Poging voor conferentie Cambodja Snelle berechting van de arrestanten bij rellen HERDENKING BEVRIJDING randstad Man doodgestoken in Rotterdamse snackbar Toeristen op stap Randstad is „uitverkocht" HUISMAN LEIDEN uitzendbureau ©ud QUt DEN HAAG ACHTER NIXON Iets zachter De Jong vraagt rust op 4 en 5 mei Dodenherdenking Opgericht I maart 18t>0 ZATERDAG 2 MEI 1970 No. 33084 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Diahoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,26), f 4,96 per maand (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Witte SingeJ 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) Minister-president De Jong heeft zich namens de Nederlandse regering geschaard achter de oproep van burgemeester Samkalden van Amster dam om de viering van 4 en 5 mei op een rustige manier te doen verlopen. De regering betreurt de rellen die op Koninginnedag hebben plaats gehad. „Er is in ons land toch gelegenheid genoeg om vrij zijn mening kenbaar te maken", aldus premier De Jong. Ook gisteren op 1 mei, de dag de fotograaf te springen. In het po- van de arbeid, de dag van links- litiebureau Warmoesstraat wensten Amsterdam, is het niet geheel rus- de aanwezige agenten geen inlich tte gebleven in de hoofdstad. Tegen tingen over dit voorval te geven, elf uur gisteravond verwijderde de Men zei geen oorzaak van de ver- mobiele eenheid van de Amster- wondingen van de jongeman te we- De grote toeristische stroom heeft het betere weer (eindelijk) meegebracht. Althans. de ver wachtingen zijn goed. Vanoch tend regende het wel, maar dat kwam, omdat een zwak warmte- frontje, dat gisteren boven Enge land op non-actief stond, plotse ling weer nieuw leven kreeg in geblazen. Maar het kwik blijft wat hoger in de thermometers en als de roeerprofeten gelijk krijgen zal het zonnetje ook spoedig doorbreken. De vooruitzichten voor de komende feestweek zijn I voorjaarsachtig, 1 damse gemeentepolitie een groep van omtrent tweehonderd jongelui, die een van de rijbanen op de Dam blokkeerden. Maar lang hebben de ze moeilijkheden niet geduurd. Een jongeman, die op de Dam was gearresteerd, werd kort na mid dernacht per ambulance naar een ziekenhuis gebracht. Toen hy, bege leid door twee agenten, strompe lend en met bebloed hoofd uit het politiebui-eau kwam, verhinderde I een derde agent een foto van de Jongeman te maken door met ge spreide handen voor de camera van ten. Zeventien leden van de Socialisti sche Jeugd hebben gisteravond twee flats in de Bijlmermeer bezet. Het was bedoeld als begin van de „kraak- actie", die door Aktie "70 voor de vijfde mei is aangekondigd. Het pro test geldt de hoge huren .die voor de Bijlmerflats moeten worden opge bracht «meer dan driehonderd gul den per maand). De jongelui waren voorzien van slaapzakken. Op ver zoek van de aannemer liet de politie de jongelui ongemoeid. Intussen wordt overgewerkt op het parket van de Amsterdamse Oi- ficier van justitie. Hij wenst snel werk te leveren. Vandaag al woraen tien van de negentien jongelui, die op Koninginnedag tijdens rellen werden gearresteerd wegens het gooi en met stenen, aan hem voorgeleeid. De anderen zullen maandag vol gen. Tegen de 1500 personen liepen gis teravond mee in de optocnt naar een bijeenkomst in de oude RAI. De be toging georganiseerd door het 1 mei-comité richtte zich tegen de regering De Jong, de loonwet-Rool- vink, maar ook tegen buitenland se zaken als de oorlog in Vietnam. ADVERTENTIE mJÜJ ~B'J V&<LCÜJll/n INTERIEURVERZORGING CRUNÓbURGZI MEER KEU5 IN 1 'ASSENDE OMGEVING ADVERTENTIE In Café-Restaurant „De Zwaan" bent U uit. Ook voor uw partijen Onbeperkt parkeren. Telefoon KatwUk 2064 t/o de Vuurtoren ADV ERTENTTE TEL. 34000 ROTTERDAM (ANP) Een man van tussen de twintig en dertig Jaar is vannacht omstreeks drie uur met een mes doodgestoken in een snack bar aan het Noordplein in Rotter dam. De politie hield vier mannen aan, die worden verdacht van dit mis drijf. Onder hen bevindt zich vrij wel zeker de man, die het mes han teerde. Ook enkele getuigen werden voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Over de toedracht valt nog weinig te zeggen. Vast staat, dat in de snackbar vooral in de vroege ochtenduren een druk bezocht eta blissement een ruzie is ontstaan, die leidde tot de steekpartij. Het slachtoffer, wiens identiteit nog niet bekend is, was onmiddel lijk dood door een steek in de hart streek. De man was geen bekende in de snackbar. ADVERTENTIE ir NIEUWE RIJN 44 LEIDEN - TEL. 01710—34299 Uit het Leidsch Dagblad van 4 Mei 1870 Het hoofdbestuur der Ne- derl. Gustaaf-Adolf Vereeni- ging alhier heeft naar wij vernemen van een onbeken de uit Arnhem een gift van duizend gulden ontvangen. Ten bewijze, dat het paar- devleesch te Groningen zeer veel aftrek vindt, diene dat alweder een nieuwe paarde- slachterij binnen die stad is geopend. WASHINGTON/SAIGON (AP, Reuter, AFP) Ter wijl Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen uit Cambod ja zonder onoverkomenlijke tegenstand optrekken trach ten diplomaten van diverse landen de partijen bij het con flict alsnog naar de conferentietafel te brengen. Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets hogere tem dan vandaag. ZONDAG 3 MEI Zon op: 05.08 uur, onder: 20.07 uur. Maan op: 03.59 uur, onder: 17.51 uur. Hoogwater te Katwijk: 01.23 en uur, laagwater 9.28 en 22.01 uur. >it nummer bestaat alt 28 pagina's. Groot -Brittamnië heeft gisteren een nieuwe poging gedaan de Sowjet- Unie tot het bijeenroepen van een in ternationale conferentie over de In- dochinese crisis te overreden. Tijdens een onderhoud met de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Londen, j Smirnowski, overhandigde minister i van Buitenlandse Zaken Michael Stewart hem een brief voor het i Kremlin, waarin met klem een des betreffend verzoek wordt gedaan. Engeland en Rusland zijn samen voorzitters van de Geneefse confe rentie van 1954 over Indo-China en van de Geneefse conferentie van 1962 waar werd besloten dat Laos neutraal gebied zou zijn. Eerder op de dag had Stewart een gesprek met de Amerikaanse ambas sadeur in Londen. Stanley Cleveland, i Ook tegenover de Amerikaan ver klaarde de minister dat volgens zijn regering een spoedige conferen tie over Indo-China de beste oplos sing zou zijn. Frankrijk heeft overleg gepleegd met vertegenwoordigers van China en hot Zuidvietnamese Bevrijdings- 1 front (de politieke arm van de Viet- cong). Men acht 't onwaarschijnlijk, dat Schumann opnieuw het Franse voorstel voor onderhandelingen over een neutrale zone in Indo-Chi na heeft verdedigd. men. voordat succes wordt geboekt.. Zuidvietnamese hoofdofficieren zeggen, dat het communistische hoofdkwartier enkele dagen geleden 1 i naar een punt dieper in Cambodja is overgebracht. Kennelijk werd het 1 I geallieerde offensief verwacht en het wordt onwaarschijnlijk geacht. I dat hooggeplaatste communistische functionarissen zullen kunnen wor- I den opgepakt. Den Haag De Nederlandse regering heeft be grip voor het optreden van de Ver- j enigde Staten in Cambodja. Dit heeft minister-president De Jong i gisteravond na afloop van de weke- I lijkse ministerraad meegedeeld. Het Nederlandse kabinet heeft v rijdag uitvoerig gesproken over de rede van president Nixon en over het j; binnenvallen van Amerikaanse troe- pen op Cambodjaans grondgebied. Voorzichtig Volgens waarnemers bU het Vietna mese vredesoverleg in Parys liet een Noordvietnamese woordvoerder giste ren voorzichtig doorschemeren dat er misschien enige wijziging was geko men in het standpunt van Hanoi ten aanzien van een conferentie over In do-China. Hanoi had tot nu toe een dergelyke conferentie altijd afgewe zen. Sprekend over uitbreiding van de oorlog, zei Ngoejen Than-le dat de Vietcong 't afgezette Cambodjaanse staatshoofd Prins Norodom Sihanoek en de Pathet Lao van Laos „cor recte oplossingen" hadden voorge steld, maar verschafte geen uitleg I voor zyn woorden. Tegenstand Het Amerikaans-Zuidvietnamese I leger van naar schatting 8.000 man dat gisteren Cambodja binnentrok om in de z.g. „vishaak" een com munistisch hoofdkwartier op te rui men. heeft volgens het Amerikaanse opperbevel in Saigon in de eerste 24 uur 194 Noordvietna mezen en Vietcongleden gedood. 166 tegen standers waren gevangen genomen. Er werd weinig tegenstand ontmoet. Tachtig kilometer ten zuidwesten van de „vishaak" is een strijd macht van naar ochatting 12.000 Zuidvietnamezen Cambodja al der tig kilometer binnengedrongen. In drie dagen hebben zy meer dan 300 tegenstanders gedood en grote hoe veelheden wapens en munitie buit gemaakt. Over de militaire situatie in Cam bodja circuleren geruchten, dat en kele duizenden Amerikaanse mili tairen in reserve worden gehouden voor het geval dat de gecombineer de Amerikaans-Zuidvietnamese aan val op de geheime bases van de communisten op sterkere tegenstand zou stuiten dan verwacht wordt. Volgens woordvoerders in Saigon zal de opsporing van het Vietcong- hoofdkwartier wellicht enige tijd ne- Een groep verslaggevers van de bij de GPD aangesloten dagbladen heeft deze vraag gesteld aan belangrijke prota gonisten van ons maatschappelijk leven van de laatste vijf entwintig jaar Zij spraken o.m. met dr. W. Drees, prof. ir. W. Scher- merhorn, prof. dr. L. J. M. Beel. prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan. dr. J. Bruins Slot en Frans Goedhart, alias Pieter 't Hoen. Vandaag plaatsen wij de eerste serie interviews. In de komende dagen zullen er nog enkele volgen. Tegenover het oordeel van hen die verantwoordelijk zijn voor het huidige beeld van onze maatschappij, is de mening gevraagd van twee vertegenwoordigers van jongere gene raties, die de oorlog niet actief hebben beleefd. Godfried van Benthem van den Bergh en Michel van Nieuwstadt. De sfeer van al deze gesprekken wordt misschien het best ge karakteriseerd met de woorden van prof. Beel: ..Ik voel mij nu, vijfentwintig jaar na de bevrijding, soms net als in 1945 iedereen die je tegenkomt loopt met een plan in zijn zak voor de toekomst". (Foto John de Rooij) ADVERTENTIE maandag 4 mei 19.30 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht. In deze dagen staat het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam, centraal in onze samenleving, als ontmoe tingspunt van verleden en toekomst. Het herinnert aan de verschrikking die voorbij is en door de protesterende jon geren, die het plaveisel er omheen tot huiskamer van de wereld hebben verklaard, aan hetgeen aan de uit die ver schrikking geboren maatschappij nog ontbreekt. Vijf en twintig jaar is het geleden dat deze lage landen zijn be vrijd. In die vijfentwintig jaar is uit de chaos van bezet ting en verwoesting de maatschappij ontstaan, waarvan wij thans de vruchten plukken of waartegen wij protesteren. Na de catastrofe van de oorlog waren immers de voorwaar den geschapen voor een nieuw begin. Velen in ons land waren geladen met de wil tot vernieuwing, die voortkwam uit idealisme dat was gegroeid als tegenstroom van onder drukking en verzet. Wat is er in Nederland terecht gekomen van hetgeen men zich in 1945 over de vestiging van een nieuwe recht vaardige orde had voorgesteld? De beivoners van Rome neo- oen de drukte in de stad geruild voor de rust van de natuur. De Via del Corso, normaal een van de drukste straten van de Itali aanse hoofdstadlag er totaal verlaten bij, terwijl op de wegen naar buiten (onder) de zonmin- nende automobilisten bumper aan bumper op weg ivaren naar een lang en vrij weekeinde. Ook naar ons land was de toe ristische trek groot. Zo groot, dat de Randstad gisteravond vrijwel uitverkochtwas. Bij de grens post Bergh-autoweg kwamen gis teren in sommige perioden ruim tienduizend toeristen per uur het land binnen En nagenoeg allen reden door naai het Westen. Met moeite heeft men hier gisteren iedereen onder dak gekregen, zo als wij op pagina 7 uitvoeriger vertellen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1