PER 1 JULI HUURSUBSIDIE Israël en Jordanië krijgen vliegtuigen /oor huurders met een belastbaar inkomen beneden f. 15.000 Voetbalgeweld in Mexico losgebarsten Amerikanen slagen in synthese van genen Arbeiders Werkspoor leggen het werk neer eer wat varmer H ZEKER AL 35.000 DODEN IN PERU (Pu<Z ^ïlteiicDO Te goedkoop Aanvullend Verminderd Verscherping toestand Midden-Oosten Zeven auto's botsten: geen gewonden Schatgraven in vuilnis pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JUNI 1970 No. 34008 EIDSCH Rcteur: E. A. E van Dishoeck Bfdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal l postabonnementen f 17,25), f 4,85 prr maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 10,25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en td-nirirtratie: 25041: Redactie: 21507 »EN HAAG (ANP) De minister van Volkshuisvesting en pitelijke Ordening, Schut, heeft een regeling in het leven jepen voor het verstrekken van individuele aanvullende rsubsidies die kunnen worden verstrekt aan huurders van ibsidieerde woningen, die een in verhouding tot hun inko- i hoge huur betalen. De nieuwe regeling zal op 1 juli a.s. r er king treden. de In de huurprijs begrepen i bedragen, die betrekking hebben op meubilering en stoffering; en bedragen ter vergoeding van maaltijden, verpleeghulp en derge lijke. De hoogte van de toe te kennen aanvullende huursubsidie is afhan kelijk van de verhouding inkomen huur. Minister Schut, zal de volgende week de Kamer een brief sturen, die gaat over het gehele probleem van de volkshuisvesting en waarin de be windsman ook zijn gedachten uit eenzet ten aanzien van „hen, die te goedkoop wonen". Verandering in deze situatie zal met wetswijzigingen gepaard moeten gaan, maar dit zal een kwestie worden voor het volgen de zittingsjaar van het parlement. De minister zei dit vanochtend tij dens een nadere toelichting over de regeling van huursubsidies voor hen, die in verhouding tot hun inkomen te duur wonen'. ige hoofdpunten uit de regeling J de regeling geldt voor huurders een belastbaar jaarinkomen be- i de f 15.000,—. aanvullende huursubsidies wor- slechts verleend aan huurders gesubsidieerde woningen die in gutste tien jaar zijn' gebouwd; het uitgangspunt voor het ver ken van de subsidie is, dat die ders meer dan 15 A 17 pet. van belastbaar inkomen voor hun ag betalen; de subsidie wordt verleend in arm van een bijdrage, die van tot jaar wordt vastgesteld aan and van het inkomen en de de bijdrage kan uiteenlopen f. 120.- per jaar tot f.900,- per afhankelijk van' de verhouding aen—huur; bij een huui*pi*ijs van minder f. 1.025,- per jaar wordt geen ige toegekend; de bijdrage wordt geleidelijk mderd vanaf het tijdstip waar- itrokkene een hem beter pas- andere woning kan verkrijgen; de bijdrage moet worden aan- agd bij de gemeente. nieuwe regeling is een aanvul- Dp het bestaande stelsel van liëring van de woningbouw, de aanvullende huursubsidie extra hulp geboden aan gezin net relatief lage inkomens, die gegeven situatie met onvol- e keuzemogelijkheden ge- aakt zijn een, gelet op hun in- 1, relatief dure gesubsidieerde g te bewonen. Jat vooral de huren van de ste woningen in het algemeen ijk uitgaan boven die van de >an de woningvoorraad, is de ïg van toepassing voor huur- ran woningen waarvoor na 31 1960 subsidie is verstrekt. Aan jemeente zal afzonderlijk op- worden gedaan van de com- woningen, dien onder de rege- aJlen regeling geldt niet voor gstehuizen voor bejaarden niet in gevallen, waarin een blijvend periodieke bijstand de algemene bijstandswet inkomensbegrip „belastbaar houdt in, dat ook personen jen belangrijk hoger bruto in- dan f.15.000,- nog voor toe van' aanvullende huursub- aanmerking komen. huurprijs geldt het bedrag dat urder periodiek voor het ge- van de woning verschuldigd is. 3e toepassing van de regeling die prijs met o.a. de volgende ;en verminderd; .240,. per jaar voor een even- aanwezige centrale verwar installatie; .300,- per jaar voor eventuele osten; .200,- per jaar voor elk inwo- rerdienend kind; ie bedragen die betrekking 1 op de huur van een bij de l behorende garage of bedrijfs- icetaaSUt verwacht van heden- tot lavond; Droog en overdag weer met een zwakke tot /50. wind tussen noordoost en 5j> iets hogere temperaturen, femaakt om 11.15 uur). 4 JUNI 4.24 uur; onder: 20.53 uur. 3.52 uur; onder: 22.09 uur. •ater in Katwijk om 3.09 laagwater te 11.22 en 36 (- budo bwtaat uit m pagtao',. Na de (teleurstellende) openingswedstrijd tussen Rusland en Mexico is giste ren in de strijd om de we reldtitel voetbal het grote geweld pas goed losgebarsten. Uruguay wandelde over Is raël heen. Peru presteerde het om een 20 achterstand op Bulgarije in winst om te zetten. Cuphouder Engeland ging goed van start met een nuttige, hoewel niet impone rende 10 zege op Roemenië. Zoals men uitvoerig op on ze sportpagina's kan lezen hebben de Britten het erg moeilijk in Mexico. Zij moe ten niet alleen tegen hun te genstanders maar ook tegen de opgezweepte publieke opinie optornen. Elke tegen stander van Engeland is fa voriet van het publiek. De vrouwen van de spelers had den het op de tribune ook al niet gemakkelijk. Met des te meer enthousiasme begroet ten v.l.n.rKathy Peters, Judith Hurst, Tina Moore en Frances Bonetti het winnen de doelpunt van Judiths echtgenoot. (Van onze correspondenten mr. H. L. Leffelaar en S. Hamburger) WASHINGTON, JERUZALEM (GPD) Berichten uit Amerika en Jordanië wijzen op verscherping van het conflict in het Midden-Oosten. In Washington achten deskundi ge politieke waarnemers het vrijwel zeker, dat de Amerikaanse regering binnenkort zal besluiten om Israël de gevraagde 125 straaljagers te leveren, waarover nu al een jaar on derhandelingen gaande zijn Van de honderd senatoren hebben er zich 4 3 achter een oproep van president Nixon geschaard om deze vliegtuigen a'snog te verkopen; Koning Hoessein van Jordanië heeft in een gesprek met de Libanese tv onthuld, dat de Sowjet-Unie hem moderne gevechtsvliegtuigen, lucht afweergeschut en verscheidene typen ander geschut heeft aangeboden en dat hg ernstig overweegt op dit aan bod in te gaan. In Washington hebben de senato ren Hugh Scott, en Walter Mondale een resolutie ingediend waarin wordt aangedrongen op stappen om de aan wezigheid van de Russei in Egypte drastisch te beperken. Het feit, dat Scott leider is van de Republikeinse minderheidsfractie, doet vermoeden, dat er een strategisch gevecht aan de gang is. De opzet daarvan zou zijn, dat de regering-Nixon de drastische resolutie van Scott en Mondale zal tegengaan om te kunnen zeggen, dat zij niet onder de druk van 73 sena toren kon uitkomen om de straal jagers aan Israël te leveren. Dit is althans het gebruikelijke patroon van soorgelijke diplomatieke manoeuvres wanneer andere machter (in dit ge val de Sowjet-Unie) de gedachte bij gebracht moet worden, dat bepaalde beslissingen (de leverantie van ja gers) in feite erger voorkwamen. In Washington hebben de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Roger, en de Sowjetrussische ambassadeur Dobrinin gisteren een ontmoeting gehad, die veertig minu ten duurde. Rogers zou de Rus heb ben gevraagd in welke mate het Kremlin verwikkeld is in de defensie van Egypte, waarop deze een vaag antwoord gaf. Het enige dat hij na afloop wilde zeggen was de medede ling. dat men was overeengekomen volgende week opnieuw bijeen te ko men Volgens een Libanees blad wordt op het ogenblik in de Jordaanse hoofdstad Amman onderhandeld over de Russische aanbieding van vlieg tuigen en geschut. Dit geschiedt te gen de achtergrond van hot feit, dat ,.de Verenigde Staten en Groot- Brittannië him verplichtingen met betrekking tot de herbewapening van het Jordaanse leger niet nakomen" De Jordaanse strijdkrachten, onge veer 55.000 man sterk, zijn thans uit- behoren. Bovendien is de Russische offerte aanlokkelijk door de gemak kelijke betalingsvoorwaarden. De Israëlische ambassadeur in Amerika, Jitzak Rabin, verklaarde gisteren in een televisie-interview, dat thans tweeduizend Russen in Egypte gevechtstaken vervullen. Zij bedienen lanceerinstallaties voor ge leide raketten en doen dienst als piloot. Daarbij komen dan nog de vijfduizend Russische adviseurs in Egypte, Syrië en Irak, aldus Rabin. KONING HOESSEIN gerust met Westers (en meer in het bijzonder Amerikaans en Engels) materieel. De kern van de Jordaan se luchtmacht bestaat uit zestien Starfighters. Koning Hoessein heeft Washington om nog eens zestien van deze toestellen gevraagd, maar op d-t verzoek is nog niet beslist. Van Egyptische zijde wordt sterke druk op Koning Hoessein geoefend om toe te stemmen in Russische wapen leveringen. Cairo wenst namelijk standaardisering van de legers van het .oostelijk commando", waartoe behalve Jordanië ook Syrië en Irak OUDERKERK A/D AMSTEL (GPD) Zeven auto's zijn gisteravond te gen zes uur ernstig beschadigd, toen zij in Ouderkerk aan de Amstel met elkaar in botsing kwamen. Alle inzit tenden kwamen met slechts een paar schrammen en met de schrik uit de auto's tevoorschijn. Op de smalle provinciale weg Schip holDiemen, die op het ogenblik wordt gekenmerkt door veelvuldige wegomleggingen wegens de recon structie in een vierbaansrijksweg, reed een vrachtwagen met be tonelementen op zijn voorligger. De voorligger, een Amerikaan se auto met automatische versnel ling, raakte hierdoor met verhoogde snelheid uit zijn spoor, ramde links en voor hem vijf andere auto's en kwam een goede honderd meter ver der tot stilstand. Twee auto's reden in een sloot. In totaal vier auto's werden geheel vernield. MADISON (Reuter) Geleerden van de universiteit van Wisconsin (USA) zijn er als eersten in geslaagd een volledig synthetisch gen-drager van erfelijke eigenschappen te ver vaardigen. Deze wetenschappelijke doorbraak is tot stand gebracht onder leiding van dr. H. Gobind Khorana, die ip 1968 met twee anderen d: No belprijs voor medicijnen kreeg. Op een studiebijeenkomst aan de universiteit van Wisconsin verklaar de dr. Khorana dat het maken van een gen de weg opent voor beïnvloe ding van de biologisohe struotuur van levende organismen. Het was nog „heel ver weg", maar dit zou uitein delijk de mogelijkheid kunnen schep pen van genezing van kanker, suiker ziekte en erfelijke ziekten. In de verre toekomst zou men misschien ook tot genetische ordening overgaan, „het ontwerpen van mensen naar patro nen, atleten bijv. of intellectuelen", aldus dr. Khorana. Hij vreesde dat de ontdekking in de sensatiesfeer zou worden getrokken, maar gaf toe dat zij voor het weten schappelijk onderzoek uitgestrekte nieuwe terreinen openlegde. LIMA (Reuter, AFP) De aardbe ving van zondag in noord-Peru heeft, naar thans wordt aangeno men, aan 35.000 mensen het leven gekost. Zo is de bergstad Yungai, eens een geliefd uitgangspunt voor toeristische bergtochten, met haar twintigduizend inwoners volledig van de aardbodem weggevaagdeen helikopterpiloot meldde na een vlucht boven het rampgebied slechts een enorme stofwolk te heb ben gezien. Yunga zou niet slechts getroffen zgn door de aardschok, maar ook door lawines, die door de beving zijn teweeggebracht. In de dorpen zouden veertienduizend do den zgn te betreuren. Het reddings werk wordt bemoeilijkt door slecht weer en gestoorde verbindingen tengevolge van grote scheuren in de aarde (zoals op de foto) en door aardverschuivingen geblokkeerde wegen. De Peruaanse regering heeft gister avond acht dagen van nationale rouw afgekondigd. AU* vlaggen hangen halfstok. Voor bepaalde provincies is bovendien de nood toestand van kracht geworden, waarbij de leiding van het bestuur tijdelijk is overgedragen aan de mi litaire bevelhebbers. Inmiddels ko men in Peru steeds meer vliegtui gen en schepen aan met hulpgoede ren uit Chili, Argentinië en de Ver enigde Staten. UTRECHT (ANP. GPD) De be drijfsdirecteur van Werkspoor, de heer Rheede van der Kloot, heeft vanochtend aan het Werkspoorper - soneel tijdens een kantinebijeenkomst bekend gemaakt dat de afdeling rol lend materieel van Werkspoor Utrecht op basis van de huidige or ders eind 1971 zal moeten worden opgeheven. Oorzaak hiervan is dat de gevraagde garanties van de rege ring niet zijn afgekomen. Op aanra den van de ondernemingsraad heeft daarop het personeel besloten niet te werken en ook niet te staken. Het personeel ging in groepjes op het fabrieksterrein over de nieuwste ont wikkeling aan het beraadslagen. Het was vannacht om kwart voor één wel duidelijk: de sluiting van rollend materieel is onafwendbaar. Pogingen van de oppositie om dit te voorkomen door de afdeling te doen opgaan in de Nederlandse Spoorwe gen kregen geen meerderheid. Er was een motie van deze strek king van de socialist Wieldraaier, die aandrong op gezamenlijk overleg tussen VMF, NS, regering en vak bonden om te redden wat te redden is en één van de pacifist Wiebenga om de afdeling rollend materieel, in dien enigszins mogelijk, onder te brengen bij de Spoorwegen. Beide moties kregen slechts de steun van de PvdA. D'66. CPN. PSP en PPR. Ook drie andere moties werden ver worpen. Als de Nederlandse Spoorwegen de afdeling rollend materieel van Werk spoor Utrecht zouden overnemen, zou dat de Rijks-kas voor tenminste 24 miljoen gulden belasten. Een der gelijke uitgave is volgens de regering niet verantwoord omdat de overne ming van het bedrijf door de NS in het geheel niet een garantie is voor het voortbestaan van Werkspoor. Een vergroting van het verlies van de Spoorwegen door het aantrekken van dit vreemde element in het bedrijf is bovendien niet verantwoord. Zie verder pagina 7. (Van onze correspondent) RIDDERKERK (GPD) Op de vuilnisbelt van Ridderkerk ligt een bedrag van ruim 5000 gulden aan baar geld. Dit geld is van de 78- jarige heer K. van Kwawegen uit de Julianastraat te Bolnes, die het in een metalen geldkistje tussen een oud vloerkleed „zorgvuldig" had opgeborgen. Zijn vrouw wist hier blijkbaar niets van, want op een „kwade" dag ging zij aan de grote schoonmaak en zette het versleten vloerkleed inclusief de kostbare schat bg de asbak. De vuil nisman deed zgn plicht en nam de bundel mee. Toen de heer Van Kwa- wegen drie weken later weer wat aan zijn spaargeld wilde toevoegen, bemerkte hij tot zijn grote schrik dat het vloerkleed en het geldkistje met de bankbiljetten van 25 en honderd gulden spoorloos waren. Spoedig kwam de aap uit de mouw en zijn echtgenote deed hem haar verhaal. De gedupeerde bejaarde deed on middellijk aangifte bij de Ridder- kerkse politie, die op zijn beurt de reinigingsdienst inschakelde. Vol gens de politie is er een veelvoud van het bedrag nodig om met be hulp van een bulldozer het vermiste geld op te sporen. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Juni 1870 Ingevolge bij de Commis sie voo rhet Muziekfeest al hier ingekomen bericht, zul len H. M. Onze geachte Ko ningin en Z.K.H. Prins Alex ander het op den 2den en 3en luni te geven muziekfeest in de Hooglandsche Kerkmet H. D. tegenwoordigheid ver eeren. Daar men algemeen schijnt te gelooven dat de aanleg van het plantsoen op de Ruïne voor de ophanden zijnde geesten geschiedt on der leiding van den heer Wit te hortulanis. verzoekt deze ons mede te deelen dat dit werk uitgevoerd wordt alleen door den heer J. C Rodbard alhier.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1