„KR AAK ACTIES" OP 5 MEI Nederland herdacht bevrijding - n meeste gemeenten zonder politieoptreden Familie Beckers wil aandelen afstaan voor prijs van 1 cent Nu is het tijdvoor lékker met lékker: nam Beschuit met aardbeien. QratiS oudecpreqt bifBoldoot e® deodoraqt e Dibune stort in tijdens taptoe: vijf gewonden Ethiopische vluchtelingen vragen asiel Academische examens WOENSDAG MEI MTS LETDSCH DAGBLAD PAGINA T (Vervolg van pagina 1) I W LEIDEN/DEN HAAG Behalve in Amsterdam wer den gisteren op tal van plaatsen in ons land „kraakacties uitgevoerd door Kaboutergroepen, de Socialistische Jeugd, leden van de BBK en anderen. In Amsterdam werden in totaal bijna honderd panden geopend, al werd slechts een deel ervan ook werkelijk bezet. De politie trad tegen de be zetters niet op, met uitzondering van die in het heren logement. Omdat de politie vreesde datie narcissen aanbood, greep een po- het bevolkingsregister zou worden bezet, het bezette pand lag er vlak naast, werd het pand ont ruimd onder dekking van helmen en rieten schilden, en allemaal voorzien van een traangaspatroon en een traangasbril, ramde een peloton van de mobiele eenheid zich een weg naar binnen. Een politieman meldde later: ..Het ïeek wel een complete oorlog daar binnen". By het felle gevecht raak ten enige mensen geword. Een po litieman hield van een stuk glas een doorgesneden pees aan een hand over Ongeveer zeventig jon gelui werden in arrestantenwagens afgevoerd, ook zij worden van open lijke geweldpleging beschuldigd. Haarlem In Haarlem gmg alles wat rusti ger toe. Er deden zich geen inciden ten voor. aangezien de politie en de huiseigenaren zich afzijdig hielden. In totaal werden vijftien huizen ge kraakt en werden daarin ongeveer vijftig door de woning 1 ood getrof- ;'en inwoners van Haarlem onderge bracht. De bezetting van leegstaande huizen ging hier uit van de Aktie- groep *70 die daarmee, evenals in andere steden, wilde protesteren te gen het feit. dat de woningnood vijf entwintig jaar na de bevrijding nog met is opgelost. liUeman hardhandig in. Toen de menigte later bij het politiebureau was aangekomen om vrijlating van de arrestanten te eisen, werd het zevental juist ontslagen. De zeven kregen een proces-verbaal wegens huisvredebreuk. Door de krakers werd volgens afspraak niets ver nield. Ook een leegstaand bejaardente huis werd bezet. Tussen het bestuur van het tehuis en de krakers is af gesproken dat men over eventuele tijdelijke bewoning gaat praten tot dat een koper voor het pand is ge vonden. litie moest voor het politiebureau gisteravond een charge uitvoeren waarbij tientallen jongelui werden gearresteerd. Een grote menigte had zich voor het bureau verzameld on der wie een aantal jongelui van de kabouterbeweging. Eerder op de avond waren namelijk ongeveer twin tig jongelui aangehouden, omdat zy weigerden door te lopen. De kabou ters en andere demonstranten had den lege petroleumbussen bij zich en pamfletten, waarin zij protes teerden tegen de bevrijdingsfeesten. Rotterdam In Rotterdam hebben ongeveer vijftig jongelui gistermiddag een pund aan de Van Oldenbameveld- straat gekraakt. Via stellingen klom men zij naar de vierde etage, die ze met planken en prikkeldraad bar ricadeerden. Buiten de flats verza melden zich rond tweehonderd jon geren, die in het gras gingen zitten en met gescandeerd geroep hun grieven kenbaar maakten: „WC 10, Rotterdam stinkt" en „Woningnood, huisbazen brood". De politie greep gisteren niet in. Vermoedelijk om een confrontatie in het drukke feest gewoel in het stadscentrum te ver mijden. Broek in Waterland Utrecht I Een groep van ongeveer vijftien I jongelui, die zich kabouters van de In Utrecht werden dinsdagmiddag holle zwam noemden hebben gister zeven krakers van een in aanbouw echtend enkele uren het gemeente huis in Broek in Waterland bezet. i)e groep stond volgens de bewoners van het dorp onder leiding van twee zoons van de burgemeester. Terwijl in de gemeente een optocht werd ge- het In Amsterdam kwam een ote politiemacht tn actie om krakers uit het pand te halen, e politie voert op deze foto een targe uit om jongeren te ver- -ijven die met stenen gooiden. SCHIEDAM (GPD) Tijdens een •ote taptoe ter gelegenheid van be- •ydingsdag is in Schiedam een tri une. waarop ongeveer 150 mensen iten ingestort. Wonderlijk genoeg jn er geen zwaar gewonden geval- ;n. Vijf min of meer licht geworden erden naar een ziekenhuis vervoerd aarvan er twee direct naar huis ;rug konden keren. Een aantal men- ;n werd ter plaatse en in de nabij elegen brandweerkazerne behandeld. De oorzaak van het instorten is ermoedelijk geweest, dat jongelui chter op de tribune waren geklom- ïen. Ooggetuigen verklaarden gezien hebben, dat de stutten van de ribune wegschoten toen enkele jon- elui er aan gingen hangen. Er ont- tond even paniek, omdat een aantal Jeine kinderen onder de tribune was ekropen. Dat er alleen licht gewonden ge- allen zijn is waarschijnlijk voor een leel te danken aan het feit dat een ;eetwagen van gemeentewerken, die laast de tribune stond, de tribune log even heeft tegen gehouden. zijnde kantoorflat in Utrecht onder hols gejoel van honderden mensen door de politie twee overvalwagens afgevoerd. De politie, die de honder den toeschouwers op een afstand hield, werd vanuit het gebouw en houden klommen de kabouters vanuit het publiek bestookt met een gemeentehuis binnen aantal rookbommen. Toen een van I op aandrang van enkele burgers de omstanders een arrestant een bos- ontruimden de kabouters tegen het middacruur het pand. Zy mochten ongehinderd vertrekken. gehouden ter informatie en oriëntatie B(l (t I'll van een deputatie uit de Tweede Ka mer met het oog op de vandaag te Acht Baarase kabouters hebben uit houden interpellatie. De kamerleden protest tegen de naar hun mening Den Haag Ook in Den Haag roerden de jon geren zich. De brandweer, die een met een oude auto, bromfietsen en afval gevoed vuur wilde blussen, werd met Stenen onthaald. De be stuurder kreeg een glassplinter in het oog. die in een ziekenhuis ver wijderd moest worden. Enkele stra ten verder, op de Hoef kade, voerde de politie enkele charges uit, toen enkele jongelui uit Den Haag en Leiden baldadig werden en verkeers- palen en -borden begon te ver nielen. Drie agenten raakten gewond by een rel in het Gemeentemuseum. DEN HAAG (ANP) Twee Ethio pische studenten, de 23-jarige Tes- faye Mekonnen en de 26-jarige Ki- dana Haile. hebben zich maandag middag by de vreemdelingenpolitie in Den Haag gemeld en er een verbiyfs- vergunning voor Nederland aange vraagd. De studenten hebben ln Ad dis Abeba in Ethiopië meegewerkt aan de verspreiding van een illegaal blad. Omdat ze zich er niet meer veilig voelden vluchtten ze hun land uit door als verstekeling aan boord te gaan van een Ethiopisch schip. Toen het schip in volle zee was kwamen ze te voorschyn. Dit schip deed op zyn weg naar Zweden Rotterdam aan. Hoewel belde studenten by aan komst van het schip in Nederland waren opgesloten, omdat ze overgezet moesten worden op een schip dat naar Ethiopië terug voer. wisten ze in Rotterdam te ontsnappen. Ze na men een taxi naar het station en reisden vandaar per trein naar Den Haag, aldus hun verhaal. In Den Haag werden ze in contact gebracht met de secretaris van Amnesty In ternational in Nederland, drs. H. E. Ruitenberg. De studenten willen vol gens de heer Ruitenberg in Neder land gaan werken om hier hun studie te kunnen betalen. ADVERTENTIE BERGEN OP ZOOM (GPD) De familie Beckers is bereid haar volle dige aandelenbezit van 68 procent in het concern Beckers. Becking en Bongers af te staan voor de symboli sche prijs van 1 cent, als daarmee de werkgelegenheid in het bedrijf te Bergen op Zoom kan worden behou den. De ondernemingsraad is bereid zich volledig in te zetten voor de voort zetting van een verkleind bedryf, maar de leden zyn unaniem van me ning dat de herstelpoging onder een nieuwe directie zal moeten worden gedaan. Dit werd meegedeeld op een byeen- komst die in Bergen op Zoom werd waren drs. G. Nederhorst, de heer E. Wieldraayer en mevrouw M. Ekema allen Party v. d. Arbeid» en mej. A. Kessel (PPR). Verder waren aanwe zig de leden van de ondernemings raad van Beckers en vertegenwoordi gers van de vakbonden. De heer J. RÜkers, bondsbestuurder van St.-Eloi, trad op als voorzitter. Naa de mening van de onderne mingsraad. bestaan er reële kansen een deel van het bedryf te behouden. De raad deelt de mening van de di rectie niet, dat er voor haarden een opgaande markt te verwachten valt. Deze afdeling zal moeten worden ge coupeerd tot een jaarproduktie van 30.000 stuks. De rest van de fabrieks- capaciteit zal op loonopdrachten moeten worden afgesteld. hoge huren en slechte sanitaire voorzieningen in Baam gisteren een by Philips Phonografische In dustrie in gebruik zynd gebouw be zet. De politie heeft de kabouters met zachte hand weer op straat ge kregen. Naar aanleiding van de „kraakacties" op bevrijdingsdag heeft het PSP-party bestuur meegedeeld dat met deze buitenparlementaire acties een ernstige waarschuwing Is gericht tegen de huidige regerings poli tiek. Van de regering eist de PSP maatregelen om een oplossing van 'net vraagstuk te garanderen. Brunssum Onrustig was het op bevrijdings dag in Brunssum. De gemeentepo- ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) Tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de Grote of Sint Laurenskerk te Rot terdam, georganiseerd door het nationale comité 25 jaar bevrij ding, heeft Koningin Juliana gis teren o.m. het volgende gezegd: „Wij zijn weer vrij sinds een kwart-eeuw een 20e eeuws kwart. De herwonnen vrijheid, dat is deze diepst doorleefde ge zamenlijke vreugde-belevenis van de oudere generaties. Betekenis vol en symbolisch is de plaats waarop wij die hier en nu her denken. Waar spreekt, beter dan in Rotterdam, tot ons de verwoes ting van de oorlog, en de op bloei van daarna? Wy zien de herwonnen vryheid te gen de achtergrond van de onder drukking, die ïykt nu een onbegrij- peiyke verschrikking aan al wie daarna is opgegroeid maar ook aan degenen, die deze mee- en doorge maakt hebben die vragen zich nu af is 't mogelyk dat myn ogen dat gezien hebben? LEIDEN Aan de Leldse univer siteit zyn geslaagd voor het doet. ex Ned. Recht J. M. N. C. Feilzer (Bosch en Duin» H. de Groot (Leiderdorp) J. S. L. Qualtérie van Weezei (Lei den) mej. H. R. Jansen (Voorburg) de heer S. H. J. M. Linthorst <eLi- den). Hoevelen van de besten onder ons hebben er niet gestreden, zyn er niet gestorven, in de hoop en de verwach ting van een nieuwe, betere wereld Op een dag als deze denk ik ook in t bijzonder aan myn moeder en hoe zy zich verheugde tydens haar zelfgekozen ballingschap op het ver nieuwde Nederland. Als het eenmaal herrezen zou zyn. Er was zoveel, wat 't ontstaan van een betere, verjongde geest bewees, zy werd teleurgesteld dat dit niet tot meer is uitgegroeid dan het deed. Er is in deze kwart eeuw in de geesten na de grote onderdrukking veel meteen losgebroken of pas later opengebarsten. Veel oude begrippen zyn afgestorven of snel over boord gezet. Maar de jongere generaties verwyten de oudere, dat zy weinig terecht hebben gebracht van de ver wachtingen van hen, die vrij gisteren herdachten en van die van de overlevenden. Zy zien teveel ellende i nde wereld en te weinig veran dering ten goede. Kritiek is er meer en scherper dan sinds mensenheuge nis. Minder dan ooit weten we waar we heengaan. Prognoses worden weersproken, voorspellingen aange vochten". Eerste spreker op deze herden- kingsby eenkomst zou oorspronkelyk zyn de historicus prof. dr. J. Pres sor. In verband echter met diens overiyden op 30 april werd zyn reeds op schrift gestelde rede met als motto „Vooruitzien in gedenken" voorgelezen door zyn stiefzoon dr. J. Bylsima. i A chter omziend onderscheid ik als de donkerste toets in het beeld van de oorlog de verschrikkelykste cata- j strofe dier jaren: ondergang van zes miljoen Joden, een verdelging op zulk een schaal dat daarvoor zelfs een apart woord, genocide, in zwang I Is gekomen. Misschien is by deze of gene ander u wel eens de vraag ge- iEIp itripF -•* s «rv S' -Jf-r ■>-" j rezen, of deze ramp niet achterwege ware gebleven, indien deze vervolg den toen een Joodse staat haden be zeten als toevluchtsoord. Als nauw hierby betrokken zou ik misschien niet de moed tot deze vraagstelling aan u hebben opge bracht. ware het niet voor velen in dit land een levende waarheid, wat myn voorganger by de herdenking van 1965 aldus heeft geformuleerd, nl. dat het Joodse volk de eeuwen door het grote geheim van Gods be doeling met deze wereld met rich meedraagt. Ik waag het er dus maar op, uit de vele verschrikkingen welke in deze tyd ons bedreigen, die te kiezen, welke ik voor allen verstaan- i baar zou willen aanduiden als een tweede genocide, onstuitbaar by elke, altoos mogelyke nederlaag. Ik her haal echter dat dit slechts één van j de schaduwen van vandaag is; naast I die mogelyke zyn er zelfs werkeiyke, 1 zichtbaar voor wie de ogen niet sluit. aldus de voorgelezen toespraak van de inmiddels overleden prof. Presser I Koningin Juliana en Prins Bernhardt in gezelschap van bur- J gemeester Thomassen op het I plein voor de Sitit Laurenskerk in Rotterdam. Op de achtergrond de prinsessen Margriet en Beatrix i in gezelschap -m de commissaris der Koningin 'n Zuid-Holland, I mr. J. Klaasesz.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7