»E LEID' SE KUJ} Raad krijgt reorganisatie- rapport nog via commissie LEIDS AZ HEEFT DRINGEND EEN HARTBEWAKINGS- CENTRUM NODIG SiSi Sinas Leidse Markt- en Havendienst opgeheven Achterstand eist jaarlijks honderd doden ÜND VAN DE mENING... Aantijgingen Ziekentriduüm Herensingelkerk LD-beker voor beste schutter I an Aken: kwade wil in B. en W. verondersteld Harmsen goede trouie in twijfel getrokken Bureau beter 38NSDAO 20 MEI 1970 «firn LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 het raadedébat van gisteravond, ïaarin de commissie voor de reke ningen een belangrijke rol speelde, verd de pers cq het Leidsch Dag blad twee keer het kind van de rekening, een wat sterke uitdruk king misschien, maar ingegeven door de woordspeling, een laatste woord derde instan- tie zei de liberale fractieleider Portheine speciaal aan het adres ran het LD, dat hij zich het recht Toorbehoudt kritiek te hebben op ten liberaal blad. i.e. Het Vader land. In dit „terzijde" van vorige *eek is hem dat recht niet betwist. is alleen gesteld, dat hij de pu blicatie over het „geheime rapport Mooren" kwalijk nam in het Va derland. waarbij de toevoeging ^liberaal" voor de krant werd ge wikt. pers in het algemeen werd het kind van de rekening, toen wethou der Harmsen in eerste instantie in bet algemeen sprak over stukjes to de pers tegen het college, geba- feerd op de kennis van één stukje van de legpuzzel, waarbij de rest gefantaseerd of onjuiste inlich- ;n worden overgebracht, waar door ondeugdelijke informatie ont- t. De wethouder trok later in débat het generaliserende ele- nent weer in door op te merken, hij hierbij het oog had op Het u Vaderland. was een eigenlijk onderge- l chikt deeltje van het debat, waar betrokken journalisten in de feer van de vergadering even de enkbrauwen fronsten. Als de wet- louder zijn opmerkingen niet had igedamd, had ik alleen in het al- emeen willen zeggen, dat het ver- fjjt over het kennen van één stuk van de legpuzzel is terug te wij- en naar het college, dat die puz- lel dan moeten uitleggen. Maar n penals de wethouder neem ik die lening terug, omdat hij niet gene- aliserend heeft gesproken en ga J iver tot de orde van de vergade- 0 bg. deed in aanvang gespan- aan, mede door het voorspel, eden waarom waarschijnlijk de id ublieke tribune zó vol zat, inclu de meest besproken man, or- anisatie- en efficiencydeskundige d looren, ook nu manipulerend net zijn zonnebril en druk aante- eningen makend. eerder gesignaleerde geprikkelde (eer bleek vooral uit de woorden an wethouder Harmsen, werd la- geïllustreerd door fractiebe- aad van de PvdA op die woor- en onderstreept door opmer en van PSP-er Amptmeijer. eze bleek vooral over de demo- atie in de raad andere opvattin- en te hebben dan zijn toekomsti- PAK-broeder Van Aken van de 1 fdA. Wie van deze laatste vuur- eer-werk op het college-antwoord ad verwacht, kwam bedrogen uit. et gesprek Van Aken-Harmsen indigde in een sfeer van „lief l'n voor elkaar". uitdrukkingen, die dat illu- ru. Van Van Aken enkele ma- Dit verwijt ik niet het col- „j" en „Ik duid u dit niet euvel". an Harmsen: „Wij zaten niet op ezelfde golflengte" en „Ik wil niet gevaar lopen opnieuw op een ndere golflengte uit te zenden". st in dit verband een opmerking i Amptmeijer, die tussen raad college een kloof ziet, zich af- gen de gouvernementele in- elling an een deel van de raad, wat het college doet welgedaan en dat democratie z.i. spreiding macht is. kreeg desgevraagd antwoord van fVD-er Portheine op zijn vraag of se het rapport Mooren kende. Portheine zei het rapport niet s kennen. De besprekingen in de wnmissie personeelszaken en de feer de raad rond de figuur looren waren voor hem aanleiding eweest vorige week zijn opmerkin- over de publicatie en de be- *eking in de raad te maken. HANS MELKERT (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse Markt- en Havendienst als zelfstan dige dienst loopt op haar laatste benen. Met 27 tegen 9 (PvdA en PSP) stemmen besloot de raad gisteravond de dienst op te heffen en alsvolgt uit te splitsen: veemarkt naar dienst voor de Groenoordhal, havens, woonboten en warenmarkten naar de Reinigingsdienst. De per 1 juli met pensioen gaande direc teur blijft een half jaar aan als adviseur voor veemarktaan gelegenheden. Dat is in grote lijnen het besluit, waarvoor gisteravond na ruim drie een half uur vergaderen in tweede in stantie het besluit viel. Wethouder Harmsen kreeg de raad achter dit voorstel van het college na beant woording van een aantal zakelijke punten, die woordvoerders van de verschillende partijen in eerste in stantie hadden aangevoerd. Alleen PvdA en PSP stemden tegen, omdat, ze eerst wilden afwachten wat de commissie voor de rekeningen vindt van het niet door B. en W. gevolgde rapport van een organisatie- en effi ciencydeskundige. Dit rapport bleek in eerste instan tie een heet hangijzer en het college koelde dit nu meteen af door de verklaring van wethouder Harmsen. dat B. en W. voorstelden het rap port in de commissie voor de reke ningen te brengen. Een uitzondering werd gemaakt voor het geheime stuk van de organisatie- en efficiencydes kundige Mooren, dat in de kast van B. en W. biyft. Twee wethouders kwamen aan het woord. De heer Menken (personeels zaken) noemde de indruk in de pu- blikatie in Het Vaderland onjuist, dat de heer Mooren ontslagen zou zij op grond van het geheime rapport. Hij voerde als bewijs aan, dat op 22 januari de directeur van de accoun tantsdienst aan de heer Mooren liet weten, dat diens dienstverband na het proefjaar niet verlengd zou wor den. Op 12 februari is gedateerd de al „geheim" aan B. en W. gerichte no ta van de heer Mooren, waarin ook diens directe chef. de directeur van de accountantsdienst, buiten zijn me deweten is betrokken. De heer Menken ,die deze nota on heus en grievend voor de directeur van de accountantsdienst noem de, deelde mee, dat B en W. getui gen hebben gehoord en de nota wil len laten voor wat ze is. naar de me ning van het college de beste weg ook voor de heer Mooren. die komt met aantijgingen tegen integere en goed bekend staande ambtenaren. De heer Mooren is niet ontslagen, maar er is geen aanstelling gevolgd na zijn proefperiode, aldus de wet houder. die als reden hiervoor noém- de niet het geheime rapport, maar de onbevredigende wijze, waarop de heer Mooren hoeft gefunctioneerd. LEIDEN Op 23. 24 en 25 juni wordt in de rk Herensingelkerk te Leiden het jaarlijks ziekentriduüm (drie dagen durende godsdienst oefening gehouden. De deelname voor zieken uit Leiden en omgeving is kosteloos. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar by de secretaris van het eucharistisch ziekentriduüm, de heer J. van zyp, Haarlemmer straat 291, Lelden. LEIDEN N. W. Mooyenkind heeft met 612 punten de eerste prys behaald in het schietseizoen van de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Oud-Struders. Hy verwierf hiermee de wisselbeker van het Leidsch Dagblad. P. van Loon werd tweede met 607 punten wisselmedaille H. van Buel), 3. W. v. d. Tuqn (595 pun ten-me daille), 4. J. van Loon (591), 5. en 6. E. Laman en A. C. Bisschop (581). Het college heeft geen onfrisse zaken met de mantel der liefde bedekt en is niet van plan geweest fouten te verbloemen en te laten voortbe staan. Wethouder Harmsen (markten) stelde ,dat in het büzonder door de heer Van Aken de goede trouw van 't college in twijfel is getrokken. Het werpen van stokken tussen de benen van het college, wat in het collegiaal bestuur niet past. Onder de kreet „houd de dief" probeert men zo zelf aan de aandacht van het publiek te ontsnappen, aldus de wethouder, die stelde, dat van besparingen van f250.000 door het optreden van de deskundige geen sprake is en dat niet bekend is van verspilling door af braak. Wyzigingen in een gigantisch bouwwerk als de Groenoordhal noem de hy normaal. Met de verzuchting „Hoe komt de man erbü?" liet de heer Harmsen de opmerkingen van de heer Van Aken voor wat ze zyn en ging in op de zakelyke opmerkingen over het voor stel. Hierby wees hy een door raads leden gesuggereerde samengang van veemarkt en slachthuis van de hand door hiervóór pleitende argu menten in het niet gevolgde rapport af te wegen tegen door het college aangevoerde argumenten. Wat een samengaan met gemeentewerken („dan opengebroken") betreft deel de hy mee dat het college t.z.t. op de functionering van deze dienst hoopt terug te komen. Mr. Portheine (VVD) prees het college om de manier waarop het had afgerekend met de mentaliteit zyde- VAN AKEN ltngs aangelegenheden in deze zaak te betrekken. Na fractieberaad gaf PvdA-voor- man Van Aken nog eens uitdrukking aan zyn positieve Intentie, waarby hy de goede trouw niet in het geding heeft gebracht. Van de wethouder noemde hy het duivels gemakkelijk kwade wil te veronderstellen, wel licht mede veroorzaakt door het feit. dat de verkiezingen in zicht zyn. Als excuus voor zichzelf zei de heer Van Aken: „Ik heb de behandelings data van dit voorstel niet uitge zocht. De socialistische fractieleider vroeg aanhouding van het voorstel tot het verslag van de commissie voor de rekeningen er is. De heer Van Aken stelde over de aanstelling van de heer Mooren. dat de raad geen keus heeft gehad tussen de benoeming van een ambtenaar als deskundige en het aantrekken van een bureau Hij constateerde, dat in deze constellatie het laatste verstan diger was geweest Nu heeft een col lege over collega's een rapport uitge bracht. Hij zit zelf met de stukken, terwyl het college vrijuit gaat en de raad met vraagtekens laat. PSP-fractieleider Amptmeijer vroeg waarom het op deze manier moet: een lek, publlkatie in de pers. ge- HARMSEN I soebat door raadsleden en tenslotte een morrend college, dat Iets doet. Hy zei het Jammer te vinden, dat het rapport nu pas na de verkiezin gen komt, waarvan de raad doet als of hy er nooit van heeft gehoord. Hy verweet het college niet voldoen de argumentatie te hebben aange voerd in het voorstel tot opsplitsing van de dienst. Evenals andere leden van de raad betrok hij het perso nele vraagstuk ln de discussie. Wat het aantrekken van een bu reau van buitenaf betreft deelde wet houder Menken mee, dat men niet enthousiast is hierover, omdat in het I verleden is gebleken, dat desondank* veel eigen werk moet worden gele- 1 verd, terwyl het resultaat vry gering is. LEIDEN De vestiging van een hartbewakingscentrum bij het Leids Academisch Ziekenhuis op de kortst mogelijke termijn is een dringende noodzaak. In het Leids verzorgings gebied doen zich jaarlijks 800 hartinfarcten voor. Het sterfte cijfer bedraagt nu 40 procent (320 patiënten). Een hartbewa kingscentrum zou deze cijfers aanzienlijk kunnen verlagen, namelijk met 10-15 procent, dat zijn 100-120 patiënten. Boven dien vereist de medische opleiding de aanwezigheid van een dergelijk centrum. Dit is de stellige overtuiging van het bestuur van de Leidse medische faculteit en de directie van het AZ, verenigd in het College van Coördinatoren van het Universitair Medisch Centrum. I miseh Ziekenhuis heeft nog slechte twee bedden voor intensieve en lopende zorg voor hartpatiënten (intensive care) en dit aantal is beslist onvoldoende voor de reeds genoemde 800 gevallen, die zich in het Leidse verzorgingsgebied voordoen Bovendien is de outillage volko men inadequaat. Dat biykt wel uit de genoemde cyfers, die aantonen dat de dodelyke afloop van ongeveer eenderde van de huidige voorkomen kan worden bij de inrichting van zelfs een bescheiden bewakings centrum. Mede door het terugdringen van andere dodelyke aandoeningen maar ook ten gevolge van andere oorzaken nemen de hart- en vaatziekten een steeds belangryker plaats in als doodsoorzaak. Anderzyds zyn de me dische wetenschap en techniek steeds beter in staat, de gevolgen van hartaandoeningen met succes te be- stryden en verminderen. Beide facto ren rechtvaardigen de inrichting van een centrum dat aan de ene kant recht doet aan het belang van de volksgezondheid en aan de andere kant de mogelykheid schept om ver worven kennis en kunde toe te pas sen. Wil men, met de huidige stand van de wetenschap en techniek, het sterfte-percentage by hartinfarcten terugdringen, dan zyn daarvoor voor al twee dingen nodig: zeer snelle be handeling van de patiënt en de zeer intensieve en aanvankelyk ononder broken inschakeling van technisch verfynde ingewikkelde apparatuur evenals een daarmee gepaard gaande personeelintensieve „bewaking". Wat de snelheid van behandeling betreft wordt de laatste tyd veel ge sproken over de wenseiykheid, „hart- renwagens" regionaal voorhanden te hebben, die in ijltempo patiënten met een hartinfarct naar een behande lingscentrum kunnen brengen en die zo zyn geoutilleerd en bemand, dat reeds tydens de rit de allereerste hulp geboden kan worden. De patiënten dienen dan echter te kunnen worden opgevangen in regio nale „bewakingscentra" waar de be handeling vooral in de eerste meest kritieke dagen optimaal moet kun nen geschieden Onvoldoende Hoewel de Wereld Gezondheidsorga nisatie 'n hartbewakingscentrum aan beveelt voor ieder verzorgingsgebied van circa 300.000 inwoners beschikt het meer inwoners omvattende regio nale gebied rond Leiden niet over een dergeiyk centrum. Het Acade- ADVERTENTIE 3 bekertjes of driekantjes voor 99. Opleiding en research Niet alleen echter voor de directe gezondheidszorg is dit van byzonder belang, ook voor de indirecte. De afwezigheid van een bewakingscen trum heeft als consequentie, dat het Leids Academisch Ziekenhuis niet voldoende in staat is studenten en artsen op te leiden ten aanzien van de behandeling van hart- en vaat ziekten. Daardoor is de situatie ont staan dat het niet onmogeiyk is, dat in Leiden een arts afstudeert zon der ooit een hartinfarct te hebben ge zien. Een by komend ernstig gevolg is voorts, dat onvoldoende para-me disch personeel kan worden opgeleid voor de bediening van de bewakings apparatuur. Deze ingewikkelde outil lage vergt niet alleen redeiyk me disch inzicht maar tevens een zeer gespecialiseerde technische vaardig heid. Dit heeft uiteindelyk tot ge volg, dat we de door wetenschap en techniek ontwikkelde mogelykheden niet ten volle kunnen uitbuiten. Een consequentie van het ontbre ken van een bewakingscentrum is bovendien, dat het Leids Acade misch Ziekenhuis nu niet is toegerust voor de ontwikkel ingsresearchzodat de potentieel aanwezige kennis en kunde op het gebied van het hartin farct niet kan worden toegepast. De behandeling van het acute hartin farct is door dit alles in Leiden een „onderontwikkeld gebied" gebleven. Revalidatie Dit schrynt temeer, omdat op an dere gebieden van de hartinfarct-be handeling in Leiden wèl goede voort gang is geboekt. Tot voor kort be schikte het Leids Academisch Zie kenhuis als enige over een reva- lldatie-afdeling voor hartpatiënten. Daardoor beschikt men er over een ervaring van enkele jaren ten aan zien van deze revalidatie. Daarby komt nog. dat een revalidatie effec tiever is wanneer in het allervroeg ste stadium de patiënt een optimale behandeling ontvangt. In het Zeehospitium m Katwijk zal ook nog een revalidatiecentrum worden gevestigd, dat samenwerkt met het A.Z. Deze nieuwe afdeling zal ondermeer dienen om tegemoet te komen aan de te geringe capaciteit (50 patiënten per jaar) op het poli kliniek van het AZ. Ook op het gebied van de anti-sitol- lingsbehandeling van patiënten met een hartinfarct heeft men in Leiden pionierswerk verricht. Zo heeft men nauwkeurig kunnen vastsetllen aan welke eisen anti-stollingsbehandeling moet voldoen om de kans op herha ling van een hartinfarct op het op treden van andere complicaties zeer aanzleniyk te doen dalen. Met de aanvankelyk beoogde (be scheiden) uitbreiding van de thans bestaande twee bedden voor inten sieve doorlopende behandeling tot een bewakingscentrum met acht bed den voor de eerste en twaalf bedden voor de tweede fase is naar schat ting een bedrag van circa twee mil joen gulden gemoeid. Met het Mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen zyn besprekingen gaande de personeelsuitbreiding die een be wakingscentrum met zich meebrengt Hoe arbeidsintensief de hart-bewa king is blykt uit de personeelsbehoef te van dit bescheiden geprojecteerde bewakingscentrum met twintig bed den: tien gespecialiseerde verpleeg sters, een doktersassistente en twee artsen! Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft steun toe gezegd om in afwachting van de in richting van een bewakingscentrum researchwerk te verrichten met behulp van de twee bedden voor in tensieve behandeling, waarover het AZ thans beschikt. Men betreurt in Leiden de huidige situatie vooral, omdat elders in den lande kleinere ziekenhuizen wel over een bewakingscentrum beschikken maar Leiden, dat een belangrijke Dit is een deel van de zeer moderne hartbewakingsinrich- ting in 't streekziekenhuis West- Friesland te Hoorn. Leiden heeft als regionaal centrum voor ge zondheidszorg en als opleidings centrum dringend behoefte aan een dergelijke modern uitgeruste cifdsisng mei iwtnttg bedden. functie vervult in de ontwikkeling van geavanceerde behandelings methoden. een passende outillage mist, hoewel het regionaal Lelden zulk een oentrum dringend nodig heeft in het belang van de volksge zondheid. De huidige zeer bescheiden en in alle opzichten inadequate inrichting van de afdeling mei slechts twee bedden, waar patiën ten met een hartinfarct in de eer ste fase intensief worden „be waakt" en behandeld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3