KRANTJES UIT DE LUCHT ''Bevrijdingsten toonstelling zinvol"' VEREINTEN KRAFTEN vin )E VLIEGENDE HOLLANDER -3 Morgen dwarrelen opnieuw 20.000 Vliegende Hollanders neer op Leiden DUITSCHLAND CAPITULEERT DS'70 wil ombuds- commissie ATTENTIE Kerkdiensten op 5 mei Competitie CKB Academische DIRECTIE LD Voetballer gewond examens LOCO-BURGEMEESTER MENKEN Bij OPENING: MAANDAG 4 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 verspreid door de geallieerde luchtmacht LAATSTE NUMMER. 10 MEI l?4S 3 LEIDEN Op 8 mei 1945 dwarrelden de laatste Vliegende Hollanders neer op ui de zo juist bevrijde Nederlanders en verdwenen de Vliegende Forten van de Achtste Amerikaanse Luchtmacht voorgoed uit onze gezichtseinder Comité Bevrijdingsdag in Leiden heeft er goed aan gedaan na 25 jaar nog eens te herinneren aan deze droppings waaraan we ons in die donkere jaren vastklampten, b omdat ze ons min of meer op de hoogte hielden van nieuws „van de andere kant". Als morgenochtend 20.000 vliegende Hollanders boven onze stad worden uitgeroepen, dan is dit mede een huldebetoon aan hen die in de oorlogsjaren hun leven waagden om ons u! van nieuws te voorzien. Het geronk van honderden vlieg Huigmotoren was in de oorlogsjaren normaal verschijnsel en me nigeen zal zich herinneren hoe vooral vanaf 1943 —dag in dag uit de formaties bommenwerpers over ujOns land trokken, op weg naar aan valsdoelen in nazi-Duitsland. bJ's Nachts was het de Royal Air For- c^ce, die met Lancasters en Welling tons op weg ging, overdag de Ameri- B*anen met hun Byl7 Vliegende For- Oten en B-24 Liberators. We wisten ook dat ze met hun bommenlasten op weg waren naar het zo gehate Duitsland, paar minder bekend was dat er spe ciale groepen vliegtuigen waren die een meer ..vredelievende" taak had den: het uitwerpen van pamfletten, In de tweede wereldoorlog heeft de psychologische oorlogsvoering een rol gespeeld. Alle par tijen maakten grif gebruik van alle maar vooral de moge- ttjkheid tot het gebruik van strooi werd intensief aangepakt, ifooral de Geallieerden maakten hier >p grote schaal gebruik van. Zowel n Afrika, Europa als aan het immen- *.e Pacific-fron' werden strooibiljet- en gebruikt. Vrijwel elk stukje van ^uropa heeft kennis kunnen maken tnpet de strooibiljetten. De Engelsen begonnen al vrij spoe- EoJig met het uitwerpen van strooibil- etten. De tweede wereldoorlog was (a»og maar een maand oud toen de IAF met een klein aantal bommen werpers op weg naar Kiel een aantal ,5°iiljetten naar omlaag wierpen. In ledie begintijd de raid op Kiel was a de nacht van 3 op 4 november 1939 - werden bombardementsvluchten met „leaflet-droppings n in eerste instantie bleven tot 1943 e Engelsen dit werk alléén doen. jBoven ons land wierpen bij b.v. The Knickerbocker" en de meer ekende ..Wervelwind" uit. De jon- deens van de RAF noemden het af werpen van pamfletten ..Nickeling". fgeleid van een soort militair ili ang". Moreel -8 Het spreekt vanzelf dat de inhoud an de uit te werpen blaadjes in ve- .^rlei opzichten kon verschillen. Voor e burgers in de door de Duitsers be- enïtte gebieden stond naast het opbeu- hinde woord het oorlogsnieuws voor- 2.$. De voor de Duitse frontsoldaten ïstemde pamfletten moesten demo biliserend werken en bevatten naast ^fet nieuws van de fronten nog méér Edkst, die duidelijk gericht was om de 0 eerstand en moraal te breken. Om dit te bereiken werden veelal tinder fraaie voorbeelden te baat ge- omen. Er werd b.v. in groten getale >n pamflet uitgeworpen boven de uitse frontlijnen, waarop een op de liggend geraamte was afge beld met een Duitse helm op. Daar- öider de tekst: „Das neue Deutsch- nd braucht Manner und keine 7*elette. Darum KAPITULIERE". 7 owel Duitsers als Geallieerden had- m talloze variaties op dit punt. De b.v. hadden een „fijngevoe- 1" pamflet ter beschikking waarin 7,1 Yanks er aan herinnerd werden tv'at hun vrouwen „back home" verleid ®rerden door negers. ?6 Werp-maar-iveg 18Vóór de invasie in Normand ië op M juni 1944 plaats vond, werden •aktisch alle strooibiljetten door S'Argerinstellingen geproduceerd. aar met de instelling van de dienst oorlogvoering onder van het geallieerde opper- kreeg men de beschikking over jotjx eigen redactiestaf en werd de organisatie in handen van de- dienst gelegd. Het uitwerpen van pamfletten vond plaats op velerlei knieren. Het personeel aan boord tn de vliegtuigen wierpen b.v. de pamfletten door de ramen of imluiken, maar in die eerste tijd 3|n „improvisatie" kwam het dan ZDor dat —mede dankzij de wind ijven Frankrijk uitgeworpen pam- Ötten in Italië terecht kwamen. 10 Men streefde naar perfectie en het ®Js Captain James Monroe, een offi- )0-lr van de Achtste Amerikaanse htmacht. die een constructie een „pamflet-bom" vond dat be- [twoordde aan de vraag. De bom een cilinder (van stevig karton) ongeveer anderhalve meter leng- u met 'n diameter van 50 cm en was Jlorzien van een dusdanig ontsteking de inhoud van ca. 80.000 pam- itten bij in werking stelling een ge- -i£d van zeker twee vierkante kilo- iter „trefzeker" zou bestrijken. Toen de operaties van het Ameri- *3anse Squadron B-17 op 8 mei 45 tot een einde kwamen met het van de laatste Vliegende bilander, om. boven Leiden, had 't tin rijke staat van dienst achter de door H. C. KWIK t. secretaris Documentatie groep '40-'45 Bijna 2 miljard Het squadron had totaal 2.334 vluchten gemaakt, waarbij zo'n één 3 kwart miljard strooibiljetten wa ren uitgeworpen. Slechts drie toestel len zijn verloren gegaan, terwijl ge durende de gehele oorlog 16 beman ningsleden zijn omgekomen bij acties in de lucht. Onder hen was ook Col Aber. die sinds de oprichting van het squadron commandant was geweest. De boordschutters van het squadron hebben tijdens hun „aanvallen" op steden met hun pamfletten nog kans gezien een Focke Wulf FW-190 en 'n Junker-88 neer te halen. Geschat wordt dat he„ totaal dooi de Geallieerden neergeworpen aantal pamfletten ruim 6 miljard bedraagt. Bijna 60 procent kwam voor rekening van Col Abers squadron, dat ook vo het „vervoer" van De Vliegende Hol lander zorg droeg. Vooral de Amerikanen werkten veel met strooibiljetten in kleur. En het bleef niet bij strooibiljetten alleen. Hele boekwerkjes «veelal ook in kleu rendruk) behoorden tot het assor timent. weliswaar klein van formaat, compleet, met foto's. Als u op 5 mei wederom een Vliegende Hollander uit de lucht ziet dwarrelen en in het be zit komt van dit krantje, dan zult u op de achterpagina een foto afge drukt zien van colonel Earl J. Aber met daarbij de vermelding dat hy begin maart 1945 verongelukte. In het zicht van het einde van de oorlog stierf hij. De „briefing" vond plaats in de avond van 4 maart 1945. Het zou weer een routinevlucht worden. De opdracht luidde: in de nacht van 4 op 5 maart Vliegende Hollanders af werpen boven Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Nr. 110 van De Vliegende Hollander zou ditmaal „bezorgd" wor den. Het was gebruikelijk dat als Aber (,.The Old Man" ge noemd) meeging dat de bemanning uit vrijwilligers bestond. dat in de vorige nacht een groep van ruim 80 Ju-88'ers onverwacht aanval len gedaan op stations en woonwij ken in de omgeving. Het was 'n jaar geleden dat een aanval van dergelij ke omvang had plaats gevonden en het personeel van het afweerge schut had zich voorgenomen dat geen herhaling zou plaats vinden. Het eerste exemplaar van de Vlie gende Hollander werd in de nacht van 23 op 24 mei 1943 boven ons land uitgeworpen. Op de voorpagina ware afbeeldingen van de beroemde aanval van de RAF op de Móhne en Eder- dammen in het Roergebied. In de beginperiode werd de Vlie gende Hollander éénmaal per veer tien dagen aangeboden. ïaier ix: keer in de week en vanaf maart 1945 werd de krant dagelijks boven ons land uitgeworpen. zujchti stJ>r e< Jtwoi Us ee Afweergeschut Abers toestel, de „Tondalayo" kwam snel van de grond en de vlucht naar Nederland verliep volgens plan. Ook het afwerpen van de pamfletten le verde geen moeilijkheden op, zy het dat ze een enkele maal van hoog te moesten verwisselen om het af weergeschut te ontwijken. Terug op weg naar de Engelse thuisbasis liep de aanvliegroute over Clacton on Sea, een kustplaatsje, een 30 km ten noorden van de Theems. Op ongeveer 30 km van de Engelse kust vliegend zagen zy voor zich het flitsen van exploderende granaten. Zij overtuigden zich nog eens dat het. vluchtschema en koers goed was en gingen op ca. 3 km hoogte vlie gen, de voorgeschreven hoogte voor binnenkomende toestellen. Binnen 1 minuten zouden ze boven land zijn en Aber kon een aanvang nemen met de landingsprocedure. Nog boven zee vliegend begon het afweergeschut te vuren diverse keren werd het toestel getroffen. In het toestel vielen gewonden en twee mo toren stonden in brand. Aber verzocht om de koers voor het noodvliegveld dat ongeveer 20 km verder was gelegen. Het toestel vloog nu inmiddels op een hoogte van 1 km. Aber gaf met koele stem opdracht dat de bemanningsleden het toestel moesten verlaten en sergeant Silber die als laatste het kreupele toestel verliet, zag hoe beide piloten in de cockpit trachtten het toestel onder controle te houden. Terwijl sommige bemanningsleden nog in de lucht hingen zagen zy hoe het toestel snel afgleed en tegen de grond te pletter sloeg. Bij de berging van het toestel werd het lijk van de 23-jarige vlieger Marice J. Harper ge vonden. Van Earl J. Aber kon men alleen zyn rechterhand terugvinden, herkenbaar aan de ring met inscrip tie. T ragisch Bij de terugkeer van het toestel was het weer boven Engeland slecht, wis selend bewolkt en zicht slecht. Er waren reeds 63 granaten op de „Ton- dolayo" afgevuurd toen de waarne- mingsdienst het toestel als „eigen" herkende. Een tragische vergissing. Echter begrijpelijk als we bedenken LEIDEN Het zojuist versche nen gemeenteprogramma van De- mokratisch Socialisten '70 zegt. dat het politiek handelen van deze nieu we party zal moeten worden geken merkt door duidelijkheid. DS '70 stelt zich op het standpunt, dat B. en W. een afspiegeling moeten zijn van de politieke samenstelling van de raad. 1 Een aantal punten uit 't progra- ma: Uit de leden van de raad dient een ombudscommissie te worden benoemd, die klachten uit de burge rij onderzoekt en spreekuur houdt. In hoorzittingen van de raad kunnen burgers hun standpunt kenbaar ma ken. Het is noodzakelijk ook wonin gen in een lagere huur klas te bou wen, die geen „uitgeklede" woningen mogen zijn. Doorstroming is noodza kelijk. Bejaarden betalen voor een nieuwe woning dezelfde huur als voor h un oude. Hiertoe dient 'n huur subsidiefonds te worden gevormd. Wat onderwijs betreft: Gestreefd moet worden naar op heffing van de scheiding van de brugklassen MAVO, HAVO en VWO enerzijds en voor beroepsonderwijs anderzijds. Samenwerking tussen ouders en school moet worden bevorderd. Bij voortgezet onderwijs krijgen schoolparlementen een duidelijke functie. Wat recreatie betreft: De bouw van wyksporthallen en zwembaden is urgent. Er moeten nieuwe complexen volkstuinen komen. Aan recreatieplannen als Kager- zoom en Ruigehoek moet actieve me dewerking worden verleend. Over cultuurbeleid Bij de keus van kunstwerken in stadswijken dienen de bewoners te worden ingeschakeld. Het Waaggebouw moet worden ingericht als expositieruimte voor beeldende kunstenaars. DS'70 is van mening, dat in de ko mende vier jaar het maatschappelijk contact-orgaan moet worden omge bouwd tot een orgaan voor welzijns zorg, waarin alle groeperingen in spraak krijgen. Enkele punten over verkeer Uitbreiding van promenades moet worden bevorderd, waarbij par keerruimte in de onmiddellijke nabij heid van het winkelcentrum nodig is. Bustaxi's moeten lang-parkeer ders van parkeerterrein buiten de ci ty naar bedrijven brengen. Er moet een parkeergarage ko men door en voor de universiteit. Bankinstellingen moeten hierbij wor den betrokken. Buiten kantooruren kan deze parkeergarage dienen voor winkelend publiek. Openbaar vervoer moet gesubsi- diëerd worden op voorwaarde, dat bejaarden en invaliden gereduceer de tarieven krijgen. Wat de financiën betreft denkt DS'70 o.a. aan extra uitkeringen van het rijk voor reconstructie van de binnenstad, sanering, verkeer en wa terwegen en bydragen van buitenge meenten in een deel van de uitgaven voor centrale voorzieningen. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij jns voor de deur. Of op eén mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn. Kaasmarkt Twee minuten Hooigr (Ir. Dries- senstraat) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken In te zien. Onze traditie 4 „altijd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel' maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen brillant. De heste merken, de ruimste keuze. Juwellei - Horloger t. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Kollum Ph. J. Stout- jesdyk te Hellendoorn: te Wagenin- gen P. de Haas. te Luxemburg. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Schalkwijk E. Schroten, emeritus-predikant te Harmeien. Bedankt voor Smilde P. v. d. Veer te Muiderberg. GEREF. KERK Beroepen te Genderen B. K. Bree- man, kand. te Kampen; te Krimpen aan de IJssel S. van der Veen te Rot terdam-Delftshaven en zyn echtge note mevr. M. J. van der Veen- Schenkeveld «met bijzondere op dracht»; te Hoogstede «Duitsland, graafschap Bentheim» K D. Gerber te Zuidhorn; te Dinxperlo en Mids- land-West-Terschelling kand. E. K. Breeman te Kampen, die geen ver dere beroepen in overweging kan ne men. Aangenomen het beroep als vloot- predikant E. J. Bal jet te Wons; naar Eem-Veenhuizen. J. C. Pennekamp. kand. te Heerlen, die bedankte voor Bant-Putten. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Delfzyl D. Nieuwen- huis te Harlingen. Aangenomen naar Ommen «tweede beroep» J. van Dijk te Uithuizen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Sprang-Capelle W. Hage te Krabbendijke. Alphen aan den Ryn Herv. Ge meente Oudshoorn Sionskerk 9.30 u. ds. H. Koudstaal te F lines. Leiderdorp Scl ppinskerk. 9. u. Herdenkingsdienst 1 gaande van de Raad van Kerken te Leiderdorp Zoe- terwoude. Hazerswoudc Geref. Kerk 10 uur Interkerk. Bevrydingsdienst. Lisse Geref. Kerk: 10. uur ds. W. Suyker Rijnsburg; Immanuelkerk 10.30 Herd, dienst Ds. H. Post te Leiden, Ds. J .J. Wisse. Voorschoten Dorpskerk .10.30 u. Pastoor J. Blonk en ds. G. de Zeeuw, herd, dienst. Zoeterwoude Herv. Gem. Maan dag 4 mei 7 uur nam. ds. S. Kranen burg en deken Lamot LEIDEN - In de hoofdklasse CKB 1 is de competitie op twee wedstrijden na rond. PKC slaagde er in, na op Koninginnedag Kinderdijk al met 72 te hebben geklopt. Excelsior met 6—1 te verslaan en daardoor hei de de heren W J. v. Oosten ('s-Gra- kampioenschap te behalen. DKOD venzande». F L. J. Schinkel (Hazers- dat neg geen kansje op de titel had I woude) en Th. F. M. Waaijers (Kat- by een misstap van PKC, won moei- zaam en zelfs onverdiend van Per- nix. SSS plaatste zich definitief bij de eerste vyf door Ons Eiland dui delijk terug te wijzen: 10—5. Het nog puntloze Oranje Nassau verraste met een 96 zege op Vriendenschaar VESKinderdijk werd afgelast. Pernix maakte het DKOD in eigen huis bijzonder lastig. In de 20ste mi nuut nom Pernix de leiding door Willie van Ek. In de 33ste minuut arriveerde de gelijkmaker. Na de rust verkreeg Pernix een veldover- wioht, maar het slaagde er niet in LEIDEN —Met ingang van van daag is de heer G. Koopman in dienst getreden als adjunct-directeur van het Leidsch Dagblad. Hy is 42 jaar en was vóór zyn komst naar Leiden adjunct-directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs in Utrecht. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Koopman te zijner tijd de heer E.A.E. van Dishoeck opvolgt als di recteur van ons blad. LEIDEN Een 26-jarige speler van Foreholte 2 uit Voorhout is gis termiddag bij een voetbalwedstrijd tegen UVS-4 gewond geraakt. De speler kreeg een trap met een voet balschoen tegen zijn hoofd, waardoor hij een hersenschudding en een alle wedstrijden afgelast. In IA wer-hoofdwondje opliep. De speler is met den gespeeld: FluksTOP 55, Ons de Eerste Hulpdienst naar het Aca- Eiland 2Avanti 64. demisch Ziekenhuis gebracht. Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens; Doctoraal Duitse taal- en letterkun- wyk Zee»; Kandiaats Japanse taai en letterkunde de heer W. J. Boot Leidschendamcum laude). te scoren. Dat gelukte DKOD wel- 21. Uitblinkers in deze matige strijd waren: Kees de Rooy en Cris- tine Pera. In de overgangsklasse B werden LEIDEN „Heeft dit alles nog wel nut?", vroeg loco-burgemeeste» S. Menken zich zaterdagmiddag af bij de opening van de bevrijdings- tentoonsteUing in het Leidse stad huis, en vervolgde: „We moeten daar niet al te veel over discussiëren, ik geloof dat we ervan overtuigd moe ten zijn, dat 't wel degelijk zin heeft Er is toch zeer veel leed geweest In zeer veel landen en op vele plaatsen door een foutieve constructie van d( maatschappij, vooral de Duitse", al dus de loco-burgemeester. Hij sprak, vlak voordat de tentoon stelling open gesteld zou worden voor het publiek, een groep genodigden toe. „We moeten deze tentoonstelling zien als aanleiding om ons te bezin nen. ook over het feit dat er nog steeds oorlogen zijn. In deze stad mag er de aandacht op gevestigd worden, dat ook nu slachtoffers val len onder totalitaire stelsels", zo ver volgde de heer Menken. Sprekend over democratie zei hij een stuk vrijheid dat alleen in stand kan worden gehouden door het aan vaarden van gedragsregels. „Ook nu zoekt men weer zondebokken in de maatschappij. Laten we liever dood- dat we de democratie moeten zien als zuinig zyn op wat we hebben". Grote waardering had de loco-bur gemeester voor de organisatoren van de expositie. HU noemde met name de heer Kwik. die zeer veel heeft bij gedragen tot het slagen van de ten toonstelling. Na de opening ontvingen B. en W. het organiserend bestuur, terwijl de eerste bezoekers de treden van het stadhuis beklommen om een gratis bezoek te brengen aan de ruime col lectie oorlogsherinneringen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3