IK HEB NIETS MISDAAN Gaullistische erfenis in Verre Oosten geliquideerd trebonka-commandant stangl voor rechters Bisschop verzorgde vlucht Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Bij twisten in India meer dan 100 doden Niet-stemmers in Griekenland worden vervolgd IOC spreekt morgen over Zuid Afrika Tegen de hellingen van de Himalaja, op 5.000 en zelfs 6.000 voet, liggen de tuinen van de meest superieure theesoort ter wereld: Darjeeling. Wat is Darjeeling? Darjeeling Thee van Douwe Egberts UAUDbJHI ^a-ri (Van onze correspondent) DUSSELDORF (GPD) Franz Stangl beschuldigd van nioord op minstens 400.000 Joden, verklaart zich onschuldig. „Ik heb niets op mijn geweten. Ik heb niets anders gedaan dan mijn plicht". De man, die een hoofdrol vertolkte in de vernie- tigingsaktie „Reinhard", een actie waarin volgens voorzichtige schattingen ongever 1,5 miljoen Joden werden gedood (aldus de aanklacht), zit eenzaam tegenover zijn Duitse rechters. Op 31 zittingen heeft „Schwurgericht" van Noordrijnland-West- falen zich voorbereid. Op 25 september zal het proces eindigen, dat gisterochtend tegen „de technicus uit Sao Paulo" is geopend. Stangl, nu 72 jaar oud, is een som bere grijze man. Na drie jaar onder zoekingsarrest heeft hfj uiterlijk wei nig meer gemeen met de forse ge vangene. die 22 juni 1967 door de Braziliaanse regering aan de Bonds republiek werd uitgeleverd. Hfj zit al leen in de beklaagdenbank tegen een zijmuur in de rechtszaal. Voor zich uitstarend heeft h ijuitzicht op een plattegrond en een overzichtsfoto van het Poolse vernietigingskamp Treblin Dr. Heinz Meven, de president van het hof, heeft op de eerste dag van het proces Stangl's volledige mede werking. Het levensverhaal van de verdachte wordt bijna zonder onder breking geschetst. Het verhaal is be kend en de kern, de massamoord in Treblinka, zal pas in de loop van het proces aan de orde komen. Niet temin zijn er feiten, die voorheen vaag gebleven waren en nu door Stangl worden toegelicht. Dat geldt met name voor zyn arres tatie in februari 1967. Franz Stangl, employé bij het Volkswagenbedrijf in Sao Paulo, wist sinds 1964 dat Si mon Wiesenthal hem op het spoor was. Gevraagd waarom hij niet vluchtte, windt hij zich voor het eerst enigszins op. In de eerste plaats zou dat niet zo eenvoudig zijn geweest en in de tweede plaats: „Waarom zou ik vluchten? U kunt mfj toch on dervragen. Ik heb niets op mijn ge weten." De openbare aanklager wil weten hoe Stangl op de hoogte gekomen was van het feit, dat Wiesenthal hem zocht. De verrader is volgens het verhaal van verdachte diens „voor malige schoonzoon", een jongeman die door fotokopieën van documenten jnaar zijn moeder in Oostenrijk te stu- |ren (fotokopieën die in de pers wer- Iden gepubliceerd) het geheim ont- hulde. Wiesenthal Wiesenthal is aanwezig. Tussen de [toehoorders, op de eerste rij, beluistert [hij Stangl's verklaringen. Voor het proces begon heeft hij de rechtbank een werkstuk overhandigd, waaruit zou kunnen blijken, dat de verdachte 'ook tweeduizend doden in het Ita liaanse Risieta dit Sana op zijn ge weten heeft. Op een gedenksteen voor die slachtoffers van het nazi regiem wordt als verantwoordelijke een kapitein Stangl genoemd. Op de eerste procesdag wordt aan deze nieuwe verdenking geen aandacht besteed. Buiten de zaal zegt Wiesenthal over het verraad door de schoonzoon „Ik heb de tip dat. Stangl in Sao Pauol woonde gekregen van een Ges- tapo-man. De man die Wiesenthal de aanwijzing gaf, welke tot de ar restatie in Sao Paulo leidde, incas seerde zevenduizend dollar, één dol larcent voor iedere dode in Treblin ka. Wiesenthal had die beloning toe gezegd en op een visitekaartje vast gelegd. Toen een Duitse notaris zich meldde om het kapitaal voor de tip gever in ontvangst te nemen, was Stangl al enige tijd gearresteerd. Stangl schetst zijn leven in Oosten rijk, waar de voorgenomen loopbaan als wever eindigde in de recessiepe riode. Via de politieschool in Linz en een aanvullende dienst in de vrije uren kwam hij in 1935 bij de Krimi- nalpolizei. Die dienst hield hij tot de Anschluss. Stangl ontkent dat hij voordien al illegaal lid van de SS was geweest. Tot 't SS-lidmaatsohap is hij gedwongen, zegt hij. Al gauw kreeg Stangl een functie bij het „Judenreferat", maar meer dan registreren zou hij daar niet heb ben gedaan. Stangl vertelt weinig over moeilijk heden ha heit Oostenrijkse politie-ap- paraat, die de aanleiding zouden zijn geweest tot zijn Abkomm&ndierung naar Berlijn in 1940. Hij zelf zou er geen idee van hebben gehad dat hem een belangrijke taak werd toe bedeeld in het euthanasie-program ma, waarvan hij de indruk zou heb ben gekregen met een wettelijk vast gesteld programma te maken te hebben. Vreselijk Stangl werd door zijn SS-meerde ren in Berlijn teruggezonden naar Linz om in het slot Hartheim politie taken en administratief werk op zich te nemen. In Hartheim werden gees teszieken gedood. Na Hartheim en Sibibor kwam Stangl in Treblinka. Over dit Treblinka, dat onder Stangl's voorganger was verwaar loosd „de lijken lagen overal in het kamp" en door de nieuwe comman dant grootscheeps werd uitgebreid tot een vernietigingskamp zei Eich- mann tijdens diens proces in Jeruza lem: „één van de vreselijkste za ken die ik in mijn leven gezien heb". Eind 1943 na een opstand in Treb linka, werd Stangl overgeplaatst naar Italië. Of hij inderdaad ook daar voor massamoorden verantwoor delijk is geweest, zal mogelijk later tyden6 het proces blijken. Nu be schrijft hy slechts zijn politiewerk in Triëst en omgeving en vervolgens ATHENE (AFP) In Grieken land wordt een vervolging ingesteld tegen mensen, die zich onthouden hebben van stemmen tijdens het re ferendum op 29 september 1968 over de Griekse grondwet, toen er stem plicht bestond. De controle van de kiesregisters is zojuist afgesloten en er worden dos siers aangelegd door de justitie tegen een ieder, die niet gestemd heeft, aldus is van gezaghebbende zijde in Athene vernomen. De onthouders kunnen gestraft worden met een maand tot een jaar gevangen isstraf en de reohtbanken kunnen hen van hun burgerrechten vervallen verklaren voor de duur van een drie jaar. Het aantal stemonthouders Is vast gesteld op omstreeks 20 pet. van de Ingeschreven kiezers tijdens het re ferendum over de grondwet van 1968 Dit zijn ongeveer 1.400.000 stemge rechtigden. zijn terugkeer naar Berlijn in maart 1945, een vergeefse reis omdat in de rijkshoofdstad niets meer functioneer de. De arrestatie door de Amerika nen en de vlucht uit een Oostenrijk se gevangenis worden met dezelfde gelatenheid beschreven als het gru welijke moorden, dat 25 jaar na de oorlog in de bijna gemoedelijke sfeer van de rechtszaal praktisch on voorstelbaar lijkt. In zekere zin was de vlucht voor Stangl ook een van zelfsprekendheid. Hij vertelt: „Al in het gevangenkamp had ik gehoord bij wie ik in Rome terechtkon voor hulp". De weg daarheen was door vrienden voorbereid. Op een vraag van de rechter geeft hij toe, dat de contactman dn Rome bisschop Hudal was, hoofd van de Duitse rooms-ka- tholieke vertegenwoordiging bij het Vaticaan. Daar moesten, zegt. hij, roomskatholieken zich melden. De contactman voor evangelische Na zi's in Rome heette Heinemann. Stangl ging naar Syrië en werd we ver in een textielfabriek in Damas cus, waarvoor de machines nög ln bestelling waren. BOMBAY (AP) Gisteren is het aantal doden in de Indiase staat Maharasjtra, als gevolg van de gevechten tussen Hindoes en Mos lims, gestegen tot 125. Thans wordt op iedereen die zich daar niet aan de avondklok houdt of die op de een of andere manier aan geweld pleging meedoet, ter plaatse ge fusilleerd. In de stad Biwandl, waar de rellen verleden week donderdag begon nen, zfjn in totaal 67 doden ge vallen en 445 mensen gewond. Het centrum der onlusten heeft zich thans verplaatst naar de stad Tana en de omliggende dorpen, waar ln twee dagen 14 personen zijn omgekomenen op grote schaal wordt geplunderd en brandgesticht. In het district Kolaba, ten zuiden van Tana, is het volgens de laat ste berichten ook aan het gisten. In en bij dé stad Jalgaon zijn 42 doden gevallen, 80 personen ge wond en tot nu toe 2.000 arresta ties verricht. In Bombay, waar zich thans vele vluchtelingen bevinden, is door politie verboden dat er samen scholingen of bijeenkomsten wor den gehouden van meer dan vijf personen. Steeds meer „verdachte elementen" worden er aangehouden. Het hoofd van politie in de staat Maharasjtra heeft zijn agenten ge last op iedereen te schieten die in de getroffen steden Biwandl, Jalgaon en Tana het uitgaans verbod overtreedt. Persoonlijke redenen bewogen het gezin vrouw en kindere waren Stangl uit Oostenrijk nagereisd) er drie jaar later toe naar Brazilië te gaan: „De levensomstandigheden in Syrië zijn nu eenmaal anders. Mijn oudste Franz Stangl: „Ik hoefde niet te vluchten want ik heb niets misdaan". dochter was twaalf geworden en er kwamen al verlovingsaanzoeken van mijn chefs." AMSTERDAM (ANP) Op ver zoek van de internationale kano-fe deratie is het onderdeel slalom toe gevoegd aan het programma van de Olympische Zomerspelen, die eind augustus/begin september 1972 in Münohen worden gehouden. De wed strijden zullen in de omgeving van Augsburg worden verwerkt. Tijdens de tweede dag van het 69ste congres van het Internationaal Olympisch Comité in Amsterdam willigden de afgevaardigden van het IOC het verzoek in. De internationale judo-federatie was minder fortuinlijk. Het congres ging er niet mee akkoord, dat ln Münohen voor elke categorie per land twee deelnemers mogen worden ingeschreven, in plaats van één, zo als in 1964 in Tokio het geval was Vrijdag zal op het congres worden gesproken over de kwestie-Zuid- Af rika. Frank Braun, voorzitter van het Olympisch Comité van Zuid- Afrika, zal zich dan verweren tegen de aanklacht van 19 Afrikaanse lan den onder leiding van de opperraad voor sport in Afrika. In dit stuk dat is overgedragen aan het bestuur van het IOC. wordt onder meer ge zegd, dat door de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika de Olympische ge dachte geweld wordt aangedaan. De aanklacht werd in maart van dit Jaar opgesteld in Cairo na een ver gadering van de 19 landen. ADVERTENTIE VOETBAL Tsjeoho-Slowakije heeft in Oslo een vriendschappelijke wedstrijd tegen Noorwegen met 20 gewonnen. In de 7de minuut schoot de Noorse verdediger Olafsen in eigen doel. Horvath vergrootte de voorsprong in de 70ste minuut. VOETBAL Het Westduitse nationale elftal heeft in Hannover de oefenwedstrijd tegen Zuid-Slavie met 10 gewonnen. Afgelopen zater dag hadden de Duitsers ook al grote moeite met het team van de Ierse Vrijstaat i21). ADVERTENTIE De theehellingen van Darjeeling met de besneeuwde pieken van de Himalaja Darjeeling is een gebied in India, ingeklemd tussen de ro mantische en vroeger voor Euro peanen verboden vorstendommen Sikkim, Boetan, Nepal en Tibet. Het is een bergachtig gebied dat de aanloop vormt tot de hoogste toppen der aarde: de onherberg zame sneeuwpieken van de Hi malaja. Guur klimaat, superieure thee. In Darjeeling wordt al sinds de oudheid thee gekweekt, onder verre van gemakkelijke omstan digheden. Op moeilijk begaan bare hellingen, in een klimaat dat 's winters ijzige kou, in het voorjaar woeste stormen, 's zo mers het natte geweld van de moesson en in het najaar een bijna constante, kille mist brengt. En juist in dit steeds wisselende klimaat, groeit 's werelds supe- rieurste thee: Darjeeling. Dit klimaat is het geheim. Thee moet rijpen, maar hoe langzamer hoe heter. En daarom levert juist de theestruik in Darjeeling, die het moeilijk heeft, en die zijn delicate blaad jes maar uiterst traag tot was dom kan laten komen, de beste Pickwick Darjeeling in rodenieuwe verpakking 1,34 per 100 gram. thee ter wereld. Bijzonder geurig, diep warmgloeiend van kleur en met een zeer eigen smaak, die ver-weg zweemt naar noten. „De champagne onder de theesoorten". Darjeeling thee wordt blaadje voor blaadje door getrainde meis jesvingers geplukt en door Douwe Egberts in Nederland geïmpor- teerd.Niet volop,(de oogst van deze theesoort is beperkt), maar toch in voldoende mate om elke ware theeliefhebber van z'n kopje geu rige Darjeeling te laten genieten, „the Champagne of Teas" zoals de Engelsen zeggen. Hoeveel échte, verfijnde luxe is er nog over? Douwe Egberts Darjeeling thee is er één THEEPAKKERS SINDS 1753 (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De Franse re gering heeft zichtbare moeite haar houding te bepalen met betrekking tot de uitbreiding van de oorlog in Vietnam en de opening, door de Ame rikanen, van het front in Cambodja. Eerstens omdat Parijs reeds door de staatsgreep van generaal Lon Nol in de voormalige kolonie evenzeer ver tast werd als de Amerikanen en de Engelsen vorig jaar door de om wenteling in „hun" protectoraat in Libië. De geheime bureaus en ande- te spionagediensten laten de laatste tijd weieens een steekje vallen. Maar de Franse diplomaten hebben nau welijks méér reden zich van fierheid °P de borst te slaan. Enkele dagen 'oor de staatsgreep, had Prins Siha noek Parijs bezocht op doorreis naar Moskou en Peking, zonder dat ie mand in de Franse hoofdstad uit dat bezoek de indruk had opgedaan dat zijn troon in Phnom Penh stond te wankelen. Niettemin is achteraf gebleken dat op dat moment deze buitenmodel monarch die de beoefening van de staatskunst wist of hoopte te com bineren met een carrière in de jour nalistiek als bijzonder correspon dent van de Parijse Canard Enchai- né die hij hofnieuws uit zijn eigen paleis leverde en in de filmwe reld, de Russen en de Chinezen te hulp wilde roepen om pressie op de Noordvietnamezen uit te oefenen, op dat zU iets meer rekening zouden houden met de neutraliteit waarop Cambodja zich sedert jaren beriep. Een georiënteerde en gekleurde neutraliteit zonder twijfel, omdat de prins van zijn linkse sympathieën nooit een geheim had gemaakt. Dat zelfde onweerlegbare misbruik dat Hanoi van de Cambodjaanse gastvrijheid maa-kte, werd later door de Amerikanen als dankbaar argu- mentaangegrepen om het nieuwe re gime van generaal Lon Nol te hulp te schieten. En dat generaal Lon Nol en de Amerikaanse hoge militairen ook in deze affaire weer hun vier handen op één buik hebben gehou den, doet aan de politieke kwetsbaar heid waarin Prins Sihanoek zich al lange tijd bevond, ondertussen niets of weinig af. De enige hoofdstad waarop de „rode prins" tot voor kort volledig meende te kunnen steunen was Pa rijs, en Sihanoek placht zich dan ook altijd graag op zijn diepe bewonde ring voor generaal De Gaulle en zijn gaullistische sympathieën te beroe pen. Begrijpelijk overigens, want in de vermaarde redevoering die gene raal De Gaulle enkele jaren geleden in de Cambodjaanse hoofdstad uit sprak, ontwierp hij voor de drie deel staten van voormalig Indo-China, Vietnam. Laos en Cambodja, een toe komstvisioen, dat op een positie van neutraliteit tussen de Amerikaanse en de Chinese machtsblokken was gericht. De staatskunde van Sihanoek was op die gaullistische profetie afge stemd, maar de loslippige prins is tenslotte vroegtijdig ten val gekomen. Van nature spontaan, impulsief en soms ook wat luchthartig, heeft hij als diplomaat het onderspit tegeno ver zijn politieke tegenstanders uit de hoge militaire en commerciële kringen, alsmede van een deel van zijn eigen familie, moeten delven. Niettemin heeft Prins Sihanoek zich nog altijd niet gewonnen gege ven. Het Franse televisiepubliek heeft hem dezer dagen op de beeld buis zien verschijnen, tijdens een ge sprek dat in Peking was opgenomen en waarin de prins, met zijn slimme baby-face, een emotioneel verslag deed van zijn ervaringen. Hij deel de mee nu een koninklijk interim kabinet te hebben gevormd dat, voorlopig vanuit Peking, leiding zal geven aan het verzet tegen de Ame rikanen en hun vazallen-bewind. Die strijd zou, zo liet hij weinig bemoedigend weten, tien, vijftien of twintig jaren kunnen duren, maar aan de einduitslag twijfelde hij na tuurlijk niet. Of zijn aanwezigheid in China impliceerde dat hij nu het communistische kamp had gekozen? Een verkneukeld lachje en toen het antwoord: ik bewonder het commu nisme en Mao Tse-Toeng zoals ik ook generaal De Gaulle bewonder. Maar ik ben nu vijftig jaar en voel I me te oud om zelf nog communist te kunnen worden, ofschoon presi dent Mao die mening niet deelt nieuw lachje van verstandhouding. Intussen ziet Parijs zich nu dus weer voor de keuze gesteld: Siha noek die het Gaullisme dus nog al tijd niet heeft afgezworen, of Lon Nol die de huidige politieke realiteit van Cambodja vertegenwoordigt. Een politieke realiteit waarin Parijs nog altijd intiem verstrengeld zit vanwe ge de duizenden Franse zakenlieden, onderwijzers, medici en ook militai re instructeurs op wier bijstand Cam bodja indertijd een geslaagd beroep had gedaan. En een politieke reali teit die bovendien door Amerika ge stut wordt, een land waarmee Frank- I rijk zich momenteel evenmin de lu xe van nieuwe diplomatieke, eco- nomlsche en andere verwikkelingen wil of kan veroorloven. In zijn televisie-interview had Prins Sihanoek ook nog aangekondigd dat zijn emigrantenregering op het punt stond door een twintigtal landen of ficiéél te worden erkend. Maar Frankrijk zal hij onder dat twintigtal voorlopig nog wel niet mogen tellen, ofscchoon generaal De Gaulle zjjn held en grote voorbeeld blijft. Het drama van Cambodja heeft zo ook nog het vonnis geveld over een der laatste resten der Gaullistische erfe nis: de huidige diplomatie van pre sident Pompidou on minister Mauri ce Schumann heeft de handen te vol met het Middellandsezee gebied en ook met West-Europa om nog heel veel oog te kunnen hebben voor het Verre Oosten, dat nu exclusieve speelbal tussen Amerika en China is geworden. FRANK ONNEN,

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 12