Donkere Australiërs doen mee op vakantie nu melden SER-voorzitter De Pous zou willen tegemoetkomen aan bezwaren vakbonden 3 Abo's op bres voor rechtgelijkheid i 'j l n Li J Extra controle op Schiphol na aanslag Kijkdichtheid VPRO sterk teruggelopen Rouw Niet ijdel >5, Niet onberoerd Handbaldemon- stratie in Nieuw-Vennep Woubruggenaar slingerde door Kat wijkse duinen ROZENPRIJS LAG LAAG ppJSDAQ 12 MEI 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA II ADVlRTWm BS (Van onze correspondent Jan D. Kempt) SYDNEY (GPD) Het was voor de inlanders van Nieuw Mand een zwarte dag toen op 29 april de Engelse kapitein mes Cook de oostkust van Australië ontdekte en er voet aan ifll zettenu twee honderd jaar geleden. Hoewel het nog acht- jaar duurde voor de eerste blanke nederzetting werd ge- \stigd op de plek, waar zich thans Sydney bevindt, hebben de •spronkelijke bewoners van dit eiland-continent niet veel Iers gekend dan vijandigheid van de kant der indringers, in de laatste vijfentwintig jaar zijn de Aborigines" met >er (maar nog niet genoeg) begrip en sympathie tegemoet- reden. telykheden ter gelegenheid van de her-opvoering van Cooks landing, zullen elders in het land de protes ten der AbD's worden uitgedragen. Aan de Waterloo-baai ln Zuid-Au- stralië zullen Abo's een gedenksteen onthullen ter nagedachtenis aan een groep inlanders, diie in 1846 door blan ken over de rotsen de dood werden ingedreven. Overal in steden en dor- I pen, waar Abo's wonen, zal in het openbaar een „stille wake" worden j gehouden, een zwijgend betoog tegen j het onrecht en de misdaden etegen- over het donkere volk begaan. Dit j zal ook gebeuren in Inverell in het binnenland, waar in 1838 een hele j stam van inboorlingen (mannen, vrouwen en kinderen) door blanken j in koelen bloede werd vermoord, na dat zij in een afgepaalde ruimte voor vee waren bijeengedreven. strijd, die de Abo's voeren voor ltsgelijkheid en tegen discrimina te nog niet geëindigd, ondanks feit. dat het Australische volk b enkele jaren geleden daarover J\jwel unaniem bij volksstemming ft uitgesproken. Onder de Abo's ft zich, als gevolg van door hen meende onvoldoende aotiviteit overheid om aan die discriminatie eind te maken, een sterke kri- he onderstroom kenbaar gemaakt, e onderstroom is zo machtig ge- den, dat de federale raad voor de nkkelmg van de Aborigines be en heeft een nieuwe actie voor ltsgelijkheid te ontplooien en. om te zeggen onder de ogen van ko- gin Elizabeth tijdens haar vijf en durende bezoek aan Australië, serie protestbetogingen te hou- Dw Leideoh Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, dooff gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuhee, dH tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te eenden. ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tcfte* fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Ale brief venenden en f Ons HUISADRES to Wij hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing to Om VAK ahtkh- ADÜHS to ptaatenaam (S.v.p is blokletters) (By tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adree niet Invullen, wel datum le en laatste dag van Inhouding). 6r nagedachtenis van Abo-stam- die in het verleden zijn uitge- ird. zal een fakkeloptocht worden ouden, bedoeld als een protest- onstratie, langs 't parlementsge- i in de nationale hoofdstad, Ca-n- a. Er zullen rouwkransen worden irpen op het water van Botany Dit is de baai, waar kapitein es Cook op 28 april 1770 met zijn dop „Endeavour" binnenvoer en volgende dag landde nadat een lerschot was afgevuurd op enkele iders. die blijk haddden gegeven gesteld te zyn op het vreemde Aek. Het schot veroorzaakte s/lechts S onbeduidende wond, maar het le de latere periode in. waarin op I Iers jacht werd gemaakt als ilde dieren. dag van 29 april is voor de i, zo zegt de federale raad van igines, een dag van rouw. Op die raameer de koninklijke gasten de wrteplek" van Australië bezoe- o mgetuige te zijn van de fees- De Italiaanse filmster Sophia n en haar tegenspeler, de ac- Marcello Mastroianni, in een i tijdens de opnamen voor de „De vrouw van de priester" vpnamen worden in Noord- gemaakt. Deze protesten zijn geen ijdel ver toon. Sinds de blanken zich in Australië hebben gevestigd, zijn de meeste stammen van inboorlingen in Nieuw Zuid Wales en Victoria, rond om Adelaide in Zuid-Australië en Perth in West-Australië uitgestorven. In Tasmanië zijn ze systematisch uit geroeid. Nauwelijks honderd jaar gele den werd elders officieel toestemming gegeven om groepen Abo's dood te schieten. Vele inboorlingen zyn door vergiftiging van voedsel met arseni cum moedwillig om het leven ge bracht. Thans, meer dan ooit, begint het geweten van de Australiërs te knagen. Het schuldgevoel aan de kant dei- blanke Australiërs gaat gepaard met een zich snel ontwikkelend be sef onder de Abo's dat het om-echt moet worden hersteld Doden kun nen niet worden opgewekt, maar de roof van hun stamgronden sinds de eerste blanken voet op Australische grond zetten, kan worden hersteld door teruggave of schadevergoe ding. Het vorige jaar hebben afge vaardigden van inboorlingen uit al le staten van Australië het recht van de Abo's op geheel Australië naar voren gebracht. Zij eisen er kenning hiervan door middel van een door de regering te betalen schadevergoeding voor het verlies van hun gronden. De federale raad voor de bevordering van de belan gen der inlanders heeft al eerder anderhalf miljard gulden van de overheid geëist. Nicholls, een Abo, heeft namens de bond van inboor lingen de Verenigde Naties meege deeld. dat de Australische regering tussen 1959 en 1963 achthonderddui zend hectaren grond van de reser vaten voor inboorlingen h eeft ver pacht aan blanke veehouders. Hij heeft daartegen geprotesteerd. Deze -voortdurende actie der in boorlingen heeft de overheid niet onberoerd gelaten. Eén van de eer ste bewijzen van erkenning van de rechten vain de inlander op zijn grond heeft zioh voorgedaan in 1965. toen de regering tot overeenstem ming kwam met een bauxiet- alu- miniumerts) maatschappij ln het noorden van het land om acht mil joen gulden als royalties te storten in een fonds voor Abo's. Een nieu we, steeds tegemoetkomender hou ding tegenover de inlanders ten aan zien van hun primaire rechten valt waar te nemen bij de minister van het pas twee Jaar geleden speciaal voor dit doel opgerichte departe ment voor Aborigines Deze minis ter, William Wentworth. die als ka merlid twintig jaar lang voor de be langen der inlanders in het krijt is getreden, heeft getoond dat het hem als minister ernst is met de verbetering van het lot der Abo's. Hij heeft niet alleen enkele Abo's tot hoofdambtenaren op zijn depar tement benoemd een unicum in het ministerieel beleid), maar be vordert ook de eigen werkzaamheid der inboorlingen door hen bijvoor beeld in coöperatief verband zelf een landbouwbedrijf te laten behe ren op wat vroeger een reservaat voor Abo's was. Zelfs heeft de regering onder in vloed van minister Wentworth ge zorgd voor gratis rechtsbijstand aan een groep van zeshonderd inlanders, de Yirrkalas, om hun recht op eigendom van stamgronden te ver dedigen tegenover een particuliere maatschappij, die 1200 miljoen gul den investeert in de oprichting van een bauxietmijn en „heilige grond" der Yirrkalas met bulldozers heeft verwoest. In eerste instantie heeft deze maatschappij zich genoodzaakt gezien om de verwoeste grond in de oorspronkelijke staat te herstellen en heeft de rechter in beginsel het recht der inlanders erkend om be- wijs van eigendom van stamgronden I te leveren. Een groep van 600 Aborigines de Yirrkalas, in Arnhem-land in het noorden van Australië, is in een rechtsstrijd gewikkeld met een bauxiet-maatschappij om de eigendom van hun stamgronden. Deze groep heeft tot nu toe wei nig aanraking gehad met de Wes terse beschaving. Hun strijd voor de rechtbank, waar zij in eerste instantie in beginsel hun rechten zagen erkend, zal van vérstrek kende betekenis zijn voor de ver dere ontwikkeling van de positie van „het donkere volk" in de blanke Australische samenleving. De foto toont Yirrkalas tijdens een inlandse ceremoniële dans. DP2BNDHN 'INHOUDENdoorhalen wat otet verlangd wordt. le deg - laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen toeuretelltn*. Kosten van opzending/Inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overig® Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f o,60 per dag. Voor tijdelijk ln te houden kranten wordt by restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld 10,50 ln mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer ln het vakje rechts onderaan te vermelden. AMSTERDAM (GPD) De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia heeft strenge veiligheidsmaat regelen ingesteld om te voorkomen dat zich op Schiphol of op ande re luchthavens explosies voordoen zoals in het voorbije weekeinde. Vliegtuigen van Iberia worden nog niet. zoals de toestellen van de Is raëlische maatschappij El Al, om ringd door een haag van politieman nen als zij op Schiphol neerstrijken. De dienst Luchtvaart van de Rijks politie verlaat zich op «Je interne maatregelen die Iberia overigens ook in overleg met haar heeft ge nomen. Dat houdt onder meer in dat elke passagier zijn eigen bagage moet identificeren. Daarmee wordt voor komen. dat koffers aan boord wor den genomen die niet door een pas sagier worden vergezeld en explo sieven kunnen bevatten. De chartermaatschappy Martin- Air Holland bestudeert wat haar te doen staat. Martinair heeft veel charterverkeer naar Spaanse toeris tenoorden. NIEUW-VENNEP De pas op gerichte afdeling handbal van sport vereniging SMS houdt donderdag een demonstratie-avond in de sporthal te Nieuw-Vennep. Medewerking hieraan wordt verleend door de topclubs Niloc (Amsterdam) en Hellas<Den Haag). De damesteams, die 'beide in de hoofdklasse zaalhandbal uitkomen, spelen om 19.30 uur een wedstryd en de heren komen om 20.30 uur binnen de lynen. Het bestuur van SMS, dat al vyfentwintig liefhebbers voor de handbalsport heeft geno teerd. verwacht een grote belang stelling voor deze demons tratieavond Via de kanalen van de internatio nale politie-organisatie Interpol hou den de luchtbewakingskorpsen in de verscheidene landen elkaar nauwkeu rig van ontwikkelingen en ontdek kingen op de hoogte. De gedachten gaan al uit naar een conferentie eventueel in Parijs te houden van politie en andere instanties die betrokken zyn bij de bestlijding van terrorisme gericht tegen het vliegver keer. De internationale pilotenorgani- satie dreigde nog maar kort geleden met een staking over de hele wereld na aanslagen op toestellen van Swis sair, waarvan er één met tiental len passagiers neerstortte. Het toe stel was op weg naar Tel Aviv en werd in de lucht vernield door een tijdbóm die, in het bagageruim, ge koppeld was aan een hoogtemeter. Het zakken van de luchtdruk deed de bom exploderen. WOUBRUGGE KATWIJK „Hoe kwam hy helemaal in Katwijk, dron ken op een bromfiets terecht, wan neer hij in Wou brugge woont?" vroeg de Haagse politierechter zich af in de zaak tegen een 49-jarige verdachte die zwaaiend over het pad door de duinen reed. De verklaring was. dat hy op fa- milibezoek was geweest en toen te vens een fors cafébezoek had afge legd. De bemanning van een sur veillerende politieauto had verdachte zien slingeren en gaf een stopteken, dat evenwel niet het gewenste resul taat had. Niettemin kon de Wou bruggenaar toch worden aangehou den. Hy had pils en jenever gedron ken. Er waren informatie over verdach te. die niet ongunstig waren, maar de politierechter vond het beter, gezien de royaalheid waarmee hy zich voor ziet van drank, 'n rapport in te win nen van het bureau voor alcoholisme j In overleg met de officier besloot hy j I darrom de zaak aan te houden. DEN HAAG (GPD» SER-voor zitter drs. J. W. de Pous overweegt, zo meent men in vakbondskringen, althans in zekere mate tegemoet te komen aan ae bezwaren van NW en NKV tegen het combineren van het voorzitterschap van de Sociaal-Eco nomische Raad met een aantal com missariaten in het particuliere be drijfsleven. Daarmee lijkt de kans dat hy voorzitter van de SER blyft enigszins gestegen. De regering is. zoals bekend, met een voordracht tot herbenoeming van drs. De Pous tot voorzitter van de SER gekomen. Vrijdag zal de SER over deze voordracht in een besloten vergadering advies uitbrengen NVV en NKV zullen echter tegen deze herbenoeming stommen wanneer drs. De Pous niet bereid is zyn commis sariaten te beperken tot overheids- en semi- overheidsbedryven De twee vakcentrales verwijten hem dat hy ais SER-voorzitter be trokken is geweest bij de opstelling van een vrijwillige fusiecode, terwijl hy kort daarna als commissaris te maken had met de fusie van Philips en de Nederlandse Kabelfabrieken. waarby de fusieregels werden gene geerd. verenigbaar is met commissariaten ln het particuliere bedrijfsleven Aan de andere kant bestaat er ook by de werknemersorganisaties waar dering voor drs. De Pous als voor zitter van de Sociaal-Economische Raad. Ongetwyfeld zal er voor vrij dag dan ook overleg plaatsvinden om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden: een voor alle betrok kenen bevredigende formule. „Dat zal een zeer elegante formule moe ten zijn", aldus gisteravond een NVV-woordvoerder, „want voor ons weegt deze kwestie zwaar". Ongerustheid Prof. mr. N. E. H. van Esveld, kroonlid en lid van het dageiykse bestuur van de SER, heeft intussen in een publikatie in het Sociaal maandblad Arbeid verklaard de on gerustheid van de vakcentrales heel goed te begrijpen. „Voor de velen, wier positie door fusies onzeker wordt moet klaarheid in de besluit vorming bestaan. Er mag geen grond zyn voor de gedachte dat een kleine groep in ons land alles maar bedis selt zonder enig overleg met de be trokkenen". Na een aantal aspecten van deze kwesties te hebben besproken zegt prof. Van Esveld„Myn eigen ant woord is dat we het in het land be schikbare intellect en ervaring zo intensief mogelyk moeten gebruiken en combinatie van functies uit dien hoofde moeten toejuichen. Hebben we vertrouwen in een persoon, dan zullen we moeten beginnen hem ook te vertrouwen in zyn eigen oordeel van de al of niet verenigbaarneid van functies. Dat vertrouwen schynt aan de voorzitter van de SER niet geschonken te zyn". De SER zal vrijdag ook beslissen over de instelling van een fusie commissie en de definitieve invoering van.de vrijwillige functieregels, die al eerder zijn vastgesteld maar nog aan het kabinet moesten worde voorgelegd. Onverenigbaar Op de gisteren gehouden vergade ring en van de verbondsbesturen van NVV en NKV is de stellingname van de twee vakcentrales nog eens be krachtigd. Meer nog dan by de be sturen van de twee vakcentrales leeft by de vakbonden de gedachte, dat het voorzitterschap van de SER on- BOSKOOP Hoewel de pryzen in het begin van de vorige week tame lijk hoog waren, was er tegen Moe derdag geen noemenswaardig ver schil ln de bloembollen pry zen. De rozenprys lag vrydag zelfs iets lager dan woensdag. De aanvoer breidt zich gestadig uit en vrywel het gehele assortiment is weer aanwezig. Hortensia wordt goed betaald. Pru nus tribola loopt ten einde en voor geraniums wordt f 1,- per stuk be taald. Tulpen in pot en anemonen stonden laag genoteerd. Donderdagavond-tv het minst in trek HILVERSUM (ANP) De ge middelde kijkdichtheid van de VPRO programma's is na de nieuwe zend tijdindeling per 1 oktober van het afgelopen jaar belangrijk gedaald. Voordien was het VPRO-program- ma met een gemiddelde kykdichtheid van 11 procent al het minst bekeken programma. Na de invoering van de nieuwe zendtydindeling. waar door de VPRO-televisie op de donderdag avond tegenover de Tro6 op het an dere net kwam te staan, is de kyk dichtheid gedaald tot 6,5 procent. De belangstelling van de VPRO-leden voor het permanente alternatieve programma van de Tros op het an dere net steeg echter van 16,5 naar 23 procent, terwyi de belangstelling van het totale televisiepubliek voor het Trosprogramma toenam van 20 tot 30.5 procent Anderzijds daalde de belangstelling an de Tro6-leden voor het VPRO-programma van 12 tot 5 prooent. Een en ander blykt uit het jaarver slag van de VPRO. dat op zaterdag 23 mei aan de ledenraad ter goed keuring zal worden voorgelegd. On danks de sterk gestegen belangstel ling voor het Tros-programma Is de donderdagavond de minst in trek zynde tv-avond. zo heeft n' in 't jaar verslag geciteerde enquete van het continue kyk- en luisteronderzoek van de NOS aangetoond. Opvallend is. dat met name in de leeftydsgroep van 15 tot 30 jaar de belangstelling voor het VPRO-tele- visieprogramma zeer gering is. De mate, waarin deze leeftydsgroep voorkeur vertoont voor het Tro6-pro gramma is nog aanmerkeiyk groter dan dit by het totale publiek reeds het geval is. De sterk teruggelopen kykdichtheid voor de VPRO-programma's blykt overigens geen gevolg te zyn van een verminderde gemiddelde waar dering van de programma's.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13