Lustrum is in zicht nwoner van Valkenburg wegpiraat in Katwijk 58 ct Zeskamp voor bedrijven DS 70 voor alle takken van sport Voetganger vogelvrij op Churchilllaan -E Wajang in-'t-kuipje. [k treur wel om afbraak Waarom geen hulp bij ramp in Roemenie Curatoren trokken t-shirt aan Eind september in Groenoordhal Grofsmederij blijft goed gaan 597 ste Staatsloterij I oor de Leidse kantonrechter Gymnasium A en B Dam opwerpen tegen chaos II oningnood en aannemers 15 JAAR JONG o DINSDAG 26 MEI 1970 MmSCH DAGBLAD PAGINA 8 ADVERTEN TIE LEIDEN De lustrum-promo- ijjon-train is gisteren officieel ge- tart met de aanbieding van de jstrumtrui aan vier curatoren de Leidse universiteit. De rein. die bestond uit drie met lakplaatjes versierde auto's, reed öor de stad en arriveerde na vele niwegen bij Stationsplein 46. In de ouratorenkamer bood de jorzitter van de Universitaire Lus- tyum Commisie (ULuCO), prof. dr H. M. Posthumus Meyes de lus- umtrui aan, een wit t-shirt ver- erd met het oranje symbool van de r strumfeesten '70. De voorzitter verzocht de aanwe- ge curatoren, prof. dr. P. Munten- n, prof. dr. J. J. Goslings, prof. P. Th. Oosterhoff en prof. dr. C. j etwman hun jasjes uit te trekken, enals de aanwezige lustrumcom- j ssieleden en overhandigde hen de a uien. Prof. Posthumus Meyes verzocht de ren dit shirt aan te houden tot t einde van de lustrumfeesten en 1 f enige wasvoorsohriften i.vm. het w. kennismaking Wajang blijft ook r gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd ■meerbaar, ook so uit de koeüaat. Even een reactie op .niemand zal er om treuren", dat het oude kloos ter op de Oude Vest wordt afgebro ken („Binnenstad onder de loep") Ik geloof, dat ik namens velen sohrijf en spreek. Mjjn jeugd ging aan m*n geest voorbij, want vóór he' Agnes lyceum waren er ook twee scholen, in de v. d. Werffstraat de St. Jozefschool en op de Oude Vest de Theresiaschool. In mijn tijd was hoofd juffrouw Beenakker, die dat nu nog moet meemaken. Ook zuster Alfreda, de handwerkzuster, en juffrouw Kam penhout en juffrouw Van Valderen. die zo mooi kon tekenen. Toen ik deze week voorbij fietste bekroop me IDEN Eind september staat 1 Iden een drie dagen durend skamp-toernooi te wachten. Als t tenminste gaat, zoals waar- men d Groenoordhal-directeur ey Ouwens het zich voorstelt, i wil op 21, 22 en 23 september i zeskamp-competitie organi- en voor het personeel van alle drijven in Leiden en omgeving, Iversiteit en gemeente niet uit- jonderd. Tot dusverre heeft hij vijftien grote industrieën met plan benaderd. Naar zijn gen toont men zich overal en- msiast voor het idee. voor deze Leidse Bedryfs- gaat Tom van Maaren „brein" achter de gelijknamige een aamtal proeven Personeelsverenigingen die wilen doen, krijgen een maand het toernooi begint, de opga- in handen. is geen limiet vastgesteld voor I aantal deelnemende bedrijven, de animo erg groot zijn, dan er ook nog wedstrijden wor- gespeeld op 19 en20 september, overwinnaars uit de voorronden aen tenslotte de avond van de september (een woensdag) te- elkaar uit in de finale. Inzet is wisselbeker, die de directie van uitlooft bü voldoen- ieelname. Dit bedrijfstoernooi zou tot een jaarlijks terugkerend kunnen uitgroeien, et als bij de „echte' Zeskamp er ook dan tribunes in de enoordhal gebouwd voor de col familie en de zo-maar-belang- die het schouwspel bij wil- wornen. Deze tribunes (die plaats aan 6 a 7.000 toeschouwers) in de lengte-richting van de gebouwd. Nu ontbreken immers monitoren aan de kant, zodat reen een goed overzicht moet hebben op het gebeuren in het mid denveld. Elk bedrijf uit Leiden en omgeving dat in staat is een ploeg van vijf dames en vijftien heren af te vaar digen, kan meedoen. De bedoeling is dat de directies van de bedrijven een inschrijfgeld betalen. De grootte hiervan hangt weer af van het deel nemersaantal. Gezien de voordelen voor de bedrijven (reclame-mogelijk heden en versterking van de team geest ander het personeel) verwacht de heer Daey Ouwens dat de direc- ties wel bereid zullen zijn dit in- I sohrijfgeld te storten. De verdere kosten kunnen worden gedekt dooi de verkoop van toegangskaarten, die bij afname in grote aantallen tegen gereduceerde prijzen verkrijgbaar zijn. De inschrijving van de ploegen kan geschieden vóór 30 juni bij de di rectie van de Groenoordhal. President-curator prof. dr. Muntendam was één van de vier professoren, die de lustrum-trui aangeboden kreeg. Hij trok deze op de foto in gezelschap van de lustrumcommissie aan. (Foto LD/Holvast) LEIDEN De vorig jaar ingezette verbetering van perspectieven bij de NV Koninklijke Nederlandse Grof smederij in Leiden hebben zich vol gens het jaarverslag in 1969 voortge zet. De produktiecapaciteit werd op gevoerd en met name de gieterij werd aanzienlijk vergroot. Van onderbezetting was in het al gemeen geen sprake. Alleen de ket- tingfabriek bleef onder haar niveau als gevolg van de overcapaciteit in de gehele wereld. Dit jaar zijn de meeste werkplaatsen behoorlijk van op drachten voorzien'. De directie ver wacht een bevredigende omzetstij ging. De gefactureerde omzet bedroeg zonder btw f 27.600.000. De export be droeg 13 pot. De zuivere winst be draagt f275.431. Voorgesteld wordt f 223.900 aan dividend uit te keren en het dividend op de gewone aan delen op 7 pet. vast te stellen. ADVERTENTIE 26 mei 1970 DERDE KLASSE Prijzen van: f 25 zijn gevallen op nummers eindigende op 0 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 52 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 76 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende Op 65 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 55 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 20 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 525 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 505 f .000 zijn gevallen op nummers eindigende op 006 f 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9751 Een prijs van: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer: f 5.000 is gevallen op het nummer, f 5.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: f 10.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 is gevallen op het nummer: f 50.000 is gevallen op het nummer: f 100.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van f500.000 is gevallen in de serie K op het nummer En de troostprijs van f5.000 op nummer van elk van de andere series. Let welop dit nummer zyn twee prijzen gevallen. 057137 075094 068694 044185 086432 089538 077852* 095796 029535 044030 044030* De heer Van Heugten meent in het Leadsch Dagblad van zaterdag achteraf commentaar te moeten le veren op de gedachtenwisseling tus sen de bestuurders van sportvereni gingen en raadsleden (zittende en eventueel toekomstige). Helaas heeft hij als D'66 kandi daatraadslid ter plaatse niets ge zegd maar alleen met stijgende ver bazing geluisterd naar de spraak verwarring die zich daar afspeelde. Nu meent hij te moeten wijzen op het lakse gemeentebestuur en een aanbeveling te moeten doen voor het PAK (D'66 P.v.d-A., PPR en PSP), een soort Haarlemmerolie, die een remedie is tegen alle ellende. Aan het eind van zijn betoog wekt hij dan nog op om op 3 Juni op zijn medicijn te stemmen. Aangezien de heer Van Heugten de sportbestuurders-raadsleden bijeen komst wel zeer sterk in de propa gandistische politiek trekt, dwingt hij mij hierop als politiek betrokkene te reageren. Als de heer Van Heugten sterk bij de sport zou zijn betrokken (wat ik betwijfel) zou hij weten dat er voor eike tak van sport een tekort is aan accomodate. En niet alleen in Lei den. Leest U het Provinciaal Rap port over Sportvoorzieningen in Zuid-Holland maar eens na. Wan neer ik echter zeg elke tak van sport dan bedoel ik voetbal, tennis, korf bal. hockey, zwemmen en vuH. U zelf maar aan. DjS. *70 wenst elke tak van sport, ongeacht welke bevolkingsgroep deze sport, beoefent, aan accommodatie te helpen. En niet zoals Uw PAK-part- ners de PPR en de PSP als het de aanleg van een tennispark betreft zich afvragen waarom Juist de ten nissport zo kwistig wordt bedeeld. PPR Nieuwe Leidse Courant 10-10- '69). En de PSP gemeenteraadsfrac tie, die tegen het voorstel stemde op grond van het feit dat in deze klas se-maatschappij tennis evenals paard rijden en zeilen niet voor de lagere klassen is. Kijk mijnheer Van Heugten dat zijn uw partners die in de toekomst het sportbeleid moeten bepalen. Een sportbeleid waarvan ik gezien het bovenstaande verwacht, dat er eerst onderzocht moet worden of een «port wel als volkssport is aan te merken. Toen de voetbalsport in het ver leden in Nederland opkwam was dit ook geen volkssport, maar nu is het volkssport no. 1. Deze weg zullen alle sporten moe ten gaan en het is aan ons te zor gen dat ook iedereen de gelegenheid en de mogelijkheid krijgt de sport van zijn keuze te beoefenen. En daarom mijnheer Van Heugten mag ik mijnerzijds de Leidenaars opwek ken 3 juni te stemmen op DS. 10. A. VERSNEL. Franchimontlaan 9. Tussen een aanzienlijk aantal be richten en reportages over nare ge beurtenissen in de wereld ls daar ook bijgekomen de trieste opsomming van gevolgen tot nog toe van de na tuurramp, die een groot deel van Roemenië heeft getroffen. De reeds ontstane en nog te verwachten ma teriële schade is nauwelijks te becij feren, de menselijke ellende is niet in getallen uit te drukken. We zijn echter de laatste jaren met zoveel leed geconfronteerd, deels spontaan ontstaan door aardbevingen, over stromingen en lawines, deels als ge volg van menselijk falen op het ge- EIDEN In de zaak tegen een 23-jarige plaatwerker uit kenburg speet het de officier, mr. T. van Daalen, dat ver- gisteren voor de Leidse kantonrechter verstek liet gaan hem dus niet persoonlijk kon zeggen hoe hij over zijn weggedrag dacht. i zijn zeer scherp gesteld requisitoir gaf hij te kennen, dat zich aan een ware wegpiraterij had schuldig ge kt en hij derhalve even had overwogen een onvoorwaarde- hechtenisstraf te eisen. Slechts het blanco strafregister verdachte had hem hiervan weerhouden. Nu kwam hij tot van f 340,- subs. 2 maanden, een week voorwaardelijke itenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en een onvoorwaar- ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 nden. plaatwerker dank- ze gevoelige eis aan de navol- feiten. Op het kruispunt Mo- InwegTulpstraat in Katwijk hy met zijnauto midden op de stil om een praatje met een s te houden en blokkeerde al de vrije doorgang van een 1 automobilisten. Eerst nadat de van de voorste auto ver- enkele malen beleefd had ver- de weg vrij te maken gaf deze an gehoor en wel onder het van enkele krachttermen, rmede was de zaak echter nog want even later werd inde automobilist door ver- achtervolgd, tot tweemaal toe wijze „gesneden", lij verdachte eenmaal zelfs op terecht kwam en gevaar enkele aldaar spelende kinde- Zowel de automobilist als een der ooggetuigen verklaarden ter zitting o.a. dat de achtervolging en ver- dachtes stunts stof voor een film scenario konden opleveren. De verklaring, die verdachte des tijds van zyn wangedragingen kon geven kwam hier op: „Ik was kwaad, omdat hy mij onheus tegemoet trad". Nadat de kantonrechter, mr. W. de Koning, in zyn vonniswijzing ver- dachtes wangedrag eveneens op scherpe toon had gelaakt, bracht hy de totale geldboete op 300 subs 2 maanden, en de overige correcties op twee weken voorwaardeiyke hechte nisstraf, een onvoorwaardeiyke ont zegging van ry bevoegdheid voor de tyd van 6 maanden, alsmede een voorwaardelijke ontzegging met de zelfde tijdsduur en een proef tyd van 2 jaar. Eendenjager Op een zondag in augustus van het vorig jaar werden enkele recrea tie-zoekenden naby een Kagerplas- eilandje opgeschrikt door geweerscho ten en uit de lucht vallende gewon de wilde eenden. Een onderzoek wees uit, dat een 28-jarige vertegenwoor diger uit Oegstgeest met een van zyn vriend geleend dubbelloops jachtge weer doende was op wilde eenden te jagen Overigens zonder hiertoe enige vergunning te bezitten. Ter zitting gaf verdachte gisteren het feit volmondig toe. De officier eiste f 100 boete 6ubs 20 dagen zonder meer. De rechter vonniste conform. Celeend Nadat een 25-jarige boekhouder uit Leiden met een door hem bestuurde auto te bepleiten. Hy had t voertuig en hiervoor werd aangehouden, ont dekte verbalisant dat de boekhouder geen rijbewys bezat. Voor de balie staande kon verdachte niet anders dan het feit toegeven. Hy was, by- gestaan door een raadsman, voorna- melyk ter zitting gekomen om te ruggave van de in beslaggenomen auto te bepleiten. Hy had 't voertuig van zyn werkgever geleend en deze werd door de inbeslagname gedu peerd. De officier eiste f 200 subs 40 dagen. Het vonnis luidde f 150 subs 30 dagen en teruggave van de inbe- slaggenomen auto. LEIDEN Aan de Rembrandt- scholengemeenschap zyn geslaagd: Gymnasium alpha: Joke Delfos, Paul Schaling, Tineke Sommeling en Frank Hilwig. Gymnasium bèta: Els Carrière. Erik KaJshoven, Joke Kok, Ariëtta v. Oosten, Marianne Spermon, Adrie Verhoeven en Rien Pico. LEIDEN De Leidse Postduiven vereniging Columba hield vanaf Terg nier een wedvlucht. In concours 114 duiven. De uitslag luidt: 1-8-10 J. Sie ra, 2. S. v. Leeuwen, 3-9 J. Rozier, 4. P. v. Klaveren, 5. M. Noorder- vliet, 6-7 W. Siera. De Leiderdorpse postduivenvereni ging De Rynklievers hield een wed vlucht vanaf Pont St. Maxence over ca. 344 km. In concours 254 duiven. De uitslag: 1-2. P. v. Griensven, 3- 6-7 A. v. d. Dop en Zn, 4. J. v. d Wal. 5. J. Verstraaten, 8-10 N. v. d. Linden, 9. M. Jongeleen. bied van erkenning van het recht om na ar eigen cultuurpatroon en volgens eigen erkende politieke op vattingen als volken naast elkaar in vrede te leven, dat ve welhaast im- muum moesten worden voor dit soort berichten. Toch blykt steeds weer de be reidheid tot spontane hulpverlening en wordt er snel en royaal gerea geerd op een appél van nationale of internationale hulporganisaties als bv. het Rode Kruis. Ik heb by alle berichtgevingen en informatie over Roemenië tot mijn teleurstelling moe ten ervaren, dat tot heden neg geen enkel beroep op de Nederlandse be volking is gedaan door hulporgani saties. zoals by natuurrampen van buitengewone omvang te doen ge bruikelijk is. Als we ooit de kans krygen om door politieke tegenstellingen heentrappend een eenvoudige daad van menslievendheid en medeleven met de slachtoffers te stel len is het naar myn mening bitter noodzakeiyk om die nu te benutten. Hier kan worden bewezen dat over enige nationale en principiële be ginselen heen naastenliefde wordt bedreven en dat de goede eigen schappen in een volk kunnen over heersen mits de werkelyke wil aan wezig is om vrede tussen volken te bereiken. Naar myn gevoel ook een taak voor de gezameniyke kerken om te handelen zoals de christelyke leer dat wil met dezelfde inzet als waar- by het ging om de leniging van hon gersnood in India en Biafra. De publicatie van een gironummer zie ik met belangstelling tegemoet, evenals mogelijke adviezen om tot een begin van aktie te komen. J. J. van Zonneveld Bachstraat .260 Leiden. de angst dat zoveel solide gebouwen afgebroken worden. Er was vroeger een prachtige tuin tussen de twee scholen. Daar was processie met H. Hartfeest. Dat zal ik als vrouw van middelbare leeftyd en velen met my niet zo gauw vergeten. Dat niemand er om treurt, dat gaat er bij my niet in. Mevr. SLOOS—O VERDIJK Iedere Leidenaar heeft zich in principe op de hoogte kunnen stel len van wat „Leiden-Kabouterstad** voor ideeën heeft en wat hun doel stellingen zyn. Voor wie het nog met wist. opnieuw werd in de by- eenkomst duidelyk welk een gevaar er schuilt in deze zgn, ludieke ele menten: een volkomen stukdraaien van een toch al verdeelde gemeen teraad, met als gevolg dat de positie t.o.v. het college van B. en W. nog verder verzwakt wordt. Het lijkt waarschijnlijk dat alle Kabouters met hun elfjes op 3 juni massaal naar de stembus trekken en opperelf Ank Heemskerk voor vier Jaar laten meedraaien. Wie haar en haar secundant De Haas ooit heeft horen spreken, weet dat van deze paddestoelwippers bepaald geen po litieke invloed op het gemeentebe stuur verwacht kan worden. Immers tijdens de gemeenteraadszitting is er niemand die hun vertelt welk lesje rij nu weer af moeten draaien. De huidige raad gaat niet vrijuit: met zijn afwachtende houding heeft zy deze .nieuwe partij" volledig on derschat en krijgt daar de rekening van thuis. Het enige middel om een dam op te werpen tegen deze chaos- vloed. is dat iedere Leidenaar, die mag stemmen, ook gaat stemmen en rich niet laat verstemmen. Wij gunnen de kabouters best de presentiegelden om hun studiebeur zen aan te vullen, maar dan zouden wij daar graag iets positiefs tegen over gesteld zien. De toekomst zal uitwijzen óf het ludiek blijft óf bit tere ernst wordt. KVP-jongerenbestuur Leiden. By het lezen van het verslag over de woningnoodavond van vrydag kwam de gedachte in my op dat er eigenlijk een belangrijke groep men sen niet uitgenodigd was. n.l. de aan nemers. Natuurlijk zijn de Leidse aannemers niet slechter of beter dan andere aannemers in Nederland maar het zou toch wel belangrijk geweest zyn, denk ik, eens te horen in hoeverre de aannemers begaan zijn met de woningnood, behalve dan dat zij aan de woningnood een zeer behoorlijk belegde boterham verdienen. Er is n.l. vrijdagavond ook nog iets gezegd over de efficiency bij het bouwbedrijf en over het ..interes sant" zijn van bepaalde te bouwen woningen. Misschien ben ik niet de enige in woner van Leiden die daar wel eens iets meer over zou willen weten. R. J. M. DuindamRaaphorst ADVERTENTIE De VVD komt bij U in de buurt. Boerhaaverestaurant Boerhaavelaan. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag lag 't ie op 't Haagweg dek gesmakt. By die handige over steekplaats waar auto's niet meer hoeven te wachten tot fietsers over gestoken zyn. Waar automobilisten maar 50 mogen, maar 80 tot 100 km per uur rijden. Waar Haagw eg bewo ners nog vele malen opgeschrikt zul len worden als niet terstond maat regelen genomen worden om deze oversteekplaats, vooral by avond, duidelyker aan te geven. Een knipperinstallatie kost toch veel minder dan een jong mensen leven. PLAN JE, Haagweg. Enkele weken geleden werd met voortvarendheid begonnen met het afsluiten van de Verdistraat, zyde ChurChilMaan. Enkele dagen daar vóór werden reeds de verkeersborden rechts- resp. linksafslaan verboden. Immers ingevolge een raadsbesluit zou deze inrit alleen voor voetgan gers en wielrijders gebruikt mogen worden. Teneinde dit mogelyk te ma ken volgde een reconstructie van het straatprofiel en zouden verkeers lichten geplaatst worden. Inderdaad werd met de reconstructie wel be gonnen, maarde afwerking laat te wensen over. Allereerst ontbreken by de lichtmas ten de afsluitende tegels, een prach tig begin voor het weer opbreken van het reeds aangelegde deel. In de groenstroken ontbreken nog ge deelten trottoirbanden. De ontstane gleuven voor het plaatsen van de trottoirbanden zyn nog steeds niet opgevuld met bitumen- Dit zyn echter haarkloveryen ver geleken met het volgende. De be staande zebra ligt nog steeds maag- deiyk wit geschilderd op de weg. De toegangen tot deze zebra zyn opge broken en liggen als zandbakken in de groene stroken. Voetgangers dus ook kinderen moeten nu ca. 15 me ter naast de oude oversteek trachten de Churchilllaan over te steken met alle gevaren van dien. Immers de automobilist kykt (hopeiyk) naar de sebra en zaet plotseling li meter voor deze zebra voetgangers over steken. Verkeerslichten zdjn in het geheel nog niet te zien. De voet ganger is op deze laan vogelvrij ver klaard. Is het nu noodzakeiyk dat een aannemer op zulk een stuntelige wy- ze zyn werk verricht? Is er van ge meentewerken niemand die toezicht houdt op deze werken? Kan er nu niet meer gecoördineerd gewerkt worden? Leiden heeft te weinig geld om zyn werk goed te verrichten. Met deze kostbare wijze van werken gaat er nog meer geld verloren. Duizenden burgers van Zuidwest gebruiken da gelijks deze oversteek en vragen be scherming aan de overheid. Laat de overheid er nu voor zorgen dat deze oversteek binnen de kortst mogeiyke termyn gereed komt. A. v. d. Berg Bachstraat 330 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3