Leefbaarheid gemeenten is nu ernstig in gevaar Niet meer automatisch met pensioen Een all-round auto, die Mercedes 280 Een klasse apart. Al eens gereden? Van brandweer naar concert Pensioen voor slachtoffers wereldoorlog door de Kamer Provo wil contact inwoners met raad Motie voor meer geld in de Tweede Kamer: Op weg naai de grootste bruiloft N.V. L.I.A.M. Werkgevers en werknemers zoeken nieuw overleg Eisele verlaat astronauten-team Graham bezorgd Oppositie kreeg steun VVD ARRESTATIE RUSSISCHE OFFICIEREN OUD-MINISTER VELDKAMP WIL NIEUWE VOLKSVERZEKERING: LE1DSCB DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van onze pralementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Partij van de Arbeid, daarbij in elk geval gesteund door de PSP en de PPR, wil dat de regering meer geld voor de gemeenten beschikbaar stelt voor het uit voeren van werken waarvoor door de provinciale overheid al toestemming is verleend. Het huidige financieringsbeleid van het rijk brengt de leefbaarheid zeer ernstig in gevaar. Dit is neergelegd in een motie die dis. H. M. Franssen (PvdA) gister avond heeft ingediend bij een inter pellatie over de financiering van ge meentelijke investeringen. De heer Franssen schetste de situatie als bij zonder somber ondanks het feit dat in september vorig jaar al zes maal in de Tweede Kamer over deze zaak is gesproken. Hij wees op de vele klachten die er zijn, onder meer van de Raad van de Gemeentefinanciën. de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en verschillende provinciale besturen. „We kunnen ons niet neer leggen bij de afwachtende houding van de regering", meende hij. Aan de hand van verschillende voorbeelden, onder meer ten aanzien van scholenbouw en rioleringen, waarvoor wel urgentieverklaringen worden afgegeven, maar geen gelden beschikbaar worden gesteld, staafde de socialist zijn betoog Hij kondigde aan diat de Partij van de Arbeid nog deze week met een initiatief zal ko men omdat van de regering toch niets te verwachten is. Minister Witteveen van Financiën meende dat de heer Franssen de zaak te zwart voorstelt. „Natuurlijk moet het land leefbaar worden ge houden", aldus de bewindsman „maar alle belangen moeten in een woord. Daarbij liet de minister we ten dat volgens hem geen gevaar aanwezig is dat de staat en de Bank voor Nederlandse Gemeenten elkaar op de kapitaalmarkt beconcurreren Er is volgens de minister geregeld overleg. Tooh lijken de vooruitzich ten voor 1970 voor de gemeenten op dit moment niet zo best wat betreft de mogelijkheid om een beroep te doen op de kapitaalmarkt, aldus mi nister Witteveen. Consequenties De heer Schakel (AR) toonde zich mede op grond van dit antwoord van de minister ernstig verontrust en vond de interpellatie dan ook in het geheel niet overbodig. Wel vroeg liii zich af welke consequenties een eventueel aanvaarden van de motie Franssen zal hebben voor de finan ciering. „Blijven we dan niet met een gat van Witteveen zitten", vroeg hij zich af. PSP-er Wiebenga, mede ondertekenaar van de motie-Frans sen. meende uit het betoog van dh" Schakel te kunnen afleiden dat de motie eigenlijk te bescheiden is. Hij meende dat ze desondanks toch wel weer zal worden verworpen. Dat is inderdaad ook te verwach ten. De heer Kolfschoten (KVP) er- vra- en i de £emeente H'J suggereerde zelfs de mogelijkheid dat de gemeenten evenwichtig geheel worden afgewo- gen en mgepasf. De minister ga. "JZOS? .U2 de Kamer antwoord op o van de heer Franssen een gedetail leerd overzicht, waaruit moet blijken dat in de eerste maanden van dit jaar ongeveer 40 miljoen gulden meer beschikbaar is gekomen voor de ge meenten dan in dezelfde periode van vorig jaar. gaan kraken op de open kapitaal markt. Instemming voor de motie bleef echter achterwege. De liberaal Koning heeft ook wel zorgen over de situatie van de gemeenten, maar die mag niet l06 worden gemaakt van de moeilijke financiële situatie van het Rijk. Dat de VVD de motie- Franssen niet steunt bleek wel uit De heer Franssen maakte tegen de medetteUng ran de heer Koning deze outers echter beswaar omdat <Lat aanvaardtng ntet tot een gat het gunstig effect niet at in de gel- W.tteveen aal leiden, maar tot een Bezwaar den die het rijk heeft gegeven, maar juist de activiteiten van de gemeen ten zelf die aan de hand van zoge noemde burgerzinleningen gelden hebben weten aan te trekken. Een door de heer Franssen ge vraagd overzicht van de bedragen die gemoeid zijn met de werken in de gemeenten waarvoor al budget taire toestemming is verleend kon minister Beernink va.n Binnenlandse Zaken niet geven. Volgens hem be schikken de provincies op zo korte termijn niet over cijfers. Dit riep bij de heer Van Thijn (PvdA) de vraag op waarom de Vereniging vooi Nederlandse Gemeenten dan weet te melden dat het om een bedrag van gat Franssen. nCdanks ?rrg b dr CHU mag men ook daar geen steur, voor de motie verwachten. (Van één onzer verc'aggevers> LISSE Op uitnodiging van oe na tionale Joegoslavische Verenig ng voor Vreemdelingen Verkeer treden tijdens een bijzondere plechtigheid in de stad Ljoebljana de 23-jarige tandartsassistente Maya de Wijs en de 24-jarige student aan de Economische Hogeschool Ln Rot terdam Albert van der Mark. bei den uit Lisse. in het huwelijk De huwelijkskandidaten vertrokken gisteren van Soh phol op weg naai de verre Joegoslavische stad. waar ze zich zulien voegen bij een in ternationaal gezelschap van nog elf andere paren uit heel Europa voor een merkwaardige huwelijks inwijding door de burgemeester van Ljoebljana. Dit bruiloftsfeest waarvoor de bru'denaren n na tionale klederdracht - er. cnijn. n is een hechte tra dit e n Ljoebl jana. Voor het feest worden de kandidaten uiterst zorgvuldig gese lecteerd. Na de plechtigheid vindi een gigantisch diner plaats, waar aan ook diverse burgers van de stad zelf aan zullen zitten. Het ..Jcegos'avisohe huwe'ijk" van Albert en Maya wrr 't m ons nd off else "'-en m eten z 9ohter binnen een jaar in ons land laten registreren. Gekleed in hun bruilofstooi en met Lissese tulpen stapte het jonge paar gisteren op Schiphol in het vliegtuig. Hun commentaar: een bijzonder originele manier om te trouwen. Vader en moeder Van der Mark wilden die bijzondere, belangrijkste dag in het leven van hun kinderen ook niet missen. Zij vertrokken vanochtend naar Joego slavië. De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. Apropos: voor de snelle beslissers die willen kiezen uit wat beschikbaar is of komt, kan de levertijd voor deze typen kort zijn. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 4 45 45 DEN HAAG (ANP) Tussen de voorzitters van de centrale ingesteld, is er een vrijwel voortdu- brandweer die alleen in noodgeval organisatie van werkgevers en van werknemers is sinds kort een gesprek gaande over wegen die ertoe zouden kunnen lei- ruim 1200 miljoen gulden gaat. Mi- i den dat het centrale overleg tussen de organisaties van werk- nister Beemink zegde toe te trach- j gevers en van werknemers weer op gang komt. ten de cijfers zo snel mogelijk in zijn bezit te zullen krijgen en ze dan aan I Bezwaren tegen de loonwet en in de Kamer beschikbaar te zullen het bijzonder tegen art. 8 daarvan stellen. j hebben het NW en het NKV aan- Jiust voor de interpellatie had mi- i leiding gegtven zich te onthou- nister Witteveen schriftelijke vragen den van alle vergaderingen in over- van de KVP-ers Notenboom en Kolf- i structuren die ook maar enige loon- schoten over deze kwestie beant- AMSTERDAM (ANP) Het Provo gemeenteraadslid Roel van Duyn heeft b. en w. van Amsterdam schriftelijk gevraagd of zij bereid zijn het mogelijk te maken. ,,dat het publiek bij de vergaderingen van de gemeenteraad samen met de raadsleden koffie en thee kan drinken gedurende de pauzes op de plaats, die daartoe tot dusver ex clusief voor de raadsleden is be stemd, vanuit de overweging dat het publiek de opdrachtgever van de overheid is en als zodanig zo veel mogelijk contactmogelijkheden moet hebben met overheidsverte genwoordigers". Het raadslid wil voorts de kop van de agenda gewijzigd hebben en wel als volgt: burgemeester en wet houders van Amsterdam hebben de eer, de burgers en de leden van de gemeenteraad uit te nodigen tot bijwoning van de raadsverga dering, welke zal worden gehouden enz. Tot slot vraagt Roel van Duyn of b. en w. bereid zijn de agenda en de notulen van de raadsvergaderin gen op grotere schaal te versprei den (b.v. op bibliotheken, postkan toren, girokantoren, enz.» dan nu het geval is. zodat het publiek be ter geïnformeerd raakt over wat zich voltrekt in de vergaderingen van de gemeenteraad. politieke consequenties zouden kun nen hebben. De „brandweer" van het centrale overleg (de voorzitters van de cen trale organisaties van werkge vers en van werknemers) die in het verleden bij dreigende breuken in de Stichting van de Arbeid of by het „op springen staan" van de Stichting in allerijl te hulp snelde, Is ter ziele. De vijf voorzitters plegen nu, ln een persoonlijk contact, overleg, daarbij gesecondeerd door een aantal adviseurs. Dat gesprek is nog aan de gang en men gaat er daarbij van uit dat, met 1971 voor de deur, er, hoe dan ook, een bepaalde vorm van centraal overleg moet komen die wellicht een andere structuur zal hebben dan tot dusverre het geval was. Van beide kanten zijn en worden pogingen gedaan een basis te vinden waarop overleg kan worden hervat. Een der suggesties, van de kant van de vakcentrales, is te onderzoeken, of het in de Bondsrepubliek Duitsland sinds 1967, op grond van een specia le wet, voorgeschreven centrale over leg wellicht elementen bevat die by het centrale overleg in Nederland kunnen worden gebruikt om uit de moeilijkheden te komen dan wel die te omzeilen. Dat centrale overleg in de Bonds republiek, „Konzertierte Aktion" ge heten, speelt zich af in een reeks ge sprekken tussen overheid en bedrijfs leven. Van de kant van de centrale organi saties van werkgevers en van werk nemers in ons land is men met de Bondsrepubliek in bespreking om te trachten eind juni een oriënterend bezoek aan de bondsrepubliek te brengen. Zo'n bezoek geeft op zich zelf al gelegenheid voor nader per soonlijk contract tussen partijen over mogelijke uitwegen uit de impasse.. Men wil, op voorstel van de vak beweging, meer weten over de .Kon zertierte Aktion", een soort altijd du rend concert onder leiding van de overheid. De overheid geeft aan het begin van elk jaar groepen uit 't or kest een globaal beeld van de soort muziek die, in het belang van de nationale economie, ten gehore zou moeten worden gebracht. Iedere groep musici staat het vrij daarover andere inzichten te hebben. Wel is het de bedoeling dat men eikaars In zichten aanhoort en dat men tracht ook in overleg met de overheid een harmonieus geheel te componeren. Daarin is de zogenaamde magische vierhoek toon-aangevendde sociaal economische doelstellingen die al ja ren geleden ook door de Nederland se Sociaal-Economische Raad zyn geformuleerd, waardevastheid van de munt. volledige werkgelegenheid, evenwicht op de betalingsbalans, evenredige groei van de economie. Volgens de wet ter bevordering van de stabiliteit en van de groei van de Duitse economie van 8 juni 1967 moet de „Konzertierte Aktion", van de bondsregering oriënterende gegevens ontvangen voor een ge lijktijdig op elkaar afstemmen van geldbedragen van de territoriale pu bliekrechtelijke organen, van de centrale organisaties van onder nemers en van werknemers ter be reiking van de doelen van het ma gisch vierkant. Als een van die doel einden gevaar loopt. Sinds de „Konzertierte Aktion" ls rende discussie aan de gang over we zen en inhoud ervan. Zo hebben de Duitse werkgevers van stond af aan op het standpunt gestaan dat dit streven naar een zo harmonieus mo gelijk klinkend muziekstuk aller eerst een conjunctuurpolitiek doel motst dienen. Van de kant van de vakbeweging in de Bondsrepubliek was men van oordeel dat daarnaast ook vraagstuk ken van maatschappij-politiek aan de orde zouden moeten kunnen wor den gesteld. De Duitse werkgevers zien in de 'Konzertierte Aktion' geen HOUSTON (AP) Astronaut Donn F. Eisele zal in juni het Amerikaan se astronautenkorps verlaten. De 39- jarige Eisele maakte deel uit van de bemanning van de Apollo-7 die in oktober 1968 11 dagen lang om de aarde cirkelde. De astronaut zal technisch assis tent worden bij de afdeling ruimte systeemonderzoek van het agent schap Pace in Hampton, Virginia. len zou behoeven op te treden. Zij zyn van oordeel dat gemeenschap pelijke gesprekken over de te volgen wegen, aan de hand van middellan ge termynprognoses van de over heid. mogelijke foutieve ontwikkelin gen kunnen verhinderen. Het gaat bij de Konzertierte Aktion om een voortdurende reeks bespre kingen tussen overheid en bedrijfsle ven waarbij over en weer informaties worden gegeven, zodat de overheid weet wat de plannen van het be drijfsleven zijn en het bedrijfsleven op de hoogte is van de voornemens van de overheid. KNOXVILLE (Tennessee) Dp evangelist Billy Graham betwijfelt ten zeertse dat Amerika de morele weerstand heeft om nog eens een depressie als die van de jaren "30 door te maken. Graham, die sprak op een evan gelisatiebijeenkomst in Knoxville bijgewoond door naar schattin? 52.000 mensen, gelooft eerder dat Amerika bij het uitbreken van een nieuwe grote depressie op zó grote schaal door opstanden en onlusten geteisterd zou worden, dat de Ame rikaanse democratie het niet zou overleven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De meerder heid van de Tweede Kamer heeft gis termiddag te kennen gegeven dat met ingang van 1 oktober voor oorlogs slachtoffers een pensioenregeling zou moeten komen in plaats van de hui dige rijksgroepsregeling, die voor de ongeveer 5000 voornamelijk Joodse slachtoffers geldt, met 64 stemmen voor en 52 stemmen tegen aanvaard de de Kamer een motie van het so cialistische kamerlid Voogd, ondanks het feit, dat staatssecretaris Van de Poel (CRM) deze motie ten sterkste had ontraden. De heer Voogd, die samen met de heren Visser iD'66) en Van der Lek (PSP) deze motie tijdens een com missievergadering op 11 maart reeds had ingediend, kreeg bij de hoofde lijke stemming steun van de WD, de PvdA. de PSP. D'66. CPN. Groep- Goedhart, Boerenpartij en groep- Harmsen. Alle confessionele partijen stemden tegen de motie. Voldoende Om in aarmerking te komen voor een dergelijk pensioen zou een ver klaring van bonafide organisaties als de Stichting 1940-'45 en de stichting Joods maatschappelijk werk voldoen de moeten worden geacht om Iemand als oorlogsslachtoffer te kennen, ter- ROME (AP) Volgens berichten uit de Sowjet-Unie die Westerse re geringen hebben bereikt, is een aan tal Russische officieren van de Oost zee-vloot gearresteerd wegens poli tieke mlsdryven. Tenminste één of- WÜ! daarnaast de verklaring van een ficier ls terechtgesteld. Drie van de arts voldoende zou moeten zijn voor gearresteerden zouden door de ge- de bepaling in hoeverre men geheel heime politie zijn ingerekend in eer of gedeeltelijk invalide is stad in de buurt van Tallinn (vroe- BiJ de bestaande regeling beoor- gere Estlandse hoofdstad» en in Ka- deelt een landelijke departementale Itningrad (het voormalige Konings- commissie in Apeldoorn plus een me- bergen). Allen werden ervan be- dische commissie of men al of niet schuldigd een „Bond van strijders als oorlogsvervolgde in aanmerking voor politieke vrijheid" te hebben komt voor een speciale financiële bij- opgericht met de bedoeling de V.N.- stand. Daarvoor moeten eerst echter verklaring van de reohten van de mens in de Sowjet-Unie in te voe ren. Volgens een publikatie van de ondergrondse pers zouden de officie ren de beschikking hebben gehad over een drukpers. Dit bericht over arrestatie van marine-officieren is slechts één van de tekenen dat sommige Russische militairen zich achter de campagne van de intellectuelen hebben ge schaard om voor de burgerrechten ln de Sowjet-Unie te strijden. vragenformulieren worden ingevuld, die bij vele Joden bijzonder pijnlijke herinneringen oproepen. Namens de KVP. ARP en CHU verklaarden mej. Kok, mej. Van Leeuwen en drs. Tilanus dat de mo tie van de heer Voogd voortijdig was ingediend omdat staatssecretaris Van de Poel te kennen had gegeven eerst de hele situatie rond de oorlogs slachtoffers te willen bestuderen en daarover op 1 juli met de kamercom missie in overleg te willen treden. (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Het zal in de toekomst zo moeten worden dat iedereen vanaf een zekere leeftijd moet verdwijnen. Dit kan als er een zelf het moment kan bepalen waar- volksverzekering komt die het moge- op hU met pensioen gaat of bijvoor beeld voor halve dagen wil gaan wer ken. Dit zal mogelyk worden door Integratie van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) en de AOW. Dit is een van de stellingen die dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Geron tologie, gisteren in Utrecht poneerde op de jaarvergadering van de Kon- taktcommissie (binnenkort stichting) I Landelyke Organisaties van Bejaar-1 de gezondheidstoestand van de ouder dentehuizen. wordende mens. Dit heeft veel on- De heer Veldkamp meende dat het I nodig lijden tot gevolg, automatisme uit de pensionering I Hij heeft het ernstige vermoeden dat grote bedragen niet goed worden beheerd. Voor de oude bevolkings groepen wordt in Nederland per jaar tien miljard gulden uitgegeven. Slechts minimale bedragen zijn ech ter beschikbaar voor een onderzoek om te komen tot een doelmatiger be leid. De heer Veldkamp vond dat er een einde moet komen aan de cu ratele die er in feite over de be jaarde mens wordt uitgeoefend. Niet alleen de jonge mens heeft recht op Inspraak, maar ook de oudere". De bejaarde dient verlost te wor den uit het isolement waarin hij on der de huidige omstandigheden on- lyk maakt om vanaf een bepaalde leeftijd of wanneer men gehandicapt raakt het werk neer te leggen. Men valt dan terug op een percentage van het laatst genoten inkomen dat welvaartsvast wordt gemaakt. Deze volksverzekering maakt de WAO en AOW overbodig. In feit gaat het bU beide namelijk om maatschappelijke ongeschiktheid om deel te nemen aan het arbeidsproces. Dr. Veldkamp zei verder om. dat er in de medische wereld een vol strekt onvoldoende inzicht bestaat ln herroepelijk terecht komt. „Wy kun nen de dood niet uitbannen, maar wy heben niet het recht het leven uit te bannen", zo besloot dr. Veld kamp. De voorzitter van de Kontaktcom missie, de heer P. E. Koppelaai merkte onder meer op dat van de honderdduizend bejaarden in ver zorgingstehuizen en pensioentehui zen in Nederland ruim tweederde de prijzen niet meer zelf kan betalen Dit wyst er op dat behoefte aan ver zorging een onderwerp van sociale zekerheid dient te worden. Door middel van een sociale verzekering zou het opnamebeleid structureel Juister kunnen worden aangepakt, aldus de heer Koppelaar. Dr. Veldkamp

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7