Rinus Ver kade zijn vogels leeft tussen sou deo gloria 60 jaar bestaat Kindercircus Atleta op Raadhuisplein Overheids bijdrage visserij Bloembollencentrum Hillegom 71 gereed Voetgangerstunnel in Roelofarendsveen Vogelpark 'Avifauna' toeristische trekpleister Jubileumconcert in Noordwijks hervormde kerk Koninklijk zilver Prof.T.Koopmans voorzitter van adviescommissie Jeugdtoernooien van Blauw Zwart EERSTE STEEN GELEGD 1 fftig jaar n de verkoop fjjUSDAO 12 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (Door Cees Combee) ALPHEN AAN DEN RIJN Rinus Verkade (21) beheert de levende have van „Avifauna", Alphens grootste toeristische H trekpleister, die jaarlijks door vele duizenden wordt bezocht, get is een uniek oord om eens met de allerkleinsten naar toe gaan. Ze kunnen er vogels bekijken en hun hart ophalen in je speeltuin. Ook voor de groten is dit vogelpark met zijn vele ybloemborders en Sneker waterpoort bijzonder interessant. X Rinus Verkade voert zijn beheer met grote zorg, want hij reet als chef van de vogelafdeling, dat deze vogels een grote raarde vertegenwoordigen en dat er zeer zeldzame exempla- en onder zitten. Als Jongen van vijftien trad hu al dienst bü de familie Van der "Talk en van zijn broer, die toen chef as, kreeg hij de liefde voor de ge- derde vriendep mee. Op zijn zeven- snde jaar werd hem de leiding van vogelafdeling in handen gelegd, gehele dag is hü met vier assis- nten in de weer z'n vrienden it dat zijn de vogels geworden verzorgen. zijn daar in „Avifauna" heel wat Ids zien. Kleine en grote. Te el om op te noemen. Ook heel erg el, die uit het buitenland zijn geïm- irteerd. Daar is men zeer zuinig op, ïdat het haast niet doenlijk is ze er te kweken. Die grote vogels mingo's, struisvogels, ooievaars, tte en zwarte zwanen, allerlei irten eenden, pelikanen, en ga zo lar door zijn afkomstig uit ver tillende landen. Het valt bijvoor- eld voor de leek niet mee te ont leken, wat nu precies de Europese de Cubaanse flamingo is. Maar loi zijn ze. Stuk voor stuk. Interes- ït ook om hun doen en laten te ituderen. Vogelkenner Rinus Verkade is van vroege morgen tot de late avond t zijn gevederde vrienden bezig, is bijna doorlopend in de tuin bij volières te vinden. En hij gunt h de tijd om zo maar even met bezoeker te praten over „zijn" idwill. De meest vreemde vragen rden hem voorgelegd. Ook komt wel eens een bezoeker hevig opge lden bij hem met de mededeling, er een vogel niet goed geworden en dat deze misschien wel dood gaan. Verkade: Natuurlijk ga ik een. Maar wat blijkt dan? De vo- ligt zich heerlijk te baden in het licht en graaft daarbij, van de op de andere zij draaiend, een tje. irote belangstelling van de Avi- na-bezoekers gaat altijd uit naar voeren van de vogels. Dat doen kade en zijn assistenten in de genuren. Ze zijn er zo van een uur ïalf negen tot twaalf uur mee be- Eenmaal per dag krijgen ze vers Isel; de jongeren enkele malen dag. vogels kennen hun verzorgers een prikkie. Wanneer deze met bussen met voer naar de vo- of de vijvers komen fladderen >lij in het rond of komen van ver gezwommen of gelopen naar de lts, waar het voedsel wordt ge- oneerd. ein Verkade heeft één grote lief- een of meerdere eieren. Dat komt omdat de vogels nu wat gewend zijn aan hun omgeving. Hü betwüfelt ech ter of het kunstmatig broeden van deze eieren uiteindelük succes zal hebben, namelük het bezit van een zelf gekweekte flamingo. Afwachten is de boodschap. De resultaten bü de ooievaars zün ook niet juichend ge weest: de jongen bleven namelük niet in leven, 't Is ook een heel an dere omgeving dan ze gewend zün te verblüven. Avifauna is nu eenmaal niet het gebied, waarin de vogels van oudsher thuis-zün. Avifauna heeft dit jaar een grote uitbreiding ondergaan. In het büzon- der wat betreft het a musements- park. Er is een grote kinderboerderü bijgekomen en ook de amusementshal en het theehuis werden vergroot. Een manege is nog in aanbouw. Het park beslaat nu dertien hectare. Er kwamen er maar liefst vüf bü. Wel een bewüs dat dit vogelpark in trek is. D. Keuiung en dr. J. G. B Jansen, de directeur van de Stichting VVV Noordwük, de heer Rovers, vertegen woordigers van de plaatselijke mu ziekgezelschappen en zangveren igin- gen, van de afdelingen van de Ned. enthousiast hulde gebracht. Het was Chr. Vrouwenbond en talrüke andere j de dank en erkentelijkheid van vele organisaties en instellingen. I vrienden en belangstellenden voor de Bloemen en geschenken waren even I wüze waarop „Soli" in al deze jaren J zavt!\e blijken van hulde en mede- haar büdrage had geleverd aan het i ieven Het was niet zomaar een ko- NOORDWIJK ..Soli Deo Gloria" vierde haar zestigste verjaardag. Ter j gelegenheid van dit diamanten feest j heeft de Noordwljkse gemeenschap haar tüdens een zeer druk bezochte receptie in „De Rank" spontaan en culturele leven in de badplaats. men en gaan van receptiegangers In Onder de aohere receptiegangers I «n prettig^ i wethouder M. C. J «n e™* £ho rie heer P L Boelen °°k n°S enlS« büeen. De „Ecno de heer F. L. Boeien, j^nea" 5raoht de vocale zus tervereniging op haar jubileumdag een sprankelende muzikale hulde. Donderdag geeft „Soli Deo Gloria" in de Ned. hev kerk een jubileum uitvoering. Het programma, waar aan orkest en bekende solisten me dewerking verlenen, vermeldt het oratorium „Samson 'van G. F. Han del. Het geheel staat onder leiding van de dirigent, de heer Gé van der Steen. Aanvang 8 uur nam. I bevonden zich wethouder M. C. J I Sedelaar j chef van de afdeling algemene za ken, die het gemeentebestuur verte- genwoordigden. De wethouder van oulturele zaken, de heer P. den Ot- ter, was wegens ziekte verhinderd. Verder kwamen het bestuur geluk - j wensen een afgevaardigde van de Ring Den Haag van de Ned. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen, de plaatselüke predikanten ds. A. L. Lapré, ds. C. Warner, ds „Time Out" vierde voor J Q Qlllij zilveren jubileum Rinus Verkade, de verzorger van de vogels in „Avifauna1' (.Foto Leidsch Dagblad) laad voor de kunst DEN HAAG (ANP) Minister Klompé van CRM heeft na over leg met de raad voor de kunst en een aantal landelüke kunstenaarsorgani saties de commissie ingesteld die haar voorstellen zal doen voor een herziening van de wet op de raad voor de kunst. De commissie heeft de opdracht advies uit te brengen over de vraag welke wijzigingen er zouden dienen te komen in de taak, de structuur en de werkwüze van de raad voor de kunst en op grond daarvan voorstellen te doen tot her ziening van de wet op de raad voor de kunst. Voorzitter van de commis sie is prof. mr. T. Koopmans in Voorschoten, hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Leide Universiteit. Het broeden! In één van de ge itjes op het terrein staat een zeer WASSENAAR Op 7 en 9 mei ierne broedmachine, waarin bü- zÜn °P Blauw Zwart-terrein pu- alle door de bewoners van het pillentoernooien gespeeld, die het vol- t gelegde eieren worden uitge- gende resultaat hadden Op 7 mei: d. Alles geschiedt automatisch. le prüzen in de poules A. B en C. resp.Docos, Vredenburch en RKAVV. 2e prüzen resp. Blauw Zw., Blauw Zwart en Vredenburch. 3e prüzen resp.: Vredenburch, RKAVV en DOCOS. Op 9 mei waren de resultaten: le prüzen in de poules A, B en C resp. OSC. DOCOS en RKAVV. 2e prüzen DOCOS OSC en Vredenburch. 3de prüzen: Vredenburch, Blauw Zwart en OSC. Op 16 en 18 mei a.s. organiseert de jeugdcommissie van Blauw Zwart een toernooi voor A-pupillen, waar aan zal worden deelgenomen door RKDEO (Nootdorp), Quick Boys iKatwük), Vredenburch (Rüswük). Docos (Leiden) en Blauw Zwart. Ie dere vereniging neemt met 7 elftal len deel. Op beide toernooidagen zal de opening plaats hebben om 10.15 uur, terwül de eerste wedstrü- den om half 11 beginnen. De prijs uitreiking zal ongeveer half 3 plaats hebben. HILLEGOM De heer D. van Egmond heeft vanmorgen de eerste steen gelegd voor het nieuwe beurs-sportcomplex in Hil legom. Om tien uur precies metselde hij de steen met de in scriptie: „Op 12 mei 1970 gelegd door Dirk van Egmond, voor zitter stichtingsbestuur Bloembollenbeurs. Een groot aantal ge nodigden was hierbij aanwezig. Na deze gebeurtenis was er koffie- klaar zal zün wanneer, zoals voorzlt- drinken in Treslong waar drs. A L. J. 1 ^rs L boenen bolletjes weer bloeien". Coenen, algemeen voorzitter van de Koninklüke AJgemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de heer D. van Egmond een toespraakje hiel den. Zaterdag heeft op het Stadhou dersplein in Wassenaar burgemees ter mr W. J. Geertsema de prüzen uitgereikt van een tekenwedstrüd, die door het winkelcentrum Stad houdersplein was uitgeschreven voor de jeugd tot 12 jaar ter gele genheid van de bevrijdingsherden- king. Nadat de drumband van Irene een show had gegeven en voorzitter C. van der Hoeven de aanwezigen had verwelkomd, maakte de burge meester de uitslag bekend. De eer ste prüs een kampeertent was gewonnen door Els van der Wel. Tweede prüs, een opblaasbare rub berboot door Mirjam de Geus en de derde prüs. een paar rolschaatsen door Margret van Deursen. De postduivenvereniging „War mond" hield een wedvlucht vanaf St Ghislain: afstand 201 kilometer. J. Diemei 1; G. Zandbergen 2-4; J. Smeets 3: Dr. J Venken 5; A. v. d. Drift 6 en 10. J. van Zwieten 7; H. Koekkoek 8; G. Beugelsdük 9. WASSENAAR De stichting Jon gerencontact „Time Out", een voort zetting van de vroeger Kajoma, heeft in de afgelopen dagen het 25-Jarig bestaan gevierd met enkele aantrek- kelüke evenementen. Vrüdag- en zaterdagavond waren er in de zaal van het Atlas Inter national Centre avonden met resp The Shoes en met Lex Harding en het cabaret Wobbewaf, terwül zon dagmiddag gerecipieerd werd in een tent, die op het grasveld voor het raadhuis was geplaatst. Bestuur en leden van „Time Out" hebben de ge legenheid die deze receptie daartoe bood, niet voorbü laten gaan zonder op een ludieke wijze de aandacht te vestigen op het probleem waarmee de groep al geruime tüd te kampen heeft: een eigen ruimte .Op enkele gunstige moment tüdens de receptie büvoorbeeld toen burgemeester Mr. W. ,J. Geertsema en later weet- houder mevrouw A. J. le Coultre- Foest en leden van de raad hun gelukwensen kwamen aanbieden, werd een korte „act" opgevoerd, waarin dat ruimteprobleem op een indringende wüze onder de aandacht van de aanwezigen werd gebracht. LEIDERDORP De heer J C. Gulü- die gisteren het veertigjarig I jubileum bij de Verenigde Touwfa- brieken in Leiderdorp vierde, heeft hiervoor de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau ontvangen. Deze werd hem door burgemeester M. A. van der Have opgespeld. Deze büeenkomst, waarbü aan mevrouw Gulij een boeket Gerber s werd overhandigd droeg een zeer in formeel stempel De directeur, de heer H B Haan appel. dankte de jubilaris voor al het werk, dat hü als baas in de afdeling Spinnerij en het laatste jaar als ge volg van de reorganisatie, in c.? afd. expeditie, op zo voortreffelüke wüxe heeft verricht. Terecht werd hierbU het accent gelegd op zün gevoel voor humor, dat gepaard ging met kennis van zaken en prettige omgangsvor men. Als blüvende herinnering aan dit jubileum werden de gebruikelüke ge schenken uitgereikt: het Vererend Getuigschrift van de Maatschappü voor Nüverheid en Handel met de daarbij behoren de zilveren draagspeld. een gouden vestzakhorloge en gouden V.G.- draagspeld. alsmede een bedrag on der couvert. het keren. Belangrijk zijn de jeratuur en de vochtigheidsgraad. Juist te regelen is een voorname Dat broeden is een interessan- lezigheid, waarbij heel wat ken- vereist is. Wanneer de eieren uitgebroed en de kuikens zich )en gepresenteerd volgt 't groot- igen. Dat doen Verkade en zim lers eveneens, want dat kan men aan één van de volwassen soort- oten overlaten. Niet alle eieren en terecht in de „broedkast". wanen büvoorbeeld broeden hun li eieren uit en brengen de klei- ook groot. Opmerkelük is, dat zwanejong beslist geen kunstmoe- accepteert. ogelexpert Verkade heeft in zün sesjarige loopbaan bü „Avifauna" nooit meegemaakt, dat een fla- |o een ei heeft geflegd. Verder nestelen zün ze nog niet geko- Toch verwacht hü dit jaar wel IIDEN De heer G. C. Luid- gisteren bü Hasselman en der eens flink in het zonnetje ge- omdat hij al vüftig jaar bü deze als verkoper werkt. Hü werd toegesproken door de heer C. udron, directeur van de Verenig- fieubilermgsbedrüven, waar Has an en Pander bü is aangesloten, jubilaris ontving naast de enve- net inhoud en een bloemenhulde de gouden legpenning van de tschappü voor Nüverheid en Han in de heer J. Th. Jansen, bedrijfs- ir te Leiden, kreeg de heer Luid- een scheerapparaat plus een geestrijk vocht. Uit handen van peer J. Breedeveld en de heer jeman van het jubileumfonds, Jht de gouden jubilaris respectie- een hengel en een envelop inhoud in ontvangst nemen. KATWIJK AAN ZEE In het ka der van de maatregelen ter verbete ring van de structuur van de Neder landse visserij, kan ook dit jaar weer onder bepaalde voorwaarden een overheidsbüdrage worden toegekend voor opslag, be. en verwerking van vis. Deze regeling beoogt aanschaffing van produktiemiddclen, die in' Neder land niet of te weinig gebruikt wor den zoals apparatuur voor diepge vroren opslag in het algemeen, in- vriesapparatuur en koelapparatuur. Ook de detailhandel kan van deze büdrage profiteren. De heer Van Egmond herdacht in zün toespraak ziin medewerkers en dankte hen voor de hulp bij het bou- wen van dit gebouw. De nieuwe bloembollenbeurs is niet alleen bestemd voor sport, j Hiervoor wordt een speciale vloer aangelegd en zullen kleedkamers, waslokalen en een EHBO-ruimte worden gebouwd. Ook wordt er een tribune voor 600 bezoekers gemaakt en legt men een omroep- en muziek installatie aan De zaal zal vüfeneen- halve dag beschikbaar zün voor sport activiteiten. Achter deze zaal bevindt zich de exportgalarü Hier kunnen aan de bloembollenteelt verwante be- drijven hun produkten ten toon stel len en eventueel zaken doen Een schakel tussen de beurszaal en het bestaande restaurant Tres long wordt gevormd door een nieuwe koffiekamer, die het zicht heeft op de demonstratietuin en de vijver. Het kantoorgebouw van de Konink lüke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur komt aan de noordzüde van het complex naast de keuringszaal. Het gebouw zal ge bruikt worden als hoofdkantoor voor de beurs. Verder komen er vergader zalen. andere kantoren en een biblo- theek. Alle belangrüke instanties van de bloembollencultuur zullen hier bü el kaar komen in een gebouw. Deze con centratie wordt door het bestuur ge zien als een büzonder winstpunt met een nieuwe hoopvolle toekomst voor de organisatie van het bloembollen vak. Men hoopt dat het gebouw in 1971 ALKEMADE Als men zich vanuit Roelofarendsveen naar het sportpark van D.O.S.R., Wet. Boys en straks ook naar het zwembad moet begeven, dan moet men de drukke Alkemade- laan oversteken. Dit is niet zonder gevaar. Daarom heeft het gemeente bestuur van Alkemade getracht hier voor een oplossing te vinden. Het toe val wilde dat zich tegenover de Es- semveg, onder de Alkemadelaan door, een duiker bevindt die geschikt gemaakt kon worden vooi voetgan gerstunnel. I Maar wel moesten dan nog diverse voorzieningen getroffen worden om deze voor dit ''oei bruikbaar te ma ken. Nodig was o.m. eer pomp om I liet oppervlaktewater te kunnen ver- 1 wüderen. Aan weerszijden van dr 1 tunnel moeten twee trappen worden I gemaakt, die aansluiting geven op de j toegangswegen. De totale kosten zullen ongeveer f. 35.000.- vergen. Het j werk is opgedragen aan de fa. J A I v. d. Geest in Oud Ade die intus sen met de uitvoering hiervan een begin heeft gemaakt. De voetgangerstunnel wordt twee meter breed en 2.10 meter hoog. De I toegangstrappen hebben een breedte van 2M> m. Voorts zal in de tunnel verlichting worden aangebracht. Het is te begrüpen dat de tunnel in be langrüke mate kan meewerken aan de verkeersveiligheid. Dit vooral als toegang tot het sportpark, maar ook zwembad en andere gelegenheden ge legen ten noorden van de Alkema delaan. De werkzaamheden aan de tunnel, die onder de drukke ver- \nenkort te openen nieuwe zwem- voetgangerstunnel in Roelof- keersweg Alkemadelaan door- bad en de voetbalvelden arendsveen zijn begonnen. Deze] loopt, geeft toegang tot het bin- (Foto Leidsch Dagblad) RIJNSBURG De oranjevereni ging in Rünsburg bestaat 25 jaar Dit zal zaterdag 30 mei op .ister- rijke wüze worden gevierd. Het co mité. 'dat de feesten heeft voorbe reid. heeft gistermiddag het volgen de programma bekendgemaakt: 's- morgens om half acht zal met klok gelui worden begonnen Tien minu ten later wordt vanaf de toren de reveille geblazen. Om acht uur zal er een vis wed- strüd in het kanaal worden gehouden die om kwart over negen is afge lopen. Dezelfde tüd zal de drumband van de muziekvereniging Wilhelmina een rondgang door het dorp maken. DWS doet dit om tien uur. Ongeveer honderd bejaarden zul len om elf uur door de MLD van het Raadhuisplein worden opgehaald voor een ontvangst en rondrit op Als de oudjes zün vertrokken kunnen de kinderen op het Raadhuisplein genieten van de verrichtingen van het kindercircus Atleta. Bü regen zal de voorstelling in één van de zalen van Flora worden gehouden. De turndemonstraties op het sport terrein beginnen om half twee. Hier na zal een voetbalwedstrüd worden gespeeld tussen Rünsburgse Boys en' het vliegveld Valkenburg Hier zal een Lelds elftal «vermoedelük UV8> hun een lunch worden aangeboden. De brandweer zal om half vüf op het sportveld demonstraties geven. Van vüf tot zes uur zal er in het gemeentehuis voor genodigden een receptie worden gegeven. Tot zeven uur kunnen belangstellenden het be stuur van de oranjevereniging de hand drukken Na een carillon-be speling door beiaardier J. van de Ende uit Schoonhoven volgt het sluitstuk van deze dag. Voor het raadhuis wordt dan een taptoe gehouden. Hiervoor zal tussen het gemeentehuis en de kerk een tribune worden opgesteld waalvoor in de voorverkoop kaarten a f. 1 bü sigarenhandelaar M. v.d Heul kan verkrügen. Hieraan zullen meewer ken St. Hubertus uit Amsterdam. Werk mans Wilskracht uit Leiden en St. Jacob uit Den Haag Leden van de vereniging forum Handrianne zul len solistische medewerking verle nen Het geheel staat onder leiding van ie heer G. A. Koppe uit Voor buig.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15