VANDAAG NOG LACHWEKKEND MAAR MORGEN... 12 een pittige a handige gebruiks auto Ford zoekt voetballer van tjaar ilgens Henry Ford II heeft de kleine stadsauto wel degelijk toekomst Afscheid van n lang bandenleven: liefst 8000 km per dag Alimpo verhuist naar Ravenstein eh wtit - er - ;o - bijj - kómt ;r Motor Rumoerig Veiligheid AG 6 MEI 1970 PAGINA 23 wk- Comuta, het stadsautootje, zoals dat door Ford Engeland is ten. Maximum-snelheid 40 km. De stadswagen, die door Gazelle Truckbouw in Aalten is gecon strueerd. Met zijn 1.90 m. erg wendbaar en gemakkelijk „weg te stoppen". e Henry Ford II mogen heeft de kleine stadswa- 1 degelijk toekomst. Op iten wordt nu aan de ont- ig van deze miniatuur- s gewerkt. Wie er zich de dag mee in het stads- wagen kan zich ver- ichten van geamuseerde, :ht medelijdende blikken, ook van die nietige note- zich heel rustig voort- Maar de groei van het gaat steeds sneller en het ogenblik te komen, 'oor het drukke stadsver- Hen moeten overschake lt kleine, maar toch wel boodschappenkarretje. hebben wij op een Ford in Boekelo kennis met twee van die ba- de Comuta en de Berli- eerste is het prototype van risch aangedreven auto voor boodschappengebruik, ont- Ford Engeland. Ook de die werd geconstrueerd door de Duitse Ford-fabrieken, wordt aan gedreven door elektriciteit. Maar hier ligt juist het knelpunt. De wagentjes zijn heel handig, rij den vrij geruisloos, hebben een kor te draaicirkel en men rijdt er „auto matisch" in. Geen koppelingspedalen dus. Het zwakke facet is echter de ac cu. Die kunnen energie leveren voor niet meer dan enkele tientallen kilo meters. Dan moet de accu wor den bijgeladen of er moet een ande re worden ingezet. Het eerste kost veel tijd, het tweede veel geld. Er kan ook een sterkere accu met een langere levensduur worden inge plant. maar dan gaat het wagentje weer teveel kosten. Zo is het vraag stuk van de elektrische stadswagen- jes er één van de accu's. Ongetwij feld zal de industrie eens het ant woord op deze nijpende vraag geven, maar op dit moment lijkt het er niet op, dat er al een pasklare oplossing voorhanden is. Overigens is het rijden in zo'n ve- hikeltje wel een grappige belevenis. Doordat het geen nummerbord droeg konden we er niet de openbare weg mee op. We konden niet verder dan de grote tuin van Hotel Boekelo. Instappen, starten en dan een han deltje op voor- of achteruit. Gaspe daal indrukken en weg glijdt het zacht zoemende karretje Een kind kan bijna de was (of boodschappen) doen. Hoe dieper het gaspedaal wordt ingedrukt hoe harder het wagentje gaat, heel normaal dus. Voorin is plaats voor twee volwassenen, ach terin voor twee (kleine) kinderen of de boodschappen. De uitrusting van de Britse Comuta omvat verder o.a. verlichting, botsingvrije portiersloten, een effectieve verwarming, luchtver versing en een accu-spanningsmeter. De wielen zijn onafhankelijk ge veerd. In Engeland verwacht men. dat deze Comuta misschien in een wat gewijzigde vorm over een jaar of tien commerciëel te verwezenlij ken zal zijn. De draaicirkel is vyfeneenhalve meter. Dat grote voordeel kent ook de Duitse Berliner, slechts 2.13 me ter lang. Wielbasis, hoogte en breedte van dit wagentje zijn 1.37 meter. Ook hier eenzelfde simpele bediening. De achterstoelen zyn in de Berliner an dersom geplaatst. Vier (grote) passa giers kunnen daardoor rug aan rug zitten. Maar de drie stoelen rond de chauffeursstoel kunnen zo worden weggeklapt, dat een grote laadvloer ontstaat. Alles dus uitgekiend op doelmatigheid. Maar niet alleen over de grenzen wordt aan deze ontwikkeling gewerkt Gazelle Truckbouw in Aalten is er eveneens al geruime tijd mee bezig, j Ook hier gaat men er van uit. dat stadsauto's met elektrische aandrij ving een oplossing kunnen vormen voor de verkeersproblemen van de toekomst. Gazelle ontwikkelde een wagentje van 1.90 meter lang met grote wendbaarheid, eenvoudige be diening. grote duurzaamheid (kunst stof carrosserie), minimum aan on derhoud, ruime mogelijkheid voor ba gage en de mogelijkheid tot soepele deelneming aan het stadsverkeer met normale snelheid. De nu door Gazelle te ontwikkelen wagen wordt voorzien van een tweetaks motoraandrijving. Gazelle heeft berekend, dat het wagentje van 1.90 meter eenvijfde van de parkeerplaats van een Citroën DS nodig heeft, dat het de helft van de lengte van een Fiat 128 heeft en dat de draaicirkel minder dan de helft is van die van een Volkswagen 1300. Toch is er by de gedachtegang van Gazelle één opmerkelijk verschil te constateren vergeleken met de ideeën, die leven bij Ford in Engeland en Duitsland. Gazelle ziet namelijk de ze stadswagen als een speciaal voer tuig. Beslist niet bedoeld om onder te brengen in een bestaande catego rie. Gazelle laat de vraag open „of deze stadswagen moet worden gezien als een kunstmatige verkleining van de bestaande vormen van auto's of als een logisch alternatief in de ont wikkeling van fiets en bromfiets". Op deze wijze gesteld houdt de vraagstel ling al een antwoord in, maar het is de vraag of te zyner tijd de verkeers- deskundigen even gemakkelijk tot een oplossing komen. Het is een kwestie van later orde. al mag men wel aannemen, dat de ontwikkeling snel zal gaan. Vooral van de elektrisch aangedreven auto- tjes. Want niet alleen de verkeers Amper tien jaar geleden stond onder leiding van stimulator Paul BMW op springen. Desondanks ging Hahnemann enkele succesvolle nieu- het Westduitse automobielbedrijf we modellen op de markt en be niet in op avances van Daimler-Benz, 1 hoort nu tot bijzonder gezonde be- gooide het roer radicaal om, brachtdrijven. drukte vormt een knellend probleem, ook de luchtverontreiniging gaat (te recht) steeds zwaarder tellen. Volgens Henry Ford II is dat zelfs het groot ste probleem: „Zelfs al zijn alle nieu we auto's voorzien van schone moto ren, er rijden in de Verenigde Sta ten nog zestig miljoen oudere auto's die de lucht wel verontreinigen. Daarom werken we aan een systeem, dat ook oudere auto's onschadelijk maakt KOOS POST In Nederland groeide importeur Alimpo mee. Amper tien jaar gele den: drie personeelsleden, zeven dealers, verkoop in één jaar 23 auto's. Vorig Jaar groeide Alimpo (102 man personeel, 119 dealers, ver koop 6083 auto's) uit het Haagse I jasje. Zaterdag j.l. opende BMW's grote man Hahnemann in het Bra bantse plaatsje Ravenstein een nieu we distributiecentrum van Alimpo (groot 6.500 vierkante meter». Ra venstein ligt voor de distributie erg gunstig. De administratie blyft in Den Haag. De nieuwe Renault 12 is een pittige en prettige auto. Na een dikke duizend kilometer voelden wij ons helemaal thuis in onze testwagen, hadden wij de vele voordelen grondig uitgebuit en de (enkele) na delen voor lief leren nemen. Een handige gebruiks- auto, die zijn weg op de Nederlandse markt wel zal weten te vinden. rosserievorm is natuurlijk ie van smaak. De lage neus rug vonden wij niet zo maar anderen hadden tegenovergestelde mening elk geval biedt de wagen zowel aan de inzitten- voor de bagage, het uit- alle kanten is goed en de stand gaat pas bij hogere meetellen. De zijwindge- is gering, wat natuurlijk is aan de voorwiel- met motor voorin. Een voordeel in ons is de Tectyl M.L.- ag, welke alle Renaults nu meekrijgen. is sober, maar smaak - lashboard is afgewerkt met otrandcn, de instrumenten ngevoegd in drie overzich- ïde klokken. Alle benodigde ijn royaal binnen handbe- ze in het donker wel eens wat moeilijker te vinden. Wij hadden voor de test een TL «bijna 7500 gul den) beschikbaar met gescheiden den comfortabele voorstoelen in vele standen verstelbaar. Het Luxe model (bijna 7200 gulden) heeft een voorbank. De 1300 cc motor van de Renault 12 levert 60 SAE p1 bij 250 omw./per minuut. Het is een nieuwe variant op basis van de krachtbron, waar mee achtereenvolgens de Renault 8. Renault 10 en Renault Gordini van hun introductie af zijn uitgerust. De koeling geschiedt door middel van een gesloten koelsysteem met perma- 1 nente antivries vulling. De Renault 12 heeft een vijfmaal belagerde kruk- as. De voet van de carburateur heeft een watermantel, welke is aangeslo ten op de koelvloeistofcirculatiè en wordt dus automatisch verwarmd, waardoor het gebruik van de choke wordt beperkt. In de praktijk betekent dat een groot voordeel, want reeds na enkele straten is de motor op bedryfstem- peratuur en de choke volledig over bodig geworden. De 1300 cc motor is een zeer pit- 1 tige krachtbron. De wagen trekt heel I gemakkelijk snel door. Bijna on- gemerkt komt men op hoge snelhe- j den en het is vrij lastig dit raspaard- I je binnen de maximum-snelheid j te houden. Al zijn wij niet zeker van de juistheid van de snelheidsmeter De naald sloeg wel heel gemakkelijk door. Als bij de meeste Renaults zal j ook deze meter wel aan de zeer opti- j mistische kant zijn geweest. Wat ook I mag blijken uit het feit, dat de fabriek een topsnelheid van „over de I 140 km" opgeeft, terwijl bij onze test- 1 wagen de naald heel soepel de me- i ter uitliep, die een maximum van 170 km aangeeft Het neemt echter niet weg, dat men zeer behoorlijk kan opschieten met deze Renault 12. Jammer, dat de motor bij hogere snelheden (boven de 130 km op de teller) nogal rumoerig wordt. Tot die snelheid gaat alles vrijwel geruisloos, maar dan gaat de krachtbron driftig grommen. Wat geluid betreft kan men ook nog de sterke resonantie op bestrate wegen noemen en het kabaal wat de aanjager maakt. Dit is wel jammer, temeer daar deze maar op één snelheid is te gebruiken. Het remsysteem «schijfremmen voor en trommelremmen) achter is ge heel aan de mogelijke snelheden aangepast. Ook de ventilatie en de verwarming (voor zover nu contro leerbaar) heten niets te wensen over. De constructeurs ze hebben er zes jaar over gedaan deze wagen te ontwerpen en daarna is hij nog een half jaar uitsluitend in Frankrijk te koop gebleven hebben veel aan dacht aan veiligheid besteed. Zo is een achteras geconstrueerd, die met de voorwielen meestuurt als de auto 1 met één of twee personen is beladen en het zwaartepunt vooraan ligt en die tegenstuurt als het zwaartepunt I dooi- passagiers en bagege ver naar achteren is geschoven. Het resultaat j is een zeer directe en prettige aan- I voelende besturing. De vering is daaraan aangepast. De schakeling door middel van een goed geplaatste pook is een beetje stug, maar dat i went snel. Alles bij elkaar heeft Renault een aantrekkelijke aanbieding aan zijn inmiddels stevig uit de kluiten ge wassen serie modellen toegevoegd. I Een wagen die redelijk comfort i paart aan redelijke prestaties. +Als opvolger van de bekende Sunny heeft Datsun nu de „1200" op de markt gebracht in een twee- en vierdeurs vM-'- inn. Ook met automaat en als station car is deze wagen 'teverbauide nieuwe Japanner heeft een 1.171 cc vier divider kopklepperdie een vermogen levert van 69 SAE- pk bij 6000 omw./min. De fabriek geeft een maximum snelheid van 150 km per uur op. Het veersy- steem werd voor deze wagen spe ciaal ontworpen. Onafhankelijke voor wielophanging van het star- re-achterassysteem met half-el- liptische bladveren. Standaard op alle modellen: sierdoppen. gereedschap, ruitenwisser met twee snelheden, afsluitbare ben- zinetankdop. asbakjes voorin en achterin, vynil vloerbedekking. De goedkoopste uitvoering kost f 6496,-. de tweedeurs De Luxe bijna zeven mille en de vierdeurs bijna 7400 gulden. Voor de coupé wordt acht mille gevraagd, voor de stationwagen bijna 7000 gul den (De Luxe f 7392,-). De concentrering in de Japanse auto-industrie werd voortgezet met een fusie tussen Nissan Motor CO en Isuzu Motors Ltd. Naast de VW-Kever zal dit jaar ook de VW 411 op de Amerikaanse markt worden gebracht, Bij Ingolstadt wordt een groot ontwikkelingscentrum voor de Audi NSU combinatie gebouwd. Toyota heeft zich als eerste Ja panse autofabriek in Italië gevestigd met een zetel in Rome, Van Simca's 1969-produktie aan personenwagens (totaal 351.000 stuks) staat de 1100 bovenaan met 141 000 stuks, gevolgd door de 1000 met 114.000 stuks. „Flink" rijdende automobilisten zijn in staat om op één dag de le vensduur van hun banden met zo'n 8000 km te verminderen door snel „wegscheuren", het nemen van scherpe bochten en abrupt remmen. Dit is het resultaat van onderzoekin gen verricht door bandentechnici van Goodyear's researchcentrum in Luxemburg. I Loopvlakslijtage wordt beïnvloed I door vele factoren. Buitensporige sly- tage wordt echter veroorzaaktdoor snel bochtenwerk, snel optrekken en plotseling remmen. Automobilisten die zo ryden aan- i hangen, nemen vaak meer risico, ook ten aanzien van hun medeweg gebruikers. Ze laten dan ook een spoor van ergernis en onveiligheid op de weg achter. Wat zij verder nog achterlaten is een spoor van loopvlak rubber hetgeen verloren kilometers betekent. Vooral in bochten is de loopvlak- slytage bijzonder progressief. «Ge middeld achtmaal zo hoog dan op rechte weggedeelten). Hoe sneller boe erger. Als de automobilist het leven van zijn banden liefheeft, zal hij er goed aan doen ze met vat meer zacht heid te behandelen. Ford Nederland organiseerd dit voor jaar een voetbaltest voor jongens van 3 tot en met 13 jaar. In alle streken van Nederland worden deze jongens in de gelegenheid gesteld hun capa citeiten op voetbalgebied individueel te tonen in een aantal tests. De bes ten komen in landelijk verband te gen elkaar uit om tot zes jeugdvoet ballers van het jaar te komen. De deelname is geheel vrij en spe ciale kledij of schoeisel is niet nood zakelijk. De organisatie is in handen van een veertigtal Ford-dealers. De jongens zullen worden inge deeld in zes leeftijdsgroepen, zodat 8- arigen alleen tegen 8 jarigen uit komen, 9 jarigen tegen 9 jarigen, etc. Na de plaatselijke competities, wordt een landelijke finale georganiseerd, ganiseerd. Een op het Amerikaanse „foot- ball"-spel gelijkende activiteit wordt al sedert tien jaar in de Verenigde Staten jaarlijks georganiseerd. In 1969 bedroeg het aantal deelnemers daar meer dan een miljoen jongens. Het in Nederland te introduceren programma zal. indien het succesvol verloopt, op een later tydstip in heel Europa van start gaan Het ligt dan I in de bedoeling om in de toekomst tot een Europese finale te komen, er- 1 gens in Europa, waarvoor de win- naars met hun ouders uitgenodigd zullen worden. Het Ford-voetbalspel bestaat uit een aantal door de deel nemers af te leggen tests en per tests <an een aantal punten worden be haald. Een dribbel- en baldrijftest, een doelschiettest en een test in het zuiver aangeven van de bal. VW bouwt met grote voortvarend heid aan zijn nieuwe fabriek in Salz- gitter, die over een half jaar gereed moet zijn. In deze fabriek zal namelijk het nieuwe model K 70 worden gebouwd, waarvan de introductie in de nazo mer van dit jaar wordt verwacht De K 70 was een schepping van de NSU, maar juist toen de wagen in maart 1969 in Genève zou worden gepresenteerd, werd NSU door de Volkswagenfabrieken overgenomen Dezelfde staf, die de K 70 by NSU heeft ontwikkeld, heeft de wagen in Wolfsbrug nog eens duchtig onder handen genomen, zodat hij tamelijk sterk van het oorspronkelijke model afwykt. hoewel de grondprincipes on veranderd zijn gebie- en, dwz mo tor «90-95 pk 'op 175 km» voorin en waterkoelingtwee factoren die voor het eerst e ezig zullen zyn by een auto m;i VW-embleem.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23