Werkgevers willen weer centraal loonoverleg Bulldozer verdwijnt met machinist in diepe poel TAXICHAUFFEURS STAKEN VOORT Verhuist u? Zeg het ons! Wij'verhuizen'uw post. Minister geeft toe: achterstand bii bouw Van Son twijfelt aan een Europese regionale politiek Kamerlid wil meer weten van Witteveen Politie treedt op tegen krakers Gaat u verhuizen? Haal even een verhuisbericht bij uw postkantoor (of bel 0017, dan krijgt u het thuis). Als u het invult en op de bus doet, zorgt de PTT voor doorzending van uw post naar uw nieuwe adres. Drie maanden lang. Gratis. Behalve als het om postpakketten gaat. Bovendien geeft de PTT uw nieuwe adres door aan de Postgiro, de Rijkspostspaarbank en nog meer instanties die u kunt aankruisen. Het staat allemaal te lezen in het verhuisbericht MINISTER: ONDERNEMERS LET GOED OP Suggestie-Zijlstra moet een kans krijgen DINSDAG 26 MEI 1970 LETDSCB DAGBLAD PAGINA 7 Gisteren heeft Koningin Juliana in Amsterdam hei congres Kinderbescherming en research bijgewoond. Na tuurlijk was er voor haar het traditionele toefje bloemen, dat ditmaal blijkbaar wel heel lekker rook. DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son, heeft zich uit gesproken tegen de voorstellen die de Europese Commissie heeft gedaan om te komen tot een gemeenschappe- lljke regionale politiek. Hy deed dit vanmorgen in een rede, uitgesproken in Münster (Duitsland) ter gelegen heid van de jaarvergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel. Drs Van Son, die zich een tegenstander noemde van economisch nationalisme op Europese schaal, zet te uiteen dat, by het regionale ont wikkelingsbeleid nog nationale maat staven gelden. Dit blijkt ook, zo zei hij, uit de duidelyke escalatie van steunmaatregelen die de regeringen hanteren bij hun regionale politiek. Het voorstel om te komen tot een gemeenschappelijke industriepolitiek, onlangs door de commissie by de raad ingediend, veronderstelt, duide lijker nog dan monetaire voorstellen, een politieke wil om tot overdracht van nationale bevoegdheden aan een supra-nationale Europese regering te komen. Door middel van een Euro pese industriepolitiek wil de Euro pese commissie niet alleen de poli tieke eenwording van de EEG bevor deren, maar tevens een grotere on afhankelijkheid van buiten-Europese industriële ontwikkelingen voor de Europese industrie bereiken. Dit uit gangspunt moet naar de mening van drs. Van Son toch wel van de nodige vraagtekens worden voorzien. Im mers, hiermee wordt een industrieel integratie-proces dat zich niets van landen en EEG-grenzen kan aan trekken namely k de vervlechting op mondiaal niveau als ongewenst en strijding met het politieke inte gratieproces afgeschilderd. DEN HAAG (ANP) In het af gelopen winterseizoen is. in vergelij king met het daaraan voorafgaande winterseizoen, in de voltooiing van woningen een achterstand ontstaan van ongeveer 5.000 woningen en in de begonnen woningen van ongeveer 2.500 woningen. Minister Schut (Volkshuisvesting en ruimtelyke ordening) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld In antwoord op de vragen van het KVP-kamerlid mr. F. Andriessen. Gezien de hoeveelheid nu in behan deling komende plannen in de diverse sectoren, is het naar het oordeel van de minister niet uitgesloten dat de uitgifte van beschikkingen in zo'n tempo zal kunnen geschieden, dat het voor 1970 geprogrammeerde aantal woningen toch tijdig in uit voering kan worden genomen. Maar in de eerste helft van dit Jaar is het in elk geval minder dan werd be oogd. Minister Schut deelt in het ant woord mee. dat met alle colleges van gedeputeerde staten overleg is ge- DEN HAAG (GPD) Het socia listische Tweede-Kamerlid Dolman heeft minister Witteveen een nade re uitleg gevraagd van hetgeen de bewindsman zaterdag in Leiden op een verkiezingsbijeenkomst heeft ge zegd. Zo vraagt de heer Dolman of de minister kan uitleggen wat hij be doelt met een snellere terugdringing van de werkloosheid dan in vorige recessies, rekening houdend met het feit, dat in de periode 19581961 het werkloosheidspercentage daalde van 3.0 tot 1.0 maar in de periode 1967 tot 1970 van 2.3 tot 1.4 pet. Ook vraagt hy wat de minister be doelt met de uitdrukking ..zonder in flatie te veroorzaken", rekening hou dend met het feit, dat in de periode 1958—1961 het consumptieprijspeil steeg met 6 pet., maar in de periode 1967—1970 met 14 pet. Tenslotte vraagt de heer Dolman of de minister zijn antwoord zo tij dig wil inzenden, dat de kiezers in Leiden en andere gemeenten daar van nog uit de pers kunnen kennis nemen vóór 3 Juni 1970. pleegd over de mogelijkheden, even tuele stagnaties in de voorbereidings fase van de bouwplannen weg te ne men. Daar waar bekend is, dat de bediening van aanvragen traag ver loopt worden de zyde van het de partement de nodige stappen onder nomen. Verhog'ng van de inspan ning van degenen, die bij de direc ties van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de verschillende provincies met de behandeling van de plannen zijn belast heeft tot verkorting van de behandelingsduur geleid, constateert de minister in het antwoord. Hy zegt verder, dat rao- elke vorm van overleg te distancie- ren. Mr. P. M. H. van Boven, voorzit ter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, heeft dit mede gedeeld in een toelichting op het jaarverslag van de confessionele werkgeversorganisatie. Ook by het Verbond van Nederlandse Onderne mingen denkt men er zo over. De heer Van Boven meent dat in het be raad over een voortzetting van de samenwerking maar dan ook over de lonen alle kans moet worden gegeven aan de suggestie van dr Zylstra, president van de Nederland- sche Bank. om het omstreden artikel 8 van de loonwet te „bevriezen" voor een bepaalde periode. De werkgevers voelen er niets voor dat een van de overlegpartners, in dit geval een belangrijk deel van de vakbeweging, gaan uitmaken welke onderwerpen voor overleg op cen traal niveau in aanmerking komen „Dit gaat de kant op van eenrich tingsverkeer. waardoor de waardig heid van de werkgeversorganisaties en trouwens ook het zedelijk aspect van het overleg in het gedrang komt" aldus de heer Van Boven. Hfj laakte ook de houding van de vakbeweging inzake de nieuwe wet op de ondernemingsraden. .Minister Roolvink is in zijn ontwerp esn stap verder gegaan dan in de SER was overeengekomen, bij een hearing ever het onderwerp b'.eek dat de vakcen trales weer verder willen gaan". Volgens de heer Van Boven leidt een dergelijke opstelling van de vakbewe ging tot grote terughoudendheid bij de werkgevers, die zich gaan afvra gen wat afspraken in de SER eigen lijk nog waard zyn. De NCW-voorzitter noemde het te genwoordige prijsbeleid een .Afschu welijke zaak". In zijn opvatting is er sprake van een eenzijdige hantering van het prijsbeleid als instrument om de inflatie te bedwingen. Het prijs beleid kan slechts worden gevoerd in samenhang met een reeks andere beleidsmaatregelen. Het verbond vindt dat de prijzenwet moet worden gewijzigd om een dergelijk eenzijdig prijsbeleid in de toekomst te voor komen. De confessionele werkgevers zijn verder niet zo gelukkig met de in dexeringsclausules aanpassing van lonen aan prijsstijgingen Gevreesd wordt dat daarvan een impute naar verdere inflatie zal uitgaan. De fusieperiode op vrijwillige bases moet volgens mr. Van Boven een ruime kans krijgen. Zyn organisatie ziet verder weinig heil in een in komensbeleid met als vrijwel uitslui tende doelstelling het bereiken van redelijker inkomensverhoudingen. .,55? •fc HAANRADE 'GPD) ..Dat die verscbrikk njen voor niets zijn ge- wccs Voormalig mync ...jte Godfried Sehryen <46» uit Kerk- rade. ter observatie in het zieken huis. krygt het even te kwaad. Op nieuw ziet hfj de gebeurtenissen rond de slikpoel in Haanrad^. van gisterochtend. Rampzalige gebeur tenissen. die het leven iccsit. aan zijn 48-jarige jeugdvriend, aanne mer Lei Schroder uit Kerkrad? E:n zmiversrhuivtng: 't verdwijren van de bjilaozerbestuurcier in het modderig water. Godfr.eu oc-ryen. die samen met een kennis stond toe te kijken bedacht zich geen ogenblik. Hy sprong, greep Lei Schroder by het middel. Hy zegt: „Op dat moment bra ken links en rechts stukken van de helling af. Ik moest loslaten. Ik had nog maar ngedachte, ter- wyl ik rondtolde tussen zand, veel zand en water leven. Ik zag geen bulldozer meer en ook geen Lei. Toen ik eindeiyk uitgeput van het vechten met myn laarzen nog aan tegen het verdwynen in de diepte op de kant kwam schoot het door myn hoofd, als dit stuk maar niet afbreekt. Ik heb het idee. dat alles uren heeft geduurd. In feite warén het misschien één, gelykheden om te komen tot meer structurele veranderingen in de pro cedures by de afhandeling van de plannen bestudeerd worden. Hiertoe behoort ondermeer een regeling om verkorting van bouwtyden te stimu leren. HAARLEM 'GPD) De Haar lemse politie is overgegaan tot actie tegen de krakers. Na het kraken van vier panden in de binnenstad zyn in totaal tien mensen aangehou den. Tegen vyf van hen werd pro ces-verbaal opgemaakt. Eén jonge man zal terecht moeten staan op verdenking van diefstal van elektri citeit. De andere vier zyn beschul digd van openiyke geweldpleging te gen goederen. De actie van de poli tie is het rechtstreekse gevolg van de oproep van burgemeester De Gou aan de krakers vorige week gedaan om hun actie stop te zetten. GODFRIED SCHRIJEN tevergeefs twee minuten. Toen ben ik buiten kennis geraakt. Nu herinner ik me nog wel dat we enige tyd voor het ongeluk nog met Lei hadden staan praten. Hy zei nog. als die grond de bulldozer maar houdt". Godfried Sehryen heeft zelf geen na delige gevolgen van zyn duik in de slikpoel overgehouden. Voor Lei Schroder kwam de toegeschoten hulp te laat. Na urenlang zoeken in het op sommige plaatsen 18 me ter diepe water werd het stoffeiyk overschot gisteravond uit het water gehaald. Op dat moment waren tientallen brandweerlieden bezig met het leegpompen van de slik poel. Schröder was gistermorgen bezig ge weest met de laatste werkzaamhe den voor een visstrand aan de rand van de slikpoel. Het strand zou zaterdag in gebruik worden geno men. Op het moment dat de bull dozer overhelde en kantelde en vervolgens te water raakte, is een gedeelte van de steil oplopende helling, waarschyniyk door hei langdurig trillen van de bulldozer gaan verschuiven. EINDHOVEN (GPD) De sta- vense buschauffeurs aanwezig waren, king van de 105 chauffeurs van de Besloten werd een telegram aan het taxibedrijven Vetax, Hotax en Eind- j college van B. en W. te zenden. In hovense Taxicentrale gaat on vermin derd voort. Gistermorgen hebben de taxichauffeurs met hun werkgevers vergaderd over hun eisen. Van de zyde van de werkgevers werd voor gesteld alle chauffeurs vanaf dins dag weer aan het werk te stellen, ook de vyf tig ontslagenen, mits deze een nieuw arbeidscontract tekenden. Door de stakingsleiding werd dit voorstel niet geaccepteerd. De Eindihovense taxichauffeurs ontvangen een garantieloon van f 74.60 per week tegen f 230 voor hun collega's in Rotterdam. Het besluit de staking voort te zetten werd gisteravond genomen tydens een byeenkomst waarop ook vertegenwoordigers van de Eindho- ADVERTENTTE het telegram wordt voorgesteld de tarieven met 40 procent te verhogen. Van deze 40 procent zou dan 30 pro cent ten gunste van de taxichauf feurs moeten komen. Een delegatie van de chauffeurs heeft gisteravond burgemeester ir. Witte excuses aangeboden voor een incident dat die avond tijdens de raadsvergadering plaats vond. Vanaf de publieke tribune werd door een Jongeman de vergadering verstoord, die zei namens de stakende taxi chauffeurs en Eindhovense krakers te spreken. Ook werd een rookbom de raadszaal ingesmeten, waarop de burgemeester zich genoodzaakt zag de publieke tribune te laten ont ruimen. APELDOORN (GPD) De Ne derlandse ondernemers zullen inten siever studie van toekomst- en struc tuurproblemen moeten maken wan neer de Nederlandse industrie ook in de jaren zeventig de positie wil Innemen, die zy ook internationaal verdient. Die bereidheid is er vaak wel. maar het komt teveel voor dat men hier uitgesproken lauw, zo niet afwyzend, tegenover staat. De over heid kan echter onmogeiyk altyd als reddende engel optreden". Deze kritiek op het Nederlandse bedryfsleven kwam gisteren van mi nister Nelissen (Economische Za ken), die op de ledenvergadering van de christeiyke Werkgevers Ver eniging Midden-Nederland 6prak over de industrie in de Jaren zeven tig. Nog te vaak biykt, aldus de be windsman, dat wanneer be dry ven in moeiiykheden komen, zy aan studies over toekomst- en structuurproble men weinig of niets hebben gedaan. Juist dit ontbreken van inzicht in de perspectieven op wat langere ter- myn in de eigen structuurproblemen leidt ertoe dat de ondernemer, die in moeiiykheden is gekomen, moge- ïykheden om het bedryf te redden onbenut heeft gelaten. DEN HAAG (GPD) De werk geversbonden willen op korte termy n met de leiding van de vakbeweging praten over de voortzetting van het centrale loonoverleg, dat momenteel Komt er geen oplossing, dan ©ver wordt geboycot door NKV en NW wegen de werkgevers zich verder van

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7