De Pous: kiezen of delen daniela dealtijdpas" panty 1.75 op Binnenhof Dolle Mina's Raadsverkiezingen met vogels van diverse pluimage Oppositie wil SER-voorzitter niet herbenoemen als hij zijn commissariaten niet opgeeft De Jong zegt noorden financiële steun toe „Het Concertgebouw is een status-instituut DODELIJK ONGEVAL IN VOOR SCHOTEN Nieuwe clubhuizen worden geopend PARTIJEN VOOR SEKS, OPROER EN RECHT VOOR ALLEN DONDERDAG 23 APRIL 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA T (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De linkse oppositie heeft gis teravond in de Tweede Kamer van minister Nelissen (Ec. Zaken) geëist dat drs. J. W. de Pous niet als voorzitter van de S.E.R. wordt herbenoemd als hij zijn commissaria ten bij een aantal ondernemingen niet opgeeft. Drs. Nederhorst (PvdA), die hiertoe mede namens PSP en PPR een motie indiende, zei dat de S.E.R.-voorzitter een volstrekt onafhankelijke positie dient in te nemen. Zijn functie laat zich volgens de socialist niet verenigen met het bekleden van bestuursfunc ties en commissariaten in het be drijfsleven. Bij de overname van de Nederlandse Kabelfabrieken door Philips is naar zijn mening duidelijk aangetoond dat er voor drs. De Pous een conflict van belangen en verantwoordelijkhe den is ontstaan. Drs. Nederhorst was in tegenstel ling tot de communist Marcus Bak ker. die in een motie regelrecht het hoofd van de SER-voorzitter eiste, van mening dat de integriteit van drs. De Pous niet ln het geding is. Wel is zün positie geschaad en is hij als SER-voorzitter in opspraak gekomen. Marcus Bakker, die minister Nelis sen (Economische Zaken) interpel leerde, ging veel verder in zijn oor deel. „Niemand zal de heer De Pous meer onpartijdig durven noemen", al dus de communist. „HU heeft het voorzitterschap van de SER tot een bespotting gemaakt". De regeringspartijen namen even- s minister Nelissen drs. De Pous in bescherming. Volgens de minister heeft de SER-voorzitter bij de fusie besprekingen de gesprekspartners juist op de gedragsregels gewezen die de SER voor dit soort fusies heeft op gesteld. De minister, die de Kamer aanneming van de moties ontried, zei ook dat drs. De Pous zich met de fu siebesprekingen zelf niet heeft inge laten. Dat drs. De Pous, door als verbin dingsman tussen commissarissen van Philips en NKF op te treden een bijzondere verantwoordelijkheid voor de overname zou hebben gedra gen, wees de minister van de hand. Ook drs. Goudzwaard (A.R.) vond, dat de SER-voorzitter heeft gedaan wat van hem mocht worden ver wacht. De minister ontkende dat voorwe tenschap van een aantal banken over de fusie een rol heeft gespeeld by het afstoten van een belangrijk pak ket aandelen NKF door de beleg gingsmaatschappij Robeco. De heer Bakker wees op de enorme koersstij ging die daarop is gevolgd en vond dat enkelen zich ten koste van de kleine aandelenbezitters met enkele miljoenen hebben verrukt. De minister zei echter dat de koers al in februari vanwege de goede be drijfsresultaten opliep, terwijl de fusiebesprekingen pas in maart zijn begonnen. Volgens de heer Bakker I was er evenwel al drie weken eerder i contact tussen commissarissen vam Philips en NKF en is de minister door Philips bij de neus genomen. Hü citeerde uit kranten NKF-com missaris Bosman, die zou hebben ge zegd dat de fusiebesprekingen reeds eind februari aan de gang waren. Bakker daadge de christelijk-histori sche afgevaardigde Kikkert, die dat betwistte, in een felle woordenwisse ling uit dat maar eens te bewijzen, hetgeen de CH-afgevaardigde niet kon. Een verzoek van drs. Den Uyl (PvdA) om bij de heer Bosman op heldering over de juiste datum te vragen werd aanvankelijk door de mi nister van de hand gewezen. De be windsman zei over schriftelijke infor matie van de zijde van Philips, NKF en drs. De Pous te beschikken, waar uit blijkt dat de besprekingen pas op 6 maart zijn bgonnen. Later ver klaarde hij zich bereid die informa ties, die van de direktie afkomstig zijn, nog eens bij de betrokken com missarissen te checken. De heer Bakker eiste in een tweede motie een diepgaand onderzoek naar de totstandkoming van de fusie en de gevolgen daarvan voor het personeel. Volgens de communist is het hele maal niet uitgesloten dat Philips straks haar staalbedrijven weer gaat afstoten. Minister Nelissen ontkende echter dat er een reorganisatie in de ze sector te verwachten zou zün. Hü zei niet te beschikken over de mogelükheden om het gevraagde on derzoek in te stellen. Wel hebben bei de partüen zich bereid verklaard conform de ontworpen gedragsregels alsnog de SER-commissie, die op naleving van deze regels moet toe zien. in de zaak te kennen. De radikaal P. Jansen drong in een motie bü de minister aan op spoedige instelling van een college van onderzoek naar de totstandko ming van fusies, zoals in de vorig jaar aangenomen motie Goudzwaard- Nelissen is gevraagd. De minister vond de motie overbodig. Zodra de SER hierover advies heeft uitge bracht. hoopt hü het betreffen de wetsontwerp in te dienen. Drs. Den Uyl hield de regerings- partüen voor dat reeds direct met een onderzoek naar de onderhavige fusies had kunnen worden begonnen als zü indertüd hadden ingesteld met het voorstel -Aarden om een parle mentaire enquete naar de achter gronden en gevolgen van fusies in te stellen. De Kamer zal dinsdag over de ingediende moties stemmen. „De regering is bereid in de ko mende jaren het noorden van het land meer aandacht, steun en finan- j ciëlc faciliteiten te verstrekken ten einde het leefklimaat in dit gebied aantrekkelyker te maken". Dit zei minister-president, de heer i P. J. S. de Jong, gisteravond in een toespraak, die hij hield voor de leden van de Commerciële Club in Gro ningen. De minister-president zei o.m.. dat I de regering besloten heeft een deel j van de kosten tot de aanleg van een persleiding voor afvoer van indus trieel afvalwater naar de Eems-Dol- I lard voor rekening van het rijk te j zullen nemen. Voorts heeft de re gering besloten de uitvoering van de z.g. eerste fase van het door de raad j voor de welvaartsbevordering „Op bouw oost-Groningen" opgestelde landschapsplan financieel mogelük te j maken. Door de uitvoering van dit plan zal dit deel van oost-Groningen aantrekkelüker worden als woonge- i bied. In vergevorderde staat van voor bereiding zün ook nog plannen tot uitvoering van grote ruilverkave lingsprojecten en afwateringsprojec ten. Afgezien van het gunstige ef fect op de in dit gebied als bestaans- bron nog steeds belangrijke agrari sche sector, zo zei de heer De Jong, zullen deze werken ook voor het ..ge zicht" van het landschap gunstig Uitwerken en een belangrijke verbe tering in de structuur van verschil lende woonkernen mogelük kunnen maken". Het kiezen voor het noorden des lands bij nieuwe vestigingen behoort zonder meer tot de reële mogelük heden. Een systematische aandrang van regering en politieke partüen kan er toe leiden aat het goede voorbeeld van Philips, welk bedrijf een nieuwe vestiging in Winschoten tot stand heeft gebracht, wordt ge volgd. Dit staat te lezen in een verklaring over noord-Nederland van de twee de-kamerfractie van de Partü van de Arbeid. „Vanuit een vertrouwen in deze mogelükheden hebben de heren Den Uyl (fractieleider) en Vondeling (lid van de fractie en voorzitter van de PvdA) zioh in december 1960 per brief gewend tot een tiental grote bedrijven in ons land over de onbe vredigende ontwikkeling van het noorden des lands. VOORSCHOTEN De 24-jarige K. H. T. J. uit Ede is gisteren bü werkzaamheden aan de Koningin Julianalaan in Voorschoten onder een wals terecht gekomen en enkele uren later in het Academisch Zie kenhuis in Leiden overleden. Het ongeval gebeurde toen hü via het opstapje op de rijdende wals trachtte te springen. Vermoe- delük is hü hierbü uitgegleden. LEIDEN De feestelijke opening van de drie nieuwe clubhuizen in Leiden Zuid-west zal verricht wor den door burgemeester mr. G. C. va-n der Willigen. Deze opening zal plaatsvinden op zaterdag 9 mei a.s., 's middags om 3 uur in de hal van de Bevrüdingskerk. Na de officiële opening is er gelegenheid de drie clubhuizen te bezichtigen, die ach tereenvolgens genoemd zün: Fortuyn- wük. Het Vüfhovenhuis en Clubhuis Zuid-West. Twintig Haagse Dolle Mina s hebben gistermiddag tijdens het b orreluur de uiterst plechtige herensociëteit „De Witte" aan het Plein in Den Haag bezet. In maxi en met grote bril len met gekleurde glazen stapten de meisjes rustig het bol werk van de Haagse society binnen en zaaiden verwarring onder de aanwezigen. Pittig discussiërend maakten de Mina s duidelijk het niet eens te zijn met de voorwaarden, waarop een vrouw lid kan worden en met het feit dat een dameslid van bestuursfuncties is uitgesloten. Na een half uurtje werd de bezetting opgeheven en de Mina's retireerden. Een deel ging terug naar de runderlapjes op het fornuis en een groepje ging naar een bodega voor een borrel. Uit Amsterdam afkomstige Dolle Mina's, maar ook leden van de actiegroepen van de Nederlandse Vrouwenbeweging en de groep Man-vrouw-maatschappij waren eerder opgetrok ken naar het Binnenhof, om bij de vaste kamercommissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zesduizend handtekeningen op tafel te leggen en meer en goedkopere crèches te eisen. ..Nu zijn in Amsterdam de kosten per kind 65 gulden per 'vèek. het vorig jaar was dat nog maar 13 gulden. Wij willen de oude toestand terug", eiste een woordvoerster. Het bij ver rassing aangeklampte tweede kamerlid G. A. Kieft gaf toe 1at het crèchebeleid inderdaad wat beter uit de verf moet komen. Andere Mina's. die de fractiekamer van de Partij van de Arbeid waren binnengewandeld, hoorden dat de gemeente Amsterdam van de overheid een standje heeft gehad omdat, ••iiksrelden werden gebruikt, teneinde de lage prijs van 13 -U6i <-ppk te handhaven ADVERTENTIE c,Anti-torn die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. alléén bij uw textielwinkelier Peter Schat tijdens Notenkrakersdebat: AMSTERDAM (GPD) Een knock out-zege zat er gisteravond voor geen van de -partijen in bij de discussie tussen het Concert gebouworkest en de actiegroep ,J)e Notenkraker". Over een zege op punten zullen de meningen in beide kampen ook wel verdeeld zijn. Het Concertgebouworkest pa reerde zakelijk menige aanval. De Notenkrakers ontdoken verschei dene malen gevaarlijke „hoeken" van het Concertgebouworkest. Maar tot een afgerond slot kwam men niet, kon men ook moeilijk komen, doordat veelal op ver schillende golflengten werd ge speeld. Er kan natuurlijk moeilijk van een conclusie sprake zijn als de één meent dat het om boksen gaat en de ander staat te biljar ten. Peter Schat. Notenkraker/compo nist, opende met een verklaring die van bolle woorden bijkans uit elkaar leek te zullen spatten: „Ongehoorde agressie van suppoosten, orkestleden, publiek toen Notenkrakers een con cert ophielden", „het Concertgebouw orkest kan op flinke politiemachten rekenen", „Status instituut", „Zwaar gesubsidieerd instituut in dienst van Unilever. Philips, KLM. plus het hele autoritaire tuig van de bovenste richel". Bü het grootste deel van de onge veer 700 aanwezigen viel het wat moeilük, want het Concertgebouwor kest had grote aanhang in de zaal van Krasnapolsky in Amsterdam, groter dan die van de Notenkrakers. Aan de ene kant van de zaal kon men maar moeilük bevatten wat aan gene züde nu precies de bedoe lingen waren. In ieder geval was wel duidelijk dat de Notenkrakers meer moderne muziek in het reper toire van het Concertgebouworkest willen en niet alleen muziek van reeds lang begraven componisten. Voor sommigen was het wel duide- lük: het Concertgebouworkest is in zün structuur net zo een lük als de componisten wier werk het speelt. Een Notenkraker: „Is muziek al leen voor de consumptie of is het een kristallisatie van de bewogenheid in de eigen tüd?" Een andere Notenkraker: „De mensen van het Concertgebouworkest zün aan het eind van hun carrière, die hebben de top bereikt, die heb ben geen zin meer in moeilüke stuk ken". Een lid van het Concertgebouwor kest: „We hebben moderne muziek gespeeld, maar als je er drie jaar mee bezig bent en zelfs de moderne com ponisten komen dan niet meer. wat moet je dan. We hebben toch wel bewezen dat we er wel wat voor over hebben, maar na drie jaar was de zaal nog maar voor een kwart ge vuld". Voor de Notenkrakers waren dit geen argumenten. Vele malen moest de zaal horen dat de belangrüke punten van de dis cussie nog steeds niet waren aange raakt. Nog meer werd gepoogd uitleg te geven aan het woord „democra tie", want daarom ging het uiteinde- lük democratie binnen het orkest, dei ocratie bü de programmering. De opvattingen waren nogal ver schillend, de begrippen van waaruit men met elkaar in debat ging, lagen vaak net genoeg uit elkaar om pre cies langs elkaar heen te praten. Voor de Notenkrakers is het Concertgebouworkest een instituut voor de heersende klasse, voor een toplaag, een instituut waarvan een optreden in het buitenland zo belang- rijk is voor export, een instituut in dienst van de economische macht hebben. Het orkest moet meer voor het volk worden. „Hoe breekt het or kestwezen zich een weg naar het volk, want dat is democratie, de heer schappij van het volk. Is het niet belangrük te ontdekken hoe 't komt dat het concertbezoek zo terugloopt", informeerde één van de Notenkrakers. Hü kreeg lik op stuk, want één van de leden van het Concertgebouwor kest meldde zojuist te hebben gelezen dat het Concertbezoek juist flink toe neemt. Peter Schat gaf misschien het bes te aan dat men het op één avond niet zou redden om tot elkaar te komen: „Er moet net zo lang gewerkt en ge praat en gedaan worden tot je gevon den hebt hoe je het beste samen mu ziek wilt en kunt maken, hoe je, en dat geldt dan voor de studenten, het beste samen wilt en kunt studeren". Dat zou dan nog vele avpnden als gisteren in het vooruitzicht stellen, maar erg hard zullen de leden van het Concertgebouworkest er waar- schünlük niet meer voor lopen. DEN HAAG (GPD) —In tenmin ste vier steden in ons land doen de kabouters een poging zitting te krij gen in de gemeenteraad. Ze hebben kandidatenlüsten ingediend in Den Haag. Leiden, Amsterdam en Utrecht. In Utrecht zullen ze zeker geen enkele zetel veroveren, omdat ze daar namen hebben laten regis treren als wamncus en Vernagge- laar. Het centraal stembureau zal deze niet aanvaarden. In Amsterdam is de kabouterlüst in de plaats geko men' van Provo. Roel van Duvn treedt op als lüsttrekker. In alle Nederlandse gemeenten zün nu de kandidatenlüsten inge diend. Enkele belangrüke nieuwko mers onder de partü en voor de ge meenteraadsverkiezingen op 3 juni zün D'66 en DS-70. Henk Groot, voetballer van Ajax, staat in Zaandük ap de lüst voor gemeentebelangen. Anneke Elro staat in Rüswük op een lüst met de zelfde naam. In Beverwük staat W. H. Sprenger, die grote bekendheid kreeg als leraar van de alternatieve pedeagogische academie op de lüst van de CPN. De beeldhouwer Jac ques Jutte is in Amsterdam lüsttrek ker voor de partü Delta Sociale Dynastie. Een bloemlezing uit enkele gere gistreerde namen: Fryske Nasjona- le Partü in de helft van de 44 Friese gemeenten; partü voor seks en op roer i. d. stad Groningen: belangen groep sanering en woningnood, en praktische politieke partü volksfront in Den Haag; nieuw rechts in Den Haag en in Amsterdam; volksin- spraakpartü in Voorburg; witte lüst in Arnhem; vrüe seks partü en ver nietiging afbraakplannen in Amster dam; be jaarden partü 65+, leefbaar Rotterdam, Argus en kiesbeweging votum in Rotterdam; kern democra ten en recht voor allen - wereld burgers in Utrecht en christen-de mocraten 70 in Benthuizen. Dan zün er uiteraard weer ver schillende samenwerkingsgroeperin- gen: in Coevorden zullen D'66 en de PPR uitkomen onder de voor de hand liggende naam Radicaal-democraten. In Wassenaar werken PvdA en D'66 samen onder het begrip open appel. In Boskoop treft men deze partüen aan onder de naam Boskoop 2000. In Zwündrecht is de samenwerking tussen P.v.d t"""~ lukt. De plaatselüke afdeling van de P.v.d.A heeft op het laatste moment besloten met een eigen lüst deel te nemen. De geschilpunten waren niet van politieke aard. De rel in de Limburgse top van de PSP, die ge leid heeft tot het bedanken als lid van zes vooraanstaande Limburgse PSP'ers heeft ertoe geleid dat slechts in een viertal gemeenten een pacifistische lijst is ingediend, na- melük in Schaesberg, Heerlen, Kerk- rade en Maastricht. Roomse KVP In Utrecht nemen P.v.d.A. PSP en PPR als PAK deel. ARP en SGP zün hier gesplitst omdat SGP niet akkoord ging met een programma met de roomse KVP. Er zün in de Domstad zeventien lüsten ingediend. In Amsterdam zün twintig namen lijsten op het stadhuis gedeponeerd. In Ede heeft het GPV een vrouwe- lüke aanvoerder in de persoon van mevrouw M. G. Idema-Schilder. De witte lüst in Arnhem is ingediend op initiatief van het creatief communi catief centrum, een jongerengroeope- ring die op een snellere en efficiën ter,» manier de leefbaarheid in Arn hem wil bevorderen. Het programma staat niet vast. Het eventueel geko zen lid zal echter een provocerend beleid voeren. Er zal van tijd tot tüd gerouleerd worden. Wellicht gaat de partü in de toekomst onder de naam „Oranje Vrijstaat-departement Am- hem" optreden. Seks in Den Haag Den Haag heeft ook zeventien kan didatenlüsten. De kabouters worden aangevoerd door de 24-jarige Georg van Diepen, leerling van de vrüe aca demie. Hü is in de residentie de Jongste lüsttrekker. In leeftüd dicht bü hem bevindt zich de 26-jarige Fred Blokhuizen, die de PPR aanvoert. Nieuw hier is ook de seks-handelaar B. A. ter Horst met een groep die hü de partü van de vergeten groepen heeft genoemd. De naam was echter te laat geregistreerd, zodat de par tü slechts een nummer mag voeren. De SGP is uit de christelüke samen werking gestapt, omdat er een vrouw op de samenwerkende lüst voor komt. In verscheidene Friese gemeenten hebben de confessionele partüen ge- zamenlüke lüsten ingediend. De Frys ke Nasjonale Partü doet in 22 ge meenten mee. Vier jaar geleden had deze opkomende partü slechts in ze ven gemeenten een lüst. In vüf ge meenten behaalde men toen een ze tel. D'66 heeft in Friesland slechts in zes gemeenten zelfstandig een lüst ingediend. In de meeste andere gemeenten is er en combinatie met andere partüen. In Brda is het tot een splitsing in de KVP gekomen. Vüf zittende KVP- raadsleden, specialisten in het onder- wüs en vertegenwoordigers van en kele wüken, waren op een niet-ver- kiesbare plaats gezet. Het vüftal heeft zich nu als afzonderlüke lüst laten registreren. Geen boeren Omtrent de Boerenpartü is weinig te zeggen. Vaststaat dat ze zeker niet meer meedoen in Den Haag, Utrecht, Heerlen en een negental gemeenten in Zuid-Oost Drenthe. Ook Binding rechts, de uit de Boerenpartü afge splitste groep doet in deze gemeen ten niet mee. Vooral ln Haarlem is het niet terugkeren van de boeren opvallend. Alle vüf de kandidaten werden daar vier Jaar geleden geko zen. Al spoedig vielen ze af van Koekoek en vormden een „noodraad". Inmiddels is het aantal leden terug gevallen tot drie. Omdat er slechts vüf kandidaten waren, staan twee zetels leeg. Verwacht werd dat dit drietal nu als CDU zou optreden. Ook dit is niet het geval. Binding rechts gaat in elk geval wel een aanval op het Westland on dernemen. Bü de statenverkiezingen werden hier heel wat stemmen ge haald. Ze doen nu in vier van de vüf gemeenten mee. D'66 heeft in al le Westlandse gemeenten een lüst in gediend, in De Lier samen met de P.v.d.A. In Loosdrecht hebben de Boerenpartü en Binding Rechts sa men één lüst ingediend. Woonarkbewoners die tussen Vree land en Nigtevecht in de Vecht wo nen, hebben een eigen partü opge richt. Een tiental van hen moet op grond van een provinciale verorde ning hun ligplaats verlaten. In het verleden zün ze met hun problemen stukgelopen op de gemeenteraad. In Bergen op Zoom doet de groepering Bergse belangen bond mee, waarvan de kandidaten zich verplicht hebben voor ten hoogste zes maanden zitting te nemen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7