kaart 605,- 's Werelds kleinste vakbond bijeen JDe „Nieuwe" is er weer: IV2 gulden per stuk JJ|J[fQQ0p fOIlcl de In de V.S. meer aandacht voor de dollar dan voor Cambodja Radio Plein 16 NEDERLANDS MOOISTE Dezelfde Feijenoord is niet happig op Estudiantes TWEE KLEINE SCHAKELAARS FAALDEN IN APOLLO-13 Grapjes van Prins Bernhard en Prins Philip ©uc/ eutvo Dpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 28 MEI 1970 No. 34003 LEIDSCH Directeur: E. A. E van Dishoeck loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 IJMUIDEN/KATWIJK Het rste kantje Hollandse Nieuwe ?eft vannacht op de afslag in atwijk aan Zee, waarvoor zeer iel belangstelling was, 605 gul- >n opgebracht. De eerste haring vermoedelijk voor f 1,50 tot ,75 te consumeren zijn. Ver- icht wordt dat de prijs weldra eden de gulden zal liggen. tamelijk gunstige prijsnoterin gen zijn het gevolg van de zeer rote aanvoer, zowel in Schevenin- ?en, IJmuiden als Vlaardingen, na ie eerste „trek". Deze bedraagt ïeer dan tien keer de hoeveelheid vorig jaar bij dezelfde gele genheid werd aangevoerd. Over de cwaliteit van de Nieuwe van 1970 is ïen goed te spreken, fe eerste kantjes nieuwe haring wer- len gisteren in IJmuiden aan wal gebracht door de Katwijk 123 met lis schipper de 41-jarige L. Dub- ïlaar, die dus winnaar werd van haringrace-1970. Hy had 100 witjes (elk 90 kg) en 138 kistjes ieuwe aan boord. KW 123 heeft zware strijd moe- leveren met de KW 144 (schip- Van Duyvenvoorde), die ge ruime tijd de leiding had. Maar de motor van de KW 123 was tot in staat en kon de achter van zes mijl geleidelijk aan Aan de „finish" bedroeg verschil tussen beide treilers ten half uur. ■HPS Afslager Krijn van Duyoen- bode in Katwijk bezig met de eerste kantjes. (Foto LD/J. van Duijn.Katwyk/Zeei ADVERTENTIE aterdag 30 mei a.s. m 9 uur opening i an de verlengde*/ de space-tower hebt een uniek uitzicht op m hoogte over de Ie Randstad. Met A o- en filmcamera^® iakt u prachtige noramische namen vanuit ronddraaiende cabine. in een daagse vliegreis lar Stockholm! eerste 25.000 van de nieuwe ace-tower krijgen i prentbriefkaart, i hen kans geeft op geweldige vliegreis. i de hoogte in en in een vliegreis! egangsprijs fl.5° f 1.25) maar tijdelijk veel olking met plaatselijk enige re- Zwakke tot matige wind uit wes- richtingen. Weinig verande- in temperatuur. 29 MEI op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. op: 1.55 uur; onder: 14.12 uur. te Katwijk te 10.09 en l uur, laag water te 5.35 en 18.19 nummer bestaat uit 38 pagina's een Beroepskeuzebijlage. Schipper L. Dubbelaar van' de KW 123 proeft zijn „winst". (Foto LD/J. van Duijn,Katwijk/Zee) ADVERTENTIE j450 GR 93 et. 1600 CR 114ct. [750 CR WOct WASHINGTON (GPD) De nationale avondnieuwsdienstuit- zendingen beginnen hier al sinds een dag of vier niet meer met Cambodja maar met de tuimelen de beurskoersen van Wall Street en 's lands verslechterende eco nomie. Deze verplaatsing van de aandacht van Indo-China naar de dollar mag dan misschien een winstpunt zijn voor de regering- Nixon, maar voor de kleine in vesteerders en speculanten, voor de boeren en huisvrouwen is het dat allerminst. Want terwijl de beurs valt. blijven de kosten van het levensonderhoud stijgen, heeft de werkloosheid grotere omvang aangenomen en wordt het geld door de hoge rentevoet steeds krapper. Het beleidsargument van de rege ring is dat deze ontwikkeling nood zakelijk is om de oververhitte eco nomie af te koelen en de inflatie te bestrijden. Het mag dan wel een paardemiddel zijn, zegt men, maar het is de gezondste manier om blij vende stabiliteit te garanderen. Char les Walker, onderminister van Fi nanciën. noemde de huidige situatie een „kater" na de vier wilde, infla toire jaren van de regering-John son. „Wanneer je de economie af koelt", zei hy, „duurt het negen maanden tot een jaar voordat die af koeling is doorgewerkt tot de laatste fase" Harald Passer, onderminister van Handel, zei deze week kortweg dat de economische situatie bedwongen was, dat het regeringsbeleid goede resulta- ten had en dat het voortgezet zou I worden. Minister van Arbeid Schultz noemde de duizelingwekkende val j van Wall Street een soort „neurose". I die niet te ernstig genomen diende te worden. De beurs van Wall Street is inder daad een slechte barometer voor de landelijke economische gesteldheid, omdat zij meer dan in andere landen beheerst wordt door kleine investeer ders. Het gevolg daarvan is, dat er scherp wordt gereageerd op de ge ringste aanwijzingen en dat de beurs snel enkele punten kan vallen. Im mers, hoe kleiner de investeringen, hoe minder de speculant het zich kan veroorloven om zijn kapitaaltje op lange termijn uit te zetten. Waar het nu om gaat is het vol gende: moet de regering ingrijpen in het loon- en prijsbeleid, of niet. Pre sident Kennedy en president John son bedienden zich met enig succes van deze methode, maar hun critici stellen, dat deze verbeteringen tijde lijk waren en voornamelijk ten laste kwamen van de grote bedrijven. De regering-Nixon die er niets voor voelt de grote bedrijven, die overwegend Republikeins georiënteerd zijn, on der druk te zetten, bedient zich van het argument, dat het door de rege ring vastgesteld loon- en pryzenbe- leid zo goed als onuitvoerbaar is, om dat de naleving ervan nauwelijks te controleren is, en dat een dergelijke ingreep zal leiden tot een zwarte markt. In hoeverre de regering-Nixon toch genoodzaakt zal worden om hoe dan ook een standpunt in te nemen, zal afhangen of de voorspel lingen over een economische wending ten goede in de herfst bewaarheid worden. Want dan, in november, krijgen de kiezers er het hunne over te zeggen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM/ ARNHEM (GPD) Vanaf 1 juni zal de Bijenkorf in de bedrijven te Amsterdam, Den Haag, j Rotterdam en Eindhoven geen blau-; we girokaarten meer accepteren. In de zelfbedieningszaken en supermark ten van Albert Heijn is al eerder be sloten de blauwe kaarten bij afreke ning te weigeren. Verschillende an dere grote bedrijven, onder meer Vroom en Dreesmann en de Hema denken er eveneens ernstig over deze gedragslijn te volgen. By de girodienst in Arnhem werd vandaag bevestigd, dat enkele bedrij ven te kennen hebben gegeven meer betalingszekerheid te wensen, omdat die manipulaties met gewraakte gi rokaarten bijna frauduleuzeafmetin gen dreigen aan te nemen. Ierdereen, of hij nu voldoende sal do heeft of niet, kan voor f 2,50 een boekje met blauwe kaarten krijgen en er dan maar mee op los kopen. Het warenhuis of een supermarkt stuurt de kaarten door naar de giro dienst waar de betalingsopdracht op voldoende saldo wordt gecontroleerd. Is er te weinig of geen saldo dan wordt de kaart onder normale om standigheden terug gestuurd naar diegene die hem uitgeschreven heeft. De verkoper kan dan meestal fluiten naar zijn geld. Bij de girodienst ln Arnhem ziet men de blauwe kaarten als een over gangsverschijnsel. Als ook de girobe- taalpas algemeen is ingevoerd, zul len die blauwe kaarten verdwijnen. Tussentijds blyft de mogelijkheid be staan om op die kaarten te kopen. Maar omdat zij niet gegarandeerd zijn, heeft de girodienst een speciaal toonbankstempel voor die kaarten in gevoerd. Iedere winkelier kam dat stempel bij de girodienst aanvragen en gratis krijgen. De naam van de zaak staat erin. Als de winkelier de blauwe kaart voorziet van dat girotoonbankstempel dan ondergaan de blauwe kaarten een speciale behandeling bij de giro- centrale. Blykt het saldo van de af gestempelde kaart ontoereikend dan wordt onmiddellijk de rekening van de uitschxijver geblokkeerd. De kaar ten worden daarna een maand apart gehouden. Als er van dat toonbankstempel gebruik wordt gemaakt wordt fraude voorkomen, aldus de girocentrale in Arnhem. Het enige meisje am om dat ze hun de teleurstelling van het niet-slagen wilde besparen alle familieleden en vrienden had thuisgelaten, is vanochtend om half drie tot Miss Holland 1970 uitgeroepen: Maureen Joan Reu zen uit Den Haag. Ze is 19 jaar en verdient de kost als uitzend kracht. Er waren 17 kandidaten voor de titel. Maureen veroverde de vele cadeaus, waarvan de reis naar Japan het kostbaarste was. Mau reen gaat het uitstapje maken in combinatie met haar deelname aan de Miss Universe-verkiezing in Miami Beach. ADVERTENTIE Op vertoon van een GOED SCHOOLRAPPORT f50,— reductie op een grote PORTABLE RADIO 119,— reductie 50.— 69,— Met Philips garantie. 5 MEIPLEIN 16 - LEIDEN MONTEVIDEO (ANP) Estudi antes de la Plata heeft voor de derde keer in successie de Coppa Li- bertador, inzet van het toernooi om de Zuidamerikaanse voelbalbeker voor clubs, gewonnen. Twee jaar geleden won Estudiantes de „wereldbeker" in de duels met de houder van de Europacup Manches ter United, vorig jaar versloeg AC Milan de Argentijnse topclub. Feijenoord is er niet happig op om na Manchester United en AC Milan de derde tegenstander van Estudian tes de la Plate te zijn in de wedstrij den om de „wereldbeker". Manager Guus Brox vertelde van morgen: „Feijenoord zal eerst via de KNVB informeren wat deze wedstrij den allemaal om het lyf hebben. Vooral, hoe de arbitrage wordt gere geld. Wy zien het belang van de wedstrijden tegen de Zuidamerikaan se kampioen niet zo. Zeker niet na wat er de laatste jaren alelmaal is gebeurd. Op dit moment zou ik zeg gen: er is minder dan vyftig pro cent kans dat Feijenoord gebruik maakt van zijn recht tegen Estudi antes te spelen". WASHINGTON (DPA) Het falen van twee kleine automatische scha kelaars in het verwarmingssysteem van een zuurstoftank in het dienst- compartiment van de Apollo-13 heeft kennelijk de ontploffing aan boord van dit ruimtevoertuig ver oorzaakt, aldus de commissie die een onderzoek naar de oorzaak van de explosie heeft ingesteld. De vlucht van de Apollo-13 werd zo als bekend voortlijdiig onderbro ken en het ruimtevoertuig met de drie astronauten James Lovell, FredHaise en JohnSwigert keerde met behulp van de aan de Apollo gekoppelde maansloep naar de aarde terug. Het defect is vermoedelijk drie of vier dagen voor de start van de Apollo op 11 april ontstaan. Het veroorzaakte een kettingreactie, waarby enkele draden in de tank tot 500 graden verhit werden, het isolatiemateriaal doorbrandde en de zuurstof ontplofte. De beide schakelaars zouden hef begeven hebben by een aftellingsproef toen de zuurstoftanks voor een deel ge leegd waren. PRINS PHILIP (Van onze correspondent LONDEN (GPD) Een ontmoe ting tussen Prins Bernhard en Prins Philip, gisteravond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Ang- lo-Netherland Society, ontwikkelde zich al snel tot een uitwisseling van ervaringen van de „twee enige leden van de 'cleinste vakbond ter wereld." Prins Philip noemde de ontmoeting met Prins Bernhard —aan een di ner in het Londense Savoy-hotel, dat werd bygewoond door 360 vooraan staande Nederlanders en Engelsen *- de „eerste algemene vergadering van deze vakbond", terwijl Prins Bernhard als de grote overeenkomst tussen Prins Philip en hem „het ge zamenlijk beschermheerschap van talloze instellingen zag, waarby sa larissen echter nooit ter sprake kwa men". Prins Philip zag nog meer over eenkomsten. Niet alleen zyn Prins Bernhard en hy beiden de echtgeno ten van twee regerende vorstinnen en in die functie „de twee zeldzaam ste specimina, die men in het Wes ten gevangen houdt". Bovendien zyn zy beiden dikwyls de vertegenwoor digers van hun land. „Het enige pro bleem van my is, dat, als ik ergens kom om Engelands handel te bevor deren. Prins Bernhard my al vóór is geweest". Prins Bernhard, eveneens be schermheer van de Engels-Neder landse Vereniging, had zyn „colle ga" met enkele woorden ingeleid Hy had hierby gewezen op het grootse werk. dat Engeland had ver richt by onze bevryding en op de oude band, die tussen Engeland en Nederland bestaat. „Die is zelfs zo Demonstraties In Rome en in Milaan is gisteravond door in totaal ongeveer 10.000 jongeren gedemon streerd tegen de NAVO. De betogin gen waren georganiseerd door de commmunisten. De grootste menigte was byeen by een der grote Romein se kerken, op het plein waar het woord werd gevoerd door de Griekse componist Theodorakis. die in april door de Griekse regering in vryheid was gesteld. goed. dat men hier in Engeland nu toegeeft dat Nederlanders hebben geholpen by de overwinning in de slag by Waterloo", aldus Prins Bern hard. Prins Philip had op dezelfde gees tige wyze geantwoord. Hy vroeg zich af waarom er ooit een Anglo-Nether- land Society was opgericht „Derge lijke instellingen zyn meestal be doeld om de betrekkingen tussen landen te verbeteren. Dat zou mis schien nut gehad hebben tydens de dagen van Tromp, maar 50 jaar geleden en nu hadden de betrekkin gen niet beter kunnen zyn". Prins Philip was van mening, dat als Engelands toetreding tot de EEG een kwestie tussen Den Haag en Londen was. deze de volgende dag aan de ontbijttafel geregeld zou zyn! PRINS BERNHARD Uit het Leidsch Dagblad van 27 Mei 1870 Een heer te Leeuwarden, die ernstig ziek lag, ontving van een ondernemer van be grafenissen de volgende mis sive: „Waarde heer!" Verne mende. dat gij reeds ver op weg zijt naar de vallei des doods, recommandeer ik mij tot het leveren van een dood kist, waarin gij wélgevoeg lijk een reis kunt volbrengen, gen. *Uw onderdanige dienaar", N. (Advertentie) Ontvangen de eerste nieuwe Schotse Maatjes Haring, bijzonder uitmuntend in qualiteit. bij de firma Wed. Hefftrich Breestraat. N.B. Ruim voor zien van goudvisschen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1