NAVO onvermijdelijk bij oorlog in Midden-Oosten 2^0 V PROBLEEM VAN LIBANON LIJKT VOORALSNOG ONOPLOSBAAR Lancering laatste Europa-raket van Australische basis Voomera Zambia vreest expansie Pretoria Secretaris-generaal Brosio waarschuwt: Opgeven PAGINA *l LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 MEI 1970 ADVERTENTIE (Van onze correspondent! ROME (GPD) ,.B;j een totale oorlog in het Midden-Oosten zal ook de NAVO betrokken zijn", aldus Manlio Brosio. secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags organisatie gistermorgen in Rome. Brosio verklaarde op een persconfe rentie dat het gebied van de Middel landse Zee onder de directe verant woordelijkheid van de NAVO valt. Het Midden-Oosten hoort daar van zelfsprekend niet bij, aldus de secre taris-generaal. maar. ging hij voort „de fysieke feiten zijn er nu een maal". Op een vraag op welke ma nier de NAVO bij het conflict be trokken kon worden, wilde Brosio echter geen duidelijk antwoord ge ven. Maar als er schepen van één van de 15 landen van de NAVO mochten worden aangevallen dan is het aari elk der leden hoe men, onder de ver- dragsregels van de NAVO, moet rea geren", aldus Brosio die geen com mentaar wilde geven op de aanwe zigheid van Russische piloten in Egypte of op het beleid van de nieu we Libische regering. Daarom zouden de ministère van de NAVO-landen ook volledig omtrent de toestand in het Middellandse-Zee- pebied worden ingelicht De NAVO houdt deze scherp in de gaten Uitdunning Vandaag en morgen vindt in Ro me dev jaarlijkse zitting van de mi nisterraad van de verdragsorganisa tie plaats. Het vorig jaar werd ze in Washington gehouden. Van Nederlandse zijde nemen de minis ters Luns en Den Toom, van Buiten landse Zaken en van Defensie, en de Nederlandse vertegenwoordi ger bij de NAVO in Brussel, dr. Boon, aan de conferentie deel. Tot de be langrijkste punten van gesprek zul len de pogingen behoren om een we derzijdse uitdunning van de strijd krachten te bewerkstelligen tussen de NAVO-landen en de landen van 't Warschaupact. Dit zou moeten ge beuren om de spanning tussen Oost en West te verminderen. Van Oost- europese zijde is echter al verstaan gegeven dat men voor dit uit dunningsplan niets voelt. Manlio Brosio, secretaris-generaal van de NAVO, gaf een tamelijk som bere visie op de situatie in de gebie den die de NAVO-landen omringen. Vooral de ontwikkeling in het Mid den-Oosten verloopt volgens Brosio „zonder het minste teken van voor uitgang op de werkelijke wil te on derhandelen, tot een compromis of tot vrede". Terwijl Centraal Europa „relatief kalm is" en deze kalmte is vol gens Brosio het resultaat van de ge zamenlijke acties van de alliantie ten bate van de vrede wordt de versterking van de militaire macht in de landen van het Warschaupact nauwlettend gevolgd. Met name het vriendschapsverdrag tussen de Sow- jet-Unie en Tsjecho-Slowakije. als be krachtiging van de Breznjew-doctri- ne, noemt Brosio geen bemoedigend perspectief. Volgens de Breznjew- doctrine heeft de Sowjet-Unie het recht in te grijpen in de binnen landse aangelegenheden van de lan den van het Pact van Warschau. Bro sio verzekerde dat de Westelijke al liantie „tot de uiterste grenzen van zijn goede wil" zal gaan om een dergelijke ontspanning te bewerkstel ligen. Griekenland Brosio verklaarde dat de kwes tie Griekenland niet op de agenda zal staan. Wel is bekend dat de Scandinavische landen zullen pro beren een wapenembargo aan Grie kenland op te leggen. Ook van Ne derlandse en Belgische zijde zou dit plan worden gesteund. De Britten en de Amerikanen vrezen echter dat dit tot een' uittreden van Griekenland zou voeren en deze adelating kan de kracht moeilijk doorstaan. Vooral de Britten wijzen erop dat de NAVO 'n zuivere verdedigingsorganisatie is. waarbinen men zich verder niet met eikaars binnenlandse aan gelegenheden bemoeit Bepaalde zin sneden in het verdrag duiden er ech ter op dat de organisatie niet alleen territoir, maar ook democratische I principes dient te verdedigen. Morgen, op de tweede en laatste i dag van de NAVO-conferentie, zul- len in Rome en in Milaan protest demonstraties tegen de NAVO wor- den gehouden. In Rome zal op de I laatste avond van de conferentie een i protestbetoging worden gehouden j waaraan onder meer de kort geleden uit Griekse gevangenschap ontslagen componist Mikis Theodorakis zal I I meedoen. Sliter benzinejerrycan met internationaal keurmerk jrft van^97voor%^fi# (ste 2k in uw zak; iJBl iraxi-autospons met gratis muggenspons (waarde 85ct) tarnen slechts Voor de tweede maal in veer tien dagen is Roemenië gisteren door zware overstromingen ge troffen. De onophoudelijke reger val van de afgelopen 72 uur is de oorzaak van. Honderden g zinnen moesten hun woningenhet stadje Dej in Transsylvanië verlaten. Volgens het Roemeense waar de rivier de Somes al negen versbureau Agerpress staan nu eer dan 700.000 ha bouwland der water. Op de foto het centrum van meter boven slant. H:t d lopen dagen c normale peil c' afge- sl Roemenië autovakantieboek: 64paginas, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg inde auto slechts! wordt op 180 geschat. LOESAKA (Reuter) --De Zam- biaanse president Kenneth Kaoenda heeft Prankryk en West-Duitsland dringend verzocht hun steun aan de bouw van de Cabora-Bassa-dam in Portugees Mozambique in te trekken omdat het gehele project voor Zuid- Afrika een goed excuus zou zijn z'n militaire invloed naar het noorden uit te breiden. In een interview met het pers bureau van Zambia ter gelegenheid van de viering van -de Afrikaanse vrijheidsdag zei Kaoenda: „Van men sen die er bij betrokken zijn weet ik echter dat er ook een belangrijke politieke kant aan zit in die zin dat als Zuid-Afrika er veel geld in heeft geïnvesteerd de regering Vorster zich verplicht zal voelen troepen te stu ren om de dam te bewaken Wat Zuid Afrika doet is niets anders dan op een slimme manier zyn militaire i macht naar het noorden uitbreiden en aldus een gerede aanleiding vin den zich te gaan bemoeien met de zaken van Angola en Mozambique" De Cabora-Bassa-Dam maakt deel uit van een vele miljoenen belopend waterkracht- en irrigatieproject in de rivier de Zambesi om Zuid-A FRIKA van de nodige energie te gaan voor zien. Ook Rhodesië en andere lan den in zuidelijk Afrika zullen er ge- bruik van kunnen maken. President Kaoenda maakte ook bekend dat hij over inlichtingen beschikt als zou Zuid-Afrika van plan zijn veel geld te sloppen in neg twee van derge- lyke pro.iekten in Angola en Mozam- j bique. Hij deed dan ook een beroep i op allerlei landen die nog van plan 1 zijn investeringen te doen in de i bouw van de Cabora-Bassa-dam en zei: „Het is een kwestie van een' nauwkeurige en afgewogen beslissing gaan die landen steun verlenen aan de" apartheidspolitiek die dan ver der naar het noorden wordt uitge breid of laten ze hun gezond ver- stand werken en investeren ze hun geld ergens anders? Esso) Esso serwce gaat steeds verdr (Van onze correspondent) BEIROET (GPD) Het is niet zo waarschijnlijk ,dat de escalatie van de gevechten langs de Libanecs-Is- j raëlische grens kan worden gestopt, voordat een nieuwe grote kracht proef tussen Israël en de Arabieren heeft plaatsgevonden of dat een vre- desovereenkomst tot stand komt. Na de laatste repressaille-acties is dui- delijk dat Israël het niet apprecieert, 1 dat in het huidige Libanese grens- gebied een exclusieve zone voor de commando's ontstaat, hoewel Israël dit met haar acties juist wel helpt bewerkstelligen. De stroom vluchte lingen uit het zuiden naar de steden groeit nog steeds cn enkele bronnen spreken reeds van ruim 25.000 vluch telingen. Libanon op haar beurt is niet in staat of bereid de commando's in hun bewegingsvrijheid te beperken. Zij acht het gevaar te groot, dat Pa lestijnse guerrilla-organisaties in het labiele evenwicht tussen de beide bevolkingsgroepen gaan intrigeren, waardoor het gevaar van het ont staan van een burgeroorlog zeer reëel wordt. Temeer, omdat er geap pelleerd wordt aan de grote schei ding tussen rijk en arm, waardoor er sterke extreme stromingen zijn ontstaan, die voor de huidige re geerders een gevaar betekenen, ook zonder de commando's Het zi)n de intern-politieke tegen stellingen die het probleem van Zuid- Libanon onoplosbaar maken .Israël kan militair gezien gemakkelijk tot de bezetting van het zuiden over gaan. Politiek echter lijkt het in dit stadium van de strijd onverkoopbaar. Het is daarom zeer wel mogelijk dat door de acties van de Palestijnse guerrillastrijders van Israëlische zij de de spanning rond het zuiden van Libanon zo zeer wordt opge voerd, dat een complete oorlogstoe stand ontstaat, waarin bezetting de enige redelijk lijkende oplos- sing schijnt. Generaal Allon, de Israëlische vi- ce-premier. zou volgens het Engelse dagblad „The Guardian" recentelijk hebben gezegd, dat Israël het be treurde in 1948 niet tot de Litani, de rivier die het zuiden van het centrum scheidt, te zijn doorgestoten. Ook in kringen direct achter enkele leidende politici van Libanon bestaat het plan om het zuiden van Libanon maar op te geven. Niet alleen om dat dat gebied sterk is achtergeble ven, maar ook omdat er voor het merendeel moslims wonen, die als bevolkinsgroep het de christenen zeer moeilijk maakt hun positie te hand haven. De ontwikkeling van de huidige spanningen tussen Israël en Libanon lijkt het mogelijk te maken dat de Israëlische wens naar veiliger gren zen en de Libanese hoop op het hand haven van de huidige machtsstruc tuur met elkaar parallel gaan lopen. De guerrilla-activiteiten zouden daarvoor dan als directe oorzaak kunnen worden genoemd. Het gevecht van gisteren tussen de legers van Libanon en Israël heeft inmiddels een merkwaardig effect. Hoewel duidelijk is geworden dat er van slechts een klein treffen sprake is geweest, is door de vele aandacht in Libanon zelf aan het optreden van het leger het belangrijkste ar gument dat heeft geleid tot het uit roepen van de algemene staking door de leider van de Shi'a-moslim- sekte, Moussa Sadr, voor de publie ke opinie weerlegd. De regering en het leger zouden volgens dat argu ment tot nog toe nagenoeg niets heb ben gedaan om de bewoners vam het zuiden te beschermen. (Van onze redacteur ruimtevaart) LEIDEN Misschien wordt „Europa" begin juni de vijfde ruimte-macht. Onder Europa moet dan verstaan worden de Eldo, ofwel de organisatie van een aantal Europese landen, die een eigen ruimteraket heeft ontwikkeld. Men is al zes jaar aan het experimenteren met de onderdelen en de gehele combina tie van deze drietraps „Europa-I", maar tot dusver is geen en kele lancering van de gehele raket geslaagd. Wanneer deze komende laatste proef van de lanceerbasis Woome ra in Australië slaagt, wordt een 260 kg wegende kunstmaan in een baan om de aarde gébracht, waarmee de Eldo na Rusland, Amerika, Frankrijk en China de vijfde ruimtemacht zou worden. Latere lan ceringen van de iets verder ontwikkelde Europa-II-raket zullen plaats vinden van de nieuwe equatoriale basis in Frans Guyana. De eerste fase van de experimen ten betrof proeflancerimgen van de eerste trap. de Engelse Blue Streak raket die oorspronkelijk voor mili taire doeleinden was ontworpen. Deze proeflanceringen in juni en oktober 1964 en in maart 1965 slaagden vol ledig. Ook de tweede testfase begon hoopgevend. In mei en november 1966 werd een combinatie van de eerste trap met dummy's voor de tweede en derde trap en de testsatelliet met. volledig succes gelanceerd, waarbij ondermeer het scheidingssysteem van eerste en tweede trap werd be proefd. Daarna begonnen de moeilijkheden, die de organisatoren en de deelne mende landen wel eens tot de wanho pige vraag brachten of het maar niet beter zou zijn, het hele project te laten vallen en voor het Europese ruimte-onderzoek blijvend een beroep te doen op Amerika of de lichtere Franse lanceerraketten. Op 4 au gustus 1967 weigerde de ontsteking Een model van een lanceer- platform op die nieuwe Franse lanceerbasis Kourou in Guyana, die thans in opbouw is en die voor volgende lanceringen van de Europa-raket zal worden ge bruikt. Op het platform staat een model van de drietrapsraket waarvan men nu eindelijk met succes een exemplaar hoopt te lanceren, de laatste van de Aus tralische basis Woomera. ivan de tweede rakettrap na een ge- slaagde scheiding van de eerste trap. Op 5 december 1967 deed zich bij de volgende lancering hetzelfde euvel voor. Op 30 november 1968 ont- 1 brandden alle trappen goed, maar i de motoren van de derde trap lieten het voortijdig afweten. Op 3 juli 1969 deed zich iets soortgelijks voor Kort nadat de derde trap ontbrandde ver- loor men ieder radiocontact met de raket. Uitvoerige onderzoekingen hebben uitgemaakt, dat waarschijn lijk het zelfvernietigingssysteem van de derde trap (ingebouwd voor als er iets mis gaat en gevaar dreigt aat de raket in bewoond gebied terecht komt) ten onrechte in werking is getreden. Men heeft thans verbeteringen in oit systeem aangebracht waardoor het euvel niet meer kan optreden. Aangezien het echter niet voor hon derd procent zeker is, dat een fout in dit systeem oorzaak van de narig heid is geweest, wacht men gespan nen het komende experiment af. De eerste trap van de Europa-1 ontwikkelt een stuwkracht van 137.000 kg., de twede 27.000 kg. en de derde 2380 kg. De eerste trap moet de ra ket op 67 km. hoogte brengen, de tweede op 214 km en de derde brengt de 260 kg. wegende kunst maan in een baan waarvan de hoog te bovne de aarde varieert van 400 tot 2000 km. De testkunstmaan omvat een in- Btrumentencompartiment van 214 kg. en een radioapparatuur van 46 kg. Het instrumentarium bestaat vrijwel geheel uit meetinstrumenten, die de vluchtgegevens meten. Het is niet de bedoeling, dat in de ruimte we tenschappelijke metingen worden verricht. Wel wordt een geleidesy- steem getest, dat in komende kunst manen wordt ingebouwd. In Eldo werken samen Nederland. Engeland. België. Frankrijk. de Bondsrepubliek, Italië, Noorwegen, Ierland, Oostenrijk en Australië, terwijl Denemarken en Zwitserland niet als leden maar als waarnemers aan de organisatie deelnemen. Enge land heeft te kennen gegeven, na het huidige raket-programma geen financiële bijdragen meer te zullen leveren. Officieel worden financiële motieven als reden voor dit besluit opgegeven, maar op de achtergrond spelen politieke motieven mee be nevens twijfel aan de noodzaak voor Europa om een duur eigen raket systeem op te bouwen terwijl Ame rika lanceerraketten beschikbaar kan stellen. Overigens is het de vraag of Ame rika dit tegen aanvaardbare prijzen zal blyven doen, wanneer de raket ten gebruikt zouden worden voor ruimtevoertuigen met winstgevende exploitatiemogelijkheden zoals kunst manen voor communicatie, die een concurrentie voor eigen projecten van deze aard zouden kunnen bete kenen. Juist nu dergelijke exploi- teerbare projecten mogelijk worden, te boven de aarde varieert van 400 bijzonder belang, over eigen lanceer - mogelijkheden te beschikken en niet van Amerika afhankelijk te zijn. Het Amerikaanse standpunt in deze pro blematiek, namelijk dat Europese landen zwaar zouden moeten beta len voor de lancering van exploitabele kunstmanen, is ten volle begrijpelijk. De Amerikaanse lanceercapaciteit is dank zij zeer hoge bijdragen van de Amerikaanse belastingbetaler ont wikkeld. Het zou niet juist zijn Euro pese ondernemingen daarvan tegen slechts een geringe vergoeding te la ten profiteren wanneer het niet om zuiver wetenschappelijke doeleinden gaat maar om winstgevende objecten, die soortgelijke Amerikaanse onder nemingen beconcurreren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6