Hoe meer flats, hoe groter de behoefte aan auto's SIMCA 1000 RALLYE Houd uw eigen stuur In file rijden is duur! auto voor jonge lui L. Lang, algemeen voorzitter van de RAI Van wegen, wagenswielen en wat-er-zo-bij-kamt Verzorgd AJs boter Gordels 1 PONDERDAG 14 MEI 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 11 één keer verslapen". Meestal om j kwart voor zeven 's avonds keert 't tweetal aan de Hilversumse Aruba- laan terug. „Als hobby doe ik aan golf Na de oorlog wilde ik graag dichtbij de golfbanen wonen. Daarom verhuisde ik van Amsterdam naai- Hilversum. Ik heb nooit veel interesse voor Hil versum gehad De schouwburg ken1 ik alleen goed. Mijn hart blijft bij Amsterdam". Over het RAI-congTescentrum In Amsterdam: „Congressen houden is de mode van de wereld. Voor West- Europa is Amsterdam echter de meest aangewezen plaats .Ik geloof, dat de andere steden er een slechte marketing op nahouden. Er wordt maar gebouwd, terwijl helemaal niet gekeken wordt of er wel voldoende gebruik, tegen haalbare kosten, van wordt gemaakt. De combinatie van tentoonstellingshallen en congrescen trum is ideaal, omdat we voor het centrum maar een kwart van het personeel dat men elders nodig heeft, hoeven in te zetten. Amster dam heeft als geen andere stad vol op attracties. Ik wil het parkeerar- senaal in de onmiddellijke omgeving van de RAI vergroten. Parkeergara ges hé". Vormen parkeergarages een op lossing? „Natuurlijk. Maar de gemeenten treuzelen. Ze zien zulke garages als melkkoetjes en wachten met bouwen op een gunstig moment. Meestal is het dan te laat. Er zijn particulie ren, die bereid zijn garages te bou wen. Laten ze het aan hen overla ten. Bij gemeenten is een gebrek aan besluitvorming. De auto kan je niet tegenhouden .Het is een welvaartver schijnsel. Bovendien, hoe meer flats er worden gebouwd, hoe groter de behoefte aan auto's. De mensen wil len op zondag hun flatjes ontvluch ten om in de natuur wat vrijheid op te doen. De luchtverontreiniging: „We hoe ven ons niet ongerust te maken dat de uitlaatgassen de lucht in ernstige mate zullen verontreinigen De wet geving dient er op gemaakt te wor den, dat excessen kunnen worden te gengehouden. Ik ben een voorstander De heer Lang met hond en Fiat in zijn Hilversumse tuin. van het beteugelen van uitlaatgas- een, maar de automobielfabrie ken moeten niet beschouwd wor den als moordenaars. In de stad is het juist nodig bredere wegen aan te leggen, opdat het verkeer harder kan rijden. Als het verkeer lang zaam rijdt, pot het uitlaatgas zich op. Naar mijn overtuiging zijn de uit laatgassen niet schadelijk, oliestook is schadelijker". Bent u ermee ingenomen dat ons land over een eigen personenauto-in dustrie beschikt en heeft deze fabriek Gebruikt u veiligheidsriemen? „Nee .Ik heb ze wel. maar ik doe ze "niet om. Daarom twijfel ik zo hard aan het nut van de verplichting vei ligheidsriemen in de auto te hebben. Ze liggen ons volk niet. We krijgen dan het gevoel gevangen te zitten. Auto-ongelukken gebeuren niet door tekortkomingen aan de auto, maar door menselijke fouten". Wat heeft de heer Lang het meest getroffen In de ontwikkeling van de auto? „Het geringe onderhoud, dat een auto tegenwoordig vraagt. Als de eigenaar maai' geregeld de service- beurten laat doen, dan kan hem bij kans niets overkomen. Als de voor uitgang er niet was, waren vandaag de dag reparaties vijf maal zo kost baar en de bedrijven vijf maal zo groot. En dat met een tekort aan personeel". „Als algemeen voorzitter van de RAI kan ik voorts lyrisch worden over de kwaliteiten van de materia len. De slijtvastheid is enorm voor uitgegaan. Laat men elk jaar zijn auto voor de winter tectyleren. dan gaat de carrosserie ook erg lang mee. Hoewel, de rijkdom van Boekelo's zouten wordt rijkelijk over de weg gestrooid. De minister van Verkeer is nergens rijk mee, behalve, met zouten". ,Ik mo^t twe ate een duizendpoot gedragen. Maar zoiets ligt wel", zegt de nieuwe algemeen directeur van de RAI, de ieer J. Lang. „Ons familiebedrijf is met de tweewieler begon nen en ik weet wat er in de branches omgaat. Ze zullen niet net elkaar in conflict komen. Ik acht het voorzitterschap een belangrijke functie. De RAI beschouwt het als belangrijk, om- - dat in de praktijk de goede naam van onze vereniging bij de legering aan de dag komt". Het verkeer eist tempo. Dat houdt k heer Lang er in zijn verga der in- pil ook op na. „Daar kennen ze me li ran. Internationaal aal ik er mede sur streven de goedkeuringseisen toor nieuwe auto's uniform te ma in. Tegenwoordig doet elk land het jl ifzonderlijk". De RAI moet de heer Lang echter iet tijd kosten in het nadeel van zijn aaide". zoals hij het uitdrukt en narmee zijn import- en dealer- K bedrijf van Fiat in Nederland wordt bedoeld. Elke morgen rijdt de chauffeur op de bromfiets van zijn huis naar de hoogste baas. Om kwart over zeven precies rijdt hij de grote Fiat „Ik zal wel het grotere model moe ten nemen als het binnenkort uit komt. Dat hoort er nu eenmaal bij als hoogste vertegenwoordiger van Fiat ln het land", meent de heer Lang uit de dubbele garage en wacht voor de deur op zijn direc teur. „Ik ry byna nooit zelf. Mijn chauffeur is erg punctueel .In de ja ren dat hij bij ons is, heeft hij zich Het meest opmerkelijke van de ianca 1000 rallye is de prijs. Toen «s werd gevraagd „Hoeveel denk it dat hij kost dachten wij aan 600 gulden of meer. De wagen «immers zeer sportief uitgerust: het hipstoeltje voor de bestuurder, het Her complete dasboard (inclusief fcrenteller en gespoten in de ral- ijekleuren oranje-matzwart. Boven- is in de Rallye de motor van 1000 Special gemonteerd. Men is dan toch verbaasd, als men hoort u ht dit alles 5695 gulden kost inclu- Wb.t.w. Het Is duidelijk, dat Simca met de tsllye de jonge generatie wil aan- preken. Het is een fijne auto voor «gelui, die leuk willen sturen en itag avonden lang willen sleutelen m een paar pk's te winnen Want Rallye leent zich daar uitstekend Hor. De niet opgevoerde motor, die khterin is geplaatst, heeft een in- fcoud van 1118 cc en levert een ver togen van 53 DIN pk bij 5800 toe- fca per minuut. Toen wij de wagen totten op acceleratie was het mo- totje nog niet los. De wagen had «g maar weinig kilometers gelopen, hn het einde van de testperiode 'w het al een stuk beter. Van 080 teelereert de Rallye in 12 seconden, nn 0—120 in 35, 0—400 meter in ®8. Topsnelheid 138 kilometer per »ur, de teller wijst dan 150 aan duizend kilometer later ging Rallye steeds harder rijden: ruim op de teller. De top van de wa- ligt als de motor goed los is zo r3d de 145 echte kilometers. Ook de ratie zal dan groter zijn. voeligheid altijd een probleem Maar naar onze mening kan de fabriek er meer aan doen. De wagen is com fortabel geveerd. Zonder dat de ve- I ring te slap is. Het is een goed com promis van schokbrekers en veer- elementen. De volledig gesynchroniseerde vier 'ffSQellmgsbak schakelt als boter, kt pookje ligt prettig in de hand de slagen tussen de versnellingen Qkort. De Rallye is standaard uitgerust i De wegligging van de Rallye is met radiaalbanden. Bij een banden- uitstekend. Men kan met hem de spanning van 2 atmosfeer rondom is gekste dingen uithalen, hij blijft op het stuurkarakter vrijwel neutraal de weg. In extreme gevallen heeft de wagen de neiging overstuurd te worden. I Een stuk minder is de koersstabi- maar dat is kinderlijk eenvoudig te liteit als het waalt. Bij een wagen corrigeren. I met de motor achterin is zijwindge Van binnen ziet de Rallye er ver zorgd uit. Het kuipje voor de be stuurder zit prettig Tegen meerprijs is ook een kuipje leverbaar voor de medepassagier. Het dashboard is compleet en voorzien van twee grote klokken (snelheidsmeter tot 200 kilo meter en toerenteller) en twee klei ne (benzine en temperatuurmeter). Bovendien zijn nog zes controle lampjes gemonteerd. Het sportstuur, bekleed met leer, is wat aan de grote kant om heel sportief mee te sturen. Het had eigenlijk een paar maten kleiner moeten zijn. Ondanks de sportiviteit van de wa gen blijft toch het karakter van een gezinswagen gehandhaafd. De wagen heeft vier deuren en de ruimte ach terin is gezien de buitenmaten alles zins redelijk. Een pluspunt is het benzinever bruik. Het meest ongunstige verbruik en dat is gemeten over een rit, die op de meest onzuinige manier is gereden, bedraagt ruim 1 op 9.5. Normaal rijdend kom je aan een verbruik van ruim 1 op 12. Voor de Rallye zijn twee opvoer- sets in ontwikkeling. Een om de ac celeratie te vergroten en een om de wagen supersnel te maken. Met een top van 170. Daarbij wordt ook de wielophanging aangepast. De 1000 Rallye is een leuke spor tieve auto, die wat zijn.prijs betreft bijna niet is te vergelijken in zijn klasse. Hij is goedkoop gehouden door de carrosserie kaal te la ten: geen grille, weinig chroom, geen flauwekul. Dat scheelt in de produk- tie een hoop gaten boren en dus geld. Het is een mooi strak autootje. Henk van Zalinge. In Engeland zijn onlangs van overheidsivege een aantal uitvoe rige proeven genomen inzake het benzineverbruik van auto's onder diverse weg- en verkeers-omstan- digheden. Kruipt men voort in een file met een snelheid van 16 km per uur (en in het Londense stads verkeer is dat normaal) dan is het benzineverbruik tweemaal zo groot als onder normale rijom- standigheden. Geconstateerd werddat de meest economische snelheid voor personenwagens bij 56 km per uur lag en voor bedrijfswagens bij 64 km per uur. Het soort weg is ook van grote invloed op het benzineverbruik. Op een vierstrooks autoweg ligt het brandstofverbruik 10 tot 15 pet. lager dan bij dezelfde snel heid op een tweestrooksweg. En bij een snelheid van 97 km/u. loopt de besparing zelfs op tot 20 pet. Rijdt men niet op autowegen, maar op alle andere soorten we gen dan kan men 15 pet. benzine besparen door 56 inplaats van 96 km/u. te rijden. Stijgt een weg met een helling van 5 pet. dan stijgt het benzine verbruik met 14 pet. ten opzichte van het rijden op een vlakke weg. Hoe steiler de helling wordt, hoe hoger de benzinerekeningBij een hellingpercentage van 8 pet kan het meerverbruik zelfs 40 tot 60 pet. bedragen. De bestuurders van twee perso nenwagens kregen opdracht: 1. zo economisch mogelijk te rijden2. normaal te rijden en 3. zo snelgen bedroeg het verschil telkens Het testtraject had een lengte mogelijk te rijden. Op smalle we- I 15 pet. en op autowagen 10 pet. I van ca. 250 km Nu het vakantieseizoen voor de deur staat, waarbij vele Nederlan ders per auto naar het buitenland gaan en omgekeerd vele auto's met buitenlandse nummerborden naar ons land komen, kan het nuttig zijn li te waarschuwen voor twee dingen, die u niet moet doen. Laat als u met de auto de grens overgaat, in het buitenland geen buitenlander in uw auto rijden, al is het nog zo'n goede kennis en een be trouwbare chauffeur. Blijft u in het land en krijgt u fa milie of kennissen per auto uit het buitenland op bezoek, laat u dan niet verleiden ook een ritje met de .vreemde" auto op Nederlands grondgebied te maken. In beide gevallen kan dit tot grote narigheid met de politie leiden. Wat is namelijk het geval? De douaneautoriteiten in vrijwel i alle landen ter wereld beschouwen een motorvoertuig, dat tijdelijk naar het buitenland gaat als „douane- goed," waarvoor in principe de ver- j schuldigde rechten moeten worden betaald. I Er zijn echter reeds lang Interna tionale afspraken gemaakt waar door voor deze tijdelijke uitvoer bij- na nergens meer papieren nodig I zijn en men in het algemeen niets meer van deze douanebepalingen merkt, maar bij deze af praken is wel vastgesteld dat in principe de eigenaar «en zijn huisgenoten) alleen gebruik van de auto mogen maken in het buitenland. Zodra een buitenlander van de auto gebruik maakt, wordt dit als I een overtreding van de douanevoor- schriften en invoerbepalingen be schouwd en wordt het voertuig in beslag genomen. Verbeurdverkla ring kan volgen, doch een hoge boe te ls meestal het gevolg. Knoop daarom de volgende raad gevingen goed in uw oor: 1: Laat in het buitenland nimmer een ingezetene van het betreffende land aan het stuur. 2. Laat u in het buitenland alleen aan het stuur aflossen door een me- de-Nedwlander <die dan echter niet in het betreffende land mag wonen). 3: Als u in het buitenland uw auto aan een Nederlandse ingezetene uit leent, geef dan een schriftelijke machtiging mee. Leeg echter in Ita lië aan niemand uw auto uit 4: Rijdt als Nederlander in Neder land nooit in een auto met buiten lands kenteken. naar uw mening invloed gehad op het populariseren van de auto in Ne derland? „Ontegenzeggelijk. Dit gelukt na tionaal produkt heeft een push aan de autoverkoop gegeven. Dat de ver kopen zo gestegen zijn, ligt volgens mij aan de vrije zaterdag en DAF. Ik vind het jammer dat de directie de Staatsmijnen in de NV heeft ge haald. Ik had de DAF graag het aureool van een geslaagd particulier bedrijf gegund. Het particulier initia tief heeft voordelen boven staatsbe drijven Het is elastischer en er kun nen sneller besluiten genomen wor den. De begeestering moet van de baas komen. Daar zijn de Van Door nes de getuigenissen van". De elektrische stadswagen neemt de heer Lang niet serieus ..Het gaat mij niet aan het hart. dat men niet kleiner rijdt. Dat moeten de mensen zelf weten In de toekomst zullen er wel meer kleinere auto's komen, j maar dan als tweede wagen .Voor de vrouwen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 24