Latwijkse haringvloot oerst naar Ierse kust Pensioenprobleem vergt jaren Jeugd enthousiast over optreden Scapino-ballet y Moskou probeert Roemenen in gareel te krijgen Aanrander herkend op tribune bij zeskamp „Zwart burgerpoldej recreatie-terrein RSTE „GROENE" VRIJDAG AAN WAL Soedan naast Programma VVD-W armond alle Imnken *-.» etiSfc ite jaarverslag N-Nillmij iptimistisch emschikken Met raads verkiezing in zicht H. Schoenmaker groeps commandant in Valse aangifte V andalisme in Benthuizen Geslaagd Ti ien jaar meer Bennebroek Aanhoudingen Ambtswoning voldoet niet aan de eisen BODEGRAVEN HERDENKT BRAND IN 1870 Minister Roolvink moet slagen om de arm houden )AO 26 MEI 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 13 fonisch via Scheveningen van onze speciale ver- la ggever Cees Combee) RDZEE KW 170 (GPD) ite en bange vraag die de ners aan de haringjacht houdt is: Zit er wel vol- haring van goede kwali- de visgronden? De beant- og van die vraag heeft de schippers van de haring vat Katwijk doen besluiten (%S te zetten naar de zuid van Ierland. rvaring leert dat daar vaak oede en vette haring wordt o. Vandaar ook dat schipper Plug na overleg met zijn be- heeft besloten naar de Ier- 01 kust op te stomen. Een be- aar iedereen het mee eens "W aardingse vloot is voorlopig Noordzee blijven opere- ar tot nu toe is elk succes ren. KW 170 voeren wij vannacht Kanaal. Er wordt hier aan Jkrekend dat de haring- 5 morgenochtend kunnen wor- ïikt. Als alles meezit zouden groene gezouten Hollandse dan vrijdag nog aan wal rorden gebracht, geval werkt het weer goed zee is uitgesproken kalm. iohema zeker te verwerke- i; De KW 170, op weg naar de Hollandse nieuwe. IAAG 1 ANP) Sedert de sen de Eerste Nederlandsche fillmij is op velerlei gebied integratie intensief gewerkt, vandaag verschenen eerste leerde jaarverslag. Onder nd een gelijktrekking van grijkste bepalingen der pen- lingen plaats, waarvoor f 6,3 de reserve is ontleend, et verslag wordt voorts het ontleend: de geconsolideer over 1969 bedraagt f 38.3 a vergelijking met 1968 is elijk. Bij een analoge bere- yze zou het jaarresultaat s na aftrek van tantièmes) hebben bedragen f 34.3 min. costen ad f 2.3 min zijn bui- ïouwing gebleven. Deze zijn van de reserve gebracht, ït gehele concern blijft de Iging de aandacht vragen, nstsaldo van de in het con- irkzame levensverzekering- ippijen bedraagt f 34.7 min. erstkomende jaren zal aan Iers een groter aandeel in dan tot dusverre ten goede steld wordt een dividend van pet per aandeel van 20 op is reeds een interimdivi- aalbaar gesteld van f 2 of er aandeel. By de voorge- instverdeling wordt f 16,6 de reserve toegevoegd. Deze saldo tot f 193,3 min. rfrslag merkt op dat de tot ern behorende levensverze- aatschappijen in 1969 een lige ontwikkeling hebben Deze heeft zich gedemon- i een bijzondere stijging van iktie en in een toeneming tast. N In clubgebouw Ons erd gisteravond de laatste schikken voor beginners ge ler leiding van de heer Zuy- Mater Sprenger organiseer - ursus in samenwerking met Bond van amateurtuinders, ry, bestaande uit de heren r, Albersberg en De Jae- rdeelde werkstukje. Vcorzit- Uelmans van MS reikte de 1. mej. v. d. Horst, 2 mej. ,3. mevr. Beekman, 4 mevr. 5. mevr. Van Leeuwen. gerlijke Stand ÏORP Geboren: Miran- fi de Jong en A. van Leeu- J.. z. v. C. F. Bosman en Egmond, Natasja M., d. v. ingers en M. J. E. Hooger- cus L. J., z. v. J. G. P. van en G. M. Juffermans, Peter J. Minnee en J. F. v. d. C. K. Ravensbergen, 22 Busaan 22 Jr. Rijnsburg, C n. 25 jr en C. J. Stouten. 22 Kantebeen. 47 |r. en G. M. 18 Jr A. J. Pels. 23 Jr lage en U. F C. van Ewijk. l Gessel, en27jr. en M. J 23 Jr. NEW YORK iAFP) De Russische partijleider Brezjnew heeft vol gens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" zijn Roemeense col lega Ceausescu bij diens jongste bezoek aan Moskou een „ultima tum" gesteld. ,.U kunt onmogelijk bescherming genieten van het Warschau-pact zonder met ons samen te werken", zou Brezjnew hebben gezegd. De Russische leider zou Ceausescue naar Moskou hebben ontboden na diens weigering mee te werken aan de instelling van een internationa le investeringsbank van de Come con (de Oosteuropese gemeen schappelijke markt)Volgens News week". dat „diplomatieke bron nen" citeert, eiste Brezjnew niet alleen volledige medewerking aan de Comecon-plannen maar ook. dat Roemenië zijn verzet opgeeft tegen gezamenlyke Warschaupact-ma - noeuvres op zijn gebied. LEIDEN Met de verkiezingsdag voor een nieuwe gemeenteraad nu duidelijk in zicht volgende week woensdag is het zover doen de politieke partyen een gooi naar de gunst van de kiezer. De PPR-lijstaanvoerder Schepel gaat morgen met enige andere kan didaten van zyn partij de waren markt op om foldertjes uit te de len aan de marktbezoekers. Er staat een PPR-auto waar men nadere in lichtingen kan krijgen D'66 organiseert overmorgen twee „openhuiskoffiebijeenkomsten" ten huize van mevrouw Gerth van Wijk- Kruyt, Apollolaan 646. en mevrouw Du Gard ij n-Bikker, Colenbranderstr. 1 Speciaal bedoeld voor huisvrouwen die op deze adressen van 10 tot 12 uur 's morgens terecht kunnen voor een politiek babbeltje bij de koffie. De KVP en de prot. chr. partijen ARP en CHU houden maandagavond hun propaganda-bij eenkomst, en wel in het St. Anto- nius Clubhuis Voor de wethouders Menken en Harmsen en het ge meenteraadslid Kret is het kennelijk geen bezwaar, dat er maandag ook een vergadering van de ge meenteraad is. Zij zijn als sprekers aangekondigd. Het a-capella-koor van A. van Kapel zal ter afwisse-- ling spirituals en Israëlische liede ren zingen. Zaterdag is er een feestelijk PAK dag in de Burcht. PvdA, PPR, PSP en D'66 vieren er de verbroedering in het Leids Progressief Akkoord. P.v.d.A. en D'66 leveren landelijke politici in de persoon van partyvoor zitter Vondeling en kamerlid De Goe de. voor PPR en PSP zullen de plaat selijke lijsttrekkers Schepel en Amptmeijer spreken. Het Leidse PAK hoopt vanavond op een bijeenkomst in de Burcht in formatie te krijgen over sociale noden van uitgenodigde artsen, maatschappelijk werkers e.a. Van avond verder het reeds aangekondig de debuut Kret-Amptmeijer en een informatieve bijeenkomst van de Kabouters. 1 ALPHEN AAN DEN RIJN - Een j Alphense supportster heeft zaterdag I avond in de Leidse Groenoordhal I naast het plezier van de Alphense overwinning ook nog eens het ge noegen beleefd, de dader te kunnen aanwijzen, die haar in De Hoorn in Alphen aan den Rijn van de fiets trok en haar vervolgens op ongeoor loofde wijze heeft betast. De jonge man (17) was een der Alphense sup porters en zatluid blazende op een toeter, ook in de hal. Ongemerkt verliet de Alphense haar plaats om de politie te waarschuwen, die zon der opzien de jongeman uit het pu bliek haalde en hem vervolgens aan de Alphense politie overleverde. In Alphen bekende de jongeman al spoedig zich de afgelopen maan den negen maal schuldig te hebben gemaakt aan het aanranden van meisjes en vrouwen. In zes van dezp gevallen was bij de politie aangifte gedaan. O ALPHEN AAN DEN RIJN Een automobilist uit Nieuwkoop kwam de afgelopen nacht bij de politie aan gifte doen. dat zijn auto dooi- een andere auto in de Julianastraat in Alphen zou zijn aangereden. Uit een nader onderzoek bleek de politie, dat er een hoeveelheid kalk en grijs tussen de gril en bumper van de inderdaad zwaar beschadigde auto zat. Toen hem daarop werd ge wezen bekende hij spoedig op de Zuideindseweg een betonnen berm paaltje te hebben geraakt en vervol gens tegen een lantaarnpaal te zyn opgereden. De man wilde door aan gifte voorkomen, dat hij zyn eigen schade voor een deel zou moeten be talen. Niet alleen, dat dit nu mis lukte. maar bovendien kreeg hij een verbaal wegens valse aangifte. CAIRO —De regering van Soe dan heeft alle buitenlandse banken in het land genationaliseerd. Dat heeft het Soedanese staatshoofd en premier, generaal Jaafar el Nimei- ry. bekend gemaakt. Eén van de betrokken banken is Barclays, tot dusver Brits bezit. De naam wordt gewijzigd in Staatsbank voor Buitenlandse Handel. Enige andere buitenlandse banken, de Otto man bank en de Commercial Ethio pian bank. worden omgedoopt in Om- i durman National Bank en Commer- cial Bank of Juba Laatstgenoemde i instelling zal worden belast met de financiering van de ontwikkeling van het niet-mohammedaanse zuiden van het land en met het bevorderen van i economische en handelsbetrekkingen met de naburige landen in Afrika. Premier Numeiri deed de bekend- I making tijdens een massa-bijeen- komst in Chartoum op de eerste ge- denkdag van de staatsgreep waarbij I hij aan de macht kwam. Zijn toe- spraak werd via de radio uitgezonden Numeiri maakte verder een vijfja- j renplan bekend die tien miljard dol- i lar zal kost-en. De nationale economie zou echter volgens de Soedanese lei- der aanzienlijk baat vinden bij dit i plan. i Numeiri beschuldigde de Verenigde Staten ervan een ..bondgenoot van de staat Israël by alle misdaden tegen het Arabische volk" te zyn. Soedan stelt de Verenigde Staten verant woordelijke voor het voortdurende leed van de Arabieren in de ge bieden dde door Israël zijn bezet. Soe dan stelt de Verenigde Staten even eens verantwoordelijk voor het in ge vaar brengen van de wereldvrede door hun rol in het Midden-Oosten" Verder zei de Soedanese leider dat Soedan erop staat dat de staat Israël wordt „vernietigd omdat, het een in vasie en kolonialisatie van Palestina vertegenwoordigt". Ter gelegenheid van het feit dat de revolutie in Soedan een jaar gele den uitbrak werd een grote militaire parade gehouden die ook werd bijge woond door ^president Nasser van Egypte en het Libische staatshoofd. Kolonel Moeammar Gaddafi die van daag nog in Chartoum confereerden. Tank en pantserwagens trokken door de straten en in de Sowjet-Unie gebouwde Migs-21 doorbraken de ge luidsbarrière boven de stad WARMOND De afdeling War mond van de V.V.D. heeft voor de aanstaande gemeenteraadverkiezing een programma samengesteld waar in zy zegt geen gouden bergen te be loven als die toch niet waargemaakt kunnen worden. Iedereen wil. volgens de V.V.D.natuurlijk en begrijpelijk goede en goedkope woningen, veel groenstroken, modern onderwijs, vei lige verkeerswegen, genoeg speelter reinen en sportvelden, maar daarbij dient in het oog te worden gehou den dat een gulden maar één keer uitgegeven kan worden. Wat het on derwijs betreft, moet de inspraak van leerkrachten en ouders worden gesti muleerd. De V.V.D. staat ook achter uitbreidingsplannen ten aanzien van BENTHUIZEN Nog altyd zijn er mensen die een goede sportaccom modatie. niet waarderen „Ons Erf", het sportcomplex dat zaterdag ge opend wordt, heeft nu al te lijden gehad van vandalen en dieven. De doelnetten, die waren opgehangen moesten het deze keer ontgelden. Een net is spoorloos verdwenen en het ander is met messen bewerkt. sport en spel. Uitbreidingsplannen en woningbouw vragen grote aandacht de V.V.D. ziet meer in de bebouwing van deze kant van de Leede dan van de Zwanburgerpolder. Wil men werkelijk dat de landstadbewoner zich kunnen herstellen van het druk ke dagelijkse leven dan moet de Zwanburgerpolder. nadat de zandwin ning is voltooid, zuiver als recrea tie-terrein worden opengesteld. Bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan de millieu- hygiëne en aan de verkeerssituatie. Het zou voorts van belang zijn één maal per jaar een avond te beleggen voor de nieuw ingekomenen, opdat zij zich sneller Warmonder kunnen voe len. In eventuele annexatie plannen ziet de V.V.D. geen enkel voordeel, wel echter in een nauwe samenwer king met de aangrenzende gemeen- ten. De V.V.D. heeft als kandidaten I gesteld: de heer A. L. G. Bakker.tech- nicus, werkzaam in het bestrijden I van milieuverontreiniging, mevr. H. Verbeek- Kempenaar, (jachthaven- I exploitante) A. S. Schepers, jachtha- I ven exploitant, dr. R. F. Brenkman, verbonden aan het Academisch Zie kenhuis in Leiden en J H. Menten, werkzaam in project ontwikkeling en onroerend goed. LEIDEN De heer C. Houweling. die vorige week is begiftigd met de zilveren ere-medaille in de Orde van Oranje Nassau, heeft deze onder scheiding niet gekregen voor zyn 40- jarig dienstjubileum bij dekenfabriek Van Wijk (zoals in de krant stond), maar voor zyn 50-jarige dienstver band. De heer Houweling trad op 17 mei 1920 in dienst van de fabriek, waar hij thans werkt als wolkaarder molenboener OEGSTGEEST Lijst van ge slaagde eindexamenkandidaten van de HBS-B-afdeling van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. Frim Brugman Oegstgeest, Harriet Fauchey Heemstede. Renée Glastra v. Loon Oegstgeest. Reindert Haars- ma Warmond. TDek Hagedoorn Oegstgeest. Johan Kooyman Den Haag. Connie Kuiper Oegstgeest. Aart Pieter Mol Oegstgeest, Dorus Polman Warmond, Jan Jaap v. Put ten Leiden. Thijs ten Raa Oegstgeest, Joke Rol Oegstgeest. Froukje Stien- stra Oegstgeest, Laurens Zonneveldt Voorhout. RIJNSBURG De heer H. Schoenmaker. opperwachtmeester bij de Rijkspolitie in Rijnsburg, is per 1 juni benoemd tot groepscom mandant in Bennebroek. HAZERSWOUDE De ambtswo ning aan de Burgemeester Warnaar- kade die burgemeester J. ten Heu- velhof op zeer korte termijn zal be- i trekken, voldoet niet aan de vraag, j of deze op langere termijn zal kun nen voldoen aan de thans geldende eisen. Aldus wordt meegedeeld aan I de leden van de gemeenteraad in een door locoburgemeester H. van Rijn en gemeentesecretaris J. M. Verlare on dertekende nota. Veranderingen aan de bestaande woning zouden bijzonder kostbaar zijn, zulks nog afgezien van de om standigheid, dat deze zich bijzon der slecht leent voor uitwendige ver bouwingen. De voorbereiding van een nieuwe ambtswoning in Hazerswoude-dorp dient ter hand te worden genomen, zo wordt gesteld. Wanneer de nieuwe woning te zyner tijd gereed is, kan de oude ambtswoning worden afge stoten. Omtrent de keuze van een architect dient nog nader beraad plaats te vinden. De raad wordt ge vraagd. een krediet van f 10.000, te voteren voor de voorbereiding van de bouw van een nieuwe abtswoning. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 24-jarige inwoner van Koudekerk aan den Rijn is in Alphen aan den Rijn aangehouden wegens openbare schennis met minderjarige kinderen De man bekende zich in totaal elf maal aan dergelijk handelingen te hebben schuldig gemaakt Een aantal jeugdige boefjes heeft het afgelopen weekeinde weten in te breken in het IJsclubgebouw in Al phen, waar zy hoofdzakelijk snoep en frisdranken bemachtigden. Vervol gens trok men naar de masten make rij van de firma Van der Neut by de Rijnhaven waar in een loods brand werd gesticht. Gelukkig wisten om wonenden het. vuur spoedig met brandblusmiddelen te doven. De poli tie heeft de jongens aangehouden.. BODEGRAVEN Op 31 mei 1970 zal het 100 jaar geleden zyn. dat de bekende grote brand van Bodegraven plaats vond, waarbij de bebouwing, in het centrum grotendeels werd ver woest. In verband hiermede zal door het Oudheidkundig Comité een bij eenkomst worden gehouden, waarin mede aan de hand van dia's aandacht aan deze ramp zal worden besteed. Deze bijeenkomst vindt plaats op maandag 1 juni 1970 te 8.00 uur nm. in de burgerzaal van het gemeentehuis. HHi ALPHEN AAN DEN RIJN Onder het motto „In Alphen uit" trad gisteravond het Scapinobal- let in gebouw Nabij op. Helaas en tot teleurstelling van de culturele raad-voorzitter wethouder M. Paats was de belangstelling voor deze avondvoorstelling niet groot, als men voor dit culturele evene ment wel had mogen verwachten. Gelukkig voor de organisatoren was dit tijdens de ochtend- en middagvoorstelling voor de leer lingen van de hoogste klassen van de basisscholen heel anders want toen bleek de zaal tot tweemaal toe bijna te klein om de talrijke kinderen te bergen. Het programma voor gister avond telde vier ballettten name lijk CapriccioLos Zand, Shawl tje en Straatspelletjes. Vooral het nummer Los Zand en Straatspel letjes boeiden het publiek. Ten eerste door de sterke afwisseling van klassiek en modern ballet en het laatste vanwege de charme en de gratie waarmee dit nummer werd gebracht. Het nummer Shawltje speelde zich af bij een dorpspomp in Mo- ravië. ivaarbij de bijzonder fraaie kostuums het oog streelden. Het programma dat de jeugd 's morgens en s middags te zien kreeg was speciaal op deze leef tijdsgroep afgestemd. Uit de tal rijke reacties uit de zaal bleek wel heel duidelijk dat ook zij het gebodene hebben gewaardeerd. Op de foto: een scène bij de pomp in Moravië. DEN HAAG (ANP» De oplos sing van het pensioenprobleem zal eerst na verloop van een aantal ja ren geheel gerealiseerd kunnen wor den. Minister B. Roolvink (Sociale Za ken en Volksgezondheid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in de Memorie van Antwoord op het voorstel van wet tot verhoging van verhoging behelst een optrekking van de AOW- en AWW-pensioenen. Deze de sociale uitkeringen met drie pro cent ingaande 1 Januari 1970 en de invoering van een vakantietoeslag van respectievelijk drie procent in 1970 en van zes procent voor vol gende jaren. In de Memorie van Antwoord gaat de minister ondermeer uitvoering in op de wens vanuit de Kamer naar voren gebracht ,om de optrekking van de aow-en aww-pensioenen tot het minimumloon zo spoedig mogelijk haar beslag te doen vinden. Hij vraagt zich daarbij af, of het wel van realiteitszin getuigt om te stellen, dat binnen vijf jaar de gehele operatie haar voltooiing moet hebben gevon den. De minister wijst er op, dat de ontwikkeling in de komende jaren nog tal van onzekere en onbereken bare factoren inhoudt en dat boven dien het noemen van een concreet aantal jaren, waarbinnen het einde van de weg bereikt zou moeten zijn, by de betrokkenen verwachtingen wekt, zonder dat vaststaat dat deze in vervulling kunnen gaan Minister Roolvink wil bevorderen, dat zo spoedig mogelijk wettelijke maatregelen worden voorbereid, zowel voor de oplossing van het pensioen - vraagstuk als voor de invoering van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor niet-loontrekkenden. Daarbij gaat hij er van uit, dat na de totstandkoming van deze wettelij ke maatregelen en afhankelijk van de dan voorhande zijnde situatie, na gegaan zal moeten worden wanneer en eventueel in welke fasen met de in voering van de wettelijke maatrege len kan worden begonnen. Ook deelt de minister mee, dat de voorbereiding van wettelijke maatregelen, welke gullen moetan leiden tot de oplossing van het pensioen vraagstuk, eerst met kracht kunnen worden aangevat als het advies van de SER is versche nen. Naar het oordeel van de minister kan de kwestie van de afzonderlijke pensioenvoorziening voor werknemers van de kleinen en middelbedrijven wanneer de regeling van de pensioen- problematiek vastere vormen heeft aangenomen. Hoeveel tijd na het uit brengen van het advies van het be drijfsleven over het pensioen vraag stuk met de voorbereiding van een wetsontwerp gemoeid zal zyn, valt nu moeilijk te bezien., alleen reeds op grond van het feit dat nu nog niet bekend is, langs welke weg de ver schillende vraagpunten zullen moeten worden opgelost Minister Roolvink deelt mee, voornemens te zijn op korte termijn het advies van de SER te vragen over het vraagstuk van de verbetering van de inkomenspositie van de categorie ,oud- interim - trekkers". De Stinchtig van de Ar beid heeft zeer recent hierover een overigens niet-eenstemmig ad vies uitgebracht. In de Memorie van Antwoord wordt tenslotte nog meegedeeld, dat de loongrens van de verplichte zieken fondsverzekering per 1 Januari 1971 extra zal worden verhoogd. Een ont werp van wet tot wijziging van de zie kenfondswet zal op korte termijn by de Kamer worden ingediend.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13