piina één derde van Leiden wil erhuizen v S. Menken (KVP) 12.- Vragen over parkeer terrein MSG-gebouw Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee Eén op vier "barst eruit'' In 11.000 huizen geen douche of bad Zestig pet. onder 100,- dufjOnet NIEUW FACET IN LEIDSE MOB-IMPASSE Bus op dag bloemencorso POLITIEK PORTRET (2) 970 jjïDERDAQ 23 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Recente cijfers leren, dat in Leiden: één op de vier gezinnen uit zijn huis barst wegens ruimte gebrek als men in aanmerking neemt de gezinsuitbreiding, die in de komende drie jaar te wachten staat; liefst 11.000 van de 29.000 woningen in Leiden geen douche of badkamer bezitten; J 60 pet. van de Leidse huurders minder dan f 100,- per maand betaalt; ai i bijna één derde van de Leidse gezinnen in de komende drie jaar wil verhuizen, waaruit niet de conclusie mag worden getrokken, dat Leidenaars zigeuners zijn, maar weinig te vreden met hun huis. Dtt zijn enkele bepaald niet dorre uit een heel dik boek, dat de idie hoogleraar prof. dr. J. J. M. a Tulder gisteravond in de burger- il van het stadhuis als huiswerk tft meegegeven aan leden van ge- (entebestuur, raad, ambtenaren en ituurders van woningbouwvereni- igen, kortom Leidenaars die met beleid op het woongebied te ma- hebben. t pallend vonden wij, dat er zo wel- ilg raadsleden waren. Niet eens ille fracties hadden hun deskun- iigen gestuurd. Kennisneming van cijfers als deze, die zo direct te uken hebben met het huisves- tings- en woningbouwbeleid in een itad met een enorme woningnood, |jkt ons toch voor alle raadsleden ijjionder nuttige informatie. Het zjjn de uitslagen van de woon- asen-enquéte, die de NV vh Ne- ar rlandse Stichting voor Statistiek Den Haag prof. Van Tulder er directeur van in opdracht het gemeentebestuur van Leiden het Bouwfonds Nederlandse Ge- (enten NV heeft gehouden. ITit deze cijfers zal het beleid moe- worden opgebouwd. Uit de vaak rasterende cijfers, die het er niet makkelijker op hebben gemaakt, n lichte bestudering van de cijfers wij hopen er nader op terug te men leert n.l., dat er in Leiden een wil tot doorstroming is en bereidheid om meer huur te be- j !en, maar dat het „gat" naar de arprijzen van nieuwbouwwoningen avoudig te groot is. Naar de Me- nwijk, waar de eerste huren de 300 al naderen, willen 3500 van de Leidse gezinnen, die zitten te ringen om te verhuizen, maar geen gezin wil of kan meer dan iOO betalen. Wat de belangstelling voor de sdse wjjken betreft, velen willen ihuizen naar (of in) Zuidwest: 00 van de kandidaten. De Bur- ADVERTENTIE "Fully Fashioned" ritsvest van zuiver acryl. Vier vrolijke kleurkombinaties: wit/marine, rood/marine, bleu/marine en rood/wit. 104-140 Een verrassend laag VVV-prijsje ju. ir» Zolang de U Vindt het bil voorraad strekt. gemeesters- en Professorenwijk komt aan 1000, het Morskwartier en de binnenstad elk aan 500. Representatief Op 1262 adressen zijn gesprekken gevoerd met 1330 gezinshoofden en of huisvrouwen, hoofdbewoners zowel als inwonenden, om na te gaan hoe men denkt over de huidige woning en hoe groot de bereidheid is om te verhuizen. De woningsteekproef is representatief voor de populatie van alle woningen in Leiden, dat wil zeg gen zodanig samengesteld dat de re sultaten van de enquête binnen betrekkelijk kleine marges ook gelden voor de totale populatie. Deze populatie omvat 29.000 woningen, waarin 30.500 gezinnen en alleen staanden wonen. Inwonende studen ten zyn bij dit onderzoek niet tot de te onderzoeken populatie gerekend. In het kader van het onderzoek zyn voorts nog 409 gesprekken ge voerd met ongehuwde gezinsleden of inwonenden van 18 jaar en ouder, 109 gesprekken met personen die na 1966 uit Leiden zijn vertrokken en zich in de omgeving hebben geves tigd, alsmede 111 gesprekken op adressen buiten Leiden niet in de naaste omgeving waarvoor geldt dat het gezinshoofd in Leiden werkt en een inkomen heeft van f 17.500, of meer per jaar. Beneden norm In totaal zijn ongeveer 24.000 ge zinnen en alleenstaanden in een huurwoning gehuisvest. Ongeveer 6500 wonen in een eigen woning. Dat is 22% op een landelijk percentage van 30. By het onderzoek werd veel aandacht besteed aan vragen over de huur die men betaalt en de huur die men voor een andere woning kan betalen. Daaruit blijkt, dat velen be neden de norm zitten, die minister Schut tussen de 15 en 20% van het inkomen stelt. Bijna 60% van de huurders in Leiden betaalt f 100, of minder per maand voor het wo nen. Van hen, die 64 jaar en jonger zijn, is dit percentage 56%. Van de ouderen „verwoont" 75% f 100,— of minder per maand. Gerelateerd aan het inkomen blijkt 27% van de huurders 7% of minder van hun inkomen aan huur te be steden; 32% heeft een huurquote van 8 t/m 11%; 41% geeft 12% of meer van het inkomen aan huur uit. Voorts blijkt uit de enquête, dat van de 30.500 gezinnen en alleen staanden er 2500 over slechts 1 of 2 kamers beschikken; 4500 hebben een woonruimte van 3 kamers; 8000 heb ben 4 kamers; 9000 5 kamers. De overige 6500 hebben 6 of meer ka mers. Voor velen is gebrek aan ruimte één van de belangrijke redenen om naar een andere woning uit te zien. Ook andere aspecten spelen een rol bij de wens tot verhuizen. Zo hebben 16.000 gezinnen en alleenstaanden geen tuin. Voor 4500 is dit een reden om te willen verhuizen. Het ontbre ken van douchecel en badkamer (bij 11.000) is ook één van de belangrijke aanleidingen tot verhuizen. In de komende 3 jaar zal Verhuiskoorts vast en zeker verhuizen 3000 zeker wel verhuizen 1000 waarschijnlijk wel verhuizen 2500 misschien verhuizen 3000 waarschijnlijk niet verhui zen 7000 zeker niet verhuizen 4500 vast en zeker niet verhui zen 9500 Uit een analyse blykt dat men be reid is en vermoedelijk ook in staat aanzienlijk meer huur te betalen dan men thans doet. Van de potentieel mobielen betalen er 3000 thans f 75,— of minder per maand. Slechts 500 kunnen of wil len voor een andere woning niet meer uittrekken. En 3000 van de 8500 zeggen bereid te zijn f 126, tot f 200,— te gaan betalen. Vijftien honderd willen ook boven de f 200, per maand gaan. Uiteraard is het maximale bedrag, dat aan huur kan worden uitgegeven, LEIDEN Blykens een publika- tie in de Leidse pers, zal het door afbraak van het MSG gebouw aan de Pieterskerkgracht vrijgekomen terrein door de gemeente worden ver pacht aan het Hoogheemraadschap Rijnland om te worden ingericht als parkeerterrein voor zyn werknemers en bezoekers. Het raadslid Versnel (DS '70) vraagt schriftelijk aan B. en W. of zy ook van mening zijn, dat deze beslissing indruist tegen een rechtvaardige verdeling van de in de binnenstad beschikbare parkeer ruimte. Het raadslid vraagt verder: Is verpachting van dit terrein niet een discriminatie t.o.v. die bedrijven in de binnenstad, die eveneens met parkeerproblemen voor hun werkne mers en bezoekers kampen? Is deze beslissing niet in stryd met de mening dat langparkeerders uit de binnenstad geweerd dienen te worden? Welk standpunt denken B. en W. in te nemen wanneer andere bedrij ven of instellingen verzoeken om vrijgekomen terreinen van de ge meente te huren voor eigen gebruik? Zijn B. en W. bereid, gezien de behoefte aan parkeerruimte voor kort- en semi-kort parkeerders in de binnenstad hun ingenomen stand punt zodanig te wijzigen, dat het MSG terrein alsnog wordt ingericht als openbare parkeergelegenheid? ADVERTENTIE Prof. dr. Van Tulder: geen dorre cijfers (Foto LD/Holvast) vaak niet in overeenstemming met de wensen, die men ten aanzien van de andere woning heeft. Bij de en quête is aangedrongen op wat be scheidener verlangens. In de meest eenvoudige vorm is het verlanglijstje echter toch nog als volgt: 2 kamers 1000 3 kamers 1500 4 kamers 3500 5 kamers 1500 6 kamers 1000 douchecel 6500 badkamer 1000 tuin 4500 schuur 4000 centrale verwarming3000 balkon 2500 zolder 2000 kelder 1500 garage 1500 box 1500 2de toilet 1000 lift 1000 Dè stad Van de 8500, die wensen te ver huizen, willen er 1000 niet meer in Leiden wonen en 2500 willen liever buiten Leiden wonen, maar zyn eventueel ook bereid een andere wo ning in Leiden te betrekken. Voor 3000 is Leiden dè stad. Als redenen waarom men buiten Leiden is gaan wonen werden ge noemd: de woning in Leiden was niet goed; kon buiten Leiden wel een goede woning vinden 69%; de omgeving van de nieuwe wo ning is veel aantrekkelijker dan die van de vorige woning in Lei den 32%. De helft van het aantal onder vraagde forensen heeft, toen men in Leiden ging werken, overwogen om In Leiden te gaan wonen. Men kon in Leiden echter niet naar zyn zin slagen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN' Adrlanus Clemens, z. v. D. W. Berk- heij en J. M. Plokker, Eric. z. v. W. 0. D. Blansjaar en E. Vermond. Jan Alexander Martin, z. v. A J. Eder- veen en J. G. Ossen. Johanna Maria Helena, d. v. L. G. Voorham en M. J. A. M. Nijhof, Marcella Jacoba Adria- na Theodora, d. v. W. Kar las en C. M Huffman. Catherina, d. v. R. van Dyck en M. E. Lovlnk, Prederlque Slmone Paul. d. v. F. G. B. V. Kalmes en G. B. V. Piccart, Sandra, d. v P. P. F ter Haar en M. G van wyk. Mei vin George, z. v. E. G. Sprelj en I. L. E. Sanders. Jacqueline Jacoba d. v M. C. Onos en C van den Weijden, Ar- noldus Petrus, z. v. J. J, van der Salm en P. M. van den Bosch, Maria Adrtana Cornelia, d. v. I. J. de Jong en M. A. Sanders. Nlenke, d. v. J. P. van Melle en A. C. M. Hermans. GEBOREN Suzanne, d. v. D. Halfwerk en M. 1. Poée. Maria, d. v. M Blok en M S. P Hartevelt. Ronny, z. v. W. C. Ple zier en M. Ravensbergen, Emlly ane, d. v. P. Edwards en H M. Hendriks, Cecilia Maria, d. v. P, Ed wards en H. M. Hendriks, Mar- garetha Maria, d v. P. W. H Wltte- man en L. M. A. Lange, Ester Mejaco, d. v M. Baauw en H F. van Utrecht, Ronals, z. v. R. A F. van de Merwe en A. P. Schouten. GETROUWD Overleden H. C. van Leeuwen, J H van der Ham. m.. J. H. Rietveld, echi v. R. Rietveld. C. Lettlnga, wed. v. Bulthuis, C. P. Constandse, m„ T. W Stuit, echtg. v. R Kuiper, P. Fakkel mM. A. Butter, dochter. VAN DE KOOK? Kalm maar, Chlf-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, dept het wel weer op. Chif-O-Net, 't Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies. U spoelt het uit onder de kraan en gebruikt het keer op keer. Handige Chif-O-Net voor alle mogelijke schoonmaakkarweitjes. En wordt er een te vuil, dan neemt u een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort Plak geen zegel, die betalen wjj. t Duizend Dingen Doekje LEIDEN In varband met het bloemencorso op zaterdag 25 april zal de dienstregeling van lijn 50 anders verlopen dan normaal. Van Leiden naar Haarlem zal de NZH als volgt ryden Van Leiden naar Haarlem: t/m 9.00 u tot Haarlem, t/m 10.45 u. tot Bennebroek, t/m 13.30 u. tot Hille- gom, t/m 14.30 u. tot Lisse, t/m 15.45 u. tot Sassenheim- t/m 17.00 u. tot Warmond. Vanaf 17.45 u. weer naar Haarlem. Er moet rekening gehouden worden met vertraging. Naar en van Keu kenhof zodra nodig extra diensten. Van Haarlem naar Leiden: t/m 10.20 tot Leiden, t/m 12.50 u verval len, t/m 15.20 u. tot Bennebroek, j t/m 15.35 u. tot Hillegom, t/m 16.05 u. tot Lisse. Vanaf 16.20 uur weer j naar Leiden. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN - Wethouder S. Men ken is een vertrouwde figuur als lijsttrekker van de KVP-Leiden. Hy knapt dat karwei nu al zo'n 17 jaar op. Maar daarvoor u-as hij al wethouder: vanaf 1945 beheert hij de portefeuille van sociale zak enen personeelsza ken. In het begin viel daar ook landbouw onder stelt hij stil grinnikend vast. maai* de agra riërs hebben kennelijk de benen genomen uit de stedelijke agglo meratie. Vijfentwintig jaar bestuurder, zeventien jaar kopman, vanaf 1954 lid van Provinciale Staten, vele jaren lid van de KVP-par- tijraad. Een partijbons dus? Va derlijk en familiaar sprekende wethouder Menken ontkent dat. „Ik heb gedaan wat mij ge vraagd werd, maar een vergaar- der van banen ben ik niet. Als ze me gevraagd zouden hebben voor het Kamerlidmaatschap zou ik hebben bedankt als wet houder. Dat wordt onmenselijk. Dan houd je geen huiselijk leven meer over. Eens in de maand wil ik bijvoorbeeld met mijn vrouw naar de schouwburg toe. Ook voor mezelf. Zo eigenwijs ben ik nog wel". Sociale Zaken vormt in Leiden aen tamelijk weinig in het nieuws staande sector van de bezige bijenkorf van het stad huis. Wethouder Menken is veel minder spectaculair dan zyn collega's die met bouwen, ver keer en onderwijs te maken riebben. Verdriet hem dat? Hij lacht: „De sooiale sector was tot 1955 met de snelle op bouw van een systeem van so ciale wetten enorm ln de running. In '45 was er niets. Moet je eens zien wat er toen uit de grond is gestampt. Dat gebouw is voltooid. Verder loopt het. goed. De diensten zijn ken nelijk goed georganiseerd, direc ties voor hun taken berekend. Nu is het de woningbouw waar het om gaat. Vóór 1960 had je daar tooh te weinig weet van". Betekent dat dat deze wet houder op zyn lauweren kan rusten? Menken moet. weer even lachen en vertelt dat hij in zijn functie te maken heeft met zestig organisaties. Boven dien is er ook de portefeuille voor personeelszaken: dat gaat om de belangen van 2200 men sen. De sociale sector heeft de geboren Leidenaar Menken „we moeten zuinig zyn op Lei den" steeds hartstochtelijk geboeid. Tooh vindt hij zijn werkzaam heden moeilijker dan vroeger „Na de oorlog heerste er in de raad en in de gemeente een ge voel van saamhorigheid. We moesten aanpakken. De menta liteit van nu is rigoreuzer en materialistischer Een stukje gemoedelijkheid van tien na oorlogse jaren is verdwenen'. Samenvattend zegt de KVP- lijsttrekker, die in 1970 25 jaar wethouder is: „Het is lastiger geworden in de politiek. De dui delijke scheidslijn van die eer ste tien naoorlogse jaren zijn verdwenen. Er zyn meer par tijen gekomen, maar voor me zelf zie ik, en dat heb ik in mijn werk gefokt, nog steeds drie maatschappijvisies: de ohristelijk-sociale. de socialist! sche en de liberale". Foto LD/Holvast) (Van één onzer stadsredactouren) LEIDEN De Rijnsburgerweg loopt als een scheidslijn door het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau aan de ene kant van de weg zetelt de nieuwe directie en in het pand er recht tegenover de als directeur ont slagen, maar als psychiater aangeble ven Wassenaarse zenuwarts dr. J. P. Teuns, achter wie een deel van de staf zich heeft geschaard. Contact tussen de twee vestigingen is er nau welijks. Hoe gaat het werk op deze manier in een impasse, waarin het MOB sinds vorig jaar verkeert? Het be stuur is nooit bereid geweest com mentaar te geven. Het is voorlopig teruggetreden en heeft zyn bevoegd heden overgedragen aan een lid van de door de staatssecretaris Kruisinga v. Soc. Zaken en Volksgezondh. inge stelde commissie v>^ onderzoek, een lid dat zich uit de commissie heeft teruggetrokken. Dr. Teums is ook niet bereid te vertellen over de moeilijkhe den, waarin het werk verkeert. HU wil wél zUn brief van kantte keningen voorzien, die hU deze week aan de staatssecretaris stuurde en die openbaar werd doordat hU een af schrift zond aan de vaste kamercom missie voor volksgezondheid en de Oudervereniging. In aansluiting op zUn brief zegt dr. Teuns. dat het hem en de staf heeft bevreemd, dat 't bestuur gedurende de onderzoekperiode op de wUze als boven omschreven, wordt waargeno men. In de oorspronkelUke statuten, die vorig jaar zJ. zonder medeweten j van anderen zUn veranderd, krUgt de burgemeester in zo'n geval de taak het bestuur waar te nemen of een „commissie van wijze mannen" te benoemen. Dr. Teuns heeft de brief geschreven, omdat naar zyn mening de staats secretaris uitspraken heeft gedaan in een openbare vergadering van de vaste kamercommissie voor de Volks gezondheid waarin een accentver schuiving in de problematiek te be luisteren is. „Op de eerste plaats heb ik hierbU het oog op de patiënten en hun ouders, die in Nederland voor psy chiatrisch onderzoek, advies en be handeling grotendeels van de M O. B. s afhankelyk zyn. Voor het me rendeel van hen bestaat geen andere consult mogelUkheid dan bU deze door het ministerie van Volksgezond heid gesubsidieerde instellingen, die organisatorisch gezien een zeer ver ouderde structuur hebben. Door de huidige subsidieregeling bestaat er namelyk voor de cliënten geen vrije artsenkeuze, omdat de overheid slechts de particuliere charltas heeft overgenomen, waardoor deze instel lingen zeer afhankelyk zyn geworden van het ministerie van Volksgezond heid. Immers, op grond van de be staande subsidieregeling is de be moeiing van de overheid in deze tot op heden feitelijk geen andere geweest dan het verschaffen van geld en autonomie aan de particuliere besturen, die zich zelf door coöptatie aanvullen en een willekeurige samenstelling hebben terwijl in de subsidieregeling geen bepaling voorkomt, die de positie van personeel en patiënten op afdoende wijze veilig stelt. Het Leidse M O B. is hiervan wel een duidelijk voorbeeld. Voor het personeel van de M.O.B.'s in Nederland is het antwoord in de vergadering van de kamercommissie eveneens verontrustend. U stapt daarin af van de organisatorische problematiek, die aanleiding was tot het verzoek om interventie, en u her leidt de kern van het conflict van het Leidse M.O.B. voor een aanzien lijk deel tot „een fundamenteel punt van verschil van inzicht van deskun digen ter zake van de behandelings wijze". Doordat u zich thans op het me dische vlak hebt begeven, waar vaag heden terwille van de ethiek en me dische termen leken en zelfs niet-le- ken al spoedig tot zwijgen brengen, ontstaat het gevaar dat de weten schap het instrument wordt, waarmee de aandacht wordt afgeleid van de zaak waar het om gaat, namelyk het beleidsconflict tussen M.O.B. bestuur enerzijds en staf en directie ander zijds, waarbij door laatstgenoemde groep wordt gesteld, dat het bestuur een op eigen ambities gerichte en voor het M.O.B. destructieve poli tiek heeft gevoerd en op ontoelaatba re wyze in gebreke is gebleven. In dit conflict is nooit de kwestie van het psychiatrisch onderzoek en be handeling in het geding geweest. In dit licht bezien dringt zich de gedaoh te, dat de eerder genoemde weten schappelijke argumenten als machts middel dienen om de beleldsproble- matiek te verdringen, sterk aan ons op. Indien u het verschil van inzicht tussen deskundigen alsnog in uw be oordeling wenst te betrekken, dan is het wel zaak, dat voor dit deel van het ministeriële onderzoek eveneens deskundigen worden aangewezen en dat een minstens even grondig on derzoek wordt verricht als op het be- dryfs- en financiële-organisatorische vlak". Aldus de brief, die nog op een aan tal details Ingaat. ADVERTENTIE de fijnste thee **\j, ter wereld

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3