ïngels geduld toch beloond: 1-0 voor showteam? iTANDEN MEXICO J Lr'fï. l I Publiek voor de zwakste Favoriete Brazilianen bereiden zich „spelend" voor RAMSEY-ELF REGEERDE TEGEN ROEMENIE, MAAR OVERTUIGDE NIET f Fifa tevreden met leiding Tsehenscher - u-VJ i f - &-ISÏB PAOTNA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever Fred Rackè 5GUADALAJARA (GPD) Geoff Hurst scoorde in 1966 het doelpunt, dat {eland écht wereldkampioen maakte. En Geoff Hurst scoorde anno 1970 een lpunt, dat het eerste dient te zijn van een reeks die opnieuw eindigt bij de Jules iet-beker. 20*ar zoals velen in 1966 Wem- verlieten met een wat pein- -He blik in de ogen omdat En- nd vooral in de afdeling niet )S| overtuigd en daarom mis- wat gelukkig aan de hoog- r was gekomen, zo vroeg terwijl zandstormen rond het Jalisco-stadion ig aan Sir Alf Ramsey of liet wat erg lang een systeem 'jgehandhaafd, dat maar zel- I* tot scoren leidt wegens ge- Ma! Dl'zj1 aan mankracht in de voor rijn, Want bij dat ene doel- 3 vi van Hurst bleef het te- JTpoemenië. En tot in de laat- ^r-jeconde bleef ook het risico een gelijkspel. Kortom: En- >Tld regeerde in het openings- van een zware reeks, maar Squad" overtuigde niet. 299 Alf evenwel, vindt zulke zaken gngrijk en dat zijn ze eigenlijk ./el als eenmaal de totaalindruk ENën duel is gevormd: hoe hadden t>emenen in 's hemelsnaam tot .gelijkmakend doelpunt moeten Ml) Want het enige dat nog kon fa, toen Hurst twintig minuten M tweede helft zeer koel dé kans H ienut, was een onstuimig Roe- Bi s offensief. Maar het I niet. de hooghartige Ramsey dat ufed? Wist hij, dat de Balkan- UUmet de Hurst-goal vrijwel alle J uit handen was geslagen. Dat bemenen totaal geen verande- ouden brengen in hun tergende kPSAf op het middenveld, ja zelfs in LCKkdediging? Het lijkt er op. URG Geduld Éïngelse coach: „Het verande- an een systeem is mijn zaak. """""-fiat doorgaans niemand aan. de wedstrijd niet. Maar in wil ik wel zeggen: er was nleiding toe, Geduld, name- 'ordt doorgaans beloond en dat 1S uju in het bijzonder het geval. las niet nodig om meer man- t in de voorste lijn» te brengen Kfp een doelpunt komen en dat dan voldoende zijn". ?deri flval f Jaanli Inrrlf MEXICO STAD (ANP) In de discussies over de manier waarop Kurt Tsehenscher de eerste wedstrijd in Mexico heeft gefloten, heeft ook de FIFA zijn stem laten horen. René Court, perchef van de wereldvoetbal bond stelde: ..De heer Tchen- scher heeft duidelijk omschre J ven aanwijzingen gehad over de manier waarop de wedstrijd ge leid moest worden. Zijn eerste j taak was moeilijkheden, die in vroegere wereldkampioenscnap- pen herhaaldelijk zijn voor gekomen, te vermijden. Alle dertig scheidsrechters hebben dergelijke instructies gekregen Tsehenscher heeft de wedstrijd uitstekend geleid, hij had de strijd vast in de hand en heeft een voorbeeld gesteld voor de komende wedstrijden". Zo zelfverzekerd zijn Engelsen, is Sir Alf Ramsey in het bijzonder. En. daartegenover, zó uiterst wankel is het Roemeense zelfvertrouwen, dat bij monde* van coach Niculescu wel enigszins opgevijzeld met een „die Engelsen zullen nog raar opkijken", maar dat te velde compleet verdwe nen bleek. En Niculescu wilde daar dan verder maar niet over praten. Hij meldde zich weliswaar na afloop by de menigte wachtende verslagge vers, maar verdween pijlsnel, toen hem te verstaan werd gegeven, dat volgens de regels van dit toernooi aan de coach van het „alfabetisch eerst aanwezende" elftal éérst vragen worden gesteld. Kinderachtige toe stand natuurlijk, want Ramsey was nog niet te bespeuren, maar Nicu lescu riep uit „dan niet" en ver dween. Te zwak Wat met gering morren werd ont vangen, maar verder ging de oppo sitie niet, want wat had Niculescu moeten vertellen? Hoogstens had hij verantwoording moeten afleggen voor de zeer harde aanpak van lin- ker-verdediger Mocanu. die in de tweede helft achtereenvolgens Keith Newton, diens vervanger Tommy Wrihgt en ook nog de overigens wat vervelende Francis Lee in de grond boorde. En misschien had Niculescu ergens nog een verklaring vandaan getoverd over de merkwaardige in stelling van zijn ploeg na de eerste treffer. Maar waardevoller dan wal voor iedereen duidelijk was dal de Roemenen gewoonweg niet konden had die verklaring toch niet kunnen zijn. Bluft natuurlijk de vraag of „AH England" tegenover het vaak ook nog onzorgvuldige gekneuter van de Roemenen niet wat meer had moeten stellen. De verklaring daarvoor ligt voor de hand: in een wereldtoernooi als dit smijt men niet met de krach ten. Vandaar ook, dat de Engelsen niet in de Roemeense val trapten, die al kort na een kwieke beginfase werd opgesteld. De Ramsey-elf begon niet te ren nen achter eindeloos heen-en-weer gespeelde ballen, die volgens een al lang bekend tactisch foefje de tegenstander hadden moeten tergen en tot fouten hadden moeten ver leiden. Omdat Engeland dat niet deed. en de Roemenen dus vrij veel ruimte kregen om te blijven doorzeuren, kon ook de zwakte van de Roemeense ploeg haarscherp aan het licht worden gebracht. Want die durfde eenvoudig niet meer te doen dan „schuiven" aanwezig als ze was op het individuele kunnen van spits Dumitrache. die waarlijk wel wat moois met een bal kan doen. maar een vijf-mans verdediging op z'n eentje niet kan oprollen En dat zou dan hebben gemoeten, gezien de activiteiten van de anderen, die nim mer van zins bleken een snelle com binatie op te zetten. «jna 99 99 wereldtoernooi wel gaat wegen. Maar toen de Roemenen niets verontrus tends lieten volgen voor de achterste Engelse lijn (waarin Moore maar zel den als ausputzer optrad en dat ook niet hoefde te doen omdat nau welijks opponenten aanwezig waren» dicteerden de Engelsen toch wel het verdere verloop, al werden ze daar bij af en toe verrast door individuele acties van sommige tegenstanders. Toen ook bleek, hoe verstandig Ramsey handelde bij hel handhaven van slechts Hurst en Peters op de verste voorposten. Want wanneer Engeland massaal begon aan te val len moest meteen op de eigen helft de stormvlag in top, omdat de Roe- Ban Uitgezonderd dan in de eerste vijf minuten, waarin een verrassende opening had moeten worden gefor ceerd en waarin Dembrowski een overzwaaiende voorzet net zo goed wél als doelpunt had kunnen laten opschrijven. Die (vrijwel enige) rap pe manoeuvre hield de Engelsen nog een poosje in de ban, wat ook wel logisch is. omdat op zulke momenten de ernst van het eerste duel in een meense elf wel een zekere vaardig heid hejd in „uitbreken" toonde. Toen de Engelsen zich bleven be heersen, nimmer uit de band spron gen bij het treiterende stilstaande voetbal dat de Roemenen maar ble ven spelen, verzandde de wedstrijd in wachten op een Engels doelpunt. Dat tenslotte twintig minuten na rust kwam. Toen Hurst deed. waar voor hij was gehuurd: koel scoren uit niet-eenvoudige positie. En toen vond het Engelse team het verder wel goed. Met een niet meer te doorbreken laatste lijn. een gaaf middenveld, met toch vaak weer de oude Charlton in een glansrol, en Osgood tenslotte voor Lee, kón er trouwens niets meer gebeuren. Oók niet toen de Roemenen harder in de tackle gingen om op die manier mis schien de zaken nog uit hun even wicht te halen. Maar de Belg Loraux leidde goed en Engeland deed niets terug. Hoop Het beslissende doelpunt van Geoff Hurst, de man die in 1966 op Wembley in de finale tegen West-Duitsland 4-2driemaal scoordeDe Roemeense doelman Adameche ligt verslagen op de grond. zon af en toe achter de wolken, zelf» even regen benauwd misschien, maar toch wel weer om zeer behoorlijk te voetballen Maar misschien is een helse party tegen de Brazilianen niet eens nodig Want niet te verwachten valt. dat vanavond de Tsjechen tegen de Zuidamerikanen zulk een zwakke tegenstand zullen bieden als „buren" dat gisteren tegen Engeland deden. Men herinnert zich in Nederland daarvoor maar al te goed hun inzet, die om raadselachtige redenen in Roemenie by het inpakken van de bagage was vergeten Meer Uit angst voor scheidsrechterlijke beslissingen van Tchenscheraard? „Nee", zei Ramsey toen hem werd gevraagd waarom Engeland zo netjes had gespeeld, „trouwens, wie zegt. dat mijn team ruw pleegt te voetbal len?" „en de ,.erg tevreden" Engelse coach verder, op traditionele wijze: „Wait and see de wedstrijd tegen Brazilië zal een stuk zwaarder wor den op het tactische vlak. Maar fysiek niet, daarvan ben ik over tuigd". Te hopen voof- de Ramsey-elf is. dat de weersomstandigheden dan zondagi dezelfde zullen zijn als nu: Tsjechische coach Marko: „Ach.' men zal het van beide kanten wat1 voorzichtiger hebben gespeeld, omdat dit tenslotte de eerste wedstrijd was. Ik verwacht overigens wel. dat de Engelsen in de volgende wedstrijden wat verbetener zullen optreden. Ik vond ook hun tactiek vandaag nogal erg eenvoudig. Maar ze hebben een paar individueel vooral erg sterke spelers. Zoals Bobby Charlton. Ik ben van deze wedstrijd weinig wijzer ge worden en dat. is eigenlijk wel jam mer, want wellicht zullen we juist met Engeland moeten strijden om i een plaats in de kwartfinale Nee, ik i had van de wereldkampioen toch meer verwacht, tegen deze Roeme nen". 'Van onze speciale verslaggever» GUADALAJARA <GPD» —De En gelse supporters zijn er. Voor 335 pond per man zijn ze overgev" 'en. inclusief hoeden en rosetten om mee te pronken met z'n driedui zenden. Om er mee te zwaaien in de richting van Mexicanen, die Engelsen eigenlijk helemaal niet zo aardig vinden. Want Engeland is wereldkampioen geworden nadat er boze dingen tegen Zuidamerika nen waren gedaan. Maar Engelsen hebben een grenze loos vertrouwen in het kunnen van het nationale voetbalelftal en dus blijven ze zwaaien en roepen en schreeuwen, tegen de klippen op. De klippen waren hoog .gisteren in het Jaüsoo-stadion Want zon veertigduizend Mexicanen lieten er geen twijfel over bestaan, wie hier een uitwedstrijd speelden: de Engel sen. Met een afgrijselijk flui ten werden de Ramsey-elf begroet uitbundig werden de Roemenen toegejuicht. En zo bleef dat. tij dens de hele wedstrijd Een enke ling in het Mexicaanse legioen wil de zich nog wel eens laatdunkend uitlaten (met langzaam handklap pen) als de Roemenen weer begon nen met eindeloos geschuif, maar toch: het publiek stond als één man achter Roemenië. Toch moeten de Engelsen zich er gens wel geraakt hebben gevoeld, als bij tijden wilde geluidslawines over de Roemeense pogingen wer den uitgestort. Maar hoe merkwaardig toch is zulk een publiek, want hier waren toch twee Europese ploegen aan het werk. En het warme bloed bleek toch door de rechte aderen te krui pen. Toen namelijk in het stadion werd bekendgemaakt, dat Peru bezig was een 20 achterstand tegen Bul garije in te lopen, steeg de geluids meter naar een piek. En veel oor- verdovender dan een (zelden» ge vaarlijke Roemeense aanval werd tenslotte de Peruaanse winnende goal begroet Een keiharde demon stratie van wat het publiek hier wil. en niets liever dan dat: de nederlaag van Engeland, het wereldkampioenschap voor een Zuidamerikaanse ploeg Toen dan toch de Engelsen brullend en dansend, zwaaiend met de Union Jack naar de supporters bussen trokken, bleven de Mexica nen hen teisteren met spreekkoren, die al eerder waren gehoord, toen de Roemenen niet aan de verwach tingen beantwoordden„Brazil, Brazil". Maar hoe koel kan dan een Engels man op zoiets reageren. En hoe lis tig. Sir Alf Ramsey: „Ach. lk kan me voorstellen dat men partij kiest voor de zwakste". (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) water en ze zijn dolgelukkig meti balbezit. Nog steeds. Ofschoon toch de afgezette trainer Saldanha voormalig televisie-commentator en „uitgedaagd" de job op te nemen na grenzeloos vernietigende kritie-1 GUADALAJARA (GPD» Wie ach ter het hermetische „gordijn" van agenten en controleurs een zwij gende verbeten, felgeconcentreerde Braziliaanse voetbalploeg verwacht, komt uitermate bedrogen uit. Wel iswaar dient een waterdicht con trole-systeem, waarbij de bezoeken de verslaggever pas na overhandi ging van een omstandig ingevuld formulier en een tweetal pasfoto's) mag passeren, om de Zuidameri kaanse meesters niet te storen en de inzet optimaal te houden, maar Wie een training beziet, kan dat niet ken van zijn kant ofschoon toch die Saldanha de wereld in de afge lopen anderhalf jaar had verkon digd, dat de „nieuwe Brazilianen" harder geworden waren, effectiever speelden, veel nuchterder ook. Arbiter daarginds blijkt men toch heel an dere dingen onder trainen en con centreren te verstaan dan op het vaste land van Europa. De oefenende Brazilianen op het ter rein van de Club Providencia rijke nederzetting, die in Nederland niet te vinden is, ook niet bij de best-geoutilleerde country-club blijken bij nadering zelf de produ centen van een feestelijk lawaai, dat al varn verre hoorbaar is. Ze doen van alles met een bal, die bruine mannen en ze laten dat alles bij voortduring gepaard gaan Tegenwerping geloven en de nieuwe coach Zagallo wéét waarschijnlijk dat het niet zo is. Een brede glimlach duikt op, wanneer hij vast stelt, dat Tsehenscher in de openingswed strijd „uitstekend gefloten heeft' zoals het hoort". En Zagallo voegt er aan toe: „Wanneer alle scheids rechters zo optreden, dan zullen tonelen als in 1966 niet meer voor-1 komen. Dan kan Brazilië vrijuit spelen en dan zal ook Pele zijn meesterschap ten volle kunnen to nen" ..Maar wanneer nu de SENOR ZAGALLO met kinderlijke blije kreten Veel meer dan „spelletjes" laat oefen- meester Zagallo niet opvoeren, maar het blijkt genoeg: de Bra zilianen zijn constant bezig, malen niet om hitte en vragen niet naar Europese topploegen Brazilië toch met hard spel tegemoet treden wat blijft er dan van uw ploeg over?" Zagalo weer: „Dat kan niet want de scheidsrechter zal dat ver-1 hinderen". Spelletjes XICO STAD Na de wedstrij- •an gisteren zijn de standen in ir groepen van het eindtoernooi let wereldkampioenschap voet- 1 (Mexicostad) lo 10 10 tid 10 10 N K( Ivador 2 (Puebla/Toluca) aay 110 0 10 0 1 0—0 0—0 2—0 0—2 Groep 3 (Guadalajara) Engeland 1 1 0 0 2 10 Roemenië 1 0 0 1 0 01 Brazilië TsJ. 81. Groep 4 (Leon) Peru 1 1 0 0 2 3—2 Burgarue 1 0 0 1 0 23 Marokko W.-Duitsl. Vandaag staan de volgende wed strijden op het programma: België— El Salvador, Italië—Zweden, Tsjccho- Slowakije—Brazilië en Marokko West-Duitsland. Wat onderschreven wordt in het ge ringe commentaar, dat Eduardo Andrade veel beta* bekend als Tostao en reeds allerwegen ge noemd als opvolger van Pele ten beste geeft: „Niet alleen de scheidsrechter hoeft ons te be schermen. We kunnen het zelf ook veel beter. We vormen een harder, robuuster ploeg dan in 1966. En de linies zijn veel beter gesloten dan toen". Dat laatste, het vormen van een elftal, is de Brazilianen vrijwel nimmer gelukt. Zagalo geeft toe: „De gro te prestaties in het verleden waren vaak te danken aan de capaciteiten van een groot aantal individua listen in ons elftal. Maar de ont wikkeling van het voetbal is aan ons niet voorbijgegaan". Wat daaromtrent binnenskamers wordt besproken, kan in dit kader niet worden vermeld de deuren bij de Brazilianen gaan tóch al zo open en de zwijgzaamheid op het taktische vlak behoort bij elke, zichzelf respecterende voetbalcoach. Maar op de trainingen blijft men al even zeer verstoken van elke aanwijzing daaromtrent. Het blijft bij ingewikkelde, maar meesterlijk uitgevoerde spelletjes. waarvan voetbaltennis nog maar een zwakke afspiegeling is. Het „partijtje" wordt toch weer een feest voor de technici, die onder aanwending van vele grappen en grollen, geen bal „recht" trappen De passes en schoten zwerven en zwaaien met de vreemdste effecten door de lucht, geen speler zet de wreef achter het leer. maar de be doelingen worden wél met een ma teloze precisie uitgevoerd. Dat kan niet het resultaat zijn van een an- derhalfjaar durende voorbereiding, waarvan Pele, die zich aan de trai ning vrijwel niets gelegen laat lig gen en maar wat rondloopt, zegti „Het is vanwege de uitstekende,) serieuze voorbereiding dat ik me weer beschikbaar stelde om nog een wereldtoernooi te spelen. Want dat die voorbereiding ontbrak i ons in 1966", laat hij via een tolk weten. En vervolgens: „Dat we toen ten on der gingen, kwam niet door de hardheid, die we ontmoeten, maar door onze veel te grote zelfverze kerdheid. Na dat toernooi in Enge land merkte lk pas, hoe slecht we eigenlijk mentaal voorbereid waren en hoe matig we als team speelden. Toen heb lk besloten, dat ik maar niet meer aan zo'n toernooi moest deelnemen. Maar toen lk merkte, dat het nu anders zal zijn. wilde lk toch weer optreden. Ondanks twee voorafgaande wereldkampi oenschappen, was lk in Engeland toch nog te naïef. Maar dat is nu over". Woorden, die uiterst openhartig klin ken, maar waaraan ,al is het nie mand minder dan Edson Arantes dos Nacimento zelf die ze spreekt, toch getwijfeld mag worden. Want toen Salhanha zjjn taak, die met een wild intern conflict zou ein digde. aanvatte, moet de man heb ben gedacht, dat hij 's werelds bes te voetballer daarbij niet kon mis sen. En Saldanha moet óók hebben bedacht, dat de omstandigheden in Mexico de Braziliaanse ploeg op het lijf zou worden geschreven. De wamte. bijvoorbeeld en de kwali teit van de velden. Favoriet En toen al bij het begin ander half jaar geleden van de laatste, grote oefencampagne kon men ook voorvoelen, dat het midden-ameri- kaanse publiek juist in Brazilië zijn favoriet zou kiezen Omdat op Wembley en in de daarna voor afgaande dagen de „voetbaloorlog" der continenten Europa en Ameri ka is ontstaan. En zou, nu de zaken om zo gunstig worden afgespiegeld, Pele niet ook daarom hebben op gebracht om dat naast de opko mende Tostao te doen? Inmiddels is uitgekomen, waarmee Saldanha. wiens vervanging door Zagalo geen noemenswaardige ge volgen heeft gehad <of het zou een wat „lichtere" aanpak moeten zijn) heeft gerekend. Zelfs meer dan dat. De legioenen op de Jalisco-tribunes In Gualdalajara zullen, uitgezon derd 3000 Engelsen, voor Brazilië zijn en dat betekent 68.000 stem men. En scheidsrechter Tsehen scher heeft waarschijnlijk de weg aangewezen, waarlangs de arbiters hier dienen te wandelen. Allemaal erg voordelig voor Brazilië, dat nu nog maar één ding heeft bij te dragen: een waarlijk als team ope rerende ploeg. Want dat laatste dragen juiat de Europese landen. Jaarlijks geschoold In nog moder ner. nuchterder voetbal, in Mexico aan. Vervelend voor Zagalo is het daarom, dat kritische landgenoten nog al tijd niet onvoorwaardelijk in het succec van zij ploeg geloven: „Nog altijd wordt er door het Braziliaan- wend" moesten zijn Maar daarom hebben de Brazilianen dan ook 'n keepersprobleem Voor vanavond, tegen de Tsjechen, stelt Zagalo de geroutineerde Felix op. die de dertig al is gepasseerd. Niet oud. natuurlijk, maar volkens outsiders toch min of meer een noodgreep. Want de beide andere doellieden. Leao en de blonde zwa re Ado. zullen, beweert men. be zwijken onder de belangrijkheid van hun deelname aaji dit soort wedstrijden. En alle drie de goalies to nen een gebrek aan stomp- en vooral vangtechniek Ztf bewegen zich vrij snel door het doel. maar opereren doorgaans slordig en uit sluitend steunend op reflexen Maar Pele zegt dan ook: ..Als je bij ons. als jongetje op straat niet goed voetbalt, moet je voor straf in doel Vechten PELE koning voetbal? se elftal niet snel genoeg gevoet bald en nog altijd schuilen er veel te veel individualisten in de ploeg" zegt een gerenommeerd commen tator. En: „Men heeft zich al vanaf 1 mei hier voorbereid, maar de resulta ten daarvan waren nauwelijks te zien in twee oefenwedstrijden die we in Guadalajara en in Leon speelden Er werd tweemaal met 3—0 van plaatselijke clubs gewon nen. maar er werd slecht gevoet bald. Althans: men moet veel beter kunnen" In die wedstrijden was nog altijd het verband tussen de linies zoek. werden fabelachtige maar veel tijdrovende staaltjes techniek getoond. Zoals men ook van de Braziliaanse trainingen kan genieten van fraai werk. En wie zich achter het doel opstelt, ziet niet anders dan vreemd-dwarrelende schoten op zich afkomen. 8choten. die nogal vaak grandioos verkeerd worden beoordeeld door doellieden. die er toch zo langzamerhand aan ,ge- Vandaag ln de namiddag voor Ne derland: diep in de avond wordt duidelijk of de Brazilianen werke lijk een harde vechtersploeg zoals Josef Marko de Tsjechische forma tie heeft gemaakt, kunnen over meesteren. Want juist die hardheid ls op de Tsjechische vaandels ge schreven. In Marseille. In een be slissende wedstrijd werden de Hon garen bijkans van het veld ge schopt: „Ik wist dat dit de weg naar Mexico moest zijn", verklaarde Marko later onomwonden In Guadalajara verwacht men ove rigens. dat één van de „betonblok ken" ln de Tsjechische defensie zal ontbreken. Kvasnak. de grote cen trale verdediger, die voor de FC Mechelen speelt, lijkt, zwaarge bouwd als hij is. niet snel en con ditioneel niet sterk genoeg om in de hitte van het Jalisco-stadion af doende te kunnen opereren Hij zou, met zijn Instelling, overigens niet misstaan in de muur van onverzet telijkheid die Marko en zjjn assis tent Hucko wensen op te werpen. Want zelfs tijdens de training ma nifesteerde Kvasnak zich als mee dogenloos: hij „pakte" tijdens een oefenpartij het Tsjechische Idool Josef Adamec zo aan. dat die boos het void afliep. En noch ln eerste, noch ln tweede Instantie het inci dent met een door Kvasnak aan geboden handdruk goed wenste te maken Het afzeggen van Kvasnak ls ove rigens het enige, dat redelijk zeker lijkt ln de Tsjechische plannen. Hucko maakt als zovelen, pas kort voor het begin zijn opstelling be kend. Want er staat in Mexico te veel op het spel om „lief" te zijn

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11