„HOLLAND" KW 123 WINT HARINGRACE Ans Klomp (22) jongste kandidate gemeenteraad in Alphen aan den Rijn BEWONERS NOORD-HOFLAND MAKEN ,EN ALTERNATIEF BESTEMMINGSPLAN W erkloosheiclssitiiatie vrijwel ongewijzigd tSTE TREK IERSE ZEE VIEL TEGEN UW WASSENAAR IN HET ZILVER In Rijnsburgs Immanuëlkerk Fris eigentijdse improvisaties van Jan Welmers en bollenstreek Watersportproject in buurt van Lisse OBNSDAG 27 MEI 1970 ÜEIOSOH DAGBLAD PAGINA U IJM'UIDEN/KATWIJK De „Holland" KW 123, rederij A. kiwehand, is vanmiddag, volgens gegevens die wij vanochtend otvingen, als eerste de haven van IJmuiden binnengelopen [jet 10 kantjes groene haring aan boord. Het maximum dat »n de markt gebracht kan worden. Men verwachtte het schip m kwart voor twee in de haven. Nog ©en ander Kafartyks schip de tornel is den Duik. KW 144 maakte inoohtend een goede kans om vroeg innen te lopen. Dit sohip heeft on- fveer 80 kantjes aan boord. Verder waren vanochtend aJ op de jrugweg de WILly KW 141 met 00 intjes groene haring en 4600 diep tes en de KW 171 met 30 kantjes i 450 ernmew dieprvrics groen. De va.ngsl.en m de Noordzee waren fdelijk goed te noemen. De sche en haalden 50-90 kantjes binnen, nkeie schepen hadden wel pech .t doordat op rotsige bodem werd Wist. scheurde de netten. De spanners Wiron, die bij Sil- nbit de netten hebben uitgegooid, a ook redelik, maar de hoeveel- 4d is niet bekend. De eerste groene kring 1970 aal in Katwijk vannacht ai twaalf uur worden afgeslagen, in t gebouwen van de Katwijkse ha- ingafslag Vanaf tien uur kunnen de jpirant-kopers hun Hollandse nieu- e aan een kritisch onderzoek onder- srpen. In Katwijk komen aan de afslag t vangsten van de KW 123. 100 k. .W 144 80 k., KW 141 60 k., en 4600 f diepvries groeide. KW 171 20 k. 45 emmers diepvries groen. KW 39, k. KW 74 75 k.. IJm 37 on be nd hoeveel kantjes. 1 telefonisch via So he ven «i gen Radio van onze verslaggever Cees Combee». KW 170 Na 44 uur stomen heeft schipper Rertus Plug van de diep- vrieshektreiler KW 170 vanmorgen om kwart over vijf het sein gegeven dat de netten uitgeworpen konden worden. Om acht uur was het halen geblazen, maar de eerste trek van de nieuwe haring teelt was bepaald niet om over naar huis te schrijven, een kantje of vier haring en wat kleine makreel Ook de eerste vangsten van de an dere schepen waren niet groot. Zo meldden de KW. 15 „Rynmond 1" en de KW 43 „Rijnmond 2" beide geen haringvangst. Een uitschieter was de SCH. 171 „Cornells Vrolijk", die uit de eerste trek 12 kantjes scheep haalde. De SCH 6„Alida". de SCH. 303 „Wilhelmina Madia" en de IJM. 57 „Zeeliaan" moeten de net ten nog scheep halen Stuurman Huib Ouwehand over die eerste trek: „Vanavond kunnen we pas zeggen of we een misse dag hebben gehad. Ik heb dat al eens meer meegemaakt dat de eerste trek niet zo heel erg best was en dat we aan het eind van de dag toch moch ten terugzien op een goede vangst' De vijftien opvarenden van de KW 170 zyn nu benedendeks bezig met het verwerken van de vangst WASSENAAR Dezer dagen was et 25 jaar geleden, dat ook in Was- >naar 'n afdeling werd opgericht van Stichting Unie van Vrouwelijke rijwilligers. Het begon met een co nté waarin o.a. zitting hadden de e-medewerkster mevrouw P. H. J. in Heteren-Turk, wijlen mevrouw Doelman-Steur, mevrouw C. E. mdberg -de Vlieger, mevrouw P Wernink- Boele en anderen Er erd hulp verleend aan de actie „Ne erland helpt Indië" en aan de in- chting van „De Paauwhof' voor re- atrianten. Verder werd assistentie erleend aan de distributiedienst en ctief meegewerkt aan acties voor Walcheren. Im 1949 begonnen met een eerste ejaardensocieteit, die nu in het ge- miw „Het Oude Hoekje" het het lein is ondergebracht. Deze sociëteit ilt nu ongeveer 200 ingeschrevenen i ls op dinsdag, woensdag, donder- ag en vrijdag geopend. Een tweede m W-bejaardensociëteit wordt in het [erkehout op woensdagmiddagen ge- ouden. Sedert april 1963 houdt de UW ich bezig met „Tafeltje dek je", het erstrekken van warme maaltijden an alleenstaanden. In juni zal de 000e maaitijd worden bezorgd. inds september 1969 is er naast het luisbezorgen van maaltijden gele- snheid in het Sophiekehuis van een >pen eettafel" gebruik te maken, erder houdt de UW zich bezig met et rondbrengen van boeken in amenwerking met de Openbare Bi- liotheek bij zieken en bejaarden, erwijl ook gezorgd wordt voor distri- utie van boeken in het pension Hui- f St. Willibrordus en in Huize Rust Vreugd. Dit ls een kleine greep it de UW-activiteiten. Ter gelegenheid vam het 26-jarig bestaan heeft de UW op de bejaar den sociëteiten en in de St. Ursulakli- niek getraoteerd. Mevrouw A. Geert- sema- Schoonenberg. ere-voorzitster van de UVV-afdeling. sneed een zeer grote verjaardagstaart aan met 25 kaarsjes in de sociëteit in „Het Oude Hoekje". De vangst wordt binnengehaald. leerling Krebs. Bij Ba oh pasten weer koraalbewerkingen <er waren er drie) van Reger, die in de Bach-traditfc wortelen. Tussen Baoli en Reger la gen echter nog twee Beethovens, een nauwelijks bekende tweestemige Fu ga en een Scherzo, jeugdwerk, meer pianostukken, trouwens ook zonder pedaal. Dat dartele heldere Scherzb kon speelwerk zijn in een mecha nisch uurwerk. De 12-jarige Ludwig verving zijn leraar Neefe soms op het orgel en betaalde zo zijn piano- onderwijs. Toen ontstonden ook die stukjes. Volgde nog een Ballade van Alain een nieuwe klankwereld, zonder pri- maat van de zilverige prestanten en van ingewikkeld contrapunt, eerder RIJNSBURG Jan Welmers is mogelijkheid voor deze man om verwant aan die van de Spanjaard de belangrijkste organist in de Leidse omgeving, nu Adriaan Blankenstem haast niet meer concerteert. Naar zijn orgelbespe lingen zien we dan ook met gre tige belangstelling uit. Zijn pro gramma in de fonkelnieuwe Rijnsburgse Immanuëlkerk gaf 17 orgelstukken. Toch geen stuk werk. Men mag natuurlijk den ken: een programma van klein goed, waarbij de later gespeelde composities wegspoelen. Meestal gaat dat wel zo, hier allerminst. Hier spreekt de grote muziekbe- lezenheid van de concertgever haar woord mee en dan de on- ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen zal straks hoogstwaarschijn lijk Nederlands jongste raads lid in zyn midden hebben. Op de vierde, ruim verkiesbare plaats van de Christelijk His torische Unie. staat de 22-ja- rige Ans Klomp. Vijf dagen vóór de verkiezingen bereikt zij de wettelijke minimumleef tijd die voor passief kiesrecht is gesteld. De kiesvereniging van de Al- phense CHU besloot voor de komende ambtsperiode een plaats in te ruimen voor een jongere. De Christelijk Histo rische Jongeren Organisatie stelde toen de secretaresse Ans Klomp kandidaat. Dat zy op de vierde plaats gekozen werd de CHU heeft nu zes zetels had niemand verwacht. Ans voelt zich thuis in de CHU Zij aanvaardt de dienst aan God en medemens als uit gangspunt voor haar politiek Zy verloochent echter de Ideeën van de Jongerenorga nisatie niet. die gericht zyn op een progressievere lijn in de Unie-politiek. „We moeten eindelijk eens af van het denkbeeld dat een confessio nele partij hetzelfde is als een conservatieve. De dienst, aan God en mede mens eist een actief beleid, waarvan iedereen, geen enkele groepering uitgezonderd, pro fijt kan trekken Door alleen vroom in jezelf gekeerd te leven sluit je je af van de werkelijkheid. Inkeer maakt een politicus waardeloos voor de burger, die tenslotte con crete daden van hem ver wacht. Daarom wil ik regel matig contact houden met de achterban". Geen lokmiddel Is het besluit van de CHU om een jongere een kans te geven niet genomen in de hoop meer jonge kiezers te trekken? Ans acht dat wel een bijkomende factor. „Maar ik laat me niet alleen gebruiken als lokmiddel Als men my in de raad kiest zal ik van die kans gebruik maken om mijn ideeën naar voren te brengen. Ik wil my speciaal richten op de jeugd en de jonge gezinnen. Daarby zal ik mij door niemand de mond laten snoeren". Houdt de kandidaatstelling van Ans in dat de CHJO een eigen beleid gaat voeren vanaf een CHU-zetel? De politiek be wuste kleuterhoofdleidster wijst dat radicaal van de hand. .Met de CHJO heb ik gemeen de wat progressievere kyk op de dingen. Maar daar voor is de Unie helemaal niet WÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊKÊÊÊ bang. Zij blijkt de suggesties van de jongeren juist te waar deren. Tydens de algemene vergade ring, afgelopen zaterdag in Rotterdam, heeft zy heel wat voorstellen van de jongeren in haar nieuwe partyprogram overgenomen... Ans noemt als voorbeelden: het streven naar verlaging van de kiesgerech tigde leeftdij tot 18 jaar. vol waardiger bezoldiging van de dienstplichtige militair en zelfs een verlaging van de meerderjarigheidsgrens tot 18 jaar. Geen seleetie Ans gelooft dat haar ideeën overeenkomen met die van de meeste Alphense jongeren. Zy wil haar aandacht vooral richten op de problemen van de Jeugd en de jonge gezin nen: ..Als lid en later als leidster heb ik jaren in het jeugdwerk gezeten. Ook door mijn beroep kom ik veel met jonge kinderen en ouders in aanraking. Ik weet wel zo'n beetje waar de problemen bij het jeugdwerk zitten: het draait altijd om geld en club huisruimte. De gemeente zal moeten helpen bij het creëren van meer ruimte, zodat elke al dan niet officiële vereniging een eigen „home" krijgt. Extra aandacht verdient daarbij de zogenaam- Ans Klomp: ..De jonge ren worden nog te veel op een hoop gegooid". de «zij beklemtoond dat woord) ongeorganiseerde jeugd. Die groep breidt zich voortdurend uit, maar ruimte om zich te ontplooien heeft ze niet. De toewijzing van clublokalen zal naar myn mening in de toe komst moeten gebeuren zon der een selectie naar de aard van de activiteiten. De flatkelders in Ridderveld en in de geplande woonwijk Zuid moeten daarvoor geschikt ge maakt worden. Ook het sub sidiebeleid moet grondig aan gepast worden. Ans aaht het een plicht van de gemeente om de flatwij ken ook voor jonge kinderen leefbaar te maken. „De ontwikkeling van het kind wordt geremd bin nen de kale flatmuren. Buiten moet het zich uit kunnen le ven in veel gebruiksgroen, vei lig ver van de auto's". Ans beseft dat ze als Nederlands jongste raadslid zal moeten boksen om erkenning van de andere raadsleden te krijgen. Ze hoopt dat het aantal jon geren in politieke instanties meer in evenredigheid komt met hun aandeel in de bevol king. „De jongeren worden nog teveel op één hoop ge gooid en met teveel korreltjes zout overdekt". een zonde te begaan tegen ar- en de Fransen in het begin. En ten tistiek geweten en goeie smaak j meesterstukjes, nog Ij. QUlIl y Welmers zelf. Welmers is een eerste- AAA UAA1 en dus ook tegen een aanvecht- rangs-improvisator, die kernachtige bare programmabouw. Het begon met 4 Piezas de Clari- nes van een onbekende 17de eeuwer Vier kleine speelse fanfares, vol ver scheidenheid in de fantasie, mede ge richt op de feestelijke registerklank Bij de bijzondere kleurigheid van deze stijl paste een Récit van Pierre du Mage 'uit 1708), een DomineDeus van Francois Couperin (waarschijn lijk de oom van de grote Francois) en Grand Jeu van Guilain, al meer oprukkend naai- Baohs tijd. Bach liet zich horen in zijn Prae- ludium et Fuga in C. voorafgegaan door een koraalbewerking van zijn voorganger Kuhnou in Leipzig en gevolgd door een andere van zijn thema's vindt en uitwerkt. Fris eigentijds, in een idioom, dat vooral in de ritmiek wat aan Strawinski doet denken, met oosterse achter gronden «de ostina/to'sl). En in de klankvinding is alles uiterst sugges tief. Kortom een ervaren vakman, op een erg mooi registrabel orgel, waarmee we de Rijnsburgse ge meente gelukwensen. KEES VERHOEF Bij de gehouden verkiezing voor ambtsdragers in de gereformeerde kerk van Ter Aar werden gekozen tot ouderling L. P. Rietveld en J. W. de Zwaan en tot diaken J. Kolyn. LISSE Pe maandelijkse telling tere activiteit in de sector bouwbe- van beschikbare arbeidskrachten op dryven, terwijl ook de werkzaamhe- het Gew. Arbeidsbureau in Lisse laat den in de graszodenbedryven een zien, dat in vergelijking met de vo- gunstig verloop hadden en talrijke rige maand de werkloosheid gelyk is arbeidskrachten vroegen. Er werd gebleven wat de totaliteit betreft, aan het einde van deze maand een maar in de sectoren verschuivingen i hoger aantal gevraagde krachten vertoonde. Door beëindiging van de voorjaarspakkerijen steeg het aan bod met 20, Er was voorts een gro- genoteerd n.l. 804 tegen 753 per eind april, terwyl in vergelyking met mei van het vorig jaar de vraag met niet minder dan 100 is gestegen De stij ging van de vraag naar arbeids krachten is hoofdzakelyk gelegen in de sector land- en tuinbouwbe drijven. De weersomstandigheden waren dit jaar zodanig, dat de werk zaamheden met het vaste personeel konden worden verricht Het koppen van de bloemen kon dit jaar met be hulp van scholieren in do pinkster- vakantie en de vrye uren geschieden. Inmiddels is men begonnen met het planten van dahlia's en wanneer de weersomstandigheden gunstig biyven, wordt in de maand juni al een aanvang gemaakt met het rooien van de bloembollen voor preparatie en de vroege tulpengewassen, zodat verwacht mag worden, dat het aan tal werkzoekenden in die maand zal afnemen. In de vrouwelijk sector steeg het aanbod arbeidskrachten van 106 per eind April tot 142 per eind mei, het geen 22 hoger is dan per eind mei 1969. De styging is normaal te noe men wegens beëindiging van de werkgelegenheid in de b loem boll en- bed rij ven. In de sector horeca viel een geringe daling (5) te consta teren Ook wat de vrouweiyke ar beidskrachten betreft, wordt in Juni een daling verwacht. VOORSCHOTEN Het actioomi- Leefbaar Noord-Hofland" heeft iet enkele honderden aanwezige rijkbewoners, het alternatieve be- temmingsplan Noord-Hofland be- proken. Het actlcomité is zich er an bewust meer gedaan te hebben lan van hen werd verwacht De le ien van het comité hebben het plan ehter opgesteld om een aantal fl oofdzaken in wUder verband zo oed mogelyk uit te kunnen werken Iet plan, zoals het comité dit heeft ipgesteld zal in de gemeenteraad wor- len behandeld en gaat dan al dan liet met de steun van de Voorscho- lense raad naar G S. De hoofdpunten in het plan zyn: ll ter be tering woonklimaat, ontwikke- Ingsmogeiykheden, openbaar ver foei- recreatie en financiële haal- 1 laarheid. By het opstellen van het Nan is het comité uitgegaan van ten concentratie van bebouwing bin nen een straal van ongeveer 500 m. van het toekomstige station „De- tolk". De verschillen met het be- ifcemmingsplan van de gemeente zyn In het gebied gelegen tussen de Trompweg en Ter Wadding geen bungalowbouw maar geconcentreer de bebouwing. geen hoge plaat-flat in het ge bied tussen de Admiraal de Ruyter- singel en de Jan Evertsenlaan maar op de bestaande bebouwing aanslui tende laagbouw, byv. drive-in-wo- ningen. De gewraakte hoogbouw zou ca. 300 woningen omvatten op een op pervlakte van plm. 3 ha. Nu het be bouwde gedeelte van de gemeente Voorschoten ca. 300 ha. groot is. be tekent dit dat in dit geval 5% van de bevolking op 1% van het bebouw de oppervlak zou moeten wonen en dat zij dus vyf maal zo dicht op el kaar gepakt zou wonen dan de „ge middelde" Voorschotenaar. zonder dat aan deze dichtheid (ca. 100 wo ningen per ha.) een adequaat ste debouwkundig milieu ten grondslag ligt! De bruuske combinatie van hoog bouw met laagbouw komt het woongenot niet ten goede. By een vloeiende overgang van dit reeds be bouwde gebied met eengezinswonin gen naar de nog te bouwen woon- eenheid aan de andere kant van de Admiraal de Rutersingel zou deze compactheid minder dringend ge voeld zyn. Gelet op de grootte van Noord- Hofland (ca. 70000 inwonersi kan de functie van het volgens het bestem mingplan geprojecteerde centrum voornamelijk slechts een rol spelen ln de vervulling van de dagelijkse behoeften. De centrumwerking is te zwak om een reële kans te geven tot uitgroei naar wijkvoorzieningen van kaliber. Ten westen van Noord Hofland komt echter het bestemmingsplan Stevenhof, met een capaciteit van ca. 10 000 inwoners. In het raam van een goede planologie ls het zonne klaar, dat ligging en omvang van Noord-Hofland en Stevenhof vra gen om een duideiyk geintegreerde planning. Het actiecomité wil daarom een krachtig centrum naby het ko mende station De Vink, aangevuld met twee niet t« aware buurtcentra, vesp. centraal in Noord-Hofland en ln Stevenshof gelegen. In de visie van het comité kan in de nabyheid van de toekomstige hal te De Vink een levendig en gedif ferentieerd centrum ontstaange dragen door 17.000 inwoners en be staande uit o.m. een station, een win kelcentrum van niveau, een grote crèche, een kruisgebouw, een hore cabedrijf, een bibliotheek etc. gecom bineerd met geconcentreerde bebou wing en groene uitlopers zoals Ter Wadding Om deze concentratie nu waar te maken, is het noodzakelyk de 300 tussen de laagbouw gepro jecteerde woningen te verplaatsen naar het terrein waar oorspronkelyk laagbouw in de vorm van bungalows is gepland. Daar het bos Ter Wadding vermoedelijk voor het publiek zal worden opengesteld, kan dit als buurtpark gaan fungeren. Deze func tie brengt met zich mee dat zowel op sociale, als reoreatieve en land- schappelyke gronden een integratie tussen de bebouwing en dit buurt park tot «tand gebracht moet wor den. Ten aanzien van de financiële zU- de van het door het comité voorge stelde alternatief hebben verkennen de becyferingen uitgewezen dat ook in het voorgestelde alternatief een bevredigende exploitatie-opzet moge lijk kan zijn. waarbU tevens dus een leefbaarder plan zal ontstaan Forumavond CHU-ARP Lisse LISSE —De afd. Lisse CHU en ARP heeft gisteravond een forum avond gegeven voor de kiezers uit Vooruitlopende op de praktische Lisse-centrunv Deze bijeenkomst uitwerking van het voorgestelde al- werd geopend door voorzitter J Var- ternatief doet het oomité nog enkele keviaser. die er op wees. dat het er suggesties. Uit het oogpunt van leef- 1 ^ll de verkiezingen om gaat of men baarheid zijn ten aanzien van flats uitgaat van het beginsel van de by- de normale galeryen. zoals zy mo- be of Prot cj}rvgr®ePfIin,B wil zeer positief vanuit het bybels galeryen, zoals zy menteel meestal worden gebouwd uit den boze tochtig, ongeschikt als speelmogelykheid. geen goede om geving voor sociaal contact. Gedacht is hierby echter aan een systeem waarby de voordeuren aan minstens drie meter brede overdekte galerijen liggen. Iedere woonstraat bedient de woonlaag eronder, haar eigen ni veau en de woonlaag erboven, waar by zowel personen- als goederenlif ten deze woonstraten bereiken, zodat ook de bakkerskarren rd. langs de deur kwncen komen. standpunt de politieke zaak benade ren. maar hy stelde dat waarachtige christelyke politiek alleen bedreven wordt wanneer men waar maakt wat men belooft In deze forumavond kwamen ver schillende vraagstukken aan de or de welke ook in de Poelpolder be sproken werden. Nader werd inge gaan op de recreatiemogelykheden ln Lisse, die er inderdaad zyn, wan neer de grote westelijke omleidings- w«g er is. Dan blyft erheen grote strook grond tussen de omleidinge- weg en het Keukenhofbos welke strook de bestemming zal krygen van recreatiemogelykhetd. Het was de heer Montagne. die met grote na druk stelde, dat men voor de toe komst met plannen moet komen. Het is de moeite waard om er nu al een diepgaande studie van te maken en hy hoopte, dat de commissie van de Lisser middenstand zich in de nu voor ons liggende tyd concreet met deze plannen zal gaan bezighouden. De heer Spaargaren ontstak een nieuw recreatielicht met de mede deling dat er een plan gereed ligt om een groot project watersport op te zetten naby Lisse. Hoe denken de raadsleden erover, vroeg hy Daar op werd geantwoord: Mensen kom met uw plannen, wy weten nog van niets". Het woord is dus nu aan da watersport.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11