itreekmuziekschool groeit Floris-koorts heeft Nieuwkoop te pakken Drive-in woningen (19) aan Van der Valk Bouwmanweg Katwijks DVS heeft nu de ruimte De Stal Benthuizen krijgt opknapbeurt IRECTEUR AU HOOGENBOOM (35) ENTHOUSIAST Ol ER DE (TERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING IN „RIJNAKKOORD" A. VLETTER IN STRIJD DAMTITEL Leiderdorpse raad maandag bijeen Discussie over plan De Gogh' Alkemade krijgt een nieuw e mavo jpüiROAG 23 APRIL 197 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 (DOOR CEES COMBEE) [DERDORP Ad Hoogenboom (35) heeft zijn hart ver- aan de Streekmuziekschool „Rijnakkoord". Hij stond aan eg en heeft deze instelling tot 1 augustus 1969 Leider emuziekschool zien groeien van een klasje met 41 kin tot een school met 1070 leerlingen. En. zegt hij met een ich. het is niet uitgesloten, dat nog dit jaar de 1500 wordt [t. Er zit groei in. Vooral nu het een streekschool is [den dank zij de samenwerking tussen de gemeenten Lei- rp, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Woubrugge ids kort ook Alkemade. Helaas ontbreekt Zoeterwoude a de rij. Er is geen geld, zegt men. Misschien valt in de cergadering van donderdag toch nog het besluit toe fce i Ik hoop het maar! Vaiiuf de Langeweg tussen Roelof ar endsveen en Oude Wete ring heeft men over de Ringsloot een schilderachtig houten op haalbruggetje geslagenom dit gebied beter te ontsluiten. Van belang is dit bruggetje ook voor de watersportbeoefenaars, die na hun auto op de in de Meer-Kreuk aanwezige parkeerplaatsen te hebben gezet, zich over de brug naar de oevers van de Braasse- mermeer kunnen begeven. (Foto Leidsch Dagblad) jkkoord" is dus voortgekomen Leiderdorpse Muziekschool, particuliere stichting in ja- 1961 gestalte kreeg Er was n klasje van 41 leerlingen, die Algemene Muzikale Vor- iolgdenEr was geen directeur, r Hoogenboom werd benoemd itr. Hy was dat toen ook al Volksmuziekschool in Den De groei ging heel langzaam. Sorp had op dat moment 6000 rs en met de uitbreiding van jeente nam ook de muziek- in leerlingenaantal toe. Er ;oor het muziekonderwijs grote itelling te bestaan. Die Lei instelling is thans uitge- tot een intergemeentelijk or is een door het Rijk erkende voor muziek-onderwijs. jn directiekantoor (het vroe- iublokaal van de korfbalver- .Velocitas", dat een plaats gekregen naast het oude ïbouw aan de Hoofdstraat, «derdorpse jongeren reeds f jaar af en ouderen mu- onderricht ontvangen) vertelt ogenboom uitvoerig over het de school en over de inter- :teli]ke samenwerking, waar- 1 januari 1969 de Leider- muziekschool is geworden de nuziekschool „Rijnakkoord". die in Leiderdorp zoveel sdaan voor de uitbreiding van aiekonderwijs, werd benoemd ecteur en hij wordt thans bij - door 25 leerkrachten. Hoog percentage rdorp. stelt hy met nadruk, het merendeel van de leer- namelyk 635. Dat is ruim de bevolking. Vermoedelijk jgste van alle plaatsen in Ne- waar men een dergelijke in- heeft. Ons doel is het bevor- van de amateuristische mu- Kfening door het geven van muzikale vorming en in- ntaal onderwys aan kinderen rassenen. in groepsverband of aal. In Alkemade, Hazerswou- udekerk en Woubrugge begint nu leuk op gang te komen. iar groeit het aantal leerlin- eeds We bepalen ons in die tot nu toe alleen nog tot ae muzikale vorming. Wil men essen ontvangen, dan kan Leiderdorp terecht. Of het er zoveel zijn, dat hpt de loont een leraar een avond laten doceren. Zover komt er binnen niet al te lange tyd. gn voor hen, die zich interes- voor muziek en dat zyn er zeer velen heel wat mo- sden aan de Streekmuziek- .Rynakkoord". Naast alge- muziekvorming. de start voor beginneling, kan men ïnstru- onderwijs volgen voor vele senten, blokfluit, hobo. klan- ompet. viool, cello, dwarsfluit. vedel, piano, elektronisch kerkorgel, accordeon en gitaar er gelegenheid om solo-zang leren en voorts bestaat er de Ikheid tot gezamenlijk musi- in ensembles voor gelyke en llende instrumenten. Heel Samenwerking ioogenboom nadrukkelijk: De lerking tussen de gemeenten en ook met 't bestuur, waar- Hderdorps burgemeester M. A. Have voorzitter is en waarin lere gemeente twee afgevaar- garnalenkotter WR 16. die tn voor Zandvoort op de en kapseisde. digden zitting hebben, bestaat er een uitermate goede verhouding. Al het mogelijke wordt gedaan de school tot 'n instelling te maken, waar jong en oud zich op muzikaal gebied kunnen bekwamen. Daaraan wordt op de scholen helaas te weinig aandacht geschonken. De jeugd is wel aange wezen op een muziekschool. In Hon garije bijvoorbeeld wordt op de scho len zes uur per week muziekles ge geven en in Rotterdam is een mavo, waar ook een grote plaats voor het muzikaal onderricht wordt inge ruimd. Dat gaat ten koste van de an dere lesuren. Het merkwaardige is, dat de prestaties van de leerlingen op het gebied van de intellectuele vorming niet verminderen; eerder beter worden. De huisvesting van de streekmu ziekschool in Leiderdorp is nog lang niet zoals men graag wil. Het blijft behelpen. De beschikbare ruimten zijn óf te klein öf te groot en de akoestiek is ook niet om over te juichen. Hopelijk komt daar ook nog eens verandering. De f 25,- rykssubsidie van ongeveer per leerling per jaar voor een uur les per week noemt de heer Hoogenboom een „fooi" en bovendien geldt dit bedrag voor het aantal leerlingen over het jaar. dat voorbij is. Vooral voor scholen met een ster ke groei is dat nadelig De deelne mende gemeenten betalen ook een behoorlijk bedrag en bovendien draagt de provincie by in een even tueel tekort. Nu de school rechtspersoonlijkheid heeft is het voor de leraren ook veel beter geworden, want zy zyn nu ambtenaren in de zin der wet en hebben sociaal gezien veel meer hou vast. Ad Hoogenboom (geboren in Wad- dinxveen» voelt zich goed thuis in Leiderdorp. Hy studeerde orgel en koordirectie aan de Kerkmuziek- school in Utrecht en daarna koordi rectie met als by vak orkestdirect ie aan het Koninklyk Conservatorium in Den Haag. Jarenlang was hy on der andere dirigent-organist van de Jozefkerk aan de Herensingel en daarna vervulde hy dezelfde functie in de Willibrorduskerk in Oegstgeest Ook gaf hy tien jaar les op de onder- wysinstellingen van de Stichting R.K. Scholen in Leiden. NIEUWKOOP —Het dorp aan de Nieuwkoopse Plassen is deze dagen volledig in de ban van de komende Floris-veek Vele honderden heb ben middeleeuwse kostuums ge huurd en anderen zyn naarstig be zig deze te vervaardigen om straks massaal mee te werken aan het herleven van een stukje middel eeuwse folkore. Het grote feest heeft op 5 mei plaats, wanneer 's middags om twee uur herauten te paard zich zullen presenteren in een kleurrijke stoet, aan de Heer van Nieuwkoop, terwyl herauten op de trans van de Nieuwkoopse Toren, die het middel punt van het feest zal zyn, bazuin geschal over de lage landen zullen laten weerklinken. Na het lezen van een oorkonde volgt een opmars, voorafgegaan door 20 trommelsla gers. 200 vlaggendragers, 28 am bachtslieden. het Gilde Vendel- zwaaiers en boogschutters met hun schutteiskoning uit Oirschot en een schermgroep en Floris en zyn vriend Sindala. Er zullen dan de monstraties vendelzwaaien boog schieten, klompendansen, harmonie- muziek worden gehouden, terwyl de minstreels een aubade zullen bren gen aan de Heren van Nieuwkoop. Vervolgens zal ook een schermtour- nooi worden gehouden en dat alles in de styl van de middeleeuwen. Naast dit alles zal de unieke exposi tie in de Remonstrantse Kerk wor den gehouden waar koninklijke en keizerlijke kronen een verzameling van antieke kerkvaandels uit de 12de en 14de eeuw alsmede prachti ge heraldische tekeningen zijn sa mengebracht. Vcorts is er dagelijks een oud-Hollandse markt te bezoe ken die in het centrum van het dorp wordt opgesteld. 5 mei 's avonds is een oud-Hollands bierfeest by 7 mei van een muziekfestival op het Regthuysplein en op 8 mei van een middeleeuws straatfestijn. Op 9 mei is er een gekostumeerd bal. waar tevens de Floristrofee zal worden uitgereikt. Op 28 april zullen vertegenwoor digers van het actiecomité de gast zyn in De Vuist van Willem Duys, en op 3 mei zullen in „De Verrekij ker" beelden worden getoond van verwacht wordt. opnamen welke vorige week tijdens de persconferentie zijn gemaakt. Op de dag van 5 mei zal het televisie journaal een uitgebreide reportage in kleur brengen van het gebeuren van die dag. Om alles straks goed te doen verlopen zullen a.s. zater dagmorgen camera-repetities wor den gehouden op het Regthuysplein, waar uiteraard iedereen in kostuum Streek muziekschool-direc teur Ad Hoogenboom geeft aan wijzingen aan enige leerlingen, die als ensemble optreden. (Foto LD/Holvast) RIJNSBURG De oudkampioen-: Wat de opzet betreft, is een ge- dammer van Rynsburg^ die reeds in deei^yke verandering doorgevoerd Mi <U q iramnirwTi van Rimchnra nrac BENTHUIZEN De Organisatie Benthuizense Soos (OBS> bestaat niet meer. „De Stal", instuif voor de jeugd, is reeds gedurende enige tijd gesloten geweest, omdat de kachel weigerde een aangename tempera tuur in de wintermaanden te bevor deren. Daarnaast kan als belangry- ke oorzaak worden gesteld, dat de ideeën omtrent de dingen, die in „De Stal" gedaan kunnen worden waren uitgeput. In de periode, dat „De Stal" geslo ten was. hebben er zeer ingrypende veranderingen plaatsgevonden. Het bestuur heeft zich volledig terugge trokken en enkele oud-leden daar van. gaan „De Stal" op een geheel andere en meer open manier opzet ten. Zy gaan een soort werkgroep vormen, waarin voor iedere geïnte resseerde plaats zal zijn. Ieder, die lid is, heeft evenveel over en in de ze werkgroep te zeggen, als degenen, die er inzitten. 1939 al kampioen van Rynsburg was. Arie Vletter heeft opnieuw de fina le bereikt. Hy is bekend in het gehele Leidse distrikt en in de bollenstreek. Vletter was zo'n 25 jaar geleden een zeer sterke dammer, en nog speelt hij een zeer sterke party. De uitsla gen zyn: Hoofdklasse B A. Vletter Jac. van Delft. 20. Beslissingswed strijd W. LeeuwenburgA. Vletter 02. Eerste klas. K. v. d. Linden Joh. Burgerhout 20. Najaarsbeker. Jac OudshoornJac. van Egmond 02. Voor de najaarsbeker zyn Jac. van Egmond en Joh. Burgerhout ge lijk geëindigd, zy spelen dinsdag 28 april een beslissingswedstrijd. 11 Kamp. G. Cederhout - A. Vletter Jr. 02. Fr. Schaddelee - H. de Mooy 20. J. v. d. Vyver - G. van Dyk 20. N. Schaddelee - D. van Star- kenburg 2—0. A. P. H. Fernandes - D. van Ees 11. Ten dele. omdat zy (iedereen» zich van nu af aan met de niet-commer- ciële muziek (underground, west- coast) gaat bezighouden. De naam O.B.S. is „begraven" en er wordt verder gewerkt onder de naam „Nir wana". Het gebouw zelf zal „De Stal" blyven heten. De inrichting wordt drastisch gewijzigd en een aantal stoelen en banken zal door iets be ters worden vervangen De muren krijgen een verflaag, de verlichting ondergaat een wyziging en er moet worden schoongemaakt. Zaterdagmorgen om elf uur zal aan de werkzaamheden worden be- ïyk van activiteiten is afhanke lijk van de activiteiten van iedereen. De eerste noodkreet heeft Nirwana, reeds geuit: er bestaat schreeuwend behoefte aan iemand, die de schrijf machine kan bedienen Alle infor maties kunnen worden verkregen by Jaap Groen, Geerweg 2, telefoon 3673. LEIDERDORP De raad van zig. voor de 1230 jeugdigen 2429 boe- Leiderdorp gaat maandagavond ver- ken B en W stelien voor een een- gaderen. De agenda vermeldt om malige subsidie te verstrekken van enige subsidie aanvragen. Het be- f 4500 voor de aanschaf van jeugd- stuur van de Stichting Openbare Bi- boeken. bliotheek Leiderdorp heeft een bespre king gehad met B en W over de opbouw van een eigen boekenbezit De collectie is beperkt, doch door jaarlykse omwisseling van een der de gedeelte wordt het zwaar van een beperkte keuzemogelijkheid zo goed mogelijk ondervangen. Om verschil lende redenen moet de Provinciale Bibliotheek Centrale van deze ver- huurmethode afstappen. De Leider dorpse bibliotheek zal dus, binnen het kader van hun begroting, zelf boe ken moeten gaan aanschaffen. Het aantal jeugdleden is in dit ene jaar dat de bibliotheek bestaat zo gegroeid dat er een ernstig tekort aan jeugd Spiero. Wie daar niet heen wil, kan j boeken is ontstaan: voor de 530 vol- genieten van een gondelvaart en op wassen leden zyn 2976 boeken aanwe- liep ven zy in een voorstel aan de raad, dat dit terrein ook geschikt is voor de bouw van drive-inwoningen en de directie van de N V. Aannemingscom binatie Leiderdorp heeft schriftelyk doen weten in principe veel belang- Het perceel bouwterrein op de hoek stelling te hebben voor deze bouw- van de Van der Valk Boumanweg- grond. Onderhandelingen met hen laan van Ouderzorg was oorspronke- hebben er toegeleid dat overeenstem- lijk bestemd voor de bouw van 92 ming is bereikt over de verkoop van meergezinswoningen. Onderhandelin- de grond voor de bouw van 29 drive gen met diverse gegadigden over de in woningen met kantoorruimte voor verkoop van deze grond voor realise- het in de kostprys vastgestelde be ring van dit woningproject hebben drag van f 432.600 niet tot resultaat mogen leiden Aan de Van der Valk Boumanweg B en W zijn van mening, schry- i kunnen 19 woningen worden gebouwd met een breedte van 5.25 m, en aan de Laan van Ouderzorg 10 met een breedte van 6. De betreffende woningen krygen hun ingang aan de Haaghuishof, zodat een parkeergele genheid aan de Laan van Ouderzorg weinig nut heeft voor de bewoners. Behalve de stallingmogelijkheid in de box onder elke woning kunnen ge makkelijk twee auto's per woning worden geparkeerd op het by de wo ningen behorende voorterrein aan de Haaghuishof. Het college stelt de raad voor de grond onder door hen vast te stellen voorwaarden aan de A.C.L. te verkopen. ALKEMADE Het gemeentebe stuur van Alkemade gaat op 28 april in de Alkeburcht het bestemmings plan „De Gogh" toelichten. De be doeling van de avond is de ingezete nen te betrekken by het beleid, dat in het kader van de nieuwe wet op de ruimtelyke ordening gevoerd gaat worden. Het ontwerp-plan waarom het hier gaat, omvat het gebied, gelegen in de Googerpolder tussen de Alkemade- laan en het kwekersgebied ten noor den daarvan, waarin naast de reeds bestaande sportaccommodaties, het veilingterrein en dergelyke, wordt voorzien in de uitleg van de woning bouw en de uitbreiding van de mo gelijkheden voor de vestiging van plaatselijke bedryven in oost-Alke made. De aldaar gelegen terreinen bieden ruimte voor de bouw van circa 950 woningen, hetgeen voldoen de zal zyn om de te verwachten be volkingsaanwas tot ongeveer 1980 op te vangen De byeenkomst in de be nedenzaal begint om 8 uur. Geldlening goedgekeurd ALKEMADE De gemeente Al kemade mag een lening van een miljoen gulden aangaan met de Bank van Nederlandse Gemeenten voor de bouw van een r.k. mavo- school in de Meerkreuk. Deze school is een vervanging van de vele nood- lokalen in Oude Wetering. Toen het nieuws by de scholen werd bekendgemaakt, werden de les sen onderbroken en de mededeling met luid gejuich ontvangen. De aan besteding van het nieuwe schoolge bouw zal binnen enkele weken wor den gehouden. Namens bouwcommissie is aan de leraren en leerlingen gevraagd de schouders te zetten onder het ont werp voor een kunstwerk. Hieraan mogen enkele duizenden guldens worden besteed. Met de nieuwe school komt weer een groot onder wijscentrum tussen Oude Wetering en Roelof arendsveen gereed. De school bestaat onder andere uit tien lokalen, een gymnastiekzaal met douches, een aula. twee artsenkamers en diverse andere ruimten. KATWIJK Voor D.V.S. in Kat wijk is de klacht om een betere zaal een verhoord verlangen. De kapitale ruimte van de sporthal Cleijn Duin is wel wat anders dan wijlen de sol datenbarak „De Kapel". De nieuwe ruimte geeft vrijheid voor beweging en dat is voor D.V.S. nu juist zo be langrijk. Wat de bevolking betreft, zij heeft het Tamboer en Trompet- tercorps Door Vriendschap Sterk niet in de steek gelaten, de zaal bezetting aan de wanden was voor D.V.S. on gekend. De show begin met de klaroen en de fanfare van één man in een schynwerpersbundel gevangen, na wiens wekroep alle deuren groene ja gers spuien om in een oogwenk in een formatie bezit van het veld te nemen, drie van hen met een hoog boven de schouwer uit blikkerende sousafoon. Voorzitter Ros nam het woord voor het gebruikelijke welkom en voor de aankondiging van een financiële actie voor instrumen tarium-uitbreiding D.V.S.-ers zyn de K. en G.-ers van Katwijk en aan gezien zy tevens de trots van Katwyk zyn, zal de beurs van de burger y gewillig blijken. D.V.S. is een van de visitekaarten van de badplaats, de i taptoe's hebben het uitgewezen. Model is hun houding. Kerels zyn zij in die houding. Stram en soepel j gelijk in hun verrichtingen, die toe- i gaan naar vakwerk en die een beeld bieden van kracht en uithoudings vermogen. Zij tellen een drie dozyn koperblazers en ruim een d :n drummers. Ze leggen diepte en een ronde volheid in de koperklank en in de tromslag een markante gelyktij- digheid. Ja. deze drummers zyn by de tyd en de demonstreren een on vermoede ensemble-techniek in listi ge en a.h.w. contrapuntische ritmi sche opgaven. En ook wat de trompetters blazen. mars of exer- citiebegeleiding of volkslied, koraal en 't aloud Wilhelmus is af, zui ver van toon, ryk aan glans. En als totaalkorps, in de variatiekunst der figurerende bewegingen van losse, ge sloten. dwarrelende zelfs schertsen de formaties, is D.V.S. al ver ge schreden. Pracht voorbeeld van DVS presenteert zich voor het eerst in een grote ruimte aan het Katwijkse publiek. (Foto LD/J. v. Duyn. Katwyk a. Z.) v r y et y dsbested ing De complimentatie van burgemees ter Vermeulen, met w uders pre sent, was even evide als die van voorzitter Ros voo» i- instructeurs Meyvr)gel en Lems van de tamboers en de trompetters KLEa VERHOEF.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9