log terug Chinese satelliet dankzij Verenigde Staten ■Sihanoek ieze week Prov. weer weg 1 niet in kabinet ODE LOFZANG KLINKT IN DE RUIMTE Ben Sijes hoogleraar in Leiden Alphen in Leiden zeskampioen DEEL MEIR KABINET WIL WEL TERUGTREKKEN 0 N.v. v. d. Velde Citroën Twee nieren voor ransplantatie LAATSELIJK ACHTVORST (£)uc/ Qlteuwo Als eerste op leerstoel- Cleveringa «ertchV! maart I860 MAANDAG 27 APRIL 1970 No. 33079 EIDSCH mDAGBLAD •ctenr: E. A. E. van Dtóhoeck Witte Singel 1, Lelden - Giro 87055 rfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie eo Administratie: 35041; Redactie: 21607 f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25)f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 TENTIANE 'PEKING (AP, APP. iter) Het afgezette Cambod- staatshoofd Prins Norodom anoek zal nog deze week naar land komen. Volgens waarne- s in de Chinese hoofdstad zal de is, die de afgelopen dagen bespre ken voerde met andere leiders van ochinese bevrijdingsbewegingen de Noordvietnamezen, voorlopig meer terugkeren naar Peking, de Laotiaanse hoofdstad zeggen rgaans welingelichte bronnen dat Noordvietnamese leger Sihanoek één van de provincies in noord- ■Cambodja zal brengen om een lopige regering te vormen. Deze rincies zijn in handen van de rdvietnamezen en de Vietcong. is niet duidelijk of Sihanoek na rorming van een voorlopig kabi- ffeer naar China zal gaan. jjdens de besprekingen van Siha- met premier Pham Van-dong Noord-Vietnam, de leider van de tiaanse Pathet Lao, Prins Soe- moevong en de leider van de rege- van de Vietcong, Ngoejen Ho- zou men overeengekomen zijn ar onderlinge bijstand te verle- olgens het Noordvietnamese pers- ■au VNA werden de besprekingen lag en zaterdag op initiatief van moek gevoerd in de buurt van Laotiaans-Vietnamese grens, hailand en Indonesië hebben de lopen dagen geluiden laten horen ruit blijkt dau er nog wel enige •nkingen bestaan voor een zoge- Aziatisch initiatief in de itie Cambodja. In tegenstelüng eerdere berichten uit Djakarta it de Indonesische regering niet erdeeld voorstandster te zijn van itscheepse hulp aan de regering Nol. President Soeharto zou per- EIDEN De helihaven bij het demisch ziekenhuis is vanmorgen het eerst na de opening ge pit. Oor bemiddeling van de stichting otransplant haalde een helicop- van de Koninklijke Marine een die bestemd is voor een patiënt Deventer. De transplantatie wordt Groningen uitgevoerd. tweede nier van deze donor, slachtoffer van een verkeerson- is per lijntoestel naar Kopen- a gevlogen, waar de Scandinavi- organisatie een transplantatie tbereidt. >e Bilt verwacht van heden tot edagavond: vannacht opklaringen plaatselijk nachtvorst. Morgen 'dag half tot zwaar bewolkt met ele buien. Matige tot krachtige d tussen west en noord. Aanhou- d koud. 28 APRIL. (Opgemaakt te 12.40 uur) 'op: 5.17 uur, onder 19.59 uur. to op 2.43 uur, onder 10.35 uur. >?water te Katwijk te 7.51 en 1 uur, laagwater te 3.26 en 15.56 nummer bestaat uit 22 pagina's soonlijk een einde hebben gemaakt aan de poging van de Indonesische geheime dienst tot het zenden van wapens naar Phnom Penh. De Thai- landse minister van Buitenlandse Zaken Thanat Khoman verklaarde vandaag te geloven dat diplomatieke steun zinvoller zou zijn dan militaire. Hy weigerde te bevestigen dat de VS' graag zouden zien dat de Aziatische landen zouden reageren op het Cam-1 bodjaanse verzoek om militaire hulp.i Militair De Vietcong beheerst nu vijf van de zeven belangrijke wegen en deed gisteren aanvallen op bruggen ten zuiden en ten oosten van de hoofd stad Phnom Penh. Men verwacht dat de Vietcong zal trachten de hoofdstad te isoleren door een om trekkende beweging te maken. Een aanval op de belangrijkste Cambodjaanse haven Sihanoekville is op korte termijn ook mogelijk. Om de stategische belangrijke stad Ang- tasom, zeventig kilometer van de hoofdstad werd vanochtend nog steeds gevochten. De situatie voor het Cambodjaanse leger is bijna ho peloos. Alleen door eenvoudige weg versperring weet het Cambodjaanse leger de Vietcong op te houden. In Phnom Penh kan men horen dat wapenhulp niet genoeg is. Diploma ten menen dat alleen de interventie van een grote mogendheid de rege ring Lon Nol nog kan redden. r DEN HAAG (GPD) Het tracé van de provinciale weg nummer 1 van Katwijk naar Scheveningen door Haags en Wassenaars duin gebied wordt niet opnieuw in het kabinet ter beslissing gelegd. De ministers Bakker en Schut en de staatssecretaris Kruisinga zien daar voorhands geen aanleiding toe, aldus antwoorden zij op vra gen van de kamerleden Van Lier en Vrolijk, beiden PvdA. De bewindslieden zijn ervan over tuigd dat de Kroon spoedig een be slissing zal nemen inzake het om streden tracé van de provinciale weg door het duingebied dat ook water wingebied is voor vele Zuidhollandse gemeenten en wordt geëxploiteerd door de Vewin, Vereniging van Ex ploitanten van Waterwingebieden. Zolang de Kroon die nog moet worden geadviseerd door de Raad van State geen beslissing heeft genomen, distantiëren de bewindslie den zich van vraagstukken van tech nische aard, de omvang en kosten van werkzaamheden, wanneer maat regelen moeten worder. genomen om het waterwingebied te beschermen tegen mogelijke kalamiteiten. Een groep van 19 academici heeft zich in een brief aan de Raad van State uitgesproken tegen deze weg, die volgens de adressanten ook niet achter de eerste duinery dient te worden aangelegd. „Schaars goed wordt met deze weg vernietigd",, schrijven zij. „Andere maatregelen dienen de voorkeur te krijgen". De academici, onder wie prof. dr. J. Tinbergen, drs. Hueting, prof. dr. J. E. Andriessen, prof. dr. A. de Froe, de Leidse hoogleraren prof. J. A. C. de Kock-Van Leeuwen en prof. dr. A. Quispel en economen zijn van me ning, dat de bestaande capaciteit van de wegen moet worden uitgebreid en het openbaar vervoer moet worden bevorderd. Zjj protesteren tegen de aantasting van de duinen, als een van de weinig overgebleven stukken recreatiegebied. BOLLENSTREEK In de streek, tussen Leiden en Haarlem, heeft men zaterdag toch nog het lentefeest ge vierd. Lenteparade '70, het bloemencorso van de Bollen streek, reed door hagen van toeschouwers vooral in de dorpen van Haarlem naar Sassenheim. Ontelbaar velen er wordt gesproken van zo'n 125.000 hebben de kleurrijke en waarlijk ook fraaie stoet zien voorbijrij den. Zij ivas, door het veel vuldig gebruik van narcissen, anders dan anders, maar be slist niet minder mooi. Vlag gen en slingers rond lan taarnpalen en bomen ver hoogden in de Bollenstreek gemeenten de feestelijke stemming. Vóór of na het voorbijrijden van het corso richtten velen hun schreden naar Keukenhof. Daar heer ste 'n ongekende drukte. Ei genlijk voor het eerst dit jaar. Het weer viel, ondanks de sombere inzet van de dag, beslist mee. Het zonnetje diende zich zelfs aan en daardoor kreeg het bloemen- sprookje een feestelijk aan zicht. LD/fotograaf Jan Hol vast maakte in Sassenheim een beeld-impressie van dit bloemenfeest. Hierboven Gol den Harvest, de stijlvolle praalwagen van de gemeente Hillegom. Op pagina staan meer foto's van Lenteparade '70. LEIDENALPHEN AAN DEN RIJN De finale van de NCRV tv-Zeskamp, zaterdagavond in de Leidse Groenoordhal, is een for midabel feest geioorden. Zeker voor de ploeg van Alphen aan den Rijn, die, aangevuurd door zeker zestienhonderd supporters, „zeskampioen" iverd. De vreugde vierde hoogtij, de spanning van maanden gleed van de schouders van de Alphense ploeg. Na trai nen en nogeens trainen konden nu de remmen los. Dat gebeurde op vochtige wijze, te beginnen met een duik van de kampioeiis- ploeg in één van de twee baden, waarin ook ivas gestreden (op fo to/LD/Holvast) Zie verder de stadspagina. ten is dr. B .A. Sijes, sinds 1945 ver bonden aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Het initiatief tot het oprichten van de Clever inga-leerstoel is uitgegaan van de faculteiten van rechten en sociale wetenschappen. De bedoeling is, dat telkens voor een of enkele ja ren een buitengewone hoogleraar wordt benoemd die zich bezig houdt met onderwijs en onderzoek op het gebied van de meest fundamentele maatschappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw, zoals oorlog, re volutie, totalitaire staatsvorm, vrij heid. democratie, ontwikkelingspro blematiek en dergelijke. Dr. Syes, die voor een periode van drie jaar is benoemd, zal zich in het bijzonder bezig houden met maat schappelijke structuren en politieke stromingen van de twintigste eeuw. Hij verwierf in 1968 de Henriëtte Ro land Holstprijs voor zijn boek over de arbeidsinzet en publiceerde nog een aantal studies met betrekking tot de oorlogsjaren. In januari j.l. werd hy benoemd tot eredoctor van de Amsterdamse Universiteit. HU blijft tUdens zUn Leids hoogleraar schap verbonden aan Oorlogsdocu mentatie. De beroemde vioolvirtuoos Ye- hudi Menuhin mag zich Zwitsers staatsburger noemen. Wegens zyn verdiensten voor het muziekfestival in Saanen in Bemer-Oberland ver leende de gemeenteraad van deze plaats hem zaterdag met algemene stemmen het ereburgerschap. Dit houdt in dat hy automatisch ook de Zwitserse nationaliteit heeft ge kregen. TEL AVIV (AFP) Het Iraëlische blad „Jedioth Aharonoth" meldt dat een aantal Israëlische ministers ene voorstel zullen indienen in de aan staande ministerraad, dat de Israëli sche regering bekendmaakt, dat zij bereid is tot belangrijke „territoriale concessies" en dat zij een terugtrek king zal aanvaarden op „veilige en erkende grenzen" zodra een vredes verdrag is getekend. Dit voorstel zou worden ingediend door ministers van de .Mapan" (links georiënteerde socialisten), door onafhankeUjke liberalen en door en kele „duiven" van de socialistische party. Het voorstel zou evenwel zodanig geformuleerd zyn, dat zy de stabili teit van de regering niet in gevaar brengt. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft gezegd dat cr een formule gezocht ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 moet worden, die duidelyk aan zal geven, dat, wat Israël aangaat, de vredesgrenzen noch die van 4 juni 1967, noch de huidige bestandsgren- zen zullen zyn. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken zei. dat aan Egyp te en Jordanië gevraagd was, welke de grenzen zouden moeten zyn, die er volgens hen tussen hun landen en Israël zouden moeten bestaan. Op deze vraag was nog geen antwoord ontvangen. Uit het Leidsch Dagblad van 28 April 1870: Wij lezen in het .Woor den": ,/Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Leiden be sloten om, met terzijdestel ling van 'n plan tot riolee- ring dier stad het rioolstel sel van den heer Charles F Liernur, op een gedeelte der stad toe te passen". Voor het akten-examen in Zuid-Holland zijn gisteren geëxamineerd 14 candidaat- hoofdonderwijzers; toegela ten 1, de heer Posthumus, afgewezen 12. PEKING (AFP) De instrumenten jan de eerste Chinese kunstmaan, die yrijdag werd gelanceerd en waarmee dit land de vijfde ruimte-macht werd, blij- ren goed functioneren, zo is in Peking rerklaard. De lancering wordt daar nog steeds met uitbundigheid gevierd, maar reel bijzonderheden zijn er niet bekend gemaakt, noch over de doeleinden, noch jver de aard van de gebruikte raket, het juiste tijdstip en de plaats van de lan cering. Inmiddels gaat de satelliet voort met het zingen van een loflied op Mao Tse- toeng: „Het oosten is rood, de zon komt op, Mao Tse-toeng rijst op in het land van China. Hij werkt voor het geluk van het volk, hij is de grote bevrijder van het volk". Soortgelijke propagan distische bombarie werd indertijd ook wel door Russische kunstmanen uit de ruimte gezonden. Volgens Japanse deskundigen ge schiedde de lancering in de omgeving van Langchow in midden-China of bij Lop Nor, 't atoomcentrum in de noord westelijke provincie Sinkian. Rusland heeft de lancering slechts in enkele regels en zonder commentaar bekend gemaakt. Maar de man in de straat vraagt zich daar toch af, of het in China wel zo'n politieke en econo mische chaos is als het Kremlin altijd beweert, nu blijkt dat de Chinezen in staat zijn de zeer gecompliceerde pro blemen van de ruimtetechniek de baas te worden. Het enige Oosteuropese land dat Chi na geluk heeft gewenst met de lance ring is tot nu toe Roemenië geweest. Ook de Engelse minister van Techno logie, Wedgwood Benn. zond felicitaties namens zijn regering. Volgens Amerikaanse wetenschappe lijke kringen wordt het Chinese ruimte programma uitgevoerd door een kleine groep in Amerika opgeleide geleerden, onder leiding van een voormalige ko lonel van de Amerikaanse luchtmacht en briljant raket-deskundige. In politie ke kringen maakt men zich ongerust over de terugslag van het Chinese suc ces op de besprekingen tussen Amerika en Rusland over beperking van de stra tegische bewapening. Congresleden hebben verklaard, dat het in het licht van het Chinese succes onverstandig zou zijn het budget van de Nasa ver der te besnoeien. (Zie verder pagina i LEIDEN Het feit dat ons land een kwart eeuw geleden werd be vrijd is voor de Leidse Universiteit aanleiding geweest een buitengewone leerstoel in te stellen die vernoemd is naa prof. mr. R. P. Clweringa. Als Leids hoogleraar leidde hy in no vember 1940 het openlyke universi taire verzet in ons land met de be faamde protesfcrede tegen het ont slag van J'Dodse hoogleraren De eerste die deze leerstoel zal bezet-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1