Vietnamezen scherm voor troepen Cambodja Brezjnew komt met een vijfjarenplan ALARM OVER ZENUWGAS EN PEST ZUID- IFRIKA STEMT Snobs, opgelet 'Kaas in de berm' is goed toerisme. jg^SP Dertig gijzelaars neergeschoten bij gevechten met f ietcong Lovell wil toch weer ruimte in 1 DURE AUTO GEHUURD EN VERKOCHT Peking gispt Russische bourgeoisie DE STRIJD TEGEN DE B- EN C-WAPENS (I) AO 22 APRIL mo ttWJWH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze oorrespondent) JBTORIA (GPD> Meer dan 1000 blanke Zuidafrikaners zijn liwg naar de stembus gegaan afgevaardigden voor het »;;ent te kiezen. Het is zeker, de Nationale Partij van de hui- premier Vorster (54) ook dit reer de verkiezingen zal win- met een „verpletterende meer. bfid". zoals het dagblad ..Die voorspelde. Op het ogenblik t ze 122 van de 166 zetels, de cte meerderheid die ze ooit ge- I heeft sinds ze in 1948 aan de it kwam. De sterkste tegenstan- van de Nationale Partü wordt fg. tens ditmaal niet gevormd door oppositionele Verenigde Par- I (VP) van Sir De Villiers Graaff 0Q6| do?r de één-persoonsparty van Helen Suzman (Progessie- Pirty). maar door de rechter vel van de Nationalisten, in de lite van de HNP, de ..Herstigte sonale Partü" onder leiding van frjahge Albeit Hertzog, zoon van (overleden) premier gene- Hertzog en zelf oud-mi- ^pir onder Vorster. Naar de me- van de HNP treden Vorster en Nationale Partü te „liberaal" op te vriendelük is voor de Engel - vertrouwelijk omgaat met tomaten uit zwart-Afrikaanse en wiens beleid van aanmoe- Eg van immigratie de eigenlijke ikaan, d.i. de afstammeling de „rasechte „Boeren". steeds naar de achterhoede drukt. De van Vorster verraadt jllfrikaander en vormt een bedrei- !roor de taal. de cultuur en de mst van hem en zün kinderen, nkelijk is. dat de twee hoofd- oen in deze onderlinge strijd I lichamelijk als politiek sterk Skaar verschillen. Aan de ene Vorster, de gedrongen pragma- (.die in de eerste plaats let on tgenblikkelijke resultaten voor tAfrika en zün Nationale Par Aan de andere kant Albert Hert de magere, ascetisch. goed- inierde intellectueel, die zich tot uiterste inspant voor de belan- ran het oorspronkelyke Afrika- tora. dat wil zeggen de afstam- lot|heen van Nederlanders. Duitsers Fransen. en die sterk kritisch it tegenover de Engelse invloed de pogingen van de huidige re- mg het „imago" van Zuid-Afrika mogelijk te verbeteren. Hert- heeft een Jonge „luitenant" jn p Marais, die als het brein van KP beschouwd wordt, tarin schuilt nu het gevaar van tiogs Herstigte Nasionale Partü de Nationale Partü van pre- 1 Vorster? Mag Hertzog op zo- aanhang rekenen? Zün eigen lichtingen zijn, dat de HNP in nieuwe parlement tien of elf ze- zal weten te bezetten. Maar vele tieke commentators zien dit als veel te hoge schatting en taxe- de HNP qd niet meer dan een r zetels. Het gevaar voor Vorster de kant van Hertaag schuilt ech- niet zozeer in rechtstreekse winst laatstgenoemde, maar wel in t voor de Verenigde Parü. In districten waar het verschil bü wrkiezing van 1966 tussen de Na tie Partij en de Verenigde Par- jering was, bestaat nu de kans. door het overlopen van een aan- nationalen naar de „Herstigte" tij, bedoelde districten in handen de Verenigde Partü komen. Zo er in 1966 in Benoni een stem- TOrschil van 478 ten gunste de Nationale Partij. Lopen er nu bonderd Nationalisten naar Hert- over, dan valt de zetel van Be- i toe aan de Verenigde Partü- dus mogelük, dat er hier en nog een verrassend element gaat teden, waardoor een nadrukkelijke spelling zeer moeilijk wordt, al is teen twijfel aan, dat Vorsters par te meerderheid zal behou- Overigens, wat zijn de een van de Verenigde Partü. die Invaar een ondergeschikte rol in parlement speelt, maar als oppo- epartij van tüd tot tijd wel van doet spreken? De Villiers Graaff elke bevolkingsgroep in het tonent te doen vertegenwoordigen niet alleen blanken maar Ban en kleurlingen en Indiërs. Ech- *el op beperkte schaal, temeer ia! bedoelde bevolkingsgroepen dele reeds over „tuislande" be iken, waar zü via hun stam den hun mening tot uiting kun- brengen. Een belangrük punt, de Nationale Partü veel steun opleveren, is het feit, dat de NP voor de Bantoebevolking heeft an. k toestanden twintig Jaar geleden fn schrikbarend. Tengevolge van jrote trek van Bantoes tijdens de Sogsjaren naar de grote industrie- Sra, die enorm in omvang toena il .waren de woontoestanden bü irote steden onhoudbaar. Gezin- 0 vestigden zich zomaar op het en leefden in hutjes van zink. •oken en Jute. Er was geen stro tod water, te weinig voedsel, geen tol. de zuigelingensterfte was tnn hoog. De Bantoes hebben nu hun blank ingrüpen hun eigen Pen. waar alles te vinden is wat een normale samenleving van toig is: scholen, kerken, klinie- winkels, bioscopen, restaurants, tovelden etc. Verwonderlük. als 1 bedenkt dat deze enorme ver- toing voor de 13 miljoen Bantoes m Zuid-Afrika leven. geheel Gnancierd is uit de belastinggel- Dopgebracht door slechts 3 miljoen token, want elke werkende Bantoe toalt slechts twintig gulden belas- "t Pw jaar. PHNOM PENH/SAIGON (Reuter, AFP, AP) Ne gentig Vietnamese gijzelaars, onder wie kinderen en oude mensen, hebben gediend als een levend scherm voor de Cambodjaanse troepen om een aanval te doen op de twee dagen geleden door de Vietcong bezette plaats Saang, een dertigtal kilometer ten zuiden van de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh. De gijzelaars werden gisteren met vrachtauto's uit dorpen aan de Me kong naar Saang gevoerd. Met doods, angst in hun ogen stonden zij even later onder een witte vlag op de weg. die langs de frontlyn van de Cam- bodjanen loopt. Brigade-generaal Sosthene Fer nandez, de militaire bevelhebber van Cambodja's tweede militaire district verklaarde tegenover de Britse Reu ter-con-espondent James Pringle: „Dit is een nieuw experiment, waarmee wü een beroep op het ge weten van de tegenpartü willen doen. Als de Vietcong op haar landgenoten schiet is dat onze schuld niet. Zü zullen dan ook hun posities verraden en die zijn erg interessant voor ons". Eén van de gijzelaars, gevraagd of de mensen bang waren, antwoordde: „Natuurlijk zijn we dat we weten niet wat er met ons zal gebeuren". Luidsprekers bierden het „nieuwe ex periment" naai* de zwügende guer- rillastrüders, die driehonderd meter verderop in stelling lagen. Voordat de gijzelaars arriveerden was er een schietpartij geweest, waarbij o.m. mortieren werden gebruikt. Even later braken toch hevige ge vechten uit tussen Vietcongstrü ders en Cambodjaanse troepen. Dit on danks de ongeveer 90 Vietnamese burger-güzelaars die zich met een witte vlag als een soort scherm tus sen de strüdende partüen ophielden. Dertig van hen werden daarby neer geschoten. Tien buitenlandse journa listen die de groep gijzelaars verge zelden konden ternauwernood aan de dood ontsnappen door onder langs de oever van de Bassac-rivier weg te kruipen. Na het vuurgevecht verkaarde de Cambodbjaanse generaal Sosthene Fernandez: „De actie was een suc ces. Wü weten nu tenminste waar de Vietcong zit". De stad was echter nog stevig in handen van de guer rillamacht. Een correspondent van het Franse persbureau AFP meldde dat hü tal- rüke Vietnamezen bloedend op de weg had zien liggen. Zelf had hü in zijn auto een gewonde naar een zie kenhuis in de hoofdstad Phnom Penh gebracht. Eerder had een 22- jarige jongeman uit de groep Viet namezen verteld dat hy seminarist was. en dat ook de andere leden van de groep katholieken waren, gear resteerd in vier gemeenten In de na- byheid van Phnom Penh. HOUSTON (AFP* De dris maanreizigers die voortijdig uit de ruimte moesten terugkeren hebben gisteren in Houston tüdens een pers conferentie verteld over hun erva ringen met de Apollo-13. Veel nieuws konden zü niet geven. Dat kan al leen verwacht worden van de com missie van onderzoek van de Nasa. die over drie of vier weken gereed hoopt te zün met een rapport over het ongeluk met het ruimtevaartuig. In die commissie is ook Armstrong benoemd, de man die vorig jaar ju li als eerste mens voet op de maan zette. Lovell verklaarde bereid te zün om nog een ruimtevlucht te maken, maar dat er nog zoveel anderen stonden te popelen om aan de beurt te komen. Hü had vóór de vlucht van de Apollo-13 verklaard, dat dit zün laatste ruimtereis zou zün. Zün echtgenote, die de persconferentie büwoonde. keek enigszins ongerust op. toen hü verklaarde best opnieuw de ruimte in te willen. Swigert zei vertrouwen te hebben in de voort zetting van de ruimtevluchten. maar zei er niet bü of hij zelf ook weer mee wilde. Haise verklaarde bereid te zün iedere opdracht van de Nasa uit te voeren. Verzoek De Verenigde Staten is in verle genheid geraakt door een nieuw ver zoek van het bewind Lon Nol voor militaire hulp. Het verzoek is voor lopig net als het vorige in welwil lende overweging genomen. Maar tot dusverre ziet het er naar uit dat Washington niet tot omvangrijke wapenleveranties zal overgaan. De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië Galbraith zei maandag avond in een gesprek met de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken Malik dat de VS de huidige Cambodjaanse regering geen wapens zal leveren. Ook Indonesië, verklaar de Malik later, sal Cambodja geen wapens leveren. Front Het Noord Vietnamese persbureau VNA meldt dat een verenigd front is gevormd van de guerrilla-bewe gingen in Vietnam. Laos en Cam bodja. In een toespraak in Hanoi zegt de Noordvietnamese partyiei- der Le Doean dat de vorming van dit front noodzakelijk is geworden door uitbreiding van de Vietnamese oorlog over heel Indo-China. Hoewel Cambodja ontkent dat Cambodjaanse militairen controleren buiten het dorp Saang hun wapens. Zuid Vietnamese gezamenlük met de Combodja&nse strijdkrachten opere ren verklaren welingelichte bronnen in Saigon dat maandag opnieuw een grote Zuidvietnamese legereenheid in Cambodj&ans gebied heeft geope reerd. De legermacht, van ongeveer 2000 militairen, kreeg steun van bommenwerpers en artillerie. ALPHEN AAN DEN RIJN In samenwerking met de Haagse politie is in Den Haag een 23-jarige Hage naar aangehouden, die in Alphen aan den Rün het weekeinde een kostbare auto, waarde ruim f 16.000,-, j had gehuurd welke wagen hü in Den Haag heeft verkocht. De man zal t.z.t.( zich wegens ver- I duistering moeten verantwoorden. ADVERTENTIE Er zijn er die spotten met het 'bermtoerisme'. Alsof je niet prima zit aan de kant van de weg: je ziet de mensheid voorbij- suizen - en zelf lig je lekker lui in de zon. Eén ding! Vergeet niet een groot stuk kaas mee te nemen en een mes. Wat gouden blokjes in 't groene gras, daar kan menige snob iets van leren. De grootste geneugten in het leven zijn simpel. Kaas uit 't vuistje in de berm, bravo! MOSKOU (AP) De Russische partijleider Brezjnew heeft gisteren I op een herdenking van de 100ste ge boortedag van Lenin aangekondigd dat op het veertiende partij congres I „belangrijke beslissingen" bekend 1 zullen worden gemaakt voor de sti mulering van de Russische economie, voornamelijk betrekking hebben op een verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit in alle bedrijfstakken. j Hü vertelde dat aan het nieuwe I vüfjarenplan de laatste hand gelegd 1 wordt, zodat dit kan wordeix voorge legd aan het partijcongres, dat waar- schünlük dit najaar gehouden zal I worden. „Met andere woorden, wü j zullen nieuwe, belangrijke beslissin gen moeten nemen, hoe de Russische i economie zich over een aanzienlijke I periode zal moeten ontwikkelen". I „De Russische economie begint aan 1 een nieu w - bel angrij k stadium", zo zei Brezjnew. Hü gaf te verstaan dat het mogelük is dat radicale wüzigin- gen zullen worden aangebracht in de vier jaar oude economische hervor mingen welke premier Kosigin heeft Ingevoerd. „Het is nodig een econo misch beleid vast te stellen waardoor het mogelijk wordt economische ope raties uit te voeren en een organi satie en bestuur op te bouwen welke beantwoorden aan het huidige sta dium van de ontwikkeling van het land. Brezjnew behandelde in zün rede ook nog enkele internationale pro blemen. Hij zei echter weinig nieuws De Russische partijleider gaf de Chi nese leiders de schuld van de huidige verhouding tussen de twee grootste communistische mogendheden ter I wereld. Slechts de vijanden van het socialisme profiteerden van de anti- i Russische campagne die China de afgelopen jaren heeft gevoerd De Sowjet-Unie zal echter ijveren voor het herstel van de goede betrekkin gen tussen socialistische landen waai die zün verslechterd. Omv o ri i oi'rii f» rv Peking op zün beurt greep gisteren de honderdste verjaardag van de ge boorte van Lenin aan voor een op roep tot omverwerping van de rege ring van de Sowjet-Unie. Peking heeft twee jaar lang geen aandacht i geschonken aan de geboortedag van Lenin. In 1960 beweerde de Amerikaanse generaal en chemicus Stubbs, dat een vüand éenderde van de bevolking ongeveer zestig miljoen mensen snel zou kunnen doden. Daarvoor waren tien vliegtuigen met biologische wapens nodig, om precies te zün „droge biologische stoffen die op het lichaam inwerken". Zes jaar later behoorden dergelijke wapens tot het B- en C-arsenaal van de VS. Dit illustreert de vergaande ontwikkeling van biologische en chemische wapens, die nauwelijks peilbare gevaren in zich bergt. Even veelzeggend is dat vüftien wetenschapsmensen onderwie de Nederlander dr. Bartlema RVO/TNO» hun voor de VN opgestelde rapport afsluiten met een beroep op het publiek, dat zich die gevaren bewust moet worden „Het is te hopen dat een gealarmeerd publiek de verzekering zal vragen en krijgen dat regeringen werken aan de snelst mogelüke uitroeiing van chemische" en biologische wapens". Van de gevolgen van een aanval met biologisqhe middelen kan men zich slechts een afschuwelüke voorstelling maken chemische strüdmiddelen zyn veel langer bekend en ook toe gepast, eeuwen geleden al in de primitiefste vormen. Bij de belegering van een stad in 429 voor Christus gebruikten de Grieken „gas". De inwoners van Belgrado verdedigden zich met succes tegen de Turken door onder meer een giftige vin ding van een alchemist in te zetten (1456). In het Romeinse recht staat dat oorlog met waper. niet met vergif wordt ge voerd. In de Eerste Wereldoorlog werden voor het eerst „moderne" chemische strüdmiddelen op grote schaal toegepast. Op 22 april 1915 bombardeerden de Duitsers de Fransen met chloor gas, dat 5000 militairen het leven kostte. In die oorlogsjaren is in totaal 125.000 ton aan giftige stoffen gebruikt, waaronder 1.300.000 mensen te lüden hadden ongeveer 100 000 met dodelüke afloop Het protocol van Genève werd voor de Tweede Wereld oorlog maar één keer geschonden, door Italië dat in '36 de Eethiopiërs met mosterdgas bombardeerde. Na de Wereld oorlog is alleen melding gemaakt van het gebruik van gif gassen in Jemen door de Egyptenaren en ontbladerlngsmid- delen en traangas door de Amerikanen in Zuid-Vietnam. Met de „bedrüfsongelukken" in de VS en op Okinawa is echter nog eens duidelük geworden dat de zogenaamde ver stikkende, blaartrekkende en zenuwgassen in grote hoeveel heden voorhanden zün in West en Oost Daarbü zün in de loop van de laatste jaren de biologische wapens gekomen, in de formulering van het VN-rapport „levende organismen of daaraan ontleed infectueus materiaal, bedoeld om ziekte of dood te verspreiden onder mensen, dieren en planten" by- voorbeeld bepaalde bacteriën en virussen! Dit type strüdmiddelen is nog- volledig in ontwikkeling, met bübehorende mogelijkheden om ze ook te kunnen ge bruiken. Zowel voor chemische als biologische middelen geldt, dat ze moeten worden ingepast in een wapensysteem. En „ofschoon chemische en biologische wapensystemen goedkoper en gemakkelyker te vervaardigen zün dan kern wapens en onder bepaalde omstandigheden effectiever kun nen zün dan conventionele wapens, zijn zü büzonder com plex, Exploratie en en exploitatie vragen ruime bronnen en grote deskundigheid". Hiertoe wordt enige afstand genomen van de vaak gehoorde bewering, dat B- en C-midde!en de wapens voor de arme landen zouden zün. Alle partyen in Genève zün het er over eens. dat biolo gische middelen verboden moeten worden, wat betekent de ontwikkeling stopzetten en de voorraden vernietigen. Amerika mag wat dit betreft een koploper worden genoemd: Verleden jaar november verklaarde Nixon, dat de biologische middelen afgeschaft zouden worden. Minder gul was hü met de chemi sche middelen. De voorraad zenuwgas zou ingekrompen wor den, maar voor het overige liet hü veel ruimte. De VS willen pertinent geen afstand doen van het traangas en de ont- bladeringsmiddelen. die als niet-dodelijk worden gekenmerkt. Bovendien wordt met het argument geschermd, dat traan gas ook wordt gebruikt bij het onderdrukken vap „burger- lüke" ongeregeldheden. De Nederlandse afgevaardigde in Genève. mr. Eschauzier: „Een verbod op de produktie van dergelüke middelen zou ruimte moeten laten voor de aan maak van adequate hoeveelheden ten behoeve van de be- strüding van onlusten". Nederland is wel voor het uitbannen van ontbladeringsmiddelen etc., zoals minister Luns in febru ari in de Kamer heeft gezegd». MIDDELEN CHEMISCH: Zenuwgassen: kleur-, smaak- en reukloos; tasten het ze nuwgestel aan en verlammen vitale lichaamsfunccties; snelle dodelüke uitwerking; behoren tot de modernste en gevaar- lükste middelen: soorten: tabun, sarin, soman. Verstikkende gassen: snel verdampende vloeistoffen, die als gas ingeademd de longen aantasten en dood door ver stikking veroorzaken; minder snel en gevaarlük dan zenuw gassen; soorten: fosgeen, chloor, chloorpicrine. Blaartrekkende gassen: verdampende vloeistoffen die brandwondachtige blaren veroorzaken en de ogen en adem halingswegen aantasten; langzame dodelüke werking; soor ten: mosterdgas en lewisiet. Prikkelende gassen: als niet dodelük aangemerkte midde len (ook traan- en niesgassen genoemd), die door irritatie van de ogen en de longen de weerstand verlammen; soorten: traangas en adamsit. Psycho-chemicaliën: veroorzaken geestelüke storingen. Ontbladeringsmiddelen: vergiftigen bomen en planten waardoor zü de bladeren verliezen of afsterven. BACTERIOLOGISCH: Pest: alleen in de vorm van longpest te gebruiken; veelal dodelük. Cholera: ernstige darminfectie: meestal dodelük. Miltvuur: wanneer ingeademd zonder behandeling dodelük Papegaaieziekte: hoge koorts; veelal met dodelüke afloop; entstoffen nog onbevredigend, Q-koorts: de q is afgeleid van query (vraagteken», hoge koorts van ongeveer een week; één op de honderd gevallen met dodelüke afloop. HEIN JANSEN Brezjnew: Arbeidsprodukti- viteit moet omhoog". Het blad van de Chinese party het „Volksdagblad" zegt nu in een hoofdartikel dat Lenin de dic tatuur van de werkende klasse pre dikte, maar dat de huidige leider» in de Sowjet-Unie de dictatuur van de bourgeoisie die de arbeiders onderdrukt uitoefenen. Na Stalina dood. aldus de Chine zen, heeft de bourgeoisie kans ge zien de regering te infiltreren. De Russische leiders zün imperia listen geworden „zoals de Ameri kaanse imperialisten, en treden op als de politie van de wereld", zo zegt het artikel. „De Russische revisionistische re- negatenkliek heeft Tsjecho-Slowakije bij verrassing overvallen, en Chinees grondgebied zoals het eiland Tsjcn Pao (Damanski» ingepalmd en be dreigingen met kernwapenen tegen ons land geuit". Dictatuur Het hoofdartikel zegt dat het pro bleem voor Rusland onstond om dat het als eerste land de dictatuur van het proletariaat invoerde en geen ervaring daarmee had gehad waardoor het bourgeoisfiguren de kan^ had gegeven aan de macht te komen en het kapitalisme te herstel len. Het artikel, dat door het officiële persbureau Nieuw China werd ver spreid via radio Peking, waarschuw de de ware marxistisch-leninisten zich niet te laten bedriegen door het Russische verzet tegen de Verenigde Staten. Deze tegenstand, aldus Nieuw China, heeft „absoluut niets gemeen" met de ..strijd van de volkeren van verschillende landen tegen het Ame rikaanse imperialisme". .Opdat zy de wereld tussen zich kunnen verdelen, bestrijden het revisionisme van de Sowjet-Unie en het imperialisme van de Verenigde Staten elkaar maar spannen tegeiykertyd samen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9