„Lonen niet steeds gelijk op met •rijzen 99 Londens toetreden tot de EEG komt naderbij NU GELD VOOR SOFTENONKINDEREN ÏINISTER ROOLVINK WAARSCHUWT GEZIEN INDEXERING: )p naar ie derde Veel wind Debray mogelijk vrij Controle ministers op BED (9uc/ Qlteuws lekker lui Sos Treffer ïs Voorkeur Ulï JE MINI IN BIKINI thuis of op reis...zorg datu altijd 'n doosje bij de hand hebt Vrachtauto valt naast spoorlijn chauffeur dood Schi ui menspel rricht I maart 1860 WOENSDAG 22 APRIL 1970 No. 33075 E1DSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck ■fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 I DEN HAAG (ANP) Men moet zich afvragen of de >nen en prijzen toch weer niet te sterk uit de hand zullen jen, wanneer via indexeringsclausules zoals deze nu lui- de lonen voortdurend met de omvang van de prijs- lijgingen extra worden opgetrokken. I Dit zegt minister B. Roolvink van sociale zaken in een terview in het jongste nummer van „De ondernemer jrgaan van de ondernemersfederatie. Op zich zelf id indexering een goede zaak, maar er moet lerscheid worden gemaakt tussen de verschillende prijs- Kjgingen, Ben prijsstijging. <üe zijn oorsprong t in hogere invoerprijzen zou bij erekening in de lonen waar- Jbjjnlijk inflatie oproepen. Bij prys- _ingen veroorzaakt door stijging r overheidsuitgaven mag de in- clausule voor de lonen niet toegepast. Anders komt de iding van de collectieve voor- igen door de overheid in gevaar, lt minister Roolvink. ji dit verband zou hij de invoering n een drempel voor de doorbere van prijsstijgingen in de lo- Jn toejuichen. in bet belang van de nationale uie zou bij een loonsverhoging i 5% de extra verhoging van de eerst mogen geschieden met kdeel van de prijsstijing dat boven Je34% uitgaat. (Minister Roolvink zei verder ern- bezwaren te hebben tegen een iderlijke arbeidsongeschiktheids- ekering (WAO) voor zelf standi- Eijn voorkeur gaat uit naar een ksverzekering tegen arbeidsonge- iktheid voor de totale beroepsbe- Eerst zal echter de aow en iEN Vandaag, op de dag na de kandidaatstelling voor de ver kiezing van de gemeenteraad op 3 juni, begint het Leidsch Dagblad een „elfdaagse", waarin onze re dacteuren één voor één de politie ke portretten schetsen van de Ijstaanvoerders in Leiden. •indaag nummer één van lijst 1, de enige, waarvan het nummer be kend is. Voor de overige wordt dat pas later bepaald en de volg orde zal verder dus willekeurig lijn, evenals dat het geval is met de volgorde van de kandidatenlijs ten, die vandaag op onze stadspa- fina staan. Üft Leidsch Dagblad heeft de lijst aanvoerders uitgenodigd deel te nemen aan de politieke bijeen komst voor scholieren, die het a.s. dinsdagmiddag In de Stadsgehoor- «aal organiseert. aww moeten worden opgetrokken tot het minimumloon. Naast de normale stijging van de sociale premies met 1.1% van het premieplichtig inko men zal deze totale operatie (wao en aow/aww) in de sociale voorzienin gen de premielast voor de zelfstandi gen doen stijgen van de huidige 13.8 pet. tot 22 pet. in de toekomst. Minister Roolvink acht een geïnte greerd beleid op economisch, fiscaal en sociaal terrein noodzakelijk om de niet-loontrekkenden ook inderdaad in staat te stellen deze premiedruk te kunnen dragen. De voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de heer A. H. Kloos, heeft in een re actie op de uitspraken van minis ter Roolvink over de prijsindexering gezegd, dat de minister kennelijk nog niet heeft begrepen, dat de vakbe weging op loonpolitiek gebied geen gedetailleerde voorschriften wenst: ,X>e heer Roolvink schijnt op diit punt bijzonder harrdleers te zijn". DEN HAAG (ANP) ,flet KNVB-bestuur moet zijn veto uitspreken". Dat is de mening van de vice-voorzxtter van de KNVB, de heer Jos Colerover het be sluit van het zaterdag amateur voetbal spelers van die sectie niet toe te staan in Italië op zondag uit te komen in het toernooi om de Europa Cup voor amateurlan denteams. „De KNVB heeft het recht een besluit op te schorten als er een beslissing is genomen, die schadelijk is voor de bondsbe- langen. Internationaal verlies je gewoon je gezicht. Niemand tn Europa begrijpt je argumenten om niet te spelen. Daarbij komt nog dat de spelers zelf geen enkel bezwaar hebben". .De vergade ring van de sectiebesturen van het zondag- en zaterdagamateur- voetbal onder leiding van bonds voorzitter Meuleman gaat van avond in Utrecht normaal door", aldus de heer J. de Fouw, chef de bureau van de KNVB. Voor meer nieuws over deze zaak zie de sportpagina's. Be paald gelukkiger voelen deze Feijenoord-supporters zich. die er na lang wachten in slaagden een kaartje voor de Cup-finale Feije- noord-Céltic in Milaan te be machtigen. ADVERTENTIE 1 nog geen 200 minuten naar de zon. Inlichtingen bij: Reisbureau BEUK Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden telefoon 32700 Bilt verwacht van heden- tot tJrgenavonci 10 het algemeen veel bewolking af en toe regen of motregen ot krachtige, aan de kust <de zuidwestelijke wind. Ongeveer °®elfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.45 uur) D op: 5.27 uur; onder: 19.51 uur op: 22.56 uur; onder: 5.36 uur. ***water te Katwijk te 4.10 en 'i28 uur, laagwater te 0.06 en 12.26 Dir. nummer bestaat uit 20 pagina's. LA PAZ (AP) De Boliviaanse rege ring zal de zaak tegen Regis Debray en Giro Bustos, die door militaire rechtbanken in verband met de guer rillabeweging van Ernesto „Che" Guevara werden veroordeeld, „her zien". Dit heeft president Alfredo Ovando bekendgemaakt. Op een persconferentie verklaarde Ovando dat zijn regering geen poli tieke gevangenen wil hebben. De persconferentie werd gegeven na berichten dat Ovando aan de Ita liaanse schrijver Alberto Moravia zou hebben beloofd, Debray vrij te zullen laten. De president zei dat hij dit niet echt beloofd heeft, omdat de zaak zeer ingewikkeld is. Hij had slechts tegen Moravia gezegd dat zijn rege ring geen politieke gevangenen wil. Debray en de Argentijn Bustos werden op 20 april 1967 gevangen ge nomen. Van onze correspondent) LUXEMBURG (GPD) Vannacht rond 1 uur heeft de raad van ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG het zogeheten ma rathon-akkoord van 22 december kunnen tekenen, nadat de minis ters van Landbouw het na twee dagen delibereren eindelijk eens wa ren geworden over de gemeenschappelijke marktordening voor de Europese wijnen. Het betekent dat een nieuwe mijlpaal is bereikt. De financiering van de Europese landbouw is definitief geregeld, even als de kwestie van de eigen midde len van de gemeenschappen. Het EEG-parlement van Straatsburg heeft tenslotte een kleine uitbreiding van zijn bevoegdheden met betrek king tot het vaststellen van zijn be groting gekregen. Nog belangrijker is dat thans de mogelijkheid open staat met Groot- Brittannië en de andere kandidaat leden (Ierland. Noorwegen en Dene marken) te onderhandelen over toe treding. rankrijk had namelijk zijn toestem ming tot het beginnen daarvan af hankelijk gesteld van het totstand komen van die regeling voor het fi nancieren van de landbouw. Italië had zijn ondertekening van die regeling weer verbonden aan het totstandkomen van een gemeen schappelijke wijnmarkt. Daarom heb ben de ministers van Landbouw de laatste weken dagen en nachten ge delibereerd om de belangen van de drie grootste wijnproducenten in de gemeenschap, Italië, Duitsland en Frankrijk, tegen elkaar af te wegen en een middenweg te vinden. Nederland is daarbij als produ cent (minister Lardinois: „net hon derd flessen per jaar") nauwelijks, maar als consument in grotere mate geïnteresseerd. Thans kan dus met die uitbreiding van de gemeenschap een begin wor den gemaakt. Daarbij zijn nog veel problemen, o.a. die van de samen werking op politiek, op industrieel en op monetoir gebied te regelen. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben daar gisteren al over gespro ken. Het ligt in hun voornemen alle problemen te behandelen in het raam van een eventuele toetreding van nieuwe leden. ADVERTENTIE bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80 UTRECHT (ANP) De chauffeur van een vracht auto met oplegger, die van ochtend tegen zes uur door onbekende oorzaak van de rijksweg Utrecht-Arnhem is gestort en naast de spoordijk terecht kwam, is na aankomst in 'n Utrechts ziekenhuis overleden. De bijrijder liep een lichte hersenschudding op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het viaduct in de Mereveldweg. De vrachtauto raakte van de weg en stortte van een hoogte van zeven meter naar bevden (Van onze correspondent) BONN (GPD) Met het beschik baar stellen van 110 miljoen D-mark voor de Softenonkinderen heeft de chemische fabriek Gruenenthal bij Aken een belofte ingelost, die zy en kele maanden geleden in het vooruit zicht stelde. Toen, terwijl het proces over de schuld van het Sof tenon dra ma na een jaar praktisch scheen vastgelopen, was er voor het eerst sprake van een direkte betaling van smartegeld aan de getroffenen. Ter wijl de vertegenwoordigers van de ouders der Softenonkinderen en de, advocaten van de fabriek over een dergeiyk argument besprekingen buiten de rechtzaal begonnen, bleek de justitie echter niet van zins dit discrete spel mee te spelen. Ook nu is het nog geenszins zeker, dat de overeenkomst tussen ouders en fabrikanten een einde zal maken aan het uitzichtloze proces. De aan klacht is immers gebaseerd op het strafrechteriyke aspect: de schuld van de Chemi©-Gruenenthal, die rond 1960 het slaap- en kalmerings middel Contergan, in ons land ver kocht onder de naam Softenon, fa briceerde, waardoor de misgeboorten werden veroorzaakt. Stichting Tot het compromis in de civiel- rechteriyke sfeer van dit drama heeft vooral het uitlekken van de jongste plannen van de regering in Bonn bügedragen, om één centrale stichting voor alle lichameiyk gehan dicapte kinderen in de Bondsrepu bliek op te richten. De ouders van de ongeveer 2300 in West-Duitsland bekende Softenonkinderen becijferden dat zij op deze wijze met 300.000 andere invaliden op een hoop zouden worden gegooid. Wet Deze maand, was de bedoeling van kanselier Brandt, zou de stichting voor de lichameiyke gehandicapte kinderen in het kabinet worden be sproken en voor juni zou ze dan tot wet worden verheven. Maar nu heeft deze dreiging de Sof tenon-ouders er toe gebracht het compromis-voorstel van de Chemie-Gruenenthal, dat uit sluitend hun belangen dient, te aan vaarden. Op grond hiervan zullen nu 50 miljoen d-mark ter beschikking worden gesteld van een door de ouders ln te stellen beheerscommis sie, die het bedrag terstond zal mo gen verdelen. Als tegenprestatie moe ten de ouders wel een papier onder tekenen, dat ze van verdere aan spraken tegenover de fabriek volle dig afstand doen. Hiermee, zo heeft de directie van Gruenenthal ver klaard. hebben wy de limiet bereikt van wat wy financieel kunnen dra gen. Dubbel Wie snel helpt, helpt dubbel, heet het nu vandaag toch wat cynisch in de eerst© commentaren. Tenslotte zyn de Softenon-kinderen inmiddels tien jaar en is dit werkelyk de eerste financiële steun, welke hun ouders ontvangen. Bovendien is de vrees niet ongerechtvaardigd, dat de Bondsregering het onderonsje tussen fabriek en slachtoffers nog zal pro beren te doorkruisen met wettelyke maatregelen. De rechtbank maakt geen aanstalten de procedure nu op te schorten. Integendeel, de justitie van Aken heeft aangekondigd dat het hele proces in zeven verhuis- auto's deze zomer voor een maand lang naar Wiesbaden zal worden ver plaatst, waar een geconcentreerd aantal getuigen moet worden ver hoord. ADVERTENTIE slopw Het bedrijven van spionage is een hachelijke en srterk omstreden zaak. De bespre king van de spionagedienst heeft iets van een schimmenspel. Dat is gisteren ook wel gebleken bij het kamerdebat aan het Binnenhof. Een duidelijk inzicht van wat er aan de hand is, hoe de diensten werken en hoe het toezicht op die diensten ls, valt niet te krijgen. Daarvoor is er uiteraard te veel geheim. Desondanks is het de vraag of de regering wel juist heeft gehandeld door al het be sluit te nemen het werk van de Buitenlandse Inlichtingendienst per 1 januari over te hevelen naar het ministerie van Defensie. He lemaal duidelijk is deze beslissing niet geworden. Ook valt het te bezien of het toezicht op die niet-militaire tak van het spionagewerk nu goed geregeld is. Maar daarover zal wel weer geen uitsluitsel te krij gen zijn: want hoe regel je in vredesnaam het toezicht op een geheime organisatie en maak je dat nog duidelijk ook, zonder die geheime dienst het werken onmo gelijk te maken. Kortom de weg van een spionagedienst in een de mocratie gaat niet over rozen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het kabi net heeft besloten de buitenlandse Inlichtingendienst (BID) te reorga niseren en te plaatsen onder toe zicht van de minister van defen sie in plaats van de minister-pre sident. De reorganisatie zal op 1 januari volgend jaar voltooid zyn. Minister-president De Jong deelde dit gisteravond in de Tweede Ka mer mee. Ofschoon vooral van de zijde van de VVD. D'66, PvdA en PPR be zwaar gemaakt werd tegen de ver plaatsing naar het ministerie van defensie, gaat de meerderheid van de Kamer toch akkoord. Vooral om dat mr. Geertsema (WD) had ver klaard geen bezwaren te zullen ma ken als het kabinet het definitieve besluit toch al had genomen. Volgens minister-president De Jong spraken de argumenten om de BID onder toezicht te houden van de premier hen wel aan. Maar hij vond de voordelen toch niet opwe gen tegen de nadelen. De premier vindt dat de minister-president zo veel mogelijk zyn hander moet vrij houden voor het regeringsbeleid. Toch wilde hy tegemoet komen aan de wens die er by het overgrote deel van de Kamer bleek te leven om op een of andere wijze toch een niet-militaire vinger in de pap te houden. De premier zegde toe da* er uit de ministerraad een commis sie zal worden ingesteld die be last zal worden met de controle en de verwerking van de gegevens van de BID. Deze ministeriële commis sie. waarin de ministers van bui tenlandse zaken, binnenlandse za ken en defensie zitting zullen heb ben, zal onder leiding staaft van de minister-president. Deze commissie kan bepaalde onderzoekingen laten afgelasten, maar ook laten Instel len als één der ministers erom ver zoekt. Bij alle vergaderingen van deze commissie zal de coördinator van de vijf inlichtingendiensten vice-admriaal B. D. Bes) aanwezig zyn. (Zie verder pagina 7) Uit het Leidsch Dagblad van 23 April 1870: Heden had in een der vertrekken van het acade mie-gebouw alhier de aan besteding plaats van het bouwen van een lokaal voor standaard-gashouders. Het werk is gegund als minste inschrijver voor f 5475 aan J. van Lith, Timmerman alhier. Hedenmiddag te half vijf had aan de geamoveerde Koepoort alhier een vrij he vige vechtpartij plaats tus- schen eenige schuitenjagers, polderwerkers en sjouwerlie den. Een paar agenten kwa men tusschen beiden maar vonden het raadzaam voor lopig de heeren hun gang te laten gaan. Polieversterking was later niet meer noodig daar de vechtenden zich in- tusschen uit de voeten had den gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1