VACUATIE UTRECHTSE BUURT YS betrokken bii strijd Cambodja Prof. J. Presser (71) overleden Gé Verhoog Na ontsporing van goederentrein met giftige stoffen mmm HULDE IN SOESTDIJK Monteur valt 20 meter Auteur van De Ondergang Minder wind Vrees voor uitbreiding ietnam-conflict In Voorschoten (ffuc/ znVeuiVO pgêficKt t maart 1860 DONDERDAG 50 APRIL f970 No. 35082 (recteur: E. A. E. van Dishoeck öofdredacteur: Drg. J. R. Soetenliorst EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (btf vooruitbetaling), lome nummers f 0.25 Witte Singel 1, Ledden - Giro 57095 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 UU bedrei9de bUUrt OTerye!>raCM|uu"ade~r Onder: een overzicht'van de ravage op de spoorlijn. I straat waren gewaarschuwd kregen UTRECHT (GPD) Vannacht omstreeks één uur is ter hoogte van de Pelikaanstraat in Utrecht een met giftige en brandbare stoffen geladen goederentrein ontspoord. Al- j le twaalf wagons, waarvan negen gevuld waren met brand- j bare en giftige vloeistoffen schoven in en over elkaar, maar j als door een wonder explodeerden ze niet, terwijl er ook geen brand uitbrak. Een van de wagons met zeer brand- bare vloeistof lekte. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Vermoe- j delijk was één van de wagons defect. Van een persoonlijke fout is volgens de NS geen sprake. Dertig gezinnen aan de Pelikaan straat zyn vanmorgen om negen uur geëvacueerd. De meesten gaven er de voorkeur aan voorlopig bij fa milie en kennissen in te trekken. Slechts vijf mensen maakten van de gelegenheid gebruik onderdak te krij gen in het bejaardentehuis „Tol steeg". Vanavond om zes uur zal worden beslist of de bewoners weer naar him huizen kunnen terugke ren. Terwijl het personeel van de Spoorwegen vanmorgen in alle voor zichtigheid begon aan de bepaald niet ongevaarlijke opruimingswerk zaamheden waren brandweer en BB in de weer met het treffen van vei ligheidsmaatregelen. De brandweer had grote hoeveelheden water, schuim en droogpoeder aangevoerd, terwijl de putten van de riolering met zand werden afgedekt om te voorkomen dat gevaarlijke stoffen in de riolering terecht zouden komen. De wagons bevatten propanol, ter pentine, pantanol, spijsolie en chloor. Vooral ook voor het chloor bleek men beducht. Eén verkeerde ma noeuvre en er zou brand, gepaard gaande met explosies kunnen uitbre ken. terwyl dan ook een giftige chloorwolk over een deel van Utrecht zou trekken. De evacuatie verliep in alle rust. zy de opdracht voor de deur gepar keerde auto's weg te halen. Twaalf auto's verhuisden naar veiliger oor den. zodat er plaats kwam voor drie autospuiten en drie nevelspuiten van de brandweer en twee motorspuiten van de BB. Er werd gewerkt op het portofoonnet van de BB Vervolgens moesten de bewoners deuren en ramen sluiten en de gor dijnen laten zakken i.v.m. het explo siegevaar. Gas en elektriciteit moes ten eveneens worden afgesloten Daarna hadden de bewoners vol doende tijd hun belangrijkste spul letjes in te pakken. De Utrechtse politie had al vroeg in de morgen voor een hermetische afsluiting gezorgd. Zelfs zo goed. dat twee verpleegsters, die er net de nachtdienst op hadden zitten, niet naar hun huis bij de Pelikaanstraat konden komen. De heer M. Bosch, een van de be woners, maakte zich niet al te druk. „Als ik vanmiddag maar naar het voetballen kan", zei hij. Zijn ouders, die veertien dagen geleden uit In donesië waren overgekomen, waren inmiddels al weggebracht. Een inva lide mevrouw werd per ambulance vervoerd. De meeste bewoners had den de klap van de ontsporing van nacht niet gehoord. Ook vanmorgen ging veel van de bedrijvigheid aan de Utrechters voorbij. Muziekkorpsen marcheerden lustig blazend en toeterend langs de plaats van de ramp. Ook burgemees ter en mevr. De Ranitz van Utrecht kwamen een kijkje nemen. Als gevolg van het ongeluk was de spoorlijn UtrechtArnhem de gehele dag niet te gebruiken. De lijn Den BoschUtrecht zou mogelijk in de loop van de dag vrijgemaakt kun nen worden. ADVERTENTIE uw SLAGER ER IS WEER GEBRADEN VLEES in blik, voor uw VAKANTIE Coteletten, varkenslappen, runderlappen, ballen gehakt, runderrollade, varkensrollade UW POELIER voor VERSE Kip - Braadstukken DOEZASTR. 39-41. TEL. 23456 ?RAAG, WENEN (Reuter. AP) Jecho-Slowakije's voormalige lei- r Alexander Doebstek, thans am- ssadeur van zijn land in Turkije, eft gisteren nog twee van de wei- je openbare functies, die nem ergebleven waren, verloren: het maatschap van het federale en t van het Slowaakse parlement. Slowaakse nationale raad besloot m die te ontnemen in het kader n een reeks zuiveringen, die ook samenstelling van de plaatselij- regering betreffen, n maart is Doebtsek reeds als rtijlid geschorst. Van de zijde der rde communisten worden pogingen ngewend hem ook als ambassa- ir ten val te brengen. )e Bilt verwacht van heden tot jdagavond en toe zon, en nog slechts hier daar een bui. Overwegend ma- s westelijke wind. 'laatselijk nachtvorst. Morgen •rdag iets hogere temperaturen a vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) VRIJDAG 1 MEI op: 5.11 uur, onder 20.04 uur. lan op: 3.35 uur, onder 15.01 uur. ogwater te Katwijk: 11.54 en 0.00 r. laagwater: 7.17 en 20.12 uur. nummer bestaat uit 22 pagina's. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) In de ou derdom van 71 jaar is in het Wil- helminagasthuis in Amsterdam, waar hij enkele weken geleden was opgenomen voor het onder gaan van een operatie, overleden prof. dr. Jacob Presser. Prof Presser is vooral bekend ge worden dooi- zijn boek „De Onder gang", dat in 1965 verscheen en dat een relaas geeft van de liquidatie van de Nederlandse joden tijdens de tweede wereldoorlog Prof. Presser woonde de laatste Jaren in ,Frankenstatein Bergen (N.H.). Hy was sinds 1950 hoogle raar in Amsterdam en verwierf zich bekendheid door verschillende we tenschappelijke werken. Zowel om zijn verdienste als historicus en li terator als om de detectiveverhalen, die hij onder pseudoniem schreef, werd hij zeer gewaardeerd. Prof. Presser werd op 24 februari 1899 in Amsterdam geboren en ging na de lagere school naar de han delsschool in de hoofdstad. Daarna studeerde hij in Amsterdam geschie denis en promoveerde in 1926 tot doctor. In de periode van 1926 tot 1946 was leraar aan het ir. Vossiusgymnasium eveneens in Amsterdam Behalve zijn beroemd geworden boek ,De Onder gang" schreef prof. Presser ook nog Napoleon (1946). en de Nacht der Girondijnen (1957). SOESTDIJK APD) Voor het eerst sinds 1945 is het tra ditionele bloemendefiié voor de jarige Koningin Juliana geteis terd door de weersomstandighe den. Terwijl zeshonderd pad vinders en kabouters op het pa- 'eigazon al demonstrerend de kou verdreven, kwamen de prin sessen Beatrix, Irene en Mar griet ieder met een baby op de arm op het bordes. De Prinsen Bernhard, Claus en Carlos .als mede mr. Van Vollenhove trot seerden de kou en kwamen zon der jas. Nauwelijks bad de padvin derband het eerste klaroen geschal gegeven of een hagel bui brak los. Kleurige paraplu's beschermden de Koninklijke fa milie. Studenten openden traditio neel het bonte gebeuren, dat veel belangstelling trekt van de we reldpers. Televisiecameraman nen waren er uit Amerika, uit Californië zelf, Zwitserland. De door kou en regen aangeslagen bonte stoet van zesduizend men sen bleef enthousiast geschen ken en bloemen aandragen. Opvallend was dat er meer re chercheurs en in burger geklede politiemannnen zich tussen de mensen bevonden en rond om het paleis Soestdijk, dan vo rige jaren. Aanleiding was waar schijnlijk de reden, dat de naald —de granieten gedenksteen te genover het paleis voor de slag bij Waterloo vannacht met oranjeverf was besmeurd. WASHINGTON/SAIGON (Reuter, AFP) In het zicht van de toe spraak die president Nixon vannacht over de Cambodjaanse kwestie zal houden is het politieke leven in de Amerikaanse hoofdstad in grote be roering gebracht door de aankondi ging dat de VS belangrijke steun ver lenen aan Zuidvietnamese troepen die in Cambodja vechten. Hoewel men er namelijk nog steeds van overtuigd was dat Amerika zich. zy het zeer moeilijk, uit de strijd in Indo-China en met name uit Viet nam zou kunnen terugtrekken kon men gisteravond na de aankondiging allerwege vernemen dat dat kleine beetje hoop nu wel de bodem in was geslagen. De kritiek was dan ook navenant. Senator William Fulbright, voorzit ter van de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen en één van de heftigste bestrijders van Nixons Vietnampolitiek noemde het verlenen van Amerikaanse steun „een grote fout" en „een grote tragedie die in directe tegenstelling is met wat men ons heeft doen geloven". Dit laatste sloeg dan volgens Fulbright op de rede die minister van Buiten landse Zaken Rogers maandag nog voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen had gehouden en waar in hij toen zei dat er nog geen besluit was genomen over het verzoek van de Cambodjaanse regering om directe wapenhulp Een andere bestrijder van de poli tiek van Nixon in Zuid-Oost-Azië de Democratische fractievoorzitter Mike Mansfield noemde de aankondiging een begin tot „escalatie van de oor log". „Als wij ons er direct of indirect in laten verwikkelen wordt het een algemene Indo-China-oorlog", ver klaarde hij Washington zit dan ook met span ning te wachten op de rede die pre sident Nixon vannacht via radio en televisie aan de affaire Cambodja zal wijden, temeer daar de woordvoerder van het Witte Huis Ronald Ziegler duidelyk liet uitkomen dat in de rede het antwoord van Nixon is vervat op het enkele malen herhaalde verzoek van de Cambodjaanse premier gene raal Lon Nol om Amerikaanse wa penhulp. In het algemeen is de verwachting dat president Nixon besloten heeft tot indirecte steun aan Cambodja. De strategie van de president zou twee elementen omvatten. VOORSCHOTEN Een 35-jarige monteur uit Gouda is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan een flat in Voorschoten van 20 meter hoogte gevallen. De monteur, in dienst by het Waddinxveense bouwbedrijf Reym, is met rugklachten opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Hij is buiten levensgevaar. De monteur was bezig aan een bouwlift voor een flat in de Voorschotense nieuwbauwwijk ^oord- Hofland, toen. vermoedelijk door een constructiefout, de lift omknikte en het platform waarop de man stond, onder zijn voeten wegzakte. Hij viel 20 meter, maar overleefde deze vaL Goedkeuring van Zuidvietnamese acties met Amerikaanse steun te gen de Noordvietnamezen en de Vietcong. Verzoeken aan Aziatische bondge noten om het betond in Phnom Penh militaire assistentie te ge ven. Beide elementen zyn reeds in de praktijk gebracht. Net als gisteren hebben Zuidvietnamese eenheden een aanval gedaan tot diep op Cambod- jaans grondgebied. Een stad die door de Vietcong bezet was zou terugver- overd zyn. Uit een voorzichtige verklaring van de regering Lon Nol blijkt deze niet onverdeeld gelukkig te zyn met de in vallen van Zuid Vietnam. Uit het Leidsch Dagblad van 2 Mei 1870: De hoogleraar Dozy alhier is benoemd tot lid der Ko ninklijke Academie van We tenschappen in Denemar ken. Een geeste Oedambter, die nu en dan in de Gron. Ct. artikelen levert over sociale vraagstukken, meent, dat men, in plaats van de vrouw „zelfstandig" te ma ken door kennis en ontwik keling, haar liever een man moest „bezorgen". Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 124 tot 135 volwassen personen en van 51 tot 57 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1