PD maakt toch naar de >alans op loerbedekking kopen volgens het boekje. Nixon zal zich afkeuring van Senaat aantrekken Balamundi vloerbedekkingen Senator William Fulbright Congres met Karl Marx loerend om de hoek SUENENS WIL WEL BRUG MET ROME BOUÏÏEN DAO M MEI ttlüiCH Diffitrfll PAGINA 9 (Van onze correspondent) hARBRUCKEN (GPD) Eens een volkspartij, altijd een ispartij, zei Helmut Schmidt gisteren. Daarom vergadert de laai Democratische Partij van Duitsland niet in één van de itelijke congrespaleizen die dit land rijk is, maar m Saar- cken, een mistroostige buitenpost van mijnwerkers en fa- ksarbeiders onder de Franse grens. Met biervette worst en tnvermijdelijke blaaskapel zijn gisteren de prominente gas- van buitenlandse arbeiderspartijen ontvangen in hal 13 het jaarbeursterrein ter plaatsedie vier dagen lang in het ielpunt van het Westduitse politieke leven staat. legioen ontmoette de kern- De Jongerenorganisatie 'de „Juso's" al buiten de vergaderzaal. I in partij-jargon» speelt een grote rol. sjjn voor tein SPD-ministers Sinds 1959. toen het pragmatische Kjrtjes getimmerd en voor Wil- Godesberger-program van de SPD andt zelfs twee. één met een een sociaal-liberale party maakte, m die hem regelrecht met de die best acceptabel zou zijn als rege- jeblevenen in Bonn verbindt, j ringsparty, zyn haar partijcongres- legeren gaat vanuit hal 13 in sen zelden interessant geweest. No- rücken ononderbroken door toire linksen uit nauwelijks serieus dagen lang demonstreert de genomen bolwerken als Zuid-Hessen bt de regeringsmacht haar niet en Sleeswijk Holstein bereikten met het hoofd is gestegen: met bier hun activiteiten hoogstens dat rede- ist gaat het ook. j lijkheid en gematigdheid van de par- belangstelling voor het congres tijleiding nog sterker in het oog vie- ot in de Bondsrepubliek. Het ten. a feestcongres kunnen zijn, om- Nu de SPD regeert trekt het op- or het eerst een kameraad- treden van de Juso's niet alleen Willy Brandt: twee hokjes. meer aandacht, het vindt bovendien in bredere kring erkenning. Dat blijkt uit zeer vele voorstellen 'in totaal meer dan 800, een boekwerk van b positie in het land snel ver- i 400 bladzijden» in Saarbrücken. De De beste CDU is de SPD. zei I regering krijgt te horen dat ernst moet worden gemaakt met sociaal democratische theorieën. De kans is er. Immers. Brandt noemt zich de kanselier van interne hervormingen. Er moet economisch en sociaal zo veel op de helling, dat er alle gele genheid zou zyn voor ingrijpende ver anderingen. Marxisme anselier <de terminologie trouw in ere gehouden) tot voorzitter kan worden gekozen, ij gaat het om een kanselier jen de cliristendemocnaten nog den. Brandt bewijst dat die gek niet was. Toekomst inmiddels bestaat vooral be lling voor „Saarbrücken" om- SPD'er er behoefte aan heeft ins van eigen prestaties op te en te debateren over toe- -Karl Marx loert om de hoek", lannen. Van algemene tevre- schreef Frans-Josef Strauss" Bayem is binnenskamers geen spra- Kurierover het congres in Saar- brücken. Er zijn inderdaad voorstei 's positie aan de top is onom- Datzelfde geldt voor partij- Herbert Wehner. Karl Schil- minister van Economische die er niet in slaagt een eind ken aan de prijsstijgingen, (chter de volle laag van par en die hem nog geen jaar ge- lewonderden omdat hy voor len die opvallen door hun marxist! sche taal: „Het systeem van de laat kapitalistische heerschappij", de „eco nomische uitbuiting door de heersen de klasse", etc. Het klinkt erg opge wonden, maar de oppositie wijst er graag op dat de Jubo's zich de SPD van de jaren 80 noemen en de SPD zelf is vastbesloten voor lopig aan de macht te blijven. Met de verkiezingen won. En de (je jongeren moet rekening worden n attaqueren Helmut Schmidt, idat aan zijn capaciteiten als er van Defensie wordt getwij- iar omdat hij de grote man de rechtervleugel, die naar deel zijn tyd heeft gehad. gehouden. Voor al degenen die van het con gres meer verwachten dan een debat en het opmaken van de balans, zal Saarbrücken niettemin donderdag te leurstellend eindigen. Ook de jonge- ADVERTENTIE) ren hebben er alle belang bij dat Brandt aan de top blijft en een maand voor drie belangrijke deel staat verkiezingen Noord-Rijnland Westfalen, Nedersaksen en Saar land vandaar ook de keuze Saar brücken» is er niet alleen alle reden om de eigen positie geen geweld aan te doen, maar bovendien om de li berale coalitiepartner te ontzien. Die verkiezingen worden be schouwd als de eerste grote test voor de regering. De vrees dat de kleine FDP aanzienlijk verliest, hetgeen consequenties voor de coalitie in Bonn kan hebben, bestaat in rege ringskring nog altijd. Al te drasti sche denkbeelden van de sociaal-de mocratische regeringspartners zou den voor conservatieve liberalen het zoveelste bewijs zyn dat partyleider Scheel met de verkeerden in zee is gegaan. Argument De verkiezingen van komen de maand zijn voor Brandt zelf in de partydiscussies met ongeduldige ka meraden het sterkste argument voor zijn „politiek van de kleine stap pen". Een feit is dat Brandt zijn sterke positie praktisch geheel te danken heeft aan de ondernemende oostpolitiek. Maar Brandt regeert van verkiezing tot verkiezing en heeft zelfs met zulke tussentijdse verkiezingen terdege rekening te i houden. Hij is in Saarbrücken dege ne die, door steeds weer het woord te nemen, zelf zijn voorzichtige poli tiek verdedigt ook in het debat met de jongeren als de onbetwiste par tijleider. WIM Tl «MMERS i,waarom zou u*t ozeff moeilijk maken door winkef-in winkel-uit te rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus, idat handige boek vindt u alles wat er zo'n beetje aan woonplezier te pis. Van stoei-proof Balatred vinyl tot leefgraag Mundiana tapijt, tiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd, itenminste waarover u praat als ■voor de Grote Beslissing staat, lus handel één keertje gewoon lens het boekje en vul even de bon in.Voor't gemak. )pen. Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar: •undi Nederland N.V., Huizen Nh. Antwoordnummer 21 (Van onze correspondent» PARIJS GPD» De bekend» bisschop van Brussel, kardinaal Suenens heeft in een uitvoerig in terview, dat gisteren meer dan een pagina van het avondblad Le Monde besloeg, gepleit voor een hervatting van de dialoog tussen het Neder landse episcopaat en het Vaticaan In Rome die. zoals bekend sedert maanden verbroken is. De Belgische primaat die als voornaamste woordvoerder van de meerderheid tijdens het laatste concilie in Rome al een grote rol speelde, heeft in het Le Monde-in terview de belangrijkste inzet van het geschil, de opheffing van het ce libaat. niet tot op de bodem uit wil len diepen. Wel leek het hem wen- i selijk dat, gezien de onrustbarende afvalligheid onder de priesters, waarbij hy voor Nederland alleen j al het cijfer vierhonderd noemde. de inschakeling van gehuwde gees telijken in bepaalde gevallen weer zal worden onderzocht. Een deel van de tegenstellingen tussen Rome en de Hollandse gees telijkheid meende de Belgische bis schop intussen toe te mogen schrij ven aan de verschillen tussen twee theologieën en mentaliteiten. Wan- neer die pluraliteit eenmaal erkend wordt, zal het mogelijk zijn. zo Ver wachtte bisschop Suenens. ook een pluraliteit voor de oplossingen te vinden. Ofschoon de Belgische kerkvorst met nadruk wilde vaststellen alleen voor eigen rekening zo niet paro- chie te spreken, scheen hij zijn goede diensten als bruggebouwer tussen Rome en Utrecht nu niette min tussen de regels toch aan te willen bieden. Van essentieel ge wicht beoordeelde hij het feit dat j kardinaal Alfrink de mogelijkheid van een breuk met Rome altijd met j grote kracht van de hand had gewe zen. I Onder de tegenstanders van het Amerikaanse ooriogsbeleid zijn er weinig wier stem van zoveel belang is als die van J. W. Fulbright, senator uit Arkansas. Als voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, i6 de Demo craat Fulbright automatisch de senaatsdeskundige in Inter nationale zaken. Alle kwesties welke de Amerikaanse betrek kingen met het buitenland betreffen komen pas voor de senaat nadat zijn commissie ze heeft laten passeren. In on derstaand exclusieve interview met Carl Leubsdorf van het Amerikaans persbureau Associated Press bespreekt Fulbright de Amerikaanse verwikkeling in Zuidoost-Azie en wat naar zijn verwachting de Senaat zal doen». Senator J. W. Fulbright, voorzitter van de senaatscommis sie voor Buitenlandse betrekkingen, meent dat de meerder heid van de Senaat tegen de Vietnamese oorlog is en de fondsen daarvoor zal beperken. Fulbright zei dat zelfs als het Huis van Afgevaardigden zich hierbij niet aansluit zullen een beslissing van de Senaat welke binnen tien dagen kan komen president Nixon er toe brengen „naar de conferentietafel te gaan en de oorlog te regelen". ..Stellig zal hij dan het gevoel hebben dat het tijd is dat hij zijn politiek herziet", zei Fulbright. Hieronder volgen de vragen en antwoorden uit het in terview dat een paar uur voordat Nixon vrijdagavond j.l. zijn persconferentie gaf, gehouden werd. VRAAG: In wat voor soort constitutionele crisis meent u dat we ons bevinden? ANTWOORD: Het is een diep politiek verschil van mening tussen de uitvoerende en de wetgevende macht. Het spruit voort uit wat de vroegere regeringen gedaan hebben en uit de resolutie van 1964 inzake de Golf van Tonkin welke op zich zelf een zeer twijfelachtige constitutionele procedure was. Ik geloof, en een aantal onzer eveneens dat die reso lutie door misleiding werd verkregen. Als president Johnson in 1964 ons om een oorlogsverklaring had gevraagd en die had gekregen, dan zou dat een enorm verschil hebben gemaakt wat de constitutionele verhoudin gen betreft. Maar de procedure die toen werd gevolgd was constitutioneel niet juist en ik voel me voor een groot deel verantwoordelijk omdat ik dat toen niet heb onderkend. Het is heel duidelijk dat de Senaat in normale tijden zon resolutie nooit zou aannemen. In normale tijden zou er geen aanleiding voor zijn. Maar het was verkeerd. En dit was het begin van wat zich naar mijn mening ontwikkeld heeft tot een constitutionele crisis. VRAAG: Beloofde minister van Buitenlandse Zaken Rogers u te raadplegen over nieuwe stappen in Zuidoost- Azië? ANTW.: Ja. ondubbelzinnig beloofde hij consulatie voor tot actie zou worden overgegaan en ik geloof dat hij dat zei voordat besluiten zouden worden genomen. VRAAG: Maar dat hebben ze niet gedaan, nietwaar? ANTW.: Ja. zo moet het gezien worden. Ik noem het na melijk geen overleg als het geen openhartige uiteenzetting was van de beslissingen die genomen zijn. Het was iets anders. We bespraken de kwestie van het verzoek om hulp. We bespraken niet onze troepenbeweging in Cambodja. In tussen kwam nog bij de gevoelens die met de Golf van Ton kin begonnen de frustratie van een groeiend aantal senatoren dat hun advies zelfs niet welkom was en zeker niet werd gerespecteerd. Maar in alle eerlijkheid gezegd ik denk dat het duidelijk is dat gedurende die periode de meerder heid van het Congres van beide huizen de politiek die ge volgd werd wel steunde. Ik ben van mening te oordelen naar de onlangs gehouden stemming over de machtiging voor de militairen, dat een meerderheid van het Huis nog steeds de oorlog in Vietnam steunt, maar ik geloof niet dat een meerderheid van de Senaat dit doet. Maar dit is slechts een mening want we hebben nog geen duidelijke test gehad. VRAAG: Nu ze tot die actie zijn overgegaan ivaarover ze u. naar uw oordeel, niet behoorlijk hebben geraad pleegd. hoe kan dit constitutionele probleem gecorrigeerd worden? ANTW.: Dat zal niet gemakkelijk kunnen. Het Church Cooper amendement beperkt de uitgaven van fondsen voor operaties in Cambodja. Het vorig jaar hebben wij aan een toewijzingswet een beperking toegevoegd voor het gebruik van fondsen ten behoeve van gevechtstroepen te land in Laos en Thailand. Toen hebben ze eenvoudig Cambodja, een neutraal land, over het hoofd gezien. Ze hebben er eenvoudig niet aan gedacht. VRAAG: Wat denkt u van de vooruitzichten van het ChurchCooper amendement en waarom zal dit als eerste aan de orde komen? ANTW.: De reden dat het waarschijnlijk het eerst aan de orde komt is dat het rechtstreeks betrekking heeft op Cam bodja en dat het een kwestie is die thans het meest bij het publiek leeft. Het betekent niet dat het het enige zal zijn. Ik zou willen zeggen dat het eenvoudig een eerste stap is van de pogingen om de president er van te overtuigen dat de Senaat zijn politiek niet steunt en dat het gevolg van deze overreding zal zijn hem er toe te brengen naar de con ferentietafel te gaan en de oorlog te regelen, zoals de Fransen dat in 1954 hebben gedaan. Ik erken, dat we de de president niet kunnen dwingen. Ik weet zelfs niet hoe er gestemd zal worden. Ik weet dat er in de Senaat een zeer sterke afwijzing bestaat van de buitenlandse politiek van de president in Vietnam. Ik erken, dat het Cooper- amendement thans niet door het Huis zal worden aange nomen, of dat we, mocht er toch een kleine meerderheid in het Huis bestaan, het amendement aan een veto kunnen onttrekken. Met andere woorden, door het aantal stemmen hopen wij de president het bewijs te leveren van de mate van de oppo sitie die er tegen voortzetting van de oorlog in Zuidoost- Azië bestaat, dat die voortzetting niet in het belang is van de natie, en dat dit hem als een verantwoordelijke dienaar van het openbaar belang er toe kan brengen zijn opvattingen en zijn methode om een einde aan de oorlog te maken te herzien. VRAAG: Verwacht u. dat bij de reeks stemmingen in de Senaat het een of andere voorstel zal worden aange nomen? ANTW.: In de Senaat, ja, dat denk ik van wel. VRAAG: Waarom denkt u, dat goedkeuring alleen door de Senaat van invloed zal zijn op de regering? ANTW.: Hij is zelf senator geweest. Een besluit van de Senaat is één van die dingen welke niet kunnen worden genegeeerd en niet voor verkeerde interpretatie vatbaar zijn. Zo'n besluit is een formele, officiële en constitutionele wijze om uitdrukking te geven aan het oordeel van afge vaardigden. Laat ons aannemen, dat 60 senatoren stemmen voor beperking van de oorlog en laat ons aannemen, dat zij 60 procent vertegenwoordigen van de bevolking. Zo zou het werken. Hij (de president zou dan stellig tot de over tuiging moeten komen, dat het tijd is om zijn politiek te herzien. Het zou zo moeten zijn, dat een meerderheid in een van de beide Huizen voor elke president aanleiding moet zijn zijn politiek te herzien. Maar natuurlijk kan elke president ondanks de op hem uitgeoefende druk, als hij dat wenst met zijn politiek voortgaan, zolang het leger hem gehoorzaamt. VRAAG: Wat gebeurt er als er geen enkele voorstel wordt aangenomen? ANTW.: Als dat het geval is. betekent dit dat de Senaat de president steunt, hoewel, als de voorstellen worden ver worpen dit niet noodzakelijkerwijs betekent dat de Senaat ook de oorlog steunt. VRAAG: Wat zal er in het land gebeuren als de politiek van de president hoofdzakelijk ongewijzigd blijft? ANTW.: Ik ben geen profeet. Als de president volhardt en de oorlog gaat door. dan zullen, meen ik. de protesten voort duren. Als de orde bewaard blijft en er niet veel geweldple ging gebeurd is kan dit een lange tijd zo doorgaan. Maar als de geweldpleging door wetteloze elementen toeneemt, kan natuurlijk de noodzakelijkheid voor de staat van beleg ont staan. Dit is in andere landen ook zo geweest. VRAAG: Heeft dit alles bewezen dat uw macht om de gebeurtenissen te beïnvloeden zelfs nog beperkter is dan u aanvankelijk hebt gedacht? ANTW.: Neen, ik heb nooit gedacht dat die invloed zeer groot was. De meeste senatoren die op dit terrein bezig zijn zijn zich volkomen bewust geweest van de beperking van hun macht om de gebeurtenissen te beïnvloeden. VRAAG: denkt u dat de regering de mate van ontevreden heid over de oorlog kent? ANTW.: nee. ik denk dat zij het verkeerd zien. Hun eigen rapporten wijzen daarop. Die zeggen dat hun telefonische polls tien tegen één voor hun zijn. Ik geloof dat zij het fout hebben. Ik ben het eens met George Reedy's opmerking dat presidenten, niet bepaald deze president, maar ook zijn voor gangers. zo omringd worden door wat de paleiswacht ge noemd kan worden, het koninklijke hof. dat zij geïsoleerd worden van de realiteit. Zij hebben geen toegang tot de wer kelijke mening in het land. en dit is een droeve zaak Het nieuws dat hun gegeven wordt gaat door de zeef van anderen, door de handen van mensen die hun eigen voorkeuren heb ben. VRAAG: zullen de gebeurtenissen van de afgelopen week er toe bijdragen hun te overtuigen? ANTW.: dat is wel de bedoeling ervan en ik vermoed dat ze effect zullen hebben, omdat het zo duidelijk is. Ik zie niet hoe1 ze het kunnen negeren, hoewel presidenten daar voor manieren hebben. Zij vertrekken naar Camp David en daar zijn andere mechanismen. President Nixon heeft vier huizen. Hij kan naar andere plaatsen gaan en zich isoleren van studenten en anderen. Ik probeer hier niet kleingeestig over te doen, maar alle presidenten zijn geïsoleerd. VRAAG: hebt u de indruk, dat de regering even geïnteres seerd is in het steunen van de regering Lon Nol in Cambodja als in het beschermen van de Amerikaanse troepen? ANTW.: ja. ik geloof niet dat de invasie van Cambodja bedoeld was om de levens van Amerikaanse troepen te be schermen. Integendeel, zij worden aan grotere verliezen blootgesteld. VRAAG: gaan we naar een verplichting toe om de nieuwe regering van Cambodja te steunen? ANTW.: het lijkt er inderdaad op dat we die richting uit gaan. Hij heeft het nog niet gezegd, maar de gebeurtenissen wijzen er op. VRAAG: meent u. dat. minister Rogers wist wat er gebeu ren ging toen hij 27 april voor uw commissie verscheen? ANTW.: ik kan niet aannemen dat hij het niet wist. Hij kwam als een vertegenwoordiger van een departement dat het moest weten. Ik heb geen reden aan te nemen dat hij het niet wist. CARL LEUBSDORF

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9