Vriendschap Amerika-Spanje laatste tijd nogal bekoeld Opnieuw ernstige botsing in Parijs V ve—-j 2*20 miljoen doden in Biafra Nieuw akkoord ook cultureel en economisch Anders dan twee jaar geleden Esso Shop toppers Veranderd Tegenstanders van Nixon vielen hem telkens in de rede Ontslag bij NASA DE'VAN GOGH' IS HINDERLIJK Nestor Martin komt als eerste met gasfornuizen met zelfreinigende oven LETDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (Van onze correspondent) MADRID (GPD) President Richard Nixon boog zich over en onbevlekt blad briefpapier van het Witte Huis en schreef: Beste generaal Franco, Het bezoek van uw minister van Bui- enlandse Zaken biedt mij de gelegenheid u mijn warme groe- en te zenden "En na de vaste verwachting te hebben uit- esproken, dat de onderhandelingen tussen beide landen over e verlenging van hun defensie-akkoord spoedig tot een goed inde zullen komen, beëindigde hij: Ik bewaar zeer aange- ame herinneringen aan mijn bezoek aan Spanje in 1963 en eb goede hoop nog gedurende mijn presidentschap uw land zijn bevolking te kunnen bezoeken Hoogachtend Richard axon". „economische kolonisatie" door de agressieve Amerikaanse zakenmetho- den, die de Spaanse industriëlen, in gedut achter hun hoge douane-bar rières. by verrassing overvielen. Ge beurtenissen zoals de val van Spanjes populairste zakengenie, Eduardo Barreiros, de enige Spaan se industrieel, die ooit op het fel begeerde omslag van het weekblad „Time" verscheen, maar die uitein delijk door zijn Amerikaanse kapi taalpartner uit zijn eigen Barreiros- fabrieken werd gewipt, maakte een diepe indruk op de man in de straat. President Nixon gaf deze brief tee aan de Spaanse minister van uitenlandse Zaken, die eind maait it jaar naar Washington kwam voor |e onderhandelingen over het Spaan- Imerikaanse defensie-akkoord. Bij et schrijven over zijn mogelijk of- Icieel bezoek als president van de 'S aan Spanje keerden de gedach- fn van Richard Nixon waarschijn- jk terug naar de dagen van septem- ^53, toen hij ook achter het schryf- ureau van het Witte Huis zat. Op p,t moment was hij nog vice-presj- pnt en bracht zijn president, gene ral Eisenhower, juist het eerst of- Iciële bezoek van een Amerikaans taatshoofd aan het land van gene ral Franco. Eisenhower die dat jar met Franco het verdedigingsak. Dord tekende, dat riu verlengd moet 'orden, werd toondertijd door geest rif tige menigten in Madrid storm- chtig begroet als de eerste burger Bn het land dat in Spanje het meest ewonderd werd. Er is echter in de tijd die ver treek tussen het bezoek van Eisen- ower en deze brief van Nixon heel 'at veranderd in de Spaanse stand- unten jegens de VS. Hierover zal lixon in de komende dagen zeker en goede indruk uit de eerste hand (i op hoog niveau krijgen. Gisteren, onderdag, arriveerde zijn minister an Buitenlandse Zaken, Rogers, in fadrid en men verwacht, dat de mi- ister van Defensie Mei vin Laird dit dot beeld in juni zal volgen. Reeds <nds 1968 wisselen Washington en ïadrid ministeriële bezoeken uit om >t een overeenkomst te kunnen ra- Wi over het defensieakkoord. De ',nge duur van deze onderhandelin- en is weer een teken van de ver- nderde omstandigheden in de paans-Amerikaanse betrekkingen. In de jaren '50 werd Amerika hier ewonderd als de grote kolos, die de oude oorlog tegen het communisme lidde. Deze politiek viel prachtig imen met de ideologie van het paanse regime, d at immers een fijwilligerdivisie naar het Rus- Ische front had gestuurd om Hitier i helpen in zijn strijd tegen de Ommunisten. De gemeenschappelij- e vijand maakte het beide partyen emakkelijk te vergeten, dat Wash- agton een van de promotors was ge- eest van de internationale diploma- eke blokkade die de Verenigde Na- es vlak na de tweede wereldoorlog itsprak tegen het regime van ranco wegens diens sympathieën iet Hitler en Mussolini en dat Span- uitgesloten was van de Ameri- j aanse hulp aan de Europese we- eropbouw via het plan-Marshall. In i merika wist het Pentagon (depar- j iment van Defensie) de openbare lening ervan te overtuigen, dat ichtmacht- en marinebases in Span- belangrijker waren dan politieke leeën over het regime-Franco. En Spanje, waar de minister van oorlichting eens verklaarde: „De jenbare mening, die maak ik!", as het nog gemakkelijker om de lassa's een enthousiast pi» Ameri - anisme bij te brengen. Het feit dat hert aanzien van Ameri ka overal in de wereld daalde, mis te evenmin zijn invloed op het Spaanse volk. Wie zal in de jaren-'50 ooit heb ben verwacht dat anti-Amerikaanse betogingen van Spaanse Jongeren in 1970 bepaald geen uitzondering meer zouden zyn? In de laatste maanden van de regering-Johnson hielpen te leurgestelde Spaanse ministers zelf mee aan de ondermijning van het Amerikaanse aanzien. Johnsons ver bod om nieuwe dollar-investeringen in Europese landen, waaronder Spaanse en zijn weigering om toe te geven aan de hoge Spaanse eisen voor een verlenging van het defen sie-akkoord. veroorzaakten harde ge voelens in Madrileense regerings kringen. Voor het eerst stond men de Spaanse pers toe en moedigde haar zelfs aan, om chauvinistische kreten te verbreiden in de zin van „we hebben die Amerikanen eigen lijk helemaal niet nodig". Geen voordeel Het feit, dat Nixon de officiële be trekkingen tussen Washington en Madrid van deze teruggang heeft ge red, evenals de weinig bekende maar daarom niet minder opvallen de eensgezindheid die Nixons vice- president Spiro Agnew heeft ontwik keld met zijn Spaanse collega, Fran co's rechterhand en mogelijke opvol ger admiraal Carrero Blanco, zyn niet voldoende om het kerende gety in de Amerikaanse reputatie in Spanje teniet te doen. Integendeel, de eenstemmigheid van deze be windslieden die zoveel nadruk leg gen op de „wet en orde", helpen de Spaanse oppositie alleen in haar pro paganda-kritiek op „Washingtons steun om Franco's regime in stand te houden". En het feit dat de Spaans-Amerikaanse vriend schapsplannen op officieel terrein voornamelijk van het Pentagon naar j de Spaanse militairen lopen, is in dit j opzicht ook geen voordeel. Ook Spanjes huidige regering laat duidelijk merken dat zy het verbond met Washington liever niet meer uit sluitend in militaire termen wil uit drukken. Dit is volgens de laatste berichten juist de reden waarom het defensie-akkoord met Washington, dat de komende 26-ste september definitief zal aflopen als er nietty- dig een nieuwe overeenkomst wordt bereikt, nog steeds niet is verlengd. Dit schynt ook een van de redenen te zijn van het bezoek van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, aan Madrid op zijn terugreis van de NAVO-con- ferentie in Rome. De Spaanse rege ring heeft een voorstel gedaan om een algemene bijstandsovereenkomst op te stellen waarin de militaire ba sisakkoorden samen zouden gaan met beloften van economisch en cul turele hulp. hetgeen ongetwijfeld veel aangenamer zou klinken in de oren van het Spaanse volk. Men ver wacht dat ook defensie-minister Mei vin Laird, die in juni een rondreis langs Amerikaanse installaties in Europa zal maken en waarschijnlijk Madrid zal aandoen, zijn bijdrage zal leveren tot de huidige onderhan delingen tussen beide regeringen. Zo wel Rogers als Laird zullen bij hun terugkeer in Washington president Nixon nieuwe stof kunnen leveren om zijn mogelijke reis naar Spanje, in herinnering aan de triomfale ont vangst die zijn voorganger in 1953 te beurt viel, eens te overpeinzen. Anders Dit nieuwe bondgenootschap werd erdege uitgebuit door het Spaanse egime om het eigen volk te bewij- sn hoe zeer Spanje weer in inter- ationaal prestige was gestegen, laar de alom rondgebazuinde een- temmigheid tussen de machtheb- ers in Washington en Madrid is andaag de dag niet meer zo'n doel- effend thema voor politieke propa- anda. Richard Nixon gaf er zich waar- ïhijnlijk geen rekenschap van dat e bewondering van het Spaanse olk voor Amerika die hy tijdens Un privé-bezoek in 1963 bemerkte, oen al op heel andere redenen be- ustte dan het anti-communisme van e koude oorlog en eigenlijk meer 'n ersoonlijk succes was van zijn motste politieke tegenstander J. F. .ennedy. De kogels die op 22 no- ember 1963 de 35ste president van e Verenigde Staten doodden, beteke- en ook het genadeschot voor het unstigste beeld dat het Spaanse olk zich ooit van Amerika had ge armd. Bergafwaarts In de tweede helft van de jaren- iO gingen de algemene betrekkin- en tussen Spanje en de VS duidelijk lerg af. In Spaanse zakenkringen be- on men de nadelen te voelen van e Amerikaanse „invasie" in de luropese economie. Voor het eerst iiigen er stemmen op tegen de (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Na de ge vechten, die woensdag gedurende bijna het hele etmaal in het stu dentenkwartier van Parijs hebben gewoed naar aanleiding van het proces tegen de beide ex-direc teuren Le Bris en Le Dantec van het Mao-orgaan „La cause du Peuple", heeft hun veroordeling tot resp. 8 en 12 maanden gevan genisstraf gisteren opnieuw voed sel gegeven aan de strijd tussen massale politietroepen en enkele duizenden studenten en andere jonge, revolutionaire activisten. Van de daken van een der uni versiteitsgebouwen bekogelden de studenten gisteravond de politie met stenen, stukken ijzer en an dere projectielen, welk offensief met traangasbommen werd be antwoord. In het Quartier Latin werden weer barricades opgeworpen en verschei dene auto's in brand gestoken. Tien tallen arrestaties werden verricht. Zowel onder de politie als in het kamp der rebellen zyn weer tiental len gewonden gevallen. Er zijn bijna 500 arrestaties verricht. Zoals al eerder gemeld, heeft de regering de maoistische beweging „La Gauche Proletarienne" (Prole tarisch Links), die een 2000 leden scheen te tellen, nu officieel ontbon den verklaard. Hun partijorgaan „La cause du peuple", dat de filosoof Jean-Paul Sartre nu onder zyn auto riteit en verantwoordelijkheid heeft geplaatst, is echter (nog) niet ver boden. In de praktijk is het ver schil echter maar bescheiden, daar de politie, sedert maanden, alle nummers van het blad stelselmatig in beslag heeft genomen. De beide vorige directeuren van het maoistische strijdorgaan zijn veroor deeld wegen opruiing tot geweldda den en bedreiging van de veiligheid van de staat. Een beschuldiging waarvan de beide revolutionairen zich niet trachtten te verschonen. Ze erkenden dat ze de bedoeling hadden de macht met wapengeweld te ver overen en het proletariaat tot actief verzet op te wekken tegen de bour geoisie, die, zoals ook Sartre betoog de. zelf het geweld hanteert om de arbeidende massa's te onderdrukken. Nieuwe rol Terwyl de bulldozers en de ge meentereiniging gistermiddag in de studentenwijk nog niet eens klaar waren met de tastbare herinneringen aan de straatgevechten van de vo rige dag in de vorm van m gruzele menten geslagen etalageruiten, auto wrakken en ontwortelde bomen op te ruimen, werd onmiddellijk het gordijn gehaald voor het tweede be drijf der vijandelijkheden. De jonge universiteitsdocent Alain Geismar, die in de meidagen van '68, naast Cohn-Bendit al een leidende rol speelde in de studentenrevolutie, heeft nu, als voornaamste leider van de Franse Mao-communisten, het commando opnieuw op zich genomen. Overigens zijn de omstandigheden en het klimaat tussen de meimaand van 1968 en die van 1970 onmogelijk met elkaar te vergelijken. Kwanti tatief beantwoordde de studentenre bellie, twee jaar geleden, aan een massaal en bijna algemeen gevoel van onbehagen dat zowel door sociale als door zuiver politieke overwegin gen werd gevoed. Op het sociale front heerst ook nu zeker nog altijd geen idylle, maar in tegenstelling tot '68 heeft de communistische partij de sociale situatie nu weer stevig in handen genomen. De communistische leiders zullen zeker alles doen om te voorkomen dat de linkse ultra's Ook gisteren is het in Parijs weer tot een veldslag gekomen tussen demonstranten en politie. Traangasgranaten vlogen over en weer en de politie kreeg een ware hagelbui van stenen te verduren. Op de foto: een beeld van de si tuatie bij de faculteit der letteren. onder de arbeiders weer voet aan de grond kunnen krijgen. De revolutionairen zijn daardoor nu van de arbeidende massa's ge ïsoleerd. Een andere oorzaak die mei '68 voor een deel verklaarde, het pa ternalisme van generaal De Gaulle, is nu eveneens uitgeschakeld. Maar tegenover die beide positieve zaken vertoont de balans voor de regering toch een gevaarlijke negatieve post De linkse activisten hebben intussen hun ideologie veel duidelijker gefor muleerd en ook hun strategie doel matiger georganiseerd. Het vage, ly rische, tegenstrijdige idealisme waar mee de studenten zich in 1968, onder de kreet van „de verbeeldingskracht grijpt nu naar de macht", in de strijd hadden gestort. heeft vandaag plaatsgemaakt voor een doelbewust en gewelddadig activisme dat kwali tatief veel beter op de moderne geurrillastrijd is voorbereid. Ook de Franse politie heeft sedert dien trouwens zichtbare technische vorderingen gemaakt door voor een deel niet meer in uniform, doch als burgers te opereren. Die agenten in burger kon men ook gisteren weer met hun knuppels en ploertendoders bezig zien en sentimenteler zyn ze er in ieder geval sedert die twee jaar niet op geworden. Alle voetgangers of passanten, die de 25 a 30 jaar nog niet gepasseerd, zyn in de Paryse studentenwijk by de politie nu ken nelijk verdacht en wanneer een jon geman bovendien een baard of lang haar draagt, dan mag hjj helemaal op de speciale attentie van de bewa kers der openbare orde rekenen. Brand op booreiland Een ont ploffing en brand op een voor de kust in Galveston (Texas» gelegen booreiland hebben vier mannen het leven gekost. Bovendien worden nog vyf personen vermist. Het boor eiland werd gerepareerd toen de ontploffing ontstond. Van de 17 mannen op het eiland brachten slechts twee het er heelhuids af. Vier anderen werden in een zieken huis opgenomen. ADVERTENTIE nog enkele dagen KNOXVILLE (Reuter) Presi dent Nixon van de Verenigde Staten werd gisteren herhaalde malen luid ruchtig in de rede gevallen toen hy in Knoxville in de staat Tennessee 70.000 volgelingen van godsdienstlei- leider Billy Graham toesprak. Toen Nixon sprak van de geestelijke be hoeften om een land welvarend te maken, riepen verscheidene honder den jongeren in koor „one, two, three, four" we don't want Nixon's war" (een, twee, drie. vier, we willen Nixons oorlog niet) en „peace now" (nu vrede). Het was de eerste toespraak tot een groot gehoor van de Amerikaan- set president sedert hy op 1 mei Amerikaanse troepen Cambodja liet binnenvallen. Hoewel de tegenstanders van Nixons Indochinese politiek luidruchtig van hun aanwezigheid blijk gaven, wer den zy herhaaldelijk overstemd door applaus van de tienduizenden aan wezigen die van hun goedkeuring van de politiek van de president getuig den. „Ik weet dat er dingen in Amerika zijn die verkeerd zyn", aldus Nixon om. „Maar ik weet ook dit. dat dit een land is waar een jong mens weet dat er een vreedzame manier is waarop hij kan veranderen wat hy niet goed vindt in Amerika, en daarom is het een groot land". Hy prees de jeugd van Amerika die blijkbaar „geinteresseerd is en toegewyd aan de toekomst van het land". .Het is geen verloren gene ratie, noch een „beat-generatie", al dus Nixon, volgens wie het een .grootse generatie" zal blyken te zyn. KAAP KENNEDY (AFP) Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, NASA. heeft bekendge maakt dat de personeelsstrekte vóór 1 juli a.s. zal zyn ingekrompen met 1000 man tot 16.500 man. Een jaar geleden telde de NASA nog 24.000 personeelsleden. De in krimping is een direct gevolg van de besnoeiingen op het budget. 5 liter benzinejerrycan met internationaal keurmerk jfb AF van 9,97 voor <jFJ (steek in uw zak: 3yQ2 maxi-autospons met gratis muggenspons (waarde 85ct) samen slechts autovakantieboek: 64paginas, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto slechts I DURBAN (Reuter» Visserssche pen uit Durban hebben by de Zuid- afrikaanse politie geklaagd dat zy aan de rand van de territoriale wa teren van him land gehinderd zyn door het Sowjetrussische visseryfa- brieksschip Van Gogh. Dit 5.025 ton metende schip heeft twee jaar ge leden ook Australische vissersschepen in de Golf van Carpentaria lastig ge valleen. Er moest toen een Austra lische marine-patrouilleboot aan te pas komen. Kapitein Embleton van de treil er Hammerhead uit Durban vertelde gisteren aan journalisten, dat hy deze week tweemaal zyn netten heeft moeten ophalen en moest opstomen om te voorkomen dat hy door de Van Gogh zou worden overvaren of dat zyn visgerei zou worden ver nield. Geiyksoortige incidenten zyn gemeld door de kapitein van een an dere treiler uit Durban, de .Flume". Kapitein Embleton zegt dat het Rus sische schip de vissersschepen met zyn radar opzoekt en er dan heen vaart om in hun positie te gaan vissen. LILLEHAMMER (AP) Graaf Gustav von Rosen, de Zweedse vlie ger, heeft in een vraaggesprek met het Noorse blad Lillehammer Tilskuer gezegd dat er in Biafra. sedert het einde van de Nigeriaanse burgeroor log. een half miljoen mensen van de honger is gestorven. De berichten dat de Biafraanse leider kolonel Ojoekwoe met twee miljoen (Britse» ponden plus een gloednieuwe Mercedes was gevlucht toen het einde van de stryd naderde, zyn volgens Von Rosen, onwaar. „Ojoekwoe is thans een arme. een zame en ontmoedigde man. Ik heb hem na de overgave gezien en kan dit bevestigen". ADVERTENTIE 1IET GROOTSTE NIEUWS SINDS DE KOMST VAN HET AARDGAS GEANIMEERDE PRESENTATIE TN TOONZAAL IMPORTEUR. Waarvoor de huisvrouw tol uw toe afrijd open door de knieën moest dat wil zeggen de oven van haar gasfornuis ontdoen nam alle vette aanslag en vuil) heep Nestor Martin in één klap opgehsL Geen gedoe meer mei sop. schuurmid delen en spuitbussen. Nestor Martiu be stempelt dit allemaal als verouderd. Dat zelfreinigend niet zomaar een loze kreet is, werd bewezen tijdens de „spat tende" demonstraties die - ten overstaan ran dc vele genodigden vanpers. huishoud- voorlichtingsinstituten enz. m een van de toonzalen van de mei vecht trotse impov- stelfen: Heft en Stutterhcvm werden gefteven Nog eventjes technisch: men kent veeds jaren het principe van de zelfreinigende oven bij elektrische fornuizen (hel zoge naamde pyrolytLSch principeDU houdt echter in dat de huisvrouw de oven na gebruik geruime lijd op de hoogste stand moet laten branden, waardoor nul en vet verkolen. De nouveauté van Nestor Martin berust echter op een hvpermoderne emaiHeer- techniek. waarbij de oven tijdens het bakken, braden en grilleren wordt ge- Behalve het voordeel van het automatisch reinigen van de oven \<an hel gasfornuis biedt Nestor Martin dus ook nog het voordeel van energiebesparing. Binnenkort zijn er naast de bekende J typen met standaard-oven. 2 typen Nes tor Martin gasfornuizen met zelf re mi— gende oven verkrijgbaar. Voor menigw Nederlandse huisvrouw nu een reden om met plezier door de knie te gaan. Wik u er vu reeds meer van wetenEven een briefkaartje of telefoontje naar de Nestor Martin-importeur: NELL EN STUTTERHEIM N. V. POSTBU Si II4X TELEFOON f070) «9/J* DEN HAAG. ff ontvangt dm

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21