Lthene zal, zo eisen ijn nodig, weg gaan S al een tijd lauw onder Israels aandringen De Britse conservatieven zingen een toontje lager Duitse bisschoppen mengen zich in cle verkiezingsstrijd JNS WIL VERGELIJKING STANDPUNTEN OOST-WEST ilverandering longkanker Prof. Suermondt 50 jaar doctor lories volgen voorbeeld van Labour Overheveling r. k. priesters Grensgevecht Thailand - Maleisie ENSDAO 27 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Let op de leeuw op bet pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld. ADVEH I-ENTI* THUERE CO-OP TEN HAVE ALBERT HEIJN SIMON DE WIT K 6 FOUR FINE CEYLON TEAS TIKTAK SPAR ME (GPD, AP) De Griekse minister van Buitenlandse Pipinelis, heeft gisteren de NAVO-landen gewaar- vd tegen inmenging in de interne zaken van zijn land. De iter verklaarde dat Griekenland anders zijn eigen weg zal was het antwoord van Pipinelis op de kritiek van de e minister van Buitenlandse Zaken, Hartling en zijn >e ambtgenoot Stray tijdens de ministeriële bijeenkomst ie NAVO. Hartling had aangedrongen op een wapenem- tegen Griekenland door andere NAVO-regeringen. Stray aarde dat de binnenlandse politiek van het regime in ie het imago van de NAVO heeft geschaad. Westen, maar in de eerste plaats een consolidering van zyn eigen invloeds sfeer, aldus Luns. Positief in de ont wikkeling noemde minister Luns het tekenen van het kernstopverdrag en de onderhandelingen tussen de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten over mogelijke beperking op het gebied van de strategische wapens. Minister Luns ging uitvoerig in op het bezoek dat hy kortgeleden van zyn Hongaarse ambtgenoot had ge had. Hij willigde by deze gelegen heid het verzoek van de Hongaarse minister in om aan de NAVO-con- ferentie het plan voor te leggen voor een Paneuropese topconferentie en om voor deze bijeenkomst voorstellen tot een agenda te doen. ook al zouden deze voorstellen niet direct de oos telijke toestemming vinden. Minister Luns verklaarde echter op de NAVO- conferentie, dat het naar zijn mening beter was eerst maar eens na te gaan of dergelijke besprekingen op Pan- europees niveau vruchtbaar zouden kunnen zyn. (IETS TE LEREN pkenland behoeft niets te leren idere landen", aldus Pipinelis. Ijl enland accepteert deze inmen- zei hy. Hij liet doorsche- dat zijn antwoord hetzelfde is wat de Grieken Groot-Brit- lieten weten tijdens de oorlog, verklaarde de Griekse rege- amelijk: „Griekenland is be- rder te strijden met zyn bond- in maar als het nodig is zal nland verder alleen blyven was bang geweest, dat Pipi- lisschien weg gelopen zou zijn de vergadering van gisteren, er echter naar uit alsof en Denemarken de aan- op de binnenlandse politiek gematigd en de andere minis- oals de Italiaan Aldo Moro, niet over Griekenland. Luns spreekt correspondent in Rome tele- ie vanochtend: Nederlandse zyde werd oog van de Denen en de Noren idersteund. Minister van Bui- *e Zaken Luns gaf gistermid- als al zijn collega's de visie n regering op de politieke toe van het ogenblik. Deze visie 0ij somber. Een doorbraak in de Oost-West is er ongelukkiger >g niet, aldus minister Luns. En in die relatie donkere plekken dat meer de schuld van het dan van het Westen. De be- van Moskou is op het ogen- islist niet in de eerste plaats ïken van toenadering met het STON (AP) Personen die I ontwikkelen veranderingen in voor ze kanker krijgen ;erapporteei"d op het tiende .tionale kankercongres in (V.S.). De Amerikaan dr Auerbaoh zei dat deze bevin- et resultaat was van een stu- a de longcel van drie groepen 72 overleden personen. Eér> bestond uit personen die nooit een tweede uit personen zijn minst tien jaar hadden maar daarmee op zijn minst ar geleden waren opgehouden derde groep uit personen die n dood had'den gerookt, veranderingen, zei Auerbach, gezien worden als voorlopers kankerinvasie der longen. Bij ent van de rokers die er mee opgehouden vond Auerbach in tichiën een soort oei die kromp lentrok. Dit zou er op wijzen ze veranderingen te keren zijn geschakeld kunnen worden als :er het roken staakt voor het of no return" (punt van on- ijke terugkeer). Dat punt wordt t als de kwaadaardige cellen ie longen zyn heengebroken en ganen aantasten. Minder cel leringen werden geconsta bij sigaar- en pijprokers dan tarettenrokers. Oosten te bewerkstelligen. Grote aan dacht kreeg een uiteenzetting van de Westduitse minister Scheel tijdens een lunch met diens collega's van Frankryk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten over de recente ontmoeting tussen bondskanselier Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Carltonville in Trans vaal G. J. H. Gijmink te Rotterdam: benoemd tot bijstand in het pasto raat te Scheveningen T. G. Tonnen te Amsterdam. Bedankt voor Lunte- ren H. Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam B. Koekoek te Waddinxveen; te Katwijk G. van Halsema te Oosterbeek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoogeveen D. H. Bies- ma te Lisse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld P. Blok te Dirksland. Overbrengen Minister Luns zei verv olgens een fo rum te willen scheppen voor „meer zijdige exploiratie". Deskundigen uit Oosteuropese, Westeuropese en neu trale landen zouden de verschillende gezichtspunten dienen te vergelijken om daarna de bodem ryp te ma ken voor multilaterale besprekingen. Minister Luns was er ook voor. zo liet hij weten, dat „onze ideeën en suggesties" duidelijk en open aan Moskou worden overgebracht. De besprekingen over de Oost- West-verhouding worden beinvloed door recente pogingen een doorbraak in de vastgelopen relaties met het LEIDEN Morgen herdenkt prof. dr. W. F. Suermondt de dag. waar op hij vijftig jaar geleden aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Promotor j was indertijd prof. dr. J. H. Zaayer Prof. Suermondt werd in 1933 tot I Leids hoogleraar in de heelkunde benoemd als opvolger van prof. I Zaayer. Hij heeft deze functie een kwart eeuw bekleed tot hij in 1958 op 68-jarige leeftijd met emeritaat ging. Brandt en de Oo.stduitse premier j Stoph in het Westduitse Kassei. Ook werden bij deze gelegenheid de be- sprekingen over Berlijn door de drie 1 Westelijke geallieerden en de Sowjet- Unie besproken. litdunnen De Westduitsers staan ook in het middelpunt van de belangstelling door hun poging om tot een niet- aanvalsverdrag met Moskou te ko men, en hun regeling over de Oder Neisse-grens met Warschau. Van eni ge hoop werd melding gemaakt ten aanzien van de ontwapeningsconfe rentie die op het ogenblik in Wenen aan de gang is. De Amerikanen bly ven bovendien aandringen op weder zijdse „uitdunning" van de troepen in Europa, hoewel de communisten hebben laten weten dat ze dit plan niet eens in overweging zullen ne men. De NAVO-secretaris-generaal Man- lio Brosio ontving de eerste dag van de conferentie een brief van de Ame rikaanse president Nixon over de in val in Cambodja. Voor de gebouwen waarin de conferentie plaatsvond hield een sterke politiemacht een of ficieel toegestane protestoptocht te gen de NAVO in bedwang. De beto gers waren van de aangewezen koers afgeweken en hadden geprobeerd het gebouwencomplex to bestormen, waar de NAVO-ministers byeen zijn. (Van onze correspondent» LONDEN <GPD) De Britse con servatieven hebben in hun gisteren gepubliceerde verkiezingsmanifest een toontje lager gezongen dan ze deden i toen de stembus neg maar in de ver- 1 te schemerde. Blijkbaar zijn ze van hun eigen voortvarendheid geschrok ken. Want enkele maanden geleden verkondigden hun topmannen, op een conferentie bijeen om hun nieuwe programma te bekokstoven, dat zij wanneer zij de macht zouden ver overen, op Engeland de stralen van de koude douche zouden richten: dat wil zeggen de staatsalmacht zoals die onder Labour was gegroeid, beknot ten, de vakbonden en het stakings euvel hardhandig aanpakken en de sociale maatregelen tot redelyke pro porties terugbrengen. Ook de huidige socialistische pre mier Wilson sprak eens als opposi- i beider daverende taal toen hy ge waagde van de witte gloeihitte der technologische revolutie welke Enge- Alarm In tien steden in het noorden van Joego-Slavië is de alarmtoestand afgekondigd. Vloed- golven van cv rstrccmde rivieren in Hongarije en Roemeni komen nu op Joego-Slavië af en verwacht wordt dat het water het land aan het einde van deze week zal bereiken. In ge bieden in de buurt van rivieren heeft men ploegendiensten ingesteld om de dijken te bewaken en de oever? zo nodig te versterken. De Indonesische president Soeharto, die een officieel bezoek brengt aan de Verenigde Staten werd in het Witte Huis verwel komd door zijn Amerikaanse col lega Nixon. LA VALETTE (ANP. AFPi De Amerikaanse kardinaal Wright, pro-prefect van - de Vati caanse Congregatie voor de gees telijkheid, heeft gisteren in La Valette op Malta een internatio nale conferentie geopend over de „herverdeling" van de r.k. pries ters op de wereld. Het doel van de conferentie is de mogelijkhe den na te gaan voor de „overhe veling" van priesters in landen met een priesteroverschot naar landen waar een tekort aan pries ters bestaat. Kardinaal Wright erkende in zijn openingsrede het bestaan van een crisis van de roeping tot het pries terschap. maai- legde er de nadruk op dat deze crisis niet ontstaan is na het jongste Vaticaanse concilie doch in de 19de, ja zelfs de 18de eeuw. De oorzaken zijn van politieke, culturele en militaire aard. Wat de politieke ooi-zaken betreft wees de kardinaal op Latijns-Amerika waar de uitroeping van de onafhankelijk heid in diverse landen tot het ver trek leidde van vele Spaanse pries ters. De „aflossing" van het tijdperk van het geestelijke en filosofische li beralisme door dat van de techniek noemde hy een van de voornaamste culturele oorzaken van de roepings crisis. Een militaire oorzaak zag hy in de aanvaarding van de militaire dienstplicht na Napoleon, die de kerk veel kwaad heeft gedaan. BANGKOK 'Reuter' Thailandse troepen zijn gisteren aan de grens met Maleisië een hevige beschieting begonnen van een groot oerwoud- ka i-p, dat als hoofdkwartier zou i fungeren van de leider van de Ma- j leisische communistische partij, i Tsjin Peng. Onderwijl drong een ge- infanterie-eenheid van 400 man op voor de beslissende aanval Het kamp is afgelopen zondag ontdekt. De regeringstroepen stuiten nu op hevig verzet. In het grensgebied in zuid-Thailand houden zich naar schatting 1.200 Maleisische commu- nistische guerrillastrijders op. De woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteravond berichten te gengesproken. dat de VS van plan zouden zijn hun troepen een week eerder uit Cambodja terug te trek ken dan op het vastgestelde tijdstip. 30 juni. Hij zei, dat het besluit de Amerikaanse interventie in Cambod ja op 30 juni te beëindigen, nog steeds van kracht is. land zou omsmeden. Deze verzengen de vuurstraal bleek spoedig niet veel meer dan een laag pitje te zijn Heath is, voor het helemaal voor hem te laat is, thans teruggekrabbeld. Hij weigert onverantwoorde beloften te doen, maar zyn politieke ploeg wil eerst alles met de ambtenaren van Whitehall bespreken. Heath houdt inzake de b.t.w. thans een opmerkelijke slag om de arm. De leus van drastische belastingverlaging leek ook onverenigbaar met Heat lis voornemen om Engelands militaire macht in het Verre Oosten (samen met Australië. Nieuw-Zeeland, Ma- lakka en Singapore» te herstellen en die in de Perzische Golf te hand haven. Heath spreekt thans ook mildere taal tegenover de vakbon den die alleen op vrywillige basis met de regering bereid zyn samen te werken en wars zyn van alle dwang inzake de sociale voorzieningen. Bovendien erkent ook Heath dat er voor alles tijd nodig is en dat met de uitvoering van het conservatieve programma zo goed als zeker een volle wetgevende periode van vyf jaar zal zyn gemoeid. Ook Heath moest buigen voor de Britse openbare mening die in meer derheid op het ogenblik fel anti-EEG is. hoewel de drie politieke partijen hebben gezworen dat Engeland in beginsel zal toetreden tot de ge meenschappelijke markt. Heath ver bindt zich evenals Wilson alleen maar tot onderhandelen. ..Als het moet. namelijk wanneer de prijs te hoog is, kan Engeland best op eigen benen staan!" Een zwak geluid van de man. die eens als opperonderhandelaar Engelands voortvarende kampioen voor het EEG-lidmaatschap is geweest. Afgewezen Het ontbreken van het bewijs van schadelijke uitwer king van pornografie is volgens de Britse minister van Justitie. Sir El- wyn Jones, niet voldoende grono om de verkoop ervan maar vrij te geven Het bewijs dat het onschadelijk zou zyn Is er in elk geval volgens hem niet mee geleverd. Jones heeft gis teren op de conferentie van minis ters van Justitie in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag duide lijk laten merken dat hij de vrije Deense opvattingen op het- gebied van de pornografie allerminst deelt. (Van onze correspondent) BONN (GPD) Op verrassende wijze want ook in overwegend rooms-katholieke delen van de bondsrepubliek werd zoiets niet meer mogelyk geacht hebben de vtff bisschoppen van Noord-Rijn- land-Westfalen zich gisteren ge mengd in de campagne voor de deel staatverkiezingen van 14 juni. In 'n gemeenschappelijke verklaring wor den de christenen aan Rijn en Roer opgeroepen hun stem te geven „aan zulke mannen of vrouwen, die bewe zen hebben dat zij in hun handelen christelijke beginselen en maatsta ven vertegenwoordigen". Aangezien alleen de politici van de CDU het woord christelijk in hun vaandel voeren, is deze verklaring algemeen beschouwd als een keuze voor de unie. die ook in het deel staat-parlement de oppositie vormt. Dat de socialistische SPD. die in Noord-Rijnland-Westfalen net als op bondsniveau in Bonn samen met de liberale FDP regeert, de aangeval len partij is. blykt uit het feit dat de bisschoppelijke kritiek zich op de onderwijspolitiek. Verlang wordt, dat het recht op vrije schoolkeuze wordt gewaarborgd. De SPD heeft onlangs een nieuw on- derwijsprogram ontwikkeld. Bij een bespreking van dit vraagstuk liet vo rige week een vooraanstaand SPD- politicus zich ontvallen dat christe nen niet in een cultuurreservaat le ven. een opmerking die door de bis schop van Munster als een bedrei ging van het bijzonder onderwijs is beschouwd. De stap van de bisschoppen trekt sterk de aandacht omdat het bij deze gaat om lokale probleempjes. Ook in Saarland en Nedersaksen hebben op 14 juni verkiezingen plaats. Zij worden beschouwd als een eerste zware proef voor de regering-Brandt. Vooral de CDU concentreert haar campagne dan ook op de buitenland se politiek van de regering in Bonn. (van onze correspondent) SHINGTON Israël heeft alle diplomatieke zeilen et om de Amerikaanse regering te overtuigen van noodzaak om de 25 Phantom- en 100 Skyhawk jaeers te leveren, nu Russische piloten zyn toece- aan de Egyptische luchtmacht. Een beslissing hie.-- werd op 23 maart door president Nixon uitgesteld, el enkele van Nixons adviseurs een voor Israel gun- besluit voorstaan, berichtte de Israëlische ministei iuitenlandse Zaken. Abba Eban vorige week na een lurig onderhoud met de president dat diens houding naar weinig was veranderd sinds het officiële bezoek Israëls premier, mevrouw Golda Meir. aan de Ver- e Staten Alles wat de Amerikaanse regering toen vilde zeggen, is dat het de leverentiekwestie „zeer ig en nauwkeurig bestudeert". I leverantie van de straaljagers werd destijds door Ident Nixon afhankelijk gesteld van een verschuiving i militaire balans in het Midden-Oosten ten nadele Israël Deze situatie is volgens minister Eban ontstaan de aanwezigheid in Egypte van een tienduizend Rus- piloten en technici om de SAM II- en Ill-raketten Russische makelij te bedienen. Minister Eban noemde „de meest dringende internationale kwestie van en hij was er dan ook verwonderd over dat de regering tot nu toe geen grotere prioriteit «nde aan een situatie die naar de opvattingen van sraëliërs zo duidelijk de gevaren omvat van een con- tatie tussen Amerika en de Sowjet-Unie. it Israëlische argument is al sinds enkele maanden iest dat de Sowjet-Unie er belang bij heeft om het. bet in het Midden-Oosten niet te laten verflauwen, it dit de rechtvaardiging zou ontnemen aan de Rus- pogingen om zich door middel van militaire hulp aan Arabische landen te verzekeren van een langdurige greep op het noordelijke deel van het Afrikaanse con tinent. Volgens deze theorie is de confrontatie met Egypte na een eerste stadium waarin de Sowjet-Unie het land voorzag van wapens, tanks en straaljagers om zich defen sief te weer te kunnen stellen, aangeland in een tweede en gevaarlijker fase. In dit stadium van de strategie zou Egypte overgaan tot wat „actieve defensie" wordt ge noemd, d.w.z. artillerie-aanvallen en uitvallen van kleine commando-eenheden op door Israël sinds de oorlog bezet gebied. In dit precaire militaire spel ging Egypte er blijk baar van uit dat het voldoende was om de overhand te krijgen door de steun van de Russische SAM-II en -III- raketten, die al naar gelang van hun effectiviteit in staat zijn om Israëlische vliegtuigen op een afstand, variërend van 15 tot 25 kilometer, neer te halen. Maar vanuit Israël bekeken betekende de installatie van deze raketten dat men de aanvalszone aan de andere zijde van het Suezkanaal moest uitbreiden, ten einde deze raketbases te vernietigen voordat ze in werking werden gesteld. Bombardementen werden dientengevolge uitge voerd op bases-in-aanbouw, en het wordt als vrijwel zeker beschouwd dat daarbij al Russische technici om het leven zijn gekomen. Het antwoord van Moskou hierop was de Introductie en installatie van de nog doeltreffender SAM- tll-raketten. Op dit punt besloot Israël zich vrijwillig ver der te onthouden van aanvallen op punten ver in Egypte gelegen. De vraag die diplomatieke kringen echter bezig houdt. Ls waarom de Sowjet-Unie na dit tegemoetkomend gebaar van Israël er toch toe over is gegaan piloten te sturen en hen in te schakelen bij de luchtverdediging van Egyp te. Het meest voor de hand liggende antwoord is dat deze piloten uitbreiding van de SAM Hl-bases, nog dichter bij de Suez-kanaalzone, mogelijk zouden moeten maken, zodat Israël gedwongen wordt om zijn eigen artillerie posities aan de andere zijde landinwaarts te verplaatsen. Israël heeft op deze uitbreidingspogingen gereageerd met bombardementen op deze bases-in-aanbouw. vooral om Moskou te tonen dat het bereid is zich te blijven ver dedigen, ook al zou dat een confrontatie met Russische piloten betekenen. In feite heeft een dergelijke confron tatie al plaats gevonden op 18 april, toen acht Egyptische Migs, bemand echter door Russische piloten, opstegen om twee naderende Israëlische jagers te onderscheppen. De Egyptische pers maakte van deze actie melding als gold het een zuiver Egyptische operatie, maar Israëlische bewijsstukken (opnamen van de radio-contacten tussen de Russische piloten) tonen het tegendeel aan. Het Israëlische argument is dat. Moskou besloot piloten te sturen nadat gebleken was dat Amerika de installatie van de naar schatting twintig tot veertig SAM III-raket- bases over zijn kant liet gaan. En, zegt men, wanneer Washington niet snel over de brug komt met de 125 straal jagers zal dat een tweede teken voor Moskou zijn om de derde fase van de Russisch-Egyptische strategie in werking te stellen, nl. om met Russische hulp de door Israël bezette gebieden te gaan heroveren. Het is een argument dat ogenschijnlijk hout snijdt, maar dat op de keper beschouwd risico's inhoudt die groter zijn dan zelfs de inschakeling van Russische piloten. Want de overschrijding van het Suezkanaal door Egyptische troepen, gesteund door Russische adviseurs, zal dan niet alleen door Israël uitgelegd kunnen worden als een agressie in de zin van een oorlogshandeling. Men moet aannemen dat ook Moskou geen belang heeft bij een plan dat vrijwel onherroepelijk moet uitlopen op een nieuwe, volledige oorlog waarbij Amerika dan door de Russische betrokkenheid niet afzijdig kan blijven. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat het Moskou voorlopig al leen te doen is om haar aanwezigheid in de Middellandse Zee een grotere reden van bestaan te geven, en een gro tere mate van rechtvaardiging. Wat weerhield de Verenigde Staten ervan Israël de straaljagers te geven waar het land al zolang om vraagt? De belangrijkste reden op het ogenblik schijnt te zijn dat Washington zich kwetsbaar voelde door Nixons plotse linge Cambodjaanse avontuur, en dat men wilde wachten totdat deze onderneming omstreeks 30 juni zijn beslag heeft gekregen met de terugtrekking van de Amerikaanse gevechtstroepen uit Cambodja. Een tweede reden kan zijn dat de leverantie van de straaljagers door de Amerikaanse regering beschouwd werd als een troef achter de hand die, wanneer zij wordt uitgespeeld, de demarkatie betekent van het hor tende en stotende overleg dat ondanks alles tot nog toe steeds heeft plaatsgevonden met Moskou over het Midden- Oosten. De leverantie zou mogelijk betekenen dat de we derzijdse posities bevriezen, en er een onheilspellende status quo intreedt, waaruit het nog moeilijker zal zijn om een uitweg te vinden. Niettemin kan ondanks deze speculaties vastgesteld worden dat de Sowjet-Unie zich een positie heeft ver worven ln het Midden-Oosten die het voordien niet had, en dat Amerika dat niet heeft kunnen tegen gaan. In dit opzicht heeft Moskou dan in Egypte gewonnen, wat het in Cuba verloor, toen president Kennedy de Instal latie van Russische lange-afstandsraketten wist te voor komen. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken dat Amerika's eigen zachte onderbuik «Cuba» belangrijker wordt gevonden dan Europa's zachte NAVO-flank in het zuiden. MR. HENK LEFFELAAR

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9