Bij Mevrouw Hei ju komt de melkboer aan huis ilü MS löli Strijd tegen de rode hond Eerste vrouwelijke keurmeester van vee en vlees PAGINA 8 BEN NEBROEK (GPDDe supermarkten heb ben het leven van de huisvrouwen wel een stuk makkelijker gemaakt, maar er zijn nog wel eens momenten, dat ze verlangend terug denkt aan de ou&envetse kruidenier. Dat overkomt zelfs de echtgenote van Albert Heyn wel eens. Het personeel van Albert Heyn's i met een plastic regenkapje met zelfbedieningszaak in Heemstede j daaronder een paar lekkere pieken waar ze twee keer per week haar binnenstapt, dan val Je gewoon niet boodschappen doet. herkent haar j op' niet eens. „Aoh ja, als je wel eens In haar achter bordjes verboden toegang niet aan; wat je kwijt bent, ben Je vogelreservaat' verscholen villa kwam ze er rond toch kwBt Overigens lang niet alles wat Her tfoor urt. En hoeveel moeite kostte het haar met ma Heijn voor echtgenoot Albert en eens. want zeemansdochter Herma Heyn heeft zoon Ab nodig heeft, is van Zaan- dams fabrikaat. Tweemaal per week van haar posrtte als vrouw van een supermarkt- rUdt een gennebioekse melkboer t magnaat nooit zo'n probleem gemaakt. lange hobbelige zandpad af om by Nederlands grootste supermarkt magnaat wat produkten van de con currentie af te leveren. „Mijn man is niet zo'n fanatieke neringdoende, want zeg nou zelf. het is toch veel gemakkelijker als je iets beaorgd kan krijgen". Wie bij de Heijns op bezoek komt. moet zich aan het eind van de des winters bijna onbegaanbare landweg niet laten afschrikken door het aan de bordjes verboden toegang toege voegde opschrift „Vogelreservaat", want het staat er maar zo om on gewenste nieuwsgierigen op een af stand te houden. Al is het wel zo. dat men alle kreupele eenden uit de buurt naar de familie Heijn brengt. Als Herma mij in haar voorbeel dig met antiek ingerichte en met parelgrijs tapijt gestoffeerde zitka mer binnenlaat, zegt ze verontschul digend: „Let maar niet op de bloe men. ik ben net jarig geweest". Op een tafeltje prijkt een boeket van 50 rode rozen, een attentie van de tuin man ter viering van haar 43 lentes. „Van mijn man heb ik een sleutel hanger gekregen, reuze prak tisch. want ik bon altijd en eeuwig mijn sleutels kwijt. bij een van de zaken haastig een paar boodschappen kwam doen en verschrikkelijk lang op wat wissel- geld moest wachten, vroeg ze nijdig Toen Herma Heyn kort geleden j naar de chef. waarop een winkel meisje haar misprijzend ant woordde: „Gunst mevrouw zo'n man hebben wij hier niet meer. on ze baas is manager". Wanneer ze in haar pijnlijk netjes door haar zelf opgeruimde zitka mer tevergeefs probeert om zich de tegen haar opspringende Spa niel van het lijf te houden, zegt ze glimlachend: „Je kunt het zo'n cais sière natuurlijk ook niet kwalijk ne men als ze wel eens uit haar slof 6chiet. Je zal maar de hele dag achter zo'n ratelding moeten zitten, het lijkt mij gewoon iets om de klanten op het laatst boter m hun gézicht te smeren. Maar ja. service is natuurlijk wel erg belangrijk. En om nou zelf eens te zien hoe het daarmee staat, bestaat er voor mijn man niets verukkelijkers dan op za terdag in een van zijn zaken in de buurt wat boodschappen voor mij te doen. En ach. je weet wel hoe het dan gaat, net als alle andere man nen komt hij dan met blikjes en sausjes thuis, waarvan je je af vraagt wat je er in hemelsnaam mee moet doen. Niet gratis Neen het is echt niet zoals som mige argeloze mensen wel eens den ken. dat wij gratis boodschappen kunnen doen. Albert Heijn is ge woon een NV. En stel dat ze er ooit Advies Wordt u door uw man wel eens om advies gevraagd? Ze aarzelt even „Ach neen. I -Dan «eef ik hem «en borrel en misschien wel een doodenkele keer. j zej? verder maar niets. Soms draait Uiteindelijk weet mijn man ook bü na een uurtje wel weer bij. niets af van de ontwikkeling van een maar meestal gaat hij dan vroeg nieuw soort bitterkoekjes, daar heeft hij zijn produktmanagers voor. Maar het is wel zo. dat ik bij het aan begonnen waren, dan hadden boodschappen doen allerlei dingen wij onder de leden van de raad van j voor hem signaleer. Hij vindt ser- bestuur onherroepelijk heibel gekre- vice en vlotte bediening nu eenmaal gen, omdat je nou eenmaal meer verschrikkelijk belangrijk", voor het ene dan voor het andere i Is uw man erg precies? huishouden nodig hebt. „Stof of zo ziet hij niet, maar hij Trouwens het zelf kopen heeft ook kan wel verschrikkelijk kwaad wor- kan zijn en met de vakanties is dat zijn voordelen. Zo hebben wij pas den. wanneer er iets scheef in een precies hetzelfde. Hij kan net zoveel een PMC-wasmachine bij elkaar ge- laatje ligt". vrij nemen als hij zelf maar wil, spaard. Zo'n zegelboekje kan ik nog I Wat doet u wanneer uw man na maar het worden nooit meer dan naar bed' Gaat u veel uit? Neen. integendeel, vorige week zijn wij toevallig met zoon Ab <14) naar de bioscoop geweest- Maar na onze verlovingstijd zijn wij vrijwel geen schouwburg meer binnenge- weest. Mijn man is gewoon dolblij wanneer hij eens een dagje thuis Zoon Ab en zijn moeder met paard. net bijhouden, maar aan een huis- een zware zakenbespreking nog- houdboekjeneen, daar begin ik al gedeprimeerd thuis komt? In Juli vorig jaar behaalde Mar- dan komt de dierenarts er bij te pas. lies Damen het vereiste slagersvak- Keuren na het slachten is het in- diploma, na een studie van specteren van de organen, in het vijf jaar. Zy wilde echter iets meer bijzonder het onderzoek van de dan alleen in de slagerij werken lymfklier". Haar interesse ging uit naar de Het zit er in. dat Marlies in de ziekteleer en enkele maanden gele- toekomst ook wel eens met haar be den kwam er in een gesprek met nen door de bagger moet. naar de dierenarts M. J. M. Driessen. direc- een of andere afgelegen boerderij teur van het openbaar slachthuis Zal iedereen zijn vee graag laten Breda, duidelijk naar voren dat zij i keuren door een vrouw? er veel voor voelde om keurmeester „Daar moeten ze dan maar aan te worden. wennen. Misschien vinden sommigen Voor het toelatingsexamen wa- het wel niet prettig, maar dat gaat ren tweehonderd gegadigden. Zestig I mij niet aan". werden er toegelaten tot de cursusZe loopt een stal binnen waar keurmeester. verspreid over de runderen staan. Een man knikt abattoirs Breda. Sitterd. Den Haag. haar vriendelijk toe. Zy strijkt met Enschede. Groningen en Rotterdam haar vingers een pluk haar van een De keurmeesterscursus duurt drie- koeierug. „Kalm maar", fluis- drie weken en dan blijven wij ge woon thuishet' toppunt van snobisme. Voelt u zich wel eens eenzaam omdat uw man voortdurend op za kenreis is? „Nou als zeemansdochter ben Je wel wat gewend, dan stel je mis schien niet zulke hoge eisen. En al leen al aan het huishouden heb ik mijn handen vol. want er komt maar één keer in de week een hulp. Ik doe in huis bijna alles zelf. Wy hebben alleen een meisje in vaste dienst, die onze drie paarden en nog een paar bij ons gestalde paarden Mevrouw Herma Heijn Lappenjurk „Patchwork", het ouderw» jesnaaiwerk, inspireert dit de textielontwerpers. Zoiw gentien jaar dat wy nu getrouwd zijn heeft hy maar één keer toen ik ziek was gekookt. Het werden hamrolletjes uit de oven. het re cept had hy uit een kookboek ge- worden bedrukt met dessins haald. Wel lekker. maar veel uit zien als kleurige lappe te machtig. Voor de rest heeft hij tjes. Voor het maken van zich nooit meer in de keuken ver- polojurken en chemisiers toond. Trouwens hy hoeft ook niet j ge wijdgepijpte pantalons e te helpen afwassen, want we heb ben een afwasmachine". Kookt u altijd zelf? „Ja. dat wil zeggen als wij geen bijzondere gasten hebben, want dan gaan wy altijd uit eten. Maar de dagelijkse pot maakt ik zelf klaar en dat is wel eens moeilijk, want mijn man is dol op capucijners met spek. maar hij vindt boerenkool met worst iets verschrikkelijks en daar is mijn zoon nu juist zo dol op. Maar wij maken er geen probleem van; als het er op aankomt eten we alles". lei strandhessen. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge st BREESTRAAT I08°-II2 Slank Sport Een nieuwe sport voor de Als man en zoon de deur uit zijn, neemt Herma Heijn bijna nooit de tud voor een kopje thee met een vrouw: rugby, tot nu to koekje. En het mag dan zijn, dat namelijk gespeeld door stff verzorgt. Wij zijn voor onze zoon een J men zelfs op paleis Soestdijk door bouwde manspersonen die tei manege begonnen. Mijn man kan een lakei de gasten op een zilve- stootje kunnen. Volgens Elle jammer genoeg niet aan sport doen. ren blaadje een kopje thee of kof-j ten op het ogenblik in FranJ Hy kreeg op zyn achttiende mid- fie zonder schroom met een „café rugbyclubs voor vrouwen al den in de hongerwinter plotseling I noir" van Albert Heyn laat presen- 1 jaarsbloemetjes uit de kinderverlamming". teren, bij de Heyns zelf is dat er 1 niet by. Eerste kennismaking Misschim komt het daardoor dat r Herma zo s groi rugbvspelende Franpaises gev clubs krijgshaftige namen: D* te Panters, De Rode Duivt Jonge Beren. De Wolvinne: de beste vrouwen-rug van Frankryk trekt per met de broer van mijn vader en toen hun zoon vlak na de oorlog naar Curapao emigreerde, kwamen wij alle twee naar Schiphol om hem uit te wuiven. Wij hadden elkaar toen nog nooit eerder ont moet, maar het werd geen liefde op het eerste gezicht. Wy gingen steeds vaker met elkaar uit en twee jaar later vroeg Albert mij ten huwelijk, eneenhalve maand. Een zware dag- tert ze. Even later, in de directie- j Dat is nu precies negentien jaar ge- kamer van het abattoir, haalt ze de i leden". muts van haar hoofd en ordent haar Is uw man erg huishoudelijk? kapsel. I Nee, helemaal niet. In de ne- Herma zo slank is gebleven. Dat ze Hoe leerde u uw man kennen? nog steeds in jurkjes maat 36 past. van' „Nou, dat is eigenlijk een nogal 1 Alleen de zoom maakt ze dan wat Ingewikkeld verhaal. Wij hebben j langer „Mijn toon vindt het tuttig minstens enkele duizenden to een gezamenlijke neef. De zuster als mijn knieën net bedekt zijn. wers Mannen die aanvankel van Alberts moeder is getrouwd maar ik ben wel vreselijk blij met leen naar de matches kwam de maximode. want mini's kunnen ken vanwege het verwachl zo vreselijk onflatteus zijn". Marlies Damen aan het werk. OOSTERHOUT (GPD) - Voor slachthuis omgaat. Ik loop al vyf de Oosterhoutse slagerdochter °P h,etreda Marlies Damen (22) is een grote wens in vervulling gegaan. Na het slagen voor haar examen aan het Haarlemse abattoir is zij de eerste vrouwelijke keur meester van vee en vlees in ons land geworden. De keurmeesters kunnen hun hoofd schudden, vrouwen mogen zich af vragen wat een seksegenote nu eigenlijk wel ziet in zo'n vak, Mar lies Damen vintd haar keuze niets bijzonders. „Ik ben tussen vee en vlees groot Misschien zie ik het een beetje an ders dan iemand die er buiten staat. Marlies Damen is een slanke jon ge vrouw in een vuurrood broekpak. Als zy zich in witte schort en laar- ze aan tussen het manvolk in het openbaar slachthuis van Breda be geeft. valt het op dat ze tenger en klein is. zwaar Niet „Mannenwerk, waarom? Het be roep van keurmeester is voor een vrouw niet zwaarder dan voor een man. Als Je nou met dieren zou moeten sjouwen, maar dat is er al- studie met een uitgebreid rooster zoals keuring vóór en na het slach ten. wetskennis, anatomie, bacterio logie, ziekteleer. Het slachtdiploma, dat lange tijd noodzakelijk was voor een keurmeester, wordt niet meer vereist. Bovendien zou dierenarts Driessen zo'n eis uit esthetische overwegingen voor een vrouw wat overdreven vinden, hoewel hij het afschaffen van het slachtdiplo ma eenachteruitgang vindt voor 't keurmeestersberoep. Of Marlies verder gaat met stu deren weet ze nog niet. „Ik heb er over gedacht om verder te studeren voor laborante-keurmeester, maar zeker weten doe ik het niet. Als je keurmeester wordt in het abattoir kun je het treffen, dat je in de bui tendienst wordt gezet. Dat betekent vlees keuren in de vleeswarenfa- brieken, slagerijen, restaurants, café's en dergelijke. Afwisse lend werk dus. Aan de lopende band in een exportslagery ligt dat totaal anders". Die buitendienst, om de hygiëne in de bedrijven te bevorderen, wordt volgens de heer Dries sen sterk geaccentueerd. Eerlijk gezegd heb ik my over kle ren nooit erg druk gemaakt. Voor mij hoeven ze bij voorbeeld geen dieren te villen. Ik draag gewoon 'n zalig praktische kunstbontjas. En als je daarmee op een receptie ver schijnt, betrap je altijd wel iemand die er heel onopvallend aan begint te voelen. Tja. de mensen verwach ten nu eenmaal dat de vrouw van Albert Heyn te allen tijde een ech te bontjas zal dragen". (Van onze medische medewerker, dr. J. Kater) RODE HOND, de kinderziekte met twee gezichten, één als vrij onschuldige kinderziekte, en het andere als oorzaak van ernstige aangeboren afwijkingen, ontpop te zich nu ook als een bedreiging voor de jongste reis van de Apol lo XIII. Sinds 1941 weet men dat rode hond door een virus wordt ver oorzaakt, dat zich in het slijm van de neus en de keelholte be- vindt. Bij hoesten, praten of nie- Mans genoeg I zen wordt het virus daardoor als van het Bredase een „druppelinfectie" bracht. ruimte heel anders kunnen zijn. Een gewone verkoudheid maakte tijdens vorige ruimtevluchten de astronau ten veel zieker dan op aarde gewoon lijk het geval is. Een virus gedraagt zich dan blijkbaar anders dan in onze eigen atmosfeer. Sinds 1967 kan men door middel van een test aantonen of iemand al dan geen antistoffen tegen rode hondvirus in zijn bloed bezit. Dit on derzoek is van groot belang by zwangere vrouwen bij wie moet wor den nagegaan of zij na een besmet ting met deze ziekte tijdens de eer ste drie maanden van haar zwan gerschap. de kans lopen dat hun ba by aangeboren doofheid of andere afwijkingen zou krijgen. ODk is de kans dat er een miskraam optreedt niet gering. Indien uit de test blijkt dat deze mogelijkheden aanwezig zijn, kan de aanstaande moeder af doende worden behandeld. Intussen is men er ook in geslaagd eén anti-rode hondvaccin te berei- wm Joverge- De directeur J slachthuis is van mening dat zijn leerlinge mans genoeg is om Wie de ziekte heeft gehad, heeft straks op elk gebied het werk van ook afweerstoffen in zijn bloed ver keurmeester uit te oefenen kregen, die levenslang op afdoende „Dat keuren vóór het slachten peil blijven bestaan. Alhoewel rode j den. dat evenals de andere vaccins verloopt ongeveer zo", zegt Marlies, hond onder gewone omstandigheden tegen pokken, tetanus, kinkhoest, „Je moet eerst de algemene ge- nauwelijks echt ziek maakt, zonder polio en ook mazelen) in de prilste m'n vader gewerkt, als enige van de zoveel mannen het nu eenmaal doen steldheid van het dier nagaan, zo- j hoge koorts, met wat keelklachten en kinderjaren wordt toegediend. Dit is zes meisjes thuis, ik wist wat slach- of omdat het zo moeilijk is. Een dat men daarop attent is bij het i daarna de bekende vlekjes en ln de Ver. Staten al sinds vorig ken is. Ik wist ook wat er in zo'n vrouw kan het ook". I slachten. Wordt het dier afgekeurd, gezwollen halsklieren, zou dat in de jaar bij 4.787.695 kinderen gebeurd en gebracht", zegt de Brabantse." Ze.s lemaal niet bij. Nee, een vrouw jaar lang heb ik in de slagerij van hoeft dit vak niet te laten, omdat j voor juni zullen ln totaal 12 miljoen Amerikaanse kinderen tegen rode hond zijn ingeënt. In 1975 hoopt men dit bij 60 miljoen preadolescenten te hebben volbracht, hetgeen ech ter nog kan worden vermeerderd in dien er weer een rode hond-epide mie dreigt. Dit gebeurt ongeveer eens in de tien jaar, en de laatste eidemie in Amerika had tot gevolg dat 30.000 zwangeschappen in een miskraam eindigden en 20.000 ba by's werden geboren met een ern stige afwijking. Het vaccin wordt nu door drie industrieën gefabriceerd, die elk een capaciteit van twee miljoen doserin gen per maand hebben. Het is geen goedkoop middel: de Jongste hoeveel heden mochten per injectie één dol lar kosten in een verpakking van 50 stuks, maar in kleinere hoeveelhe den ligt die prijs veel hoger. Dat laatste geldt voor de particulie re praktijken die twee miljoen vac cinaties zullen verzorgen. Alleen al in de stad New York zijn 1.250.000 kinderen tussen één en tien jaar van wie er 26 procent zal worden ingeënt. Zij zullen Ln de toekomst zonder gevaar voor rode hond een ruimtereis kunnen maken. chert je", zijn enthousiaste i ters geworden. Gemiddelde van de speelsters: zeventien t< entwintig jaar. Er zijn onget en verloofde meisjes bij, m een van de clubs speelt o< moeder van vijf kinderen m< „onvrouwelijke" sport? „Wy vóór alles vrouw", verzekert pitaine van een der bel teams. „Zo gauw de wedstrijd bij is. brengen we de nodige de kleedkamers door. We drag nirokken en maxi-kleren. Om loofdes zien ons liever echt ovale bal rennen dan achter e dere man". Spionne" Romaim de Tirtoff is zev« ventig jaar en werkt onder he doniem Erte als dekorbouwer, der en kostuumontwerper in Hij krijgt daar op het ogenbl avond open doekjes voor de die hij ontwierp voor de gro Jeanmaire show die in de hoofdstad loopt. Tegen Marie praatte hij niet over Zizi, over een ster uit het begin vi carrière: de roemruchte Mat voor wie hij ruim vijftig jaa den kostuums maakte toen toneelspeelster in Parijs „Mata Hari", zegt Tirtoff, aardige charmante vrouw, m had niets van een vamp 2 zelfs niet bijzonder knap. Ze m actrice van het tweede plan deze stad graag de rol van had willen spelen Een echte ne is ze nooit geweest. Ook d een rol die ze speelde" Op d nier trachtte Mata Hari volgei toff in haar privéleven het te succes te verwerven dat ze planken niet kon bereiken. E vaarlijk spel dat uiteindelijk tot de i«Dod voor het vuurp „Zelfs daarvan heeft ze no theatraals willen maken de blinddoek te weigeren. De g salvo's moeten voor haar gek hebben als een laatste applaus'

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8