ALAIN GEISMAR SCHIPPERT NIET „Fotograferen in het weekend? Ik heb wel wat anders te doen.' Kinderbescherming stelt eisen aan regering Mount Everest opnieuw bedwongen Open brief aan de Leidse gemeenteraad Burgerlijke denkwijze uitroeien voor nieuwebetere revolutie Lagerhuis praat over verbod van tournee van Springbokken n Grootste betoging Nieuwe orde" in Frankrijk TEVEEL VAN HET GOEDE Goed voor vogels, niet voor mensen PONDERDAG M MEI 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 17 (ADVERTENTIE) De „maoïsten" van uiterst links In Frankrijk beramen een nieuwe mei-juni-revolutie zoals die van 1968. Zij willen de bourgeoisie „steen voor steen afbreken." Zo is het gezegd door Alain Gelsmar, een 30-jarige „rode panter" die samen met Rode Danny Daniël Cohn Bendit bijdroeg tot de gebeurtenissen in 1968. Hfj en zijn medestan ders zijn nu bij elke maatschap pelijke protestdemonstratie, on geacht of die uitgaat van stu denten, vrachtautochauffeurs, winkeliers of boeren. Gelsmar is van mening, dat de opstand van 1968 is mislukt, doordat de massa in zichzelf verdeeld raakte en een compro mis sloot met de gevestigde or de. Deze keer hoopt hu het be ter te doen. Hij hoopt de ge vestigde orde te beuken „tot het niet langer mogelijk is dat iemand zijn medemens uitbuit". In zijn olzinnen komen de woorden „machinegeweer" en „molotow-cocktail" voor, maar hoe fel hij zich ook uitte in een recent persgesprek, hij maakte persoonlijk niet de in druk van een uitzonderlijk fa naticus. Sommigen schrikken misschien van een helder rood Mao-Tse-toeng-insigne op zijn laimsbock-pullover Geismar's welsprekende brui ne ogen knipperen niet als hij beschrijft wat de vorige keer verkeerd is gegaan. Hij vertelt dat de basis van de revolutie bij de werkers moet liggen. Zijn nieuwe tactiek: het onver wachte, het ongewone. De vorige keer hebben de gauchisten, zoals Bendit, Geis- mar etc. genoemd worden het land in een zo omvangrijke sta king gestort, dat het er econo misch nog altijd niet helemaal bovenop is. Maar daar kwam een eind aan toen de commu nistische partij, de door de communisten geleide vakbon den en de bourgeoisie, zich af scheidden en met de regering gingen onderhandelen over aan zienlijke loonsverhogingen. „Zij schipperden," zegt Geis- mar, die de orthodoxe commu nisten „socio-fascisten" noemt. „Zij hadden moeten weten, dat compromissen altijd onder het gezag van de staat staan. Zij hadden tien miljoen mensen in staking en zij verkwanselden hen voor de loonsverhogingen. Sindsdien zijn de prijzen geste gen en nu hebben zij niets behalve dat niemand meer ïtaakfc." „Wij zijn van mening dat de dag waarop de communistische partij een verraadster van de arbeidende klasse kon worden genoemd die dag vlak na de Tweede Wereldoorlog is ge weest, toen zij een compromis sloot met generaal De Gaulle en haar wapens inruilde tegen drie ministerszetels." .Men brengt geen revolutie tot stand door zich meester te Daniël Cohn-Bendit, makker van Geismar. maken van de regering. Men moet verder gaan en proberen ie burgerlijke denk- en levens wijze uit te roeien. Dat is maoïsme." De tweede splitsing van 1968 was het samenklonteren van so cialisten» trotzkyïsten en de meeste studentengroepen, die tezamen wegdreven. De derde macht was de groep van Geismar, die de be zetting van fabrieken organi seerde en „het eerste geweld dadige verzet tegen wat Lenin ie speciale strijdkrachten van de onderdrukking noemde," d.w.z. de politie en speciaal de oproerpolitie. De groep van Geismar, thans bekend als proletarisch links, was „de enige die zich reali seerde, dat de fabrieksarbei ders de enige werkelijke revo lutionaire macht was," zei hij. De studenten zijn niet langer „de tactische voorhoede," ver volgde hij en de steun van in tellectuelen heeft in elk geval slechts beperkte waarde. „De regering vreest acties in de fa brieken veel meer dan op de universiteiten. Vandaar dat Geismar etc. op de fabrieken cellen organise ren, die tegelijkertijd politiek, unionistisch en militair zijn. Zij werken hard voor de gastarbei ders uit Afrika en het Middel- landse-zeegebied, die in de re gel in miserabele krottenwijken leven. Geismar wil niet zeggen hoe veel van die cellen er zijn. De maoïsten heffen contributie, maar reiken geen kaarten uit. Hij ontkent dat hij steun ont vangt uit welke buitenlandse bron dan ook. De conservatie ve pers beschuldigt hem soms van het aannemen van giften van de ambassade van China. Volgens andere bevoegde zegslieden tellen de maoïsti sche activisten zamen met verbonden groepen slechts tien tallen of dozijnen personen, maar men heeft waargenomen, dat een handvol maoïsten op het hoogtepunt van een demon stratie verscheidene honderden niet bij hen aangesloten heet hoofden achter zich wisten te krijgen en tezamen slaagden zij erin leiding te geven aan duizenden. „Het is onze plicht aan elke massabeweging deel te nemen en te proberen die in de goede richting te leiden," zegt Geis mar. Als daarbij geweld moet wor den gebruikt, dan zij het zo. De maoïstische opvatting van het gebruiken van geweld heeft een Parijs dagblad aanleiding gegeven hen „rode panters" te noemen, naar de Zwarte Pan ters van Amerika. Geismar ver klaarde zich „gevleid door de vergelijking. De Zwarte Pan ters zijn onze zusterpartij in Amerika." Evenals de Zwarte Panters zitten de maoïsten vaak in moeilijkheden. Geismar zegt dat er gemiddeld op elk tijd stip 30 in de gevangenis zitten. „Ik kan eenvoudig niet zeggen of ik vanavond vrij zal zijn," aldus Geismar. „Het is ge makkelijk militanten te arres teren, maar het is duidelijk dat het onmogelijk is, het maoïsme tegen te houden, omdat het ge woon de uitdrukking is van de wil van de massa's." De maoïsten geloven in de mogelijkheid van het isoleren van de bedrijfsleiding in haar kantoren. Geismar vertelde dat zij gemiddeld viermaal per week dat doen. maar het nieuws daaromtrent wordt stil gehouden, omdat de regering uitbreiding vreest. Het is maoïsme als na een plotselinge prijsverhoging ieman 30.000 metrokaartjes steelt en die uitdeelt aan ar beiders, die uit de fabrieken komen. Het is maoïsme als vracht autochauffeurs en winkeliers in vrije weekeinden de grote we gen blokkeren en als boeren ge rechtsgebouwen onbereikbaar maken met meststrooiers. Geismar noemt dit: „partisa- nenoorlog gewelddadigheid zonder schieten." Tot dusverre bereiden de maoïsten de massa's alleen voor op de werkelijke strijd. .Als de volksoorlog eenmaal losbarst." Geismar weet niet wanneer „dan zal hij heel wat kosten. Hij zal lang duren en vol zijn van tranen en bloed." RODNEY ANGOVE VERSLAGGEVER ASSOCIATED PRESS LONDEN (AP) Het Britse La gerhuis heeft vandaag een spoedde bat gewijd aan de voorgenomen tournee van het Zuidafrikaanse, ge heel blanke cricketteam, welke dreigt uit te lopen op gewelddadige demon straties tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Premier Wilson heeflt bij de orga niserende club, de MCC (Marleybone Cricket Club) aangedrongen op af gelasting van de tournee, en zich voorstander van geweldloze betogin gen tegen de testmatches verklaard, maar geweigerd de tournee botweg te verbieden. Het parlement kan hem daar ech ter toe dwingen, op grond van be dreiging van de openbare orde. Het L abour - Lagerhuislid Philip Noël- Baker heeft vandaag daarop aange drongen, omdat hij vreest dat de cricketwedstrijden tot „ernstige ras- senspanningen" zullen leiden die op langere termijn .rampzalige gevol gen voor de betrekkingen in het Britse Gemenebest" kunnen heb ben. Bij alle protesten van politici, vak bonden, kerkelijke bestuurders en anderen tegen de tournee is onlangs het dreigement van de Afro-Aziati sche Gemenebestleden gekomen om de in juli te Edinburg te houden Gemenebestspelen te boycotten als de Zuidafrikanen in Engeland mo gen spelen. Bestaat uw weekend óók uit uitslapen, 'n tukje doen, even uitrusten om ver volgens (na een uiltje geknapt te hebben) van een welverdiende nachtrust te gaan genieten? Om de drommel niet, roept u kregel, kwiek uit de veren, autootje wassen, supermarktje met m'n vrouw, wande lingetje met de kinderen, en 's avonds een kaartje. 's Zondagsmorgens met bet hele gezin erop uit, dan naar voetbal len, televisiekijken en hups naar bed, want het is morgen weer vroeg dag. Bovendien - en u kijkt ons wat mede lijdend aan ik maak héél graag foto's. En daar liggen de dozen vol vakantiefoto's al op tafel. Kijk maar, hier op Majorca. En daar in Bergen. En dit is de Lorelei, van de boot af gezien. Bravo! Slechts één geniepig vraagje: als u in uw grote vakantie blijkbaar filmpjes vol schiet, waarom dan niet in uw mini-vakantietjes, de weekends? Die zitten toch ook mudvol schokkende, vertederende en malle beurtenissen. Zoveel moeite kost 't niet. Zorgen dat er een filmpje in uw camera zit. Ver volgens dat u die camera ook bij u heeft. En dan gaat 't alleen nog om die druk op de knop. Simpel nietwaar? Haal dus dat filmpje inhuis.Zorg het hele jaar voor'n geladen fototoestel. Want filmen is uw enige excuus om in het weekend geen foto's te maken. Trouwens, wie bewijst later, dat u inderdaad niet al uw weekends ver slapen hebt? Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen. AMSTERDAM (GPD) De ini tiatiefgroep „Externe kinderbe scherming in Amsterdam" heeft mi nister Polak van Justitie een open brief gezonden, waarin uitdrukking wordt gegeven aan onbehagen over het bestaande te krappe subsidiebe leid en waarin tevens een aantal eisen zyn opgesomd waarop binnen één maand een antwoord wordt ver wacht. Ten aanzien van de gezinsvoogdij - stellingen is de belangrijkste eis, dat de begroting voor het komende jaar afgestemd wordt op ontkoppeling van de subsidie en de eis vrijwilli gers in te schakelen. Op het ogen blik wordt op historische gronden voor het subsidiebeleid voor gezins voogdij-instellingen het aantal vrij willige toezichthouders nog als' eerste richtsnoer voor subsidiëring van een maatschappelijk werker ge hanteerd. Voor de voogdij-instellingen is het de eerste eis dat de begroting voor het komende regeringsjaar wordt af gestemd op een verlaging van het aantal pupillen per gesubsidieerde maatschappelijke werker van 50 naar 40. Het aantal pupillen van 50 per maatschappelijk werker als cri terium voor subsidie, wordt veel te hoog geacht, waarbij er op wordt ge wezen dat de nationale federa tie voor kinderbescherming in het verleden tot de conclusie kwam, dat verantwoord werken slechts mogelijk Is met maximaal 33 pupillen per maatschappelijk werker. Bovendien wordt er bij de minis ter op aangedrongen, dat niet langer beslag wordt gelegd op driekwart', maai- op de helft van het eigen in komen van pupillen tot een maxi mum van 40 gulden per week. Ver der dienen de zakgelden verhoogd te worden tot „eigentijdse" bedragen. KATMANDOE (AP) Japanse bergbeklimmers hebben deze week twee maal, op achtereenvolgende da gen, de hoogste berg van de wereld bedwongen. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken van Nepal bekend gemaakt. Neomi Oemoera. 28 en Teroeo Matsoera, 35, bereikten op maandag de top van de Everest. De volgende dag werd de top be reikt door de Japanner Katasoetissi Hirabajasji, 36, en zijn Sjerpa gids, de 39-jarige Chot Tare. Oenoera, een landbouwkundige van de universiteit van Maiji en Matsoera, een zakenman, omhelsden elkaar nadat zij de hoogste top van de wereld hadden veroverd. Zij plantten de vlaggen van Nepal en Japan op de top en lieten daar het portret achter van een collega, de 28-jarige Kjosji Narita, diie op 21 april door een hartaanval over leed op een hoogte van 21.350 voet. De Nepalese gids heeft gisteren op de top van de Mount Everest een portret van Koning Mahendra en Koningin Rana van Nepal achter gelaten. PARIJS (Reuter) Ongeveer 2000 mensen hebben gisteravond in Parijs, onder politiebescherming, een bijeen komst bijgewoond, georganiseerd door een rechtse beweging, die zich „Nieu we orde" noemt. Deze bijeenkomst was de grootste manifestatie van rechtsgezinden in Frankrijk sinds 10 jaar. De politie, die het gebouw be- bewaatote, waar de bijeenkomst werd gehouden, hield verscheidene linkse studenten aan voor een verhoor. Zij wilden tegen de samenkomst van de „Nieuwe orde" betogen. Tot ernstige incidenten is het niet gekomen. Binnen het gebouw pleitten spre kers voor steun aan anti-communis- tisahe acties van alle fronten, op universiteitsterreinen tot aan het slagveld in Indo-China toe. De .Nieuwe ord:e", die een half jaar geleden in Frankrijk werd op gericht, wil alle reahtse krachten in Frankrijk bundelen. AMSTERDAM (GPD) Naar verhouding een gering aantal van de ruim 18.000 studenten aan de universiteit van Amsterdam heeft gisteren deelgenomen aan de staking, waartoe de ASVA en het actiecomité wetenschappelijk corps had opgeroepen. Nog geen duizend studenten, scholieren en arbeiders namen deel aan het meest spectaculaire onderdeel van de staking, een protestmars naar het Maagden huis aan het Spui. Voor 't Amerikaanse consulaat aan het Museumplein hebben van negen uur 's morgens tot onge veer vijf uur in de middag een wisselend aantal van gemiddeld ruim honderd middelbare scho lieren geposteerd, om te proteste ren tegen het Amerikaanse op treden in Zuldoost-Azië. In het bloemenperk voor het consulaat hadden zij houten kruizen ge plaatst. De studentenstaking was be gonnen met discussies in enkele faculteitsgebouwen. In een van de collegezalen in het Oudeman- huispoortcomplex werd een col lege verstoord. Circa 200 studen ten trokken om één uur vandaar naar hot RoeterseUand. Zoals u wel zult weten, heeft mi nister Schut de eerste paal voor de I Merenwijk, de wijk voor de beter be- I taalden, geslagen. Eindelijk is dan de lang verwachte bouw begonnen, van I de wijk die Leiden van zijn woning- I problemen en het lage gemiddelde inkomen moet afhelpen. Menigeen zal zich dan ook afvragen wat daar dan allemaal voor bijzon ders gaat gebeuren wanneer dit zul ke verbluffende resultaten moet af werpen. Welnu, het is heel simpel wat daar gebeurt. Er worden huizen ge bouwd en wel hele dure. Ja maar, zult u zeggen, dat zegt mij niets. Welke huizen worden er gebouwd en hoe ziet het hele plan er uit, dat wil ik weten. Nu, als u dat wilt weten dan bevindt u zich in goed gezel schap. Dat willen wij allemaal we ten en niet in het minst het raads lid mevrouw Kerling-Simons. Wat heeft zij gedaan? Ze heeft gewoon aan het college van B. en W. ge vraagd of deze een informatie-avond voor gemeenteraadsleden wil organi seren. Eerst voelde de wethouder er weinig voor, want alles kwam toch allemaal in de commissie en dan weet je verder toch genoeg. Maar goed als de raadsleden dan af zouden zien van discussie dan wilde hij het wel doen. Ja maai-, zult u zeggen, wat heeft de burgerij daar nu aan, op deze manier kunnen de burgers toch niet mee discussiëren.? Nou ja, de burgers kunnen toch met mevrouw Kerling-Simons praten bij haar thuis. Wij weten, dat zij daar gaar ne toe bereid zal zijn. Maar dat is toch geen Inspraak, zullen enkelen vertwijfeld roepen. Nu daar heeft u gelijk aan. maar wat wilt u? De ge meenteraad zelf heeft niet eens wat te zeggen en wat wilt u nu als gewo ne burger? Wilt u soms meer rech ten dan de gemeenteraad? Dat is toch ondemocratisch. U vindt dit een belachelijk standpunt. Wij van het comité Leefbaar Leiden ook. Het is te gek dat in deze moderne tijd, waarin alle partijen inspraak en meebeslissen in hun verkiezingspro gramma's hebben staan, de burgers noch de gemeenteraadsleden op eni gerlei wijze de mogelijkheid hebben om te vertellen wat zij van de plan nen. die gemeente-ambtenaren sa men stellen of laten samenstellen, vinden. Maai" toch is het gebeurd en ge beurt het nog. Wat er precies in de Merenwijk gaat komen, kunnen we waarschijnlijk te weten komen als al les klaar is en het tenminste voor ook niet bewoners toegankelijk is? De gemeenteraad heeft tijdens het gemeenteraadsdebat over de Meren wijk ln het hevigst van de strijd per abuis over het hoofd gezien, dat hij door voor het voorstel van B. en W. te stemmen de controle uit handen gaf en nu overgeleverd Is aan de ambtenaren. Alleen vi ade commis sie kan nog iets te weten gekomen worden. Maar veel wijzer schijn je daar niet van te worden. Anders gaat men niet vragen om een informatie avond. Deze situatie betekent in ieder eg- val dat het mogelijk is dat op het ogenblik plannen uitgevoerd worden die uit stedebouwkundig oogpunt niet deugen. Leefbaar Leiden weet bij voorbeeld al dat wat betreft het zo genaamde eerste compartiment de leefbaarheid is geofferd aan het ver keer en de woningbouw. Het ergste is echter dat de mogelijkheid voor kritiek is weggenomen, omdat im mers de plannen niet meer door de gemeenteraad kunnen worden tegen gehouden, laat staan worden veran derd. Op het ogenblik is de bouw van het eerste compartiment begonnen. Fatsoenlijke ruimten voor buurt en jeugdvoorzieningen zijn er niet en daarom zijn wij van plan zeer bin nenkort met onze kritiek te komen. Daarom doen wij een dringend be roep op die partijen, waarvoor in spraak een serieus punt is in hun verkiezingsprogramma, zo snel mo gelijk een einde te maken deze bij zonder ondemocratische situatie. Want op deze manier kan de ge meenteraad inderdaad beter naar huis gaan. Comité Leefbaar Leiden Breestraat 66, Leiden. Naar aanleiding van het artikel ln Leidsch Dagblad voor bejaarden door de heer P. van Vaalen uit Vaas- sen wilde ik graag het volgende op merken: het moet de heer Van Vaa len toch bekend zijn dat er ln Ne derland een Algemene Bond voor Bejaarden bestaat. De bond zal dit jaar reeds het vijfentwintigjarig be staan vieren. Alleen in Leiden telt deze bond al 1300 leden. Het lijkt dus een beetje overbodig om een nieuwe partij speciaal voor bejaarden op te richten. C. Steenman, Leiden. Leiden. Naar aanleiding van het stuk over Avifauna in het LD van dinsdag wil lk graag iets zeggen. Ik vind het heel mooi, dat de heer Verkade zo goed voor zijn vogels is, maar laat dan de bediening in Avifauna ook goed zijn. Wij zijn maandag een dag uit ge weest met onze reisvereniging. Na afloop zouden wij gaan eten in Avi fauna. Toen wij daar plm. 6 uur aankwamen stond er niets klaar en er werd ons gezegd, dat ze nergens van afwisten, terwijl wij alles van te voren besproken hadden. Wij wa ren met 18 mensen, en daar had den wij voor besproken. Als Avifau na zo goed is voor zijn vogels, waar om dan niet voor de mensen? Ik wil de even aanhalen, dat het vogel park door een ieder zo hoog aange slagen wordt, maar voor ons staat het ver beneden peil. Mevr. Meijers, Rembrandtetraat 18, Leiden. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 14