Operatie volt" 127 naar 220 gaat van start UB „Fotograferen in het weekend? Meteen leeg toestel zeker!" Drie eeuwen oosterse handschriften in WACHTLIJST VOOR TWEEDEJAARS IN DE MEDICIJNEN fj Waarom méér betalen? Praktica nova I f360,- lidenten waarderen televisie-colleges ERTIG AANSLUITINGEN EER DAG Weinig liefde voor persvrijheid in VS Expositie Legatum Warnerianum iterdamse rnalisten r inspraak Twaalfhonderd nummers Kamer beslist volgende week ROUT IE ZOEK T G ETUI (j EN iPAÖ 28 APRIL 1P70 IKIDSCH DAGBLAD PAGINA 23 EN" Binnen zeer korte tijd op maandag 11 mei om te zijn zal in Leiden en verzorgingsgebied daadwer- rorden begonnen met de omschakeling van 127 naar Dat zal gaan met een snelheid van veertig aansluitin- dag. In tweeëneenhalf tot drie jaar moeten geheel Lei- enkele omliggende gemeenten een omgebouwde net st hebben van 220 volt. ajn de Stedelijke Lichtfa- Leiden in afwijking van ielijke spanning van 127 aor het eerst begonnen met ouw-wijken op 220 volt aan Leiden-Zuidwest was des- erste wijk waar dat gebeur- ichter tal van bezwaren aan tegen het gebruik van twee 3de voltages binnen één in het minst geldt dat voor zelf. Bij verhuizingen gemeente is het vaak al erg Bovendien wordt 't steeds i alle elektrische apparaten aansluit-spanning van 127 ijgen, zodat in vele ge- insfor matoren moeten wor past, die kosten-verhogend Deze tien die bij elkaar een 540 man personeel in dienst hebben zyn: de de firma Aartman. Van Ber ge Henegouwen nv. Ergon Electric nv. EEMCO nv. Garant Service nv, NV Gebra, de firma Gerjoma, de fa. v/h Swaak, J. W. Timmers en de fir ma E. Vocking. Electrobouw .nningswyziging van 127 volt is niet alleen voor de van belang. Ook voor de ieken zal het onder de ho- eenvoudiger zyn aan toenemende vraag naar te voldoen, ombouw op 220 volt zo effi- [*uip gelijk ter hand te kunnen - s een combinatie gevormd Bental elektrotechnische in- in het 127 volts-verzor- van de Lichtfabrieken. Deze combinatie van tien installa teurs treedt op onder de naam Elec trobouw Leiden nv. Zy is gehuisvest aan de Langeracht 54. Deze vestiging kantoor, werkplaats, magazijnen en een showroom werd gistermid dag geopend door burgemeester Van der Willigen en wethouder Hannsen. In principe is de ombouw van huis houdelijke apparaten kosteloos. Bij Electro-bouw aan de Langegracht kan men echter oude of verouderde apparaten tegen een korting van 35% gelijk vernieuwen. Deze korting geldt echter alleen voor hen,( die nu nog zijn aangesloten op 127 volt. In de showroom van Electrobouw vindt men een overzicht van de ver schillende typen huishoudelijke ap paraten. Kleine huishoudelijke toestellen zo als koffiemolens, handmixers, haar- e<i drogers, theelichtjes, broodroosters. Dagbladuitgevers NEW YORK (AP) De voorzit ter van de Amerikaanse Vereniging van Dagbladuitgevers. Willean Schmicle heeft verklaard, dat vele Amerikaanse politici, onder wie vice- president Spiro T. Agnew en de mi nister van Justitie John Mitchell, het eerste amendement op de Ameri kaanse grondwet, dat de persvrijheid waarborgt, geen warm hart toedra gen. In een rede voor de jaarvergade ring, zei Schmick, dat de teneur van Agnews redevoeringen nauwelijks kan worden opgevat als een instinctieve, onvoorwaardelijke eerbied voor de persvrijheid. Hetzelfde kan worden gezegd van de verklaring van de mi nister van Justitie John Mitchell naar aanleiding van pogingen om een gerechtelijk beslag te doen leggen op geluidsbanden met nieuws en films alsmede op notitieboekjes van ver slaggevers. ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verderl éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal, quick retarnspieget^ verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek. -f B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm 85 Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum De „doorlopende voor van acht televisiecolleges stejaars studenten in de die de Academische Radio .op maandag 13 en dinsdag 2 in Leiden heeft georgani- 'i a naar een enquête onder de wu studenten' heeft uitgwezen, p( succes geworden. De col- f !*elk twintig minuten duren een gedeelte van de stof 81 stej aarsstudenten door de en prof. mr. W. L. Haardt F. J. M. Feldbrugge "i 'handeld. worden door de cW ealiseerd op instigatie van dr. G. H. Veringa van On- 'p'Jn Wetenschappen. De tech- ït, frzorging was in handen van fifing Film en Wetenschap te Bofeeveer zeshonderd eerste- J ien'ten, die in de komende tarnen zullen doen, werden pl Ie twee bovengenoemde da- gelegenheid gesteld in een zalen van het Academiege- vyf televisiemonitoren de olleges te volgen en op deze deel van de in het afgelo- behandelde stof te herhalen. Jerdnegenentwintig studen- vil zeggen meer dan de helft frstejaars, maakten van deze id gebruik. ter plaatse gehouden en- vaaraan door tweehonderd- intig studenten werd deelge- ileek, dat de overgrote meer- deze herhalingsmogelykheid (zesenveertig procent) bruikbaar" achtendertig had gevonden en een uit- vari deze mogelijkheid zou p, een zeer klein percentage, vyf procent, vond de tele- r; minder goed dan de ge- hoorcolleges van de beide DAM (GPDi In tele- n aan de minister-president, ster van Cultuur. Recreatie schappelijk Werk en de voor in de Tweede Kamer, spre- isterdamse journalisten hun lardiging uit dat zich in de rereld weer fusies voordoen, it de betrokken journalisten tijdig zijn geïnformeerd en dat zij gelegenheid hebben *n er over mee te praten Wmalisten waren voor een rgadering bij elkaar geroepen vereniging ..De Amsterdamse de plaatselijke afdeling van flandse Vereniging van Jour- iimabsten wijzen op de be- Bekerheid. die veel van hun voelen. Zij wijzen voort* op chraling van informatie die ties van kranten optreedt Zij ïen ook een aantasting van hankelijkheid door de steeds «ordende ivloed van de com- Zij verlangen van de regering Selen om ,de fatale ontwik te stuiten'. Zij vragen om tussen regering en parlement Nederlandse Vereniging van listen. hoogleraren. Een groot aantal achtendertig procent zei de televi siecolleges zelfs boven' de normale colleges te prefereren. In 'n laatste vraag opperde de Acro, dat het denk- zullen gratis worden vervangen door nieuwe. Voor zover geen gebruik wordt gemaakt van de inruilmoge- lijkheid, zullen de overige toestellen geschikt worden gemaakt voor 220 volt. Stuk voor stuk zullen de 1-27 volt verbruikers in Leiden en omgeving een brief ontvangen, waarin de om bouw wordt aangekondigd, met het verzoek op een bepaalde dag thuis te willen zijn in verband met de komst van een enquêteur. Bij een duizend tal verbruikers is die enquêteur in middels al aan de deur geweest. Welke dag In de regel komt de enquêteur een week nadat men de brief heeft ont- Als ceremoniële daad bij de opening van de N.V. Electrobouw aan de Langegracht. trok burge meester Van der Willigen gister middag de kaart van één van de duizend 127 volt verbruikers, die al zijn geënquêteerd in het kader van de omschakeling naar 220 volt. Uit de bak die de 5-jarige Suzanne van der Niet hem voor hield. viste hij de kaart van de heer A. P. Schrijvers. Soemba- straat 76 in Leiden. Deze krijgt van Electrobouw die op 11 mei begint met de daadwerkelijke om bouw een wascombinatie aan geboden. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Drie eeuwen geleden verwierf de Leidse Uni versiteitsbibliotheek een belangrijke schenking van oosterse handschriften en drukken, het legaat van Levinus Warner, die de basis is geworden voor de wereldberoemde Leidse collectie oosterse handschriften en een belangrijke factor is geworden in de latere bloei van de Nederlandse oriëntalistiek. Ter her denking van dit jubileum wordt van donderdag 30 april tot en met vrijdag 15 mei een keuze uit dit legaat geëxposeerd in de Bibliotheca Thysiana, Rapenburg 25. Deze tentoonstelling is dagelijks, ook zaterdag en zondag geopend van 9.30 tot 12.30 en van 14 t ot 17 uut. Op 19-jarige leeftijd werd Levinus Warner in 1638 als Lelds student in de oosterse talen en theologie inge schreven. In 1645 vestigde hy zich in Constant!nopel, welke plaats hij ook bleef verkiezen toen hem in 1648 J^ld "geven van Warners weten baar zou zyn. dat de massacolleges vangen, langs. Hy zal de in gebruik in de toekomst zullen vervallen en dat in plaats daarvan televisiecol leges van twintig minuten in werk groepen worden vertoond, met sylla bus en mogelijkheid tot nadere infor matie en discussie achteraf. Door veruit de meeste studenten, namelijk door achtentachtig procent van de deelnemers aan de enquete, werd dit een aantrekkelijke verandering geacht. Deze positieve reacties zijn voor de Acro aanleiding te trachten de experimenten op dit gebied uit te breiden. zynde elektrische apparaten in huis op een lyst noteren. Deze gegevens zullen in de administratie worden verwerkt, de kWh-meters worden verwisseld (in 400 gevallen is dat al gebeurd) en het elektro-pakket zal worden klaar gemaakt. Dit pakket omvat de gloeilampen alsmede de ruil- en inruilapapraten. Ongeveer vyf weken na de enquête kan men een tweede brief verwach ten. Daarin wordt aangekondigd op welke dag de omschakeling naar 220 volt een feit zal worden. I lende unica bevinden en ook enkele manuscripten in autograaf. De He- I breeuwse handschriften en drukken. die na de Arabische het grootst in aantal zyn, werden vooral beroemd door enige zeer zeldzame Karaieti- sche teksten. Van de andere teksten zyn de meeste in het Perzisch en Turks geschreven. Een apart groepje vormen de zo genaamde Warneri Scripta. die een Dit is dan tevens de dag waarop „het pakket" zal worden afgeleverd door de expeditie van Electrobouw Deze omschakeling op 220 volt heeft nog maar een voorlopig karakter. De definitieve aansluiting op 220 volt vindt ongeveer vier weken later plaats. Het is dan wél noodzakelijk dat men op die dag thuis is. om toegang te geven tot de meterkast. Anders komt er een spanning van 380 volt Warners legaat omvat totaal onge- op de installatie te staan. Ook over veer twaalfhonderd nummers. De de datum van deze definitieve aan- grote meerderheid zijn Arabische ge- sluiting krijgt men nog bericht thuis, schriften, waaronder zich verschil- een Leids hoogleraarschap werd aan geboden. In 1654 werd hij diploma tiek vertegenwoordiger, welke func tie hij beslist niet op briljante wijze vervulde. Zyn grote verdienste uit die tijd ligt in het bijeenbrengen van een unieke collectie handschriften en boeken, die hij bij zijn dood in 1665 legateerde aan de Leidse Uni versiteit. Li 1669 kwam de kostbare collectie in Leiden aan. ADVERTENTIE schappelijke activiteit en ze nu en vrouw I Acker dan ook gegevens bevatten over zijn dc Bruijn. A. J dat een deel soms een verzamelbun del van meer teksten is. Hoewel de huidige verzameling voor vrijwel de helft uit Indonesische handschriften bestaat, die in de negentiende en in het begin van de twintigste eeuw werden verworven ter aanduiding van de gehele oosterse handschrif tencollectie gebruikt, wat herinnert aan de bijzondere plaats, die dit le gaat temidden van de hele verzame ling inneemt. De tentoonstelling biedt een keuze van zevenenvijftig stukken uit het eigenlijke Legatum Warnerianum. aangevuld met drie documenten uit het Rijksarchief in Den Haag. Ter gelegenheid van deze herden kingstentoonstelling wordt een ge- illusteerd boekje uitgegeven, dat naast een historische schets van het Legatum Warnerianum van de hand van prof. dr. G. W. J. Drewes een catalogus van de tentoonstelling be vat. die is samengesteld door me- -van Eyk, J. T. P, W. Huisman en P. werkzaamheden als diplomaat Turkije. Samen met de oosterse handschrif ten uit het legaat van Scalinger en de manuscripten, die Golius in op dracht van de Leidse Universiteit in het Oosten had aangekocht, legde Warners legaat de basis voor de ver zameling van oosterse handschriften van de Leidse Universiteitsbiblio theek. Op het ogenblik omvat deze verzameling ruim twaalfduizend Co dex Orientalis-nummers. waarbij bedacht moet worden dat een num mer soms enkele delen omvat en Sj. Koningsveld. Het boekje omvat verder nog een overzicht van de be schrijving van het Legatum Warner ianum in de voornaamste gedrukte catalogi van de hand van laatstge noemde. De uitgave is in het Engels gesteld om ook aan de belangstelling in het buitenland voor deze collectie tegemoet te komen. Er bestaat name lijk een zeer intensief gebruik van deze collectie door buitenlandse ge leerden door middel van fotografi sche reprodukties. die door de Leidse Universiteitsbibliotheek worden ge maakt en verzonden. Bent u ook de trotse bezitter van zo'n fijn fototoestel? Zonder filmpje? Doodzonde. Want wat antwoordt u als uw vrouw zegt: „Daar zou je nou eigen lijk een foto van moeten maken..." Ach wat, glundert u triomfantelijk, bij mij zit er wel degelijk een filmpje in. En foto's maken doe ik ook. Kijk maar. En daar zijn ze weer, de zonnige zomer- prenten. De vakantie herinneringen. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren krijgen ze wel een erg eenzijdig beeld van hun verleden. Alsmaar zomer, alsmaar vakantie. Zo'n klus is het toch niet om ook in uw mini-vakantietjes uw camera steeds bij de hand te hebben. Of wilde u beweren dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet u wel beter. Wat u moet doen? Alleen het knopje indrukken op die momenten dat u nu alleen nog verbaasd, Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. vertederd of schaterend toekijkt. Te veel moeite? Och, uw beloning is een onbetaalbare schat aan kleurrijke herinneringen. De kosten? Over een paar jaar zijn de foto's die u nu neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Zorg dus het hele jaar voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Misschien nog dit najaar en anders volgend najaar zal aan de medische faculteiten in ons land een wachtlijst worden opgesteld voor de studenten die hun propa- deutisch examen hebben gehaald, maar wegens plaatsgebrek op dat ogenblik niet verder kunnen studeren. De Tweede Ka mer heeft gisteren uitvoerig over een voorstel in die richting gesproken. Alhoewel van verschillende zijden enkele kritische kanttekeningen by de regeling werden gemaakt, mag men toch wel aannemen dat volgen- I de week woensdag by het afhande- len van het voorstel een meerderheid vóór zal zijn. De debatten zyn gisteravond ge schorst omdat minister Veringa van onderwijs bij zijn collega Den Toom J van Defensie nog wat nadere gege- vens wil over de mogelijkheden om j voor studenten die hun dienstplicht al hebben vervuld of tijdelijk uitstel j van opkomst hebben uit te zonderen van deze wachtlijst, j Het CHU-kamerlid Schuring heeft j namelijk een amendement ingediend I met deze strekking. De minister zal I ook een suggestie van de heer Van [Dijk VVD) bekijken om dienstplich tigen in dat verplichte wacht jaar j hun dienstplicht al te laten vervul- len. i De heer Schuring wil via zyn amendement ook bereiken dat niet de puntenwaardering by het propae- deutisch examen de doorslag zal ge- i ven bij de bepaling wie meteen ver der mag studeren en wie op de wacht lijst moet. Hij wil het lot laten be slissen. Minister Veringa heeft voor gesteld de studenten met de hoogste punten voor hun „propjes" als eers- i te in aanmerking te doen komen om het tweede jaar üi te gaan. I De heer Schuring meent dat dit een oneerlijke concurrentiestrijd tussen de studenten veroorzaakt waarbij zelfs oneerlijke midde len zouden kunnen worden gebruikt. Ook wees hy op de psychologische kanten dat studenten die juist van de spanning van de examens op de middelbare school zyn verlost nu weer afhankelijk worden van een puntenwaardering. Het behalen van het examen moet volgens hem vol doende zyn. De hoogte van de waar dering moet buiten beschouwing wor den gelaten. BENTHUIZEN - De postcom- mandant van de rijkspolitie in Bent huizen. Koningin Julianastnaat 21. telefoon 01790-6010. verzoekt eventuele getuigen, die nadere infor maties kunnen verstrekken betref fende het in de nacht van zatere' op zondag plaatsgevonden o- val op de Hogeveenseweg. zich hem. dan wel met de politie van of haar woonplaats, in verbind, te stellen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23