboy had den geplakt. Dat laatste kon hy wel waarderen, dat uit syn bed halen heel wat minde». te keren. Hy wil actief blyven mee denken in hek PAK. buiten de raad om. Mevrouw Den Haan-Groen (VVD van 5 naar 6) was uiteraard „dolbly met de behaalde winst. Nu de PAK- partyen het laten afweten in het college van B en W, betekent dat een extra opgave voor de niet PAK- kers. Wat de VVD betreft, is men best bereid om twee wethouders te le veren, aldus mevrouw Den Haan. De heer Harmsen (CHU, ARP SGP op 7 gebleven) gaf blyk van grote tevredenheid met het misluk ken van het PAK-experimentzoals hy het noemde. Maar het zal het besturen van de stad er niet gemak- keiyker op maken. De heer Harm sen weigerde om vooruit te lopen op de verdeling van de wethouderszetels. dat in de komende maanden een zaak is voor de fractieleiders minus het PAK. Gert-Jan Bakker (Kabouterpartij van 0 naar 1) kon nog niet zeggen wie er voor de kabouters zitting gaat nemen in de raad. Ook voor hem was het de vraag hóe populair de ka bouter-ideeën in Leiden zyn. Over de acties in de raad zal de volksverga dering (elke zaterdagmiddag in het creatief centrum» zich moeten uit spreken. De heer Nyssen Boerenpartij van 2 naar 0) constateerde dat „de boel op hol is". De nederlaag van het PAK stemde hem verheugd. Hy raadde de nieuwe raadsleden aan het college van B en W niet al te lastig te maken met vragen, en goed samen te werken met B en W. De heer Menken (KVP van 8 naar 6) had de achteruitgang van zyn party wel verwacht, maar niettemin toch op 7 zetels gehoopt. Hy had DS'70 op toch zeker twee zetels ge schat. Mevrouw Van der Blom-Vylbrief (CPN van 1 naar 2) zal zich met haar fractiegenoot Doeven tegen het PAK blyven verzetten. DS'70 mocht zy qua personen wel graag, maar als party zag zy er niet veel in. Het zal voor de communisten moeilijk manoeuvreren worden, tussen de Port Een stembureau met een wat ou dere. zeer harteiyke voorzitter: „Het stemmen verzakelykt. Vroeger kre gen de mensen die voor het eerst stemden van ons altyd een reep cho cola. En wy, de leden van het stem bureau een fles port. Dat is allemaal niet meer. Wy ontvangen er nu geld voor. Niet veel, hoor. Ik vond die port en zo toch leuker". Dan niet rechtse partyen en het PAK in. aldus haar verwachtig. De heer Sannes (DS'70 van 0 naar 1) kon nog geen antwoord geven op de vraag of hy wethouder van onder- wys blyft. Als hy toe zou stemmen, gaat dat ten koste van het „ge zicht" van zyn party, die dan im mers geen vertegenwoordiger meer in de raad heeft. Toch maar opgekomen. dat niet wilde" voegt de voorzitter er aan toe. Enige verbystering maakt zich nu van de dames meester. „Wét hoef je dan niet meer te stemmen?" Zalig zyn de onwetenden. Felciteren Voorzitter van stembureau: „Op die kaarten staan de geboortedata. We zien dus zo of iemand jarig is. Dan feliciteer ik altyd direct. Dat zou Je moeten zien. Dan valt hun mond open van verbazing hoe ik dat weef'. Daar zit je dan Op een pluche stoel van onbe stemde kleur, die om met Toon Her* mans te spreken nog ruikt naar ap plaus, op het toneel van de Gehoor zaal, met een microfoon in de hand. die je byna moet opeten om het ge luid overal verstaanbaar te maken en waarmee je alle „hoofse" bewe gingen van de man of vrouw in de andere stoel nauwgezet moet volgen om dezelfde reden. Daar zit je dan Om even over acht als in Leiden de uitslag van één stembureau be kend is, waarby alléén de PSP ls ge groeid, met liefst 50 pet. (van 4 naar 6 stemmen!) met Herman Ampt meyer. die verheugd is over die groei, maar gehoord de slechte opkomstcy- fers spreekt over het faillissement van de parlementaire demooratie. Daar zit je dan Later op de avond letteriyk klem tussen twee liberalen, de kamerleden Joekes en Portheine. aan wie ja beide stoelen hebt afgestaan en die •amen een ges perk beginnen, waarby Je als interviewer wel weg wil, maar niet kan vanwege het achtergrond- schot. Daar zit je dan Zolang er nog weinig van de uit slagen te vertellen is vooral pratend over de slechte opkomst en by die gesprekken constateer je achter af eigenlyk dat vrouwen in hun conclusie® één stap verder gaan dan mannen. Mannen zeggen: dat komt zus en zo en is jammer. Vrouwen zeggen: waar zyn we tekort gescho ten? (Cock Kerling van de PvdA) en waar doen we het voor en waarom zitten we in de raad belangrijk te doen? (Elly den Haan van de WD). Daar zit je dan Met diezelfde mevrouw Den Haan, die wel wil zeggen, dat de WD een gooi gaat doen naar een tweede wethouderszetel, en met Harmsen, de lijsttrekker van de prot. chr. groep, die kribbig wordt by een vraag over de zetelverdeling in het college. Daar zit je dan met het voor de PvdA gekozen raadslid Roel in 't Veld, die nog eens duideiyk vertelt, dat het verliezende PAK geen uitgestoken hand van de anderen zal aanpakken waar het een wethouderszetel betreft en de zetel verdeling bekend maakt, zoals een KVP-raadslid die voor het college zou hebben opgesteld: met Sannes gehandhaafd. Daar zit je dan voor de tweede keer met Sannes, die wel graag naar het voetballen op de tv wil kyken, maar toch even kwyt moet. dat hy van een dergeiyke afspraak niets afweet en bang is, dat DS'70 met één zetel in de raad, die meteen wethouderszetel is, zyn iden titeit zal verliezen. Daar zit Je dan over die wethoudersverdeling tie denken, te meer nadat een PvdA- lid je deze ongekende mogelijkheid heeft ingefluisterd: PAK met 4 wet houders in het college in de meer derheid, aangevuld met 1 KVP-er en 1 prot. chr. wethouder, en de libera len in de oppositie. Daar zit je dan, o nee, daar sta Je dan midden tussen de gezond-brood dronken kabouters, die luidruchtig hun overwinning vieren, maar nog niets kunnen zeggen over hun in trede en stellingname in de raad. Ze laten de koekkoeksklok lulden (,X>e uil zat in de olmen"), maar weten niet waar de klepel hangt. HANS MELKERT, Tijdens een internationaal fes tival dat in Parijs werd georgani seerd door de federatie van vereni gingen voor natuurbescherming, ls de film .Pan' van Herman van der Horst met de Grote Prijs onder scheiden. Deze zal hem op 10 Juni worden uitgereikt. 9DEN Woensdag. Leiden telt ruim stembureaus. Om die in een tijdsbestek lf uur allemaal te bezoeken om eens te hoe het er toegaat, is voor één man onbegonnen werk. Met de tong op je schoenen kom je tot zo'n 15 bureaus en dan moet je hijgend afhaken. Want dan is het zeven uur en sluiten de stembureaus hun poorten. opkomst nog aanzieniyk ïr zou zyn dan by de Provin- ^taten, is my al na heel korte - I Jtidelyk. De voorzitter van het i^^neau waar ik zelf biecht (Su- Jt). heeft namelyk een fyne neus voor opkomstver- ;en. Om vyf voor acht, als wat slaperig voor zyn neus ft hy op een desbetreffende „Om negen uur durf ik wel m wat het in Leiden zal wor- s we hier dan nog geen hon- len binnen hebben, dan het niets". Die honderdste wordt in dit stembureau kwart voor tien binnenge- De conclusie: het gaat roet Het blykt vele, vele uren Irakis we met toegeknepen oog- i formulieren gaan uitleggen ■j^'rfen, een frappant juist oor- w zyn. SDAP-er Een ander stembureau in een sterk vergrysde buurt. Het is tien uur en op de drempel verschynt een zeer oude man op pantoffels en met een tameiyk beduimelde pet op. Hy loopt wat moeilyk, maar zyn rug is nog zo recht als een meetlat. Hy heeft een boeiende verweerde kop. waarin de ogen fel fonkelen. Zo te schatten heeft deze oude rak ker twee wereldoorlogen over zich heen zien gaan, een wereldcrisis en nog enkele calamiteiten. Het lykt me een SDAP-er die Troelstra aan bad, Drees ook nog wel kon accep teren, maar onder Vondeling en Den Uyl het linkse spoor is byster geraakt. Zoals hij daar op de drem pel staat, heeft hy iets breekbaars i wordt binnenkort geopend. over zich. Vier mensen zyn voor hem, hy moet op zyn beurt wach ten. Hy doet dat niet. Op zeker mo ment hoor ik hem gedesillusioneerd tot zichzelf zeggen: „Wegwezen, Piet, het is toch maar een grote troep." En hy keutelt weg. Maar vyf minuten later komt hy met die oneindig droeve kop van hem weer terugsloffen. Vermoedelyk heeft hy op weg naar huis zich herinnerd, dat hy rond 1917 nog met beide knuisten voor dat stemrecht heeft moeten vechten. Het laatste restje plichtsbetrachting zal toen wel by hem de kop hebben opgestoken. Hy geeft zyn kaart af. De voorzitter van het stembureau noemt zyn naam en voornaam. De man zegt. met beide handen op de tafel steu nend: „Dat is 'm helemaal." Hy snuift hard in het stemhokje en gooit dan zyn biljet in de gleuf. Te- geiykertyd geeft hy op de stembus een harde klap. Want hy heeft dan wel na veel stryd gestemd, hy blyft een man die ten prooi is aan hevige interne rommelingen. Gebit Een vrouw van in de zeventig meldt zich by de voorzitter van het stembureau. Ze heeft twee kaarten in de hand. „Een van mezelf en een van me man". Ze wil beide invullen, maar heeft voor die van haar man geen machtiging. „Want wy zyn de laatste tyd het huis niet uit gekomen". De voorzitter zegt dat ze dan toch voor haar man niet mag stemmen. Het vrouwtje neemt daarop beide kaarten weer ter hand en zegt met grommend hart: „Dan niet" en stemt helemaal niet. Man en vrouw zyn één nietwaar? Verbijstering Drie vrouwen, kennelyk familie van elkaar, lopen keuvelend het stembureau in. Het is op dat moment nog vroeg in de ochtend. „Zo dames, u bent al vroeg aan de stemmery", zegt de voorzitter. „We moeten wel" zeggen de dames, „want we hebben verder vandaag geen tyd". „Nou Ja, ta had niet hoeven komen, als w« Boeven Een vrouw verschynt in het stembureau met achter haar een sliert van vier kinderen, waarvan 75% huilt of dreint (dit is een dag van percentages, nietwaar?) Het is een vrouw met een vermoeid ge zicht De zorgen van het dageiyks le ven staan diep in haar voorhoofd ge kerfd. .Pietje, hou je je gedeisd of moet je een dreun hebben?" Pietje slikt zyn huilbui in en houdt zich meteen gedeisd, want het ziet er in derdaad naar uit dat moe zeer krach tige handen heeft. Moe gaat stem men. Haar oudste, een meisje van een Jaar of twaalf, zegt: vlak achter haar op fluistertoon„Hé pssstmoe: Op wie stem Je? Op lyst 1?". „Nee, dat zyn boeven" „Op lyst 2 dan?" „Nee, dat rij nog veel grotere boeven", RUUD PAAUW.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15