Nixon: VS-troepen zijn al tegen eind juni terug Zijn er veranderingen op til in bizonder modern... dat is hasselman en pander mbodja: eekpunt O Strauss' ontwapend in vliegtuig Heinemann herdenkt Duitse capitulatie het gezondste moederdag -geschenk een nieuu/e fiets! NA STEMMENVERSCHUIVINGEN IN DE VOORBIJE VERKIEZINGEN 6 MEI 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 9 NGTON (GPD> De uit- de oorlog in Indo-Chi- ewelddadige dood van vier op het terrein van de in Ohio, en de on- en zelfs uitdagende reac- van zowel president Ni- van vice-president Agnew, ;n definitieve breuk veroor- de Amerikaanse samenle- afgezien van 20 miljoen de rege- n voor miljoenen jongeren alleen nog maar in naam. zioh om die reden ook gebonden aan wat de re doet of verlangt. erd heeft de regering-Nixon besluit om oorlog te gaan Cambodja getoond dat net zijn beurt niet verplicht het Amerikaanse volk, iets aan de fictie van een e meerderheid". Een pre- van deze „zwij- is nooit gege- de regering blijkt er die en onder te verstaan, die ingsbeleid blindelings steu- Nixons rede van 30 april de acties aankondigde, relijks uitgesproken of twee es voor opinie-onderzoek paar duizend Amerikanen amen tot de conclusie dat "derheid van de bevolking xon stond. jofdkwartier van de repu- partij had enkele uren sprak een zorgvuldig aantal republikeinen op- hun gevraagd de rede te er hun mening over te partijleden dienden op tien anderen op te bellen soortgelijk verzoek, en de [en er weer tien op te bel- deze public relations op- over het bespelen van het sentiment en de manier ;n regering van een groot i van supporters probeert eren, begint steeds duide- dat president Ri- zich niet het meest op ik voelt in het gezelschap idachtzame, academisch ge- e adviseurs, die zijn rege- telt. Maar dat zijn tempe- naar het machts- door het Pentagon wordt oordigd. Niet alleen pre- ennedy heeft ondervonden het is om, eenmaal in van de generaals geraakt. van het Pentagon te bre- Kennedy's fatale avon- Cuba's Varkensbaai (een dat hem was aangepraat buitenlandse inlichtingen- IA), lijkt Nixon het Cam- offensief op slecht ad- inlichtingen geopend Van het door Nixon dra- aangekondigde Vietcong- rtier is nog geen spoor ge- Allen' J. Allender, een de- uit Louisiana, heeft het niet ran het hoofdkwartier „de blunder van de militaire in- genoemd, sinds ge- ouglas MacArthur voorspel- zich buiten de oorlog i zou houden. Dat het in een blunder is, blijkt uit de dat Amerikaanse of- in Saigon en woordvoerders al begonnen zijn om «es" van het offensief in lewoordingen weer te geven, en het nu niet meer over of over aantallen maar over het i van vijandelijke voorraden [icaties als hoofddoel. blijkt verder dat de opmars in Cambodja Itimed is en ernstige vertra- [dervindt, gezien de zware je het begin zijn van de natte feeft Nixon ertoe gebracht de met de Sowjet-Unie op het letten, en de kerngesprekken in, de vredesonderhandelin- en de vredespogingen Widden-Oosten in gevaar te Zijn argumentatie voor het was dat de veiligheid van de 'anse troepen in Vietnam be- door de Vietcongbases e grens. Aangezien hij in I rede ook zei dat deze bases jaar waren geweest, blyk- 'ider de Amerikanen te be- moet de eigenlijke reden ezocht worden, iordt steeds waarschijnlijker president niet zonder reden is geworden over het wel- an zijn plan voor de „viet- ng" van Ge oorlog, het ge- la r maken van het Zuidriet- leger om de taken van de mse strijdkrachten over te ilen van deze opzet zou 'oornemen om binnen het 000 man troepen terug te tnmogelyk maken. terheid onder de jongeren, 1 de dood van de vier stu- Ohio, en de verbetenheid 1 in Amerika is waar te ne- iu zo groot en zo fel dat het litziet dat president Nixon >te kansen om het land te heeft verspeeld De jonge- en Nixons nieuwe oor logs- verraad. Het verontrusten is dat Nixons opmerkingen „schorriemorrie" aan de iiten, en Agnews niet afla- ovocerende aanvallen op de het land in een situatie ebracht die alleen te verge net de jaren 19521954, toen Joseph McCarthy met zijn stische heksenjacht de Ver- taten terroriseerde (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) President Nixon heeft op een bij eenkomst met leden van het congres gezegd dat het Cambod jaanse offensief geen negatieve invloed zal hebben op de be trekkingen met de Sowjet-Unie. Deze uitspraak werd onmid dellijk in twijfel getrokken door senator William Fulbright, die de bijeenkomst als voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen bijwoonde. „Ik zie niet in hoe hij dat kan zeg gen. gezien de verklaring van Sow- jet-premier Kosygin", zei hij. Ful bright onthulde verder dat de pre sident geen verband zag tussen de Cambodjaanse actie en het studen tenprotest. dat tot de dood van vier studenten en een staking aan 115 universiteiten leidde. De president verzekerde de con gresleden dat de Amerikaanse en Zuid-Vietnamese troepen niet verder dan 30 kilometer Cambodja zouden binnendringen. Tegen het einde van juni zouden alle manschappen uit t land zijn teruggetrokken. De algemene indruk, behalve die van de beroepsrepublikeinen (zoals leider Gerald Ford in het huis van afgevaardigden), was dat de presi dent weinigen van gedachten had doen veranderen. Senator Aiken, ook een lid van Fulbrights buitenlandse commissie, zei dat hij de indruk had dat de president zich er niet van be wust was dat de Verenigde Staten zich in een zeer ernstige crisis bevon den. „in feite", zei hij, „de grootste crisis sinds de burgeroorlog". Senator Eugen McCarthy zei dat de regering zijn greep had verloren op de belangrijkste nationale kwes ties: de oorlog, universiteit en de eco nomie. Intussen werd op ruim 100 univer- J siteiten gestaakt in een reactie op de I dood van de vier studenten in Kent, Ohio, die door een salvo van een ge schatte dertig schoten door de Na- ADVERTENTIE de nieuwste meubelkreaties. op internationaal niveau, staan altijd in de h en p kollektie. een permanent rendes vous van moderne woonvormen en woonkleuren, gekompleteerd met de mooiste kunstnijverheid en woningtextiel. bijeengebracht door deskundige binnenhuis-adviseurs die vorm en kwaliteit krities kunnen beoordelen. botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden tionale Garde werden neergeschoten. Nationale studentenorganisaties heb ben opgeroepen tot een dag van rouw op vrijdag. Voor zaterdag wordt een mars naar het Witte Huis georgani seerd. Daarbij stuiten de initiatief nemers meteen op een onlangs door de regering uitgevaardigde bepaling. Demonstranten op het trottoir voor het Witte Huis moeten niet alleen 15 dagen van te voren een vergunning aanvragen, maar ook een groot aan tal formulieren invullen voor ieder der deelnemenden. Een zogenaamde democratische maatregel die in wezen het houden van protestbetogingen in de buurt van het Witte Huis onmo gelijk maakt. Het nieus van een nieuwe infiltra tie in Cambodja door 6.000 Ameri kaanse en Zuidrietnamese soldaten, een 65 kilometer ten oosten van Plei- koe, scheen weinigen extra te beroe ren. Evenmin het feit dat president Nixon onkundig bleek te zijn van een vierde, ongerapporteerde aanval van Amerikaanse bommen wei-pers boven Noord-Vietnam. De mees te Amerikanen schenen moeite te hebben htm gevoelens te ordenen Sommigen spraken in bittere bewoor dingen over wat zy „het verraad" van de regering noemden. Anderen, die pro-Nixon waren, hadden moeite de dood van de studenten te recht vaardigen. Ad Deze studente van de univer siteit van Kent in de Amerikaan se staat Ohio schreeuwt het uit, als ze een van haar studiegeno ten dood op de grond ziet liggen, na een aanval van de Nationale Garde. te zy-:i tegen de blijkbaar nog steeds naar Phnom Phen in opmars zijnde troepen van de Vietkong. E.ikele se natoren menen dat de hele Cam bodjaanse aktie van Nixon om geen andere reden begonnen werd dan om Lon Nol in dat geval by- stand te verlenen. ADVERTENTIE vies In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt ge suggereerd dat minister William Ro gers en minister van defensie. Mei vin Laird. zich tegen de inzet van Amerikaanse troepen hadden ver klaard. Volgens deze inlichtingen zou de president echter niet op hun ad vies zijn ingegaan .en zich voorna melijk hebben laten leiden door de minister van justitie Mitchell, de chefs van staven van de strijd krachten. en een aantal politieke ad viseurs. De angstige vraag in Washington is nu wat de regering zal doen. wan neer de Cambodjaanse regering van generaal Lon Nol niet bestand blijkt Uitgestoten Na zijn verwijde ring uit het centrale comité is de bekende filosoof Roger Garaudy gis teren uit de gelederen van de com munistische partij van Frankryk ge stoten. De voornaamste grieven van zijn ex-partij-genoten tegen Garaudy zyn, zyn bezwaren tegen de Russi sche invasie in Tsjechoslowakije en zyn analyse van de huidige maat schappelijke ontwikkeling, die in zyn ogen een nauwere samenwerking tussen arbeiders en intellectuelen vereist. BONN GPD De ontwapening van Franz Josef Strauss, tydens een vlucht met een Lufthansa-vlieg- tuig van Düsseldorf naar Schiphol, wordt door de Westduitse lucht vaartmaatschappij aan een grondig onderzoek onderworpen. Op de 1ste mei stapte de stewardess van Luft- hansa-vlucht 410 op de Beierse poli ticus af. informeerde of hy gewa pend was en eiste vervolgens de Walther kaliber 6.35 namens de maatschappy op. want de Lufthan sa vervoert geen gewapende passa giers. De CSU-voorzitter ging op de eis van de stewardess in. na een uit voerig debat met de gezagvoerder, wiens bevoegdheid om passagiers op wapenbezit te ondervragen in twij fel werd gesteld. Waarom Strauss gewapend reist, is kort na het inci dent bekend geworden. Achtergrond is dat de politicus de afgelopen veertien dagen zes keer door ano nieme vyanden met de dood is be dreigd. BONN <GPD» President Heine mann heeft vanochtend in Bonn de herdenking van de Duitse capitula tie. op 8 mei 1945. ingeleid. De pre sident legde een verklaring af. waar in werd gezegd: „De Bondsrepubliek Duitsland werkt thans met al le kracht en vastbeslotenheid voor de vrede en voor algemene toenadering, om de weg te bereiden voor een be tere toekomst. Ik hoop dat de inspan ningen van de bondsregering overal als een door ons allen gewenste po ging worden beschouwd om de bij zondere Duitse verantwoordelykheid te vervullen". De president betrok bij zyn „posi tieve en op de toekomst gerichte ba lans" verschillende keren de DDR. Tot de blijvende gemeenschappelijk heden tussen de mensen in geheel Duitsland behoren naar zyn oordeel de overtuiging en de vastbesloten- 'ne d d_t van Duits gebied nooit meer een oorlog mag beginnen. ADVERTENTIE Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. (Van onze correspondent) PRETORIA (GPD) Na de alge mene verkiezingen in Zuid-Afrika op woensdag 22 april heeft de Nationa le Partij (N.P.) 117 zetels in liet nieuwe Kaapse Parlement, de Ver. Partij (VP) 47 en de progressieve Partij (PP) weer één. Geen enkele kandidaat van de conservatieve „Herstigtc Nasionale Party" (HNP) is gekozen. Nu de Verenigde Partij negen ze tels meer gekregen heeft als bij de verkiezingen in 1966, is het de vraag of er werkelijk iets aan het verande ren is in Zuid-Afrika en of de rege ring van John Vorstel" in de toe komst een „verkrampte" of een meer „verligte" koers zal gaan volgen. In teressant is dat hier op 16 septem ber a.s. de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten plaats vinden. Bittere pil De Nationale Partij ging de ver kiezingen in met een tweevoudige op dracht. Allereerst de aanhangers van dr Albert Hertzog, die voorstanders zyn van strenge handhaving van apartheid, te verslaan en verder de Zuidafrikaanse bevolking en eigenlijk de hele wereld te laten zien dat de NP opnieuw tot een overwinning in staat was Niet alleen wist geen der 78 „herstigte" kandidaten 'n plaatsje in het parlement te veroveren, cok verloor de nieuwe party, die dit jaar voor het eerst aan de verkiezingen deelnam. 150.000 gulden aan inschrij vingsgelden en vele miljoenen aan de rroMuprciinripnrie campagnes Jaap HNP-parlementariërs, die vorig jaar uit de NP stapten en een nieuwe po litieke organisatie tegen het te „libe raal" bevonden beleid van John Vor- ster oprichtten, kreeg in zijn kiesaf- deling Innesdal slechts 1257 stem men. een grote teleurstelling voor hem. temeer omdat hij in 1966 in deze kiesafdeling onbestreden ver kozen was. Dr. Albert Hertzog kreeg ook een bittere pil te slikken, toen hy na het tellen der stemmen vernam dat maar 953 stembriefjes een kruisje achter zijn naam hadden. Dr. Hertzog zal niet in het nieuwe parlement terug keren, tragisch omdat hij vanaf 1948 onafgebroken Ermelo vertegenwoor digde. „Wij verwachtten niet deze verkiezing te winnen", zei dr. Albert Hertzog na het bekend worden van de resultaten in Ermelo. „Voor een verkiezingscampagne heb je vele maanden van voorbereiding nodig Tegen de volgende verkiezingen is onze partij sterk genoeg georgani seerd om veel meer stemmen te krij gen". Het partijblad ..Die Afrikaner" zal blijven bestaan en „sterker en sterker" worden volgens de 71-ja- rige dr. Albert Hertzog, die niet van ophouden wil weten en vol vertrou wen de toekomst beziet. „De Natio nale Party weet wat voor enorme aanhang we de volgende keer zullen krijgen". er voor deze verkiezingen slechts 500 HNP-aanhangers nodig waren om Benoni voor de Verenigde Partij te I maken. Dit laatste is wel gebeurd, 1 hoewel de Hertzogkandidaat maar 202 stemmen kreeg. De VP won niet temin met een meerderheid van 727 stemmen, waardoor het nu duidelijk I wordt dat er dit jaar nogal wat mensen „Verenigd" zijn gaan stem men. Niet alleen is het zo in alle negen nieuwe districten van de CP gegaan, ook in veel andere afdelingen viel een vergroting van het aantal VP-stemmen te bespeuren. Het zijn voornamelijk de Engels sprekenden geweest die voor deze overgang gezorgd hebben. Zij zyn niet alleen geschrokken van de „Afri- kanerdom"-schermutselingen tussen John Forster en dr. Albert Hertzog, ook andere problemen hebben zij niet uit het oog verloren W inst Negen nieuwe districten voor de CP is niet alleen het resultaat van stemmen die naar de HNP gegaan zijn. In Benoni was de NP-meer- Scheiding Zo schrijft de Sunday Times in een politiek commentaar: „De En gelssprekenden hebben wel gezien dat het absoluut onmogelijk is een vol ledige scheiding tc creëren tussen blank en niet-biank door Bantoes te verhinderen bepaalde werkzaamhe den op indutrieel handels en huis houdelijk gebied te verrichten. Het is ook duidelijk dat de poging van de regering integratie tegen te gaan onze economie zal schaden en de weg zal openen voor een grootscheepse werkeloosheid. De Sunday Times doelde hier mee op een nieuwe wet die het werk van Bantoes in blanke gebie den verder aan banden legt Harry Oppenheimer. belangrijkste groot-in dustrieel in Zuid-Afrika, heeft zich len gekeerd en stelt dat handel en industrie niet zonder de arbeids kracht van de Bantoe kunnen Oppen- heimers verklaringen hebben vooral in perskringen nogal negatieve reac ties ontlokt. Daarnaast zijn vele Zuid afrikaners 't niet eens met de minis ter van Economische Zaken, J. Haak. die in een netelige positie gedrongen is door de „Landbankaffaire" en de grondpryzenpolitiek van dr. N. Die- derichs, minister van Financiën, kan over het algemeen ook weinig goed keuring vinden. Dit alles heeft de Nationale party negen kiesafdelingen gekost, een gro te schok voor John Vorstel", temeer omdat dit de eerste keer is dat de NP zetels verloren heeft sinds zy in 1948 met een kleine meerderheid aan het bewind gekomen is. Begin \an einde Sir de Villiers Graaf, leider van de sinda 1948 oppositionele Verenigde Partij, noemde deze winst „een doorbraak" en ..het begin van het einde voor de Nationale Partij". John Vorster krygt het de komende maanden moeilijk. De Hertzog-aan hangers zullen zeker aandringen op het bewaren van de Afrikaanse een heid nu er toch een breuk tussen Afrikaans- en Engelssprekenden in Zuid-Afrika dreigt. Aan de andere kant zullen de „Verligtes" erop aan dringen dat de regering zich meer moet gaan bemoeien met het terug winnen van de verloren zetels nu de HNP definitief verslagen is. Professer Ben Roux, hoofd van de afdeling politieke wetenschappen en administratief recht aan de uni versiteit van Zuid-Afrika zegt: „In i ^Amct 7oi He eerst.#» minister waarschijnlijk geen grote aanvallen van HNP-zijde te verduren krijgen ?n mijnheer Vorster zal uit alle macht proberen de steun die nu na de Verenigde Partij is gegaan, terug te winnen. De politiek van de Natio nale Partij zal enorme opgang ma ken". Prof Ben Roux verwacht dat de grote ideologische verschillen tussen de NP en de VP kleiner zullen wor den. „Dit zal de Zuidafrikaanse po litiek voor de wereld acceptabeler maken en voorspellingen over de komende verkiezingen bemoeilijken Een zetel De Progressieve Partij verkeert in een betere positie dan ooit tevo ren. Weliswaar blijft de PP haar ene zetel ii het parlement behouden toch viel er in veel kiesafdelingen een vergroting van het aantal PP- j stemmen te constateren. Zo werd de VP-meerderheid in Seapoint 'Kaap- provincie van 3758 teruggebracht tot 89 stemmen. De progressieven- meerderheid van Helen Suzman in haar district Houghton kwam van 711 op 2049. Ek «eet nie Hoe hebben de veertien miljoen Bantoes, die niet aan deze verkie zingen mocht deelnemen, op de uit slagen gereageerd? De doorsnee Bantoe in Zuid-Afrika kan niet lezen of schrijven. Kranten worden alleen maar gekocht voor de feuilletons, j Vraag een willekeurig „boy" op straat naar zijn ideeen over politiek en hij zal zeker zeggen ,.Ek weet I nie. baas." Niettemin zijn er onder de niet-blanken in Zuid-Afrika dui zenden ontwikkelden met middelba re en universitaire opleidingen. Op de veertien miljoen Bantoes vormen zij een te verwaarlozen minderheid, die voor de onmogelijke taak staat 7 totaal verschillende hoofdstam men die niet met elkaar willen sa menwerken. te verenigen. Hun werk zaamheden worden dan nog bemoei lijkt door tientallen wetten die geza menlijke activiteiten van Bantoes onmogeiyk maken De reactie van dr. Wiliam Nkomo. medisch dokter uit AtteridgeriHe. een Bantoestad nabij Pretoria „Nie mand van ons verwachtte dat de Nationale eruit gegooid zouden wor den. toch zyn wij bly met deze kleine verandering De regerende partij weet dat ze niet die overwel digende macht in Zuid-Afrika heeft, die ze meende te moeten claimen Een verenigde regering zal niet alle onrechtvaardigheden voor de niet- blanken wegnemen, maar wel een klein beetje van bitterheid." Een vooraanstand Indiër-advocaat uit Durban vindt dat het niet zo veel uitmaakt welke party er nu wint Ik zou graag drie progressie ven in het parlement gezien willen hebben, en ik denk dat de VP-winst niet veel verandering in Zuid-Afrika zal brengen." Tenslotte Bill Swart I van de kieurlingenraad. HU zei dat de z.g. „zwaai naar links' geen en kel verschil uitmaakt voor de kleur- lingen in Zuid-Afrika De kleurlingen weten waar zij bij de Nationalen staan. Op een bepaalde manier zorgt de Nationale partij goed voor ons kleurlingen Maar de Verenigde Par- I tij stopt alle niet-blanken in één pot i en behandelt ze allemaal hetzelfde.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9