Leiden in de bezetting T.H.Nijssen(BP) Rembrandt-scholieren enqueteerden in Twente In Leiderdorp zevende vestiging 'Rijnland' Tentoonstelling in stadhuis Weg met wip en schommel in de speeltuin Boetiekmocle "Rommel Tentoonstelling Academische examens ATTENTIE POLITIEK POR TRET (7) >wam in Gedesillusioneerd over textielfabriek 1 Mei-bijeenkomst Anton Geesink komt voetballen 22 90 VRIJDAG 1 MEI 1970 PAGINA 1 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De tentoonstelling, die de loco-burgemeester morgenmiddag om twee uur in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis opent, zal een indringend beeld geven van vijf jaar bezetting en verzet, van een hongerwinter, die, al is het nu 25 jaar geleden, voor velen nog niet uit de herinnering is ver vaagd, doch ook van de daarop met zo veel spanning tegemoet geziene bevrijding. Een gedeelte van deze gratis toe gankelijke expositie zal een algemeen beeld geven van de tweede wereld oorlog, waaraan direct gekoppeld „een verhaal" van Leiden in oorlogstijd. Veel documentatiemateriaal, nog niet eerder gepubliceerde foto's, illegale pamfletten, maar ook het nood- kacheltje, een apparaat waar men tarwe mee kon malen, een geheim zendertje etc. .herinneringen aan een Enquête leert: LEIDEN Alles verandert, behalve de speeltuin. Die gedachte is het uitgangspunt geweest van een groep Leidse Jonge mensen, onder wijzeressen, een student en een be stuurslid van een speeltuinvereni ging, die zich het Ludiek Sentrum TKDemen en zich speciaal op de speeltuin richten, waarvan de in richting in 40 jaar niet is veran derd. Hun eerste object is geweest het ver lenen van inspraak aan leden van de speeltuinvereniging „Beatrix" en andere ouders in de Fortuinwijk in Zuidwest. Na zes Jaar heeft deze speeltuinvereniging genoeg geld om een tuin aan de Schubertlaan in te richten. Met medewerking van leden van jongerensociëteit Leython en vor mingscentrum Troef is onder 116 leden en een even groot aantal niet leden een enquête gehouden, waar van 75 pet. binnenkwam. Het uit gangspunt was om antwoord te krijgen op de vraag of ouders de bestaande inrichting van de speel tuinen goed vinden of naar nieu we wegen willen zoeken. Van de leden bleek de helft tevre den met de bestaande toestand en de meeste niet-leden willen ver andering. Men staat positief te genover nieuwe speel werktui gen als het Winnetou-huis in het park langs de Voorschoterweg. Gevraagd werdals u f 6500 hebt om een speeltuin in te richten, wat koopt u dan? Leden en niet-leden bleken te kiezen uit nieuwe ideeën. De wip en de schommel kwamen er niet aan te pas. Van de tradi tionele speel werktuigen kwam al leen de glijbaan aan bod. De ou ders bleken het meest te voelen voor een bouwhoek, een dierenver blijf, een klimobject met rioolbui zen en bomen en hobbelpaarden en kruiwagens. Hiermee hebben de leden van de speeltuinvereniging en andere om wonende ouders inspraak gekregen want het bestuur van „Beatrix" staat positief tegenover de nieuwe ideeën. Als een vergadering was belegd om de inrichting te bespre ken, had een veel kleiner percen tage van de ouders de gelegenheid genomen om inspraak te hebben. Ludiek Sentrum heeft het plan de enquête om te werken tot een standaard-vragenspel, dat bij andere speeltuinen kan worden ge bruikt. In eerste instantie wordt gedacht aan de in de Juwelen- buurt in het Morskwartier aan te leggen tuin. ADVERTENTIE Heren, dit loopt lekker Super lichte, echt lederen vlecht-moccasin. Zit als gegoten. Aantrekkelijke prijs i 90 Jongens- maten v.a 17.95 Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg vader, die b.v. met een handkar naar Friesland vertrok om te trachten daar wat eten te verzamelen en aan een gezin, dat zich te goed deed aan een maaltje bloembollen, zijn op deze tentoonstelling ondergebracht. Voor ouderen een herconfrontatie met wat zij eens beleefden, voor jongeren een ongetwijfeld treffend beeld van alle leed en ontbering ,die moesten worden doorstaan. Zeer veel mate riaal is ook bijeengebracht uit de eer ste dagen van de bevrijding en de gevolgde feestroest. Interessante foto's brengen dit al in beeld. Met de organisatie van deze expo sitie was de Documentatiegroep '40 '45 belast. Het is de secretaris van deze groep, de heer H. C. Kwik, die ons het een en ander vertelde over het ontstaan van deze unieke collec tie oorlogs- en bevrijdingsmateriaal. Bij de oprichting in 1963 waren het vier enthousiaste verzamelaars, die de koppen bij elkaar staken om tot oprichting van deze groep te ko men. Naarstig zocht men naar con tactpersonen. Van lieverlede kwa men er leden bij en met thans bijna 400 leden is de heer Kwik dik tevre den. Niet iedereen, aldus onze zegs man, beseft, dat er in de Documenta tiegroep als totaal voor duizenden guldens aan waardevol materiaal aanwezig is. Voor een niet geïnteres seerde zal het eerste nummer van Vrij Nederland nog geen kwartje waard zijn, maar dit nummer, dat op 31 augustus 1940 in een oplaag van 899 exemplaren clandestien werd ver spreid, is tientallen guldens waard. Als secretaris ontvangt de heer Kwik gemiddeld zeven brieven •per dag, waaronder vele leuke re acties. Zo ontving hij op een keer een telefoontje van een heer op leeftijd, die zoals hij zei „nog wat rommel op de zolder had liggen". In werkelijkheid bleek er bij de rommeliets bijzonders te zit ten: twee zijden shawls, waarop een bepaald stuk frontgebied in Indo-China uitgebeeld. Deze wer den gedragen door Amerikaanse vliegers in de Pacific en zijn zeld zaam, temeer daar deze vliegers dergelijke zaken graag zelf mee naar huis namen als aandenken! De man ivist op geen stukken na te vertellen hoe deze doeken in zijn bezit waren gekomen en ais documentalist vraag je je dan af hoe deze unieke stukken in Lei den terecht zijn gekomen. Nog niet zo lang geleden was er in Leiden een vloer die nodig vernieuwd moest worden De timmerlieden gin gen aan het breken en er kwamen enkele sloffen „amateur-sigaretten" uit 1944 te voorschijn. Eén van deze pakjes werd ons netjes ter hand ge steld. Genoegzaam is bekend, dat voor het verkrijgen van een echte buitenband voor de fiets een vergunning nodig was en niet iedereen was zo gelukkig een dergelijke vergunning te krijgen. Enkele maanden geleden werd de heer Kwik een dergelijke vergunning als document aangebode. Het bij zondere aan dit document was dat het hier een aanvraag betrof van de toenmalige burgemeester De Ruyter van Steveninck! In september houdt de Documen tatiegroep een symp:>sium over de luchtoorlog '40'45. Tijdens de twee de wereldoorlog zijn boven ons land circa 5500 Duitse, Amerikaanse en Engelse vliegtuigen neergestort, waarbij het vooral de RAF was die vele toestellen verloor. Nog dagelijks is de Bergingsdienst van de Lucht macht bezig met het opsporen en bergen van deze vliegtuigen. Tij dens dit symposium komt er o.a. een expositie van op de luchtoorlog ge richte documentatie. Een filmpro gramma zal bovendien voor voorlich ting zorgen, terwijl ook een forum zal worden gevormd De tentoonstelling in de Burgerzaal is zaterdag tot vijf uur geopend en vervolgens zondag van 12 tot 5 uur. Maandag kan men er terecht van 10 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur. Op be vrijdingsdag is zij geopend van 10 tot 6 uur en op woensdag 6 mei van 10 tot 3 uur. LEIDERDORP Het gebied rondom de Leiderdorpse brug wordt langzamerhand een echt garagegebied. Er staan nu al vier automobielbedrijven op hemels breed enkele honderden meters van elkaar. Vandaag is namelijk de vierde geopend aan de Van der Valk BoumanwegHet is de zevende en met zijn 1850 vier kante meter ook de grootste vestiging van het automobielbe drijf „Rijnland", Ford-dealer voor Leiden en omgeving. Vandaar ook, dat dit nieuwe gebouw, dat bijna een miljoen gulden heeft gekost, werd geopend door de heer P. Peddemors, directeur van Ford Nederland. Hij onderbrak hiervoor speciaal zijn vakantie. ADVERTENTIE Staat Uw kleuter o-zo-leuk Grappig kinder sandaaltje in rood of blauw met witte bies. Gezond voet- bedje. Mini- Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg Het automobielbedrijf „Rijnland" is overigens verbazingwekkend hard ge groeid. Het is nog maar net twintig jaar geleden om heel precies te zijn op 2 januari 1958 dat de heer W. F. C. Boon een zaakje begon aan de Papengracht in Leiden. Zonder een vast merk. Alleen reparatie en handel in (betere) gebruikte auto's. Maar twee jaar later verwierf hij al het dealerschap van Renault. En toen groeide men in het hartje van de stad heel snel uit zijn jasje. De uit breiding begon met een schade-her stelplaats aan de Rooseveltstraat in 1961. Een jaar later volgde een flink gebouw aan de Vijf Meilaan,, ook in Leiden-Zuidwest. Weer twee jaar ver der volgde een vestiging in Noordwijk, daarna een nieuwe showroom en werkplaats aan het Leidse Lammen- schansplein. Per 1 april 1966 werd Renault vaar wel gezegd en Ford omhelsd. Bij „Rijnland" vindt men dat nog steeds een gelukkig ogenblik. Het dealer schap omvatte Leiden en verre om streken. De omzet groeide sterk, nog meer uitbreiding bleek noodzakelijk. Vorig jaar 1 april werd een gebouw aan de Dahlialaan in Oegstgeest ge opend. En in diezelfde tijd ging de eerste paal de grond in voor het nu in Leiderdorp geopende gebouw, dat werd ontworpen door het Leidse ar chitectenbureau J. Splinter en neer gezet door Mareis Bouwbedrijf in Katwijk. Een volledig en modern ge outilleerd bedrijf, dat geheel past in de sfeer van deze tijd, dat de klant niet meer naar de garage komt, maar de garage vrijwel naar de klant. Aan de Van der Valk Boumanweg is een ruime showroom ingericht, waarin vanavond en de komende da gen een show van de vrijwel volledige Ford-serie wordt gehouden. Wie be langstelling heeft kan dan meteen het bedrijf bezichtigen. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd doet. ec. II Gen. J. B. Antvelink (Leiden) P. E. F. Houwink (Amsterdam) K. Went (Leeuwarden) H. D. D. Zuiderbaan (Leiden). Mej. A. Kaminski (Den Haag). Semi-artsex. de heren H. H. Cotino (Voorschoten), R. A. van Dijk (Den Haag), W. C. M. de Lang' (Den Haag) S. U. Leeuwestein (Lei den), H. Voohteloo (Wolvega). Artsex. de heren C. W. Koch (Leiden, P. J. Laterveer (Leiden). J. N. Voorhoe ve (Leiden), J. Th. M. Weer des te in (Den Haag). Kand. ex. psychologie J. Bazelmans (Oegstgeest). Kand. ex. pedagogiek J. F. A. Robinson (Den Haag), doet. ex. pedagpgoek J. de Vries (Oegstgeest). Doet. ex. Psycho logie mevr. M. v. Hoboken-Van Es (Nootdorp). Kand. ex. W. Sociologie de dames H. van Hee-van Rossum (Leiden) M. M. van Wyck (Den Haag), M. Acker (Oegstgeest), F. J. W. Roelofs (Rotterdam) G. J. van der Zalm (Leiden), H van der Laan (Leiden) A. J. J. M. Diepenbroek (Leiden) P. W. Hommes (Norg Dr.). Doet. ex. W. Sociologie E. T. Kuiper cJ. (Bergen N.H.). Doet. ex. N. W. i Sociologie mevr. R. Aig Ojehomon- Ketting (Alphen aan den Rijn). ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft bij jns voor de deur OI op een mi nuut atstand v. d. Werlstraat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dries- senstraat) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken ln te zien. Onze traditie „altijd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen brlllant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juwellei - Horloger v. <L WATER Haarlemmerstraat 181 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN „Ik geloof, dat wij als een van de weinige fracties in de Leidse raad kunnen zeg gen, dat we ons bi) de discussie steeds beperkt hebben tot de hoofdlijnen. We zyn niet steeds blijven vitten op allerlei kleine dingetjes, al hebbexi we, wanneer het om belangrijke dingen ging. steeds een steentje bijgedragen". Dat zegt de heer T. Nijssen, lijsttrekker bij de Boerenpartij voor de komende gemeente raadsverkiezingen Een bijzonder druk bezet man, die zyn schaarse vrije tijd voor een groot deel besteed aan het werk voor de gemeenteraad. „Voor zo'n raadslidmaatschap is ontzaglijk veel tijd nodig. Als kleine fractie kunnen we ons echter permitteren om over be paalde voorstellen niets te zeg gen. We bepalen ons liever tot de grote dingen, zoals de wo ningnood, het parkeerprobleem en de binnenstad. Samen met myn partijgenoot Pompe hebben we bijvoorbeeld weken gewerkt aan een alterna tief verkeersplan voor de bin nenstad. Veel uren hebben we gepuzzeld, hoe we de Leidse ver keersproblemen zouden kunnen oplossen. Helaas heeft het geen resultaat gehad. Jammer, want lk vond het een goed doordacht plan. Daarentegen zijn we als Boe renpartij erg blij met de Groen- oordhal. Zoiets moest er gewoon komen. Ik weet dat zoiets kapi talen kost, maar dat moet dan maar voor een keer. Bovendien ls de sport er ook bij gebaat. We zitten in de commissie nu al weer te broeden op een ijshoc- keybaan. Er worden al bespre kingen gevoerd met de gegadig den. Maar het probleem is en blijft, dat er in de raad steeds te veel tijd wordt besteed aan kleine dingetjes. Myn collega's hebben me wel eens gezegd: „Hoe houd je het uit, de hele avond dat ge praat aanhoren". Ieder hekje, dat omgevallen is of in de weg staat moet aan de orde komen. Een post van een miljoen is in de Leidse raad vaak een hamer- tik, terwijl over een paar dui zend gulden eindeloos wordt ge discussieerd. De komende vier jaar zie ik dan ook met angst en beven te gemoet", aldus de heer Nessen". De raad in deze samenstelling maakt het het college bijzonder moeilijk om efficiënt te werken. De wethouders moeten gewoon te veel tyd besteden aan kleinig heden. Het gevolg is, dat ook het publiek geen cent interesse meer heeft voor hetgeen er in de raad gebeurt. Bovendien lopen we het risico dat we straks met elf fracties in de raad zitten. Dan wordt het helemaal hopeloos. Recht of links? „Dat maakt voor my niets uit. als er maar dingen tot stand gebracht kun nen worden, die gunstig zijn voor de gemeente Leiden. En er moet nog heel veel veranderd worden. Waarom laat Lelden by na geen huizen bouwen in de vrije sector? Nu wijken ze uit naar andere gemeenten. Een huis kopen kunnen ze niet, want in veel gevallen krijgen ze toch geen huisvestigingsvergunning. Leiden wordt daardoor een „dooie stad" U ziet het aan de horeca: die kwijnt hier gewoon weg. De komende vier jaar zul len we dan ook sober moeten leven. We zullen ons voorname lijk moeten concentreren op de woningnood: dat is iets ver schrikkelijks. Een laatste wenseen ombuds man voor Leiden. Het zal een man moeten worden waar iedere Leidenaar kan aankloppen met zijn kleine problemen. Dat zou ook de discussie in de raad ten goede komen. Breedvoerig ge praat over elke lantaarnpaal kan dan achterwege blyven. Nu wor den nog vragen gesteld over een vuil plantsoen. Straks moet een telefoontje naar de gemeente- reiniging voldoende zyn. zelf praten'. LEIDEN Leerlingen van de Rembrandt scholengemeen- ..minst slechte" fabrieken, schap zijn een stuk „wijzer" teruggekomen van een werkweek moohten niet eens met de arbeider* in Twente. Vanuit Enschede hebben ze („ze", dat zijn leerlin gen van de vijfde klas gymnasium en klas 4a van hbs-b) een onderzoek ingesteld naar de mening van geboren Twentena ren over de komst van „westerlingen" en gastarbeiders naar het oosten des lands. De leerlingen voerden gesprekken met directies en besturen en richtten zich met enquéte-fomulieren tot Twentse scholieren en de man in de straat. Enkele vragen die aan de Twente naren werden voorgelegd. Gelooft u dat de niet-Twentenaar makkelijk wordt opgenomen in de samenleving? Bent u het eens met him aanwe zigheid? Zoudt u toestemming geven voor een huwelijk van uw dochter met een gastarbeider? Vindt u dat er voldoende aan dacht aan de recreatie wordt be steedt? Vindt u dat Twente wordt achter gesteld t.ov. andere gebieden? De leerlingen van de Rembrand t- school zijn nog bezig met het uit werken van de antwoorden op deze vragen en het trekken van conclu sies. En eerste conclusie betreft hen zelf, namelijk de manier waarop ze Nde vragen hebben gesteld. Die is veel te grof geweest, hebben de Leidse scholieren ervaren. Vaak was de vraagstelling niet juist, werd de ge- enquêteerde min of meer een ant woord in de mand gelegd. Toch zyn er wel aardige opper vlakkige conclusies op te stellen, me nen de deelnemers aan de werkweek Uit de antwoorden bleek bijvoorbeed. dat de Jonge Twentenaren eerder geneigd zyn in te stemmen met een huwelijk van hun dochter met een gastarbeider, dan de ouderen uit deze streek. Achteraf geven de Leidse scholie ren toe dat ze vergeten zijn naar het „waarom" te vragen, maar uit de mondelinge toelichtingen menen zij op te kunnen maken, dat de oudere generatie bang is voor een botsing van culturen in zo'n „ge mengd huwelijk". Werkbezoek Een andere conclusie: meer dan de helft van de Twentenaren is van mening, dat Twente wordt achterge steld bij de rest van Nederland. Bij verdere vragen bleek dat zij daarbij vooral de slechtere toestand van de wegen op het oog hadden. De Rembrandt-leerlingen hebben ook een bezoek gebracht aan de TH- campus (.schitterend zeg. dan heb ben de studenten in Leiden toch maar niks") en een kijkje genomen in de textielfabriek van Schutters veld. Van dit laatste werkbezoek zijn ze totaal gedesillusioneerd teruggeko men Hun reactie nadien: „Vreselijk, we zouden er niet kunnen werken. En dan was dit nog één van de ADVERTENTIE in DE BURCHT te 20.00 uur. LEIDEN Anton Geesink zal za terdag 9 mei a.s meespelen in een voetbalwedstrijd, die georganiseerd is door de Sportschool de Vries in Lel den. Deze wedstrijd wordt gehouden ten bate van het Jeugdvakantiedorp voor de zomervakantie in het Jeugd- dopr-Zuidwest. Van de opbrengst zal materiaal ge kocht worden als hout, gereedschap etc. Als tegenstander van de Leidse sportschool zal een elftal van Kodo- kan Dojokan Dojo uit Utrecht ko men. waarin Anton Geesink mee speelt. De wedstrijd begint om 6 uur 's avonds in het Jeugddorp aan de Voorschoterweg. ADVERTENTIE Voor levensblije mensen. In rood en wit krcuklak. Staat leuk, zit heel fijn slechts Oen Haag Spuistraat 14, Lalden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardmgen Dordrecht Breda Tdbnrg

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3