Regering schrijft tak Werkspoor geheel af Qutz /-Vijftien jaar in Amsterdamse hoerenbuurt' lekker lui Prins Claus achter de acties rond 'Staelduyrf LEKKER BROOD dijjselbloem Vervolg van pagina 1 Aandeelhouders VMF in rustige sfeer bijeen Na inbraak voor buffet ingeslapen PvdA: emigranten naar Zuid-Afrika voorlichten over politieke situatie Hongkongs blad: Chinese leiders ernstig ziek MASSALE ONTSLAGEN OP VRIJE ACADEMIE Proefschrift van Amsterdamse huisarts over arbeids structuur prostitutie LEID SOB DAGBLAD PAGINA T Ook minister Nelissen van Economische Zaken liet gister- ^/ond tijdens de beraadslagingen in de Tweede Kamer, die ^^or bijzonder veel belangstellenden, waaronder de onderne- ingsraad van Werkspoor Utrecht en enkele leden van de di- •ctie van het VMF-concern, werd bijgewoond, blijken dat rername van de afdeling rollend materieel of een garantie ui de overheid niet mogelijk en zelfs niet verantwoord en niet >rlijk zou zijn. In het buitenland werkt men met produktie- sries die zeven maal zo groot zijn, aldus de minister. Minister Nelissen liet zich door de positie er overigens niet toe ver den te zeggen dat het bedrijf in- rdaad geen levensvatbaarheid meer eft. De socialist Wieldraaier vroeg tn op de man af of de bewindsman q oordeel is dat het bedrijf binnen »e jaar zal moeten sluiten. Minis- Nelissen zei dat een dergelijke tlissing met inachtneming van het ultaat van de gesprekken met de lering en de toegezegde hulp bij directie van het bdrijf zelf ligt. bracht de oppositieleider Den 1 ertoe minister Nelissen mede- ïsprakelyk te stellen voor een •ntuele sluiting van het bedrijf. Minister Nelissen citeerde enkele iclusies uit het rapport van de tionale Investerings Bank en het iciency Bureau Berenschot. Hij daarmee tevens antwoord op een •gestie van de communist Bakker de hele zaak doorgestoken kaart waarin alles al bekeken was. Geen oplossing >e bewindsman zei dat het uitput- d onderzoek van de regering heeft igetoond dat Werkspoor Utrecht ig jaar een verlies heeft geleden meer dan 10 procent van de 'romzet bedraagt. Ook de produk- ,van dit jaar draait op verlies uit. aanzien van de bouw van trein- igen liet minister Nelissen weten zelfs bij een staatsgarantie 70 rijtuigbakken per jaar naar Europese begrippen en gelet op een goede concurrentiepositie geen ren dabel beleid is te voeren. Een garan tie van regeringszijde van deze 70 ry- tuigbakken per jaar gedurende vijf jaar biedt dan ook geen enkele op lossing vandaar de afwijzende hou ding van de regering, aldus minister Nelissen. De minister liet dan ook uitdruk kelijk blijken niets te voelen voor de motie van en later ook de meer derheid van de Kamer de heer Wieldraaijer (PvdA) waarin deze vroeg een order van 60 rijtuigbakken thans by VMF te plaatsen en daar naast overleg te openen tussen rege ring, VMF, Nederlandse Spoorwegen en vakbonden over de toekomstige ontwikkeling van de wagonf abri cage in Nederland. Het eerste deel werd door staats secretaris Keyzer overbodig genoemd omdat donderdag het overleg tussen NS en VMF over een dergelijke leve ring wordt voortgezet. Het tweede deel is volgens minister Nelissen niet eerlijk omdat er zoals hij schetste, geen moeilijkheden voor zijn. Afvloeiing Minister Roolvink van Sociale Za ken verklaarde dat de overheid ook in dit geval al het mogelijke zal doen om eventueel ontslagen werknemers zo goed mogelijk te begeleiden. Hij noemde de werkgelegenheid voor de provincie Utrecht, de gun- ADVERTENTIE vul 't juiste woord in op de plaats van de stippeltjes. Ga met deze oplossing naar de winkelier die dit merk verkoopt. Er wacht u een leuke attentie, als u bij de eerste 6 goede oplossers bent. Heeft uw winkelier geen prijzen meer beschikbaar, stuur dan uw oplossing naar Postbus 1700 Amsterdam met vermelding van de naam van de betreffende winkelier. stigste van het land. Alhoewel vol gens hem cyfers niet alles zeggen, meende hij toch dat zich niet al te grote problemen zullen voordoen. Duidelijk bleek tijdens de debatten de verschillen in opvatting tussen de vertegenwoordigers van de regerings partijen en die van de oppositie. Van de zijde van de regeringspartijen had men begrip voor de situatie. Van de zijde van de oppositie waren er wei nig vleiende woorden. De socialist Wieldraaijer liet dit het duidelijkst blijken door zijn beide moties. Maar ook de heer Wiebenga MAASSLUIS 'ANP» De werk groep „Staelduyn" deelt mee dat de particuliere secretaris van Prins Claus aan de werkgroep ..Stael duyn" heeft geschreven dat er naar het oordeel van de Prins langs juri- disch-bestuurlijke wijze geen kans meer bestaat voor een oplossing zoals de werkgroep die ziet. De mogelijkheid die in theorie nog wel openstaat voor de overheid, is het vinden van een geschikt al ternatief terrein en te trachten hier over overeenstemming te vinden met de Rotterdamse golfclub en andere betrokken instanties. Het is de Prins bekend dat op rijksniveau opnieuw getracht wordt een dergelijke alternatieve oplossing te vinden. De Prins kan echter in het geheel niet beoordelen of het zoeken van een ander terrein zal slagen en of met de andere partij overeenstem ming zal worden bereikt. Bij een spe ciale kwestie als deze zal een oplos sing slechts in nauwe samenwerking met het betrokken gemeentebestuur kunnen worden gevonden. Het ver heugt Prins Claus dat het vrijwel ze ker is dat in de toekomst een an dere plaats zal worden gezocht voor de munitiedepots in het oostelijk re- deelte van het Staelduynse bos. De Prins staat sympatiek tegen over het streven van de werkgroep om ten behoeve van de recreatie zoe kende bewoners van de regio, natuur gebieden zoveel mogelijk te behou den als voor een ieder toegankelijke terreinen. Hij hoopt dan ook dat als nog in overleg en overeenstemming met alle betrokkenen een oplossing zal worden gevonden voor de onder havige kwestie, aldus de brief van de particuliere secretaris. (Van onze correspondent) LMELO (GPD) In diepe p, verzonken werd vanmorgen 05.40 door een spoorwegemployée man aangetroffen die voor het 'et van de stationsrestauratie in elo lag. Een met een betontegel lielde ruit wees al op inbraak, halve fles sherry, die naast de slapende man stond, maakte al gauw duidelijk, dat de 42-jarige P. A. P. K. uit Almelo in kennelijke staat na de nodige sherry en vier repen cho colade te hebben genuttigd ter plaat se in slaap was gevallen. Eenzelfde stuk betontegel, waar mee de ruit van de deur van de stationsrestauratie was vernield, werd vannacht ook aangetroffen in de Boddenstraat. Daar was een sigaret tenautomaat geforceerd en 34 pak jes sigaretten waren ontvreemd. De pakjes sigaretten werden verspreid teruggevonden op de route Bodden straatstationsrestauratie. K. heeft nog niet kunnen bekennen, omdat hy tijdens het verhoor opnieuw in slaap is gevallen. (PSP) nam geen blad voor de mond. Hij drong aan op integratie van de afdeling rollend materieel in de NS en diende later op de avond een mo tie van deze strekking in. Volgens hem zijn er deskundigen in het be drijf die menen dat voortzetting in het verband van de spoorwegen mo gelijk is. (Van onze parlementaire redactie) De socialist mr. Th. J. A. M. van Lier heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) gevraagd aanstaande emi granten naar Zuid-Afrika volledig in te lichten over de politieke en sociale situatie in dat land en hun te - tellen dat him emigratie het verlies van betrekking kan betekenen voor gekleurde Zuidafrikanen. De heer Van Lier wijst er de mi nister in schriftelijke vragen op. dat op 3 mei in Zuid-Afrika een decreet van kracht is geworden waardoor het voor kleurlingen onmogelyk is gewor den om administratief en geschoold werk in stedelijke gebieden te ver richten. Hierdoor zullen ongeveer 10.000 Afrikanen hun betrekking ver liezen en daarmee hun middelen van bestaan. Omdat er een groot tekort aan blanke arbeidskrachten is, tracht de Zuidafrikaanse regering nu de immi gratie vanuit Europa sterk te bevor deren. Het kamerlid herinnert de mi nister er voorts aan dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties met grote meerderheid een resolutie heeft aangenomen, waarin op alle lidstaten een beroep wordt gedaan om de emigratie van geschoolde arbeids krachten naar Zuid-Afrika zo veel mogelijk tegen te gaan. HONGKONG 'AP) Volgens een anti-communistisch Honkongs blad zijn de drie Chinese leiders allen ernstig ziek en is geen hunner een lang leven beschoren. Mao Tse-toeng zou lijden aan keel kanker, zou haast niet kunnen spre ken en alleen maar vloeibaar voed sel kunnen gebruiken. Zyn politieke opvolger, de minister van De fensie Lin Pao, zou lyden aan tbc in vergevorderd stadium. Van zijn longen zou 70 procent niet meer functioneren. Premier Tsjoe En-lai zou lijden aan een hartziekte die hem elk ogenblik het leven kan kos ten. De staatsiefoto ter gelegen- heid van het bezoek van het j jïï staatshoofd van Ivoorkust aan lij ons land, gisteravond gemaakt ih het Paleis op de Dam in Amster- dam. Links zittend de heer en I mevrouw Houphouet-Boigny. Achter staand: mr. Pieter van j Vollenhoven. Prinses Margriet. j| Prinses Beatrix en Prins Claus. DEN HAAG 'ANP) Büna de helft van de docenten of begeleiders van de Vrije Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag heeft per stencil de mededeling ontvangen dat het komende cursusjaar van hun diensten geen gebruik meer zal wor den gemaakt. De ontslagenen weten niet wat de achtergrond van deze in grijpende maatregel is. Actie te gen deze beslissing zal worden on dernomen. De advocaat mej. mr. D. F. M. Twaalfhoven spreekt van 15 ontsla gen van de rond 32 docenten Over het ontslag werd geen enkel voor overleg gepleegd. Ook werd het niet toegelicht. De directeur van de Vrije Acade mie, de heer George Lampe, deelde desgevraagd mee dat het ontslag 19 van de bijna 40 begeleiders betreft, van wie acht reeds zelf hadden mee gedeeld niet langer aan het instituut verbonden te willen blijven. Van de ze acht waren er drie langer dan zeven jaar aan het instituut verbon den. Van de overige elf begeleiders, die ontslagen werden, zijn er vier, die langer dan zeven jaar op de Vrije Academie werkten. In deze groep be vinden zich acht personen die per week twee en een half uur les ga ven. Een begeleider gaf vijf uur les en de overige twee gaven elk 7 ts uur les per week, aldus de directeur. Dat de ontslagenen van niets wis ten, weerlegde hy met de mededeling, dat drie jaar lang vergaderd is over wat noodzakeiyk is voor vernieuwing van het instituut. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) In een vry rustige, enigszins gela ten stemming hebben ongeveer 85 aandeelhouders van VMF/ Werkspoor gisteren de recente ontwikkelingen rondom het be drijf over zich heen laten gaan. Er werden weliswaar veel vra gen gesteld, die zo nu en dan uitliepen in langdurige discus sies. maar de somtyds heftige tonelen als tijdens de buiten gewone vergadering precies een half Jaar geleden op 2 de cember 1969 bleven uit. De indruk overheerste by aan deelhouders, dat de raad van bestuur al het mogelijke heeft gedaan om te trachten het be drijf financieel gezond te ma ken. Dat het hier inderdaad op gaat Ujken, blijkt uit een mede deling van jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, lid van de raad van bestuur, dat VMF momenteel geen verlies meer Ujdt en dat de laatste vijf maanden zonder verliezen zijn afgesloten. Aan de andere kant is de raad van bestuur lang niet te vreden met de door de regering beloofde hulp. „De toezeggingen van de regering geven ons", al dus de heer Sickinghe, „enig, maar nog niet zoveel houvast". Over de brief van de regering aan de Tweede Kamer zei de heer Sickinghe na afloop van de vergadering tydenseen korte persconferentie: ,Er staan een paar onjuistheden in, waarover het laatste woord nog niet is gesproken. In bepaalde passages Ls beslist niet de nodige zorg vuldigheid betracht". Hy ont kende dat VMF ook contact zou hebben gehad met de minister van financiën. Tijdens de vergadering heeft het bestuur toegegeven, dat er ln het verleden fouten zijn ge maakt. ..Het blyft. echter goed werken by de VMF. Ook voor het jongere personeel bestaan er kansen en de mensen we ten dat", aldus jhr. Sickinghe. Wat betreft eventuele sta kingen in de bedrijven zei de heer Sickinghe begrip te heb ben voor de emoties van het personeel. „Stakingsuren zullen we echter niet kunnen doorbe talen en een staking betekent nieuwe moeilijkheden". Een Duitse aandeelhouder zorgde voor enige deining door zyn nood te klagen over de koersdaling van de aandelen VMF. Hy zei grote posten te hebben gekocht en nu met een groot verlies te zitten. Hy was de enige die tegen de jaarstuk ken stemde. De behandeling van de jaarstukken zelf werd grotendeels overschaduwd door de dilsoussie over de gebeur tenissen van de laatste dagen rondom het VMF-concern. Meegedeeld werd nog. dat de noteringsaanvrage voor aande len VMF op de Duitse beurzen wordt overwogen. Jhr. mr. Sickinghe reageerde tijdens de persconferentie op een door Rotterdams burge meester Thomassen geuite sug gestie om iets voor Werkspoor- Utrecht te doen. Volgens de heer Thomassen zijn er pers pectieven wanneer de gemeen ten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag samen met de spoor wegen Werkspoor benaderen. Len door de drukte van het al 'open etmaal zichtbaar ver moeide heer Sickinghe noemde deze suggestie „weldadig posi tief". Hy zei dat VMF zich gaarne aan een nadere bestudering van de suggestie-Thomassen zal wa gen. Op de vraag of de situatie voor Werkspoor Utrecht nu uitzicht loos is geworden zei de heer Sickinghe: .Ach, het is net zo als het leven: elke dag anders. De situatie van vandaag is al weer heel anders dan gisteren. De besprekingen zullen worden voortgezet en zolang deze niet zyn afgerond, kan ik er geen verstandig woord over zeggen". Een ernstig probleem noemde de heer Sickinghe de order? van elektriciteitsbedryven die onvoldoende regelmatig aan Stork-Werkspoor worden gege ven. .Als de overheid zou zeg gen. dat deze semi -overheids bedrijven m het buitenland kunnen bestellen, zouden velen daaruit de consequenties moe ten trekken. Of dit ook bete kent dat er dan ontslagen val len. is nu nog niet te zeggen". Hogewoerd 128. Leiden u«d i mil- TRECHT (ANP) „De stem- van elke minuut bepaalt bet »,j p. Het leven is voor velen in de •"•Iv.^titutie een keten van impressies, ria korte gevoelsreacties over- j A Di in motorische reacties, onge- gelijk aan hetgeen gebeurt wan de arts met een peeshamer de kurreflex °Pwekt- Er is sebrek aan ming door hogere centra in de enen". t is een citaat uit het proef- ift „De arbeidsstructuur van de titutie" waarop de heer J. W. a °Sthuyse (47) uit Amsterdam gis- liddag is gepromoveerd tot doctor le geneeskunde aan de ryksuni- lteit in Utrecht. Promotor prof. J .C. van Es, hoogleraar in de net "°^eskunde van de huisarts noemde f lagavond tydens een receptie van heer Groothuyse in Amsterdam rtntcifi proefschrift „fenomenologisch AnD belangrtjke bydrage tot de nog lV" e wetenschap van de huisartsen- Jeskunde". De promotor meende ,oi; het proefschrift dan wel geen H. van rage tot de medische wetenschap ngere zin is maar hier heeft een ■■^■%rts vanuit zyn praktyk waar- ien en genoteerd en daardoor bydrage geleverd aan een bre- L fundering van de huisartsen- seskunde. die men met een wat _^istrydige term horizontale spe- Batie kan noemen. ■M. Groothuyse woont ruim vijf tien Jaar op het Oudekerksplein mid den in de rosse buurt van Amster dam. „In het begin ben je het pie meltje, het vullusbakkie, zoals ze zeggen. Ze hebben me gepakt, tot ik er tegen kon. Maar nu heb ik het vertrouwen van deze mensen, ik kan goed met ze optrekken. Ze zyn aar dig. In het begin hadden ze geen vertrouwen in me en terecht, want ik snapte er geen moer van. aldus de Amsterdamse arts. Hy heeft zyn spreekuur aangepast aan de werkty- den in de buurt, ziekenfonds, tus sen de middag en particulier rond de klok van zes. Maar na lezing van het proefschrift kan men zich af vragen of hier de hand aan wordt gehouden. Als kenmerk komt immers naar voren de vry heid van het be roep, de sensatiezucht van de vrou wen en haar van dag op dag of zelfs van moment op moment leven. De titel van het proefschrift wordt in feit niet zozeer bewezen als wel als uitgangspunt genomen. Wel wordt een definitie beproefd maar. en dat zegt de heer Groothuyse zelf, het is meer een uitgangspunt voor de in deling van het werk dat een neer slag is van vyftien Jaar noteren, waarnemen en vragen dan een bruikbare stelling. De definitie luidt: „prostitutie is arbeid in ruime zin genomen, als activo-passieve over gave van het eigen lichaam aan ie- i der, in het openbaar, voor geld, op basis van een ongereguleerde karak terstructuur, een losse binding aan het milieu by een gering moreel zelf- bewustzyn". Hierin zit besloten de definitie van de arbeid, geformuleerd door Max Weber: een „an Dispositio- nen orientiere leistung", dat wil zeggen, aldus dr. Groothuyse, „een inspanning, een fictieve gedragsbe paling, een keuze van levensstaat, die samenhangt met een zekere nel- ging in de persooniykheidsstructuur". Deze definitie is volgens hem erg bruikbaar omdat een waardevol verband wordt gelegd tussen de ar beid in sociologische zin en de ge neigdheid tot iets ln het psycholo gische vlak. Het betekent dat de vrouw zich in het werk kan uitleven zonder lange theoretische of prak tische scholing. Nadrukkeiyk wordt hierby gesteld dat het niet gaat om het beleven van seksuele bevrediging. Het zyn, aldus Dr. Groothuyse, de randverschynselen die het beroep voor de vrouwen interessant ma ken, het avontuuriyke en de 6ensatie verschaffen. „We hebben te maken met een animaal driftmatig beroep, waarby de vrouw weinig redeiyke humane beheersing toont om iets tot stand te brengen". Dit kan ook biyken uit de houding tegenover zwangerschap en kinderen en de manier waarop met geld wordt omgegaan. Abortus komt voor, soms i nadat de wouw in de eerste periode er biyk van heeft gegeven biy be zyn een kind te verwachten. Kinde ren worden nu eens met grote ge negenheid behandeld, dan weer wor den ze overgedaan aan instellingen of aan de grootouders, waar ze ook na lange of kortere tyd weer even spontaan en dwangmatig van de zy- de van de vrouw worden wegge haald. Sparen is er in de regel niet by. De nering wordt naar de tering ge zet, dat wil zeggen het geld. dat met een dag „pezen" de uitdruk king voor de activiteit van het hoer- tje moet worden verdiend, is al uitgegeven. By een jong en aantrek- keiyk type kan de omzet aanzien- ïyk zyn maar de meeste vrouwen zijn niet in staat meer dan drie tot vierhonderd gulden te tonen. Vaak zitten ze zwaar in de schuld en dat kan zyn aan de kamerverhuurder maar ook aan leveranciers waar ze by impuls auto's, ameublementen of wat al niet gekocht hebben. Van organisaties is aan Amster dams zelfkant volgens dr. Groothuy se niet of nauweiyks meer sprake. De agressieve souteneur is verdwe nen. de walletjes worden nu bevolkt door vrije prostituées, door kamer verhuurders en door passieve soute neurs, dat wil zeggen: deze mannen zyn niet meer dan de echtgenoot of de vaste vriend van de vrouw. Het ïyfeigenschap van de publieke vrou wen ls uitgestorven. Men gaat in het leven door een kamertje of een venstertje te huren, meestal voor een vaste prys ook al komt profit- basis voor. maar dan niet 2/3 maar 1/3 van de opbrengst. Het compleet uitschudden van de klant, uitpezen genaamd. Is er ook haast niet meer by. Bypezen nog wel. Als de man genoeg geprikkeld is, wordt hem meer geld gevraagd, en een joet (tientje) of een geeltje (f25) is op die manier snel verdiend. De zelfkant heeft niet al leen vreemde kanten maar ook vreemde klanten en in het proefschrift wordt er ruime aandacht aan besteed. De bezoekers worden door de vrouwen dr. Groothuyse zelf zegt meestal „vrouwtjes" of „hoertjes" bin ken genoemd en als ze niet veel waard zyn „vullusbakkies". Mannen die de hele nacht willen biyven he ten nachtbinken, maar veel vrouwen moeten dat soort niet zoals ook veel vrouwen geen vaste klanten willen hebben. Dat zyn voosbinken, dat wil zeggen dat de vrouw by hen de kans loopt niet meer alleen passief te zyn maar ook zelf een zeker plezier aan het contact beleeft. Een aparte categorie, de mannen die iets bizars willen waarby het hele scala soxuele en erotische perversiteiten en afwykingen aanwezig is, kunnen slechts by een deel der vrouwen te recht. Ze worden met een kosteiyk understatement „stouterdjes" ge noemd. Vaste klanten zyn nogal eens stouterdjes, ze betalen meestal goed en in dat licht bezien is het begrijpeiyk dat oudere prostituées nogal eens stouterdjes tn haar klan tenkring hebben. Naast de professionele prostituée onderscheidt de heer Groothuyse het sletje. Voor haar is de prostitutie geen arbeid maar een levenshouding zy beweegt zich in café's en ver slingert zich voor kortere of langere tyd aan een man. vaak een soldaat of een zeeman, zy moet het van de los-vaste contacten hebben, soms kleedt ze een man uit, dan weer geeft ze al haar geld Eum hem. Ze heeft geen vast adres. Er zyn ook mengvormen of overgangen van slet je naar hoertje. Hetzelfde kan ge beuren met het animeermelsje, dat in café's de mannen moet opwekken te drinken. Soms gaan ze met een man mee, voor even of voor een nacht. Om de zaak compleet te ma ken noemt dr. Groothuyse nog het scharreltje, het meisje dat „voor een paar nylonkousen" meegaat en dat in feite primair een sexuele be hoefte bevredigd wil zien. By sletje, animeermelsje en scharreltje komt het vaak voor dat ze haar wilde Dr. JW. Groothuyse haren verliezen en dan goed weg- trouwen. De publieke vrouwen vinden de activiteiten van haar sexegenoten maar niks. Ze spreken van zeden verwildering, de „business" wordt op die manier kapot gemaal

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7