Belgie boos op de Griekse kolonels aden en zwemmen in het mmeer wordt afgeraden Goodrich wikt Vredestein over Gespannen sfeer in de Koepelgevangenis" de Veluwerandmeer in geding «uuttf i t ijheid in Nieuwe Kerk Al drie dagen betogingen in Brussel Visserij-Varia Nieuwe uitgaven Gesmokkelde brief krijgt gevolgen IDAM De vijfde mei ar 1970 komt steeds dich- daarmee de herdenking It dat wij 25 jaar geleden -Jrrijd van de Duitse onder- .Mooie vrijheid" heet de iling die vanaf 24 april wordt gehouden in de gedeeltelijk gerestaureerde Nieuwe Kerk in Amsterdam. Een tentoonstelling die een beeld zal proberen te geven van hetgeen wij hier in Nederland met die bevrijding hebben gedaan. Hoe de ontwikkelingsgang van onze maatschappij is geweest Voorlopig twee foto's: het opplakken van plaatjes uit de tweede wereldoorlog en het opschrift van een monumen tale grafzerk waarop een auto rust: en op de zevende dag zult gij uw auto poetsen BREDA (GPD) Het naar bui ten smokkelen van een brief met klachten over het uitblijven van vernieuwingen en verbeteringen door het gevangeniswezen in de Koepelgevangenis door de in spraakcommissie van de gevange nis en gericht aan de minister van Justitie dreigt ernstige gevol gen te krijgen. Hoewel hiervan I nog weinig naar buiten is doorge drongen staat het vast dat de j spanning in de strafinrichting i waar langgestraften en de be- I faamde „Duitsers van Breda" hun I straffen uitzitten op het ogen blik ten top is gestegen. j Wat die brief betreft: op vier ge- I typte vellen heeft de voorzitter van de inspraak-commissie op 14 april namens deze commissie en de bevolking van de gevangenis aan de I minister van Justitie een soort van rekenschap en verantwoording ge- vraagd waarom er geen gratie 1 wordt gegeven op 5 mei en meer in het algemeen het feit bekritiseert, dat in de Bredase koepelgevangenis BRUSSEL (GPD) De onrust die de laatste dagen onder een deel van de studenten aan de vrije universiteit van Brussel heerste is ook gisteren weer tot uiting gekomen in betogin gen en gevechten met de politie. Ze hebben van 's middags tot 's avonds laat geduurd- Aam de basis van één en ander ligt een receptie die maandagavond zou worden gehouden in het gebouw van de sociëteit van de naties dat tegen over het grote complex van de VUB iFOORT (GPD) Pro- Waterstaat van Utrecht baden en zwemmen in imeer ten stelligste af. onderzoek over de afge- er jaar is komen vast te „grote kans is op de [heid van ziekteverwek- iemen. Het treffen van voorzieningen, welke n of het op andere wijze contact komen met het annen bevorderen, dient oogpunt van milieuhygie- tegezondheid te worden i zolang de waterkwali- is verbeterd", aldus de -gen van Provinciale Wa in een rapport over de van het Eemmeer Veluwerandmeer rond Har- in het Gooimeer is dit het ndmeer waar de verontrei- a het water in het geding logisch gereinigde water onvoldoen de wordt gezuiverd om het in de voor recreatie bestemde randmeren te lozen. Provinciale Waterstaat van Utrecht heeft in het onderzoek ook de situa tie in het Veluwemeer bij Nulde en Vorige week maandag heeft de gemeentelijke visafslag in Urk de grootste dagomzet geboekt sedert met de aanvoer van zeevis werd begonnen. Door 60 kotters werd aangevoerd 134.000 kg tong. tarbot en griet, als mede 3200 kisten andere vissoorten. De opbrengst daarvan bedroeg f 927.000. De vorige hoogste dagom- stoffen afkomstige afbraakprodukten zet was f 867.000. Toen werd echter bevordert echter een wellicht nog Horst i nieuwe pleisterrecreatieplaat sen langs de rijksweg Amersfoort Zwolle) betrokken: „Uit de in de zo mer van 1969 gevonden waterkwali teit in het Veluwemeer bij Nulde en Horst blijkt evenzeer hoe hier in een betrekkelijk kort tijdsbestek na het volledig sluiten van de randdijk van de nieuwe polder Zuid-Flevoland (0968) 'n concentratie van de veront reiniging optrad. De onbedoelde „ver gaarbakfunctie" van de randmeren (lozingspunt van rioleringen, recrea tie, scheepvaart, waterwingebied) kwam hier opnieuw tot uiting." Samensteller Kats concludeert dat „de waterkwaliteit in het Eemmeer sterk waarneembaar achteruit is ge gaan. De graad van verontreiniging is hoog. De gestadige voeding van het water met van organische afval- 330.000 kg fijnvis aangevoerd. voortgaande eutrofering. Al is op zich Op advies van de beheerscom missie voor het opvangfonds verse vis is de extra heffing op koolvis op ni hil gesteld. Tot nu toe bedroeg deze extra heffing f 0,03 per kg, indien 'd van het laboratorium af- meer dan 30% van een lading koolvis *aagstukken van de i bestond uit koolvis kleiner dan 55 cm. Waterstaat, de heer Kats, dat het tenminste nog twee duren voordat er een klei- is dat in het Eemmeer kan fówommen. Op het ogenblik toer.sfoort, Baarn en Bun- noohvaterzuiveringsinstalla- fcnbouw. Een groot aantal loost voorlopig nog het direct in het Eemmeer of kren de Eem en de Gooyer- uitmonden in het Eem- 'r Kats betwijfelt overigens ®it verantwoord zal zijn om ®imeer te zwemmen: „Goe- toden of goed open water is zen boven water van t wij fel- irakter" dne in aanbouw zijnde in vullen desinfectie-installatie tag» wórden gebouwd. In het todmeer by Harderwijk is dat het mechanisch en bio- De vooruitzichten voor de schel visvisserij zijn voor 1971 gunstiger te noemen, omdat bij deze vissoort de ontwikkeling van een zeer sterke jaarklasse is waargenomen. De voor spellingen zijn gebaseerd op onder zoeken. waaraan wordt deelgenomen door Engeland, Duitsland. Neder land, Schotland en Zweden Deze onderzoekingen zijn in 1960 begon nen onder auspicién van de Inter nationale Raad voor het onderzoek van de zee. In de komende vijf jaar zullen j de Verenigde Staten een bedrag van 1 25 miljoen dollar in de Groenlandse kabeljauwvisserij investeren. Voor 75 van dit bedrag zullen zes grote treilers worden bijgebouwd en vier verwerkingsbedrijven worden uitge breid. De rest zal worden gebruikt voor de verbetering van de havens en dienstverlenende bedrijven. —Ten overstaan van notaris A. .W C. Verhees is gisteravond in de sporthal „Cleijn Duijn" te Katwijk aan den Rijn bij opbod het moderne industriegebouw met het bijbehoren de terrein aan de Blokmakerstraat in het industriegebied 't Heen van de grasrogerij dH. J. Oostdam ge veild. Het perceel werd ingezet dooi de heer J Oos ter wijk uit Berkel voor de som van f 190.000. Volgende week dinsdagavond om acht uur zal, op dezelfde plaats, de veiling by afslag plaats vinden. zelf genomen het zelf reinigend ver mogen van het Eemmeer groot, de mogelijkheid dat het biologisch even wicht soms risico loopt te worden verbroken, is niet gering te achten". aan de Franklin D. Rooöeveltlaan in de buurt van het Ter Kamerenbos ligt. Die receptie was georganiseerd door de Griekse ambassade te Brus sel ter gelegenheid van het drie Jaar aan de macht zijn van de kolonels regering in Athene. Nadat eerst maandagavond was be toogd hebben de studentenmanifesta ties zich thans al twee dagen her haald. Ongeveer 1.000 tot 1.500 stu denten, die aan de betoging deelna men, hebben met molotovcocktails en stenen naar de politie en de rijks wacht gegooid. Ook waren studenten op de daken van de gebouwen van de universiteit geklommen en ze wierpen van daar uit met stukken hout en ste nen. Zoals gebruikelijk werden de waterkanonnen van de politie ge bruikt om de studenten te versprei den. maar zonder resultaat. weinig of niets terechtkomt van el ders in het land wel doorgevoerde aanpassing van straftoemeting en strafuitvoering aan de opvattingen van deze tijd. „Excellentie, waar blijft die vernieuwing en verbete ring in het gevangeniswezen waar de directeur-generaal van het Gevangeniswezen in 1969 in een dagblad zo hoog over opgaf", zo vraagt de inspraak-commissie. Verder stelt de brief: „Voor de mensen op het ministerie die de touwtjes in handen hebben wat het gevangeniswezen betreft, geldt naar onze mening nog steeds de stelregel dat gevangenisstraffen alleen als vergelding en straf wordt gezien, terwijl heel weinig in acht worden genomen de opvattingen welke in artikel 26 van de beginselenwet wor den omschreven. Hoe lang zal men nog dit conservatieve systeem kun nen handhaven", aldus de inspraak commissie. „De hoogleraren in het strafrecht zijn er allang achter gekomen dat dit systeemloos is en volkomen ave rechts werkt", zo wordt ook in de brief gesteld die eindigt met enkele eisen: vrije toegang van de pers in alle gestichten; afschaffing van de censuur op brieven naar fami lieleden; een behoorlijke ver goeding voor verrichte arbeid en kleine begenadiging bij de 25ste vie ring der bevrijding zoals in 1955 werd gegeven en een snellere af werking door het ministerie van Justitie van verzoeken van de ge vangenen of van verzoeken namens de gevangenen gedaan. Deze brief is inmiddels op het mi nisterie van Justitie ontvangen en heeft het Gevangeniswezen dat in Den Haag zetelt niet onberoerd ge laten. Hoewel iedereen zich in een stilzwijgen hult druppelt hier en daar i n Breda toch wel door dat men de ernst van de in de Koepel ontstane situatie niet onderschat. Vast staat dat reeds enkele hoge ambtenaren van het departement in Breda op bezoek zijn geweest om zich een oordeel te vormen over de toestand in het ouderwetse gebouw en over de sfeer welke onder de ge stichtsbevolking heerst. Vraag is nog in hoeverre de in spraak-commissie welke was ge vormd door het naar buiten smok kelen van de bewuste brief aan de minister nog gehandhaafd kan wor den. De spanning in de toch altyd geladen atmosfeer in zulk een inrichting voor langgestraften zou thans om te snijden zijn. Gisterochtend om een uur of elf is de strijd echter weer opnieuw los gebroken. Nadat er eerst een verga dering was gehouden, waar werd ge protesteerd tegen het optreden van de zogeheten ordestrijdkrachtea, trokken ongeveer 1.000 studenten naar het kantoor van de Olympic Airways en vandaar naar het niet ver afgelegen ministerie van Buitenland se Zaken. Daar gingen zij op straat zitten hetgeen een grote verkeersop stopping tot gevolg had. De agenten en de rijkswachters hebben hun toen nogal hardhandig verwijderd DEN HAAG iGPD' Tot dusver menwerking is benaderd Daarbij is het nog niet duidelijk of Goodrich wordt de naam Con tinetal Gummi Company, die een belang heeft van genoemd. Het gerucht is mede ge- 21 pet. in de Nederlandsch-Ameri- baseerd op de buitenlandse belang- kaanse bandenfabriek Vredestein,stelling voor de aandelen Vredestein stappen zal ondernemen om te voor. j op de beurs, vooral van Duitse zijde, komen dat de banden met het bedrijfGoodyear and Rubber Company, worden verbroken door een bod van die het bod van 380 pet. heeft uitge- derden. In de jaaiwergadering heeft Good rich tegengesproken dat er een strijd om Vredestein wordt gevoerd. Ge- zegd wordt dat het bod door het ge- i bruikmaken van een juridische tak- I tiek kan worden afgewend. Een j tegenbod moet echter niet worden j beschouwd als een bod dat fusie in- j houdt. Inmiddels gaan ook geruchten dat Vredestein van Duitse zijde over sa- I bracht, verwacht op grond van voor lopige cijfers in het eerste kwartaal meer te hebben verkocht, maar een iets lagere winst te hebben behaald. In de eerste drie maanden van 1969 beliep de omzet 732,6 min. dollar en de winst ruim 33 min. dollar. De vooruitzichten voor de rest van het jaar zullen in hoge mate afhangen van het verloop van de onderhande lingen met de werknemersorganisa ties. Harmei roept ambassadeur op matje. Later heeft een deel van de betogers zich weer hergegroepeerd rondom de universiteit. Het is daar af en toe hard tegen hard gegaan. Ongenoegen Minister Harmei van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Griekse am bassadeur in Brussel ontvangen. Hij heeft hem het „ongenoegen" van de Belgische regeling meededeeld over het laten doorgaan van de herden king en de receptie op maandagavond en hij heeft hem het dringende ad vies gegeven alle verdere manifesta ties af te gelasten. Simonet, de voorzitter van de raad van beheer van de vrue universiteit Brussel en socialistisch lid van ere ka mer. heeft de Belgische regering ver zocht de Griekse ambassadeur tot persona non grata te verklaren. De Italiaanse havenarbeiders zyn gisteren de derde verjaardag van de staatsgreep door de kolonels een boycotactie tegen alle Griekse sche pen begonnen. De boycot, die zes da gen zal duren, is uitgeroepen door de grote Italiaanse vakbonden. De Dee>ise sociaaldemocratische party, die in de oppositie is, heeft een motie ingediend die stopzetting van de wapenleveranties door de NA- VO-landen aan Griekenland beoogt Als de motie wordt aangenomen, moet de Deense regering bij haar NAVO- partners aandringen op invoering van een dergelijke officiële boycot De Griekse hoofdredacteur van het onafhankelijke blad „Ethnos" die. tot 13 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld, zal voorlopig nog een jaar op vrije voeten blijven De straf te gen de 81-jarige Economides is op geschorst vanwege zijn gezondheid. Dit na een verzoek van de Unie van Dagbladredacteuren in de Griek se hoofdstad. Amstel Reisgidsen, uitgave L. J. Veen'd U.M., Amsterdam Reeds eerder hebben wij woorden van lof gewijd aan de Amstel reisgidsen, die een waardevoll ..reisgenoot" zijn voor allerlei veelbezochte va- kantiegebieden in Europa. Ditmaal zijn het: Zuid-Italië 'met Capri, l6chia, Si cilië en Sardinië) door Wilhelm Voss-Gerling, vertaald door de da mes Bakker en Grobbe; Oostenrijk, door G. Stadler, ver taling mevr. Henriquez; Normandië en Bretagne, door Wil de Kreuk. Het „recept" voor deze handige boeken is uitstekend: algemene in lichtingen «beste reistijd, verkeer, hotels, Kamperen, gerechten enz.', reisroutes en dan een onderdeel met een beschrijving van de aantrekke lijke plekjes; tot slot een lijst van kampeerterreinen en een dito van hotels, met een alfabetisch register van aardrijkskundige namen. Voeg daarbij een aantal charmante foto's en duidelijke kaartjes, dan is er voor elk reisdoel een bron van in formatie, die het reisgenoegen be- j langrijk vergroot! Interessant voor liefhebbers van bergwandelen zijn dan voorts nog de twee gidsen van G. Rob over res.p de Duitse en de Oostenrijkse Alpen. De auteur wéét j zijn weetje over deze speciale vorm van vakantie-houden. Wie zich aan zijn zeer duidelijke raadgevingen houdt op het gebied van kleding, klimaat, ontmoetingen met goede dingen maar ook gevaren onderweg zal bijzonder vreugde kunnen bele ven aan het bergwandelen. Elk van de twee deeltjes bevat aanwijzingen over wandelwegen en bergtochten met een bepaalde plaats als middel- punt. zodat men naar hartelust kan 1 kiezen. ADVERTENTIE WORLD PACK - MACR0PAK INTERNATIONALE VERPAKKINGSBEURS Nog 5 beursdagen j Voordelige trein-toegangs- I biljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN-UTRECHT ZATtROAG Waarheen en hoe, door Kees An- driesse, uitg. L. J, Veen, Amster dam Een algemene gids voor een ieder die. hoe dan ook. op reis gaat. Vandaar de ondertitel: 1001 tips voor uw vakantie. Eerst een alge meen gedeelte, met informatie overuw voeten het goedkoop ste vervoermiddel!), de auto. auto- slaaptreinen, tent. caravan, bagage, kleding, potje koken, geld en „60 woorden in twaalf talen." Vervol gens speciale gegevens over afzon derlijke landen in Europa, met in lichtingen over bijv. verkeersbureau, kosten van levensonderhoud, reis kosten, aanlooproute voor auto's, documenten, afwijkende verkeersre gels. temperaturen, typisch nationa le produkten als souvenir, nationale gerechten, dito dranken, beziens waardigheden winkels open, enz. Een nuttig boekje, waaruit ook de geregelde reiziger zeker nuttige tips kan opdiepen. LBTOBCR DAGBLAD PAGINA 11

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11