NIXON WIL MEER ARMSLAG IN VIETNAM FORD BOUWT MOGELIJK IN SOWJET-UNIE S hopen fep gesprek Fraude bij Verkade 3 i.p.v. twee miljoen EMS gaat Pakhoed NVNoordwijks Huis ter Duin verkopen Tegenbod verwacht op aandelen Vredestein Honderdvijftigduizend man in twaalf maanden terug: "De VS zijn nog nooit verslagen en wij zullen ook niet in Vietnam verslagen worden Snelheid Rechtstreeks Havik Iets zachter Goodrich laat het er niet bij zitten ffllA Concurrentie (Nuc/ QUeuwo giricht I maart I8t>0 EIDSCH E. A. E. van Dishoeck icteur: Drs. J. R. Soetenhorst DINSDAG 21 APRIL 1970 No. 33074 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25)f 4,95 maand (bty voor uitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 87068 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 YORK (AP. AFP) De Ver- Staten zullen blijven probe- mit te vinden hoe de Sowjet-Unie denkt over een nieuwe confe- over Indo-China. ondanks het dat de geluiden uit Russische jminder gunstig zyn geworden, ioikaanse kringen by de Ver- ide Naties hebben dit verklaard it van Russische zijde was be- jgemaakt dat te veel nadruk is gd op een verklaring van de Rus te ambassadeur by de VN, Jacob i. Malik zei vorige week don- Ég op een persconferentie al- een nieuwe Geneefse conferen- een juiste oplossing voor het In- se vraagstuk te vinden. Maar verklaarde h:_ een dergelijke op het ogenblik niet rea- te vinden. Vietcong heeft het idee van I dergelijke internationale confe- al volledig verworpen. In ant- op een Frans voorstel zegt me- Ngoejen Thi Binh, hoofd van ing-delegatie by de Vietnam ;en in Parys, dat wanneer ik iets wil doen om vrede in te bevorderen het druk uitoefenen op de Vere- Staten om de interventie in te beëindigen of pogingen werk moet stellen de doodge- f Paryse Vietnam-onderhande- nop gang te brengen, wndanks worden ook van andere Amerikaanse zijde pogingen on- om te komen tot een ge- 4 over Indochinese zaken, i aantal Aziatische landen India en Thailand), Australië Jfieuw-Zeeland willen eventueel de grote mogenheden praten de kwestie Cambodja. Dit ver de Indonesische minister I Buitenlandse Zaken Malik by terugkeer van een bijeenkomst Aziatische lander in de Philli- x hoofdstad Manilla. „Azië moet zien", aldus Malik", dat haar lïemen door Aziaten opgelost kun iworden". (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Vanuit zijn vakantieverblijf in San Clemente in Californië heeft president Nixon be kendgemaakt dat er in het komende jaar (tot en met april 1971) honderdvijftig duizend Amerikaanse soldaten zullen wor den teruggetrokken uit Zuid-Vietnam. In tegenstelling tot zijn vorige aankondigin gen werd de afvoer van manschappen niet Nixons aangekondigde terug trekking van troepen verschilt ondanks het schijnbaar grote aantal, in wezen weinig van de omvang van de sinds juni verle den jaar afgevoerde contingen ten. In die maand kondigde pre sident Nixon voor het eerst de terugtrekking van 25.000 man aan, in september van 35.000, en in december de afvoer van 50.000 soldaten. Dit kwam neer op een gemiddelde van een 11.000 man per maand. De gisteren aange kondigde terugtrekking is omge rekend over de langere periode weinig meer dan dat aantal per maand. in kleinere aantallen over kortere perioden verdeeld. In Washington werd dan ook onmiddellijk aangenomen dat de president meer armslag wilde hebben om Ameri kaanse soldaten gedurende langere tijd in Zuid-Vietnam te houden, vooral nu de oorlog zich schijnt uit te breiden tot Laos en Cambodja. Het verschil van deze met Nixons vorige verklaringen is dan ook niet gelegen in de cijfers, maar in de snelheid waarmee de troepen afge voerd worden. President Nixon heeft in vergelijking met het tempo dat hij tot nu toe volgde drie keer zo veel tijd om eenzelfde aantal man schappen terug te trekken uit Viet nam. In zijn radio- en televisierede ge bruikte Nixon voor het eerst de term ..Indo-China", blijkbaar ter aandui ding van het feit, dat het conflict met Hanoi niet langer beperkt is tot Zuid-Vietnam. maar zich heeft uit gebreid tot Laos en Cambodja. Hy zei dat duizenden Vietcong-troepen Laos hadden geinfiltreerd in de af gelopen maanden en dat 40.000 com munistische soldaten zich in Cam bodja bevonden. Hij noemde dit een „konsekwent patroon van agres sie van Noord-Vietnam in Indo-Chi- De president zei. dat de terug trekking van Amerikaanse troepen zal afhangen van de mate waarin Hanoi de oorlog zal opvoeren of ver minderen, en hy richtte zich met deze uitlating blijkbaar rechtstreeks tot de Noordvietnamese leiders. Een ongerijmde passage in de verklaring van de president was de mededeling dat Hanoi een „recht vaardige vrede" in de weg stond met „arrogante" eisen, terwijl hij ook verklaarde dat deze zelfde „recht vaardige vrede" juist in zicht was dankzij de vooruitgang die geboekt werd in de opleiding van het Zuid- vietnamese leger en in het zoge naamse „pacificatieprogromma" de poging om gebieden buiten de Zuidvietnamese steden te ontwor stelen aan de invloed van de Viet cong. „Amerika is nog nooit verslagen", zei Nixon, „en wy zullen ook in Viet nam niet verslagen worden". Het zijn deze uitlatingen die de anti-oor- logsgroepen in de Verenigde Staten weer in de oren klinken als de on verzettelijkheid van de „haviken" van weleer, die blykbaar nog steeds van mening zijn, dat de oorlog al leen beëindigd kan worden door een militaire overwinning, waarbij Amerika geen gezichtsverlies lijdt. Al weken voordat Nixons Vietnam- verklaring werd aangekondigd, werd gesuggereerd, dat hij zich ook zou uitlaten over de benoeming van een nieuwe ambassadeur ter vervanging van Henry Cabot Lodge als hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de onderhandelingen in Parijs. Het feit, dat hy daar nu geen gewag van maakte, kan niet anders gezien worden dan als een teken, dat Was hington zijn hoop op een overeen komst door middel van onderhan delingen nog steeds minder hoog schat dan het uitoefenen van mi litaire pressie op het front in Zuid Vietnam. Ook Sassenheim heeft een team van charmante bloemenmeis- jes, dat zich hier voor het derde jaar presenteert in onze nationale bloementuin, de Keukenhof. De Sassenheimse meisjes delen jaarlijks op corsodag honderden bosjes bloemen uit. Verder bezoeken zjj be jaardentehuizen en verpleeginrichtingen en zijn aanwezig bij de finish van de tulpenrally. MOSKOU (Reuter en AP) De president van Ford Motor Co., Henry Ford, heeft verklaard dat hij in de niet al te ver verwijder de toekomst misschien overeenstemming met de Russen zal berei ken over samenwerking bij de bouw van de grootste vrachtauto- fabriek ter wereld in de Sowjet-Unie. Bilt verwacht van heden- tot genavond bewolking met af en toe re- k of motregen. Matige tot krach- wind tussen zuidwest en west. to&cht minder koud, morgen de pte temperaturen als vandaag of 'hogere. (Opgemaakt te 12.30 uur) 22 APRIL ®op: 05.30 uur, onder 19.49 uur. *°op: 21.31 uur. onder: 05.16 uur "Swater in Katwijk om 03.37 en uur. Laagwater in Katwijk om te uur 'nummer bestaat uit 20 pagina's. (Van onze financiële redactie) DEN HAAG (GPD) Het ziet er naar uit dat met het bod van 380 pet., dat Goodyear heeft uitgebracht op Vredestein Rubberfabriek, nog niet het laatste woord gesproken is. Con current Goodrich, die vlak na de Oorlog een rol heeft gespeeld bij de oprichting van Nederlandsch-Amerikaanse autobanden fabriek Vredestein en 21 pet. van het kapitaal in handen heeft, is niet van zins de bindingen met het bedrijf zo maar te laten verbreken. Rekening moet worden gehouden met een tegen bod. (Zie verder financiële pagina). NOORDWIJK Hotel Huis ter Duin in Noordwyk aan Zee, dat met hotel Palace en het Rembrandtho- tel deel uit maakt van het EMS concern, is verkocht aan de Bouw en exploitatie Maatschappy Pak hoed n.v. in Rotterdam. Dit heeft Huis ter Duin-directeur G J. Kleipoel, die in de Noordwijkse vestiging van de EMS de skepter zwaait, vanochtend aan zijn perso neel meegedeeld. Voorlopig blyft de exploitatie op de oude voet doorgaan. Wel zal er diepgaand worden onderhandeld over de vraag hoe die exploitatie in de toekomst moet verlopen. Een van de plannen is om naast het be staande hotel ook een motel te bouwen. Ook het gemeentebestuur van Noordwyk is van de gang van za ken op de hoogte gesteld. Burge meester en wethouders bespraken dit voor deze gemeente zeer belan- rijke besluit vandaag in hun ver gadering. Er is het college alles aan gelegen om het hotel in zyn huidige vorm voor Noordwyk te behouden. Huis ter Duin is een hotel, dat een by kans Europese faam geniet. Een hotel ook, dat veel heeft by gedra gen tot de bekendheid van Noord wyk als badplaats in binnen- en buitenland. De geruchten over een verkoop deden reeds enige tyd de ronde, maar konden nergens be vestiging vinden. Ford zei dat het by zyn overleg met functionarissen van de Russi sche autoindustrie in Moskou alleen maar om verkennende besprekingen was gegaan en dat er nog veel werk is te doen. Volgens Ford heb ben de Russen voor de produktie vian de vrachtautofabriek een cyfer van 150.000 stuks per jaar genoemd. Het complex zou ook een vry grote gietery moeten omvatten. De Rus sen willen technische hulp by de bouw van de fabriek. Ook de Russische premier, Alexei Kosigin, heeft met Henry Ford ge sproken. Ford is in de Sowjet-Unie op uit nodiging van Wladimir Kirillin, voorzitter van staatscommissie voor wetenschap en technologie. De Ame rikaan heeft onder meer een gesprek gehad met de minister voor auto industrie, Alexander Tarasov. en een bezoek gebracht aan de in aanbouw zynde Fiat-fabrieken aan de Wolga. Ford die wordt vergezeld door een groep van zyn eigen topmensen, is niet geïnteresseerd in het compleet inrichten van de fabriek om die ver volgens bedryfsklaar aan de Russen over te geven. Hy denkt meer in de richting van een langlopende over eenkomst betreffende uitwisse ling van technische en organisato rische kennis, materialen en grond stoffen of aan deelneming van Ford in de leiding van het Russische be- dryf. Hy heeft aangekondigd in Ameri ka te willen nagaan of zyn bedrijf dit monsterproject aan kan en of de Amerikaanse regering haar toestem ming wil geven. De eerste niet officiële reacties in Washington zyn wat dat betreft gunstig. ADVERTENTIE MLA* ZAANDAM (GPD) Uit het on derzoek naar de verduistering, ge pleegd ten nadele van Verkade in Den Bosch door een loonadministra- teur is gebleken, dat het verdwenen bedrag dichter by de drie miljoen dan by de twee miljoen gulden ligt, zoals eerst werd aangenomen. By Verkade heeft men becyferd, dat circa 2,8 miljoen gulden is ver dwenen. De loonadministrateur is zelf be hulpzaam by de werkzaamheden van de fiscale inlichtingen- en op sporingsdienst. die momenteel wor stelt met de vele foutieve boekingen, die de man zo'n groot bedrag heb ben opgeleverd. UET enige wat momenteel vast- 11 staat in de strijd om de macht in rubberfabriek Vredestein, is, dat het bedrijf in Amerikaanse handen zal overgaan. Op zichzelf is het te betreuren, maar het is de vraag of Vredestein het in de komende jaren zelfstandig wel zou kunnen bolwerken. De con currentie is met de ontwikkeling van de EEG moordend geworden. In het afgelopen jaar heeft het bedrijf minder gunstige resulta ten behaald en er moest tot ver mindering van de winstuitkering worden overgegaan. Voor het personeel is het nooit goed als de zaken niet floreren. De vraag is nu of er een keer ten goede zal komen als hetzij Good year, hetzij Goodrich de zaak heeft overgenomen. Van Good year is reeds de verzekering ont vangen dat de continuïteit van Vredestein als onderneming met belangrijke industriële activitei ten in de Benelux gehandhaafd kan blijven. Na de oorlog hebben Amerikaan se industrieën al 276 bedrijven in ons land verworven, terwijl nog honderd andere vormen van sa menwerking bestaan. Slechts in een enkel geval heeft het Ameri kaanse belang een nare bijsmaak gegeven. Er is daarom geen reden om bij Vredestein pessimistisch te zijn. ADVERTENTIE SCHAAP MET VIJF POTEN zün wy niet, wel verzorgen wy al Uw vakantiereizen. Reisbureau BEUK Nieuwe Beestenmarkt 19, Leiden Telefoon 32700 Uit het Leidsch Dagblad van 22 April 1870: De netto opbrengst van den Feestelijken Zangstond, den 2den Paaschdag ten voordeele van het Minnehuis in de Pieterskerk alhier ge geven door de Leidsche Ko- raalvereeniging is ruim f405 Hedenmiddag heeft alhier de aanbesteding plaats ge had van den bouw der Re- monstrantsche kerk. De laagste inschrijver was de heer A. Carlier alhier voor een som van f 12,600. Het werk is dien aannemer ge gund.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1