'Tweedejaars' Frits Schuer nieuwe kandidaat eindzege m NDR-bestuur voor een moeilijke keus Verdiende overwinning militair voetbalteam Piep-jong Geef 'm 'n doodklap Wim Bravenboer mist de slag Bijna totale afgang Rapport Olympia's Toer Nieuw groot Mereveld en Hilversum weg of Unfair spel van Belgen Tennisnieuws Cricket programma Mafu-strip van Boyet: Benauwde triomf van Esta Beroona •DONDERDAG 14 MEI 197Ü PAGINA 1» LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Hyppolytushoef (GPD) Zelden stond een ontvangstcomité zó ontluisterd en ont goocheld aan de finish van een wieler wedstrijd als gisteravond in het Noordhol landse dorp Hyppolytushoef: de grote ba zen van de merkenformatie Trico Noble/ Acifit in Olympia's Ronde van Nederland. Daar stonden ze dan: Kurt Vyth, de in van een accumulatorenfabriek uit Diemen, Neerlandse wielerkringen machtige figuur en Frans van Turenhout, helemaal geko men van het verre Aardenburg in Zeeuws- Vlaanderen, directeur van een breigoede- renfabriek. Hun toch al rode gezichten hadden 's-ochtends in Assen vóór de start in de zesde rit van Olympia's Ronde ge bloosd van genoegen, omdat een renner uit hun formatie, de 23-jarige Wim Bra venboer uit Rotterdam, ogenschijnlijk on aantastbaar aan de leiding stond in het algemeen klassement. En wat kon de machtige formatie van TVco Noble/Acifit (in dit wielerevenement in de slag met twee ploegen) nu nog gebeuren? De beide directeuren waren niet te schokken in hun vertrouwen: Wim Bravenboer zou hun nieuwe luister brengen door een eindzege in Olympia's Ronde! Maar enkele uren later, aan de finish in Hip- polytushoef, was er een wereld voor hen ingestort. Met doffe blik ken van berusting konden zij alleen nog maar een totale afgang van hun formatie registreren. En toen tenslotte de totale schade was opgemaakt, bleek een leeggereden Wim Bravenboer op een ach terstand van meer dan 11 minuten te zijn gereden. Dat de 23-jarige Amsterdammer Frans van der Ruit, een ploegmakker van Wim Bra venboer, de etappe won, ervoeren zij slechts „als een pleister op de wonde", zoals Piet Liebrechts, ploegleider van Trico Noble/Acifit het zelf formuleerde. Alle roem was nu plotseling voor de piep-jonge, 19-jarige Frits Schuer uit Hoogezand, een van de allerjong sten uit heel het rennersveld. nog maar net tweede-jaars amateur, die met een verdienstelijke vijfde plaats in de Ronde van Friesland en een Zesde etappe (Assen - Hippolytus- hoef) 1. Van de Ruit (Acifit) de 141 km in 3.16,48 (met bonificatie 3 16,33) 2. T. Andresen (Noo) z.t. (met bon 3.16,38) 3. Prinsen (Mars) z.t. (met bon 3.16.43), 4. Rruessing (Tricot No ble) z.t. 5. N. Bakker (Amstel) z.t. 6. Oosterhof (Locomotief) 3.17,11. 7. Duyker (Peugeot) z.t. 8. De Koning (Militairen) z.t. 9. Westrus (Peugeot) z.t. 10. Van Katwijk (Amstel) z.t. 11. Van der Kruys (Tricot Noble) z.t. 12. Moritz (Felix) z.t. 13. Aling (Mili tairen) z.t. 14. Schuer (Ketting) z.t. 15. Van der Vleuten (Acifit) z.t. 16. Balk (Ketting) z.t. 17 .De Vos (Lo comotief) z.t., 18. Nieuwkamp (Ket ting) z.t. 19. Tabak (Militairen) z.t. 20. Van Pol (Mars) z.t. 21. Ger Ha- rings (Felix) z.t. 22. Diepeveen (Ca- ballero) 3.22,40, 23. Spetgens (Mars) 3.26.43, 24. Den Hertog (Amstel) z.t. 25. Delnoy (Avis) z.t. Wim Bravenboer finishte met een achterstand van 11 minuten en 15 seconden. Algemeen klassement: 1. Schuer (Ketting) 21.36,51, 2. Van Pol (Mars) 21.37,54, 3. De Koning (Militairen) 21.38,43, 4. T. Andresen Noo) 21.40,30, 5. Vna Katwijk (Amstel) 21.32.58, 9. Oosterhof (Loc.) 21.42,51, 7. Van der Kruys (Tricot Noble) 21.42, 23. 8. N. Bakker (Amstel) 21.42,58. 9. Oosterhof (Locomotief) 21.43.51. 10. Tabak (Militairen) 21.44.06, 11. Bravenboer (Acifit) 21.46.16, 12. Bru- essing (Tricot Noble) 21.47.08,, 13. Diepeveen (Caballero) 21.49.14, 15. Nieuwkamp (Ketting) 21.49.37 Van de Ruit (Acifit) 21. 49.50, 16. 17. Ger Harings (Felix Bonzo) 21.50.13, 18. Prinsen (Mars Flandria) 21.50.31 19. Den Hertog (Amstel) 21.50.49. 20. Stam (Ketting) 21.54.13. Algemeen ploegenklassement: 1. Militairen 65.38.31. 2. Ketting 65.39.31, 3. Amstel 65.42.31, 4. Mars 65.44.04, 5. Tricot Noble 65.53.56. Puntenklassement 1. Andresen (Noorwegen) 71 pnt. 2. Van Katwijk (Amstel) 67 pnt. 3. Westrus (Peugeot) 66 pnt. 4. Braven boer (Acifit) 64 pnt. 5. Oosterhof (Locomotief) 50 pnt. De Duitser Backhaus werd uit de koers gezet wegens stayeren achter een politiemotor. Opgegeven hebben de Westduitser Schoenell, de Italiaan Piccin en de Noor Knudsen. VOETBAL Het Nederlands studententeam heeft in het Goffert- stadion in Nijmegen met 1—2 verlo ren van een NEC-combinatie. Bij de rust hadden de studenten nog de leiding door een doelpunt van Rob van Zutphen (Quick, Den Haag). Jendrossek en Van de Berg (gast- speler van de amateurclub De Tref fers) scoorden na de pauze voor de thuisclub. eveneens knappe vijfde klassering in de omloop van de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen als een belof te de wielersport was binnengestapt maai- die toch nog niet als 'n serieu ze kandidaat voor de eindzege werd gezien. Weliswaar was hij in Assen van start gegaan met een tweede plaats in het algemeen klassement achter Wim Bravenboer en met slechts een achterstand van één mi nuut en 27 seconden, maar de mach tige coalitie van Trico Noble/ Aci fit verwachtte van deze debutant in Olympia's ronde temidden van de routiniers toch niet het grote ge vaar. Toch was het deze jonge Frits Schuer in Hoogezand werkzaam in de jachtenbouw als lasser en elek tricien die de heerschappij van Wim Bravenboer zou overnemen. In de machtige vluchtgroep van 22 man die een voor Wim Bravenboer ca tastrofale voorsprong nam was hij de beest geklasseerde man en in Hip- polytushoef kon hij dan ook als de nieuwe leider in Olympia's ronde de oranje-trui aantrekken. Na alle stormachtige ontwikke lingen in.deze Olympia's ronde durf de niemand zich gisteravond aan de voorspelling te wagen of tengere Frits Schuer inderdaad de Oranje leiderstrui tot aan de finish van- De kopgroep op de Afsluit- avond in Amsterdam om de schou ders zal houden. Want de absolute vernietiging van leider Wim Braven boer in het algemeen klassement was gisteren daarom zo groot, omdat bij die 22 koplopers de tien best geplaatsten uit het algemeen klasse ment waren, slechts met uitzonde ring van nummer 1, Wim Braven boer en nummer 6, Fedor den Her tog. Dat betekent dan tegelijker tijd dat de concurrentie voor Frits Schuer. die komend uit een groot gezin: 5 broers en 2 zusters zijn carriere als krantenloper begon, in het algemeen klassement uiterst ge vaarlijk is. Er kan vandaag (eerst een individuele tijdrit over 16 km en tenslotte de laatste etappe naar Amsterdam) dan ook nog van alles gebeuren. Vele handen reiken nog begerig naar de Leiderstrui. Wim Bravenboer kon gisteravond na afloop van die slopende etappe door Friesland en over de afsluit dijk alleen maar hijgend wat excu ses stamelen. „In het begin van de rit reed ik steeds in de voorste linies. Maar al na vijf kilometer, toen we langs dat water reden (de Kolonie vaart) gebeurde het. De weg was er smal. Ik moest afremmen voor een geparkeerde auto en toen remde Ben Janbroers, jawel, de kampioen van Nederland op de weg, vlak voor met ineens af. Alles wat daarvoor reed was toen ineens weg. Ik heb als een waanzinnige gereden om er nog bij te komen, maar tegen die wind ging het niet en iedereen ging na tuurlijk afstoppen, aldus een versla gen Bravenboer. Met pretoogjes vertelde Frits Schuer even eerder; .„Ploegleider Ketting had ons op liet hart ge bonden: Wat er ook gebeurt, jullie blijven voorin rijden en jullie pro beren weg te komen. Maar dat het zo vroeg zou gebeuren had ik niet verwacht. Er moet achter ons wel enorm afgestopt zijn, want voor we het wisten hadden we 4 minuten bij elkaar gereden". Die 22 koplo- APELDOORN (ANP) Het Neder lands militair elftal heeft op het ter rein van Robur et Velocitas in Apel doorn een volkomen verdiende over winning (2-1) behaald op het Bel gisch militair elftal. Vooral in de eerste helft combineerden de Neder landers aanzienlijk beter dan hun tegenstanders. Hoekema (Go Ahead), Boskamp (Holland Sport) en de goed opkomende rechterverd ed iger Van Buuren (Cambuur) speelden in deze periode zeer sterk. Na nauwelijks een half uur stonden de Nederlandse militairen al met 2-0 voor, dankzij Hoekema (uit een scherpe pass van Boskamp) en Van Buuren (na een schitterende slalom). In de tweede helft bleven de Ne derlanders sterker, maar zij werden toch wel geïmponeerd door het kei harde, dikwijls zelfs bijzonder un faire spel van de Belgen. Onze zui derburen gingen er zo hard tegen aan, dat eerst aanvoerder Smets en even later v. d. Voorde een officiële waarschuwing kregen. In de 70ste minuut zorgde v. d. Voorde met een kopbal uit een vrije trap van Smets voor het enige Belgische doelpunt. De Nederlander Bosman werd, nadat hij een vermaning had gekregen, vervangen door Jansen. Nederland liet nog enkele reële kansen op een doelpunt liggen. Vooral Hoekema en Boskamp misten de juiste richting. Eerste klasse A: HCC II—HCC I; VRA—ACC. Quick Hg—HBS; Eerste klasse B: i Hermes DVS—HCC UI; Bloemen- I daalSparta; De KrekelsExcelsior; SSCC—Quick N; Tweede klasse D-II: Concordia II—HCC IV; HDS—Her mes DVS III. Derde klasse A: Phoenix—Den Helder; R en W V LUCC (terr. LUCC). pers waren dan: Frits Schuer, Henk Nieuwkamp, Klaas Balk, allen van de ploeg Ketting, de Noor Andre sen, Frans van de Ruit en Ferry van Vleuten, belden ploegmakkers van Wim Bravenboer, die dus geen werk in de kopgroep zouden doen. Piet van Katwijk en Nanno Bakker van Amstel diepeveen en Ger Harings van Felix- Bonzo. Oosterhof en De Vos van Locomotief, van Pol en Prinsen van Mars, De Koning, Aling en Tabak van hét militaire team, Westrus en Adrie Duijker van Peu geot en Peter van de Kruys en Breussing van de tweede groep van Trico Noble (Acifit. Spoorbomen Woordenloos en volslagen gedesil lusioneerd schudde Wim Bravenboer het hoofd toen hij aan de kop van het peloton ook nog afgeremd werd door spoorbomen in Sneek die on verbiddelijk dichtgingen en waar door de achtervolgers 1 minuut en 15 sekonden moesten wachten. De voorsprong van de koplopers groei- FRITS SCHUER nieuwe leider de daardoor uit tot 7 minuten en tenslotte zou de kopgroep met ruim 11 minuten over de finish in Hippolytushoef stormen. In de slot fase ontsnapten Van de Ruin, An dresen, Prinsen, Breussing en Bak ker nog uit de kopgroep. Frans van de Ruit die in de kopgroep terecht niets had gedaan, omdat hij vcor Bravenboer reed, had de meeste krachten over om die eindspurt t-e winnen. Piet Liebrechts, eerste ploegleider van Trico Noble/Acifit zocht na af loop enigszins beschroomd zijn grote baas Kurt Vyth op: „Wim Braven boer had niet zo stom moeten zijn om die slag te missen, sprak hij be deesd, „maar toen het kwaad een maal was geschied ben ik naar vo ren gegaan om tegen onze Jongens te zeggen de etappe dan maar te winnen. En dat is tenminste gelukt. Ik kan er ook niets aan doen dat we de eerste plaats in de algemene rangschikking kwijt zijn. Het spijt me verschrikkelijk voor u. Ze heb ben ons de hele week beschuldigd een combine te spelen met onze twee ploegen, maar nu heeft iedereen toch gezien dat alle andere ploegen een combine tegen ons hebben ge smeed. Ze hebben ons in de boot gedaan". Tom Okker is zijn inzinking mede veroorzaakt door een hinder- I lijke rugblessure weer te boven, j Tijdens het internationale tennistoer- I nooi om da open kampioenschappen j van België gunde De Haarlemmer de Australische Daviscupspeler Ray Ruffels slechts één game: 6—0 60 6—1. i De Roemeense amateurtennis- I ser Ilie Nastase, die vorig jaar met I zijn landgenoot Ion Tiriac doordrong tot de „Challenge round", de finale van het toernooi om de Davis Cup, is als eerste geplaatst voor de open internationale Franse kampioenschap I pe\ die 25 mei in Parijs beginnen. De belangrijkste profgroepen nemen niet deel aan dit toernooi, dat toch tot de A-toernooien wordt gerekend. De reden was ontevredenheid over het prijzengeld. Bij de dames staat de Australi sche Margaret Court als eerste op de lijst. De jonge Oostenrijkse tennisser Hans Kary <20) heeft in de eerste ronde van de open internationale kampioenschappen van West Duits land (Berlijn) voor een daverende verrassing gezorgd. Hij versloeg de als eerste geplaatste Amerikaan Stan Smith in vier sets: 63 ,64, 5—7, 7—5. ADVERTENTIE Alles In deze Olympia's Ronde van Ne derland blijkt alles mogelijk want tijdsverschillen tussen kopgroepen en pelotons van 5 tot 10 minuten en meer werden de laatste jaren inder daad niet meer voor mogelijk gehou den. Het gebeurde nu wel. Daarom is het volslagen zeker dat deze Olym pia's Ronde 1970 een uiterst enerve rende laatste etappe tegemoet gaat. Firts Schuer uit Hoogezand heeft zich nu aangediend als 'n groot ta lent in de Nederlandse wielerwe- reld, maar vandaag in de laatste etappe naar Amsterdam zullen ook hem sensatie staan te wachten, mis schien ten kwade, misschien ten goe de. Want er zijn er méér die zinnen op wraak en eerherstel. Maar niet van dat primitieve a.u.b. Niet van je pats-boem-mis- „au-m'n-hand". De intelligente doodklap is groen en genadeloos. Mafu-strip. Van Bayer. Gewoon: ophangen of neerzetten. Tot ongerief van vlieg, mug, wesp en mot. U pakt ze allemaal in één klap met de Mafu-strip. Moord 3 trip. De beste tip STOP40 0 Koersen Nootdorp NOOTDORP (Eigen berichtgeving) De zege van de favoriet Esta Be roona in de internationale draverij, waarin Ex Nancy verstek liet gaan! hing gisteren op Nootdorp aan een zijden draadje. Even voor de streep kreeg Emma Quiohotte door een felle eindsprint een hoofdje voordeel, doch met een laatste nik bracht Wage naar in 1.25.6 zijn paard op het laatste moment in veilige haven. Jan van Dooyeweerd voegde weer drie triomfen aan zijn 1000 overwin ningen toe. Met de debuterende Wanda van Gonny-docliter Uona, van de Noordwijkse fokker-eigenaar J. van Ekter. klopte hij op zekere wfjze Ilona Hanover en Indiana Ha nover in 1.30.1 km-tijd. Hoewel Jan met Gay Rodney in de Wansirmprijs dor r een forse galoppade veel ter- rein verloor, overtroefde hij toch nog in 1.26.2 op het laatste moment Gra vin Rita W en Frisco H. De hattrick van Van Dooyeweerd kwam van de kant van Hansi Buitenzorg, na felle strijd met Horse L, die in de hitte van het gevecht door het stek sprong, waardoor Fair Dale het tweede geld kon incasseren. Hernanda Leron (Guus Knijnen- burg) stelde haar grote aanhang niet teleur en zegevierde in 1.26.9 km-tijd, doch Leo Schoonhoven ver- j dient een compliment voor de kra- I nige wijze waarop hij met Horizon I d'Or van start tot finish de snelle Hernanda partij gaf. UITSLAGEN. Warffum-prys, le afd.: 1. Iska Bui tenzorg (P. R. R. Koppejan) (1.31.5), 2. Icecream, 3. Irene Prinses J. Toto w. 3.40. pl. 1.80, 1.20, 1.70, kop. 7.30. cov. 3.30, trio 72.80. 1 Warffum-prys, 2de afd.: 1. Uona I (J. van Dooyeweerd) (1.30.1), 2. Ilona Kanover, 3. Indiana Hanover. Toto w. 2.70, pl. 1.20, 1.20, 1.30, kop. 5.80. cov. 4 70. Warmenhulzen-prys: 1. History Jewel (G. van Eykelenborg) (1.30.4). 2. Ha- nol. 3. Hendrien Z. Toto 11.20, pl. 2.30. 2.00. 8.60, kop. 7.80, cov. 6.10, trio 1391.20. Wateringen-pry s: 1. Esta Beroona (J. Wagenaar jr.) (1.25.6), 2. Emma Qulchotte. 3. Bllly Bov. Toto w. 1 70. pi. 1.20, 1.30, kop. 2.20, cov. 2.10. Waterlandkerkjeprljs: 1. Flying Lady B. J. Ooyevaar) (1.27.6), 2. Fantas- tlca, 3. Excellent Narciso. Tot. w. 1.70, pl. 1.40, 1.60, kop. "I SO. cov. 2.70. Wanssumprljs: 1. Gay Rodney (J. v. Dooyeweerd) (1.26.2), '2. Gravin Rita W.. 3. Frisco H. Toto w. 1.70. pl. 1.60. 2 40. 2.90. kop. 10.90, cov. 8—, Wasplkprljs: 1. Hansl Buitenzorg (J. v. Dooyeweerd) (1.28.1), 2. Fair Dale, 3. Gracia Peterhof. Toto w. 2.30, pl. 1.70, 3.50. kop. 8.30, cov. 5.80 Warnsveldprys: 1. Goede Vrydag (S. A. Hartman) (1.26.9), 2. Dannye Kaye. 3. Granlt Hollandla. Toto w. 4 60, pl. 1.80, 3.00. 2.00, kop. 18.50. cov. 7.80, trio 325.10. Warmondprljs: 1. Hernanda Leron 'A. T. Knynenburg) (1.26.9), 2. Ho rizon d'Or. 3. Hldda Dear Toto w- 1.50. pl. 1.90, 2.50. kop. 7.30. cov. 5.10. Totallsatoromzetf 133.311.00. UTRECHT (GPD) De Stichting Nederland se Draf- en Rensport beslist waarschijnlijk nog deze maand of de drafbaan Mereveld, die in ver band met de aanleg van de nieuwe rijksweg Utrecht-Hilversum moet verdwijnen, al dan niet zal worden vervangen. Het NDR-bestuur is van mening dat er in mid den-Nederland in de toekomst slechts behoefte zal bestaan aan één drafcentrum. Op het ogen blik zijn er twee centra (Mereveld en Hilversum), die geen van beide aan de moderne eisen voldoen. Daar reeds na het seizoen 1971 het huidige Me- renveld wordt gesloten is het thans de hoogste tijd om voor de toekomst een beslissing te nemen De keuze waarvoor de Nederlandse Draf. en Ren sport staat is: Hilversum aanzienlijk uitbreiden en moderniseren en geen nieuw Merenveld bou wen of wél een nieuw groot Merenveld bouwen en Hilversum laten verdwijnen. Het nieuwe Mereveld zal volgens de voorlopi ge raming ongeveer twaalf miljoen gulden gaan kosten. De gemeente Utrecht draagt rond drie miljoen gulden bij en stelt voorts de grond dicht bij het huidige Merenveld beschikbaar. (Utrecht heeft Mereveld dat gemeentelijk bezit was met het oog op de aanleg van de rijksweg enige tijd geleden verkocht aan het rijk. De op brengst is voorlopig gereserveerd voor de aanleg van een nieuwe drafbaan). De organisatie van de koersen op Mereveld is in handen van de Utrechtse Paardesportvere- niging. In Hilversum worden de harddraverijen georganiseerd door de Paardesportvereniging Hilversum. De twee verenigingen zijn bereid te fusionneren indien dit samengaan kan bijdragen tot totstandkoming van een groot drafcentrum van internationale allure in het midden van het land. De onontkoombaarheid van schaalvergro ting wordt door beide verenigingen volledig inge zien. Op het ogenblik neemt de drafbaan Hilversum een duidelijk belangrijker plaats in dan Mere veld. Hilversum heeft 75 koersen per jaar tegen Mereveld slechts 15. De grote pluspunten van Hilversum zijn de lichtinstallatie (waardoor ook 'savonds gereden kan worden) en de glasdichte tribunes (het seizoen duurt dank zij het glas in Hilversum twaalf maanden; op Mereveld daaren tegen wordt slechts gereden van eind maart tot eind oktober). De baan in Hilversum is, evenals Mereveld waaraan de laatste Jaren in verband met de a.s. verdwijning weinig of niets meer gedaan is, ech ter duidelijk uit de tijd. Wanneer de stichting Ne derlandse Draf- en Rensport deze maand zou be sluiten voor Hilversum te kiezen dan zou dat niet betekenen dat er slechts met een betrekkelijke investering zou kunnen worden volstaan. Een grondige modernisering van Hilversum wordt zonder meer een miljoenen kwestie. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport beschikt niet over eigen middelen om een mil joeneninvestering (waar dan ook) te doen. Het geld zal moeten worden geleend. De NDR die dank zij de totalisator over een belangrijke bron van inkomsten beschikt zal zich bij de keuze Utrecht. Hilversum laten leiden door financieel-economische motieven. De heer C. Berg, voorlichtingsman van de NDR, gelooft dat de kaarten voor Hilversum en Utrecht op het ogenblik ongeveer even gunstig (of ongunstig) liggen. Deze maand moet het be stuur de weegschaal echter naar één kant laten doorslaan.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 16