jijs Fieret (75) stond aan wieg van zweef vliegsport J. P. de Neve in hart en nieren een sport zei Ier Haringdubbeltje wordt een haringstuiver P. Ruwhof overleden lui- afgebrand in Hoogmade gaat naar Kenia KOUDEKERKER AANWEZIG BIJ EERSTE ITUCHT IN NOORDWIJK rijne dag Sprongetje Nieuwe uitgaven Huis ter Duin eist snelle ontruiming Hotel Ozon Felle brand in Hazerswoude KAGENAAR (75) WEETNIET VAN OPHOUDEN W. van der Plas DONDERDAG 30 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 KATWIJK AAN ZEE Het gezin W. vem der Plas uit Katwijk aan Zee zal binnenkort naar Kenia ver trekken. In de Nieuwe Kerk had de avaardiging van 't gezin plaats, dat door de Geref. Zendingsbond wordt uitgezonden. Ds. J. Sliedrecht, voorzitter van de zendingsbond wees er in zyn toe spraak tot het gezin op. dat er vele moeilijkheden op het toekomstige zendingsterrein ziin. die moeten wor den overwonnen. Van de kant van de Gerei. Zendingsbond had men zich ernstig beraden of het wel verant woordelijk was het hele gezin van der Plas uit te zenden. (Door Cees Combee) tweede wereldoorlog zweefvliegen gestopt zijn we met KOUDEKERK AAN DEN RIJN/NOORD WIJK Stil stond J zaterdagmiddag tegen paal 79.5 op het Noordwijkse strand I J0ng°fun eaIwvl£ger"tordTn' T«n hu Op leund. In een leren jas en een alpinopet op het hoofd at moment had hij geen aandacht voor al die andere mensen evenals hij, het luchtruim in oostelijke richting afzochten, ■ijs Fieret (75) dacht terug aan veertig jaar geleden toen hij 3 6 april 1930 J. E. van Tijen met de Zögling PH-1 het lucht- ïim zag kiezen. Niet hoger dan een meter of tien. maar ij kwam toch los van de grond en volbracht daarmee de eer zweefvlucht boven Nederlandse bodem. Gijs Fieret is eer, Koudekerker. dereen kent hem daar als de vroe- re fietsenmaker en loodgieter. Nu >ont hy al jaren in een klein wo- nkje aan de Hoogewaard, ,,'k Ben erg gelukkig mee", zegt Gys. et is groot genoeg voor my als elibatair". Voor geen prijs zou ik rt willen ruilen voor een kamer in li bejaardentehuis. Ik kan nu doen laten wat ik zelf wil." De Koudekerkse zweefvliegpionier zaterdagmorgen op zyn brom- er gestapt om in Noordwyk met idere pioniers uit de zweefvllegwe- id stil te staan bij het feit, dat nu lertig jaar geleden, de eerste vlucht erd uitgevoerd en om het postzweef- eigtuig, de eenzitter PH-259 met aa stuurknuppel good-old Joop Fuk- m te zien landen. „Een fijne dag. *k Heb heel wat lenden uit vroeger jaren ontmoet ook connecties met de jongere irde aangeknoopt. Het leverde me invitatie op eens een dag op het eefvliegcentrum „De Ruigenhoek" Noordwijkerhout te komen door engen en ook ontving ik een uit- idiging voor Valkenburg", stelt Gijs eret tijdens een gezellig babbeltje het duinmotel „De Witte Raaf" et nadruk vast. Gijs loopt even weg Even later wnt hy terug met een lijstWe «ken, dat het een foto is ,Mis". gt Fieret. „achter het glas zit n stukje linnen van het richting ier van de PH-1 Kijk maar. er aat nog op „Zögling PH-1". Die irinnering aan het eerste door Pan- t in Den Haag gebouwde zweef- legtuig is echter niet het trotse be- van de Koudekerkse zweefvlieg- ithousiast Het komt uit de verza ding van de afdeling zweefvliegen de Kon. Ned. Vereniging voor icht vaart. Juist toen Gijs Fieret iets wilde »an vertellen over die beginperio- van het zweefvliegen in ons land >mt er iemand naar het tafeltje lo- „Dat is m'n vriend Dirk Frank '2), de garagehouder uit Zoeter- eer". roept Fieret uit. „Met hem •b ik vroeger heel wa' afgevlogen ij liet zelf twee toestellen bouwen, Zoglings PH-4 en PH-10 Oud-zweefvlieger Frank nadrukke- k: „Ja, dat is zo. Wat dat een terlijke tyd. Ik maakte kennis met «ree Duitse vliegtuigbouwers en die bben de toestellen voor enige hon- erden guldens per stuk voor me ge- mwd. Het was een heel bedrag in e tijd. Dat weet ik nog wel. 't In- «resseerde me niet. Ik had die eers- vlucht van Van Tijen gezien en ilde zelf ook gaan vliegen." Fieret zit te popelen om iets te zeg gen. Eindelijk krijgt hy er de kans voor. Rap van tong als hij is vertelt hij het een en ander uit die beginpe riode. Dirk Frank knikt instemmend. Gijs: „We hebben na die eerste vlucht en nadat de vliegtuigen wa ren gebouwd de Zoeter meers-Zeg waard se Zweefvliefclub opgericht. Van boer Koevoets kregen we een weiland aan de Zegwaardseweg. Daar hebben we heel wat pleizier beleefd. Vliegen was het eigenlijk niet. We maakten sprongetjes van een meter of zeven hoog en bleven slechts enkele seconden in de lucht Maar we flikten het. De slee van het toestel stond in een houten goot Om het lekker te laten glijden de den we koestront in die goot. Aan weerskanten trokken zes mannen aan een gummikabel en als deze strak gespannen waren ging het vliegtuig de hoogte in. Dirk Frankx, het gesprek onder brekend: „Dat vliegen van tegen woordig is heel wat anders. Ze ma ken nu overland-vluchten en bereiken een flinke hoogte. Met hun ranke toe stelletjes blyven de vliegers uren lang in de lucht. Dat was er by ons niet bij. We hebben altijd wel ple zier gehad. Op die Zcgwaardse wei de. op het Noordwijkse strand en in Egmond. We waren niet zo jong meer toen we begonnen Gys 35 en ik 32. Bang zyn was er niet i>U- Veel sportvrienden hebben we gemaakt. Fyn, dat we ze nu hier. na zoveel jaar, weer terugzien. Kort voor de Onder de douche, door Henk van Delden. Uitg A. W. Sythoff. Leiden. De versierde bezemsteel, door Aga tha Christie. «Sythoff». Flierefluiters apostel, door Martien J. G. de Jong. (Sythoff). Een late lente, door Aidan Higgins. Literair paspoort. Uitg.: De Bezige By-Meulenhoff. Amsterdam. De junkers, door Piers Paul Read. Literair paspoort. (De Bezige By- Meulenhoff). zo n jaar of 25 was schreef hy een brief naar de commandant van de Luchtvaar taf deling in Soesterberg, waarin hy vroeg in aanmerking te mogen komen om een opleiding tot vlieger te volgen. Hy kreeg een net briefje terug met de mededeling, dat er geen plaatsing als leerling-vlieger mogeiyk was. Dat heeft Gys eigenlijk altyd een beetje dwars gezeten. Weg was z'n droom. Die brief heeft hy met andere zweefvliegpaperassen zui nig bewaard. Ze liggen in het laadje van het dressoir. (Van onze correspondent» DEN HAAG (GPD) —In kort ge ding voor de president van de Haag se rechtbank heeft de NV Huis ter Duin gisteren geëist dat de exploi tant van het Noordwijkse hotel Ozon onverwyid dit pand zal ontruimen, omdat hy sinds anderhalf jaar al geen huur heeft betaald. De NV Huis ter Duin wil hotel Ozon verder in eigen beheer gaan exploiteren. Hotel Ozon is eigendom van NV Huis ter Duin. De huurschuld van de exploitant van Ozon bedraagt inmiddels al 47.000 gulden. Volgens het huurcontract is in geval van wanbetaling de huurovereenkomst automatisch beëindigd en is de huurder verplicht het pand te ont ruimen. zei namens de NV Huis ter Duin mr. H A. Zanoli. Voor de exploitant betoogde mr R F Foortse. dat by het afsluiten van het huurcontract de mogeiyk- heden met Ozon door de NV Huis ter Duin veel rooskleuriger waren voor gesteld dan zy later in feite bleken te zyn. De exploitant moest vorig jaar zoveel investeren dat hy geen huur meer kon betalen Maar de toekomst ïykt niettemin veelbelo vend, zei mr. Foortse. en de exploi tant is ervan overtuigd dat hy in de loop van dit jaar de huurschuld zal kunnen aflossen. Onder die omstandigheden zag mr Foortse geen spoedeisend belang om nu de onmiddellijke ontruimint te eisen, precies aan het begin van het. seizoen, terwyl het hotel voor de ko mende maanden al is volgeboekt Op voorstel van de rechtbankpre sident mr. J. H. C. Slotemaker be sloten partyen de zaak nog eens na der door te praten om na te gaan of de zuster van de exploitant eige nares van o.m. de discobar „Het zee paardje" in Noordwyk bereid kan worden gevonden aan de NV Huis ter Dum zekerheid te geven dat de huurschuld voor Ozon betaald zal worden. Indien geen akkoord zou worden bereikt, zal de verdere be handeling van het kort ge ding plaatshebben op 22 mei. GIJS FIERET turend naar omhoog of het zioeefvliegtuig in aantocht is. (Foto Leidsch Dagblad) DEN HAAG —Het dubbeltje per kilo aan de wal diepgevroren haring, dat het ministerie van Landbouw en visserij vorig jaar gaf, zal dit sei zoen tot een stuiver worden gehal veerd De vaste commissie voor de vissery uit de Tweede Kamer wist gisteren, die toezegging aan minister Lardinois té ontlokken. Daarmee had ze de helft gewonnen, want 's- ministers bedoeling was het eigen- lijk het dubbeltje helemaal te laten verdwynen. Dit dubbeltje. door de ka merleden „vriesdubbeltje", door ambtenaren van het ministerie lie ver ..kwaliteitsdubbeltje" genoemd werd gegeven als de haring aan be paalde kwaliteits- en diepvrieseisen voldeed. Doel van deze premie was in het algemeen kwaliteitsbevorde ring en met name be6tryding van de haringworm. Voor die hanngworm bestrijding was het dubbeltje in het begin ook nodig, maar later is de controle van de algemene inspectiedienst by deze bestryding een heel belangryke rol gaan sjoelen, vertelde de minis ter. Een andere reden waarom de mi nister wat zuiniger is gaan omsprin gen met haringdubbeltjes: met onze haring visserij is het het laatste Jaar HAZERSWOUDE - Gistermiddag omstreeks half vier. ontdekten de ne genjarige Arno en de twaalfjarige El len Raaphorst, dat er brand was uit gebroken in de schuur, behorend by drogistery Raaphorst, aan de Dorps straat. De jongen riep de vrywillige brandweer onmiddeliyk telefonisch te hulp. De spuitgasten bestreden met drie stralen niet alleen het vuur, maar moesten tevens optomen tegen de felle noordwester en de belendende joeroelen derhalve brandvry trachten te houden. Omstreeks kwart over vijf kon commandant W. R. Soeters het sein .Jnrukken" geven. Op dat mo ment was de schuur, waarin een groot aantal drogistery- en andere artikelen was opgeslagen echter uit gebrand. De rykspolitie stelt een on derzoek in. veel beter gegaan dan voordien, doordat de Belgische en de Duitse haringvissery praktisch wegvie len. Ondanks de concurrentieverval sing waarover sommige commissiele den klaagden, heeft men het in die landen niet meer kunnen bolwer ken. Een sector, die het wel moeilyk heeft, is de Nederlandse garnalen- vissery en daarheen gaat nu een derde van het toale bedrag, dat da minister voor structuurmaatregelen in de vissery beschikbaar heeft. Zo lang de moeilijkheden hier voortdu ren. zal de minister aan de ga ma len vissery hoge prioriteit blyven ge ven. De minister vond. dat visserij pro- d uk ten door hun lichte verteerbaar heid en door hun sp»eclfieke smaak de tyd mee hebben. Ze zyn meer in de sfeer van het exquise gekomen: haring ziet men nu vaker by uitge breide en dure diners dan voor da oorlog. De versoepeling van de vas- tenvoorschriften van de rooms-ka tholieke kerk is voor het vis verbruik een nadelige faotor, die echter vol gens de minister op den duur niet tegen de door hem geschetste voor delen opweegt. Oud-adjudant van Katwijksc politie KATWIJK AAN ZEE De heer P. Ruwhof, oud-adjudant en waarne mend korpschef van de Katwykse gemeentejïolitle. is vannacht op ze ventigjarige leeftyd in het Diacones- senziekenhuis in Leiden overleden. Ruim veertig jaar heeft hy de politie in zyn woonplaats gediend. By zyn jubileum (40 jaar) ontving hy de gouden e re-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Jarenlang was hy waterschout. La ter werd deze functie gewyzigd ln ambtenaar van aanmonstering. Daarnaast was hy ook nog ouderling van de geref. kerk en verzorgde hy de laatste jaren de administratie voor deze instantie. Tevens was hy lid van diverse comitees en commis sies die zich op kerkelyk terrein be wogen. (Door Jan Westerlaken) DE KAAG „Nee, ongelukken heb ik op mijn zeilschool gelukkig nog nooit meegemaakt. Relatief gesproken gebeuren er ook niet zoveel ongevallen in deze sport. Ik ken slechts één geval waar het uit de hand is gelopen. Dat was enkele jaren geleden op het IJsselmeer. Maar deze zeiler had dit min of meer aan zichzelf te wijten. Hij was namelijk met een boot het meer opgegaan die niet tegen de slechte weersomstandigheden bestand was". den. Tevens ls er een grote recreatie ruimte waar de beginnelingen na het avontuur op het water even op adem kunnen komen. „Myn ideaal was ln het begin om eens fyn door de wateren rond Zee land te zwerven. En dat heb ik ook gedaan. De boot die ik toen had was echter niet zeewaardig Na verloop van tyd heb Ik een sloep aange schaft". Advertentie Dit vertelt de nu byna 75-jarige J. P. de Neve. die. samen met zyn j schoonzoon de scepter zwaait over de Nederlandse Zeilschool „Kaag". „Het zeilen heeft me eigenlyk al tyd geboeid. Als Jochie kon men my steeds weer aan de waterkant vinden. Maar helaas had ik toen geen geld voor een eigen boot. Toen ik later aan de slag ging. ik was toen nog maar een „arm" huisschildertje. heb ik van myn zakcenten een oud boot- tje gekocht. En zo ben ik begonnen". Nu heeft de oude krasse baas een mooi complex aan één van de Kager- plassen. Dit staat op een eiland, dat alleen met een vaartuig is te berei ken. Hier kunnen ongeveer zeventig leerlingen worden ondergebracht, die de zeilkunst machtig willen wor- ..Op een gegeven ogenblik kreeg ik het lumineuze idee om zelf een schuit te gaan bouwen. Ik kocht enkele technische boekjes en hieruit ver vaardigde ik een tekening. Aan het timmerwerk heb ik overigens niet veel gedaan. Als ik ergens een spyker in moest slaan ging die er beslist scheef in. Ook het zagen van planken ging altyd mis. Iedere keer waren ze scheef. Vandaar dat ik my in hoofd zaak bepaalde tot het verven van de boot". „Sinds 1923 kende ledereen my in Kaag. Na de bezetting heb ik de boot naar het dorp gehaald. Er was op dat moment niet veel werk aan de winkel zodat ik besloot een adver tentie te zetten waarin ik een schip per en boot aanbood. Eeriyk gezegd verwachtte ik er niet al te veel van. Maar het pakte geheel anders uit. De aanvragen stroomden binnen". Lessen „Even voor het einde van de oorlog ben ik begonnen met het geven van zeillessen. Er stonden in deze tyd drie bootjes tot myn beschikking en die waren permanent bezet. Tevens besteedde ik veel aandacht met de leerlingen aan theorie. De belangstel ling voor het zeilen nam hand over hand toe en het was noodzakelyk dat de vloot werd uitgebreid. Tot nog toe is dat eigenlyk niet veranderd". „De belangstelling voor recreatie op het water bestaat nog Vermoedeiyk zullen de jachthavens in de toekomst een probleem gaan vormen. Maar ln Kaag is er thans nog wel voldoen de gelegenheid tot het „stallen" van een boot. Plannen om de jachthavens in Kaag uit te breiden zijn momen teel in studie". Naast zyn drukke werkzaamheden heeft de heer De Neve de schilder kunst als hobby Zyn kunde hierin bleef niet lang verborgen en al sjjoe- dig wist men hem te strikken als voorzitter van de Stichting Federatie van Amateur Beeldendekunstenaars. Daarnaast is hy ook nog voorzitter van het An.ateurspalet. een ver eniging voor vryetydsschilderg. De bijna75-jarige J. P Ne ve, die de scepter zwaait over de Nederlandse zeilschool ..Kaag" Foto LD/Holvast HOOGMADE Het woonhuis 'laverweijdenioeg S, bewoond oor de familie M.. is gistermid- ag met de complete inboedel tot e grond toe afgebrand. Om- m treèks drie uur werd de brand Hoor omwonenden ontdekt. Na erst nog getracht te hebben het vuur, dat in de woonkamer moet zijn begonnen, te blussen nam de spoedig ter plaatse zijnde brand weer het blussingswerk over. Men I kon echter niet verhinderen, dat het huis een van de oudsten van Hoogmade tot de grond I afbrandde. De schade, zowel aan het woonhuis als aan de inboedel is verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand kon de politie gis teravond nog geen verklaring ge ven. Op de foto: wat er van het huisje overbleef. (Foto Lekisch Dagblad Ds. G. Boer uit Zoetermeer had als tekst 1 Petrus 5 vers 7: Werpt alle bekommernissen op Hem, want Hy zorgt voor u. De avond werd be sloten met het zingen van psa m 121. waarna in het Jeugdhuis gelegenheid was om afscheid te nemen van het echtjmar Van der Plas.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11