NIXON: GEEN CONCESSIES Spanning ook elders in 15 lergeant weigerde de deserteurs" te doden Overval op bank: buit 20 mille Geen Cup van FIFA Eerste Amerikanen volgende week uit Cambodja d-solclaat herinnert zich: HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 Hogere [temperatuur Te druk voor feestvieren Seringenberg in „De Horsten' (9ucJ Qlieuwb pgerkht I maart 18b0 ZATERDAG 9 MEI 1970 EIDSCH No. 33088 DAGBLAD Lecteur: E. A. E. van Dishoeck Lfdredacteur: Dps, J. R. Soetemhorat DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per hwiaal (.postabonnementen (17,25), (4,95 per maand (bo vooruitbetaling), losse nummers f ö;95 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 (Van onze correspondent, mr. M. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Aan de vooravond van grootscheepse anti-oorlogsdemonstraties in Washington heeft president Nixon gisteravond op een persconferentie in het Witte Huis verklaard, dat in de loop van de vol gende week de eerste Amerikaanse eenheden uit Cam bodja zouden worden teruggetrokken. Het was de verwachting dat de pre sident de gelegenheid van deze con frontatie met de pers zou aangrijpen om de jongeren en de overige kritici van zijn beleid gerust te stellen voor de bedoelingen van het regeringsbe leid in Indo-China. In plaats daar van verdedigde hü de Cambodjaanse invasie zoals deze in de afgelopen dagen door regeringswoordvoerders werd gerechtvaardigd als een actie ter bescherming van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. Rede De president liet nergens blijken dat hij enige concessies had gedaan, Nixon„Als opperbevelhebber j of zelfs maar had overwogen om aan de uitbarsting van protest en geweld in het land sinds zijn Cambodja- rede van 30 april tegemoet te komen. Integendeel, vice-president Agnew hield gisteravond opnieuw een rede waarin hij intellectuelen en studen- ik alleen de verantwoorde nd op me voor de Ameri- nse levens in Vietnam. Het uit dat ik heb genomen zal j levens sparenHet zal vrede ngen". IPELLE (GPD) De fruitteler Blabbeckom. uit Kapelle (Zee- b is ervan overtuigd dat de twee iairen, die in het begin van de kg in Breda wegens desertie w er- neergeschoten, voor him execu- piet zijn verhoord. „Daarvoor is I te snel gegaan", zegt de heer beckorn, die in het voorjaar van I als soldaat diende bij het regi- t jagers. fc heer Slabbeckom was op de pte dag met een groep militai- onder leiding van de sergeant- kor, die de executie heeft gelast, kreda. De groep kwam via Til- I uit Eindhoven, dat zij bij het [eken van de oorlog moesten pen. Zij stonden in Breda te ftten op een bus, die hen in de Ping Den Haag moest brengen, ben we daar wachtten kwam burger zeggen, dat er twee sol- pi in burger gekleed door de stad in. Volgens de zegsman waren ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ctbu ysK/Luu/nzn NTERIEURVERZORGING CRUNS6URGD MEER KEUS IN l PASSENDE OMGEVING atselijk een regen-ol onweers maar morgen overdag ook zonnige perioden. Ovenvegend ?e zuidoostelijke wind. Iets ho- temperaturen. 10 MEI op: 4.55 uur; onder: 20.19 uur. op: 7.57 uur; onder: 1.05 uur. cater te Katwijk te 6.08 en 18.33 laagwater te 1.54 en 14,17 uur. hoogwater te 6.51 en 19.18 uur, fater te 2.34 en 14.55 uur). het spionnen", herinnert zich de heer Slabbeckom. „Dat zijn deser teurs, schiet ze dood" zei sergeant- majoor De Leeuw toen tegen ser geant Zwart of De Zwart, dat weet de heer Slabbeckom niet meer pre cies. „Neem me niet kwalijk majoor, maar dat kan ik niet doen", heeft de sergeant toen gezegd. Volgens de heer Slabbeckom heeft de sergeant- majoor de beide deserteurs daarop meegenomen naar het politiebureau. „Daar moeten ze doodgeschoten zijn. Alles is zo vlug gegaan, dat de ser geant-majoor nog op tijd terug kon zijn voor de bus. Ik ergerde mij er aan. Het was weliswaar oorlog, maar daarom kun je iemand niet zonder verhoor doodschieten, dat is moord". Na de capitulatie heeft de heer Slabbeckom nog wel eens aan ser geant Zwart of De Zwart gevraagd hoe dat zat. „Dat zullen ze wel on derzoeken", was het antwoord. ten zoals in het verleden aanviel. Te gelijkertijd verdedigde de president zijn Cambodjaanse avontuur als een onderneming die de oorlog zou bekor ten en de Amerikaanse troepen vol gens plan zou kunnen laten terugke ren naar de Verenigde Staten. Nixon zei dat hij nog steeds waar de hechtte aan de vredesonderhan delingen in Parijs, en liet blijken dat de conferentie na afloop van de Cambodjaanse actie op „verschillende niveau's" zal worden voortgezet. Hiermee bedoelde hij waarschijnlijk dat hij er dan toe zal overgaan om een nieuwe leider aan te stellen van de Amerikaanse delgatie in Parijs een post die sinds het vertrek van ambassadeur Henry Cabot Lodge is opengebleven. Betreuren Toen de president met een vraag van één van de journalisten aan de tand werd gevoeld over zijn gebruik LEEUWARDEN (GPD) Het Friese dorp Engwierum zal de bevrijdingsfeesten drie weken la ter vieren. Ze zijn uitgesteld in verband met de werkzaamheden op het land, waarmee men achter is. De herdenkingsdienst is op de gewone tijd gehouden, maar het feest zal nu op 29 en 30 mei ge vierd worden. In de week van 25 tot 30 mei zullen de straten in het dorp versierd zijn. nummer bestaat alt 22 pagina's. De bekende Franse filmster Brigitte Bardot kwam gisteren op het vliegveld van Nice aan. Zij zal tijdens het festival in Cannes de vertoning van de film „Wood stock" bijwonen. Brigitte was in gezelschap van Jean Bouquin. (van onze correspondent) HUIZEN (GPD) Op een bijkan toor van de Bondsspaarbank in Hui zen (Noord-Holland), is gisteravond een overval gepleegd. Even voordat de bank dicht zou gaan, tegen half negen, stapte er een man binnen die de beheerder sommeerde, onder be dreiging van een pistool, de kluis te openen. Met de buit, die wordt ge schat op twintig mille, is de overval ler er van door gegaan in de rich ting Blaricum. Hij reed in een Ci troen DS, kenteken 1596 AX. Deze auto is op 6 mei in Utrecht gesto len. Na de overval alarmeerde de ont hutste beheerder de politie, die nog geen drie minuten daarna ter plaatse was. Van de overvaller was toen al niets meer te bekennen. Direct na de overval zijn alle omliggende poli tiekorpsen gewaarschuwd alsmede de grensposten. Van de dader, wiens leeftijd wordt geschat op 40 jaar, ontbreekt nog steeds elk spoor. WASSENAAR In verband met de bloed van de Seringenberg worden met ingang van woensdag 13 mei a.s. tot en met zondag 7 juni de Ko ninklijke Landgoederen „De Horsten" weer dagelijks opengesteld. Op zon- en feestdagen is de in gang aan de Papelaan te Wassenaar. Op de overige dagen aan de Rijks straatweg 557 te van de term „schorriemorrie" in ver band met rebellerende studenten die universiteitsgebouwen in brand sta ken, zei hij dat hij de er aan ge hechte „interpretatie" van de term betreurde, maar dat het woord nog te goedaardig was voor hen die der gelijk vandalisme bedreven. Hiermee bevestigde hij in wezen de ontoegankelijkheid van het regerings beleid ten aanzien van hen die zich tegen de oorlog verzetten. Zo nu en dan werden Nixon's woor den onverstaanbaar door het gescan deerd roepen van tienduizenden jon ge mensen rondom het Witte Huis, die zich daar al voor de demonstratie die om twaalf uur is begonnen had den verzameld. „Het zyn altijd de ouden die ons naar oorlogen voeren. Het zijn altijd de jongens die vallen, maar ik zal niet meer marcheren". Op een televisietoestel, dat buiten stond opgesteld werd een rood ha kenkruis geschilderd toen de presi dent sprak. Niet concreet De algemene indruk na Nixon's persconferentie, die opvallend weinig concrete punten bevatte, was dat hij zijn persoonlijke positie onveran derlijk heeft gehandhaafd, dat hij misschien iets toegevender was ten aanzien van de demonstrerende stu denten (maar eigenlijk alleen sym bolisch), en dat het Vietnam-beleid ongewijzigd uitgevoerd zal worden. Hierbij hield de president vast aan de overtuiging dat de Cambodjaanse acties uiteindelijk tot het gewenste resultaat zullen leiden: de terug trekking van Amerikaanse troepen, en dat dit de besparing van duizen den Amerikaanse levens betekende. „Alles waar ik in geloof", zei Nixon, „is waar de studenten voor ageren". Het was een ongerijmde passage op een ogenblik dat velen geen geloof meer recht aan zijn persoonlijke integriteit. Uit zijn verdere uitlatin gen bleek dat de president in principe wel bereid zou zijn om gedurende de demonstraties een „verantwoorde lijke" delegatie van betogers te ont vangen, maar dat de regelingen daar voor via zijn medewerkers getroffen zouden moeten worden. En hij duidde er op dat deze afspraken niet ge makkelijk waren te maken. Zie ook pagina 9. „De communicatie met jon geren is niet gemakkelijk, soms spreken zij zo luid, dat het moei lijk is gehoord te worden. Maar individueel is het mogelijk met leiders van de universiteiten te spreken en dat doe ik ook. Wat de studenten zeggen dat is dat zij vrede willen en een einde aan het doden en dat de VS uit Viet nam moeten verdwijnen. Ik ben het eens met alles wat zij ivillen bereiken". NEW YORK (AFP) Enkele uren voor de grote manifestatie te gen de Amerikaanse interventie in Cambodja voor het Witte Huis in Washington, bleef de spanning van ochtend groot op de universiteiten waar gisteravond verscheidene brand- bomaanslagen zijn gepleegd. Twee gebouwen van de universi teit van Long-Island in Brooklyn zijn ernstig beschadigd. Achttien brandweerlieden moesten met rook vergiftiging in een ziekenhuis wor den opgenomen. In Washington zyn branden uitgebroken in verscheidene kantoren van het „Vredeskorps" waar jonge demonstranten waren binnengedrongen. Ofschoon de bijeenkomsten op de meeste van de ruim 400 door sta kingen getroffen universiteiten rus tig verliepen, is het op een zestal plaatsen tot ernstige incidenten ge komen. Dit gebeurde met name in Carbondale, in de staat Illinois, op de campus van de universiteit van Kentucky (West-Virginia) en van Wisconsin waar gisteren veertig vuurhaarden werden ontdekt. De ernstigste incidenten deden zich voor op de universiteit van Iowa, waar 200 arrestaties zijn ver richt. Bij relletjes in New York zijn 70 mensen gewond. Gedurende een groot deel van de dag hebben groe pen van duizenden mensen het ver keer op bepaalde belangrijke ver keerswegen van Manhattan ge stremd. Talloze vrouwen en verte genwoordigers van verscheidene re ligieuze groeperingen hebben zich by de studenten gevoegd. In Washing ton zijn met het oog op de komende protestdemonstratie 5.600 militairen de ordetroepen komen versterken. In het Capitool kwam een cam pagne van een politieke studenten beweging voor stopzetting van de oorlog op gang. Met het oog op de Congresverkie zingen van november a.s. hun leuze „Denk aan New Hampshire". In die staat behaalde in 1968 senator Eugene McCarthy met hulp van studenten een verrassende overwinning bij de de mocratische voorverkiezingen voor het presidentschap. Communicatie Om tot een betere communicatie met de Jeugd te komen heeft presi dent Nixon gisteren Alexander Heard, hoofd van de Vandervilt-universiteit te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee, voor de komende twee kri tieke maanden tot zyn speciale advi seur benoemd. Heard neemt daarmee het werk over van een adviseur van Nixon in studentenzaken, die aftrad omdat hij het niet eens was met de houding van de president t.o.v. de Jongeren. De Britse minister van Buiten landse Zaken Stewart was het doel wit van hoon tijdens een studenten- bijeenkomst in Oxford. Studenten schreeuwden tijdens zyn redevoering .moordenaar" en „hang hem op". Zie ook pagina 9 ADVERTENTIE In Café-Restaurant ,,De Zwaan" bent U uit. Ook voor uw partijen Onbeperkt parkeren. Telefoon Katwijk 2064 t/o de Vuurtoren UTRECHT Prinses Beatrix heeft gistermiddag in het Aarts bisschoppelijk Museum in Utrecht de tentoonstelling „Middeleeuwse kunst uit Zweden" geopend. Hier staat zij tijdens de rondleiding bij een bronzen beeldhouwwerk. BERN (ANP) De Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft met grote meerderheid het voorstel van de In ternationale Voetbal Federatie «FI FA) een intercontinentale beker competitie in te stellen verwor pen. Tijdens een UEFA-congres in Dubrovnik stemden 29 afgevaardig den tegen het voorstel. De FIFA had geopperd de inter continentale competitie jaarlijks te laten plaatsvinden tussen de zes clubkampioenen uit Afrika, Noord- Midden Amerika en de Caraibische Eilanden, Zuid-Amerika, Azië, Euro pa en Oceanië. De UEFA had reeds eerder bezwaar gemaakt tegen een dergelijke competitie, omdat hierdoor de belangen van de nationale com petities geschaad zouden worden. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Mei 1870: De senaat der Leidsche Hoogenschool heeft in eene deze week gehouden verga dering 't adres aan de Twee de Kamer der Staten-Gene- raal betreffende het wetsont werp op het hooger on derwijs vastgesteld. Het zal eerstdaags aan de kamer op gezonden worden. Een Amerikaan heeft een soort dagblad uitgevonden ten gerieve van schouwburg bezoekers. De letters zijn van chocolade en bevestigd op een wit veld van suiker Men kan zich abonneren en krijgt de bladen dan versch uit den oven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1