Coen Moulijn geblesseerd eltic rekent .aiiavoiid een „Een elftal hangt niet van een man af" Als je in de finale zit moet je ook winnen Manager Jock Stein gematigd optimistisch BIJ BOTSINKJE MET RINUS ISRAEL Staking bedreigde Cup-finale BIJ OVERWINNING KRIJGT IEDER VIJFTIEN MILLE Van Hanegem wil met de Cup over de Coolsingel lopen 6 MEI 1970 PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD COMO i GPD) Bij een ogenschijnlijk onschuldige bot sing tijdens die training is maan dag in Como Coen Moulijn ge blesseerd geraakt. Een botsing met Rinus Israël kreeg zodani ge gevolgen, dat moet worden betwijfeld of de frêle linksbui ten vanavond kan aantreden voor de Europese bekerfinale. Het is clubarts Abarbanels voor naamste zorg, de grote bloeduit storting, die zich bij Moulijns rechterenkel heeft gevormd, nog vóór negen uur vanavond te beteugelen. Lukt dat, dan kan Moulijn wèl meespelen. Onzekerheid dus bij Feijenoord, dat zich in Cernobbio aan het Como-meer op die grote strijd voorbereidde. Trainer Happel „Moulijn is van groot belang voor het elftal. Ook al speelt hij niet geweldig zoals bij voorbeeld tegen Ajax dan kan hij tóch één of twee passjes afgeven, die een wedstrijd kun nen beslissen". Om daarna met een resoluut te zeggen: „Alshij mee kan doen, dan pakken we Celtic. We zullen die Schotten eens wat laten zien. Wat den ken ze wel. Ze praten of zij de Europa Cup al in hun bezit hebben". Ernst Happel vertelt het »i>n spelers meermalen: Celtic is ze ker van zijn zaak. Die Schot ten denken over ons heen te lo pen. Ze zien ons niet vow vol aan. De Feyenoordspelers knik ken. Meer niet. Maar aan hun gezichten valt het te zien. De mentale doping van Happel mist zijn uitwerking niet. Feijenoord is er op gebrand Celtic te ver slaan. Opstelling Ernst Happel houdt de op stelling van Feijenoord voor de buitenwereld tot het laatste mo ment geheim. Toch zijn er wei nig vraagtekens. Het is zo goed als zeker, dat Pieters Graafland („Dit maak ik nooit meer mee") in het doel staat. Alleen wie rechterverdediger wordt, valt nog niet definitief te zeggen. De kans bestaat, dat Plet Romeyn de voorkeur krijgt boven Guus Haak. Dan is dus het elftal, als de Italiaan Lo Bello voor de start fluit, als volgt samenge steld: Pieters Graafland, Ro meyn, Israël, Laseroms en Van Duivenbode. Hasil en Jansen, Wery, Kindvall, Van Hanegem en Moulijn. Kan Moulijn niet spelen, dan zal Wery naar links verhuizen. Wie het elftal dan completeert? Happel wil er nog niet aan den ken, dat Moulijn buiten de Ijj- nen blijft. (GPD) Geltae begint vanavond aan zijn 6<?ste van het seizoen met dezelfde opgewektheid en ki-te- sse, die de Schotten aan het begin van dit voetbaljaer toon- n. Volkomen ontspannen en uitgerust, want vermoeidheid lat in het contract van Celtics super-professionals aès een )ek gehoekt. beminnelijke manager Jock Stein, zeventien spelers neergestreken Varese, is dan ook oprecht ver- sd als men de mogelijkheid van te zware belasting suggereert, ütbestaat niet", bromt hij jszims korzelig. „Ons programma voldoende uitgebalanceerd om oeg te kunnen rusten. Na januari ben we nooit meer intensief ge ïnd en bovendien beschik ik over spelers dat ik de laatste maan- steeds een ander elftal kon op- len". ee, Jook Stein maakt zich geen (en omtrent de eventueel door een inspanning aangetaste con- Alle Schotten zijn „fit for Want anders zou Celtic zon- ook niet vertrekken naar Ame- waar het in New York en To- 0 vier wedstrijden speelt tegen ichester United, &intracht Frank en het Italiaanse Bari. 5o'n reis maak je toch niet met vermoeid elftal", verklaart Stein lachend Een reis ove ns, die Celtic geen geld oplevert, een gratis vakantie van veer- dagen op de Bermuda eilanden, oor het zover is, moet eerst nog belangrijkste opdracht worden racht: Feijenoord verslaan en de tweede keer de Europa Cup Jock Stein ziet dat toch niet eenvoudige klus. Filmbeelden Feijenoords verrichtingen tegen Milan en Legia, beide in Rotter - en de topper tegen Ajax hebben i toch wat méér geïmponeerd dan aanvankelijk heeft toegegeven. ILAAN Het heeft er gisteren naar uitgezien dat het duel Celtic om een nogal reden zou moeten uitgesteld. Wat was name- het geval. Italië bevindt zich op moment in de greep van een e stakingsgolf. Maandag staak- oyv. het lagere hotelpersoneel betere salarissen. Toen zy dins- het werk hervatten, legden de van de staatsbedrijven Is de PTT), het verkoopperso- van de grote warenhuizen en werknemers bij het openbaar oer het werk ,neer. Het leidde, s te begrijpen valt, tot een gro- de stakers bevonden zich de veertig man personeel van gigantische San-Sirostadion, in van de gemeente Milaan. Zij Dfden echter tijdig weer aan het z te gaan om het duel Feije- 'd—Celtic niet in de weg te n. kolos sale luchtbrug, die uit en Nederland met geslagen werd voor de fina- de Europa-Cup stelde het op toevloed van vliegtuigen in het ;el niet berekende kleine vlieg- Malpensa bij Milaan voor bij- i onoverkomelijke problemen. de terugkeer kunnen de sup dan ook rekenen pp een ver van waarschijnlijk vele uren. en of nooit is een voetbal-lucht- zo gi'oot geweest als dit keer. Nederland werden zo'n zeven- vluchten naar Milaan gemaakt ht Engeland en Schotland min- s het dubbele. „Feijenoord is een groot elftal, met veel sterke punten. Minder briljant weliswaar in de individuele acties dan Ajax, maar veel professioneler en degelijker". Stein vreest evenwel dat zijn spelers er ander-s over den ken, de barricade lachend willen ne men en de tegenstander dus zuilen onderschatten. Daarom heeft hij gis termiddag, tijdens de tactische be spreking, geweldig gehamerd op het gevaar van onderschatting. En hen bovendien nogmaals gewezen op de debacle in Lissabon dit seizoen, toen Celtic zorgeloos aan de return tegen Benfica begon en met 30 werd af gestraft. Zo'n waarschuwing moet eigenlijk voldoende zijn, maar ik wees toch dat ze onbewust niet hele maal overtuigd zijn van de kracht van Feijenoord", spreekt hij enigs zins angstig. Celtics manager noemt het overi gens een voordeel dat de finale uit slechts één wedstrijd bestaat. Omdat hij ervan overtuigd is dat Feijenoord zijn tegenstander het initiatief zal opdringen en de aanvallende partij in zo'n wedstrijd de beste kansen heeft. „Dat initiatief moeten we ook nemen", oordeelt Stein. „Want ate we niet aanvallen, verdienen we ook niet om te winnen. Feijenoord zal ons op het middenveld' willen opvangen en met uitvallen vla Moulijn, Kindvall en Wery naar succes streven. Dat begrijp ik ook". Zoals hij ook gelooft dat Treytel en Haak vervangen zul len worden door Pieters Graafland en Romeyn. Want dat lijkt hem na de wedstrijd tegen Ajax erg logisch. Het zal Stein een zorg zijn welke spelers bij Feijenoord worden opge steld: „Dat verandert toch niets aan onze opzet. We willen met goed, aan vallend voetbal de cup winnen. De finale moet trouwens een grote wed strijd worden. Daan- hebben die tien duizenden supporters uit Schotland en Nederland toch recht op". Een wedstrijd, bedoelt Jock Stein. die ordentelijk verloopt en niet tot unfaire botsingen leidt. Niet zoals destijds, in '67 toen Celtic in Zuid- Amerika tegen Racing De Buenos Aires om de officieuze wereldtitel speelde en Johnstone Lennox en Hughes van het slagveld zag verdwij nen. Hoewel de Schotten toen hebben gezworen nooit meer aan dit soort duels mee te doen, zal Celtic toch weer naar Zuid-Amerika gaan als t de Europa Cup wint. Stein: „Want je lost de problemen niet op dooa- ze uit de weg te gaan. Bovendien over komt ons dat niet meer, omdat we beter gedisciplineerd zijn en gerouti neerd er. Ik voorzie dan ook tegen Boca Juniors of Penerol geen moei lijkheden". En hij sluit even eens hinderlijk oponthoud tegen Feijenoord uit. Daar de Rotterdam mers volgens hem minder hard zijn dan bijvoorbeeld Leeds United en de meeste Schotse clubs, dan Celtic dus ook. Toch wil dat nog niet Jpck Stein by voorbaat de cup in ge dachten al omarmt. „Maar ik geef ons toch iets meer kans dan Feije noord", zegt hij bescheiden. „Een ne derlaag zou ons erg teleurstellen, maar we houden er wel rekening mee. omdat het Je toch zeker in een finale kan overkomen. Maar het be tekent niet, noch voor myn spelers, het einde van de wereld. Er zijn im mers veel belangrijker dingen. Denk eens aan Vietnam en Biafra. Je mag gewoon blij zijn dat je in staat bent om te voetballen". Wat Jock Stein uit de grond van zijn hart „meent. Feijenoord heeft het kmg niet slecht getroffen, daar bij het meer van Comowaar het laatste trainingskamp is opgeslagen. Hier koesteren Van Hanegem, Haak v. d. Heide en Wery zich in de milde Italiaanse zon. Of de spe lers er werkelijk van genieten is maar de vraag. Want de span ning is uiteraard aanzienlijk toe genomen. Nog even en dan breekt het gevecht tegen het Schotse Celtic loe. MILAAN (ANP) Feijenoord- flinke premie in het vooruitzicht trainer Ernst Happel heeft in Mi- heeft gesteld. Elk van de spelers laan verklaard, dat hij voor het I kan in dat geval rékenen op vijf- winnen van de Europa-Cup een I tien duizend gulden. (-door Coen Mouüjiri Wat een ellende! Leef je maanden interw naar de finale van de Europa Cup toe wat een hoogtepunt uit je loop baan moet worden en dan gebeurt er zoiets. Raak je vlak voor de belangrijkste wedstrijd die je 'ooit moet spelen, gebleseerd. Het is op dit moment (dinsdagmorgen) nog een vraagteken of ik er in het San Siro bij ben. Natuurlijk, er wordt van alles aan gedaan om mijn enkel weer in orde te krijgen. Het gaat ook beslist de goede kant uit. Maar toch ziet het er nog verdraaid lelijk uit. Opgezet en een grote bloeduitstorting. Die bloeduitstorting is juist de ellende. Is die weg. dan kunnen ze mij injecties geven. Anders mag dat niet. Maar dokter Abarbanel heeft er goede hoop op dat het in orde komt, dus zullen we maar optimistisch blijven. Zo zie je maar weer, in de Europa Cup, dat gigantische mil joenenbedrijf, kan iets nietigs grote gevolgen hebben. Want als je hoort h o e ik geblesseerd geraakt ben, moet je eigen lijk lachen. Z o onnozel was het. Het gebeurde dinsdag tijdens de training op het veld van Como. Niet eens tijdens een partijtje. We waren maar wat aan het dollen met de bal. Mc kom met de bal aan mijn voet op Rinus Israël ai. Rinus steekt zijn voet uit en raakt mijn scheenbeen- Ik struikel en ga prompt door mijn enkel. Meteen zat er een bobbel op mijn enkel ter grootte van een ei. Ik schrok me wild. Én Rinus geloof ik nog meer. Hij zat er vreselijk mee in. Ik heb daarom later tegen hem gezegd: „Rinus, ik zal mijn uiterste best doen om er bij te zijn, ad was bet alleen maar voor jou". Rinus antwoordde toen: „En stel dat je bet niet redt, dan zullen we het gelijk houden. Dan kun je de tweede wedstrijd tenminste wél meedoen". Om het nu even louter over de wedstrijd te hebben, ik be weer dat de kansen 60-40 in het voordeel van Celtic staan. I'k heb óók gezegd, dat wij met die veertig procent nog verdraaid veel kunnen doen. We hebben beslist mogelijk heden. Een groot voordeel voor ons is het feit, dat Celtic zichzelf geweldig favoriet vindt. Die Schotten praten al over de wedstrijd tegen de kampioen van Zuid-Amerika. Of wij niet bestaan. Dus is het mogelijk, dat Celtic ons gaat onderschatten. En dat kan hen zwaar komen te staan. Verder bezitten wij een team, dat in staat is het spel van de tegenstander volledig te ontregelen. Dat moeten we in dit geval ook beslist doen. We mogen Celtic beslist niet laten voetballen zoals het dat wil. Het zal ook niet ge beuren, als onze opzet slaagt. Een man als Willem van Hanegem kan magnefiek de strategie van de tegenpartij aan flarden spelen. Daar is Willem geknipt voor. Een ander pluspunt, wij barsten op het ogenblik weer van het zelfvertrouwen. Dat is voor een groot deel gekomen door die wedstrijd tegen Ajax. Toen hebben we duidelijk getoond, dat we tot grote prestaties in staat zijn. Die wedstrijd heeft ons een prachtige mentale opkikker ge geven. Het merkwaardige van die wedstrijd tegen Ajax was ove rigens, dat ik niet met de anderen meegroeide. Naturlijk, Suurbier speelde goed, maar aan de andere kant was het toch ook zo dat ik volledig van slag was. Niets lukte me. En dat in een elftal, dat prachtig op dreef is. Onbegrijpe lijk! Of zou het wellicht gekomen zijn, doordat ik onbe wust let wel: onbewust onder de invloed was van de finale van de Europa Cup? Ik weet het niet. Maar het is zonder meer een feit, dat de Europa Cup ons hele seizoen bepaald heeft. We hebben bewezen sterker te zijn dan Ajax. Toch worden we green kampioen. We vlogen onmid dellijk uit de Nederlandse beker. En hoe is dat mogelijk? Het antwoord is, lijkt mij: door de Europa Cup. Je kunt niet op drie paarden tegelijk wedden. Wil je dat, dan moet je minstens een ploeg van twintig gelijkwaardige spelers hebben, die je stuk voor stuk op elk moment kunt inzetten. Maar wie bezit zo'n team? Toch bijna geen en kele club? Zelfs Leeds United niet. Het had kans op de Engelse beker, op het landskampioenschap en op de Europa Cup. Het streed op drie fronten mee. Maar het bereikte tenslotte helemaal niets. Sneu voor die lui, maar wel be grijpelijk. Om nu op het laatste pluspunt van ons terug te komen. Ik heb al gezegd, dat tegen Ajax heel Feijenoord prachtig draaide, behalve ik. Dus stel, dat ik niet mee kan doen wat overigens een ontzettende teleurstelling voor mij zou betekenen wel, dan moet Feijenoord tóch in staat zijn om tot klassevoetbal te komen. Werkelijk, van één man hangt een elftal niet af. De wedstrijd tegen Ajax bewees het. En nu gaat het dus dadelijk gebeuren, begint de wedstrijd die onvergetelijk kan worden. Nog steeds beschouw ik Celtic als favoriet. Ik blijf er bij. Maar we hebben dus ook kansen. Stel, dat we de eerste 25 minuten goed doorkomen een uiterst belangrijke periode van de wedstrijd dan kan het gebeuren, dat wij iets voor elkaar krijgen, wat nog nooit een vereniging in Nederland heeft gepresteerd. MILAAN (GPD) In de dagen vóór een Europa-cupwedstrijd pleegt Willem van Hanegem dingen te doen ADVERTENTIE Voetbal De stiohting Betaald Voetbal Nijmegen en het bestuur van NEC hebben een verzoek om subsidie bij B. en W. van Nijmegen ingediend. Gevraagd is om een be drag van 200.000 gulden. NEC zegt dit geld nodig te hebben om het topvoetbal te kunnen voort zetten in Nijmegen en een aantal daarmee in verband staande direct noodzakelijke, investeringen te kun nen verwezenlijken. (en te laten), die voortspruiten uit een soort bijgeloof waar hij erg aan hecht. Dan meldt hij zich absent op Feijenoords persconferentie, laat zich niet storen door zeurderige vragen, drukt ook de bij hem zelf opwellende gedachte aan de gebeur tenis de kop in en drinkt rustig een glaasje donker bier. „Want", weet Willem, „Ik moet in m'n ge wone doen blijven. Dat blijkt iedere keer de beste methode te zijn." Pas als hij in het vliegtuig stapt, op weg naar het laatste trainings kamp, komt de wedstrijd op hem af. Dan raakt hij in de ban, gaat hij het beleven. Maar dan ook groeit het zelfvertrouwen van de toch niet snel uit evenwicht te brengen mid denvelder. Wat hij laconiek uit met: „Nu je in de finale zit, moet je ook winnen. Anders had je beter in de eerste ronde uitgeschakeld kun nen worden. Als we verliezen en misschien nog slecht spelen ook, kan ik de eerste weken geen bal meer goed schoppen. We moeten die cup mee naar Rotterdam brengen". Het geen volgens Van Hanegem ook zal gebeuren. Want hij steunt op een sterk voorgevoel. „En dat," herin nert hij zich maar al te graag, „heeft me nog nooit in de steek ge laten. Tot nu toe zijn myn voorge voelens altijd uitgekomen," I Hij singaleert nog andere voorde- len. Nuchter redeneert hij„Celtic j is beslist niet zwaarder dan Vor- waerts of Legia. Tegen die Duitsers en Polen was er immers de druk I van het moeten winnen, omdat je 'door die overwinning op AC Milan "favoriet was. Die last is nu weg. En ik beweer ook. dat Feijenoord in zijn geheel professioneler is dan bijvoorbeeld Engelse clubs. Wij heb- j ben gewoon meer individuele klasse, die we kunnen bundelen tot een I eenheid." Van Hanegem zélf speelt in dat I onderdeel een grote rol. Omdat juist hij zich, treiterig en irritant voor de tegenpartij, ondergeschikt kan ma ken en dus in dienst kan stellen I van de ploeg. „Zo'n opdracht ligt me eigenlijk niet erg, maar omdat Happel het zegt doe ik het graag", I geeft hij toe. „Van hem accepteer I ik de opdrachten blindelings. Het zal me dan een zorg zijn wat en hoe ik moet spelen. Als we er maar I mee winnen". De overwinning tegen i Celtic ligt volgens Van Hanegem binnen bereik. Want hij gelooft niet, dat de Schotten gewend zijn aan dat specifieke Feijenoord-voetbal. dat zich vaak manifesteert in het ontre- gelen, het storen, het uit balans brengen van zelfs de sterkste tegen- i standers. «Daar liggen onze moge lijkheden", veronderstelt hij. „Eer lijk, het zou een grote teleurstelling I f-i y WILLEM VAN HANEGEM voor me -zijn als ik niet met de cup I dk moet in m'n gewone doen Ibli/vm", over de Coolsingel kan lopen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17