Regering handhaaft voor motieven van begrip111 Bredase Nixon Internationaal congres geluidshinder PvdA: „Regering staat aan de verkeerde kant" Commissie op bezoek gevangenis Prof. Zonderland: „We slikken te veel Aangeboden: drie minuten bellen voorde prijs van twee. I raag jeugdige arbeids krachten sterk gestegen Initiatieven Eerste bezetter Stedelijk Museum kreeg een week Hond bracht redder bij drenkeling Interlokaal bellen? Profiteer van de goedkope uren: elke werkdag vai 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens - plus de hele zaterdag en zondag. Dat scheelt u ruim 30% in de kosten. Dus als het niet al te dringend is, wacht dan met bellen tot de avond. U kunt dan langer praten voor hetzelfde geld. pOfSDAO M MEI WW LODSCH DAGBLAD PAGINA T DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering is van oordeel, dat de loop van de gebeurtenissen in Indo-CKina de laatste weken een bedenkelijke wending heeft genomen. Er kan inderdaad gesproken worden van een hernieuwde uitbreiding van het gewapend conflict in deze streek. Al dus een gisteren verschenen nota van de Nederlandse re gering. De nota geeft een uitvoerig over wicht van het verloop van de ont wikkelingen in Indo-China, waarna een formulering volgt van het Ne derlandse standpunt. Daarin wordt opgemerkt, dat de regering niet kan ontkomen aan gevoelens van diepe teleurstelling dat het moest komen tot het overschrijden van de Cam bodjaanse grens door aanzienlijke Amerikaanse en Zuid Vietnamese ge vechtseenheden. De regering kan evenwel begrip opbrengen, zo herhaalt de nota, voor de door president Nixon opge somde motieven. De nota zegt ondermeer, dat de communistische dreiging in Cam- DEN HAAG <GPD) De vraag naar Jeugdige arbeidskrachten is in de afgelopen maand sterk ge stegen. Deze stijging is mede het gevolg van het vooruitlopen van het bedrijfsleven op het te ver wachten grotere aanbod van jon geren, die binnenkort de 6cholen zullen verlaten. Het aantal vacatueres voor mannen, Jonger dan negentien jaar, was eind vorige maand 22.800 of 12,3 procent van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking in die leeftijdsklasse. Een jaar geleden was dit percentage 8,9. De vraag naar jeugdige werkneemsters be droeg eind apr 11108.6 droeg eind april 16.800 of 7.6 pro cent van de afhankelijke beroeps bevolking in die leeftijdsklasse. Een jaar geleden was dit percen tage 7,1. De sterke stijging van de vraag naar jongeren is tekenend voor de situatie op de arbeidsmarkt. In april daalde de arbeidsreserve van mannen en vrouwen van 58.300 tot 48.400. Ook wanneer rekening wordt gehouden met de seizoenin vloed is er sprake van een daling. Daarentegen steeg de vraag naar mannen en vrouwen met 6400 tot 118.800. Wanneer ook hier reke ning wordt gehouden met de in vloed van het seizoen blijft er een duidelijke stijging. De werkloosheid van mannen was het grootst in de provincies Dren te, Friesland en Groningen (resp 2,1 prooent, 1,9 procent en 1,8 procent). Het laagste werkloos heidspercentage had weer de pro vincie Utrecht <0.6 procent), ge volgd door Gelderland en Noord en Zuid-Holland met elk 0,9 pro cent. Minister Klompé ontving gisteravond de leden van het In ternationaal Olympisch Comité in het Rijksmuseum in Amsterdam. Op de fotominister Klompé in gesprek met Koning Constantijn. bod ja zeer reëel is. Of het de rege ring van Cambodja zal gelukken de ze dreiging het hoofd te blijven bie den valt voorshands niet te voor spellen. „De regering blijft bereid haar volle medewerking te geven aan ieder initiatief dat een voor de vol ken van het voormalig Indo-China naar vrije keuze te bepalen staat kundige regeling naderbij kan bren gen. In dit verband zijn sinds 6 mei Jl. dan ook een aantal regeringen be naderd met de suggestie zo moge lijk te komen tot een zinvol initiatief voor het bevorderen van zulk een vreedzame regeling. Reacties wer den tot dusver niet ontvangen. De regering blijft eveneens aandringen bij alle betrokkenen op maxi male matiging en op inschikkelijk heid." In de regeringsnota worden ach tereenvolgens de ontwikkelingen op het Indochinees strijdtoneel in be schouwing genomen en wordt nader ingegaan op het standpunt van de Nederlandse regering. Zoals bekend, aldus de nota, heeft de regering zich steeds op het standpunt gesteld dat alles in het werk diende te worden gesteld om een vreedzame regeling van het In do-China verscheurende conflict te bevorderen. Onder regeling heeft de regering begrepen een zodanige op lossing van de Indochinese vraag stukken dat daarmede de basis ge legd zou worden voor een ontwikke ling der regio in het belang der rechtstreeks betrokken volken. „Het is duidelijk dat de regering in deze optiek steeds het uitoefenen van het zelfbeschikkingsrecht is blijven on derstrepen', zo wordt in de nota op gemerkt. In de regeringsnota wordt ten slotte meegedeeld, dat sedert vorige AMSTERDAM 'ANP) De Am sterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft gistermiddag de eerste der circa 30 kunstenaars, die in de nacht van 16 op 17 januari jl. de hal van het stedelijk museum in de hoofdstad bezebten, na een eis van een boete van f 150, terzake van lokaalvredebreuk veroordeeld tot een week gevangenisstraf onvoorwaarde lijk. Het was de 31-jarige kunstschilder Franciscus M. van Bommel, lid van het dagelijks bestuur van de Be roepsvereniging van Beeldende Kun stenaars 'BBKi. De bezetting was een protest tegen het in opdracht van B. en W. verwijderen van de BBK-actle stand op de tentoonstel ling van de Amsterdamse Kunste naarswerkgroep (AKW), in de nieu we vleugel van het museum. De AKW had de afdeling Amsterdam der BBK als gast uitgenodigd op haar expositie een stand in te richten. week woensdag geen Amerikaanse bombardementen op Noord-Vletnam hebben plaatsgevonden. Overeen komstig zijn toezegging aan de Tweede Kamer heeft minister Luns de regering te Washington inmid dels op de hoogte gesteld van de „diepe verontrusting." die een even tuele hervatting van de bombarde menten in ons land teweeg zou brengen. In de nota wordt opgemerkt, dat de opzet van de Amerikaanse in terventie In Cambodja qua omvang, doel en tijd beperkt is. Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, heeft maandagavond in de zendtijd voor politieke partijen de nota van de Nederlandse regering over recen te ontwikkelingen in Indo-China een „teleurstellend stuk" genoemd. Ze geeft een verklaring van het Ameri kaanse optreden in Indo-China en ze herhaalt dat de regering begrip heeft kunnen opbrengen voor de door president Nixon opgesomde motieven voor de invasie-Cambodja, aldus de heer Den Uyl. „Daarmee kiest de Nederlandse regering voor Nixon's beleid, dat in Amerika zelf, gelukkig, op een zo breed verzet stuit. De nota bewijst opnieuw, dat de Nederlandse rege ring in deze zaak aan de verkeerde kant staat. Ze maakt zich door deze opstelling medeplichtig aan een uit breiding van een oorlog, die reeds eerder beëindigd had moeten zijn." BRED (GPD) De vaste com missie voor Justitie van de Tweede Kamer zal woensdag in Breda een bezoek brengen aan de beruchte Koe pelgevangenis om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van aard, inrich ting en sfeer van deze straf inrichting. De dreigende opstand in deze gevangenis eind april heeft on derwerp van bespreking uitgemaakt in verschillende fracties van de Tweede Kamer. Het bezoek heeft tot doel de kamer leden zelf een oordeel te laten vor men over de problemen in de Bre dase koepel, waarover de laatste we ken veel gezegd en geschreven is. Zoals reeds gemeld dreigde een op stand welke werd voorkomen door de leden van de gevormde inspraak- Boksen Marcel Cerdan, de zoon van het Franse boksidool van de jaren '40, heeft gisteravond voor het eerst in zijn loopbaan een wed strijd verloren. Hij bokste te New York tegen de weltergewicht kampioen van Mon treal, de nog nooit verslagen Dona- to Paduano en verloor cp punten in die wedstrijd die ging over tien ron den. Gisteren zijn achttien Finse gastvrouwen op Schiphol aange komen. Zij waren uit een groep van negentig stewardessen gese lecteerd. Deze nieuwe gastvrou wen in de lucht beschikken ten minste over vijf jaren vliegerva- Hng. Daarnaast hebben zij nog een speciale opleiding genoten, waarbij zij onder meer werden onderwezen in politieke toestan den en toeristische aspecten van landen en plaatsen die worden aangedaan. commissie van de gevangenen die leiding zouden geven snel over te plaatsen en de overige gevangenen, toen de spanning ten top steeg, met extra bewaking in hun cellen te hou den. De sfeer in deze strafinrichting, waar langgestraften bijeen zitten en de 3 Duitse politieke gevangenen ver blijven, is de laatste maanden steeds verslechterd. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat in Breda van de uit voering van artikel 26 van de begin selenwet praktisch niets terecht komt. Dit artikel beoogt de ten uitvoer legging van de gevangenisstraf zo danig te doen geschieden dat het be leid gericht is op een normale en verantwoorde terugkeer in de maat schappij. Het regime in de Bredase gevangenis is ouderwets en autoritair en niet meer van deze tijd. De be ginselenwet wordt er niet nageleefd en dat is een kwalijke zaak. Vooral op dit punt zal de aandacht van de vaste commissie van Justitie zich richten. HTVERSUM (GPD) Alsof er helemaal niets gebeurd is, staat de kleine Michael van Altena (2 jaar) vandaag in zijn ziekenhuisbedje te gen iedereen te zwaaien, die zijn gla zen kamer voorbij komt. Maar gis terochtend dreef diezelfde Michael bewusteloos in een stinkende vijver aan de Minckelersstraat. Alleen het gedrag van zün hondje Teddy en de kordate reactie daarop van een om wonende. de heer A. Oostmeyer, heb ben voorkomen dat het ondernemen de joch is verdronken. Toen de heer Oostmeyer zijn hond tegen 8 uur gistermorgen uitliet, zag hij dat een kleine hond voortdurend half de vijver in liep, een eind weg rende en weer het water in ging. De wandelaar nam een kijkje bij de vij ver en zag „een pop drijven". BU nadere beschouwing bleek het evenwel een klein kind te zijn. De heer Oostmeyer ging te water, bracht het kind dat al buiten ken nis was op het droge en paste mond- op-mond-beademing toe. Toen hij het hartje weer voelde kloppen, droeg hij het jongetje zijn woning aan de Anthony Fokkerweg binnen en belde de politie. Met een ambulance werd Michael naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij vandaag nog ter observatie moest blijven. GRONINGEN (ANP) Propa ganda voor de instelling van spe ciale anti-lawaaiafdelingen bij de politie, invoering van een inter nationaal certificaat voor fabri kanten van produkten die een aanvaardbaar geluidsniveau niet overschrijden, een juridisch on derzoek naar de verantwoorde lijkheden op de luchtwegen en samenbundeling van de tijd schriften van de nationale ge luidshinder bestrijdingsorganisa- ties tot één internationaal blad. Deze vier concrete voorstellen deed maandagochtend in Groningen prof mr. Zonderland, hoogleraar te Rotterdam, als voorzitter van het zesde internationale geluidshinder congres „Noise 2000". De matheid van de burgers in de welvarende landen is langzamerhand zo groot, dat prof. Zonderland in ze kere zin blij is met de dreiging van de supersonisch knallende verkeers vliegtuigen. Hij benadrukte in dit ver band met klem dat de lawaai bestrij ding echt niet tegen de techniek, de KLM of Fokker is. In werkelijkheid, aldus de voorzitter, ligt de overwin ning van het lawaai binnen het lucht vaartbelang zelf. Volgens prof. Zonderland is het ge vaar de gigantomanie: het gapen van bewondering voor alles wat groter en sneller is. Naar de mening van prof. Zonder land zou het dwaasheid zijn te bewe ren. dat er in de wereld niets wordt gedaan aan de lawaaibestrijding. Hoewel de porblemen in alle landen grotendeels hetzelfde zijn, valt het niettemin op, dat het ene land wel veel verder is dan het andere. Met name de Duits sprekende landen hebben de grootste successen ge boekt. Hij heeft wel vast kunnen stellen dat in het ene land veel sneller en eenvoudiger een antilawaaimaatre- gel uit de wetgevende machine te voorschijn komt dan in het andere. Antilawaaivoorschriften moeten even wel zeer concreet zijn en vooral han teerbaar voor de politie en andere controlerende organen, aldus prof. Zonderland. Prof. Zonderland besteedde ver volgens aandacht aan de geschiedenis van de bestrijding van de geluids hinder in Nederland. Er is. zo zei prof Zonderland, met name dank zij TNO in ons land voldoende technische ken nis aanwezig om het lawaai effectief te temperen. Als boodschap gaf hij de Nederlandse Stichting Geluidshin der mee om de hoognodige coördi natie tot stand te brengen tussen al le groeperingen die zich in ons land plaatselijk zowel als op deelgebieden van het lawaai, bezighouden. Men komt er volgens prof. Zonderland niet als men zich ten doel stelt te vreden te zijn als het lawaai wordt verplaatst naar een ander dorp. De minister van Sociale Zaken en volksgezondheid, de heer B. Rooi vink, merkte in zijn rede nog op. dat het begrijpelijk en terecht is dat velen een waarschuwende stem laten horen, waarbij men tracht aan te tonen, dat het welzijn van de westerse mens in toenemende mate in gevaar wordt gebracht door het geluidsniveau en de geluidshinder waarmee men da gelijks wordt geconfronteerd. Volgens hem komen hierbij weder om een van de belangrijkste proble men van onze tijd ter sprake, name lijk het vinden van de juiste verhou ding tussen welvaart en welzijn. „Het is het inzicht in deze verhou ding, dat ook op het terrein van de lawaaihinder bepalend zal zijn voor de te nemen maatregelen. Minister Rooi vink meent, dat met de bestaande bepalingen in Neder land, die bescherming beogen op het punt van geluidshinder, veel kan wor den bereikt, maar het staat vast dat in de naaste toekomst nieuwe bepa lingen nodig zullen zijn, die meer speciaal gericht zijn op de situatie, zoals die met betrekking tot geluid- sschade en -hinder in de laatste jaren is gegroeid. Zo zal kunnen worden overwogen of de wetgeving zich niet meer moet richten tot de fabrikant van lawaai- producerende machines, dus tot de bron van het lawaai. Tenslotte stelde de bewindsman, dat veel aandacht zal moeten wor den besteed aan de ruimtelijke orde ning, zoals het aangeven van mi nimale afstanden van woonbebouwing tot lawaaibronnen, zoals verkeerswe gen en luchtroutes, het plannen van industriegebieden op voldoende af stand van woonhuizen en de plaats bepaling van ziekenhuizen en scho len. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7