ftetnamisering voor een mnkroet SiSi Sinas of SiSi Cassis tERTRAGING APOLLO LIJKT ONVERMIJDELIJK allebei natuur lijk! PARIJS WEER RU DE WEU Wajang n-'t-kuipje. Pmosan laar ook de Russen kampen met ernstige moeilijkheden Mensen huilen bladeren vallen Vietnam let geduld van de Amerikanen begint op te raken wat neemt u? LIKDOORNS pERDAO 23 APRIL 197} LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van ome correspondent) ftfHlNGTON GPDPresident Nixon heeft zich de laatste van verschillende kanten laten voorlichten over de manier ,r> Amerika zich moet ontworstelen aan de weinig benijdens- 'idige positiewaarin het in Zuidoost-Azië is geraakt. De rede hij vanuit zijn tweede Witte Huis" in San Clemente via radio y ie wereld in heeft gestuurd draagt daarvan dam, ook duidelijk iporen Het plan binnen een jaar 150.000 militairen uit Vietnam iq te trekken lijkt meer een poging tussen alle klippen door te tn, dan een reële bijdrage tot oplossing van het steeds nijpender um. ADVERTENTIE ixons Vietnamiserings-program- qjn plan de Amerikaanse be- 5fnis in Zuidoost-Azië geleidelijk f te schroeven en de strijd tegen Zuidvietnamese bevrijdingsfront je Noordvietnamese troepen ten- geheel door het Zuidvietna- regeringsleger te laten opknap- leek in het begin succes op te ^n. De kritiek in Amerika nam De Amerikanen zagen „hun jon- i" terug komen, er vielen steeds der slachtoffers, de oorlog in nam raakte uit de belangstelling, juni vorig jaar werd de eerste (P teruggehaald, een tweede con- jnt werd eind vorig jaar afge- i en vorige week werd de derde oin de terugtrekking afgesloten, aantal Amerikaanse militairen fietnam ligt nu volgens het Ame- ianse ministerie van Defensie utagon) rond de 434.000. Wakker Amerikaanse zwijgende meer bod, die Nixon maar vooral vice-president Agnew zo als getuige oproept, begint de ste maanden wakker te worden. Be cijfers geven aan, dat de rikaanse verliezen in Zuidoost- weer aanzienlijk stygen. In de van 5 tot 11 april sneuvelden Amerikanen; de week daarvoor De oorzaak daarvan wordt of- «1 gezocht in de verhoogde acti- van de tegenstander in Zuid- nam. Aangenomen mag worden de Amerikaanse inmenging in die na zes jaar pas deze week bet volle licht is komen te staan, misschien ook wel die in Cam- ADVERTENTIE ter hffflismakint Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ode zo uit de koelkast. bodja, steeds meer slachtoffers eist. Het geduld van de Amerikanen be gint op te raken. De kritiek neemt toe en opiniepeilingen, waar Nixon uiterst gevoelig voor is. geven sinds januari een regelmatige daling te zien van de populariteit van Nixons Vietnam-politiek. Minder dan de helft van de Amerikanen staat nu nog achter de president. Van een hele andere kant komt een voor Nixon misschien nog gro ter gevaar: zijn machtige adviseurs in het Pentagon. Het is bekend, dat daar niet erg vriendelijk over de Amerikaanse Vietnamiserings-plan nen wordt gedacht. De terugtrekking van de troepen wordt dan ook regel matig gedwarsboomd. Argumentatie De laatste maanden krijgen de ha viken in het Pentagon bovendien steeds meer argumenten in handen. De verliezen onder de Zuidvietna mese regeringstroepen overtreffen die van de Amerikanen ver. De stormbal vloog in Saigon omhoog: president Thioe vroeg vertraging van de terugtrekking van VS troepen, daarbij niet zuinig gesteund door het Amerikaanse opperbevel in Vietnam en in laatste instantie het Pentagon. Vorige week leek het er op dat Nixon weerstand zou weten te bieden aan de druk van de Pentagon-haviken en zijn Vietnamiseringsprogramma zou opvoeren. Er was de president alles aan gelegen de rust thuis te herstel len. Zijn televisietoespraak wees op het eerste gezicht ook in die richting. Het feit dat Nixon een termijn van een jaar heeft gesteld voor de terugtrekking van 150.000 man doet evenwel geloven dat hy toch ge zwicht is voor de argumenten van zijn militaire adviseurs. Op papier gaat de trugtrekking gewoon door, maar in zijn toespraak heeft Nixon al duidelijk laten blijken, dat de eerste maanden van een terugkeer weinig te merken zal zyn. Uit alles wordt duidelijk, dat de Amerikaanse vietnamisering lang zaam maar zeker dood bloedt. De ac tiviteiten van de VS troepen in Zuid- oost-Azië zullen de komende tijd eerder toe dan afnemen. De strijd in Vietnam gaat door, de inmenging in Laos breidt zich uit en de op dringende troepen van Sihanoek- aanhangers en het Zuidvietnamese bevrijdingsfront in Cambodja zullen naar verwachting de regering Lon Nol zodanig bedreigen, dat Amerika zich- genoodzaakt zal voelen ook daar in te grijpen. Het is trouwens moei lijk erg veel verschil be zien ii daadwerkelijke militaire hulp en het vervangen van Zuidvietnamese troe pen die de Cambodjaanse grens overtrekken. Keuze President Nixon gaat moeilijke tijden tegemoet. Een bankroet van zijn vietanmiseringspolitiek stelt hem voor een benauwende keuze: of de Amerikaanse bemoeienissen in Zuid- oost-Azië opvoeren en het kiezersvolk grotendeels tegen krygen, of de eerste president worden in de Ame rikaanse geschiedenis die een oorlog verloor. Dat laatste vooral schijnt hij, gezien de forse uitlatingen in zijn toespraak, ver van zich af te gooien. Nixon blijft geloven in een mili taire oplossing van het conflict. Hij heeft nog steeds geen opvolger aan gewezen voor Cabot Lodge die in Parijs voor de VS de vredesonder handelingen voerde. Er zijn even wel aanwijzingen, dat Washington nog ergens een gaatje ziet. Minister van Buitenlandse Zaken Rogers is druk bezig uit te zoeken wat de Rus sische VN-ambassadeur Malik pre cies voor had met zijn opmerking (overigens weer gauw ingeslikt) dat een nieuw Geneefs overleg over Zuidoost-Azië de enige uitweg uit de impasse is. MOSKOU Met een toe spraak van premier Kosigin is gisteravond in het Kremlin de tweedaagse Lenin-herdenking afgesloten. Ruim 6000 partijlei ders uit alle Oosteuropese staten met uitzondering van Joego slavië en het op Peking georiën teerde Albanië hebben by de herdenking in het Kremlin de loftrompet gestoken over Le- nins beginselen. Even werd de solidariteit doorbroken toen de Roemeense leider Ceaoescoe blijk gaf van zijn onafhankelijke ge zindheid door te weigeren bijval te betuigen voor Brezjnews aan vallen op de Chinese leiders en diens verdediging van de War- schaupact-invasie, van 1968 in Ts jecho- Slowakije. China, dat Lenins honderdste geboortedag ook vierde maar de herdenking aangreep voor nieu we felle aanvallen op de Russi sche leiders, had evenals Alba nië geen vertegenwoordigers naar het Kremlin gestuurd. De woensdag gold overi gens voor de Russen als een nor male werkdag. In talrijke be drijven werden zelfs beloften voor verhoging van de produkti- viteit afgelegd. Er viel overigens ook teleurstelling te bespeuren. Men had min of meer verwacht dat de autoriteiten dit evene ment met een populaire maatre gel, zoals een prijsverlaging voor bepaalde consumptie-artikelen, luister zou bijzetten. Maar die hoop ging niet in vervulling. Op de foto de kranslegging bij het mausoleum ter gelegenheid van de 100ste geboortedag v.«n Lewin op de voorgrond v.l.n.r. partijleider Brezjnew, premier Kosigin. president Podgorni en partijideoloog Soeslow. Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! ADVERTENTIE of eelt? voor slechts f2.85 weer lopen zonder pijn! PARIJS (Reuter) Frankryk zal weer zyn zetel innemen op de begin juni in Bonn te houden vergade ring van de ministerraad van de Westeuropese Unie. Dit heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Maurice Schumann, giste ren na een bijeenkomst van het kabinet bekendgemaakt. De Franse boycot, die onder het bewind van De Gaulle begon, heeft dan veer tien maanden geduurd. In de WEU werken de zes EEG-landen en het niet tot deze gemeenschap beho rende Groot-Brittannië samen. Een regeringswoordvoerder in Parys bracht naar aanleiding van dit be sluit in herinnering, dat Frankryk eerder al zijn bereidheid had ken baar gemaakt de boycot van de gen op voorwaarde dat deze orga nisatie niet wordt gebruikt als een hof van beroep voor de gemeen schappelijke markt en ook niet voor onderhandelingen over de toetre ding van Engeland en andere ge gadigden tot de EEG. Frankrijk begon de WEU-minister- raad te boycotten in februari 1960 na een geschil, voornamelijk met Engeland, over procedures voor het bijeenroepen van de WEU-byeen- komsten. De boycot werd echter door velen gezien als een uiting van de bezorgdheid van De Gaulle, dat Engeland de WEU zou gebrui ken om langs een achterdeur de gemeenschappelijke markt binnen te komen, en daarmee het veto van Parijs tegen spoedige onderhande lingen over het Britse lidmaatschap te omzeilen. Deze situatie is thans in zoverre gewijzigd, dat op de con ferentie in Den Haag de EEG- partners zich verbonden hebben op zyn laatst in juli onderhandelingen met Engeland en andere kandida ten te beginnen. (Van onze redacteur ruimtevaart) DDEN Het is nog te vroeg om met enige ze- rheid te kunnen zeggen, wat uiteindelijk de in- oed van 't ongeluk met de Apollo-13 zal zijn op verdere ontplooiing van 't 9merikaanse ruimte- Dgramma. Toch zijn er al enkele voorlopige mclusies mogelijk; 1. alles wijst op een mecha- ische fout en niet een ongelukkige treffer door meteoriet of een menselijke fout als oorzaak het ongeluk; 2. dit lijkt onvermijdelijk ver- aging in het Apollo-programma te zullen ver baken; 3. opnieuw zullen pogingen in het werk loeten worden gesteld, om tot samenwerking iet de Russen te komen. Technische fout Het is uit de verklaringen van de astronauten 'el vast komen te staan, dat zij geen bedienings- >ut hebben gemaakt, waardoor het ongeluk kan jn veroorzaakt. Ook de telemetrische controle- egevens van het vluchtcentrum in Houston 8000 pagina's!) wijzen daarop. Er zou zich in dit eval slechts geleidelijk een gevaarlijke situatie ebben kunnen ontwikkelen, hetgeen met ver killende tijdige alarmsignalen gepaard zou zijn egaan. Heeds tijdens de vlucht kreeg men de indruk, kt de mogelijkheid van een meteorietinslag als orzaak uitgeschakeld diende te worden. Deze idruk werd in sterke mate bevestigd toen men a scheiding van 't dienstcompatiment kort voor k landing een blik kon werpen op het wrak- Klagen gevaarte. Het werd toen vrijwel zeker. K zich een interne explosie had voorgedaan kt is hoogstonwaarschijnlijk dat een meteoriet b geheel zijpaneel zou wegslaan of dat een me- torietinslag op zijn beurt weer een zo ernstigr Sterne explosie zou veroorzaken. Het meest waarschijnlijk is dan een technische •toring in een of twee van de drie reeksen brand- fofcellen. De technici herinneren zich maar al toed, dat deze brandstofcellen altijd al moeilijk heden hebben opgeleverd. Zij vormden in de Ge mini's en de Apollo's de zwakste punten in het ingewikkelde mechanisme. In deze brandstofcel len reageren waterstof en zuurstof met elkaar, waarbij warmte, elektrische energie en water ontstaan, drie zeer belangrijke produkten voor een ruimtevlucht. Vandaar en vanwege het feit dat zij een groot rendement geven bij een betrek kelijk gering gewicht heeft men de keuze op deze energiebron laten vallen. Op de helling Dit betekent, dat zeer nadrukkelijk vast moet staan, dat er sprake is geweest van een toevallig mankement, niet van een principiële constructie fout, indien men zou zeggen „we hebben pech gehad, gewoon doorgaan, volgende keer beter". En een dergelijke nadrukkelijke vaststelling is waarschijnlijk onmogelijk, nu het betrokken dienstcompartiment niet geborgen kon worden maar bij terugkeer in de atmosfeer is verbrand. Een en ander betekent, dat de brandstofcellen opnieuw onder de loep moeten worden genomen, dat zij verbeterd moeten worden en dat eventueel het dienstcompartiment aan deze nieuwe con structie moet worden aangepast. Het is hoogst onwaarschijnlijk dat dit alles en het testen daarna uitgevoerd kan worden voordat men met de voorbereiding begint voor de volgende Apollo- vlucht. die voor 1 oktober a.s. was geprojecteerd. Kalm aan Op zichzelf is dat niet bijzonder ernstig. Om verschillende .redenen bestond de laatste tijd de neiging, het wat kalmer aan te gaan doen met de maanexpedities. In de eerste plaats zijn de budgetten zo sterk besnoeid dat het hoge tempo van het Apollo-programma niet kon worden aangehouden. In de tweede plaats hadden de wetenschapsmensen kritiek op dit hoge tempo omdat zij nauwelijks in staat waren eerst conclu sies te trekken uit het materiaal dat een maan landing opleverde, alvorens de volgende vlucht al weer van start ging. Het onderzoek tijdens de nieuwe vlucht kon dan niet geprogrammeerd zijn op reeds verkregen gegevens, en derhalve geen optimaal resultaat hebben. Het ging alle maal wat te haastig en ondoordacht. En dat is geheel onnodig nu er geen prestige-druk meer achter het Apolloproject staat. In een ander opzicht is vertraging echter wel degelijk ongewenst. Reeds nu is de „desertie" uit het astronauten-team niet onbelangrijk. De ruim- tevaarders-in-spee vrezen, niet meer aan bod te zullen komen, te oud geworden te zijn wanneer zij eindelijk aan de beurt zouden zijn. Bovendien vrezen zij, dat de nadruk steeds meer op weten schappelijk onderzoek zal komen te liggen en dat wetenschapsmensen een opleiding voor een ruim tevlucht zullen krijgen, waardoor het aantal kan sen voor de huidige leden van het team zal ver minderen. Bovendien bestaat bij vertraging het risico dat de Nasa nog minder geld krijgt „omdat uitstel besparing betekent". Het Nasa-apparaat wordt dan noodgedwongen verder ingekrompen, en des kundigen krijgen onvoldoende werk en zoeken elders emplooi. Deze laatste tendens is al duide lijk waarneembaar sinds de eerste maanlanding. Verschuiving In dit licht bezien zou het, wanneer de eerstko mende maanvlucht inderdaad moet worden uit gesteld, het gunstigste zijn nadien de Apollolan- ceringen weer sneller elkaar te laten opvolgen om het gehele programma tot het midden van dit decennium toch afgewerkt te krijgen. Dit be tekent echter (om maanlandingen niet nutte loos snel elkaar te laten opvolgen), dat vermoe delijk enkele maanlandingen zullen vervallen en dat deze Apollo's beschikbaar komen voor een snellere ontwikkeling van een permanent ruim testation in een baan om de aarde. Dit laatste is een project waaop ook Rusland vermoedelijk het hoofdaccent legt. Dit alleen al zou een poging rechtvaardigen, een nauwere samenwerking tussen Amerika en Rusland op dit gebied tot stand te brengen, maar er is nog een zeer goede reden. De Amerikaanse inlichtingendiensten zijn er zeker van, dat de Russen met ernstige technische moeilijkheden hebben te kampen. Acht van de tien onbemande vluchten zijn de laatste tijd mis lukt. Sinds maart 1967 zijn elf van de achttien Russische onbemande maanvaartuigen een mis lukking geworden. De viertrapsraket SL-12 kan zes tot acht ton in een baan om de maan bren gen, dus voldoende voor een bemande vlucht en een landing. Maar zelfs de Russen, die nogal wat risico durven te nemen, is het foutenper- centage te hoog om kosmonauten met dit systeem te lanceren. Meestal traden fouten in de vierde trap, enkele malen in andere trappen van de lanceerraket op. De moeilijkheden schijnen te liggen aan het ontstekingssysteem en de bestu ring in de eerste vluchtfase en niet in de energievoorziening, juist het zwakke punt van de Saturnus-Apollo-combinatie, die verder perfect functioneert. Er zouden heel wat minder risico's worden ge lopen, veel sneller vorderingen worden gemaakt en heel veel geld voor experimenten worden be spaard, wanneer Russen en Amerikanen ervaring en technieken uitwisselen. Ze kunnen eikaars zwakke punten versterken, maar met name ten aanzien van de rakettechniek (het zwakke punt van de Russen) voelen de Amerikaanse militai ren niet veel voor te grote openheid. Niettemin is er de laatste tijd een streven merkbaar bij de Nasa, pogingen in het werk te stellen om tot een nauwere samenwerking te komen. Misschien dat dit een positief resultaat zou zijn van een schipbreuk in de ruimte, die overigens al geleerd heeft dat ook met een wrak astro nauten behouden naar de aarde kunnen terugke ren. Dat laatste is een nu al bereikt resultaat dat de vlucht van de Apollo tot een triomf in plaats van een mislukking heeft gemaakt. P. BOK. DE STRIJD TEGEN B- EN C-WAPENS (2) DOOR HEIN JANSEN In 1964 werd in Zuid-Vietnam voor het eerst traangasgebruikt bij het onderdrukken van een boeddhistische demonstratie. Nadien raakte het ook meer en meer in zwang bij de stryd tegen de Vietcong en Noordvietna- mezen. Toen het nieuws hierover de buitenwereld bereikte deed officieel Washington nogal verbaasd. Er was toch niets bijzonders aan de hand? President Johnson: „De gassen, die daar worden gebruikt kan iedereen in dit land in elke winkel kopen, al be stel je iets uit een catalogus". Er werd een rookscherm van humanitai re verontschuldigingen opgetrokken, maar al snel werd duidelijk dat het gas alleen maar was bedoeld om de vyand uit zijn beschermende tunnel stelsel te drijven en vervolgens bo vengronds te kunnen neerschieten. Zo is al veertien miljoen ton traangas verbruikt, onthulde de Amerikaanse schrijver Hersh. Traangas is het chemische strijd middel waarover militairen en bur gers kunnen meepraten. Het is aller- wege geaccepteerd als 'n doeltreffend middel tegen rellen etc. De gang bare uitwerking is irritatie van ogen en luchtwegen, maar wordt gezegd zonder blijvende schadelijke gevol- egn. De praktijk heeft geleerd dat dit in het algemeen waar is, maar de gebruikers ook met uitzonderingen confronteren die laten zien dat het wel of niet schadelijke, of zelfs wel of niet dodelijke sterk afhankelijk kan zyn van de concentratie van het gas en de conditie van het siachtoffer, Het VN-rapport over B- en C-wapens signaleert die sterfge vallen als gevolg van een hoge dosis traangas in een afgesloten ruimte. Een Canadese arts in Zuid-Viet nam schreef een Amerikaanse colle- |ga: „De afgelopen drie jaar heb ik een aantal patiënten onderzocht en behandeld, mannen, vrouwen en kin deren die aan gas waren blootgesteld i waarvan ik de naam niet weet. Dat j gas veroorzaakt misselijkheid wan neer je die patiënten aanraakt of de door hen uitgeademde lucht inhaleert. Die patiënten waren erg ziek en ver toonden allen symptonen van gasver giftiging, die ik bij veteranen uit de Eerste Wereldoorlog had geconsta teerd. Het enige verschil zat hierin, dat die Vietnamezen er veel ernstiger aan toe waren". Waarschijnlijk was sprake van Adamsit, een byna reukloos gas. dat hoesten, benauwdheid, tandpijn en daardoor ook angstgevoelens veroor zaakt. De gangbare aanduiding is DM. Het hoort in een rytje thuis, dat wordt gecompleteerd door de traangassen en CS, als bekendste van een vrij groot assortiment. Het VN-rapport: CS is het prikkelendste van deze gassen, gevolgd door Adamsit en CN. De gevolgen van traangas verdwij nen als het traanvocht de ogen „schoonspoelt" en het slachtoffer uit de besmette ruimte verdwijnt. Be paalde traangassen echter tasten de huid aan wanneer het weer warm en heet is". Vietnam biedt ook de praktijkles sen voor het gebruik van ontbla- deringsmiddelen. Eenderde van 't to tale grondoppervlak van Zuid-Viet- nam (172.000 vierkante kilometer) bestaat' uit bosgrond. Daarvan is zes tien procent (9100 vierkante kilome ter) met dergelijke stoffen „behan deld". Bepaalde chemicaliën doden de boom of plant, anderen doen ze „slechts" de bladeren voor bepaalde tijd verliezen van enkele weken tot maanden. Zo ook tasten sommige stoffen alle bomen en planten aan. terwijl andere een selctieve uitwer king hebben. Het VN-rapport stelt dat er tot dusver weinig bekend is over de gevolgen van ontbladerings- middelen op lange termijn. „Een ra ming is dat sommige mangrovebos- sen twintig jaar nodig hebben om te herstellenIn ge"bieden met zware regenval kan ontbossing ern stige erosie tot gevolg hebben en daarmee grote agrarische verliezen. Op deze manier zyn woestynen ont staan." Belangryk is dat het VN-rapport zowel de traangassen als de ontbla- deringsmiddelen zonder enig onder scheid tot de B- en C-wapens re kent. Dat maakt het voor verchil- lende landen, met de VS voorop, zo moeilyk de aanbevelingen zonder meer over te nemen. Dat zou net zo veel betekenen als een afkeuring van een tot dusver gevoerd beleid, waar in derkelyk vermeend „onschuldi ge" middelen voortreffelyk passen. WORDT ZATERDAG VER VOLGD

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17