80TSING SRAEL- (t IJS SEN DREIGT Aandelenmarkten sterk in mineur Bergense haalt 3-jarig kind terug uit Sicilië wintig ejaarden logelijk p straat Moore zit nog vast ]losje Dayan over toestand aan Suezkanaal 1 Groeiende vrees voor recessie Werninh fusioneert met Van der Vliet ©ud 91 Verhinderd logere middag- mperaturen Gevechten Mikkola en Plam winnen monsterrally Eerste haring is al binnen Prins Aschwin in Djakarta teuux> gericht 1 maart 1860 LEIDSCH WOENSDAG 27 MEI 1970 No. 34002 fccteur: E. A. E van Dishoeck LdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Ad.oxmr.tratie. 25041: Redactie: 21507 O O (el AVIV, JERUZALEM (AP, AFP, Reuter) Er kan zich het Suezkanaal elk ogenblik een botsing tussen Israëlische Sowjetrussische soldaten voordoen, aldus (volgens de Is- fiische dagbladen) de mening van minister van Defensie Isje Dayan. Beide partijen trachten zo lang mogelijk een Bitstreekse confrontatie te vermijden, zo zou Dayan op een loten vergadering van de Arbeiderspartij hebben gezegd, ar de minister toonde zich zeer bezorgd over de Russische (itaire bemoeienissen in Egypte. Hij zei niet te weten hoever op den duur zullen gaan. dusver is de Israëlische itmacht erin geslaagd de aanleg Sam-3 luchtafweerraketba Jangs het Suezkanaal te verhin- n op plaatsen waar de militaire beid deze niet wenst. Het is ech- niet uitgesloten dat de Russen loor gedwongen worden „verde- ïgewenste maatregelen te nemen Dayan. De minister zou ook zijn Listening hebben geuit over het (lij ven van ferme stappen van de ikaanse regering om de Eche bemoeienis in Egypte te gaan. éls premier mevr. Meier ver- e in het parlement dat haar niet zal toestaan dat Egypte agressieplannen uitvoert zelfs wanneer buiten het Mid- •Oosten gelegen landen zich met conflict bemoeien. Het is daar naar haar mening des te nood- flijker, dat de Verenigde Staten Jtief reageren op het verzoek van (Van onze correspondent) i IERSPOORT (GPD) Ruim itig demente bejaarden dreigen 1 juli op straat gezet te wor Per genoemde datum sluit in érsfoort de particuliere ver- ■inrichting „Het Dennenhuis" lét de inspectie geestelijke volks- pidheid en met de commissies de bejaardenoorden en verzor- - en verpleeghuizen provincie Jcht kon door de huidige leiding I het tehuis geen overeen- |uning worden bereikt over opvol- van de tegenwoordige directeur. >s is het besluit gevallen het te- per 1 juli te liquideren. Wat er de patiënten moet gebeuren is bekend. GG en GD in Amersfoort al talloze telefoontjes van ra- familieleden van patiënten |regen. Ook de GG en GD ziet ïr vooralsnog geen mogelijkhe- tot plaatsing van de bejaarden |andere tehuizen. De inrichtingen in aanmerking komen zitten al- al vol. >e Bilt verwacht van heden- tot genavond: >roog weer met zonnige perioden meest zwakke wind. Hogere mid- Itemperaturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) op: 4.30 uur; onder: 20. .o uur. i op: 1.43 uur; onder: 12.48 uur. hoogwater in Katwijk te 8.57 en p4 uur, laagwater te 4.26 en 17.02 Dommer bestaat uit 24 pagina's. Israël om militair materieel te leve ren. „Als de vrije wereld onverschillig blijft tegenover de Russische pene tratie in Egypte, evenals na de inva sie in Tsjecho-Slowakije, dan zijn alle kleinere landen in gevaar". Aan alle grenzen en bestandslijnen tussen Israël en zyn buurlanden is het vannacht en vanochtend tot ge vechtsactiviteiten gekomen. Voor de derde dag achtereen trok ken Israëlische patrouilles het grens gebied van Libanon binnen om optre den van Palestijnse guerrillastrijders onmogelijk te maken. De taak van de „Dayan-patrouil- les", zoals zij reeds door de Israëli sche bevolking gedoopt zijn, bestaat uit het innemen van waarnemings posities op heuvels, van waaraf zij aowel de Israëlische als de Libanese nederzettingen in de omgeving kun nen gadeslaan. Aan het Suezkanaal traden Israë lische vliegtuigen op tegen de Egyp tische artillerie, die de Israëli sche stellingen had beschoten. Bij een schotenwisseling in de vroege ochtenduren werden twee Israë liërs gewond. Aan de grens met Jordanië in het noordoosten van het land kwam het tot een nachtelijk duel met artillerie en mortieren. De grensnederzettin- gen Kfar Roeppin en Jardena kwa men onder vuur te liggen, maar het opperbevel maakte geen melding van schade of slachtoffers. Later vuur den de Israëliërs op de stad Irbid en omgeving in Jordanië ,en bestook ten de artilleristen van de Iraakse militaire eenheden aan de grens ne derzettingen in het dal van Beit Sjean en op de Golan-hoogten in Syrië". (Van onze financiële redactie) AMSTERDAM In navolging van hetgeen wat zich de afge lopen dagen in Wall Street en op andere beurzen manifesteer de waren de koersen van de effectenbeurs van Amsterdam van daag bij de start weer over de hele linie lager. Alleen Unilever en Philips kwamen op een lichte winst maar alle andere hoofd fondsen moesten verder terrein prijsgeven. De eerste resultaten die AKZO over dit jaar boekte hadden nauwelijks enige in vloed op het koersverloop. De teruggang gold niet alleen voor de hoofdfondsen. Ook in andere sectoren gingen de meeste prijzen flink omlaag. Gisteren was de algemene beurs index In Amsterdam gedaald tot be neden de honderd en wel op 99.2. Een maand geleden stond dit cijfer nog op 118.2, waaruit blijkt hoe scherp de daling van de fondsen is geweest. Geforceerd Steeds meer begint de beurs te lij den van geforceerde verkopen om aan bankverplichtingen te kunnen voldoen. Een hoop Amerikanen lenen geld bij banken om aandelen te ko- I II pen. deze dienen dan weer als on- A-Ctieve handel derpand voor het geleende. Nu de koersen zo sterk gedaald zijn vor men die aandelen geen voldoende ze kerheid meer voor de leningen en verlangen de banken dat de klanten de koersverliezen aanzuiveren met contanten. Steeds meer aandelenbe- zitters willen of kunnen dat niet en verkopen hun fondsen met als ge volg een verdere druk op de koersen Israels premier mevrouw Gol- da Meir hield gisteren in het par lement een anderhalf uur duren de rede over de Sowjetrussische invloed in het Midden-Oosten. Op ae foto: voor minister van Defen sie Mosje Dayan (rechts) bevatte de rede niet veel nieuivs en het kostte hem enige moeite er zijn volle aandacht aan te geven. Wall Street kon gisteren nog steeds geen grond vinden. Het koerspeil daalde opnieuw. Het gevolg was dat de Dow Jones- index aan het einde van de dag 10.20 daalde tot 631,16, hetgeen lager is dan sedert 19 november 1962 was voorgekomen. De daling kwam tot stand bij een actieve handel. De groeiende omvang van de affaire wordt gezien als een symptoom dat de kleine beleggers op grotere schaal tot verkopen overgaan. Financiële deskundigen beginnen langzamerhand tot de overtuiging te komen dat in het niveau dat de koersen thans hebben bereikt, de sombere economische en politieke vooruitzicht zoals de uitbreiding van de Vietnamese oorlog en de span ning door de Russische interventie in het Midden-Oosten wel zyn verre kend en dat de beurs nu in een emotioneel stadium is gekomen. Kracht (Van onze correspondent). BERGEN (GPD) Precies twee weken nadat de 26-jarige musicus Arnoido Galli zijn 3-jarig dochtertje Francisca Eleonora bij een Bergense pleegmoeder weghaalde en naar zyn geboorteplaats Messina op het Ita liaanse eiland Sicilië bracht, heeft de moeder mevrouw Hilda Lust (24) uit Alkmaar van wie Galli geschei den leefde het kind op een zeer lis tige manier weer naar Nederland ge haald. Triest beeld van de gevolgen van de overstromingen in Roe menië. Een vader verlaat met zijn dochtertje een dorp dat geëvacu eerd moet worden. Fri-Fri, zoals het kind in de wan deling wordt genoemd, kwam giste ren in alle vroegte met haar moeder en vier helpers per auto in Neder land aan na een zeer moeilijke tocht, vooral door Italië waar een hele po litiemacht met behulp van televisie, radio en kranten een achtervolging had ingezet. Fri-Fri bevindt zich nu bij een familie in een Nederlandse plaats die streng geheim wordt gehouden. Gisteravond wilde mevrouw Lust niets over de toedracht van deze vooral in de Italiaanse geschiedenis unieke gebeurtenis zeggen, alleen: ..Ik ben dolgelukkig dat ik Fri- Fri weer bij me heb. Zodra de meer voudige kamer van de arrondisse mentsrechtbank schriftelijk vonnis heef* gewezen over de toewijzing van mijn dochter, kan ik meer vertel len". Deze ontwikkeling kwam ook voor de meervoudige kamer gepresideerd door mevr. mr. M. de Keyzer ge heel onverwacht. Gistermiddag na melijk zou de kamer een uitspraak doen over de toewijzing van Fri-Fri san de vader of aan de moeder Maar toen mevrouw Lust. die evenals haar ex-echtgenoot op de zitting achter gesloten deuren was verschenen, de meervoudige kamer ailes over het weghalen van Fri-Fri uit Sicilië en de overbrenging naar Nederland vertelde, werd die uit- MEXICO STAD (AP, ANP» De Fin Hannu Mikkola en zijn Zweedse bijrijder Gunnar Plam zijn vanmor gen met hun Ford Escort als eersten de eindstreep van de „wereldbeker"- rally, de Londen- Mexico race in Mexico Stad gepasseerd Slechts 21 van de 96 wagens, die op 19 april in Londen van start gingen, heb ben de rally uitgereden. Mikkola (28) en Plam (33) legden de meer dan 25.000 kilometer af met een straftijd van 9 uur en 7 minu ten. Als tweede eindigde in het voorlo pig eindklassement de Britse équipe Brian Culceteh/Johnstone Syer met een Triumph (2,51 (straftijd 10 urn en 25 minuten). De Fin Rauno Aal- tonen en de Brit Henrv Liddon leg den met Ford Escort op de derde plaats beslag. spraak uitgesteld tot eind deze week of begin volgende week. MEXICO STAD (ANP) —Bobby Moore, de aanvoerder van het Engel se voetbalelftal, zal naar alle waarschijnlijkheid niet kunnen meespelen in de eerste wedstrijd voor het toernooi om het wereldkampioen schap: EngelandRoemenië op 2 ju ni. Het onderzoek naar de diefstal van de armband, die Moore zou heb ben gestolen in een juwelierszaak in Bogota, is nog niet afgeloten. De rechter, die de zaak in behandeling heeft, kan Moore vijf dagen vast houden, alvorens te beslissen of hij hem terecht zal laten staan. Moore die de diefstal verontwaardigd heeft onkend, is gisteren niet ondervraagd. Hij heeft de dag doorgebracht ten huize van een Columbiaans voetbal official, onder bewaking van geheime politie. Meer nieuws over deze we reldschokkende voetbalzaak, waar ook premier Wilson zich nu mee be moeit, op de sportpagina. In een commentaar vanochtend op de gebeurtenissen in het financiële hart van de VS kenschetst het meest gezaghebbende Amerikaanse blad de New York Times de daling van de aandelenkoersen als alarmerend. Het blad roept herinnering op aan de krach van 1929 toen na de val van Wall Street het hele Amerikaan se economische stelsel in elkaar stortte en met haar dat van alle an dere landen, een val dit het begin markeerde tot de grote depressie van het begin van de dertiger jaren. Volgens de New York Times maakt de regering Nixon een ernstige fout als zy de kracht en het gevaar van de huidige koersval onderschat. President Nixon heeft een aantal vooraanstaande personen uit het Amerikaanse zakenleven uitgenodigd om vanavond op het Witte Huis te komen praten over de economische situatie. Aan het overleg zal worden deelgenomen door 60 tot 100 func tionarissen van Financiële instellin gen in Wall Street en van andere Amerikaanse ondernemingen. Aangenomen wordt dat de presi dent een verklaring zal afleggen over de economische situatie van het land Niet denkbeeldig In een door de Organisatie van Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) opgesteld rapport wordt erop gewezen, dat het gevaar niet denkbeeldig is dat er in de Ver enigde Staten een ernstige recessie Nixon moet wat doen. optreedt met een scherpe sty ging van het aantal werklozen, maar aan de andere kant wordt een periode van afkoeling nodig geacht. Er zijn zoveel risico's en onzekerheden dat er ge makkelijk moeilyke politieke proble men kunnen ontstaan. De daling op Wall Street had gis teren ook consequenties voor andere beurzen. De koersen in Londen gin gen naar het diepste punt van het jaar. De nerveuze houding sloeg over op de metaalmarkt waar de pryzen zich naar beneden stortten. In Parijs zakte de koersen met drie tot vijf procent. Ook Zürich was in mineur. De koersen in Frankfort waren de laagste van de afgelopen drie jaar. Tokio werd overspoeld door een golf van verkopen. Alleen Milaan wist na een zwakke start wat sterker te slui- IJMUIDEN KATWIJK De ..Holland" KW 123 van rederij Arie Ouwehand is vanmiddag omstreeks 2 uur de haven van IJmuiden binnen gevaren met de eerste 100 kantjes groene haring. Dit schip werd op de voet gevolgd door de „Carnelis den Duik" DW 144, die een lading van 80 kantjes uit de Noordzee meebrengt. De schippers meldden dat de kwali teit uitstekend is. Vanavond om tien uur arriveert de eerste Hollandse Nieuwe in Katwijk, waar om 12 uur de afslag begint. LEIDEN Commissarissen en directies van Wernink's Beton- en aannemingsmaatschappij N.V. in Leiden en Van der Vliet Beheer N.V. in Amsterdam hebben overeenstemming bereikt over algehele samenwerking van beide vennootschappen. De samenwerking zal worden geëffectueerd door integratie van de bedrijven van beide ondernemingen, waarvan het karakter en de structuur de geschikt heid tot samenwerking accentueren. In een communiqué delen de directies mee, dat met de vakorgani saties en de werknemersvertegenwoordigingen van beide onderne mingen overleg is geweest. Daarbij is vastgesteld, dat de werkgele- genuheid en de ontplooiingsmogelijkheden voor het personeel door deze fusie zullen worden bevorderd. Zie verder pagina 21. (Van onze correspondent) DJAKARTA (GPD) Onver wacht is Prins Aschwin gisteravond in de Indonesische hoofdstad gearri veerd om op verzoek van zyn broer Prins Bernhard twee weken lang naar tempels, dansculturen en volks gebruiken te kijken. „Ik ben min of meer aan een va kantiereis bezig. Voor my is het de komende tijd alleen maar wat gra ven. peuteren en wat aonnen op Bali. Dat kan, nu ik geen curator meer ben, maar adviseur van mijn mu seum in New York". De belangrijkste tempel, die Prins Aschwin zal bezoeken, is de histori sche, nu op instorten staande Boro- boedoer. Zijn broer, beschermheer, van het comité „Redt de Boroboe- doer". heeft hem verzocht zyn kun digheden op het gebied van Aziati sche oudheden aan te wenden voor het herstel van dit voor Azië -zo unie ke boeddistische heiligdom. Het be zoek van Prins Aschwin aan Indo nesië is zo plotseling dat zelfs am bassadeur Scheltema inderhaast door de KLM stationmanager op vliegveld Kemajoran gewaarschuwd, moest worden dat er een Amerikaans Nederlandse vip uit Bangkok zou arriveren. („Vip" is de afkorting van „very important person", d.i. zeer belangrijke persoonlijkheid). ADVERTENTIE Voor qoed auto-onderhoud Uit het Leidsch Dagblad van 25 Mei 1870: Zaterdagavond vond men den heer R. te Utrecht leven- loos op het geheim gemak. IAdvertentieDe zoo gun stig gelegen e-, afgesloten zwem- en badplaats aan de gewezen Heerepoort te Lei den, zal geopend worden op den len juni '«70. kunnende vanaf heden een voorloopig gebruik daarvan gemaakt worden. De bewijzen van toe gang of abonnement kunnen worden verkregen aan voor noemde inrichting.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1