Felle kritiek op nota over oefenterreinen VS VLOOT OP REDE TRINIDAD Smokkelaar van narcotica woont in Nederland Gé Verhoog Na opstand Black-Powerbeweging Vanaf heden Nederlaag voor Verkramptes KVP"Grondige herziening" VdA"Geen goed woord" Opklaringen Gezocht door Zweedse politie Boerderij Meerrust- IFarmond Internationaal popfestival in Kralingse Bos uw SLAGER (Nuc/ ^)lu eumo maart 1860 DONDERDAG 2-3 APRIL W70 No. *3076 EIDSCH E. A. E. van Dishoeok juofdredaoteur: Dra. J. R. Soetenhorsfc DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bg vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Uit het voorlopig verslag van de vaste kamercommissie voor Defensie, dat binnenkort zal verschijnen, blijkt dat een meerderheid van deze commissie eigenlijk niet te spreken is over de nota-oefenterreinen van minister Den Toom van Defensie en minister Schut van Ruimtelijke Ordening. Van PvdA-zijde werd opgemerkt de nota in geen enkel op- gcht had voldaan, terwijl de ti» jVP-kamerleden de bewindslie- to vragen of zij geen aanleiding 8en om hun nota grondig te her- gen, Zelfs hebben enkele leden pvraagd de inmiddels genomen rssingen over de oefenterrei- maar ongedaan te maken en nota in zijn geheel in te trek- j een volledige inventarisering alle opvattingen blijkt dat op dit >nt alleen voor het project Lau- als oefenterrein een (grote) neerderheid in de Kamer zal kun- sen worden gevonden. Tegen alle an- tere ooncrete plannen (Kuinderbos, De Harskamp. Oirschot, Olde- iroek) blijkt min of meer grote veerstand te bestaan. Alleen voor het «genaamde „divisieproject Ter Apel" vilden de meeste commissieleden nog leen concrete uitspraak doen. omdat sj eerst de sociaal-economische on derzoekingen wilden afwachten. Het ziet er echter naar uit dat dit project wel geaccepteerd zal wor- en, maar dan met aanzienlijke toe- iggingen voor dit gebied van de zijde i de regering. Op deze wijze zal Kamer slechts akkoord gaan met Ivee grote oefengebieden in het noor den waarbij sterke voorkeur is voor aschakelmg van het Waddengebied een oefenterrein in West-Duits- knd voor één brigade en nog een an der terrein of in Duitsland of in Frankrijk. De KVP heeft zelfs toege legd 'n verhoging v. d. begroting met enkele miljoenen voor oefengelegen- beid Lr» het buitenland te zullen aan- raarden. De meeste kritiek werd geleverd vaststellen van de minimale Cte op 3000 hectare van deze ter- n. De meeste fracties betwijfel- I' fen er wel vier grote terreinen ongeveer 3000 hectare nodig zijn. Van KVP-zyde werd betoogd dat eerst een studie moet worden ge- maakt over een jventueel andere op bouw van de strijdkrachten voordat men tot een definitief besluit kan bomen. Bovendien moet worden af- (ewacht welke mogelijkheden er in bet buitenland zyn. den zij dan nog één van de twee res terende terreinen willen vervangen door enkele terreinen van 1000 hec tare ieder. Dit betekent dat er één groot terrein (bijvoorbeeld in het noorden) en enkele oefenterreinen van 1000 hectare in het zuiden en in het midden van ons land zullen kunnen voldoen aan de wensen van defensie. Onmogelijk De VVD-kamerleden stelden zich in feite op hetzelfde standpunt dat oefeningen op grote schaal op spe ciale terreinen niet mogelijk zou zyn. tenzij men dit opvangt door oefeningen buiten deze terreinen, „in het land", zoals reeds enkele ma len in West-Duitsland is toegepast. Ook op de wyze waarop de kosten op de begroting zijn berekend was kritiek. Veel kamerleden vroegen zich af hoe de bewindslieden aan hun be rekeningen waren gekomen. Zo moet men bij het plan-Ter Apel rekening houden met de kosten die men ook zou hebben gemaakt om dit gebied een economische impuls te geven als er geen militaire activiteiten zuilen plaatsvinden. De zwarte politie van Trinidad arresteert een man die voor Black Power demon streerde. De bevolking van Trinidad - Tobago bestaat voor 44 procent uit negers en 36 procent Hindoestanen. De twee eilanden werden, na sinds de ontdekking onder Spaans, Nederlands en En gels bestuur te hebben ge staan, in 1962 onafhankelijk en als volwaardig lid opgeno men in het Britse Gemene best. In 1968 loos bijna twin tig procent van de bevolking werkeloos. WASHINGTON (AP, Reuter, AFP) De Verenigde Staten hebben kleine wapens en munitie overgevlogen naar Trinidad om de rege ring van premier Williams te helpen bij het neerslaan van een op stand van aanhangers van de plaatselijke Black Power"-beweging. Zes Amerikaanse oorlogsschepen kwamen in de loop van vandaag op de rede van Port of Spain aan. Volgens Washington is de reden van hun komst de evacuatie en bescherming van de ongeveer duizend Amerikanen op het eiland. Illusie De socialistische kamerleden vin- to dat het een illusie is om te me ien dat er in Nederland oefenter reinen zouden kunnen worden gevon den waarop de landmacht de gele- Jenheid zou krijgen een grote vaar- igheid in het beweeglijke optreden «er grote afstanden te verwerven. .Oefenen met grote eenheden on der oorlogsomstandigheden op over eenkomstige terreinen moet uitgeslo ten worden geacht", aldus de PvdA- bamerleden. „hoogstens kunnen staf- «feningen worden gehouden". Zij waren zelfs tot de conclusie ge komen dat er één schietkamp nodig al zijn en twee hoogstens drie oefen terreinen van grotere omvang, waar in er één zelfs in het buitenland 'bijvoorbeeld Frankrijk) gevonden tou kunnen worden. Bovendien zou- De Bilt verwacht van heden- tot lijdagavondin de nacht en ochtend 'eel bewolking met tijdelijk regen, kter van het westen uit opklaringen fD plaatselijk een bui. Matige tot tochtige wind tussen zuidwest en '«t en ongeveer dezelfde tempera toen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 12.40 uur), tol op: 5.25 uur; onder: 19.52 uur. plaan op: uur; onder: 6.05 uur. Boegwater te Katwijk te 4.43 en 17.03 to", laagwater te 0.39 en 13.00 uur. to nummer bestaat uit 30 pagina's. STOCKHOLM (GPD) De door de Zweedse justitie ge zochte Westduitser Karei Reinard P. die ervan verdacht wordt de centrale figuur te zijn van een internationale clandestiene handel in preludinetabletten verblijft al een poosje in Schin- veld. ADVERTENTIE De Duitser streek daar enige tijd geleden neer na eerst een tijd in Maastricht te hebben gewoond en nam er met zijn Zweedse vrouw in trek bij de autohandelaar Albert P. (27). Albert P. die er eveneens voor aangezien wordt een rol in de sluik handel in het centraalstimulerend middel preludine te spelen verhuisde nog niet zo lang geleden van zijn eenvoudige woning in Heerlen naar e enriante behuizing in Schinveld. Inmiddels blijkt zijn in Zweden wonende broer om zijn aandeel in de handel in preludine door een ADVERTENTIE ■ffll.ll- Zweedse rechtbank al te zijn veroor deeld en voor anderhalf jaar in de gevangenis in Kothenburg te zijn op gesloten. Deze week besloten, zoals gemeld, politie- en justitieautoriteiten uit een aantal Westeuropese landen ge zamenlijk de klandestiene fabricage van en handel in preludine te be strijden. De Duitser Karei P. en de Lim burger Albert P. hebben ook nauw samengewerkt bij een poging om in Brunssum valse cheques te laten drukken. De politie verijdelde die poging. Albert P. is daarvoor on langs door de Maastrichtse recht bank tot 14 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens het vooronder zoek in die zaak kwam vast te staan dat ook die falsificatie een interna tionale zaak was en dat de Duitser Karei P. bij de voorbereiding ervan een rol heeft gespeeld. Vrijdags en zaterdags geopend tot 's nachts 3 uur. Vandaag zou het wat rustiger zijn nadat gisteren eenheden van het le tter van Trinidad de zijde van de Slack Power (Zwarte Macht)-be weging kozen en een wapendepot overvielen. By de confrontatie tus sen de leden van de Black Power en de politie kwamen gisteren zes men sen om het leven. Dinsdag was op het eiland al de noodtoestand afgekondigd na dagen lange demonstraties tegen de rege ring Williams, die er van beschul digd wordt een economische politiek ten gunste van een kleine blanke minderheid en ten koste van de hoofdzakelijk gekleurde bevolking van Trinidad te bedrijven. De politie arresteerde gisteren vijf tig leiders van de Black Power-be- weging. Een van hen was de voor zitter van de vakbond voor het per soneel in de olie-industrie. George Week. De regering Williams zou vandaag de toestand weer meester zijn. Ruim honderd winkels waren in brand ge stoken. Van de ruim achthonderd militairen bleken er 150 bereid zich bij Black Power aan te sluiten. Een kustbewakingsvaartuig schoot een brug stuk om te voorkomen dat de muiters Port of Spain bereikten. De opstandelingen verborgen zich daar- 1 na in de heuvels tegenover Port of I Spain. Behalve het verzoek aan Washing- ton om wapens heeft de regering van de voormalige Britse kolonie Londen gevraagd te helpen. Het Britse mi-1 nisterie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar geven over het karakter van dit verzoek en zei dat het werd behandeld. Het Engelse ministerie van Defensie zei dat of schoon twee Britse fregatten met ge leide projectielen in de buurt waren er geen onmiddellijke plannen zyn om troepen naar Trinidad te zenden. Het Witte Huis onderstreepte giste ren nadrukkelijk dat het niet de be doeling was dat de VS in Trinidad zouden ingrijpen. De woordvoerder van het Witte Huis Ronald Ziegler wilde niet zeggen hoeveel mariniers zich aan boord van de schepen be vonden. Volgens welingelichte krin gen zou hun aantal 2000 bedragen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) In het Kralingse Bos wordt op 26. 27 en 28 juni het internationale Holland- sp popfestival '70 gehouden, dat naar verwachting door vijftig a honderd duizend jongeren uit geheel Europa wordt bijgewoond. Tydens dit evene ment van non-stop muziek treden ongeveer twintig Amerikaanse en Britse groepen op. o.a. The Flock. De bezoekers kunnen op het terrein in eigen tenten of in geïmproviseerde ruimten overnachten. Het ministerie van CRM heeft voor het festival een garantiesubsi die van een kwart ton beschikbaar gesteld 11 JOHANNESBURG (Reuter, AP) De nationalistische party van pre mier Vorster heeft by de Zuidafri- kaanse blanke verkiezingen haar meerderheid behouden. De grote ver liezer is (de oorspronkelijk rechter vleugel van de nationalistische par tij) de afgescheiden „Herstigte Na- sionale Party" van dr. Albert Hert zog. Bijna alle van de 78 kandidaten van Hertzog hebben het moeten af leggen tegen de volgelingen van Vors ter, zo ook de rechterhand van dr. Herzorg de partij-theoreticus Jaap Marais. Deze eindigde in zijn kies kring op de derde plaats, nog ach ter de kandidaat van de Verenigde Partij die in de oppositie is en een wat meer gematigde houding ten aan zien van rassendiscriminatie voor staat. Na jaren van achteruitgang ging i de Verenigde Partij onverwachts voor I uit. Zoals het er nu uitziet verover de hij acht zetels op de Uationalisti- sche partij. Het lijkt mogelijk dat ze 48 zetels in het parlement krygt. De kleine Progressieve party van mevrouw Helen Suzman die voor vol ledige rassenintegratie staat, heeft haar enige parlementszetel behou den. Over de hele linie boekte deze party enige vooruitgang. Echter zon der dat dit resulteerde in zetelwinst. Voorlopig heeft de Herstigte Nasio- nale Partij maar een parlementsze tel kunnen innemen. Het nationalistische dagblad ,Die Transvaler" noemde de resultaten voor de nationalistische partij „des- illusionerend". De kop van het verkiezingsverhaal in „Die Transvaler" luidde „Er komt een krachtiger oppositie". LEIDEN NCRV-producer Bernard Prins rechtsen regis seur Dick van 't Sant tilden van morgen in de Leidse Gr oenoord- hal niet zwaar aan <fe kleurrijke bootjes, waarmee de stedenploe- gen zaterdagavond een bootrace op het droge moeten houden in de finale van het tv-spel Dubbelzes- kamp. De ploegen, waaronder die van Alphen a. d. Rijn, tillen ove rigens wel zwaar aan de opgaven, waarbij de eer van de plaats op het spel staat en waarvoor dus hard wordt getraind. Links op de foto (LD/Holvast) wordt één van de twee baden opgebouwd in elk waarvan 50.000 liter water komt voor het natte element in het spel, waarbij 6.000 kijkers op de tribune zitten en dat 5 camera's registreren voor de tv-kijkers. ADVERTENTIE voor vers HOLLANDS LAMSVLEF UW POELIER voor VERSE Kip - Braadstukken DOEZASTR. 39-41. TEL. 23456 ADVERTENTIE Bent U in voor een uitje raadpleeg Reisbureau BEUK Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden Telefoon 32700 Vit het Leidsch Dagblad van 25 April 1870: Naar wij van goederhand vernemen, heeft de majoor- kommandant der d.d. schut terij alhier voorloopig gun stig beschikt op het hem aangeboden adres, tot ver andering der uren voor het exerceren bestemd. Voor taan zullen de oefeningen weder op de den ouden voet van 5-7 uren 's avonds ge houden worden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 126 tol 145 volwassenen personen en van 49 tot 63 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1